Vier leeuwenwelpen stellen Circus Boltini voor moeilijke uren TWEE DODEN Nederlander vliegt als eerste buitenlander een „Freedom Fighter" Tien mensen verdronken dit weekend Auto dook over Kromme IJsel 5 PROCENT LOONSVERHOGING Fabriek van iurfsirooisel brandde als een fakkel Oogst door zware brand vernietigd het dappere leven MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COUHANT PAGINA S HONDENMOEDER BRACHT UITKOMST De geboorte van 4 leeuwenwel pen heeft de 30-jarige Duitse domp teur Albert Althoff van het circus Boltini, dat in de afgelopen week in Amsterdam optrad, tijdens het afgelopen weekeinde talloze moei lijke uren bezorgd. Niet alleen moest hij zaterdag avond in de getraliede piste zijn nummer afwerken zonder de leeuwin Gitta, hetgeen de andere 3 leeuwen nerveus maakte, maar bo vendien bleek Gitta, die 's ochtends haar vier jongen het levenslicht ge schonken had, bijzonder prikkel baar en humeurig in haar kooi. Tot Althoff's grote vreugde liet ze de vier welpen zaterdagochtend drinken, maar toen hij 's middags weer eens door een kier keek, zag hij dat ze woedend heen en weer liep langs het luik, dat haar scheid de van de kooi, waarin de andere leeuwen verbleven, onder wie haar echtgenoot Romeo. Het nog maar zeer jonge leven van de welpen hing aan een zijden draadje. Hoewel de moeder zich niets van hen aantrok, zou ze ze lie ver met huid en haar opvreten of ze doden door bovenop ze te gaan liggen, dan ze aan wie dan ook af te staan. De angstige vermoedens van de dompteur werden bewaarheid: laat in de middag bleek, dat Gitta reeds twee van haar jongen had verslon den. Het eigen voedsel, dat in ver band met de blijde gebeurtenis zo lekker mogelijk was toebereid, liet ze staan. „Wel had ik de twee over gebleven welpen toen weg kunnen halen, al is dat wat riskant omdat Gitta dan misschien haar woede zou kunnen luchten op de andere leeu wen, maar wat zou ik met twee jonge welpen moeten doen? Die zouden dan zeker dood gaan, want ze moeten de eerste drie dagen ge zoogd worden. Daarna kunnen ze pas aan de fles", aldus Albert Alt hoff. In der minne geschikt. Intussen was de Amsterdamse po litie de hele avond in de weer om te trachten een min voor de twee wel pen te vinden. Dank zijn een oproep over de radio, meldde zich zaterdag avond laat de heer J. J. Bierma,-be heerder van het Stichts asyl voor dieren te Utrecht. Hij beschikte in zijn asyl over een Duitse herder Vera, die daags te voren moeder van 4 gezonde hondjes was gewor den. In allerijl werden maatregelen getroffen, Vera naar Amsterdam te brengen. Tegen middernacht ving een wagen van de Amsterdamse politie het echtpaar Bierma, dat Vera in de eigen auto naar Amster dam bracht, op en begeleidde het vliegensvlug naar de Wibautstraat, opdat geen moment verloren zou gaan. Vera had 2 van haar 4 eigen jongen meegekregen. De achterge bleven twee werden door een an dere teef gezoogd. Twee uur lang heeft mevr. Bier ma 's nachts met veel geduld de Duitse herder op haar gemak ge steld, omdat ze de leeuwenwelpj es, die veel groter zijn dan haar eigen hondjes, aanvankelijk erg griezelig vond en tenslotte boekte ze succes, Zondagavond zagen ze er wel varend uit en zogen smakelijk, ter wijl hun moeder Gitta overigens toch onrustig en humeurig weer met de drie andere leeuwen in de piste optrad. Bemoedigend.... Terwijl Vera onderweg was naar Amsterdam, opende Althoff het luik van de kooi en prompt sprong Gitta weg. Vlug nam de dompteur de twee welpen op en liet ze weg- 4 leeuwen en 4 bruine beren, die hij alle tezamen in de piste brengt. Zondagmiddag verscheen Gitta, na afwezigheid van één dag, weer in de voorstelling. Ze was moeilijk handelbaar, maar aan niets was te zien, dat ze daags te voren een vier ling het leven had geschonken. Ze was ongeveer 2 jaar oud, toen ze in 1955 in Afrika gevangen werd en naar Europa werd getransporteerd, waar ze onder de hoede van Althoff kwam. Nu is ze dus 6 jaar. Ook het vorig jaar kreeg ze twee jongen, die ze alle twee kort na de geboorte verslond. „Dat komt ook in de wil dernis voor" meent Althoff. „Leeu wen leggen enorme afstanden af op zoek naar voedsel. Liever dan de jonge welpen, die zich in het begin slechts kruipend verplaatsen kun nen, achter te laten, eten ze ze op. Ze hebben dus geluk als hun moeder ter plaatse voldoende voedsel heeft om een paar dagen geduld uit te oefenen". Met de twee jonge welpen, die nu in het leven zijn gebleven, is hij bij zonder in zijn sas. „Omdat Gitta en Romeo beide uit de Afrikaanse wil dernis zijn gekomen, is hier van in teelt geen enkele sprake. Daarom zullen de welpen voor dessuur zeer geschikt zijn, ook al zijn ze in ge vangenschap geboren. Welren, die aan inteelt lijden, kan men ook wel dresseren, doch men kan ze weinig leren". WAARBORGFONDS VOOR HORECABEDRIJF Door een aantal organisaties is een „Stichting Waarborgfonds voor het Horeca- en Aanverwant Bedrijf" op gericht, die ten doel heeft samen met de overheid kredieten te garanderen, uitsluitend ten behoeve van de over neming van bestaande Horecabedrij ven. Men hoopt daardoor de financiële moeilijkheden te overwinnen, waarop men bij de overname van Horecabe drijven stuit en waardoor de continuï teit en de doorstromingsmogelijkhe den in deze bedrijfstak gevaar lopen. Het bedrijfschap Horeca zal belang rijke financiële steun verlenen bij de vorming van het garantiekapitaal van de stichting. Scoofer uit de bocht: In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks een uur is een scooter, bestuurd door de 22-jarige H. Bosma uit Groningen, komende uit de rich ting Paterswolde, uit de bocht ge vlogen ten Westen van de Meerweg- brug. De scooter kwam tegen de lin kerzijde van de bovenbouw van de brug terecht. De bestuurder was op slag dood. De 21-jarige duo-rijder A van Rijn uit Groningen, overleed enkele uren na aankomst in het Academisch Zie kenhuis in Groningen De mist heeft bij dit ongeluk waarschijnlijk een rol gespeeld. Nieuw jachtvliegtuig met twee motoren Kapitein-vlieger A. Borgsteijn van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht heeft, als eerste niet- Amerikaanse vlieger, het splinter nieuwe straaljachtvliegtuig van de „Northrop Corporation", de N 156 F „Freedom Fighter" gevlogen. Het is, zover bekend, nog nimmer in de nog jonge geschiedenis van de luchtvaart voorgekomen dat het een buiten lands vlieger door de luchtmacht der V. S. werd toegestaan een zich nog in het eerste beproevingsstadium be vindend jachtvliegtuig van vooruit strevende conceptie onder eigen ver antwoordelijkheid in de lucht te be proeven. De vlucht van kapt.-vlieger Borg steijn heeft vijfenvijftig minuten ge duurd. Hij steeg met het toestel op van de vliegbasis Edwards, het be langrijkste proefvliegveld van de Amerikaanse Luchtmacht, dat ligt in de befaamde Mojave woestijn in Californië. De „Freedom Fighter" heeft daar op 30 juli jl. zijn eerste vlucht gemaakt. Het is daar sinds dien in handen van invliegers van de Amerikaanse luchtmacht en van de Northrop-vliegtuigenfabriek, die er met het eerste en enige toestel van dit type uitgebreide proeven ne men, teneinde na te gaan of het in alle opzichten beantwoordt aan de verwachtingen die de Amerikaanse luchtmacht er van heeft en er aan stelt. De „Freedom Fighter" is een een persoons jachtvliegtuig met twee straalmotoren dat door de „Northrop Corporation" is ontwikkeld in het bijzonder voor de luchtmachten van de landen die zijn aangesloten ij de Noordatlantische Verdragsorganisatie en bij de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie. Tegelijkertijd met de bouw van de „Freedom Fighter" heeft de fabriek een tweepersoons lestoestel van vrijwel gelijke aard ontwikkeld, de T-38 „talon" („klauw" Tien mensen zijn in het afgelopen weekend door verdrinking om het le ven gekomen. In de Waal bij Nijme gen verdronk gisterenmiddag de 20- jarige militair, H. W. M. Arts uit Ub- bergen. Hij was met honderden anderen aan het zwemmen bii de Zandplaat en verdween plotseling in de diepte. Terwijl de politie nar he't stoffe^jk overschot dregde, verdronk aan ae andere oever de negen-jarige jongen H. Voncken uit Nijmegen. Het kind was met zijn ouders en een zusje in het zwembad Sprokke- lenburg. De jongen en zijn zusje waagden zich te ver buiten de be scherming van het bad. Ze raakten in een sterke stroom en werden mee gezogen. Met uiterste inspanning kon het meisje door haar vader worden gered. Het stoffelijk overschot van de jongen is nog niet gevonden. In de Maas bij Mook zijn eveneens zondagmiddag twee jongens uit één gezin in moeilijkheden geraakt en verdronken. Het waren de broers Lenssen uit Groesbeek, resp. 14 en 12 jaar oud Hun lichamen werden kort na de vermissing opgedregd. Bij het zwemmen in Noordwelle op Schouwen verloor de 35-jarige heer K. Knol uit Hardenberg vrijdag het leven. Waarschijnlijk is de zwem mer door kramp overvallen. Laat in de avond werd zijn stoffelijk over schot gevonden. In het Kanaal door Zuid-Beveland is onder Vlake bij Kruiningen het zeven jaar oude Ambonese meisje Rieke Sihasale verdronken. Ze werd nog door een landgenoot nagedoken maar kunstmatige ademhaling mocht geen succes hebben. Een ander Am bonees meisje, dat teveel water had binnengekregen, werd naar het zie kenhuis te Goest gebracht. In de Amsterdamse Vlothaven is zondagmorgen het 3-jarige jongetje H Roest van het woonschip „Roelfje" gevallen en verdronken. In de West haven werd het stoffelijk overschot opgehaald van de 36-jarige Rijnschip- per T. de Graaf, die sinds 19 augustus van zijn aldaar liggende boot werd vermist. De bijna tweejarige Frank Schil peroord uit Delft verdronk zaterdag middag in een slootje bij zijn huis. Hij speelde met een broertje aan d< waterkant, maar werd plotseling door zijn vader, die voor het raam zat. ge mist. De vader zag het kind in het ling dukte het niet hem te redden. Uit de Nassauhaven te Rotterdam heeft de politie het stoffelijk over schot opgehaald van de 40-jarige classificeerder M. van der Meyden Vuren. De man, die zaterdag schilderswerkzaamheden op een schip in de Nassauhaven had verricht, was 's avonds niet thuis gekomen. Dit werd de politie medegedeeld, die zon dagmorgen is gaan dreggen. Los Angeles, verliet was daarbij ook tegenwoordig de luchtmacht-attaché van Nederland, verbonden aan de ambassade te Washington, kolonel vlieger P. J. E. Jans_ens De ervaringen die de Belgisch- Nederlandse groep van luchtmacht officieren bij haar recent bezoek aan vliegtuigfabrieken in de Ver. Staten heeft opgedaan zullen ter kennis worden gebracht van o.a. de chef van de Nederlandse li htmachtstaf, luite- nant-generaal-vlieger H. Schaper. Generaal Schaper zou voornemens zijn in de komende herfst een be- HJVHj zoek te brengen aan deze vliegtuigen- water drijven en haalde het op het fabrieken. droge. Ondanks kunstmatige ademha Bussummer na verkeersongeluk gearresteerd HIJ BLIJFT ALLE SCHULD ONTKENNEN Een 32-jarige dijkwerker uit Bus- sum, die in de nacht van doensdag op donderdag de vrachtauto bestuurde waarmee op de Duinweg te Petten de 39-jarige ongehuwde veehouder J. Bakker uit Schagerbrug werd doodgereden, is gearresteerd. Het onderzoek van de politie wees uit, dat de dijkwerker met zijn 19- jarige neef, dragline-machinist, en een 35-jarige chauffeur, beiden even eens uit Bussum afkomstig, de hele avond in een café te Petten had door gebracht in gezelschap van het slacht offer en een jonge vrouw uit Sint Maartenszee. Tegen sluitingstijd had men wat onenigheid gekregen over de vraag, wie de vrouw naar huis zou brengen. De veehouder wilde dat doen, doch tenslotte brachten de drie Bussummers haar in de vrachtauto naar huis, waarna de veehouder op zijn fiets vertrok. Terugkomende van Sint Maartens zee kwamen de Bussummers hem te gen. Naar hun zeggen slingerde hij met zijn fiets over de weg, zodat de vrachtauto moest uitwijken. Van een brengen, waarna hij het luik weer van e?n v°gel) Het eerste toestel aanrijding zeiden zij niets gemerkt opende. Alles liep goed af. De leeuwin raakte niet in paniek en ge droeg zich redelijk. „Maar in de afgelopen 5 jaar zijn in heel Europa 127 dompteurs door hun gedresseerde roofdieren ge dood", zegt Althoff. „Zestig van hen door tijgers, de rest door leeuwen, panters en beren en bijna altijd in de bronsttijd of vlak na de geboorte van de jongen. Ik moest in deze dagen dus goed uitkijken". Hij treedt op met een groep van van dit type heeft in april j'.l. zijn eerste vlucht gemaakt van de basis Edwards af en sindsdien zijn er nog twee meer daar de lucht ingegaan. Ook deze lesvliegtuigen worden thans door invliegers van de Amerikaanse luchtmacht beproefd. De fabriek heeft reeds een opdracht voor de „Talon" van de Amerikaanse lucht macht gekregen. Toen de „Freedom Fighter" voor het eerst de fabriek te Hawthorne bij te hebben. Een half uur later werd het zwaar verminkte lichaam van Bakker door een passerende auto mobilist uit Alkmaar gevonden. Deze waarschuwde de politie. Op de vracht auto die spoedig was opgespoord ont dekte men bloedsporen en sporen van lak, die overeenkwamen met de lak van de fiets van de veehouder De drie Bussummers werden nog de zelfde nacht van hun bed gelicht, doch ontkenden eenparig, dat de man door de vrachtauto was aangereden Direct de volgende morgen stelde de substituut-officier van-justitie, mr. ar. J. Vellinga uit Alkmaar, terplaai- se een onderzoek in, waarbij de auto bestuurder. die inmiddels aan een bloedproef was onderworpen, door hem werd verhoord en waarbij het ongeval werd gereconstrueerd Mr. Vellinga gelastte sectie op het stoffe lijk overschot, die nog dezelfde dag geschiedde Het slachtoffer werd za terdag begraven De dijkwerker werd daarna in verzekerde bewaring ge steld en zal maandag voor dr Offi cier van Justitie worden geleid. Twee gewonden Zaterdagavond omstreeks half elf is een personenauto, bestuurd door de 37-jarige J. v. d. H. uit Utrecht, nabij de brug te Vreeswijk van rijks weg 26 (Utrecht-'sHertogenbosch) geraakt en met een grote vaart naar beneden gereden. De auto kwam daarna eerst terecht op een beton nen rand, die de Kromme IJssel markeert, sloeg over de kop en kwam tenslotte aan de overkant van de vijf meter brede Kromme IJssel op de oever terecht. Uit de geheel vernielde auto heeft men later de bestuurder en zijn zeventienjarige passagier d. Z. uit Jutphaas gehaald. Beiden zijn in zorgwekkende toestand naar het Antoniusziekenhuis te Utrecht ge bracht. Volgens de politie wordt voor beider leven gevreesd. Zondagmorgen is de 23-jarige J. J. de Ruiter uit Bussum, die met zijn 19-jarige verloofde en twee andere meisjes een boot hadden gehuurd, bij het baden in het IJsselmeer ter hoog te van de Eemmonding verdronken. Zij hadden het bootje bii de eerste boei vastgemaakt. De jongeman, die niet kon zwemmen, hield zich aan het bootje vast, doch op een gegeven ogenblik raakte dit los van de boei. De meisjes hebben nog gepoogd hem te redden. Een half uur later werd het stoffelijk overschot aan de wal moet vervangen, die tot maart gebracht. geldt. In bouwvak gevraagd De drie bonden van werknemers in het bouwbedrijf hebben bij de werk gevers-organisaties in het zogenaam de hoofdbedrijf en enkele nevenbe- drijven voorstellen ingediend de lo nen met ingang van 1 oktober met vijf percent te verhogen. Zij maken hiermee gebruik van de zogenaamde „openbreekclausule" in de cao's om de onderhandelingen over tussentijdse loonsverhogingen te openen. Aldus meldt de „Volkskr." Er wordt op gewezen dat de stij ging van de produktiviteit in de bouwnijverheid thans voldoende mo gelijkheid biedt voor een belang rijke verbetering van de lonen en ar beidsvoorwaarden. Verder is gevraagd om het verdere overleg over de nieu we cao te beginnen, die de oude cao Een zeer grote brand woedde za terdagavond te Klazienaveen in Zuid oost Drenthe, in een turfstrooistelfa- briek. Het licht van de vlammen was op grote afstand zichtbaar en trok duizenden belangstellenden. De brandweren uit Klazienaveen en Em- men bestreden het vuur met vele stra len. Direct na de ontdekking van de brand sloegen de vlammen meters hoog uit het gebouw, waarvan de bo venbouw grotendeels uit hout be stond. Voordat de brandweren op de plaats van het onheil arriveerden, hadden omwonenden reeds in aller ijl getracht de pramen, die voor de fabriek in het kanaal lagen gemeerd, los te maken. Zeven pramen wist men te redden. De achtste, die evenals de andere ge laden was met turf, kan men niet meer redden, daar deze door de over geslagen vonken in brand was ge raakt. Uit het fabrieksgebouw, welke door de grote hoeveelheid droge materialen één grote vuurzee was, laaiden de vlammen telkens metershoog op vanwege het vallen van stellingen en machinerieën in het gebouw De von kenregen stak-eveneens een hoeveel heid balen turfstrooisel die naast het fabrieksgebouw waren opgeslagen, aan. Omstreeks middernacht waren de brandweerploegen het vuur meester, zodat voor uitbreiding naar de naast de fabriek gelegen opslagruimten van de A.B.TB., een inkooporgani satie geen gevaar meer bestond. De brandweerploegen van Emmen en Klazienaveen alsmede die van maatschappij „Klazienaveen" die het vuur van alle zijden bestreden zullen nog vele uren met de nablussing bezig zijn. De totaal uitgebrande fabriek was in gebruik bij de N.V. Veenderij en turfstrooiselfabriek voorheen W. A. Scholten te Klazienaveen. De schade beloopt vele duizenden guldens. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Op de fa briek vonden 20 tot 25 arbeiders werk. Te Zevenhuizen is zaterdag een zware brand uitgebroken op het land bouwbedrijf van de heer A. H. van Vliet. Door deze brand werd een grote loods» waarin de gehele oogst was geborgen, in de as gelegd. De opgeslagen gewassen gingen daarbij totaal verloren. De brandweer stond vrijwel mach teloos. Een felle rookontwikkeling droeg daartoe in grote mate bij want in de loods waren, behalve een groot aantal pakken stro, ook granen en diverse peulvruchten, die nog ge dorst moesten worden, opgeslagen. Tot zondagavond is de brandweer in de strijd geweest. PASTOOR J. J. VAN SANTÉ t Zaterdag is in het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar, waar hij enige dagen werd verpleegd, over leden de pastoor van Onderdijk, de zeereerw. heer J. J. v. Santé. Pastoor Van Santé werd op 22 oktober 1885 te Zaandam geboren en op 15 augus tus 1910 tot priester gewijd. Na zijn priesterwijding was hij eerst assis tent te Bovenkarspel en daarna kapelaan te Castricum, Leiden (St. Petrus), Den Haag (H.H. Engelbe waarders). Op 19 april 1930 werd hij benoemd tot pastoor te Onderkerk. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 r ram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v. h. geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U. Vorm en kleur in de moderne kunst, d. P. van 't Zelfde. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursberich ten. 14.00 Gram. 14.45 Zang en piano. 15.15 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.30 Caus. 16.45 Pianospel. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan en de ontwikke ling van de sterren, door dr. C. de Jager. 19.00 Dansmuz. en gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20:05 Dansmuziek. 20.35 Caleb mijn zoon, hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 22.15 Journ. 22.15 Festival v. Salz burg: bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gr. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13 30 Metropole Ork. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 iekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Reg^ringsuitz.: Rijks delen Overzee: Australisch Nieuw- Guinea, door J. J. v. d. Laan. 18.00 Gram. 18.20 Regeringsuitz.: Natuur bescherming en wetenschap, door dr. M. F. Mörzer Bruijns, hoofd van het rijksinstituut voor veldbiologisch on derzoek ten behoeve van het natuur behoud. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Vocaal ens. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Vacantie-(wetensw) aardigheden. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.10 Bas en piano. 22.30 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.2021.50 Speelfilm. door LUCY AGNES HANGCOCK 16) „Is hij niet onbetaalbaar, Debby?" vroeg Polly met tederheid in haar stem, terwijl het tweetal lachend de stoep afliep. ,In orde, kinderen. Ik verwacht jullie tegen zes uur". Ze wuifden haar toe, terwijl Pe ters auto de gebogen oprijlaan on der een kletterende regen van los grint afreed. „Polly is een prachtvrouw", zei Peter, toen ze het verkeer inreden. „Ze is altijd allerliefst voor me ge weest. De mensen, waar ze van houd, verafgoodt ze en degenen, die ze haat, kunnen zich beter ergens verstoppen om te sterven, want ze bestaan gewoonweg niet voor haar". „Ik wist niet, dat Polly ooit iemand gehaat heeft", zei Deborah weifelend. „O, ik weet, dat ze niet erg op mevrouw Thomson gesteld is, en nog een paar mensen, maar ik zou niet durven zeggen, dat ze ze bepaald haat". „Wel, ik ken iemand, die ze zeer beslist haat met wat zij een gerecht vaardigde haat noemt, als zoiets tenminste bestaat". „Maar zeker niemand in Harmo ny", zei Deborah verbaasd. „O, ze woont hier niet, maar ze komt vrij vaak". „Dus het is een vrouw?" „Een meisje. Ik denk tenminste aan haar als aan een meisje, een jong en lief meisje". „Maar waarom zou Polly haar haten? Ik kan het niet helemaal ge loven". „O, laten we het er maar niet over hebben. Ik wilde vanmiddag eigen lijk naar het eiland om daar te lunchen, maar als Polly ons voor het eten thuis verwacht, kan daar niets van komen. Ben je al in Bu- ford Glen geweest? Nee? Het is een mooie rit en je hebt daar een prach tig gezicht van de rotspunt af. En hoe denk je er over om morgenoch tend na het ontbijt bij mij te komen zwemmen?" „Heerlijk", stemde Deborah toe. „Jason zegt, dat je het mooiste strand aan deze kant van het meer hebt". „Dat is zo. Je mag Jason Miller wel, niet?", zei Peter op een toon, alsof hij iets vaststelde. „Jason is een schat. Hij is erg lief voor me geweest". „Dat is niet vreemd", zei Peter glimlachend. „Ik kan me niet voor stellen, dat een man anders voor je kan zijn". „Wees niet flauw. Ik ben hele maal niet een meisje, dat erg in de smaak van de mannen valt, Peter. Eigenlijk heb ik nooit veel tijd ge had om me met mannen bezig te houden. Het leven van een ver pleegster is nogal druk". „Dat zei Polly al, toch vertelde ze me, dat je zondag een jonge dok ter te eten zult hebben. Uit Med- ford. Ze noemde me zijn naam Brown, is het niet? Een zeer onge wone naam", spotte hij. „Wel, Alec is zeer zeker geen ge wone man", zei Deborah eerlijk en ze ondervond een zeker gevoel van genoegdoening, haar geheel nieuw, over de toon van de ander. „Is hij een zeer bijzondere vriend, Deborah?", vroeg Peter ernstig. „Zeer bijzonder? Als je bedoelt, meer dan een vriendnee, Peter. Alec is een goede vriend en een prachtige kameraad in de nood. We hebben heel wat samengewerkt. Dat lijkt nu allemaal erg lang geleden", mompelde ze dromerig, terwijl ze gemakkelijk tegen de leren bekle ding van de wagen leunde. „Het komt me voor, dat ik een geheel ander mens ben. Ik hoop, dat Alec niet gekomen is met het voornemen me te overreden terug te komen. Ikik kan het nietnu nog nietals ik het tenminste ooit zal kunnen. En toch schaam ik me. Ik heb het gevoel, alsof ik gevlucht ben, een deserteur". „Vergeet het", zei Peter kortaf. „Wat doet het terzake, als je niet teruggaat? Er zijn zeker honderden meisjes, die je plaats kunnen in nemen". „Dat herinnert me aan moeder", beschuldigde Deborah. „Wel, ik hoop, dat die dokter Brown van je er niet in zal slagen je van gedachte te doen verande ren, Deborah", zei Peter ernstig. „Ik geloof niet, dat je al in staat bent dat werk weer op te nemen. De geest is misschien gewillig, maar het vlees is nog zwak en ik stel me voor, dat dat baantje een sterk li chaam en een sterke geest eist." „Dapper leven. Soms vervolgen die woorden me, Peter", zei Deborah zachtjes na een tijd. „Dat vertelde dokter Hamilton, onze chef, ons soms. Wij verpleegsters van de open bare gezondheidsdienst moeten dap per leven, en geen gemakkelijk of bijzonder voordelig baantje zoeken, maar tevreden zijn dat we overal kunnen helpen". „Het is niet nodig gevaarlijk te leven om dapper te leven, Debo rah", zei Peter ernstig. „Was het niet Milton die zei: „Ook zij dienen, die slechts staan te wachten?" Ik vind het een mooie lijfspreuk dapper leven! Ik geloof, dat je chef daar iets gezegd heeft, dat op ons allen toepasselijk is. Maar er is soms groter moed nodig om te staan en te wachten, om onder moeilijke omstandigheden geduldig te zijn, om iets te verdragen zonder hoera geroep of publiek, dan vele van ons bezitten". Hij keek glimlachend op haar neer en Deborah voelde haar hart ineenkrimpen. Zijn ogen waren bruin met kleine gouden tintelingen en af en toe was er een teder licht in. Peter was een schat. Ze vroeg zich opnieuw af, of het meisje, waarvan het portret in de kinder kamer van Cliff House hing, hem gelukkig gemaakt had; of ze werke lijk van hem gehouden had, en wat voor soort meisje het geweest was. Ze had vermeden Peters naam in gesprekken met Polly te pas te brengen, want als Polly eenmaal be gon, hield ze ook niets terug. Maar ze wist nu, dat ze haar over Peters vrouw zou uithoren. Toen ze in Buford Glen aankwa men vonden ze de plaats vol pick- nickers en ze vluchtten naar de rots, een puntig blok met uitgehou wen treden in de hellingen. „Je kunt van hier uit in vier pro vincies kijken, Deborah", vertelde Peter haar, „en vijf meren zien. Kijk daar naar het zuiden, daar ligt Harmony. Polly Quick schudt net de stofdoek uit". „O, Peter", berispte Deborah, „Zo ver kun je niet zien en waarom zou Polly' s middags een stofdoek uit kloppen? Waar?" Peters arm trók haar naar hem toe terwijl hij naar de plaats wees, waar Harmony moest liggen. „Zie je haar?", vroeg hij, terwijl hij naar het lieve, gretige gezichtje keek, dat zo dicht bij het zijne was. „Ze heeft een rode japon aan. Je bent lief Deborah", fluisterde hij en Deborah voelde zijn hart tegen haar arm bonzen. „Ik zie wat roods", zei ze, een wei nig hijgend, „maar ik geloof niet dat het Polly is, eigenlijk twijfel ik er aan. dat het een vrouw is". „Heb je dan geen fantasie, meis je?", vroeg hij na een ogenblik, waarin Deborah zich kalm van zijn arm bevrijd had. „Het had PoÜy kunnen zijn". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5