S)e S0EKARN0 NEEMT DRASTISCHE ECONOMISCHE MAATREGELEN Ter beteugeling van de inflatie .Magische doos' motor van de toekomst? S0EKARN0 Koers van de rupiah gedeva'ueerd Morgen vliegt Eisenhower Europa naar Wat gebeurt er nu in Laos Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14796 neemt de Indonesiërs hun beurs af Telefoon; Directie. Abonnetn. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., 12.55 p. maand, (7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes f 1-50' De Indonesische regering- heeft gisteren een aantal drastische maatregelen afgekondigd ter beteugeling van de inflatie. Met ingang van hedenmorgen zijn alle bankbiljetten van duizend roepiah nog maar honderd en alle bankbiljetten van vijfhonderd roepiah nog maar vijftig roepiah waard. Alle deposito-rekeningen bij banken van meer dan 25.000 roepiah zijn voor negentig procent bevroren; voor het bevroren gedeelte van de rekenin gen móéten staatsobligaties worden gekocht. Tenslotte is het systeem van deviezencertificaten voor im- en export afgeschaft. Bij presidentieel decreet is de koers van de roepiah vastgesteld op 45 voor een Amerikaanse dollar. De officiële koers was 11,45 voor één dollar en volgens dagbladen te Djakarta was de koers op de zwarte markt 155 voor een dollar. ZAKENLEVEN STOND STIL Zakenlieden in Indonesië hebben, gealarmeerd door het ingrijpen van de regering, als maatregel onmid dellijk geweigerd nota's te accep teren. Winkels, kantoren en restau rants zijn gesloten, aldus meldt Reuter. Alle markten sloten onmiddellijk; er kwamen daardoor geen noteringen voor rubber, koffie, pepei en an dere exportprodukten to'. stand. Han delaren weigerden bankbiljetten te accepteren. In Djakarta werden militaire en politie-versterkingen >pgeroepen om De vermiste bommenwerper Het Britse blad „News Chronicle"' meldt, dat de vermiste, geheime „Victor"-bommenwerper op meer dan 12.500 meter hoogte boven kust van Wales in stukken is vallen en dat dit ongeluk is waar genomen met radar apparatuur van de Britse luchtmacht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart heeft in de nacht van maandag op dinsdag verklaard, geen commentaar op het bericht te kunnen geven. Er was hem niets van bekend. Volgens het blad heeft men op het radarscherm 35 minuten nadat het vliegtuig was opgestegen, ge zien dat het toestel uiteenviel. Er bevonden zich vijf mensen aan boord van het toestel. toezicht te houden op duizenden mensen, die voor de telegraafkanto ren samenstroomden om boodschap pen te sturen -an hun zaken of familieleden. Er deden zich voor zo ver bekend geen incidenten voor. Ter beurze van Amsterdam meen de men uit de eerste berichten met stelligheid te moeten opmaken, dat het hier in feite een devaluatie van de roepiah betreft, waarbij men op merkte dat de roepiahkoers op de vrije markt, ook na deze monetaire hervorming, altijd nog lager geno teerd is dan de officiële koers. In financiële kringen toonde men zich weinig verbaasd over deze nieuwe stappen, die de Indonesische rege ring wel heeft moeten nemen in verband met de zware schuldpositie en de zich voortdurend uitbreidende geldcirculatie. Een afdo .nde maat regel achten zij deze geldhervorming echter geenszins zolang niet de autoriteiten er toe overgaan een radicale verandering te brengen in de door hen gevolgde politiek, die tot dusver sterk het karakter draagt van chaos en verkwisting. Voor het Nederlands 3 bedrijfs leven ziet men in de genomen maat regelen geen voordeel en geen na deel. De beurs heeft zich dan ook gistermiddag, voor zover zij van de nieuwe Indonesische maatregelen op de hoogte was, van het gebeurde niets aangetrokken. Ook in Haagse nandelsl.ringen, voorzover deze enige betrekking heb ben of hadden met Indonesië, is men van mening, dat de hervorming wei nig of geen weerslag zal hebben op het NederlandsJie zakenleven. Men EEN GROTE STAP Maandag 24 augustus begon in vele steden en dorpen \an Nederland het nieuwe schooljaar. Foto: op weg naar de wijsheid, einde van 't vrije leventje. voor het bezoek van de president aan West-Duitsland zal blijken te bestaan wees er op, dat er geen enkele Ne- men schat dat 100.000 mensen derlandse firma meer is, die nog banksaldi in Indoresië heeft staan. Door de nationalisatiemaatregelen heeft men deze tegoeden als ver loren moeten beschouwen. Bonn neemt z'n maatregelen President Eisenhower komt woens dagavond om 18.30 uur pl. tijd aan boord van een straalvliegtuig van het1 aan koningin Elizabeth type Boeing-707 op het vliegveld se kasteel Balmoral. Wahn bij Bonn aan. Hij zal daar door bondskanselier Adenauer wor den verwelkomd. Na de nacht te hebben doorge bracht in de residentie van de Ame rikaanse ambassadeur te Bad-Godes- berg, zal het Amerikaanse staats hoofd donderdagochtend om 8.45 uur zijn opwachting bij president Heuss maken. De lunch zal hij met dr. Adenauer in diens ambtswoning, het paleis Schaumburg, gebruiken. Om 17.30 uur vertrekt president Eisenhower per vliegtuig naar Lon den, waar hij vijf kwartier later wordt verwacht. Vrijdagochtend zal hij zich met een „Comef'-straalvlieg- tuig van de Britse luchtmacht naar Aberdeen begeven voor zijn bezoek het Schot- Grote belangstelling verwacht. Met het oog op de grote belang stelling die er, naar men verwacht, Op huwelijksreis naar God's own Country De spanning in Zuid Afrika In een Bantoe-reservaat in de Kaapprovincie zijn zondag bij ge vechten naar aanleiding van een geschil over het ontsmetten van vee twee negers gedood en drie ernstig gewond. De toestand in het reservaat in al maanden gespannen. In Natal werd in het weekeinde op drie plaatsen brand gesticht opl suikerrietplantages in het gebied van Port Shepstone. Verder deden zich hier geen incidenten voor. Maandagochtend raakte de politie echter slaags met 200 negerinnen, die op weg waren naar Camper down, ongeveer 55 km. van Dur ban, om de commissaris voor Ban toezaken te opreken. Toen de demonstranten weiger- langs de weg van het vliegveld naar Bad-Godesberg zullen staan zijn er uitgebreide veiligheidsmaatrege- |örför W&mnTri IS.T len genomen. Behalve talloze West-1 'Cf ICI VC1U/IUU31 duitse en Amerikaanse politiemannen in burger zullen ruim duizend leden De Amerikaanse minister van van de geüniformeerde politie uit1 buitenlandse zaken, Herterheeft de gehele Bondsrepubliek extra maandag tegen een groep Congres- dienst doen om de veiligheid van de leden gezegd, dat de toestand in president te waarborgen. Laos hem „zeer verontrust Sena- In Bad-Godesberg zal de weg langs tor Fulbright, die voorzitter is van de Rijn, waaraan de ambtswoning de Senaatscommissie voor buiten van ambassadeur Bruce is gelegen,landse betrekkingen, verklaarde nu gedurende 't verblijf van het staats-afloop van het onderhoud tussen hoofd voor alle verkeer zijn af ge-i Herter en de Congresleden, dat de sloten. minister de toestand in Laos als „zeer gevaarlijk" beschouwt. Maar De leiding van het vliegveld Wahn onze inlichtingen uit Laos zijn niet heeft een reusachtige „stofzuiger" zodanig, dat wij precies weten wat laten komen, die de rolbaan moet daar nu eigenlijk gebeurt, aldus de schoonmaken, opdat de banden van senator- de Boeing niet door stenen, stukken Het Laotiaanse leger houdt al het ijzer, e.d. kunnen worden beschadigd. nieUws over de strijd in het noord- Vluchtelingen uit het communis-1 oosten van Laos vast. Sinds vorige tische deel van Duitsland zullen op week donderdag is er geen verkla- het gras van de Hofgartenm een park ring meer uitgegeven. Een woord- nabij de universiteit van Bonn, met voerder van het Laotiaanse minis- bloemen een kaart^ van Duitsland terie van defensie verklaarde maan dag, dat er van het front uit de grensstreek tussen Laos en Noord- Viëtnam niets te melden was. Van andere militaire zijde is echter meegedeeld, dat er in het weekeinde op 80 km. van Vientiane gevochten is. Een militaire woord- voerder zei, dat een pro-communis tisch bataljon van de Pathet Lao, be staande uit circa 600 ervaren rim boestrijders, vanuit de grensstreek door de provincie Sam Neua oprukt. De rebellen zouden voorts diep in de provincie Thakkek zijn doorge drongen en de Franse tinmijnen te Phontiou tot op 4 km. zijn genaderd. al een aantal keren is aangevallen. In 1953 rukte het leger van Viet- minh tot de stad op maar bleef er voor liggen. Winst en verlies. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat het Laotiaanse leger er in geslaagd is het initiatief in de provincie Sam Neoea te hernemen. De post Moeong Peoe, ten noorden van Moeong Son bij de grens van Noord-Vietnam, zou heroverd zijn. Minder bevredigend zou de situa tie in de provincie Loeang Prabang zijn, waar de opstandelingen tot de onmiddellijke omgeving van Pak- seng zouden zijn doorgedrongen en waar enkele dorpen door hen zou den zijn bezet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's anno 1937 maken. De posterijen zul len poststukken in Bonn van een speciaal stempel voorzien. Z&OHÏZuiti- NIEUWE RIJN 54 (Advertentie) den uiteen te gaan, sloeg de politie de groep met gummistokken uit el kaar. Kristiansand, zondagavond, het oudste en het jongste echtpaar Rockefeller vertrekken naar de Verenigde Staten. NOG ONECONOMISCH Op het vliegveld van Cambridge is een demonstratie gegeven met de „magische doos", een apparaat waarin waterstof met zuurstof wordt verbrand, waarbij de vrijko mende energie rechtstreeks in elek triciteit wordt omgezet. De uitvinder van deze „brand stofcel", (die ook wel wordt be schreven als een batterij, die elek triciteit produceert), de 55-jarige Francis Bacon, die gesteund wordt door de „nationale maatschappij voor ontwikkeling van onderzoek", zei dat ofschoon dergelijke experi menten ook in Amerika, Duitsland en Nederland worden gedaan, er naar zijn mening nog geen cel met een capaciteit als de zijne gemaakt was. Zijn „magische doos" kan vol doende stroom leveren om een kleine auto aan te drijven, maar het apparaat is nog veel te groot en te zwaar om in een auto geplaatst te worden. De uitvinder, die sinds 1932 met zijn idee rondliep, zei dat binnen een jaar, indien er genoeg geld in het project wordt gestoken, treinen kunnen worden voortbewogen met behulp van zijn uitvindingen, bin nen twee jaar onderzeeërs en binnen vijf jaar voertuigen. Met verder ontwikkelde „tover dozen" zouden auto's zonder benzi ne kunnen rijden, zonder olie, zon der versnellingsbak en zonder la waai. Onderzeeboten zouden maan den onder water kunnen varen zon der nieuwe brandstof op te nemen. De kosten zouden lager zijn dan die van atoomonderzeeërs. De zenders van ruimtevaartuigen zouden met de „toverdoos" kunnen worden ge voed. Nederlandse proeven. Ook in Nederland zijn proeven genomen met een instrument, zoals in Cambridge is gedemonstreerd. Deze proeven worden gedaan aan de Gemeentelijke Universiteit Amsterdam. Men geeft er hier te lande de voorkeur aan, het werk eerst laboratoriumschaal voort te zetten om behalve de technische kant vooral ook de economische te onder zoeken. „Want Bacon heeft er waar schijnlijk niet bij gezegd hoe duur zijn cel komt en wat voor levens duur die heeft", merkte men Amsterdam op. Tot bij de koninklijke residentie Naar verluidt zijn pro-communis tische opstandelingenstrijdkrachten tot binnen vijftig km. van Loeang Prabang, waar de koninklijke fami lie zetelt, doorgedrongen. Regerings functionarissen, die vandaar in1 Vientiane terugkeerden, zeiden dat ongeveer vijftig families de stad met hun bezittingen hadden verla ten. Er ontstond enige paniek, door dat berichten over wijdverbreide opstandelingenactiviteit binnen stroomden. In militaire kringen te Vientiane zegt men echter dat de paniek in Loeang Prabang waar schijnlijk voornamelijk was te wijten aan geruchten, die de opstandelin gen zelf over de omvang van hun operaties hadden verspreid. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat het aantal opstandelingen in het gebied groot is en voegde eraan toe, dat men in de stad zeer gevoelig is voor dergelijke geruchten, daar Loeang Prabang in de afgelopen twintig jaar (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND DROOG In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog weer met zon nige perioden en overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 26 Aug.: zon op 95.40; onder 19.43; maan op 23.24; onder 14.09. 26 Aug. 0.9 u. 0.3 m. l.k. Hoogwaterstanden 26 Aug.: v.m. 8.06; nam 8.23. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI Zelfde weertype De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Bij de in gang van het Engelse Kanaal hand haaft zich de kern van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich naar het westen tot de Azoren en naar het oosten tot de Oekraine uit-ZURICH strekt. Van de storingen, die langs de noordflank van dit hogedrukge- bied trekken, ontwikkelde die bij Scandiriavië een grote activiteit. Met flinke luchtdrukdalingen en uitge breide regenval bereikte zij vanmor gen Finland. Achter de volgende storing, die ten zuiden van IJsland is aangekomen, ontwikkelt zich een flinke rug van hogedruk, onder in vloed waarvan het eerdergenoemde hogedrukgebied een uitbreiding over het zeegebied ten westen van Ier land zal ondergaan. In ons land zal de wind daardoor meer noordweste lijk worden. Overigens zal in de weertoestand hier te lande niet veel verandering komen. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON regen regen on beu zwaar bew. zwaar bew. geheel bew zwaar bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. onbew. licht bew zwaar bew. zwaar bew. mist onbew. mist mist mist onbew. mist licht oew. onbew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbew. Korreltje Een leven zonder vrolijkheid is een lamp zonder olie. Sir Walter Scott

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1