«a\K $LW{LGAT SbJ IMBSOD Finish van de „kijk-race" »Maredijk« nam nieuwe glijbaan in gebruik Vroede vaderen van Alkemade maakten leerzame excursie door eigen gemeente Scherp föfc-dm Leidschendammer maakte amok op rijksweg 13 VRIJ.OAG 28 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 CHAOS We zullen liet niet te lang maken vandaag, maar even willen we uw aandacht vragen voor de chaos die thans heerst in de Nederlandse taal. We weten niet of we nog moeten concurreren of konkurreren, of we lid zijn van club of een klub. Het is een katastrofe, of vindt u het meer catastrophaal. We zijn maar gekapituleerd en we schrijven de letter die het eerst voor de hand komt. We maken er zogezegd een cliederboeltje van. Maar erger vinden we het, dat het ook met de hoofdletters een losge slagen bende dreigt te worden. Vanmorgen lazen wij in een stuk van de minister persoonlijk van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen over „de provincie Zuidholland", ter wijl v/ij van oudsher van mening waren, dat Zuid-Holland als Zuid- Holland wordt geschreven. Het gaat snel bergafwaarts op die manier met het taalgevoel van de Nederlanders. Lazen wij onlangs in de examentijd niet op een examen blaadje van het R.K. Mulo-examen boven aan een blanco vel: „netuit- werking". Men bedoelde dat de leer lingen in het net hun opgaven konden uitwerken. Dat lijkt ons een barbarisme van even groot kaliber als: „grootstad- bewoner" of „leukstukjeschrijver". In de Lakenhal heeft vanmiddag de prijsuitreiking van de „kijk-race" plaats gehad. De ruim 90 deelneemsters en deel nemers hebben met enthousiasme en toewijding de opdrachten uitgevoerd Na lang en rijp beraad is tenslotte een hoofdprijs bestaan uit een zil veren speldje in de vorm van de hutspot met daarop gegraveerd „de Lakenhal" toegekend aan; Gejus van Diggele, Mieke van Gent en Karst Woudstra. Terwijl Hilda van Gent, Lea Mulder, Frits Nypels, Fe- licitas Visser en J. Wirtz een eervolle vermelding verdienen. Al diegenen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, hebben gratis toegang tot een voordracht met licht beelden over Italië te houden op woensdagmiddag 18 november om 3.30 uur. JAARLIJKSE UITGAANSDAG Men schrijft ons: Het personeel van de begrafenis associatie ,Ad Sanctos" te Leiden heeft per autobus de jaarlijkse uit gaansdag gehouden. Men vertrok naar Aalsmeer waar men een tocht maakte over de Westeinder plassen. Daarna brach't men onder meer een bezoek aan Leliestad. Hierna ging de reis naar Hilversum en vervolgens naar Amsterdam, waar door de di rectie een diner werd aangeboden. Later bezocht het gezelschap een ca baret-voorstelling. OOK STUCADOREN Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat aan de op te richten Christelijke lagere technische school aan de Joh. Wagenaarlaan te Leiden onderwijs gegeven zal worden in de vakken: metaalbewerken, houtbewerken elec tro techniek, autoherstellen, stucado- ren en brood- en banketbakken. Op dinsdag, 1 september a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heren A. G. de Kier, referendaris, C. Du- soswa, adjunct-inspecteur A. en J. VoHenga. commies A in dienst traden bij de Raad van Arbeid te Leiden. Willen de leden van Retraiteclub Pius X, die zaterdagmiddag op retraite gaan te Noord wij kerhout, zorgen dat zij om 4.58 (2 minuten voor 5 uur) op het busstation zijn, zodat zij op tijd in het Retraitehuis aanwezig zijn. Mej. H. van der Vliet is bij K.B. met ingang van 1 september a.s. be last met het toezicht op gymnasia, lycea, de hogere burgerscholen, de middelb. scholen voor meisjes enz. in Zuid-Holland, benoorden Ma;j en Lek, met uitzondering van de ge meenten 's-Gravenhage Rotterdam, Schiedam, en Vlaardingen. De stand plaats van mej. Van -der Vliet is Lei den. OPERA ITALIANA IN LEIDEN Vrijdag 4 september a.s. vindt in de Stadsgehoorzaal te Leiden een uitvoering plaats, van de Opera Ita- liana. die onder beproefde leiding staat en reeds meerdere malen in Nederland is opgetreden. Voor deze avond heeft men een bloemlezing samengesteld van fragmenten uit zeer bekende en populaire werken. Men zal onder anderen van gedeel ten kunnen genieten uit Don Carlos, La Traviata, Forza del destino, Othello, Aida, Rigoletto, allen van Verdi, uit de Cavalleria Rusticana van Mascagni, etc. GEM. AANKONDIGING TIJDELIJKE GESLOTEN VERKLARING ZIJLPOORTSBRUG. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Zijlpoortsbrug met ingang van maandag 31 augustus 1959 voor de duur der verbeteringswerkzaamhe den aan deze brug is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, in beide rich tingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse door borden worden aangegeven. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Advertentie) VERBOUWING BIJ HEMA Namens de directie van de Hol landse Eenheidsprijzen Maatschappij (de Hema) te Amsterdam heeft ar chitect A. Elzas uit Amsterdam het verbouwen van de ingang van het warenhuis aan de Haarlemmerstraat (zijde Janvossensteeg) opgedragen aan de firma E. A. H. Halverhout uit Leiden. Deze firma heeft enige jaren geleden ook de andere ingang ver bouwd. Het is de bedoeling de beide ingangen van hetzelfde type te ma ken LEIDSE UNIVERSITEIT Met ingang van 21 september a.s. •is benoemd in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Leiden om onderwijs te geven in de opvoedkunde, dr. L. de Klerk, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar A, tevens belast met het geven van onderwijs aan deze uni versiteit. Dat de belangen van de kinderen van de Speeltuinvereniging „Mare- dijk" bij het huidige bestuur in goe de handen zijn moge blijken uit het feit, dat deze speeltuin zich gestadig ontwikkelt tot een der best-geoutil leerde in Leiden. Vanzelfsprekend koestert het bestuur nog vele wensen en een daarvan trad steeds meer op de voorgrond n.l. de jeugd te ver blijden met een heuse grote glijbaan. Verschillende acties werden gevoerd, waarbij het damescomité o.l.v. mevr. Bavelaar zich bijzonder verdienste lijk maakte en de 2500 voor de glij baan waren er. Gisteravond vond, onder grote be langstelling van jong en oud, dc officiële ingebruikneming van de, waarlijk opvallend mooie, glijbaan plaats. Precies om 8 uur trad de voorzitter van „De Maredijk", de heer G. A. Sassen in de feestelijk verlich te speeltuin naar voren, beklom de glijbaan, en heette jong en oud van harte welkom. Hierbij richtte spr. zich in het bijzonder tot de heer B. Vijlbrief van de Nuso, de heren F. Flippo en B. Berkemeijer, bestuurs leden van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, het oud-lid de heer J. Zonneveld en de vertegenwoordi gers van de zusterverenigingen ir Leiden. Hierna beklom de heer Vijl brief de glijbaan en gleed, gevolgd door de heer Sassen, als eerste naar beneden, waarmede de opening een feit was geworden. De jeugd kon be zit nemen van haar nieuwe speel tuig. Na dit officiële gedeelte, sprak de heer Sassen, tiidens een gezellige bij eenkomst in het verenigingsgebouw nog een woord van dank tot allen, die aan de verwezenlijking van het gestelde doel hadden meegewerkt Hij prees hierbij in het bijzonder de ouders, op wie nimmer vergeefs een beroep werd gedaan. Hierdoor werd bereikt, dat alle toestellen in de speeltuin het mbezwaarde eigendom van „De Maredijk" zijn en geen schul den zijn gemaakt. Hierna maakte de heer Vijlbrief bekend, dat de Nuso had besloten om „De Maredijk" een omlijste foto van Voor AFDRUKKEN en VERGROTEN De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Y. Scholten heeft aan dr. J J. Mak te Leiden opdracht verleend tot het voor de druk gereedmaken van een uitgave met inleiding, aantekeningen en woordenlijst van het onlangs door prof. dr. G. Kuiper te Parijs ontdek te exemplaar van „Een seer schoon spel van zinnen ghemaeckt by m.vn heer Johan Wtenhove anno 32 ende is ghespeelt anno 1543, gedrukt anno 1570". No. 533. Horizontaal: 1. kruipend dier, 4. plechtige gelofte, 7. aardappel, 9. levenslucht, 11. uitroep, 12. spelonk, 13. eer, 14. koning van Basan, 15. twijg, 16. voorschrift, 17. gem. in Gel- derl., 19. hoofddeksel. Verticaal: 1. scheikundig element (afk), 2. eetgex-ei, 3. bijb. figuur, 5. stad in Griekenland 6. stad in de Bi'its-Indische provincie Pandsjab, 8. ontspringt op de St. Gotthard loopt door het Hasli-dal, valt in de Rijn bij Schaffhausen, 10. eertijds hoofdbe stuurder der republiek Venetië, 13. gem. in Drente, 15. zwak, 18. voeg woord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaal: 1 avé, 4. akant, 9. land, 11. Lier, 12. lagune, 13. ga, 14. Aras, 15. ik, 17 Sn, 18. eg, 21 os, 23. ader, 25. T.p., 27. marine, 28. Erie, 30 Eris, 21. lotto, 32. iet. Verticaal: 1. alla, 2. vaars, 3. Enga- no, 5. klei, 6. a.i., 7. neg, 8. tras, 10. dus, 16. Kediri, 19. genie, 20. stel, 22. smet, 23. are, 24. rest, 26. pro, 29. it. Burgem. Kolfschoten uitnemende gids Dank zij de suggestie naar ons achteraf bleek van het jongste lid der raad van Alkemade, beleefden ook wij het genoegen om de leden van dit college, vergezeld van hun resp. dames, eens minder conventio neel te mogen meemaken op een boottocht en excursie door eigen ge meente. Een excursie die ons bracht naar delen van de gemeente Alke made, waarbij wij, als inboorling dezer contreien, met schaamrood overdekt moeten bekennen, nimmer van het bestaan hiervan te hebben afgeweten. Burgem. Kolfschoten heeft met het vaststellen van de reisroute be wust laten zien dat hij om maar in scheepstermen te blijven in de enkele jaren sinds hij het roer in Alkemade in handen heeft genomen heeft, zijn gemeente reeds tot in alle uithoeken heeft leren kennen en waarderen. Dat deze in aangename stijl opgebouwde excursie een guns tige weerklank heeft gevonden bij de raad, bewees wel, dat behou dens door omstandigheden niet aan wezig zijn van de heer van Schep pingen het college 's middags te gen half drie voltallig op het verza melpunt bij het raadhuis aanwezig was. Van hier startte de reis middels de dienstbus van Maarse en Kroon naar de Zuidhoek van Roelofarends- veen. Na het bezichtigen van het van de gemeente Woubrugge overgenomen nieuwe gebiedsdeel, begaf het gezel schap zich naar de uit Warmond ge charterde gezellige motorboot, om aan boord hiervan het voornaamste gedeelte van de excursie te beginnen nl. de gemeente Alkemade te laten zien vanaf het water. Opstomend door de Wijde Aa, ontpopte burge meester Kolfschoten zich reeds di rect een vakbekwaam reisleider en gids, door met gepaste humor de voornaamste bezienswaardigheden van heden en toekomst op te noe men. Wijzende op het hier in het open baar zwemmen, richtte hij zich tot de opponent uit de vorige raadsver gadering, die de politieverordening, welke dit zwemmen verbiedt, om de blijkbaar onhoudbaarheid hiervan, sterk had becritiseerd. Langs de ge knotte molen en de hier pas opge richte kath. zeilschool ging de reis weer terug naar het Braassemermeer. Bij het eilandje en oeververbinding Noorderhem waarvan de over dracht aan de watersportvereniging Braassemermeer juist dezer dagen is gepasseerd, gaf de burgemeester een toelichting op de toekomstige be stemming hiexwan, nl. dat de zeil wedstrijden vanaf hier in de toe komst gedirigeerd zullen worden. Het -aanbrengen van insteekhaven- tjes en overige verbeteringen zullen de zeilsport ongetwijfeld meer aan trekken. Zeer waarschijnlijk is van het betreffende ministerie welke voor deze plannen grote belangstel ling hebben een subsidie te ver wachten. Wijzend op de Noord-Kade merkte de burgemeester op dat de provincie hier volgend jaar. reeds een fietspad zal projecteren. De aan deze kade met vergunning van de provincie liggende woonarken zullen dan moe ten verdwijnen. Tussen de lichtpaal en het zwembad zal een moderne jachthaven verrijzen. „Wallstreel" van Oude Wetering Langs paviljoen „De Brasem" en gelijknamige jachthaven ging het door Oude Wetering. Het raadslid M. R. v. d. Veldt, tevens kassier van de Boerenleenbank, hoorde zijn do mein hier bestempeld als de „Wall- street" van Oude Wetering. Naast de rijke industrie kent Oude Wete ring ook nog diverse interessante punten. Wij noemer het oude bux-- gemeestershuis van de toenmalige burgemeester Roeloffs thans nog door diens nazaten bewoond, het Re monstrantse kerkje van de oudste Remonstrantse gemeente in Neder land, de afgekeurde R.K. kerk, waar voor een nieuwe kerk in het nieüw- bouw-centrum is geprojecteerd. Uit het observatorium van Rijn land werd Oude Wetering achter ge laten, waarna de reis door de Ring vaart naar het bekende aquaduct ging. Hier begaf het gezelschap zich aan wal, waarna het in de directie keet door ir. Wevers van de Rijks waterstaat gastvrij werd ontvangen. Na het serveren van de koffie, sprak ir. Wevers er zijn voldoening over uit. dat na de belangstelling uit het buitenland, tot zelfs uit Japan. Chili, Zuid-Afrika etc., hij thans de buren van dit aquaduct eens mocht begroe ten. In een zeer interessante verhan deling over de noodzaak en aanleg van Rijksweg 4a, welke, zoals be kend, rond 70 miljoen zal gaan kos ten, noemde spr. <Je totstandkoming van dit aquaduct een van de laatste phasen van de voltooiing van deze weg. Gezien van redactionele zijde reeds meerdere malen aandacht is besteed aan dit unieke en thans wel reeds beroemde aquaduct zullen wij de technische verhandeling, waarbij ir. Wevers dit keer wel een zeer aan dachtig gehoor had, hier niet weer-i geven. Wel was hierbij begrijpelijk, dat burgemeester Kolfschoten de vraag lanceerde, waarom wel wasi gedacht aan de beveiliging van de Haarlemmermeer door het aanleggen van een z.g. rixxgdijk, maar deze niet was aangebracht aan de zijde van de Googerpolder. Onbevredigend. De beantwoording, dat deze dijk in de Haarlemmermeer in feite goed koper was dan het afvoeren van de hier aanwezige overbodige grond, zal voor de raad van Alkamade wei nig bevredigend zijn geweest, gedachtig het spreekwoord „gelijke monniken, gelijke kappen". Intussen was men ir. Wevers dankbaar voor zijn interessante uiteenzeting. waar na men onder diens leiding de uit voering van dit machtige kunstwerk ging bezichtigen. Nadat men zijn plaats in de boot weer had ingeno men ging de tocht door de Aade met zijn vele polders als Kaspolder, Boerpolder, Aaderpolder, Buur'er- polder, Lijkerpolder. Machtig mooi en rijk aan natuurschoon is hier de z.g. oude eendenkooi, - waarop de jachthaven is aangebracht van de Unie van watertoeristen. Via de Spijkeboor, met uitzicht op de Kee- ver ging het naar Zweiland. Na be zichtiging van de Kaagsocieteit met het kruispunt Zijl en Zijpe, welke laatste naar het Vennemeer voert, werd de tocht met een rondvaart over het Kagermeer besloten Hier zag men ook nog de grote zandzuiger aan het werk, die hier het zand van daan haalt voor de uitbreidingsplan nen van de stad Leiden. Natuurlijk werd bij het Kaagdorp de ligging van het uitbreidingsplan het z.g. plan Bakhuizen met de aan leg van insteekhavens en toekoms tige bouw van bungalows bekeken. Tot slot wachtte nog een gastvrij ont haal bij het bekende etablissement „Tante Kee". De verleidelijkheden van deze beroemde keuken zullen wij u besparen. Aan tafel sprak bur gemeester een woord van gelukwens tot het raadslid M. R. v. d. Veldt, die juist deze dag zijn verjaardag vier de. De burgemeester was ervan overtuigd, dat deze dag er toe heeft bijgedragen het onderling contact der raadsleden te bevorderen en meer wederzijds vertrouwen en saamhorigheidsgevoel aan te kwe ken. Met vreugde mocht spr. consta teren, dat deze excursie volledig ge slaagd is, weshalve hij besloot met de gedachte uit te spreken, dat het houden van een zo nuttige excursie groeien. Namens de raad sprak de tot een jaarlijkse traditie zal uit- heer P. v. d. Velden een woord van dank tot B. en W. Naast de hem reeds bekende kwaliteiten had hij in burgemeester Kolfschoten thans ook nog een bekwaam reisleider en gids aangetroffen. Te half elf werd de terugtocht aanvaard, waarbij een gereedstaande autobus het gezel schap in korte tijd weer naar Roe- lofarendsveen bracht. Een persoon lijke handdruk van burgemeester Kolfschoten en echtgenote bezegelde hiermede een welbestede dag en de dank voor deze prima georganiseer de excursie. „Vader Maren", de grote pionier van het Speeltuinwerk omstreeks 1900, te schenken als bijzondere blijk van waardering, voor hetgeen „De Mare dijk" voor de jeugd presteert. Genoemde foto wordt alleen ge schonken bij zeer speciale gebeur tenissen, zoals b.v. bij de opening van een nieuwe speeltuin. Burgerlijke Stand Geb.: Yvonne Martine dr. v. W. C. Lardé en C. G. van Dissel; Petrus Jo hannes zn v. N. van der Poel en J. Baksteen; Roelf Maarten zn v. M. C. H. J. van de Ven en M. J. Cramer; Annetje dr. v. J. D. Kuijpers en G. C. Middeldox-p; Astrid Rosa dr. v. J. H. Hartman en H. de Man; Jozefus The- recia zn v. A. A. M. Berbee en A. W. Hop; Clasina Hendrina Johanna dr. v. T. M. van Schaik en J. M. van der Voort; Paulus Hubertus Antonius zn j v. M. H. F. Sarton en K. M. Gons; Ma- j rianne Johanna Maria dr. v. A. G. A. Schalks en C. J. Haalebos; Johannes zn v. J. G. Boutier en J. Arnoldus; Johannes Wilhelmus Maria zn v. P. Rozenbroek en T. M. van der Voort. Overleden: E. Tempelman, 76 jr, wed. v. H. Kuijlenburg; A. T. 3. Gee. I TFIDICHFI0FF 5 Laatste Berichten Niemand was veilig voor dolkmes De 49-jarige R., wonende te Leid- schendam, heeft gistermiddag op rijksweg nr 13 (Den HaagRotter dam) onder Delft hevige sensatie ver wekt door een aantal personen met een dolkmes te dreigen, nadat hij in raths,-30 *ir""vxoüwT' C. ~G. 'cTvink, woede was ontstoken toen een auto- 68 ir wed v H L Tol I moblllst hem. do°r met de vinger op Gehuwd: j' de Vink en H. van Veg- het voorhoofd te wijzen, een even te- ten; R. R. Kuijper en G. A. F. Hoge-1 ™ren gemaakte verkeersfout had boom; J. F. M. Breedeveld en M. C. ,vn verweten. Die voorgeschiedenis speelde zich af fxabij het viaduct Pauwmolen, waar een vrachtautobestuurder in de rich ting Den Haag reed en werd gepas seerd door de automobilist R. uit Voorburg Op dat moment kwam de Leidschendammer van de oprit van Delf gauw de rijksweg oprijden zon der op het verdeer te letten. De vrachtautochauffeur moest naar links, de Voorburgenaar ook en deze wist door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Toen hij later de auto van de Leidschendammer passeerde, wees hij op zijn voorhoofd. R. ontstak in toorn en het gevolg was, dat bei de mannen hun wagens aan de kant van de weg plaatsten en op elkaar toeliepen. De Leidschendammer sloeg en schopte in het wilde weg, keerde toen terug naar zijn auto, waaruit hij met een dolkmes in de hand weer terug kwam. Hij verviel thans geheel tot razernij, waarbij de Voorburgse automobilist Kienjet; J. W. K. van der Horst en A. Roman; S. Kukler en J. Nagtegel- ler; S. Braxhoven en M. Fakkel; J. Mark en H. C. Lens; M. Paats en S. van Dijk; C. van der Zeeuw en H. C. Bonte; G. van der Maas en F. van den Nieuwendijk. MARATHON PAPEGAAI OP VACANTIE IN LEIDEN. Vanmiddag werd in de bomen in een tuin aan de Waldeck Pyrmont- straat te Leiden een papegaai gevan gen, die een week lang in Leiden op vacantie was geweest. Lorre, een groene papegaai zo groot als een duif, was er de vorige week komen aan vliegen. De familie Juffermans had toen middels een advertentie in de dagbladen de eigenaar opgespoord, die bleek te wonen aan de Pesthuis laan. Lorre's baas had mooi roepen: de eigenwijze vogel kwam niet. -Het dier verkoos de vrijheid. Als proviand had hij o.a. een hele lijsterbessen-de inmiddels ook gestopte vrachtauto boom tot zijn beschikking, die de vo- chauffeur en een derde chalffeur gel, al krijsend, ijverige frequen- moesten wegspringen of vluchten om teerde. Maar zelfs in zijn bezonken niet door het mes te worden geraakt, ogenblikken kon men de aanwezig- Eerst toen een der chauffeurs de slin- heid van de groene papegaai aan- ger van zijn wagen had gehaald, om stonds waarnemen aan 't gedrag van daax-mee R. te lijf te gaan, stapte de kat, die rechtop onder de boom deze in zijn auto én verdween, zat en onafgebroken naar boven keek. Toen heeft men ook Lorre's kooi in de boom gehesen, er werden wat lijsterbessen naar binnen gestoken en de deur werd met 'n touwtje „scherp gesteld". Gisteren waagde zich de brutale vogel in de kooi en zelfs had het dier nog geluk ook want de ge-booby- trapte deur weigerde dicht te slaan. Vanmiddag bezocht hij zijn huis op nieuw en met behulp van k touwtje zag de bewoonster kans, de vogel zijn vacantie te doen beëindi gen. Ingez. door mej. Th. Buis, Wald. Pyrmontstraat 31, Leiden. Leidse agenda Apoheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel 20136. VRIJDAG, 28 AUGUSTUS Lakenhal Prijsuitreiking „kijk race" voor de jeugd. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sind? 1880 Werkd 10 uur voorm —5 uur nam.; zond 1-5 uur nam (tot 31 aug.). Museum vooi Volkenkunde: Ex positie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Vroom en Dreesmann: Tentoon stelling „Het Rijksdeel Suriname" (t.em. 29 aug.) Rijksmuseum Geologie en Minera-' logie v d Werfparu 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 28 aug. 4 sept. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Artisten en modellen", 18 jaar. Lido: „Het rijkste meisje ter we reld", alle leeftijden. Luxor: „King Creole", volwasse nen. Trianon: „De levensroman van Jo seph Schmidt", alle leef tijden. Rex: „Song of Sheherezade", alle leeftijden. (Donderd.: „To heil and back", 14 jaar). VOORHOUT Woningbouw Zoals reeds in het gemeenteraadsverslag is gemeld, zullen aan de Margrietstraat 16 wo ningen worden gebouwd. Ook deze bouw is opgestegen aan ae firma A. W. v. d. Poll uit Heemstede. Deze woningen worden gebouwd in op dracht van het bijkantoor van de N V. Bouwfonds Nederlandse ge meenten te 's Gravenhage. Het ont werp is van het architectenbureau Wisman en Waxmxerdam te Heem stede. R. werd later in zijn woning aan gehouden. R., die geen bex-oep heeft en ver scheidene jaren in Indonesië door bracht, is in het Delftse bureau van politie ingesloten. Hem kan poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling ten laste worden gelegd. Prinses Beatrix bezoekt sanatorium »Beatrix oord« Prinses Beatrix heeft vandaag een bezoek gebracht aan het sanatorium „Beatrix-oord" te Appelscha in Friesland. Hoe prettig de sfeer en hoe veelomvattend de zorg voor de patiënten in „Beatrix-oord" is, heeft prinses Beatrix met eigen ogen kun nen zien. Na een autotocht, die gro tendeels door Drenthe voerde, arri veerde de prinses omstreeks half twaalf in het vlaggende Appelscha, waar talrijke inwoners en vakantie gangers zich langs de sanatoriumweg hadden geschaard en haar hartelijk en enthousiast toewuifden. In het sanatorium wachtten zieken en verpleegsters in spanning op de komst van de prinses. Een beetje bedeesd boden drie jonge patiëntjes, de 9-jarige Derk Jongman, de 8-jarige Engelina Keu ter en de 7-jarige Eduard Pattiwael, de prinses daarop een schaal van Makkumer aardewerk, gevuld met vruchten als geschenk aan, uit naam van alle patiënten. Op de bodem van de schaal staan de woorden: „Beatrix-oord, 28 augustus 1959". Na dit intermezzo begaf men zich naar de kamer van de geneesheer- directeur in het hoofdgebouw, waar dr. Kraan iets vertelde over het sa natorium, dat sinds 1947 de naam van de prinses draagt. SASSENHEIM TWEE DAMES BIJ HET OVER STEKEN ERNSTIG GEWOND Te ongeveer half 7 had donderdag avond op de Parklaan ter hoogte van de Antoniuslaan een erristige aan rijding plaats, waarbij betrokken waren twee dames, uit Groningen af komstig Komende van de bushalte staken beide dames de rijweg over en werden gegrepen door een perso nenauto, bestuurd door de heer A. B uit Sassenheim. Hierbij werden beiden tegen het wegdek geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. De ene dame had beide benen gebroken, de andere liep hoofdwonden en in wendige kneuzingen op. Beide slacht offers werden, nadat eerste hulp was verleend, naar het wijkgebouw Be- thesda overgebracht. LEIMÜIDEN BENOEMING IIOOLHGOFD In verband het het vertrek van Zuster Clara naar Amsterdam, is be noemd tot hoold van de St. Jozef school Zuster Gerardi.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2