SteCcidaeSowfówX Eisenhowers bezoek aan Bonn was een succes Gaan er waarnemers naar Laos? Ike's oren toeteren Eenheid van het Westen onverzwakt President kreeg steun van Adenauer Eisenhower in Engeland aangekomen Polaris op zea gelanceerd Treinramp in Zuid-Slavië De inspectiereis van De Gaulle Korreltje Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14799 van de luichkreten Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w-, f 2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18,Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f L50. President Eisenhower van de V. S. heeft donderdag: bij zijn besprekingen te Bonn met bondskanselier Adenauer diens steun voor zijn komende ge sprekken met de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef gekregen. Dat menen waarnemers te mogen afleiden uit de antwoorden, die Eisenhower gaf op een persconferentie tijdens een onderbreking van zijn geheime be sprekingen rond het middaguur. Hij verklaarde op de hem gestelde vragen dat hij bij zijn besprekingen met Adenauer geen enkel blijk had gezien van een verzwakking van de Westerse eenheid als waarover in de pers was geschreven. Hij had, zei hij, met de bondskanselier gesproken over kwesties van de Navo en ook over Frankrijk, dat immers een belangrijk lid van de Atlantische organisatie was. Voorzover hij wist waren er geen nieuwe voorstellen inzake de Duitse kwestie. NIEUWE HOUDING Wel moest men, meende hij, een nieuwe houding aannemen, waardoor men de kwestie in haar geheel zou kunnen zien. Eisenhower dacht wel. dat zijn aanstaande ontmoeting met Chroesjtsjef zou helpen het ijs van de koude oorlog te doen smelten. Mocht de Sowjet-Russische premier met nieuwe aantrekkelijke voorstel len of suggesties komen, dan zouden de bondgenoten van de V. S. er van op de hoogte worden gebracht. Als Chroesjtsjef inderdaad met dergelijke voorstellen kwam, zou hem dat werkelijk tot een leider maken bij het streven naar vrede in de wereld. Het zou op zichzelf al iets reusachtigs zijn. De presdient verzekerde overigens nogmaals, dat hij niet als onderhandelaar met Chroesjtsjef gaat praten. De ont vangst die hem in Wes't-Duitsland te beurt was gevallen noemde Eisen hower overweldigend. Besprekingen onder vier ogen. Des ochtends confereerde hij ruim twee uur lang met de West-Duitse bondskanselier. Aan de lunch, na de persconferentie, sprak hij over de In Cannae in Italië hebben vier konijnen bij het graven in hun hok een skelet en verscheidene vazen van aardewerk blootgelegd, welke naar men gelooft dateren van de tweede of derde eeuw vóór Chr. Onbekenden hebben in de basi liek van St. Ulrich te Augsburg het graf van deze heilige, die duizend jaar geleden bisschop van Augsburg was, opengebroken en een gouden ring gestolen. „geweldige behoefte" aan hulp voor de ten achter gebleven landen. Er werd over en weer getoast op het welzijn van de presidenten 'en de volkeren van West-Duitsland en Amerika. Adenauer bood Eisenhower een 18de-eeuws Meissener koffie- servies voor diens echtgenote aan. Eisenhower gaf de bondskanselier, mede namens zijn echtgenote 'n stel Steubenglazen schalen met bloem motief. Na de lunch nam de president wat rust in de kanselarij. Des namiddags te drie uur werden de besprekingen wederom onder vier ogen met alleen een tolk erbij, hervat. Onderwijl spraken de twee ministers van bui tenlandse zaken er. andere functiona rissen van beide zijden met elkaar. Vertrek naar Londen. Te half vijf verliet Eisenhower met Adenauer de kanselarij. In een open auto reden beide staatslieden naar Bad-Godesberg, waar een hefschroef- vliegtuig van het Amerikaanse leger klaar stond om hen naar het vlieg veld Wahn te brengen. Eisenhower en Adenauer stonden gedurende de rit van vier km. rechtop in de Mer cedes om de toejuichingen van de mensen langs de weg te beantwoor den. De presidentiële Boeing vertrok te kwart over vijf naar Londen. Straal jagers van de Westduitse luchtmacht begeleidden de Boeing in formatie tot aan de grens. De „New York Times" schreef don derdag over Eisenhowers bezoek aan Europa: „Eisenhowers succes in Bonn blijkt zowel uit het officiële commu niqué als uit eigen uitlatingen. Te zamen een beel van volledige Amerikaans-Duitse solidariteit bin nen het kader van de Navo en de westelijke eenheid in het algemeen. De Bonner verklaringen zijn in feite een antwoord op Chroesjtsjefs jongste uitval, die met Eisenhowers aankomst moest samenvallen. Moge lijk vindt hij in Londen een ietwat andere houding, met name inzake het belang van een Duitse hereniging en van een onvoorwaardelijke top conferentie, maar de onverbreekbare EngelsAmerikaanse vriendschap waarborgt, dat geen tactische ver schillen het gemeenschappelijke doel zullen vervagen". Premier Macmillan heeft donderdagavond op het vliegveld van Londen president Elsenhower verwel komd. Na de officiële ontvangst namen de president en de premier in een open wagen plaats, die hen naar de woning van de Amerikaanse a mbassadeur in Londen bracht. Malik zou er akkoord gaan Een goed begin WAN EISENHOWERS REIS naar Europa valt nog weinig te zeg gen. Maar één ding kunnen wij reeds constateren, n.l. dat het begin goed was. De Amerikaanse president, eens de opperbevelhebber van een geal lieerd leger, dat de Duitsers versloeg, is thans in de Westduitse hoofdstad ontvangen met een enthousiasme, dat de wereld verbaasd heeft doen staan. De Duitsers hebben him volle ver trouwen aan Eisenhower ge. 0 geven en uit de schaarse ge gevens over de (geheime) besprekingen met Adenauer is even eens gebleken, dat de president en de bondskanselier op elkander kunnen rekenen. Was er aanvankelijk bij Adenauer enige bezorgdheid over de prijs, wel ke Eisenhower de Duitsers misschien zou laten betalen voor het kopen van de wereldvrede, thans is wel geble ken, dat deze bezorgdheid ongegrond is geweest. Eisenhower heeft hem verzekerd, dat de V. S. achter ne Navo en de gemeenschappelijke doel stellingen van de Atlantische organi satie blijven staan. Bovendien heeft hij de bondskanselier de plechtige verzekering gegeven, dat zijn land West-Duitsland zal blijven steunen bij de verdediging van West-Berlijn. Deze verklaringen zijn met grote vol doening in Bonn ontvangen. In het communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven, werd nogmaals de nadruk gelegd op de trouw van beide landen aan de Navo, hetgeen te beschouwen is als een antwoord aan Chroesjtsjef op diens boodschap aan Bonn. President Eisenhower heeft in West Duitsland een buitengewoon goede indruk achtergelaten en het vertrou- wen hersteld in zijn politiek tegen over Rusland. Dat is alvast een goed begin, dat waarschijnlijk spoedig gevolgd zal worden door een even groot succes in Engeland, waar geen moeilijkhe den te verwachten zijn. Met de steun van Adenauer en Macmillan in de rug, kan de presi dent dan de volgende week De Gaulle ontmoeten, die zoals men weet de lastigste van de bondge noten is. Pas daarna kan men de ba lans van Eisenhowers reis opmaken. De Russische ambassadeur in Lon den Jacob Malik heeft gisteren met de Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken over Laos gespro ken. Naar verluidt heeft hij gezegd, dat de Sowjet-Unie niet geheel afwij zend staat tegenover het Britse voor stel om een groep waarnemers naar Laos te zenden. De Russen zouden echter liever de bestandscommissie van India, Polen en Canada opnieuw in het leven roepen. De stafchef van het Laotisch le ger heeft donderdag na zijn terug keer van een inspectiereis te Vien tiane verklaard, dat het leger in het noorden van de provincie Samneua zich in Ikleine groepen heeft verdeeld en gestage vorderingen maakt tegen de opstandelingen. De aanhangers van de communistische Pathet Lao hadden volgens hem zeven dorps hoofden vermoord en een aantal jongens en mannen meegevoerd. Deze zouden worden gebruikt om de groepen opstandelingen te verster ken. Amerikaanse functionarissen te Washington zijn van mening, dat de nieuwe hulp van de V.S. er toe zal bijdragen, dat Laos de communisten de baas wordt. Het zou, volgens hen, echter een misverstand zijn te den ken dat de V.S. geloven, dat het ge vaar voor Laos nu vermindert. Het resultaat van de Amerikaanse bij stand zal pas tegen november merk baar zijn en dan is de natte moesson voorbij, zodat de guerillastrijders zich dan beter kunnen verplaatsen. De Amerikaanse marine heeft don derdag voor het eerst een Polaris- raket bestemd voor gebruik aan boord van duikboten gelanceerd van een vaartuig dat zich op zee be vond. De lancering is geslaagd. De doeleinden waren in de eerste plaats controle van het gedrag van de raket en van de lanceerinstallatie aan boord. Eenzelfde lanceerbuis zal ook worden gebruikt als de Polaris in de toekomst van onder het water oppervlak zal worden afgeschoten door duikboten. Het maximum vlieg- bereik van de Polaris is 1930 km. Ook in Londen groot enthousiasme President Eisenhower is gister avond te Londen aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd o.a. door premier Macmillan, die in zijn welkomstwoord zei, dat de vraag stukken, waarvoor de bondgenoten zich gesteld zien, moeilijk en inge wikkeld zijn. „Het initiatief dat u hebt genomen om tot een oplossing te ko men, is een bron van grote voldoe ning voor ons in Groot-Brittannië en ik geloof, dat ik dit wel mag zeg gen voor het gehele Gemenebest. Eisenhower antwoordde, dat hij zeer verheugd was weer in Engeland, waar enkele van zijn beste vrienden wonen, te zijn. „Het is een goed ding de gelegenheid te hebben om de zich steeds wijzigende problemen weer eens onder de loep te nemen", aldus de president. Langs de gehele route van het vliegveld naar Londen stonden de mensen dicht opeengepakt. Zij juich ten de president toe, die breed lachend rechtop in de auto stond. By Bij Ban ja Loeka in Midden-Zuid - Slavië is de sneltrein SerajewoZag reb donderdag verongelukt. Er zijn minstens twaalf personen om het le ven gekomen. Twee-en-veertig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg meldt, dat de locomotief en twee rijtuigen van de trein van een spoor- I brug in een rivier zijn gestort. Amsterdam zonder tunnel: wat doe je in de kou? Vrij koel De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Door de aanwezigheid van een de pressie boven Noordwest-Rusland en een hogedrukgebied op de Oceaan ten westen van Schotland blijft ons land in een gebied met onbestendig weer, waarbij overwegend koele lucht uit het hoge noorden wordt aange voerd. De storing, die gisteren bij Schotland was gelegen en vanmor gen boven Zuid-Denemarken was aangekomen, trekt verder in de richting van Noord-Duitsland. Achter de storing stijgt de lucht druk weer, zodat het hogedrukge bied op de Oceaan de komende 24 uur langzaam naderbij komt. In ver band daarmede worden voor morgen af en toe opklaringen verwacht, maar hier en daar zal ook nog een regen bui vallen. Tussen IJsland en Groenland is in tussen een nieuwe depressie aange- De firma Gouda en Zoon, Purmerend/Amsterdam, nam deel aan de Dam-Dam-race met een plastic- i komen, die in oostelijke richting ijsschots, waarop een eskimohut en een ijsbeer. De foto toont et oversteken van het IJ te Amsterdam samen I koerst, maar morgen het weer in onze met een ge meentepont. streken nog niet zal beïnvloeden. het naderen van Londen werd de mensenmenigte steeds groter en in de voorstad Hammarsmith slaagde men er in door het politiekordon heen te breken. Vele Londenaars hadden meer dan een uur staan wachten om de president te kunnen zien. Een Londense hoofdinspecteur van politie verklaarde, dat de ontvangst, die de president was bereid, de in drukwekkendste was geweest die hij in zijn 20 dienstjaren had meege maakt. Zodra de motorrijders voor de stoet in zicht kwamen barstte er een lawaai los, geproduceerd door de claxons van auto's en bussen. Eisen hower scheen onvermoeibaar; hy wuifde onafgebroken. Voor de wo ning van de Amerikaanse ambassa deur onderhield Eisenhower zich nog even met Macmillan. Vrijdagmorgen vroeg vloog de president naar Schot land, waar hij een bezoek van een etmaal brengt aan koningin Eliza beth. President De Gaulle heeft donder dag een begin gemaakt met een mi litaire inspectie van de Franse krijgs verrichtingen in Algerië, die vier da gen zal duren. Men verwacht, dat de resultaten van deze inspectie de besprekingen van de volgende week tussen Eisen hower en De Gaulle zullen beïnvloe den. Men verwacht, dat president De Gaulle alle feiten, die hem over de toestand in Algerië ter kennis zijn gekomen, aan president Eisenhower zal meedelen. In Franse presidentiële kringen ge looft men, dat de Amerikaanse pre sident welwillend tegenover bepaal de Franse standpunten zal staan en met name begrip zal tonen voor Frankrijks verlangen naar steun voor zijn Algerijnse politiek. Ondaniks de geruchten over de ver deeldheid van het Franse kabinet over Algerië is men van mening, dat de ministers het er over eens zijn, dat men De Gaulle de vrije hand moet laten bij het oplossen van de moei lijkheden in Algerië. Incident aan grens van India Volgens een bericht van de „Times of India" zouden communistisch Chi nese soldaten een aantal Indische grenswachten met geweervuur terug gedreven hebben in het noordooste lijke grensgebied tussen beide staten. Het korte vuurgevecht zou geen slachtoffers geëist hebben. De betrokken gebieden zijn het Ka- mengdistrict en Soebansiri. Het is niet bekend of de Chinezen weer op eigen gebied zijn teruggetrokken. De „Times of India", die het be richt verspreidde, ziet er een syste matisch aftasten van de Ohinees-In- diase grenzen in. De Indische minister-president, Nehroe, heeft vrijdagochtend in het parlement meegedeeld, dat India bij de regering van communistisch China heeft geprotesteerd tegen bezetting door Chinese troepen van stukken Indisch grondgebied ten noordoosten van Ladach in Kasjmier. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met op klaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Vrij koel. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord oost. 29 Aug.: zon op 05.45: onder 19.36; maan op 00.54; onder 16.39. Hoogwaterstanden 29 Aug.: v.m. 11.40; nam. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE MüNCHEN ZURICH GENèVE WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON 17 regen onbew. onbew. zwaar bew. regenbui half bew. 24 zwaar bew. 20 onbew. 21 onbew. 22 onbew. 26 zwaar bew. 30 geheel bew. 28 half bew. 26 onbew. 23 licht bew. 25 half bew. 28 onbew. 23 zwaar bew. 29 zwaar bew. 30 onbew 36 mist 32 onbew. 28 half bew. 32 licht bew. niet ontv. Vergeet nooit meer, dat al het kwaad dat gij gedaan hebt, niets is vergeleken bij het kwaad dat gij doet door gebrek aan vertrouwen. (Claude de la Colombière S. J. Opschrift naast biecht stoel in Elandstraat-kerk te Den Haag).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1