In december 1960 is de nieuwe kaih.BLO-school ie Leiden gereed aan 10 Klassen en pym lokaal PhilosDphenpad VERBANDTROMMELS Moeder van 13 jarige verdachte niet vrij uit Strijd iegen tbc gaat onverminderd door Aantrekkelijke gebruiksgoederen op de Uirechise Najaarsbeurs Omvang en tijdsduur zijn beperkt POLITIE LEVERDE VELDSLAG MET M0KUMSE NOZEMS VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Knoop dit in uw oor1 Met 1 Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met .Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes [groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct (Advertentie) Met ontginning van het terrein is een begin gemaakt en in december 1960 zullen de gebouwen er staan: de uitbreiding van het St. Liduina- huis aan de Zoeterwondse Singel. Deze uitbreiding geschiedt aan de achterzijde van het gebouw en zij grenst aan het Philosofenpad en de Lorentzkade, zoals bijgevoegde schets door het architectenbureau Van der Laan te Leiden laat zien. Geheel onder aan de tekening bevindt zich het gymnastieklokaal, daarbo ven liggen de gebouwen van de BLO-school. De kinderen kunnen ,dus de tuin goed zien, zij behouden ook binnen het gevoel van niet gebonden te zijn. Tussen de school en het internaat wordt een pergola gebouwd, zodat men met regenweer droog kan over lopen. Dit is vooral ten behoeve van de zusters, die uiteraard dikwijls de afstand Tehuis-school vice-versa moeten afleggen. Deze pergola vormt tevens de afscheiding tussen de speel plaats en de zusterstuin. Op het terrein wordt ook een gym nastieklokaal met de gebruikelijke Aan een katholieke BLD-school be stond te Leiden grote behoefte. Vele leerlingen moesten afgewezen wor den en dit betekende, dat zij op de lagere school moesten blijven en niet het onderwijs genoten, dat voor hen het best geschikt is. Al lang beston den bij de Stichting Liefdewerk van de H. Cunera te Leiden plannen voor de vestiging van een nieuwe BLO- school. Enige jaren geleden werden deze plannen in tekening omgezet. De architect, ir. J. A. van der Laan, maakte een ontwerp en men hoopte spoedig over te kunnen gaan tot het slaan van de eerste paal. Het is anders gelopen. Vele moeilijkheden, vooral op ambtelijk terrein, deden zich voor en eerst enige weken geleden kon men definitief aan de Leidse aan nemer Korswagen het werk gunnen. De totale kosten bedragen ongeveer 550.000 gulden. De school ontvouwt zich in twee vleugels, waarvan er één bestemd is voor de jongeren en de ander voor de oudere leerlingen. Vleugel 1 heeft een begane grond en een eerste ver dieping en hij omvat zes grote theo rie-lokalen en de nodige bij ruimten. De vleugel voor de grotere meisjes heeft alléén een begane grond en zij is samengesteld uit twee kleine en twee grote theorielokalen, een les- keuken met provisieruimten, een was keuken enteveneens de noodzakelijke bijruimten. Beide vleugels worden saamgebonden door een schoolhal, waaraan de kamer van het hoofd en de personeels- en dokterskamer ge legen zijn, en waarop ook de hoofd ingang van de school uitkomt. Tenslotte is in het plan een over blijflokaal opgenomen, dat georiën teerd is op de tussen de school en het internaat geprojecteerde speelplaats. De beide klasvleugels en de school hal omsluiten een schooltuin, die daar speciaal voor wordt aangelegd. Vooral in het BLO-onderwijs wordt het contact met de natuur als zeer voornaam beschouwd. „Vanuit de schoolhal, die een door een bloembak begrensde glaswand krijgt, heeft men een visueel maximaal contact met deze schooltuin", zegt de architect. Data voor invoering van kortere werktijd in metaalindustrie gewijzigd In de nieuwe C.A.O. voor de hand arbeiders in de metaalindustrie, waarover woensdag overeenstemming is bereikt, is een geleidelijke werk tijdverkorting tot 45 uur per week overeengekomen. Het deze week ge houden overleg heeft er echter toe geleid dat de data voor de invoering van de werktijdverkorting enigszins zijn verschoven. Er zal nu in de on dernemingen per 1 april 1960 een aanvang kunnen worden gemaakt met een verkorting van de werktijd met één uur per week (oorspronke lijk 1 januari 1960). Ondernemingen die er de voorkeur aan geven de werktijd ineens met drie uur per week te verkorten, kunnen daarmee pas beginnen op 1 januari 1961 (oor spronkelijk 1 juli 1960). Voor E.H.B.O., Reis- en Huisthoud- trommels, A. en B., volgens voor schrift; School- en Autobustrom mels, enz. Drogisterij JVRIJENHOEK Haarlemmerstraat 119 (Advertentie) bij ruimten gebouwd. Deze is ook rechtstreeks van het Philosophenpad te bereiken: dit in het belang van an dere gebruikers, zoals scholen en ver enigingen, van deze zaal. De school zal bezocht worden door meisjes-leerlingen uit Leiden en om geving en voorts door internen van het Liduinahuis. Grote behoefte is er te Leiden ook aan een nieuwe BLO-school voor jon gens, die tot nu toe gevestigd is in de (afgekeurde) school aan de Bree- straat. Het architectenbureau Van Oerle en Schrama heeft reeds een ontwerp gemaakt voor een gebouw, dat nabij de Leidse Hout geplaatst wordt. Gisteren zijn de betrokkenen bij de opzienbarende reeks diefstallen in Waddinxveen voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid. De zaak tegen de dertienjarige jon gen A. W. M., die ervan verdacht wordt meer dan elfduizend gulden bij elkaar te hebben gestolen, zal civiel rechtelijk worden afgedaan, zij res sorteert onder de kinderrechter. De officier heeft termen aanwezig ge acht om tegen de moeder een straf vervolging in te stellen wegens he ling, omdat hij er niet van overtuigd is, dat de moeder geheel te goeder trouw het gestolen geld van haar zoontje heeft ingenomen. De vader is op vrije voeten gesteld. (Alg. Dagblad) Na de politici* de philaielisien In verband met het bezoek van president Eisenhower aan de bonds republiek hebben de Westduitse posterijen een speciaal poststempel gecreëerd. De tekst luidt: 26 en 27 aug. 1959 bezoek president Eisenhower. Alle postzendingen, die deze beide dagen werden verzonden, zijn van dit stempel voorzien. |aarlijks onderzoek van middelbare scholieren Tot nu ontbreekt iedere controle op tbc. bij leerlingen van middelbare scholen en instituten voor voortgezet onderwijs. Dit ontbreken wordt reeds lang als een ernstig gemis gevoeld. Enkele maanden geleden is aan de minister van Sociale zaken en Volks gezondheid een plan voorgelegd, be helzende een jaarlijkse controle van bedoelde leerlingen op tbc. door mid del van een tuberculine-reactie. Deze jaarlijkse tuberculine-reactie wordt van het grootste belang ge acht, want. wel gaat het landelijk tbc.-cijfer onder deze groep scholie ren van jaar tot jaar achteruit, maai de bestrijding van tbc onder de vol wassenen baart nog steeds zorg. Het blijkt n.l. dat vele van hen nog steeds jeugdinfecties meedragen. Met de jaarlijkse behandeling van de scho lieren hoopt men ook dit euvel meer afdoende te kunnen bestrijden. Kosten zes ton De kosten aan deze behandeling worden geraamd op zes ton; gere kend een gulden per leerling. Naar wij vernemen zal dit bedrag op de komende begroting verschijnen. Het maakt slechts een tiende deel uit van het bedrag dat jaarlijks voor de tbc- bestrijding in zijn geheel wordt uit getrokken. Dat men de plannen reeds binnen zeer korte tijd wil verwezen lijken is te wijten aan de recente tbc- explosies in verschillende scholen. Verscheidene schoolartsendiensten en consultatiebureaus, alsmede de Ne derlandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose hebben zich reeds een warm voorstander van de plan nen verklaard en ook bij onderwijs instituten reeds stappen ondernomen om tot medewerking te komen. BELEDIGING BESTRAFT Wegens belediging van prins Bern- hard heeft gistermiddag voor de poli tierechter te Dordrecht terecht ge staan de 40-jarige koopman H. M. K., geen vaste woon- of verblijfplaats hebbend. Op 25 juni had de man zich beledigend over de prins uitgelaten. De politierechter hield K. voor, dat voor een dergelijk delict wel vier jaar gevangenisstraf kan worden ge geven. De verdachte kreeg een maand, overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Op Leidseplein en Dam Gisteravond is het tot een vrij he vig treffen gekomen tussen de Am sterdamse politie en honderden jon gelui, deels op bromfietsen, deels lo pend en joelend met jonge meisjes. Het begon tegen 9 uur op het Leid seplein, waar circa 300 nozems in ge sloten formatie door de Leidsestraat marcheerden en oprukten in de rich ting van het Leidseplein. Hieraan- gekomen werden zij door politieman nen gesommeerd rechtsomkeert te maken en zich te verspreiden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven vielen de eerste klappen. Talrijke politiemannen trachtten daarna het plein schoon te vegen, doch telkens doken groepen jongelui hier en daar weer op. Er zijn met blanke sabel en gummistokken rake klappen uitgedeeld. Tien van de erg ste belhamels zijn opgesloten in het bureau Leidseplein. Ze zullen daar de komst van hun ouders afwachten, die deze „Amsterdamse lieverdjes" mee naar huis kunnen nemen. Toen de rust op het Leidseplein goed en wel was teruggekeerd begon de onrust op de Dam, waarheen de meeste knapen zich toen hadden be geven. Ook hier vielen zij meisjes lastig en gedroegen zij zich onheb belijk tegenover het publiek. De po litie trok er op uit en vroeg weldra versterking om de jongelui te ver spreiden. Ook hier zijn fikse klappen gevallen. Vijf jongens zijn naar het bureau gebracht. Ook drie meisjes zijn aangehouden. Ook hier zullen de ouders zich over hun kinderen kun nen „ontfermen". Het bleef tot mid dernacht onrustig op en rond de Dam. De 25-jarige matroos Göte Sig- vard Svensson, opvarende van het Zweedse m.s. Rigel, is gisternacht op een terrein aan de Waalhaven te Rot terdam van de kade gevallen Hij viel in het water tussen de kade en het Nederlandse schip „Marianne" De Zweed verdween onder water en verdronk. Zijn stoffelijk overschot werd nadien opgehaald. Na het experiment van de twee voudige voorjaarsbeurs was reeds voorspeld, dat de najaars-gebruiks- goederenbeurs van 712 september stellig in mindere mate interessant zou zijn. Dat zal in enkele opzichten zo blijken te zijn. Eerstens is de tijdsduur teruggebracht tot zes ach tereenvolgende werkdagen; verder zullen alleen de gebouwen en pavil joens op het Vredenburg worden in gericht, maar kenmerkender zal zijn de meer bescheiden presentatie van nieuwigheden. De praktijk heeft ge leerd, dat men noviteiten doorgaans in het voorjaar laat zien, als de be langstelling ook uit het buitenland groter is dan tegen de herfst. De komende beurs blijft dus be perkt tot zogenaamde consumptieve goederen, voornamelijk uit eigen land. Spanje, Zweden en Tunis zul len echter meedoen, in een collec tieve stand. We hebben reeds kennis kunnen maken met een aardige vin ding van een muziekhandel te Hil versum. Dat is namelijk een kinder - gramofoonplaat met bewegend beeld. Men raadplege de foto, die we hier bij afdrukken. Op de labels van de plaat bevinden zich afbeeldingen, die, gereflecteerd door een glazen kegel die op het plaatje wordt gezet, zich bij het afspelen van de plaat precies op de maat van de muziek bewegen. Voor nog jongere kinderen, namelijk de baby's brengt een firma te Aalst in Noord-Brabant een zoge naamde baby-driver, die aan de kin derbox kan worden bevestigd. Draait de baby aan het stuurwiel, dan verschuiven kralen en belletjes langs de spaken, en klinken er hel dere tonen. Handig voor in de huishouding. Eveneens uit Aalst, stamt de snelle busopener van een metaal- warenfabriek. Bij dit model opener wordt door middel van een tandwiel niet alleen het te openen blik rond gedraaid, maar ook het mesje, waar door een en ander sneller en met minder krachtsinspanning geschiedt. En wat ook belangrijk is: zowel het blik als het deksel vertoont nergens bramen. De opener is tevens geschikt voor het openen van flessen met kroonkurken en blikjes*met klem deksels. Praktisch lijken ons de stapelbare koffiekopjes, zeer geschikt voor klein-behuisden en door de potterie De Driehoek te Huizen in de handel gebracht. Een metaalwarenfabriek te Tiel komt met een geheel nieuwe suikerautomaat, die telkens een zelfde hoeveelheid doorlaat. Een fir ma in Tilburg heeft een kinderwa gen ontworpen, waarvan het onder stel samen met de wielen kan wor den opgevouwen. Het volume wordt nu zo klein, dat het gemakkelijk kan worden meegenomen. Toepas sing van plasticbekleding toont o.a. een kinderstoelen- en boxenfabriek. In Arnhem wordt vlekkenpasta vervaardigd, die onmiddellijk werkt en geen vlekken nalaat. Er zullen opklapbare wasmandjes worden ge demonstreerd, onontvlambare vilt- gordijnen, wederom uit Arnhem wa terverf-kleurpotloden, een zelfstar- tende wekker die driemaal, telkens na vijf minuten afloopt, modern speelgoed en ook een automaat voor warme dranken, soepen inbegrepen. Vindingrijkheid. Een drukkerij te Meppel heeft zo genaamde toverloten beschikbaar voor loterijen met directe uitslag; het is een bepaald chemisch procédé. Er wordt een Japanse 8 m.m. came ra getoond als eerste met ingebouw de lens met variabel brandpunt van 1232 m.m. Via een ingebouwd prisma kan men het motief zonder parallax waarnemen en ook het ob ject scherp stellen. Uit Amsterdam komt een kasregister dat automa tisch het wisselgeld berekent. Tenslotte zijn er ook enkele grap jes aangekondigd, kennelijk in ver band met de winterse feestdagen. We zagen alreeds een ogenschijnlijk gewone ordner voor kantoorgebruik; maar de inhoud is een kruik met drie borrelglaasjes. Noemen we nog een Spoetnikklok die helemaal niets met ruimtevaart te maken heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10