Het Rijksdeel Suriname Vrijheid was van korte duur VROOM DREESMANN Slachtoffers van Dachau herbegraven Paus maakte onverwacht een ritje De wilde' beken in Oostenrijk De monetaire hervorming in Indonesië DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 De Lord Mayor van Londen in ons land BROMFIETSER GEDOOD. De 16-jarige bromfietser Fr. J. A. Reerink uit de Stuyvesantstraat te Den Haag is gistermorgen om het leven gekomen bij een botsing met een vrachtauto op de hoek van de Theresiastraat en de Koningin Marie- laan. Zowel de bromfietser als de vrachtauto bestuurd door de 26- jarige expediteur P. S. uit Alphen aan den Rijn staken het kruis punt met te hoge snelheid over. De bromfietser verleende boven dien geen voorrang aan de vrachtauto. Het slachtoffer is ter plaatse na de botsing overleden. Sergeant op oefening zwaar gewond Tijdens een oefening op de heide bij Brunssum is de 19-jarige dienst plichtige sergeant van het garde- regiment der Grenadiers, P. J. van Dijk uit Hilversum, getroffen door I een losse flodder uit het geweer van een soldaat, die dicht bij hem stond. J De sergeant kreeg ernstige verwon dingen aan de borst en werd in het Woensdag is de lord Mayor van Londen en diens echtgenote, sir Harold St. Josephziekenhuis te Heerlen op- Gillett en lady Gillett, in Hoek van Holland aangekomen voor een vierdaags genomen, waar ogenblikkelijk ope- bezoek aan Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en de Zuiderzeewerken, ratief werd ingegrepen. Inmiddels is Burgemeester mr. G. E. v. Walsum van Rotterdam en diens echtgenote verwelkomden hun Engelse gasten. V.Lnj.: sir Harold Gillett, mevr. Van Walsum, lady Gillett en mr. G. E. van Walsum. VREEMDE „SOCIALE" ZAKEN Ambtenaar roofde ,,het penningske der weduwe 15 maanden geëisi de toestand van de sergeant zodanig verbeterd, dat het levensgevaar, dat aanvankelijk aanwezig was, is ge weken. Het wantrouwen van een oude van dage, die nog lang niet van plan was om alle zaken voor zich te la ten verzorgen, is de ondergang ge worden voor een frauduleus ambte naar van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, afdeling bijzon dere maatschappelijke bijstand, te Amsterdam. De „bijstand", die hij verleende was wel van een zeer bijzondere soort: Hij had behoeftige bejaarden zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken hun laatste centen af- gepold. De officier riep de boosaardige ambtenaar, die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank moest ver schijnen ter verantwoording wegens het als ambtenaar vorderen van geld, dat de mensen niet verplicht waren te betalen. „Dat is knevelarij: een misdrijf dat doet denken aan de Middeleeuwen of daaromtrent", meende de president. Verdachte behandelde de zaken van bejaarden, die ziek waren ge worden of om andere redenen ver pleging nodig hadden. Hij moest hun verzorging in rust- of ziekenhuis ook in financieel opzicht in orde maken. Er was inzake hun AOW- uitkering en de datum van hun op name altijd wel iets te verrekenen met Sociale Zaken. Blind vertrouwen. Het waren steeds kleine bedragen. Verdachte speculeerde erop, dat zijn klantjes, niets van alle regelingen begrepen en het volle vertrouwen stelden in hun ambtenaar. Hij waagde het, ergens 112 te in casseren, terwijl de bewuste bejaar de niet meer dan 7 behoefde te voldoen. Door een ander liet hij zich mach tigen om ten kantore diens AOW- uitkering te innen, die hij vervol gens in haar geheel in zijn zak stak, hoewel er slechts een paar tientjes te verrekenen waren. Het ging de ambtenaar voor de wind. totdat hij „zaken" deed met een pienter oud dametje. Zij had nog enig bezit: 250, die nog opge geven moesten worden. Verdachte stak daar ongeveer 150 van in zijn zak en verklaarde op een formulier, dat hij het vrouw tje blanco had laten ondertekenen, dat zij niet meer dan 100 bezat. Hoewel de man haar gezegd had, dat het maar beter was, nergens over te praten, uitte de oude vrouw toch haar verwondering over de gang van zaken tegen een kennis. Zo kwam de bal aan het rollen. De ambtenaar werd op staande voet uit zijn functie geschorst. Bij het onderzoek van de zaak ontdekte de recherche liefst dertig knoeierijen Apeldoornse jeugdherberg wordt examenwerkstuk Burgemeester A. L. des Tombe heeft gistermiddag onder grote be langstelling de eerste steen ingemet seld voor de in aanbouw zijnde jeugdherberg in Apeldoorn, die als examenwerkstuk gebouwd wordt door honderden jongelui, die zijn inge deeld in het leerlingenstelsel van de stichting vakopleiding bouwbedrijf. Op het bouwterrein worden 400 met selaars in ploegen van 25 per week gedurende zestien weken geëxami neerd en voorts werken er 35 stuca- doors, 16 tegelzetters en een aantal betontimmerliederi en betonijzer- vlechters. De timmerelementen voor dit object worden of zijn reeds ver vaardigd door 2350 adspirant-tim- merlieden. Lening voor Noord wijk. De vertegenwoordiger van het ministerie van O., K. en W. de heer Brandstof krijgt weer een winterprijsje per 1 september De prijzen van alle soorten huis brandstof zullen per 1 september omhoog gaan. Gemiddeld zullen de prijzen van dinsdag af 30 tot 35 cent per hectoliter hoger zijn dan op het ogenblik, nu nog de zomerprijzen gelden. Het betreft hier de gebruikelijke seizoenprijsverhoging. In kringen van brandstoffenhandelaren verwacht men dat de prijzen die op 1 septem ber ingaan, zeker tot april 1960 ge- handhaaft zullen worden. De brandstoffenhandel is zeer te vreden over de medewerking van het publiek dat gedurende de zomer maanden regelmatig kolen en andere brandstoffen heeft afgenomen. Daar door is de afzet niet gestokt. In de kapitale boerderij van de veehouders Boer te Bleskensgraaf in B. M. van Griethuyzen, kon de ver- de Alblasserwaard is gisteravond om met het geld van de bejaarde klan ten van Sociale Zaken. (De totale „winst" van zijn knevelarijen be droeg ongeveer 1000). „Buitengewoon minderwaardig: zelfs het penningske der weduwe versmaadde hij niet", meende de president. Het enige gunstige punt uit het dossier achtte hij het feit, dat ver dachte nog nooit eerder was ver oordeeld. Geen valsheid in geschrifte. Verdachte betuigde wel zijn spijt over wat hij gedaan had maar de wijze, waarop hij inzake de kwestie met het invullen van het reeds on dertekende formulier, de veronder stelde valsheid in geschrifte aan vocht, getuigde klaarblijkelijk van te weinig bewogenheid met zijn slacht offers. ,.Toen ik er wegging had zij niet meer dan 100. Dat heb ik ook in gevuld", waagde hij op te merken. Daarop viel de president hem bij: „Allicht, de rest had u haar afgeno men". De verdediger verklaarde hoe de ambtenaar tot zijn euvele daden was gekomen: belastingachterstand, hoge uitgaven in zijn gezin en teveel trots om bij zijn familie of bij Sociale Za ken aan te kloppen. De president eiste een geheel on voorwaardelijke straf van vijftien maanden. Uitspraak volgt op 9 september. In zijn woning aan de Vinken- straat te Arnhem, is gistermiddag een der vier uit de Arnhemse gevange nissen ontsnapte gedetineerden weer gevat. Het is de 26-jarige F. de W„ die zich met behulp van een ijzer zaag en aan elkaar geknoopte lakens, uit het Huis van Bewaring had we ten te bevrijden. De W. liet zich rustig door de twee rechercheurs, die hem in de wo ning aantroffen, meevoeren. Als mo tief voor zijn uitbraak gaf hij op niet langer „onschuldig" te willen zitten. Hij had appèl aangetekend tegen zijn vonnis. Hij zeide niet te weten waar zijn mede-onsnapte H, zich nu ophoudt; direct nadat zij buiten de muur van het Huis van Bewaring waren ge komen, zijn ze naar zijn zeggen ieder huns weegs gegaan. Van H., alsmede van de twee uit „De Koepel" ontsnapte gedetineerden ontbreekt nog ieder spoor. Huurblokkering: wel betalen, géén dwang Huiseigenaren zijn en blijven ver plicht volgens de wet grootboek wo ningverbetering te storten zolang deze wet niet veranderd is. Maar de regering zal geen maatre gelen nemen om van huiseigenaren die niet vrijwillig betalen, het geld toch binnen te krijgen. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Van Aartsen op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer van Rijckevorsel. Alle belangstellenden, die de interessante expositie nog niet hebben kunnen bezoeken, delen wü mede, dat deze tentoonstelling nog slechts 2 dagen is opengesteld. Zaterdag 29 augustus zal er dus voor het laatst gelegenheid zijn de expositie te bezoeken. Vrije toegang via de meubelafdeling, Ie etage LEIDEN Plechtigheid in Loenen Op de Centrale Begraafplaats in Loenen op de Veluwe zijn gisteren de stoffelijke overschotten van tien Nederlanders, die tijdens de oorlog zijn omgekomen in het concentratie kamp te Dachau, herbegraven. Des ochtends geschiedde de her begrafenis van de Hagenaars P. P. van Grimbergen en P. A. van de Rostijne. In de middag werden in Nederlandse grond ter ruste gelegd ir. J. J. F. Bartels en B. de Huyzen uit Den Haag, R. J. de Vries uit Delft, J. A. Monnickendam uit Eindhoven, H. Hout uit Haarlem, J. de Haan en F. B. W. M. Urbanus, beiden uit Rot terdam en J. Bunschoten uit Delft. Er bestond voor deze plechtigheid zeer grote belangstelling. Alvorens de stoffelijke overschotten werden bijgezet werden in de kapel van de begraafplaats enkele woorden ge sproken door de directeur van de de heer P. W. de Hertog, een afge vaardigde van de verzetsgroep Da chau, de heer H. J. Teengs Gerritsen uit Wassenaar, en de heer W. Bak ker. die het hoofdbestuur van de ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd vertegenwoor digde. Vervolgens trok men naar de groe ven, waar de ruw houten zwarte kisten stonden, die met vele bloem stukken en bloemen werden bedekt. Familieleden van de herbegravenen spraken woorden van dank jegens de oorlogsgravenstichting. Ook vandaag en morgen wordt een aantal Nederlanders die tijdens de oorlog de dood vonden in Loenen herbegraven. Vandaag vindt de herbegrafenis plaats van de stoffelijke resten van J. M. Jansen uit Gramsbergen (Ov.), ds. R. H. Kuiper uit Warnswerd, W. Uithof uit Zwammerdam, K. de Vries uit Winschoten, P. J. Gébel uit Am sterdam, dr. G. Geertsma uit Borger, Nederlandse oorlogsgravenstichting,1 W. Idenburg uit Gouda, H. Mulder ALS KIKVORS VAN DAM TOT DAM heugende mededeling doen, dat het Rijk garant zal zijn voor de lening, die de Nederlandse jeugdherberg centrale heeft moeten sluiten voor de bouw van een jeugdherberg in Noordwij k. 6 uur brand uitgebroken. In zeer korte tyd was de gehele boerderij een prooi der vlammen. Slechts een klein deel van de inboedel kon men redden. Men vermoedt, dat kortslui ting de oorzaak van de brand is. De zon brak juist door, toen zich bnrgemeester C. J. D. Franken van Zaandam en radioverslaggever Dick van Rijn zich bij de startplaats meld den, beiden gekleed als kikvorsman. Burgemeester Van Hall wenste zijn Zaanse ambtgenoot een goede tocht en een prettige wandeling onder het Noordzeekanaal toe. Ook na opheffing gaan Zaken Overzee bijna gewoon door De opheffing van het ministerie van Zaken Overzee per 1 september zal voorlopig niet veel verandering brengen in het aanzien van het nu nog bestaande departement aan het Plein in Den Haag. De directoraten voor Suriname en de Ned. Antillen' en voor Nieuw- Guinea zullen hun werkzaamheden blijven uitvoeren met dezelfde staf; in de komende maanden zal nog be schikt kunnen worden over de in terne organisatie en het werkschema. Door de opheffing van het departe ment zullen de aangelegenheden die het Koninkrijk als zodanig betreffen, worden gebracht onder supervisie van de vicë-premier (voor wat de West betreft) en van de minister van Binnenlandse Zaken (voor Ned. Nieuw-Guinea). De bureaus zullen echter gevestigd blijven in het ge bouw aan het Plein. Voor Suriname en de Antillen zal het coördinatiebureau, gevormd uit het bestaande directoraat, uitsluitend de voorbereidingen verzorgen van werk voor de afzonderlijke ministe ries, die connecties hebben met deze rijksdelen. Deze reorganisatie zal dus intern-Nederlands zijn. Door de opheffing van het depar tement zullen de gevolmachtigde ministers van de Ned. Antillen en van Suriname voortaan rechtstreeks contact opnemen met de afzonder lijke Nederlandse ministeries. In de omgeving van Rome Z.H. de Paus heeft dinsdagmiddag geheel onverwacht een uitstapje ge maakt in de omgeving van Rome. De tocht was helemaal niet voorbe reid, integendeel. De Paus schijnt op de gedachte gekomen te zijn door het bezoek dat zijn biechtvader Mgr Cavangas hem 's morgens bracht. Deze was gekomen uit zijn klooster, dat gelegen is in de bergen van Pa- lestrina, ten zuiden van Rome. De Paus vond er aardigheid in hem te rug te brengen naar zijn klooster. 's Middags gebruikten beiden het middagmaal en om drie uur begaf de Paus zich met Mgr. Cavangas naar Genazzano, waar hij eerst een bezoek bracht aan het in die streken zeer bekende heiligdom van Maria, Moeder van Goede Raad. Vervolgens ging de rit naar het Franciscanerklooster te Bellegra, waar de Paus ook onverwacht ver scheen tot grote verwondering van de paters en broeders. Het duurde niet lang of de H. Vader trok weer verder, nu naar het klooster van de Zusters van het H. Sacrament te Vita Romano. Deze congregatie is afkomstig uit Bergamo, en telt dus vele zusters, die de Paus van vroe ger kennen. Intussen ging, hoe onverwacht het bezoek ook geschiedde, de mare van dit uitstapje van dorp tot dorp, ja, zelfs drong zij door tot Rome. Ondanks het hete middaguur be gaven velen zich op pad om de Paus ergens te zien. Want in geen honderd jaren meer had een Paus zich in levende lijve in deze omgeving ver toond. Geen wonder dan ook dat, toen de Paus in Genazzano aan kwam, de hulpbisschop zich op weg had begeven om de H. Vader te ver welkomen. Ook de generale curie van de Augustijnen was ijlings van Rome vertrokken, omdat zij ver wachtte dat de Paus hun daar vlak btf gelegen klooster met een bezoek zou vereren. Toen de Paus in Belle gra arriveerde was de generaal van de Franciscanen er al, om hem te begroeten. De rondrit van de Paus heeft 5 uren geduurd. Eerst tegen acht uur, toen het al donker begon te worden, kwam de Paus op Castel Gandolfo terug. uit Wolvega en A. van der Velden uit Delft. Vrijdag worden nog herbegraven H. M. Bats uit Groningen, E. Fran sen uit Groningen, E. Leverpoll van der Veen uit Rotterdam en J. Smid uit Den Haag. Verdere opschorting kernproeven De V.S. hebben woensdagavond meegedeeld, dat zij de vrijwillige op schorting van de proeven met kern wapens tot het einde van dit jaar uitbreiden. De periode van staking der proe ven zou op 31 oktober a.s. aflopen. Engeland en de V.S. hadden proeven voor één jaar gestaakt. Men ver wacht van Engeland eenzelfde be sluit als de V.S. thans genomen heb ben. De Amerikaanse stap is gedaan om de Britse, Russische en Ameri kaanse vertegenwoordigers, die te Genève over een overeenkomst over het staken der kernproeven onder handelden, meer tijd te geven om tot een akkoord te komen. Zoals be kend, zijn deze besprekingen tot 12 oktober op voorstel van de Weste lijken verlaagd. Dat de jongste overstromingen in Oostenrijk zulk een desastreuze om vang konden aannemen is voorname lijk te wijten aan het feit, dat er in Oostenrijk nog ruim 1500 „wilde" beken zijn. De minister van economi sche zaken, Hartmann, die na de overstromingen een inspectie-reis maakte, zei, dat er in Oostenrijk 3851 van dergelijke beken geregistreerd zijn en dat daaarvan 2305 geheel of gedeeltelijk gereguleerd zijn. Door geldgebrek moest de regula tie van de overige stromen nog wach ten. Er wordt jaarlijks een honderd miljoen schilling voor uitgetrokken, maar ook de beveiliging tegen lawi nes moet daaruit worden bekostigd. Er zijn 2615 lawinebanen geregis treerd, doch nog slechts een goede twintig daarvan zijn onder handen genomen. De door de overtsromingen aan de oogst toegebrachte schade is enorm, terwijl men aanvankelijk juist op een uitstekende oogst had gerekend. Het ontstane tekort aan veevoeder en graan moet nu door invoer worden aangevuld. Het grootste gedeelte van de getroffen bouwgronden zal pas over enige jaren weer een normale opbrengst kunnen geven. - De Italiaan Giacomino Bian- chini heeft te Riva Trigoso bij la Spezia een zil/eren vork gewonnen door met zijn handen op de rug ge bonden in 34 minuten een halve kilogram spaghetti te nuttigen. Hij was de snelste eter op een wed strijd, waarbij de deelnemers geen gebruik mochten maken van hun handen. Staat maakt een buit miljard van President Soekarno van Indonesië heeft woensdagavond de monetaire hervorming, die bij decreet is afge kondigd en dinsdag in werking is ge treden, „de eerste stap" tot de toe passing van geleide economie in In donesië genoemd. In een toespraak over de radio zei de president, dat het decreet de 1ste der activiteiten betekent, welke ten doel hebben de waarde van de roe- piah te doen stijgen, de goederenprij- zen te verminderen, het staatsinko- men te vergroten en de begrotings tekorten te verminderen. Door deze maatregelen, zei de president, wordt beoogd meer kapitaal in handen van de overheid te concentreren voor de binnenlandse ontwikkeling van de republiek. Volgens persberichten heeft de president woensdag ongemerkt, ge stoken in burgerkleding en zittend achter in een klein militair voertuig, zichzelf op de hoogte gesteld van de indruk, die de monetaire hervor ming heeft gemaakt op de gewone burgers van kleine plaatsen in West- Java. Volgens berichten zal het bedrag uit de geldcirculatie, dat de over heid als gevolg van de maatregelen zal toevloeien, ongeveer 8.5 miljard roepiah groot zijn. Dit omvat waar schijnlijk alle bankpapier van 500 en 100 roepiah. Het eigenlijkeb edrag dat zal worden „opgehaald" zal echter waarschijnlijk 7,5 miljard zijn, aan gezien aangenomen mag worden, dat ongeveer tien procent van de' biljet ten in de circulatie zal blijven. Zonder salaris. In een commentaar op de finan ciële maatregelen van de regering heeft het onafhankelijke „Times of Indonesia" "erklaard, dat tenzij de re gering snel toestaat een gedeelte van de bankdeposito's van handelsonder nemingen vrij te maken, arbeiders en bureau-employé's in de particuliere sector een maand zonder salaris te gemoet gaan. De salarissen moeten maandag worden uitbetaald; er moet dus snel beslist worden. De minister van financiën, dr. Djoeanda heeft verklaard, dat de overheidssalarissen tot 2000 roe- piahs volledig zullen worden uitbe taald. Toelagen zullen tot een maxi mum van 4000 roepiah worden uit gekeerd. De minister heeft er bij particu liere bedrijven op aangedrongen zich te richten naar deze „voorlopige re gelingen.".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6