Jaarverslag 1959 van Schoolartsendiensi Kaiwijk Tandarts D. J. MAST Noordwijkerhout en de wegen naar zee Nieuw carillon, monument van burgerzin, onthuld _-w_28 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Hygiëne laai ie wensen over Dezer dagen verscheen het jaar verslag over 1958 van de districts- schoolartsendienst Katwijk, omvat tende de gemeenten Katwijk, Leid- schendam, Valkenburg, Voorschoten, Zoetermeer en Zoeterwoude. Dit be gint met het memoreren van het overlijden van oud-burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop, oud-voorzitter van het district, die als burgemeester van Katwijk meer dan 25 jaar de voorzittershamer van de commissie van beheer hanteerde. De schoolarts dokter P. Vermet uit Voorschoten beschouwt het als een voorrecht, onder zijn bezielende lei ding te hebben mogen werken. „In dankbare herinnering aan alles wat hij voor de dienst heeft gedaan en vooral ook, voor wat hij voor ons persoonlijk is geweest, zal zijn na gedachtenis bij ons blijven voortle ven", aldus de schoolarts. Het personeel omvatte in 1958 twee schoolartsen, de heren P. Ver met en J. van der Heul, en twee ad- ministratices, waarvan één in halve dienst. Eind augustus werd aan mej. M. W. Wagtendonk, die emigreerde naar Nieuw-Zeeland, ontslag ver leend. Haar werk werd overgenomen door mej. L. van der Bent te Kat wijk aan Zee (in volledig dienstver band) en mevrouw D. Groot Ense- rink-Dekker (met halve diensttijd). Veel gasten maakten het werk van de dienst mee, namelijk 5 art sen, die om de een of andere reden zich met de schoolartsendienst ver trouwd wilden maken en 19 docto randi in de geneeskunde van de Leidse universiteit in groepen van 3 of 4 voor het volgen van hun stage. Twee verpleegsters, in opleiding voor de aantekening wijkverpleging, wa ren voor het volgen van een stage drie weken bij de dienst werkzaam. Een woord van dank wordt gericht Boulevard 136 Katwijk aan Zee AFWEZIG lm. 19 SEPTEMBER Spoedgevallen worden waargeno men door de plaatselijke tandartsen. (Advertentie) ZOETERWOUDE AFSCHEID VAN KAP. G. W. M. WILMINK Vele parochianen van St. Jan's Onthoofding hadden gehoor gegeven aan de oproep, gedaan door de Kath. Propagandaclub „St. Paulus" om afscheid te komen nemen van de scheidende kapelaan. De heer Jan Paardekooper, voor zitter van genoemde vereniging richtte een welkomstwoord tot kape laan Wilmink, deken P. J. A. Juffer mans, pater v. Beurden OSC, kape laan v. d. Akker en verdere aanwezi gen. De deken stelde vast, dat dit af scheid van een kapelaan niet nieuw is. Reeds tienmaal heeft spr. van een kapelaan afscheid moeten nemen, waarvan driemaal gedurende zijn vierjarig pastoraat in deze parochie. De deken schetste het leven van een kapelaan neomist in zijn parochie, waarbij hij de opmerking maakte, dat de pastoor veelal nog een laatste opvoedende taak krijgt te vervullen. Dan immers wordt de •theorie op het seminarie verwerkt in de praktijk omgezet. Deze kapelaan was echter altijd een zeer gewillig leerling met een gezond oordeel, die evenwel toch gaarne de leiding van een ander aanvaardde. Spr. dankte voor de gezellige omgang, ondanks leeftijdsverschil, in de pastorie. De heer J. W. Vink, hoofd van de Jongensschool, sprak woorden van dank voor het gegeven godsdienst onderwijs op school, betoonde activi teit ten opzichte van vacantiebezig- heden en als geestelijk adviseur van de tafeltennisvereniging P.I.T. en bood grammofoonplaten ten ge schenke aan. Namens de Raad van Overleg sprak sprak de heer A. Paardekooper woor den van dank voor het werk van de Raad van Overleg, in het bijzonder voor de jeugd en de organisatie van uitvoering van het Passiespel en feli citeerde kapelaan Wilmink met de promotie. De voorzitter van de Propaganda club „St. Paulus" bood de kapelaan ten afscheid een geschenk onder couvert aan, dankte namens alle parochianen voor betoonde activitei ten en hoopte, dat hij met vreugde aan zijn eerste standplaats zal terug denken. Tenslotte sprak kapelaan Wilmink zijn afscheidswoord. Hij stelde vast, dat de praktijk in twee jaar in oe- Zoeterwoude heel anders is als de theorie op het seminarie. Spr. heeft altijd gestreefd naar samenwerking met hoop op vruchtbaar resultaat. In dat opzicht spoorde hij de aanwezi gen aan begrip en eerbied te hebben voor de mening van een ander waar door veel goeds tot stand kan komen. Hij sprak woorden van dank tot de deken voor zijn wijze lessen, pret tige omgang en samenwerking. Het werken met de organisaties achtte spr. zeer moeilijk, omdat de organi saties op het ogenblik niet erg in trek zijn. Het overkoepelend orgaan, de Raad van C /erleg, kan zeer nuttig werk verrichten en spr. heeft hier met anderen vele geslaagde bijeen komsten helpen verzorgen. Tenslotte dankte de kapelaan een ieder voor zijn aanwezigheid en belangstelling en beloofde de parochie in zijn ge beden te zullen gedenken. Aan het einde van de avond kwamen de aan wezigen allen persoonlijk van de kapelaan afscheid nemen. aan de schoolhoofden, die steeds weer bereid blijken, de gasten te ontvangen. Op 31 december 1958 waren bij de dienst aangesloten 75 scholen met 14873 leerlingen, tegen 74 scholen met 14079 leerlingen op 31 december 1957. De toename van het aantal scholen was te danken aan de Chr. j Kleuterschool te Valkenburg. De dienst betreft voorts 22 kleuterscho len, 41 lagere scholen, 1 school voor buitengewoon lager onderwijs, 5 scholen voor ulo, 5 nijverheidsscho len en 1 middelbare school. Uitvoerig wordt voorts ingegaan op de hoedanigheid van verschillen de scholen in het district, waaraan nog wel eens het een en ander blijkt te mankeren. Er worden verschillen de suggesties gedaan aan de gemeen te- en schoolbesturen tot het aan brengen van verbeteringen. Reeds in vorige verslagen werd er de aandacht op gevestigd, dat het met de zindelijkheid op zeer vele scholen nog droevig gesteld is. Nog altijd zijn er scholen zonder zeep of handdoeken. De papieren handdoek jes, die in Voorschoten gebruikt worden, zijn overigens veel beter dan normale handdoeken. Veel kin deren vegen namelijk hun onvol doende gewassen handen „schoon" aan een handdoek. In plaats van in fectiebronnen te laten verdwijnen, worden er zo geschapen. Aangifte werd gedaan van 36 ge vallen van besmettelijke ziekten, te gen 21 gevallen in 1957. Er deed zich geen enkel geval van difterie voor (in 1957 één). Evenals in 1957 deed zich geen enkel geval van kin derverlamming voor (in 1956 echter nog 41). Er behoefde geen enkel maal te worden geadviseerd klasse-sluiting. Er deden zich geen huidziekten voor. Onderzoek van de leerlingen. Systematisch onderzoek werd ver richt bij 1881 leerlingen van kleuter scholen, terwijl op de lagere scholen 5228 leerlingen aan de beurt kwa men, n.l. 1446 van de eerste klassen en 3782 van de overige klassen. Voorts nog 105 leerlingen van de nijverheidsscholen. Controle-onderzoek werd verricht bij 190 leerlingen en gedeeltelijk onderzoek (hoofdzakelijk op ogen, oren, keel etc.) bij 2690 leerlingen. Voor deelneming aan schoolzwem men werden alle leerlingen van de 5e klassen der lagere scholen te Voorschoten gekeurd. 37 kinderen werden, gedeeltelijk in samenwerking met het hoofd van de chr. b.l.o.-scholen te Katwijk, on derzocht op hun geestelijke vermo gens; 15 hunner kwamen in aanmer king voor het volgen van buitenge woon lager onderwijs. Van de 1881 onderzochte kleuters waren er 1265 ingeënt tegen pokken en 1140 tegen difterie. Van de 1446 onderzochte leerlingen van de eerste klassen wa ren er 691 ingeënt tegen pokken en 632 tegen difterie. Voor de 5228 leer lingen van de overige klassen waren deze cijfers resp. 1785 en 1217. De meeste tegen difterie ingeënte kleuters waren tegelijkertijd inge ënt tegen kinkhoest en tetanus. In volgende verslagen zal ook melding worden gemaakt van de intentingen tegen kinderverlamming, doch thans blijft dit nog achterwege omdat bij de opstelling van het verslag men op vele plaatsen nog met de massale inenting bezig was. Het uitgebreide overzicht van de resultaten van het onderzoek op tbc wordt met ingang van dit ver slag niet meer gegeven omdat de aantallen positieve reacties na na tuurlijke besmetting zo sterk zijn teruggelopen en de aantallen posi tieve reacties na kunstmatige be smetting zo sterk zyn gestegen, dat het weinig of geen zin meer heeft per school gedetailleerde cijfers van jaargroepen te geven. De resultaten van het nieuwe onderzoek, dat in december 1958 werd begonnen, ga ven, bij een totaal aantal onderzoch te kinderen van 2061, 40 positieve reacties te zien by natuurlijke be smetting en 138 bij kunstmatige be smetting. Het verslag besluit met een dankwoord van de beide school artsen aan allen die hen in het ver slagjaar met raad en daad terzijde stonden. OEGSTGEEST Brand. De Oegstgeester Vrij willige Brandweer moést hedennacht om vier uur uitrukken voor een brand, die was uitgebroken in de woning van de familie Van der D. aan de Terweeweg. De bewoners waren lr.at thuisge komen en hadden voor het slapen taan nog wat zitten roken. Vermoe- elyk is een vonk of een sigaretten peukje achtergebleven in de zitting van een der stoelen. De schade bleef beperkt tot een tafel en enkele stoe len. KATWIJK Geslaagd. Te Rotterdam slaag den voor het vakdiploma schoenwin kelier de heer C. E. P. M. v. d. Berg en mevr. Q. v. d. BergRuygrok. KATWIJK AAN DEN RIJN AFSCHEID VAN KAPELAAN J. G. M. VAN BREUGEL. In het parochiehuis had gister avond het aangekondigde afscheid plaats van kapelaan G. J. M. van Breugel, die heden vertrekt naar zijn nieuwe standplaats, de parochie O.L. Vr. ten Hemelopneming te Voorburg. Er waren in het parochiehuis verte genwoordigers van TLB, KAB, KRV, KVP, Middenstand, de Raad van Overleg, Wit-Gele Kruis, Kerkbe stuur, Armbestuur, zangkoor, school- personeel, en vele parochianen. Pas toor F. P. M. van de Vüet was de eerste spreker, die veel goede woor den had voor het vele werk wat de kapelaan in deze twee jaren dat hij hier werkzaam was, verrichtte. Pas toor wenste de kapelaan voor de toe komst in zijn nieuwe parochie alle goeds toe. De Gidsen, onder leiding van mej. Tilly van Gorkum, voerden hierna een toneelstukje op, een prac- tische les in de school, maar dan hoe het niet moe. Zij oogstten hier mede veel succes. De heer F. Foreva- ra sprak namens de parochianen dankwoorden aan de kapelaan voor het vele werk voor de parochie en de parochianen verricht. Ook deze spre ker wenste de kapelaan onder Gods zegen alle goeds toe. De Gidsen bo den gezamenlijk de kapelaan als ge schenk, en als waardering voor zijn werk een prachtig boekwerk aan. Na mens de Raad van Overleg, KAB, LTB en Middenstand bood ook de heer Noordermeer een geschenk aan. Vervolgens nam de kapelaan het woord om allen hartelijk dank te zeggen voor de medewerking en de hartelijkheid, die hij in Katwijk had mogen ondervinden, op de eerste plaats van de pastoor,, maar ook van de parochianen. Ik ben hier, zo zeide de kapelaan, als neomist gekomen en dan heeft men nog geen practijk. Die practijk heb ik in Katwijk bij pas toor Van de Vliet mogen ondervin den. Danik aan het kerkbestuur, alle besturen van verenigingen, waarvan spr. geestelijk adviseur was, en alle parochianen. Hierna was er gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen, waar van allen gebruik maakten! KATWIJK AAN ZEE TAPTOE OP DE BOULEVARD. De grote jaarlijkse Taptoe, die tel- kenjare zoveel bewondering wekt heeft gisteravond onder grote belang stelling plaats gehad. Verschillende korpsen werkten hieraan mede, mu ziekverenigingen en vervolgens mar cheerden de corpsen naar de Boule vard. Vanaf dit punt, bij „Marina", werden ze naar noord en zuid gediri geerd om zo een muzikale parade over de gehele Boulevard te houden. Er was buitengewoon veel belang stelling, duizenden waren op de Bou levard aanwezig om van de muzikale manifestatie te genieten. Deze taptoe parade is dan ook weer een van de hoogtepunten van het badseizoen ge worden, georganiseerd door de plaat selijke Middenstand, onder auspiciën van V.V.V., en ten pleziere der gas ten. Tot slot had nog een groot Niei alleen Langevelder maar ook Duindamseslag SPORT Na de geheime zitting van de raad van Noordwijkerhout op dinsdag, 25 aoigustus j.l. is bij heropende open bare zitting door de raad een besluit genomen inzake de bijdrage in de kosten van verbetering van de toe gangswegen naar zee. Hierover is ons door het gemeente bestuur van Noordwijkerhout het vol gende bericht: „In de geheime raadszitting van dinsdag jl. is uitvoerig gesproken over de toegangswegen naar zee. Na her opening van de openbare vergadering besloot de raad met algemene stem men voor rekening der gemeente te nemen de kosten van reconstructie: 1. van de Langevelderweg tot een bedrag van 195.000; 2. van de Ruigenhoekerweg tot een bedrag van 115.00 en 3. van de Schulpweg, vanaf de Goo- weg tot aan de grens van Noord wijk tot een bedrag van 196.000. Onder voorwaarde, dat de beide toegangswegen naar zee, t.w. de Lan- gevelderslag en de Duindamseslag, volgens de door de provincie reeds vroeger ontworpen plannen, tegelij kertijd zullen worden gerealiseerd". Met dit besluit heeft de gemeente raad van Noordwijkerhout dus tot uitdrukking gebracht, dat hij zich niet kan verenigen met een plan, waarbij alleen de toegang naar de Langevelderslag wordt verbeterd waaraan voor Noordwijkerhout een last van ƒ310.000,— is verbonden als niet te zelf der tijd wordt gereali seerd het plan van de Provincie Zuid-Holland tot verbetering van de Duindamseslag met toeleidingswe- gen als volledige ontsluiting (auto weg, rijwielprd en wandelpad). Als zijn aandeel in die kosten van dit laatstgenoemde project is Noord wijkerhout bereid een kleine 200.000 op tafel te leggen. WASSENAAR ST. W1LLIBRORDUS-PAROCHIE NAM AFSCHEID VAN KAPELAAN J. SMIT Gisteravond hebben de parochianen van de St. Willibrordusparochie in het r.k. Verenigingsgebouw afscheid genomen van kapelaan J Smit, die benoemd is tot kapelaan te Schiedam. Op deze afscheidsavond kwam tot uitdrukking welke plaats de kape laan in het parochieleven innam. Eerst werd om half acht afscheid ge nomen van de welpen en verkenners, gidsen en kabouters. Zij boden hun scheidende aalmoezenier een radio tafel en een boekenrek aan. Pastoor J. Buijs sprak in het ope ningswoord over de goedheid van ka. pelaan J. Smit en dankte hem voor het vele en goede priesterwerk dat hij in de afgelopen 5 jaren had ver licht. N ahet inleidende woord van de pastoor sprak mevr. Veraart, als af gevaardigde van de Mater Amabilis- school, waarvan de kapelaan de op richter en moderator was Zij dankte de kapelaan voor zijn lessen en het persoonlijk contact met de leerlingen. Als dank bood zijn een boekwerk aan. Namens de Gezinszorg sprak de heer H. v. Dillen en bood een ge schenk onder couvert aan. De heer H. ten Harkei sprak na mens de EHBO afd Wassenaar. In zijn kort woordje toonde hij de schei dende geestelijk adviseur als voor beeld voor velen. Kap. J. Smit volgde zelf een cursus EHBO. Ook deze ver eniging drukte Kara dank uit in een geschenk onder couvert, evenals de heer J. Konst, die het woord voerde namens de parochiële jongensschool. Verder dankte de heer W Kerkhof namens de Alchvinschool en de heer J Eijsenck namens het Wit-Gele Kruis, waaraan de kapelaan maar één jaar zijn krachten heeft kunnen ge ven Kap G Lagerberg sprak als oud ste collega over de collegialiteit en de vriendschappelijke sfeer, die er op de pastorie heerste. In het slotwoord sprak pastoor J. Buijs de wens uit dat hij de kapelaan nog vele malen in de pastorie en op de preekstoel zal mogen zien. SASSENHEIM Brand in mesthoop. Woensdag middag te 16.10 uur was er bij de heer Vonk, Westerstraat, een begin van brand ontstaan in een droge mesthoop, gelegen op zijn erf. Een aangrenzende hooiberg en een stal, waarin zich op dat moment 3 zeugen met 19 biggen bevonden, lie pen gevaar. De brandweer, die snel vuurwerk plaats, waarna het carillon i ter plaatse was, doofde de vlammen, zich nogmaals aan de vele duizen-1 zodat verdere schade werd voorko- den, daar aanwezig, liet horen. Een I men. De oorzaak van de brand is on schitterend geslaagde dag. I bekend NOORDWIJKERHOUT DE ST.-JOZEFPAROCHIE NAM AFSCHEID VAN KAPELAAN ZLÏLMANS UVS-ENSCH. BOYS Voor de wedstrijden van UVS te gen Enschedese Boys, welke zondag 1 worden gespeeld, zijn de UVS-elf- tallen als volgt samengesteld: A-elftal: doel Van Duyl; achter Th. v. Kampen en J. van Leeuwen: midden: H. de Haas, Hak en G. Devilee; voor: W. van Kampen, J. Verkuylen, C. Rijshouwer, Van den Toorn en Wim Bekkering. B-elftal: doel: Van Putten; achter Keizer, Van Meygaarden; midden: F. v. d. Zeeuw, Kluivers en Filippo; voor: De Zoete, Henny Bekkering, Verhoeks, Goosen en Rietkerken. Het Enschedese Boys-elftal zal als volgt samengesteld zijn: doel: W. v. d. Bergh; achter: Ter Horst en Weis- feld; midden: Ter Mors, Knobben en Schnitzler; voor: Moddejonge jr., Jan Verhoeven, Engelen, Van Stui- venberg en Albers. Van dit gastenelftal kwam Ter Mors reeds in het Fifa-jeugdelftal uit, Moddejonge en Albers speelden in het Oostelijk elftal, doelman W. v. d. Bergh is de ouddoelman van DOS en van het Ned. B-elftal, Ter Horst kwam in het Fifa- en Ned. jeugdelftal en het militair elftal uit, terwijl Jan Verhoeven de oud-Lug- dunumspeler is. Het A-elftal speelt te half drie, het B-elftal te 12 uur tegen Ensche dese Boys II. Precies één jaar, nadat de weleerw. heer A. E. A. Zijlmans zijn intrede deed als kapelaan in de St. Jozef pa rochie, heeft hij alweer afscheid moe ten nemen, omdat de bisschop hem heeft opgedragen zijn studies in de beide rechten te Rome voort te gaan zetten. Maar in dat éne jaar heeft kapelaan Zijlmans een grote activiteit ontplooid en zich door zijn priesterlijke arbeid vele vrienden verworven. De zaal van het jeugdhuis was gis teravond dan ook stampvol met jonge en oudere parochianen, die de kape laan niet wilden laten vertrekken zon der hem hun dank te hebben betuigd en hem veel goede wensen voor de toekomst te hebben medegegeven. Van alle verenigingen en takken van jeugdbeweging, waarvan kape laan Zijlmans geestelijk adviseur of aalmoezenier is geweest, waren ver tegenwoordigers aanwezig en vooral de gidsen, verkenners en kabouters en welpen waren sterk vertegenwoor digd. Namens de votbalver. WSB, de Jongensclubs, de gem. zangver. Ro- kazano, de toneelver. ODI, de Instuif en de gymnastiekver. GIOS voerde telkens een leider of bestuurslid het woord. Gidsen en kabouters, verken ners en welpen deden verschillende voordrachten en vooral het laastsge- houden zomerkamp van de verken ners bood de kans om herinnering en aan de aktiviteit van de kapelaan voor de jeugd op te halen. Namens alle organisaties werd de scheidende kapelaan een prachtig fo totoestel met tas aangeboden. Ook de misdienaars lieten zich niet onbetuigd en de 2 kleinsten boden de kapelaan na een leuk toespraakje een blitzapparaat aan. Pastoor Standenmeyer dankte ka pelaan Zijlmans in een geestige toe spraak namens hemzelf en de gehele parochie. Tot slot dankte kapelaan Zijlmans van zijn kant pastoor Standenmeyer en alle parchianen voor alle vriend schap en medewerking, welke hij in het afgelopen jaar mocht ontvangen. Aan het einde van deze zeer geani meerde en hartelijke afscheidsavond kregen alle aanwezigen- de gelegen heid, persoonlijk van kapelaan Zijl mans afscheid te nemen. De parochie van St. Victor heeft donderdagavond afscheid genomen Katwijks toren spréékt AALSMEER Hedenmorgen heeft burgemeester G. G. Loggers van Aalsmeer het fraaie nieuwe hoofdkantoor van de n.v. Autobusonderneming Maarse en Kroon aan de Stommeerweg te Aals meer geopend, tijdens een korte plech tigheid in de cantine van het bedrijf. Na een woord van welkom door een der directeuren, de heer W. Maarse, hield de burgemeester een korte rede waarbij hij namens het gemeentebestuur een geschenk aan bood in de vorm van een mozaiek van Venetiaans glas, dat is aange bracht boven de ingang van de direc tiekamer.. Het kunstwerk symboli seert de verbondenheid van de ver voersmaatschappij met de gemeente Aalsmeer. Nadien werd nog het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de per soneelsvereniging, van de firma Ver heul in Waddinxveen en van Leyland- Holland, twee bedrijven die nauw betrokken zijn bij het wagenpark van de n.v. Nadat aan burgemeester Loggers door Miep Maarse, dochtertje van di recteur Jac. Maarse, een sleutel was aangeboden verrichtte de burgemees ter de symbolische opening. De plech tigheid werd gevolgd door een recep tie in het directiekantoor. Een zee van geluid uit Oude Kerk-toren Te Katwijk werd gistermiddag een monument onthuld. Het was een bijzondere onthulling van een zeer bijzonder monument. Tal van Kat wij kers en van badgas ten waren samengestroomd naar de plaats van het feestelijk gebeuren, het Andreashofje achter de Oude Kerk aan de Boulevard. Er was daar wel geen monument te zién maar toen de sprekers vele woorden had den gezegd, kon men het toch horen: het nieuwe carillon, monument van samenwerking en burgerzin der Katwijkse burgerij. Op het erepodium hadden o.m. plaatsgenomen mr J. Klaasesz com missaris der Koningin in de provin cie Zuid Holland met echtgenote, burgemeester H. Duiker, ere-voor- zitter van het carilloncomité, mevr. Woldringh van der Hoop, echtgenote van de vorige burgemeester, mr. R. de Waard, voorziter van de Neder landse Klokkenspel Vereniging, de heer N. van Beelen, organist van de Oude Kerk te Katwijk, die de stoot gaf tot de Carillon-actie, en voorts de heren Eysbouts, klokkengieters te Asten. Zij allen en ook alle belangstellen, den, die achter de afzettingen samen drongen, werden verwelkomd na mens het carillon-comité door mr. J. v. d. Plas. Deze zeide uit de graagte, waarmee mr. Klaasesz de uitnodiging om het carillon in werking te stellen had aangenomen kon leiden tot de con clusies: Er bestaat bij de provinciale autoriteiten grote belangstelling voor Katwijk en ook voor de activiteiten van de bevolking. Met dankbaarheid zeide mr. v. d. Plas terug te zien op de actie: de sultaten overtreffen verre de ver wachtingen. Binnen één jaar bracht de bevolking een carillon bijeen, be staande uit 35 klokken, verdeeld over drie octaven. Maar nog is het doel niet verwezenlijkt: er is nu alleen nog maar een beiaard met handkla vier waardoor het carillon slechts van tijd tot tijd bespeeld kan worden door een beiaardier. Het wachten is op een automatisch speelwerk. De heer v. d. Plas sprak de hoop uit, dat dit carillon voor het dorp een geestelijke verrijking moge beteke nen en dat het het symbool mag blij ven van samenwerking en burgerzin. Burgemeester Duiker verheugde het, te kunnen mededelen, dat de raad op de vooravond van de plech tigheid besloten had, het aanbod van het klokkenspel door het comité te aanvaarden. Een aanbod van de bur gerij behoeft de goedkeuring van G. S. en de burgemeester verheelde niet, dat het daarom is, dat hij mr. Klaa sesz, voorzitter van dat college had uitgenodigd, de ingebruikname verrichten. Spr. uitte zijn bewondering voor het initiatief van de heer Van Bee len, voor het werk van het comité en voor de steun van de burgerij, die blijk gegeven heeft, voor iets goeds, gaarne te willen offeren. Door het schenken van dit klokkenspel heeft zij groter luister gegeven aan de Oude Kerk. die sedert zes eeuwen het sym bool was van verwachting en hoop. Hij sprak daarvoor zijn dank uit na mens het gemeentebe stuur. Alvorens het klokkenspel in te wijden, wendde mr Klaasesz zich tot de jeugd, die nog niet kan weten, hoe belangrijk het geluid is van de klokken van het geboortedorp. Na een pleitwoordje tot de volwas senen om het carillon te completeren met een speelautomaat, wees hij op de „gouden zomertijd", die veel geld in Katwijk heeft gebracht: zoveel, dat het moeilijk zal zijn steun te ver wachten van de Provincie. Tot besluit van zijn speech gaf de commissaris der koningin een klap op een kleine klok die op het podium was opgesteld. Op dat sein zette de beiaardier, Peter Bakker uit Hilver sum, het Wilhelmus in, dat staande door de belangstellenden werd aan gehoord. Concerten Nadat de laatste tonen van de na tionale hymne op de zeev/ind waren weggedwarreld. gaf mr. R. de Waard een technische uiteenzetting over de mogelijkheden van het nieuwe ca rillon. Zijn verhandeling werd door de heer Bakker met muziek geïllus treerd. Er volgde een klein beiaardconcert, waarna men om half vijf kon deel nemen aan een beiaard-luisterwed strijd. Van zeven uur tot half acht des avonds speelde Jaap van der Ende, stadsbeiaardier van Schoon hoven. Hedenavond tussen acht uur en half negen kan men luisteren naar een beiaard-concert door Hein de Ligt te Vlaardingen, zaterdag op de zelfde tijd concerteert Anton van Ooik uit Zeist en maandagavond, eveneens tussen acht uur en half ne gen speelt Rien Ritter. stadsbeiaar dier van Delft en Leiden. van kapelaan G. A. van den Bulk, die is benoemd in de parochie van St. Petrus Banden te Overschie. Veel personen brachten namens werk, vriendschap en steun die zij en onderscheidene verenigingen en or ganisaties de kapelaan dank voor zjjn hun organisatie in het jaar, dat ka pelaan Van den Bulk in St. Victor is geweest, van hem mochten ondervin den. De kabouters en de schoolkinde ren van Zuster Marina brachten hun dank in de vorm van een lied; me vrouw Heemskerk-van Ruiten sprak namens de Jeugdraad, father C. Kui pers dankte de kapelaan voor zijn vriendschappelijke omgang met de priesterstudenten en de heer P. Dui venvoorden sprak woorden van ver ontschuldiging voor de ongetwijfeld vele moeilijkheden, die de Vrienden kring aan de kapelaan had bezorgd. Pastoor Vollaerts zeide, dat de maandagmorgen van de benoemings brief voor hem verre van vreugde vol was. Hij dankte de kapelaan na mens de gehele parochie vooral voor zijn geestelijk werk in het afgelopen jaar. Kapelaan Van den Bulk zelf zeide tot slot van de rij van sprekers, dat hij dank verschuldigd was, in de eerste plaats aan de pastoor voor de hartelijke ontvangst aan het begin van zijn werktijd hier en de steun en vriendschap de gehele periode. „Veel heb ik hier geleerd en ik heb werkelijk een prettig jaar gehad. Ontvang de nieuwe kapelaan De Korte met dezelfde vriendschap als ik mocht ondervinden". Hij besloot met alle parochianen op hun verdere levensweg Gods Zegen toe te wen sen. GJ.O.S.-nieuws Maandag 31 augustus a.s. worden de lessen van de R.K. Gymnastiekver. GIOS weer hervat. De dagen en uren van de les sen voor de onderscheidene groepen zijn niet gewijzigd. Mej. Dubois geeft volgende week ook zelf weer de les sen aan de kleintjes. Woningbouw. Namens het col lege van B. en W. werd het bouwen van 21 woningen te Noordwijkerhout opgedrage) door het architectenbu reau Th. N. J. A. Geels uit Leiden aan de fa. A. W. v. d. Poll uit Heemstede. Marktberichten LEIDEN. 28 aug. Vee. Aange voerd 16 stieren, 45 melkkoeien, 380 vette koeien, 124 varekoeien, 91 vette kalveren ,25 nuchtere kalveren, 750 vette schapen, 200 fokschapen, 1223 vette lammeren, 34 varkens zeugen, 290 schrammen, 805 biggen, 1 jaard, 2 veulens, 11 geiten. Totaal 3997 stuks. Stieren, schoon gewicht 2.90—: 3.30, melkkoeien 8251125, vette koeien, schoon gewicht 2.803.40, varekoeien 550900, vette kalveren, levend gew. 2.00—2.80, vette schapen 6587, fokschapen 80100, vette lammeren 6075, drachtige zeugen 300400, schrammen 80—105, biggen 5450, en tot 62. Handel: voor stieren rustig, melk koeien en varekoeien stil, vette koeien kalm, vette kalveren matig, vette schapen en lammeren stug, fokschapen willig, zeugen, schram men en biggen beter. Kaas. Aangevoerd 26 partijen Goudse kaas en vier partijen Leidse kaas. Goudse: extra kw. tot ƒ2.30, Goudse eerste kw. 2.162.23, Goudse tweede kw. 2.002.15, Leidse tot 2.32. Handel kalm. TER AAR. 26 aug. Groente. augurken: fijn 0.60, fijnbasterd 0.56, basterd 0.44, grof A 0.30, grof 1 0.23, CD 0.17, E 0.06, alles per kg. ROELOFARENDSVEEN, 27 aug. Bloemen. Ornithogalum 0.10—0.26, Asters 0.080!24, Glladiolen 0.10 0.14, Montbretia 0.070.17, Dahlia's 0.06—0.23, Physostegia 0.08—0.21, Troschrwsanten: Chatsworth 0.08 0.17, Golden Triumph 0.40—0.46, De- lightfull 0.250.31, per bos. Tros- chrysanten geplozen: Migoli 0.05 0.10, Breitner 0.06—0.08, Millersdale 0.05—0.09, Champion 0.090.12, Day dream 0.050.07, Sheila 0.06—0.08, New Princess 0.080.10, Am. An jers 0.020.10, Lelies 0.070.11 per stuk. Groente. Kropsla 1 7.0019.00, Kropsla 2 3.0010.00, Andijvie 12.00 —13.00, Tomaten 20.00—22.00, Dubbe le Stambönen 86.00, Pronkbonen 33.00,Augurken B 55.00, Augurken C 44.00, Augurken DA 31.00, Augurken D 21.00, Augurken E 5.50, Augurken CD 17.00.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5