$LWtLGAT SbJ LM&SttD DUINSTREEK Scherp Proefvaart met goede af.oop van door Leidse werf gebouwde motortrawler Speeltuinver. „Marijke" hield kinderfeest in eigen tuin MAANDAG 21 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Aandrijving mei iwee motoren Tussen Vlaardingen en Hoek van Holland ging zaterdagmiddag om streeks twaalf uur de rederijvbig om hoog met de naam „Aafke" daarin op de nagelnicuwe motortrawler, die in opdracht van de N.V. Rederij en Ha- rlnghandel Jac. den Duik Zn ge bouwd is op de Leidse werf „De Hoop", v.h. Gebr. Boot. Het schip is genoemd naar de echt genote van de nieuwe eigenaar en het was mevr. Den Duik, d»e met be hulp van haar dochter en naamge note „Aafke" de vlag in de mast hees. Daarna maakte men con proef tocht van Vlaardingen, tot Scheve- ningen, waarin het schip haar uit stekende kwaliteiten kon demonstre ren. vervolgens een scheepsbijbel aan de kapitein namens het Dieppe-comité. De Scheveningen 16 heeft een lengte over alles van 43.25 meter, een breedte van 7.6 meter en een holte van 4 meter. Zij heeft een onbeperkt vaargebied. Uit Vlaardingen vertrok ook zater dagmorgen een nieuwe motortrawler Sch. 261, die gebouwd is door Gebr. Boot te Alphen. DE HEER J. v. d. 80S LEIDEN BEGRAVEN Hedenmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestel ling plaats van de heer Joh. v .d. i Bos, penningmeester van de woning- Ibouwvereninging „Ons Belang" te Leiden. De heer v. d. Bos overleed de vorige week na de plechtigheid in de Kooi, waarbij de sleutel van Het is uitgerust met twee Stork de duizendste door de gebr. Breur motoren van 500 p.k. en dat is ietste Zwijndrecht gebouwde woning nieuws aan dit schip. Deze dubbele was overhandigd. Vele jaren heeft GEM. AANKONDIGING BEKENDMAKING Kenninsgeving ingevolge artikel 3, lid 1, der Wederopbouwwet. Het hoofd van het gemeentebestuur van Leiden brengt ter openbare ken nis, dat het ontwerp van een herzie ning van het wederopbouwplan „Lei denStationsplein", omvattende het gebied, gelegen ten zuidoosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam, ten zuidwesten van de lijn viaduct Rijnsburgerweg-hoek Rijns'burgersin- gel, ten noofdwesten van de Rijnsbur- gersingel en van de Morssingel, met ingang van 25 augustus 1959 tot en met 21 september 1959 voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage ligt. Leiden, 24 augustus 1059. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT hoogl Dr L. de Klerk eraar ie Leiden Bij Koninklijk Besluit van augustus 1959 is met ingang van 21 september a.s, benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de opvoedkunde, dr L. de Klerk, die hiermede de door het vertrek van prof. dr A. Kuypers vrijgekomen leerstoel zal bezetten. Dr. L. de Klerk was tot op heden werkzaam aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de rang van weten- schapelijk hoofdambtenaar A voor de Pedagogiek met de opdracht on derwijs te geven in de opvoedkunde. Van zijn hand verschenen ver schillende publikaties, o.a. „De Tucht op de Christelijke middelbare school" en „Spel en Ontspanning in Onderwijs en Opoeding" uitgespro ken ter gelegenheid van het 9e Na tionaal Christelijk Schoolcongres in november 1958 en gepubliceerd in de referaten bundel van dit congres. De Mc Gill-universiteit te Mont real (Canada) heeft het eredocto raat in de wis- en natuurkunde ver- lend aan prof. dr C. G. G. J. van Steenis, bijzonder hoogleraar te Leiden, vanwege het Leids univer siteitsfonds in de floristiek en plan tengeografie. De Bond van Speeltuinvereni gingen voor Leiden heeft zaterdag middag voor een groep Rotterdamse speeltuinvrienden een zeer geslaag de excursie langs de vijf Leidse speeltuinen gehouden. Er heerste een zeer vriendschappelijke geest onder de ruim zestig deelnemers aan de excursie en velen hebben van dit contact gebruik gemaakt om van gedachten te wisselen over het speeltuinwerk. Na afloop waren de Rotterdammers het er unaniem over eens, dat Leiden trots kan zijn haar vijf uitstekend verzorgde speeltuinen. Om ongeveer drie uur werden de gasten in de speeltuin „Oosterkwar tier" in de Borneostraat ontvangen. Bij het welkom was onder andere de wethouder van Onderwijs, heer J. C. van Schaik aanwezig. Met een autobus vertrok men vervol gens naar de speeltuin „Rondom de watertoren", hierna naar „Ons Eiland", waar men juist een tuin feest had, toen via de Profes sorenwij k en het Zuiderkwartier naar „Westerkwartier", waar een kopje thee gedronken werd. Via de Vogelenwijk kwam men toén weer terug in „Oosterkwartier" en hier werd een broodmaaltijd genuttigd. Door verschillende mensen werd hier het .voord gevoerd, onder an dere ook door de heer J. Schuite maker. die de toch als afgevaardigde van de Nederlandse Unie voor Speeltuin Organisatie bijwoonde. Iedereen was bijzonder te spreken over de tocht, die een uitstekend beeld had gegeven van het Leidse speeltuinwerk. Leidse agenda MAANDAG 24 AUG. Receptie 125-jarig bestaan Gebr. v. Hoeken's Houthandel. 16-18 uur. „Meerrust", Warmond. DINSDAG 25 AUG. 40-jarig jub. H. Bronsgeest (Zaal berg). Receptie 15.30-17uur, vTeste- straat 1 E. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 1-5 uur nam (tot 31 aug.). Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Vroom en Dreesmann: Tentoon- aandrijving geeft aanzien lij k meer mogelijkheden en zekerheid, maar de schipper, de Scheveninger Arie de Niet, die het bevel kreeg van deze Sch. 16, en zijn stuurman hadden nog wol even moeilijkheden de be- hij in de plaatselijke woningbouw- wereld een actieve rol gespeeld. Hij was drager van de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. Onder de aanwezigen waren o.a.: de stu. ing. Maar dit is slechts een kwes- heer Schoneveld namens de federatie tie van wennen. In de hciven van' van woningbouwverenigingen, M. Vlaardingen kwam het zelfs tol een Noteboom. alg. secr., D. de Greef, tamelijk stevige aanrak'ng rret de commissaris. Namens „Ons Belang" wal, tengevolge waarvan de kade-1 waren o.a. aanwezig de heren A. muur licht beschadigd raakte. Het. Gerritsen, voorzitter en P. J. Schou- schip bleef gelukkig deukvrij. i ten, secretaris. Verder de heren H. J. I de Beste, directeur N.V. drukkerij Andere bijzondere snufjes aan dit-v.h. Batteljee en Terpstra, G. van voortreffelijk schip zijn radar, de hy- J Someren als bedrijfsleider, W. D. v. draulische winch, de visloslier, de Eek als vertegenwoordiger. Verschil- koelapparatuur voor 3000 kisten enj lende sprekers, o.a. de heren A. Ger- niet te vergeten de centrale verwar- j ritsen, Schoneveld en De Beste voer- gen we er weer' een springen °op een ming, die over het gehele schip is den het woord. steenworp afstand van de redactie aangebracht: „vissers betalen de visj Nadat bloemen gestrooid waren, aan de Papengracht. Het lijkt er op niet zo duur meer als dat een halvedankte een familielid voor de be-1 alsof zij op saaie avond in het bos tot eeuw geleden het geval was". De over langstelling. I elkander gezegd hebben: laten we I eens wat vertier zoeken. Hangt het „Les petits chanfeurs de la Cote WEER EEN EEKHOORN Wat de eekhoorns ineens bezielt is ons een raadsel, zaterdagmorgen za- dracht vond plaats door de heer P. Boot Pzn., die de nadruk legde op de prettige samenwerking met de rede rij en die schipper en bemanning een behouden vaart wenste. De heer Jac. den Duik sprak er in het bijzonder zijn waardering over uit, dat de snel heid van levering die gevraagd was, niet van invloed is geweest op de uitvoering van het schip. „Vele nieu we snufjes op dit schip zullen naar wij hopen, een nog betere uitoefening van do visserij ten dienste staan" Ds. J. J. Poldervaart overhandigde potlood geest een bliksemafleidersinstallatie op een aantal gebouwen van 't Academisch Ziekenhuis. Hiervoor werden drie ge specialiseerde bedrijven uitgenodigd en wel Gouweloos en Co te Rotter dam, die inschreef voor 53.980; W. J. Mulhuyzen te s-Gravenhage, 41.500 en „Safety First" uit Vesen 35.433. d Azurnaar Leiden Voor de derde keer komen „les Pe tits chanteurs de la Cóte d'Azur" uit Nice naar Leiden. Op dinsdagavond, 1 september a.s. om acht uur zal het koor, dat zich in Leiden door zijn vroegere bezoeken al een zekere faam heeft verworven, een uitvoe ring geven in de St. Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan. Dit concert zal bestaan uit een aan- krijgertje spelen ons niet de neus- De leden van de tafeltennisver. gaatjes uit en begint het décor van Docos worden erop attent gemaakt, enkel groen en nooit-eens-rood ons dat de zaal deze gehele week wegens niet te vervelen? Laten we eens een schoonmaken is gesloten. De training opwindende stad binnendringen. j wordt nu weer hervat op dinsdag 1 We kunnnen ons zo voorstellen, dat sept zij na weinig vijven en zessen boven in een eik hun keuze op de Sleutel stad hebben laten vanen. Want dit is een gemeente voor avonturiers. Als Marco Polo in deze eeyw geleefd had zou hij zijn karavaan de Breestraat opgestuurd hebben. Colum bus had hier zijn histo- tal religieuze werken uit alle culSuur- perioden die Frankrijk sedert de mid deleeuwen gekend heeft. Ook zijn in het repertoire verschillende motetten uit de zestiende en zeventiende eeuw opgenomen van Pergolese en Bach alsmede Gregoriaanse zang. zou zich hier gevestigd hebben. Want in Leiden wordt nog veel aan het toeval overgelaten. Voetgangers zijn in de meeste stegen van de stad vo- felvrij en het Stationsplein overste- en naast of óp Knipperbollenpad is een adembenemende onderneming, toegankelijk voor iedereen. Ter be- leeuwenjacht in Tanganyika. Maar stryding van de onkosten wordt een dan meer van de kant van de leeuw collecte gehouden. Het koor zal be- I bekeken, snapt u. staan uit dertig jongeren, hun direc- teur en diens echtgenote en een on- derwijizer. Zij allen genieten onderdak No. 528. Horizontaal: 1. gade van Saturnus, 5. beest, 8. badplaats ten N. van Parijs, 11. dorp in Gelderl. bij Druten, 13. riviertje in Mecklen burg, 15. plaats in België, 17. bij woord, 18. baan voor balspel, 20. be kende afkorting, 21. dunbladig ge steente, 23. schoeisel, 25. stevig, 27. dag der week, 29. vaartuig, 30. aan loop. in Leiden. Zonder twijfel zal het koor, dat in Nederland, België, Luxemburg, Zwit serland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Canada, de VS en Marooco geestdrif tige retenties ontving in de dagbla den, ook in Leiden weer een opgeto gen gehoor krijgen. Ter gelegenheid van het feit, dat de echtelieden W. Smit-Viel in de Parkstraat 29 vóór 55 jaar in de echt werden verbonden, bracht het Jeugdorkest „De Burcht" dit echt paar zaterdagavond een serenade. Temidden van hun kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen nam het zichtbaar verraste bruids paar deze hulde van de jeugdige muzikanten in ontvangst. Na het ge- Verticaal: 2. uitroep, 3. einde, 4. bruikelijke „Lang zullen ze leven" vertegenwoordiger, 5. spijstafel, 6. onbep. voornaaniw., 7. voegwoord, 9. stad in Limb., 10. grove tarwe, 12. nevens, 14. eer, 16. voorzetsel, 19. planeet, 22. zijtak Donau, 24. foefje (Indonesië), 26. deel van een Loom, 27. familielid, 28. gebod. dat door de buurtbewoners, die grote getale van hun belangstelling blijk gaven, dapper werd meegezon gen, volgde een massale felicitatie en werden de muzikantjes onthaald op verfrissingen. Bij de atmars werd het Jeugdorkest met een ovatie be loond. Genoemde eekhoorn had het op de Papengracht om half acht 's morgens niet gemakkelijk. Hij wist ternauwer nood aan twee fietsers en een auto te ontkomen, maar vervolgens zette de burgerij de jacht op hem in. Het beest golfde over het trottoir en ontsnapte vervolgens via de Langebrug naar het Rapenburg, waar hij snel in een boom verdween Sidderend zat hij vanuit zijn hoge standplaats de knipperlich ten van de Gijzelaarsbank te bekij ken. En men vertelt, dat hij gillend in het water is gesprongen toen de Blauwe Tram voor Den Haag om de hoek kwam. Zo'n voorhistorisch ge vaarte in deze eeuw van straaljagers en atoomduikboten kan zelfs een eekhoorn wel eens iets te veel van de zenuwen vragen. Hedenmorgen heeft men „de" eekhoorn ook weer gesignaleerd in de tuin van het Liduinahuis aan de Zoetenvoudse Singel. Het beestje werd daar door de kinderen begroet met een „Stil! Daar is ie weer". De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhagen heeft onderhands aanbe steed het leveren en aanbrengen van Door de firma's L. Zirkzee en B. Rosdorff te Leiden zullen namens de heer G. J. Knappers te Leiden het winkelpand Nieuwstraat 5 worden verbouwd. Deze verbouwing zal ruim vier maanden duren. VISSEN MET D.V.S. Op zaterdag 22 aug. hield DVS voor de jeugdleden een jubileum wedstrijd die in alle opzichten ge slaagd genoemd kan worden. De uit slag hiervan is: 1. L. Vlasveld 495 gr. tevens winnaar van de jubileum beker, wisselbeker -f medaille voor grootste voorn; 2. L. Vernet; 3. H. W. Schuchhard; 4. C. Zandvliet; 5. Sj. Beekman; 6. H. Filippo; 7. Th. J. C. Schuchhard; 8. Elfrink; 9. G. v. d. Linden; 10. H .Schuchhard. Op zondag 23 aug. volgde een con cours in de Vliet waaraan door 16 verenigingen werd deelgenomen, die in totaal 372 vissen verschalkten. Held van de dag werd W. Vink met 17 stuks. Uitslag: 1. De Blfak (40 stuks); 2. DW; 3. Sport en Genoe gen; 4. Zaalberg; 5. Ruis voorn; 6. KNG; 7. De Brasem; 8. de Voorn; 9. De Forel; 10. De Sportvrienden; 11. Hengelsport; 12. VIOS; 13. Onder Ons; 14. De Sportvisser; 15. De Zin ker; 16. De Leede. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Marinus zn. v. M. H. Sierink en J. A. Santman; Anna Cornelia dr. v. D. M. Olie en A. C. Morgenrood; Bob zn. v. W. J. de Jong en M. T. Galjaard; Tom zn. v. T. Giberius en E. J. Roem; Ronald Edmond Alexander zn. v. L. G. A. van der Voort en J. A. E. van Dijk; Petra dr. v. J. T. P. de Bruijn en A. Vernède. LISSE 't Is een hele prestatie geweest van het bestuur van de Speeltuin vereniging „Marijke" om een kin derfeest met wedstrijden te organi seren voor 450 kinderen. Maar het is zaterdagmiddag voor de kinderen een prachtmiddag gewordenl On danks het minder gunstige weerbe richt van zaterdagmorgen was het een bij uitstek zonnige, zomerse middag, zodat de wedstrijden een goed verloop konden hebben. De middenstand van Lisse heeft aan het welslagen van deze middag in grote mate meegewerkt door vele prijzen en versnaperingen beschik baar te stellen. Hierdoor kon het bestuur alle kinderen van een heer lijke tractatie voorzien, wat deze middag een leestelijk karakter gaf. Om half twee begon men met de spelen. De „jeugd" van de jeugd ging voorop, want de jongste deel nemers, een groep kinderen van zegge en schrijve 3 en 4 jaar, ving de wedstrijden aan met het nummer „blokjes rapen". Hoewel alle kinderen zich gewel dig inspanden, konden toch slechts 5 op de eerste plaatsen komen, dat waren voor deze groep: 1. Kees Steenks, 2. Tineke Baak, 3. Herman de Hollander, 4. M. van Kampen, 5. P. Hoogenes. Vervolgens waren de kinderen van 5 en 6 jaar aan de beurt met „vlaggetjes steken", waarvan de 5 winnaars waren: 1. Ad van der Klaauw, 2. Bennie Wassenaar, 3. Annie van Kampen, 4. Plony Baak, 5. Truusje Bijker. Het nummer „autosteppen" deed de volgende winnaars noteren: 1. Huibert van der Bent, 2. A. Kaan dorp, 3. Jaap van Kampen, 4. Nico Nederpelt, 5. Jos van Velzen. De groep meisjes in „Steppen" bracht de volgende meiskes aan de top: 1. Marianne Slobbe, 2. Corrie Hollander, 3. Jenneke Abbink, 4. Mary Qarè, 5. Elsje de Groot. Een vermakelijk nummer was het „was ophangen" voor meisjes van 9 en 10 jaar. Deze wedstrijd werd ge stelling „Het Rijksdeel Suriname" (t.em, 29 aug.). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. WerfparK 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. Apothekersdienst Geopend: apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. BIOSCOPEN De films in de week van 21—28 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd:. Casino: „De dochter van de ambas sadeur", alle leeftijden. Des middags: „Donald Duck en zyn vriendjes", alle leeftij den. (Dond.: „Johnny knapt het wel op", volw.). Lido: „Overval in de Pacific". 14 jaar. Luxor: „Waar iedere man wapens draagt", 18 jaar. Trianon: „De levensroman van Joseph Schmidt", alle leeftijden. Rex: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Apoheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. wonnen door Martie Wassenaar, 2. Leny van der Klaauw, 3. Mary Boot, 4. Thea Langelaan, 5. Suze Heijkamp. Dan volgen de jongens van 9 en 10 jaar met „zaklopen", waarin de bes ten bleken te zijn: 1. Jacob van Rui ten, 2.'Arnold Biesheuvel 3. Jan van Marsbergen, 4. Ad. Boot, 5. Aat van Kampen. Het „mastklimmen" viel niet mee, maar de pikeurs hierin waren toch de volgende jongens van 10 jaar: 1. A. Warmerdam, 2. Theo Guicherit, 3. Kok van Waveren, 4. Peter Slobbe, 5. C. v. d. Veek. De meisjes i dit nummer lieten het Winnen door: 1. Leny van Dijk, 2. Corrie Meijer, 3. Ans Bon, 4. Ansje Biesheuvel, 5. Gijske Slootweg. Grappig was het de jongens van 11 en 12 jaar te zien „touwtrekken", waarin de beste bleek té zijn Wim Lubbers, dan 2. Jaap Spaargaren, 3. Eduard v. d. Drift, 4. Adrie v. d. Lans, 5. J. van der Poel. Ten slotte gaven de meisjes van 12 jaar en ouder een nummer „hinder nislopen" weg, waar geweldig om ge lachen werd en nu een spannende kamp de volgende meisjes aan de top bracht: 1. Tineke van der Klaauw, 2. Cokkie Verhaar, 3. Corrie Smit, 4. Gerda Duivenvoorden, 5. Adrie Quar- tel. Er was veel belangstelling van de zijde der ouders. LISSE Zaterdagmiddag om ongeveer 4 uur had op de Gladiolenstraat een botsing plaats tussen een motorrijder qn een auto. Een motox-rijder S. uit Lisse reed achter een luxe auto, bestuurd door J. uit Voorhout. Laatstgenoem de remde snel af voor verkeer uit een straat van rechts. De motor rijder moest ook snel afremmen doch kon niet voorkomen dat hij tegen de auto opvloog. Zijn motorrijwiel werd deerlijk gehavend. Persoonlijk kreeg men nagenoeg geen letsel. VIER AUTO'S BIJ BOTSING In de „Engel" werden vier chauf feurs in een botsirig betrokken. Er reden twee vrachtauto's achter el kaar. De tweede, bestuurd door P. H. v. E. uit Lisse, wilde de eerste voor bijrijden. Achter hem kwam een per sonenauto bestuurd door C. J. de K. uit Rotterdam. Door het inhalen en voorbij willen rijden van de vracht auto kwam de personenauto in de knel omdat van tegenovergestelde richting ook juist een auto naderde. Het werd een angstig moment. De auto op de middenbaan had het het hardste te verduren en kwam lelijk gehavend uit de strijd, terwijl deze ook van de tegenligger de zijkanten ernstig beschadigde. Wonder boven wonder bekwamen de vier chauffeurs geen letsel, hoewel het voor enkelen een hachelijke moment was! De poli tie had heel wat te noteren! Het ge beurde ter hoogte van garage Van der Zon, dat was nogal gemakkelijk! HILLEG0M Afscheid kapelaan Donderdag 27 augustus a.s. is op de pastorie van de St. Martinuskerk te Hillegom van 8 tot 9 uur gelegenheid afscheid te ne men van kapelaan J. de Bouvère. Overzicht van de Brand b(j Oosthoek Rijndyk te Zoeterwoude Foto: Jac. de Groot

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2