SteCeidóeGou/tawt Chroesjtsjefs reis door de Verenigde Staten Ruime gelegenheid voor besprekingen Reisprogramma bekend gemaakt Algerijnse terreur in België? Miljonairszoon Steven Rockefeller trouwde Anna Marie Rasmussen R.K. Middelbare Handelsavondschool „ST. PIETER" Inschrijvingen Aanvaringen op zee MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14795 Directeur: J F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Nikitas' Amerikaanse reis Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p, kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De Sowjet-minister-president, Chroesjtsjef, zal zijn reis door de Verenigde Staten op 15 september te Washington beginnen en op 27 september, even eens te Washington beëindigen, aldus heeft het Witte Huis zaterdag be kendgemaakt. Chroesjtsjef zal zes Amerikaanse steden bezoeken, namelijk Washington, New York, Los Angeles, San Francisco, Des Moines (Iowa) en Pittsburgh. De Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Lodge, zal de Sowjet-premier op zijn reis vergezellen, zo wordt in de bekendmaking van het Witte Huis gezegd. Het reisplan voor Chroesjtsjef verschilt op verscheidene punten van dat van de vice-premiers Mikojan en Kozlof, respectievelijk in januari en juli van dit jaar. Opvallend is dat de stad Detroit, waar Mikojan met eieren is bekogeld en waar Kozlof door de burgemeester is genegeerd, niet op de lijst voorkomt, evenmin als de grote industriesteden Chicago en Cleveland. HET TIJDROOSTER Het tijdrooster van de reis van de Sowjet-premier is als volgt: 15 en 16 september: Washington; 17 én 18 september: New York; 19 september: Los Angeles; 20 en 21 september: Des Moines in Iowa; 22 en 23 september: de landbouwhogeschool van Iowa te Ames; 24 september: Pittsburgh; 25, 26 en 27 september: Washington. Verwacht wordt, dat president Eisenhower en premier Chroesjtsjef na de reis van laatstgenoemde door de Verenigde Staten zullen spreken over Berlijn, Duitsland en andere grote vraagstukken. Het is mogelijk, aldus Eisenhowers perssecretaris Hagerty ,dat deze besprekingen wor den gehouden in Camp- David in Maryland om absolute afzondering mogelijk te maken. President Eisen hower pleegt zich van tijd tot tijd naar Camp David terug te trekken. De enige verrassing van de be- Schedel van vroege mens Prof. Leakey van het Corydon Mu seum te Nairobi (Afrika) heeft zater dag op het vierde Pan-Afrikaanse voorhistorische congres te Leopold- stad bijzonderheden meegedeeld over een schedel, die hij heeft kunnen sa menstellen met in Tanganjika gevon den beenderen en die 600.000 jaar oud zou zijn. Het zou dus de schedel zijn van de vroegste mens, die ooit is ge vonden. Prof. Leakey neemt aan, dat de schedel van iemand is. die op.vijftien. kendmaking is eigenlijk, zo wordt uit Washington gemeld, dat Lodge degene is die Chroesjtsjef zal bege leiden. Chroesjtsjef praai, liever. De „New York Times" schrijft naar aanleiding van de publikatie van het programma oor Chroesjtsjefs bezoek, dat degenen die hadden ge dacht, dat de Sowjet-premier werke lijk de V. S. en de bevolking goed wil zien, geschokt moeten zijn. Van de dertien dagen in dit land zullen vijf helemaal in Washington worden doorgebracht en twee in New York. Voor het uitgestrekte gebied van Amerika tussen de Atlantische en de Stille Oceaan zijn minder dan drie dagen uitgetrokken. „Aangezien president Eisenhower heeft laten uitkomen, dat het reis programma zou worden gebaseerd op de wensen van de Sowjet-leider, is het thans duidelijk, dat deze laatste veel minder geïnteresseerd is in het zien van ons la.id dan in het bespre ken van belangrijke problemen met de president". Ook eens naar Parijs. Bepaalde Franse ministers dringen aan op een onderhoud van president De Gaulle van Frankrijk met minis ter-president Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, zo wordt zondag uit Parijs gemeld. L'eze bewindslieden willen Chroesjtsjef uitnodigen na zijn bezoek aan de Ver. Staten op de terugreis Parijs aan te doen. Een ander voorstel in regeringskringen is, dat de Gaulle het voorbeeld van de Britse minister-president, Macmillan, navolgt en een bezoek aan Moskou brengt. CHROESJTSJEFS SATELLIET? De Sowjet-Unie zal waarschijnliik tijdens premier Chroesjtsjefs verblijf in de Verenigde Staten 'rachten een mens in een baan om de aarde te brengen, aldus heeft het hoofd van de medische afdeling van de dienst voor de ruimtevaart van het Ameri kaanse leger, Strughold, zaterdag te Reno in Nevada --ezegd. Een aulo landde na rampzalige vlucht Het blad „La libre Belgique" schreef zaterdag in een uitvoerig ar- voerig artikel, dat het bestaan van een Algerijnse terreur in België niet langer kan worden ontkend. Het blad dringt aan op maatregelen tegen de „terroristen en contra-terroristen', die hun strijd op Belgische bodem uitvechten, voordat de toestand ver slechtert en het Algerijnse bevrij dingsfront maatregelen gaat nemen tegen Belgische eigendommen in Algerië. Het blad stelt, daat niet alleen het Algerijnse bevrijdingsfront en de concurrerende Nationale Algerijnse beweging in België actief zijn, maar ook de Franse geheime organisatie „De rode hand", die zowel in Frank rijk zelf als daarbuiten zou optreden tegen een ieder, die materiaal aan het Algerijnse bevrijdingsfront le vert en volgens het blad in het bij zonder in Antwerpen actief is ge weest. Er zouden grote hoeveelheden wapens en uitrusting, afkomstig van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland, via België naar Algerië worden verscheept. Buiten twijfel zou zijn vastgesteld, dat Franse ele menten sabotagedaden hebben ge pleegd op schepen in de haven van Antwerpen, waarmee dit materiaal zou worden verscheept. Het blad maakt voorts melding van bestellingen door het Algerijnse bevrijdingsfront bij Belgische fa brieken, die eerst werden uitge voerd, waarna een Franse geheime agent werd ingelicht, zodat de pro- dukten bij verzending konden wor- steeds op de goede plaats in 't doel den onderschept. Het sprookjeshuwelijk in Noorwegen In het Lutherse kerkje van het Noorse dorp Lunde is zaterdagmiddag het huwelijk gesloten tussen de 21-jarige Anne Marie Rasmussen, de dochter van een vishandelaar, en de 23-jarige Steven Rockefeller, een zoon van de miljonair Nelson Rockefeller, die gouverneur van de staat New York is. De 5000 belangstellenden, die zich lang tevoren bij de kerk hadden ver zameld, werden overvallen door een regenbui die twee uur duurde. Kort voor het begin van de plechtigheid werd het echter droog. Volgens een Noors spreekwoord betekent regen voor een huwelijk rijkdom. De bruid heeft twee jaar geleden als keukenmeisje bij de Rockefellers g.ewerkt. De huwelijksvoltrekking vond plaats voor dominee Gautestad, de plaatselijke Lutherse predikant. Het ritueel werd half in het Noors en half in het Engels uitgesproken. De kerk was versierd met kleine Noorse Amerikaanse vlaggen. Het bruids- jarige leeftijd is gestorven. De her- boeket dat de bruid droeg, die ge senholte is niet groter dan 600 ku bieke centimeter. Van de huidige mensheid is zij 1,450 kubieke centi meter. Leakey, die curator van het Cory don Museum voor natuurlijke histo rie is, zei dat zijn vrouw de beende ren op 17 juli in de Oldoewaikloof heeft gevonden. Ook waren daar uiterst primitieve werktuigen, die duiden op de een of andere vorm van menselijke cultuur. Leakey heeft in verschillende de len van Oost-Afrika naar resten van vroege mensensoorten gezocht. Hij heeft een.theorie opgesteld, volgens welke de bakermat van de mensheid zich in Afrika bevindt. kleed was in een lange, tot op de grond afhangende witte japon en 'n korte sluier, was samengesteld uit witte anjers en theerozen. De brui degom was als enige gekleed in rok. De bruid kwam in gezelschap van haar vader enkele minuten, nadat Steven Rockefeller daar was gearri veerd, bij het kleine houten witte kerkje aan. De bruidegom werd be geleid door zijn moeder. Toen het bruidspaar en de gasten, het gehele gezelschap" bestond uit 170 mensen, de kerk betraden speelde de organist begeleid door vioolmuziek, het Bruidskoor uit Lohengrin. Dominee Gautestad hield na de in zegening een korte toespraak tot de beide jonge mensen, waarin hij op de eerste plaats de bruid wees op haar plicht van dankbaarheid voor de van haar ouders ontvangen op voeding en de bruidegom prees om zijn godvrezendheid en rechtscha- Zaterdagavond laat Is een personenwagen, bestuurd door J. v. d. H. uit Utrecht bij de brug te Vreeswijk van Rijksweg 26 (UtrechtDen Bosch) afgeraakt en met grote vaart naar beneden gereden. De wagen kwam eerst terecht op een betonnen rand, welke de Kromme IJssel markeert, sloeg over de kop en kwam tenslotte aan de overkant van de vijf meter brede rivier op de oever neer. De foto toont het wrak van de auto. men overstapte in een Deense ma chine. Onder de zeer vele belangstellen- den, die van een groot enthousiasme P® kerkgangers ontdekten zondag- blijk gaven, bevond zich Trygve Lie, ochtend dat de kerk van de gemeen- de voormalige secretaris-generaal ?e v,an H?rrls gesloten was. De kos- van de Verenigde Naties, die thans *er a f deuren met openen, om- Oslo woonachtig is. dat zateMag op bevel van de bis- schop het slot was vervangen door een ander. Bisschop Stockwood heeft meege deeld, dat de 72-jarige Harris na een onderhoud over de kwestie van de ritus ontslag had genomen, maar dat de geestelijke later had verzocht zijn ontslag te mogen intrekken. Stock wood had dit verzoek van de hand Dominee volgde katholieke ritus De Anglicaanse bisschop van South- wark, dr. Stockwood, heeft een gees telijke in zijn bisdom diens gemeente gewezen, ontnomen, omdat deze geestelijke, j Harris, de katholieke ritus heeft ge-I Bisschop Stockwood zei later op volgd in plaats van de Anglicaanse.' een persconferentie, dat als gevolg penheid. Hij hoopte voorts dat Anne Soutwark omvat het zuidelijke deel van Harris' beleid vele Anglicanen Marie Rasmussen, nu mevr. Rocke feller, een goede ambassadrice voor! Noorwegen in Amerika zou zijn. Het huwelijksdiner en de recep ties, één besloten en een waarop de kennissen van de familie Rasmussen hun opwachting konden maken, von den plaats in Kristianstad. De huwelijksreis zal het jonge paar in de Verenigde Staten maken, waar heen het, met de andere Rockefellers reeds is afgereisd, met uitzondering van de tweelingbroers van de brui degom, die enkele dagen in Dene marken zullen blijven. Het gezel schap vertrok met een SAS-vlieg- tuig naar het Deense Kastrup, waar van Londen. 1 Katholiek zijn geworden. Rockefellers doen niet voor Fiat-Vespa onder gevestigd: Oude Vest 193 - Leiden op 25 - 26 - 27 AUGUSTUS van 2 4 en van 79 uur. De Directeur: Drs. P. GILDEN O.S.C. De laatste lantaarnopsteker van Kopenhagen, die 44 jaar dienst heeft gedaan, zal verdwijnen nu de 46 lam pen, die hij te verzorgen had, binnen kort ook automatisch bediend zullen worden. Dit Dommer bestaat uit 10 pagina's (Advertentie» Een beeld van het huwelijk tussen Steven Rockefeller en Anne Marie Rasmussen te Kristiansand In Noor wegen. V.l.n.r. op de receptie: Trygve Lie, voormalig secretaris-generaal van de V.N., het bruidspaar en de ouders van d e bruidegom. Een hevige brand heeft een ge heel dorp in de omgeving van de Poolse stad Opoczno geteisterd, aldus werd zondag uit Warschau gemeld. Ongeveer 120 gebouwen, waarvan 39 woonhuizen, gingen in vlammen op. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De 472 ton metende Britse treiler „Staenton Wyke" is zondagochtend tijdens een dichte mist bij de noord oostkust van Engeland in aanvaring gekomen met het 11.452 ton metende Britse schip .Dalhanna" en gezon ken. Zestien overlevenden van de treiler werden door de „Dalhanna" opgepikt. De hoop om de overige vijf opvarenden van de vissersboot te vinden, heeft men opgegeven. By de zuidoostkust van Engeland kwam zondagochtend vroeg het 984 ton metende Spaanse schip „Naran- co" in botsing met het Panamese J schip „Goldstone" van 8.684 ton. Het Spaanse schip verdween in de golven. Negentien van de 21 opvarenden werden opgepikt door de redding boot van Dover. Na enige uren zoe ken werd nog één lid van de beman ning gevonden, dat zich had vastge klampt aan een omgeslagen redding boot. Eén man wordt nog vermist. Vochtige warmte De Bilt, 24 aug. Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in ons land regelmatig ge- stegen. Dit hield verband met Je uit breiding van een hogedrukgebied, dat van de Azoren afkomstig was, over West-Europa. De kern van het hogedrukgebied lag vanmorgen voor de ingang van het Engelse Kanaal. I Via Midden-Europa kwam het hoge- drukgebied in verbinding met een1 maximum boven Zuid-Rusland. Langs de flank van dit hogedrukgebied treffen we op de Oceaan een krach- tige zuidwestelijke luchtstroming aan, waarin storingen van het zee- J gebied ten westen van de Azoren naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen trekken. Deze storingen beïnvloeden het weer in ons land niet. Met de zuidwestelijke stroming wordt vochtige lucht van subtropi sche oorsprong naar onze streken gevoerd. Boven zee en 's nachts ook boven land komt hierin mist voor. Overdag is het echter tamelijk zonnig en drukkend warm weer. In deze situatie zal in de komende dagen niet veel verandering komen. De neerslagkansen zijn gering en de temperaturen zullen waarschijnlijk nog iets hoger worden. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) DROOG Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van- 25 Aug.: zon op 05.38; onder 19.45 maan op 22.48; onder 13.11. Hoogwaterstanden 25 Aug.: v.m. 7.24; nam. 7.46. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN frankfort MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bew. 30 C. half bew. 30 geheel bew. 27 zwaar bew. 25 regen 16 geheel bew. 26 mist 25 half bew. 24 onbewolkt 25 geheel bew. 25 onbewolkt 25 zwaar bew. 20 onweer 27 onbewolkt 29 onbewolkt 29 onbewolkt 26 mist 25 licht bew. 21 zwaar bew. 22 onbewolkt 28 geheel bew. 28 onbewolkt 33 zwaar bew. zwaar bew. 27 onbewolkt 29 licht bew. onbewolkt 34 Korreltje Er is altijd een grote vraag naar verstand; kweek dit artikel aan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1