Sunil wast stralend wit... Minister Van Aartsen wenst rijbewijs ook voor „kleine auto's" en spaart uw linnenkast Elten en Tudderen worden aan Duitsland teruggegeven De Peel brandt nog steeds^ Bejaarde „vampier' zoog geld WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 if Minister Van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat ad interim, beschouwt de kleine auto's, die sinds kort in de handel zijn en die niet sneller rijden dan 20 km per uur, als auto's. Tegen bestuurders van deze auto's, die niet in het bezit zijn van een rijbewijs zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Mocht de rechterlijke macht deze auto's op grond van de bestaande bepalingen echter niet als auto's beschouwen, dan zal wijziging van het wegenverkeersreglement worden overwogen om het bezit van een rijbewijs toch verplicht te stellen. Deze mededelingen doet de minis ter in zijn antwoord op de schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid, de heer De Ruiter. Volgens het eerste lid van artikel 101 van het wegenverkeersreglement is geen rijbewijs vereist voor het be sturen van motorrijtuigen, welke niet sneller kunnen rijden dan 20 km per uur. Deze bepaling is in 1953 in het leven geroepen om bestuurders van mechanisch voortbewogen bestelwa- gentjes e.d., welke slechts 'n zeer ge ringe snelheid kunnen ontwikkelen en aanstonds als langzaam rijdende voertuigen herkenbaar zijn, van het bezit van een rijbewijs vrij te stel len, aldus de minister. Blijkens verkregen inlichtingen zijn sedert korte tijd enige kleine perso- Misverstanden voorkomen Nieuwe circulaire over geheime beroepsadviezen Over de kwestie van de geheim houding der beroepskeuze-adviezen zal de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening ter voorkoming van misverstanden een tweede cir culaire doen uitgaan. Minister Ma- rijnen (Sociale Zaken a.i.), die dit antwoordt op vragen van het kamer lid Zwanikken, ontkent echter dat aan een onlangs verzonden circu laire een onjuiste opvatting ten grondslag ligt. De heer Zwanikken vreesde dat deze circulaire in strijd kwam met de algemeen aanvaarde principiële opvatting dat beroepskeuze-adviezen niet zonder toestemming van de ad- viesvragenden aan derden ter be schikking mogen worden gesteld. Bepaald was n.l., dat de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau aan de beroepskeuze-adviseur een gewijzigd advies kan voorstellen en dat de zaak bij verschil van mening voorgelegd kan worden aan de hoofdinspecteur-directeur en in uiterste instantie aan de directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening. Deze personen geen psychologen zouden hiermee hun bevoegdhe den te buiten gaan. De minister wijst erop, dat nóch de directeur van het arbeidsbureau, nóch enige andere functionarissen van de directie arbeidsvoorziening (behalve de beroepskeuze-psycholo gen) zich in het eigenlijke onderzoek mag mengen. Bovendien zijn de vaak zeer vertrouwelijke gege vens die de beroepskeuze-adviseur bij het opstellen van het advies ge leid hebben, slechts ter inzage aan de beroepskeuze-adviseur en de psycholoog. Wèl echter moet de aan zijn ambtseed gebonden directeur van het gewestelijk arbeidsbureau de be voegdheid hebben van het uit te brengen advies kennis te nemen en in verband met de economische toe stand en in overleg met de adviseur eventueel wijzigingen voor te stel len, aldus de minister. r.enauto's in de handel gebracht, wel ke in hun normale uitvoering sneller dan 20 km per uur kunnen rijden, doch die zijn voorzien van een in stallatie, die, zolang deze in werking is, verhindert, dat het motorrijtuig genoemde snelheid overschrijdt. Aangezien deze installatie op be trekkelijk eenvoudige wijze buiten werking kan worden gesteld, is hier naar het oordeel' van de minister geen sprake van een motorrijtuig, als in genoemd artikel bedoeld. Verwacht mag worden, dat in voorkomende ge vallen tegen de bestuurder van een dergelijk motorrijtuig, die niet in het bezit is van een geldig rijbewijs, een vervolging zal worden ingesteld. Mocht blijken, dat de rechterlijke macht de bovenweergegeven inter pretatie van genoemde bepaling niet deelt en niet repressief wordt opge treden tegen bestuurders van de hier bedoelde kleine auto's die niet in het bezit zijn van een geldig rijbe wijs, dan zal stellig worden overwo gen te bevorderen, dat door wijziging van artikel 101 van het wegenver keersreglement het bezit van een rij bewijs voor het besturen van deze auto's verplicht worden gesteld, aan gezien de minister met de steller van de vragen van oordeel is, dat het gebruik daarvan, met name door oudere personen en anderen, die met het verkeer niet vertrouwd zijn, de veiligheid van het verkeer ongunstig zal beïnvloeden, aldus het antwoord. Dienstplichtigen uit tuberculeus gezin vrijgesteld? Onderzocht wordt of, en zo ja, in hoeverre het noodzakelijk is dienst plichtigen, die uit een tuberculeus gezin afkomstig zijn, vrijstelling van militaire dienst te verlenen. Dit deelt staatssecretaris Calmeijer mee in antwoord op vragen van de kamerleden Lemberts en Cozy over de tbc-infectie in het garnizoen te Ede. De staatssecretaris deelt ook mee dat niet meer kon worden vastge steld wie aansprakelijk is voor de ernstige administratieve fout van het zoekraken van de controlekaart van een militair, die uit Ossendrecht naar Ede werd overgeplaatst. Deze militair was afkomstig uit een met tbc besmet gezin, reageerde positief op de z.g. reactie van Mantoux en diende dus regelmatig onder con trole gehouden te worden. Bij een borstonderzoek in Ossendrecht werd geen long-tbc bij hem geconstateerd. De heer Calmeijer herinnert ver der aan de reeds bekendgemaakte maatregelen o.a. het instellen van een medisch identiteitsbewijs voor alle militairen. Herinneringsgeschenk voor Koning Boudewijn Op het Koninklijk Paleis in Brus sel is, via de Nederlandse, ambassade in de Belgische hoofdstad, dinsdag een geschenk in glas aangekomen, dat de Nederlandse koninklijke fa milie koning Boudewijn heeft aange boden ter herinnering aan zijn be zoek aan Nederland van de vorige maand. Koning Boudewijn was ten tijde van de aanbieding nog niet van zyn vakantie aan de Franse Rivièra in Brussel teruggekeerd. Maandagavond wordt het militaire vliegtuig, waar mede hij, en zijn zuster prinses Jose phine Charlotte en haar echtgenoot prins Jean van Luxemburg naar Bel gië terugkeert, op het internationale vliegveld van Brussel verwacht. WITTER DAN DE WITSTE DUIF Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ookwas- machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak (Advertentie) Zonder volksstemming Elten en Tudderen worden aan Duitsland teruggegeven. De bevol king van die gebieden zal niet om 'n uitspraak worden gevraagd; de en kele tientallen, die niets voelen voor een terugkeer naar Duitsland, heb ben zich in de loop van de tijd al definitief in Nederland gevestigd. Bij de Nederlands-Duitse bespre kingen, die de volgende maand in Den Haag zullen worden hervat, is bij het ter sprake komen van de grenscorrecties steeds een onder scheid gemaakt tussen gebieden, die wèl en die niet bewoond zijn. Grensstroken. Elten en Tudderen, de bewoonde gebieden dus, gaan terug naar Duitsland; de niet bewoonde grens stroken zullen aan Nederland blij ven, wanneer dat gunstig is voor het trekken van een natuurlijke grens of het vergemakkelijken van waterstaatkundige problemen. Deze voorlopige resultaten van de lopende besprekingen werden ons meegedeeld door de nieuwe en pas van vakantie teruggekeerde staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten. In de Rijn bij Heteren is gister middag de bijna 18-jarige H. W. Pol man, afkomstig uit Driel, verdronken. De jongen, die op een steenfabriek te Heteren werkzaam was, begaf zich na werktijd te water om wat ver koeling te zoeken. Hij kon echter niet zwemmen en werd door de stroom meegesleurd. Haar Nederlands verrasie de Prins Een maand had zij erop gestudeerd. Maar gisteren kwam het er toch vlot uit, de spe/ech in het Nederlands, die het Amerikaanse meisje Elisabeth Johnson hield in de tuin van het paleis Soestdijk. En het compliment van prins Bernhard was dan wèl verdiend. Elisabeth maakt deel uit van een groep van 55 leerlingen van Ameri kaanse middelbare scholen, die momenteel in Nederland vertoeft. Gisteren werden zij op Soestdijk ontvangen. 300 miljoen. Een punt, waarover nog gesproken wordt, betreft het uiteindelijke be drag, dat Nederland van Duitsland zal ontvangen. Gesproken wordt over een mogelijk totaalbedrag van tegen de 300 miljoen mark, waar van rond 125 miljoen mark be stemd zou zijn voor de schadeloos stelling aan hen, die, volgens de omschrijving, „zijn vervolgd op grond van ras, geloof, wereldbe schouwing en politieke overtuiging". 2 November as.: KLM Rotterdam-Londen Vliegveld moet groter De KLM zal op maandag 2 nov. a.s. starten met een twee maal daagse retourdienst tussen Rotterdam en London Airport. De dienst, die wordt gevlogen met Turboprop Viscount- vliegtuigen zal op werkdagen worden uitgevoerd. Aangezien de Viscount des morgens van Schiphol vertrekt, waar de technische verzorging van het toestel geschiedt, krijgt Amster dam een vroege dienst naar Londen er bij. Voorlopig wordt niet overwogen op het traject Amsterdam-Rotterdam v.v. passagiers te vervoeren, behalve de luchtreizigers die op de ochtenddienst van Amsterdam naar Londen willen vliegen. Nu men een dagelijkse luchtdienst Amsterdam-Rotterdam-Londen gaat onderhouden en het Rotterdamse vliegveld ook overigens steeds meer in het internationale luchtverkeer wordt betrokken, moet de Rotterdam se luchthaven in elk geval uitgebreid worden. De kosten hiervan worden op één tot anderhalf miljoen gulden geschat. Hoe echter de startbanen en gebou wen precies zullen worden uitgebreid, staat nog niet vast. Het nog altijd voortsmeulende vuur in de Deurnese Peel nabij Hele- naveen is de laatste dagen weer op gelaaid. De geblakerde vlakte bevat nog verschillende resten, die bij de eerste branden onaangetast zijn ge bleven. Deze worden nu geleidelijk door het ondergronds voortkruipen- de vuur aangetast. De brand is on danks de voorzorgen in de afgelo pen dagen ook overgeslagen op een perceel Douglasdennen te Helena- veen, in korte tijd was er van de 3 ha. bos weinig meer over dan ver koolde resten. De Peelbrand is nog steeds op grote afstand te ruiken o.a. tot in de dorpen langs de Maas in Noord-Limburg. Aan het Eemskanaal Noordzijde in Groningen is gisteren de 28-jarige mejuffrouw J. Hummel uit Gronin gen dodelijk verongelukt. Zij was op de fiets op weg naar de zaak waar zij werkzaam was. Toen ze plotseling links afsloeg werd ze gegrepen door een passerend busje en op slag ge dood. „Deze oude man zat als een vam pier in zijn kamer te wachten op zijn slachtoffers", zei gistermiddag de of ficier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, in zijn requisitoir in de strafzaak tegen een 83-jarige geld schieter uit 's-Gravenhage. De bejaarde moest terecht staan wegens woeker. De geldschieter, die niet was verschenen, had zijn bedrijf sinds 1945 uitgeoefend en honderden leningen, variërend van tien tot vijf tienhonderd gulden gedaan. „Ondanks zijn invaliditeit, (de man is verlamd en lijdt aan een hartkwaal) en ouder, dom moet deze geldschieter maar eens goed voelen, hoe gemeen hij de perken te buiten is gegaan", meende de officier van justitie. Hij vorderde een gevangenisstraf van één jaar. Twee Hagenaars, die van de man geld hadden geleend, traden gister middag als getuige op. De ene had honderdvijftig gulden geleend om boeken te kopen. Hij moest 280, terugbetalen. De geldschieter had een medewerker, die de kranten nakeek of er ook verzoeken om leningen in stond. Ooi plaatste hij zelf adverten ties. De gegadigden moesten deze medewerker een rijksdaalder betalen om het adres van de geldschieter te krijgen. De geldschieter zelf vroeg, voordat een lening gesloten kon wor den, flinke bedragen voor informa ties en administratiekosten. De recht bank zal 8 september uitspraak doen. In het sigarenmagazijn Wierda te Joure traden gisteren twee Duits sprekende heren binnen, die voor 10 rookartikelen kochten, meldt de „Tel.". Zij betaalden met een bankbiljet van 1000 mark, waarop de winkelier bijna 800 Nederlands geld teruggaf. Toen deze het biljet bij de bank wilde inwisselen, werd hem de me dedeling gedaan, dat de biljetten al lang uit de circulatie waren geno men en waardeloos geworden. 's Werelds grootste „klavertje vijf Als een gelukbrengend „klavertje vijf" hing dinsdag een enorme scheeps schroef in de takels, die bestemd is voor een 72.600 tons supertanker in Duinkerken, het grootste schip tot nu toe op een Franse werf gebouwd. De Cunlalschroef, de grootste in zijn soort, die ooit ter wereld werd gegoten, heeft een diameter van 7.50 meter en een gewicht van 40 ton. Cunial is een legering van koper, nikkel en aluminium. Het gevaarte werd van zijn geboorteplaats Drunen (Lips) met een speciale trekker met oplegger naar de Verolmewerf te Heusden gereden. Vandaar gaat het transport naar Rot terdam. In de Waalhaven zal de schroef overgeladen worden in het s.s. „Drossel", dat hem naar Duinkerken zal varen. Moge het „klavertje vijf" zijn schip inderdaad een voorspoedige vaart brengen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7