Melk DE TEXAS-RANGERS De Nereus-ploeg vocht zich in de halve finale M-Brigadiers Berouw komt na Altigs zonde Friezen zeilden Hollandse vnorsprong geheel weg en wonnen verdiend het dappere leven VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Duitse vier is favoriet De Nederlandse gestuurde vier Nereus uit Amsterdam heeft zich in Macon, waar donderdag de Europese roeikampioenschappcn zijn begonnen, geplaatst in de halve finales. De Nereus- ploeg werd in de eerste heat tweede achter de vier van Denemarken in de goede tijd 'van 7.06.92. In de eerste heat roeide de Deense ploeg van de Mirabo Roklub een prach tige race. De Denen namen de leiding en behielden die zonder te worden be dreigd tot het einde. Daarachter was de Nereus-vier in felle strijd gewikkeld met de Zuid-Slaviërs voor de tweede plaats, die recht gaf op een recht streekse klassering in de halve finales. De Zuid-Slaviërs waren bijzonder snel gestart met een tempo van 43, over gaande in 36 slagen per minuut. De Nederlandse ploeg gaf uitstekend partij en met kleine achterstand op de Deense ploeg werd de tweede plaats veroverd. De tijd van de Denen lag slechts een honderdste sec. boven die van de favo riet voor de titel, de Duitse vier van Germania Düsseldorf, die de derde heat won. Germania vertrok snel en roeide in schitterende stijl onbedreigd aan kop terwijl de aanvankelijk in tweede posi tie liggende Italiaanse ploeg een hard en vergeefs duel uitvocht met de Hon gaarse vier. Bijna ging ook de vier van Portugal de Italianen voorbij toen Hon garije als tweede door de finish ging. In de tweede heat, waaruit Polen zich terugtrok en Rusland werd geschrapt, was van spanning geen sprake. Frank rijk nam de leiding, maar na 750 meter Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15. Gram. (9.30-9.40 Waterst.). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 V. d. vrouw. 10.30 Gram. 10.55 Cabaret. 11.25 Buitenl. week- overz. 11.40 Harpkwint. 12.00 Prome- nade-ork. 12,30 Land- en tuinb. me- ded. 12-33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Muziekrevue. 14.20 Streekuitz^ 14.45 Gram. 15.05 Boekenwijsheid. 15.25 Koren, Resi- dentie-ork. en sol. 16.25 Vers van de pers. 16.55 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het Bijbels Paradijs verhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Dansmuz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe was het ook weer? 22.00 Sport- n\ys. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Taptoe Delft 1959. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Lichte muz. 14.30 Kron. v. letteren en kuns ten. 14.55 Residentie vrouwenkoor en orgel. 15.15 Gram. 15.30 Boekbespr. 15.40 Gregoriaanse zang. 16.10 JEtep. Europese roeikampioensch. te Macon. 16-20 V. j. jeugd. 16.50 Lichte muz. 17.10 Amus. progr. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Filmmuz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr. ork. 20.35 Gram. 21.10 Lich progr. 21.40 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00-20.20 Journ. en weer- overz. VARA 20.20 Trio, litt. progr. 20.50 Telerecording v. Louis Arm strong and his All Stars. 21.15 Qui?- progr. Zweedse vier voor de rest van de race in het oog te houden. De Britse ploeg werd eerste. De uitslagen waren: Eerste heat: 1. Denemarken 7.03.68; 2. Nederland 7.06.92; 3. Zuid-Slavië 7.08.91; 4. Zwitserland 7.12.19; 5. Roeme nië 7.15.20. Tweede heat: 1. Groot Brittannië 7.10.70; 2. Frankrijk 7.11.09; 3. Zweden 7.16.11. Denemarken, Nederland, Groot Brit tannië en Frankrijk plaatsten zich voor de halve finales, de andere ploegen ko men uit in de repechages. Derde heat: 1. Duitsland 7.03.67; 2. Hongarije 7.05.49; 3. Italië 7.07.06; 4. Portugal 7.09.66; 5. Spanje 7.22.60. De indeling van de halve finales vier met stuurman, die vrijdag worden ge roeid, zijn: eerste halve finale: Groot Brittannië, Nederland, Hongarije. Twee de halve finale: Denemarken, Duitsland, Frankrijk. De nummers één plaatsen zich voor de finale. De anderen komen met de nummers 3, 4 en 5 van de heats de drie herkansingen van zaterdag, /waaruit de winnaars eveneens in de finale komen. Verschil van inzicht in kwestie Rusland te Macon De president van de Fisa, de heer Thomas Keiler, heeft op een donderdag gehouden persconferentie te Macon de beslissing van het bestuur en de tech nische commissie gemotiveerd, waarbij de Russische vier met stuurman van deelneming aan de Europese kampioen schappen werd uitgesloten. Op 7 augustus j.l'. reeds was er bij het secretariaat van de Fisa een telegram binnengekomen, waarin de Russen zochten om de skiffeuse en de vier zon der stuurman (heren) te mogen ver vangen, hetgeen werd toegestaan. Op 14 augstus bereikte de heer Keiler weder om een verzoek van de Russen, nu om de gehele vier met stuurman (heren) te mogen vervangen. De heer Keiler de Russische leiders de raad, hun zoek op schrift te stellen. Op 17 augus tus kwam de (ongedateerde) brief bij het bestuur van de Fisa binnen. Een stemmig werd het afgewezen, zoals het ook in het congres geen meerderheid van stemmen kon halen. Toen de vervanging van de gebles seerde Redelé door Van Weezenbeek ter sprake kwam, wees de heer Keiler erop, dat enkele uren na het ongeval de voorzitter van de Nederlandse roei- bond, drs. C. E. van der Ploeg, hem er reeds telefonisch van in kennis had ge steld, dat Redelé niet zou kunnen uit komen. Dit geval lag dus heel anders dan dat van de Russen, die in de aan gemelde vier met stuurman met slechts één zieke zaten, die dus vervangen zou kunnen worden. „Onjuist en onsportief", zo noemde de Russische woordvoerder de beslis sing van de Fisa. „Wij hebben onze goedkeuring gehecht aan de vervanging van.de Nederlandse skiffeur Redelé door Van Weezenbeek en weigeren de zienswijze van het Fisa-bestuur te de len, dat er verschil bestaat tussen het Nederlandse en het Russische geval". WIELRENNEN Als prof niet naar Rome Na eenmaal getekend te hebben voor de Berlijnse zesdaagse en dus als pro fessional, hebben de gebroeders Rudi en Willi Altig spijt gekregen van hun on bezonnen daad. Rudi, de wereldkam pioen der amateur-achtervolgers, die een verwoed aanhanger van de yoga- leer is zoals op de pelouse van het Am sterdamse stadion is gebleken, is ken nelijk weer eens een half uurtje op zijn hoofd gaan staan na het zetten van de handtekeningen en toen alle hersen cellen daarna extra van het nog altijd zuivere amateur-bloed waren door stroomd, moet hij zijn opgesprongen en in paniek hebben geroepen: „Willi, we hebben één belangrijk ding vergeten, "olgend jaar zijn in Rome de Olym pische Spelen. Daar moet je amateur voor zijn. Wat doen we nu?" En Willi zal geantwoord hebben: „We moeten weer van dat contract af zien te ko men". Maar de Berlijnse manager Max Knaack is onmiddellijk met de papieren op tafel gekomen en het ziet er naar uit, dat de Altigs wat te snel zijn be zweken voor het geritsel van de mar ken-biljetten. DERKSEN BLEEF ZONDER WINST In een, voor 8000 toeschouwers, op de Oerlikonbaan te Zürich gehouden sprintwedstrijd tussen een Zwitserse ploeg, bestaande uit Suter, Von Büren, Plattner en Pfenninger, en een buiten lands kwartet, dat gevormd werd door wereldkampioen Maspes, de Fransman Rousseau, onze landgenoot Derksen en de Belg Debakker, waren de Zwitsers superieur. Zij wonnen met 21 tegen 27 punten. Er werden zestien series 5 deux gereden, waarvan Suter er de meeste vier won. Hij versloeg alle vier tegenstanders. Maspes kwam tot drie overwinningen, evenals Von Bilren. Als enige bleef Derksen zonder winst. In alle vier series, waarin hij uitkwam, werd hij verslagen. VOETBAL UVS—ROODENBURG 22 in het Leidse Hout tegen Roodenburg in het veld komt is: Doel': v. Duyl; achter: v. Meygaarden, v. Leeuwen; midden: Th. v. Kampen, Hak, J. Verkuylen; voor: W. Bekkering, W. v. Kampen, Rijshouer, v. d. Toorn, v. d. Kaay. Gatsonides demonstreerde nieuwe precisie tijdmeter Rallye-rijder Maus Gatsonides heeft donderdag op het circuit van Zandvoort een door hem ontworpen precisietijd- meter gedemonstreerd. Deze meter, waarop octrooi is aangevraagd, geeft de tijd aan in honderdsten van seconden. Vooral voor het meten van snelheden van passerende auto's is het instrument bijzonder geschikt, al zal het ook voor tijdmeting bij de sport kunnen worden gebruikt. De meting zelf wordt ver richt door twee dunne rubberslangen, die evenwijdig aan elkaar over de weg worden gespannen. Degene die de me ter bedient heeft alleen tot taak een wagen stellen, op het moment waarop zij de slang indrukken, het tellermecha nisme in werking. De teller stopt op het ogenblik waarop de voorbanden de tweede rubberslang passeren. De tijd kan direct worden afgelezen en met be hulp van een tabel kan de snelheid van de wagen onmiddellijk worden bepaald. Laatste dag van Sneekweek Reyers won hoofdprijs in 12 voetsjollenklasse De laatste dag van de Sneekweek heeft nog de nodige verrassingen ge bracht. Bij het stijve zuid-oostenbriesje in de morgen werd de laatste wedstrijd in de Regenboogklasse tussen de teams van Friesland en Holland gezeild. Hol land begon de strijd met een voorsprong van twee punten. Na de start echter namen de Friezen Ooms en Alberda de kop. Ooms liep verder uit maar Alberda werd ingelopen door Rotterdam ir. G. A. Bakker. Toch wonnen de Friezen met groot verschil. Met 57.2 punten toonden zij zich superieur over de Hol landers die totaal 51.1 punten verzamel den. In de Finnjollen werd N. van der Zee niet zoals verwacht hoofdprijswinnaar. Het werd R. Marseille, die op de laatste dag eerste werd en met de eerste plaats dr. W. B. van der Meer voor nog een verrassing. Hij finishte als eerste voor P. de Jong, maar L. A. L. van Dijken, die vierde werd had net iets meer pun ten en verkreeg de hoofdprijs. De uitslagen op de laatste dag waren: Olympiajollen: 1. Donar, strm J. Velt huis Kampen. Hoofdprijswinnaar Ozon, t.w. Van Meizen, Rotterdam. 12 Voetsjollen: 1. Waterbaby, A. W. Reyers, Sassenheim; 2. Dinghy, J. K. B. Sonnenberg, Sneek; 3. Mistral, W. Hui- zingh, Amstelveen. Hoofdprijswinnaar Waterbaby, A. W. Reyers, Sassenheim. Finnjollenklasse: 1. N. N. R. H. Mar seille, Amsterdam. Hoofdprijswinnaar N. N. R. H. Marseille, Amsterdam. Pampusklasse: 1. Fitis dr. W. B. van der Meer, Grouw. Hoofdprijswinnaar L. A. L. van Dijken, Alkmaar. VrijheidsklaSse: 1. Rakker, B. van Wijk, Woubrugge; 2. Rommeldoes, E. van der 2jijpp, Sneek; 3. Speediest, C. de Haas jr., Breukelen. Hoofdprijswin naar Speediest C. de Haas jr., Breuke len. Regenboogklasse: 1. Algri, J. Alberda, Sneek. Hoofdprijswinnaar Tjerk, D. J. de Jong Jr., Joure. Teamwedstrijd HollandFriesland in Regenboogklasse: 1. Friesland 57.2 pnt; 2. Holland 51.1 pnt. Persoonlijk klassement: 1. Algri, J. Alberda, Sneek; 2. Cadans, ir. G. A. Bakker, Rotterdam; 3. Grifioen, G. Ooms, Sneek; 4. Jan van Gent, E. K. Hoekstra, Sneek; 5. Coppelstock, J. N. C. Sievers, Santpoort. (57) ditikHreitheatfverlossfnWenidellkba 'toms\Spwk, otikrtt/imn ksdaari jonfens. tn Wjt t( lew kunnen alle kanten uit! Let op, M-Brigadiers! Hier volgt weer 'n com plete opgave van alle thans geldige Paspoort- nummervakjes en de plaatsen, waar deze nummers elke M-Bri- gadier recht geven op GRATIS TOEGANG Nr. I: Ouwehands Dierenpark (Rhenen, Utr.) Nr. 2: De Elteling (Kaatsheuvel, N.B.) Nr. 3: Bad Boekelo (Boekelo, Ov.) Nr. 4: Madurodam (Den Haag) Nr. 5: Instituut v. d. Tropen (Amsterdam) Nr. 6: Luchthaven Schiphol (Amsterdam) Nr. 7: Minlatuur-Walcheren (Middelburg) Nr. 8: Fries Scheepvaartmuseum (Sneek) Nr. 9: St. Pietersberg-Grotten (Maastricht) Nr. 10: Rondvaart Bergmann (Amsterdam) Nr. II: Spoorwegmuseum (Utrecht) n.b. Op n^aandag gesloten. Nr. 12: Instlt.v.NflverheldenTechniek (Amsterdam) Nr. 13: Zuiderzeemuseum (Enkhuizen) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en ja Brigade-Paspoort tonenElk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Deze M-Cadeaus werden gekozen door de flinkste 50 M-Brigadiers in dt 14e ronde: 14 fototoestellen, 1 verrekijker, 1 paar ijshockeyschaatsen, 2 autobussen, 3 paar basketbalschoenen met trainingspakken, 2 autopeds, 1 3-wielige fiets, 8 Lego bouwdozen, 16 radio's, 2 boekenbonnen. met een glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal: kan per dag - eventueel verdeeld oyer melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van bet Nederlands Zuivelbureau, Rijswijk (Z-H.) Wie In de loop van dit Jaar M-Brigadler is geworden, blijft dit vanzelf sprekend ook in I960 en hoeft dus geen Voorrangslogboek aan te vragen. (Advertentie) In Kristianstad (Zweden) is donder dag de internationale militaire vijfkamp begonnen, waaraan ook door een Ne derlandse ploeg wordt deelgenomen. De Portugese sergeant Deodato Soa- res won het eerste onderdeel, het ge- weerschieten, met 180 punten. De Fransman Brignaud werd tweede met 178 pnt en de Zweed Lekberg derde, eveneens met 178 pnt. Geen van de Ne derlanders slaagde erin, zich bij de eerste tien te plaatsen. ATLETIEK Zaterdag en zondag a.s. worden te Rotterdam de Zuid-Hollandse atletiek- kampioenschappen georganiseerd. Za terdagmiddag zal H. Fasel uitkomen op de 1500 m. en Gerda Kraan op de 400 m. Op dit nummer zal zij trachten het Zuid-Hollands record, dat met 58.3 sec. op naam staat van Nannie Haase (LDA) te verbeteren. Zondag zullen Gerda Kraan, Ton Ho- man, Wil Kraan en Ria de Winter uit komen op de 800 m., Toon Homan op de 800 m. jongens A en G. Niekerk op de 100 m. en verspringen jongens B. Als ploegleidster zal optreden Ria de Win ter. De atleten vertrekken met de trein van 11.50 uur naar Rotterdam. HONKBAL HAARLEM H OF SIKKENS a.s. ZATERDAG HONKBALKAMPIOEN Wanneer zaterdag a.s. om 16.00 uur de hoofdscheidsrechter op het terrein van Haarlem het sein tot .spelen" ge geven heeft, zal een aanvang worden gemaakt met de grote strijd, die gedu rende 2 uur zal woeden tussen het eer ste reserve team van Haarlem en het keurcorps der Sikkens gelederen. Zowel in het Sikkens- als Haarlem kamp verwacht men een uiterst span nende wedstrijd, waarin veel sensatie te beleven valt. In de competitie ver loor Haarlem uit van Sikkens met 54, daarentegen werd twee weken geleden thuis met 76 van dezelfde tegenstan der gewonnen. Haarlem noch Sikkens geven een prognose over wat beide teams met het nodige chauvinisme ple gen te noemen „de wedstrijd van het seizoen". Wel verwacht men, dat de •winnaar met een zeer benauwde zege genoegen moet nemen, hetgeen men beslist geen bezwaar zal vinden nu hiermede de kampioenstitel gepaard gaat. Haarlem zal zich waarschijnlijk extra stérk gevoelen nu het verzekerd is van een grote supportersschare. WATERPOLO BESLISSINGSWEDSTRIJD OM KAMPIOENSCHAP HZ en PC (Den Haag) en AZ en PC (Amersfoort) zullen in de hoofdklasse competitie waterpolo een beslissings wedstrijd moeten spelen om het kam pioenschap van Nederland. Donderdag avond namelijk hebben DZV en HZ en PC de laatste drie minuten uitgespeeld van de wedstrijd, die destijds bij de stand 55 wegens duisternis werd ge staakt. HZ en PC en AZ en PC zijn de competitie beiden met 13 punten uit 10 wedstrijden geëindigd zodat een extra wedstrijd op neutraal terrein zal wor den gespeeld. Botsing met dodelijke afloop In de kom van de gemeente Echt, in Limburg op het kruispunt Gast- huisstraat-Kreijerstraat is gistermid dag een Duitse personenauto tegen een bestelauto gebotst, die werd be stuurd door van der W. uit Heer. De 34-jarige mevrouw M. uit Echt werd uit de personenauto geslingerd. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Sittard over gebracht, waar zij overleed. Mevrouw M. was gehuwd en had geen kinderen. Twee personen uit de bestelauto werden eveneens gewond, eveneens de drie andere personen van de per sonenauto. Ze werden allen naar het ziekenhuis in Sittard overge bracht. Een dame moest worden op genomen, de anderen zijn, na ver bonden te zijn, naar huis gebracht. door LUCY AGNES HANGCOCK 14) „En ze is niet eens erg veranderd. Het is bijna niet te geloven dat ze een kleinzoon heeft, die op de militaire academie is en een kleindochter, die bijna rijp is om naar school te gaan". Deborah keek rond of ze geen por tretten van Peter en zijn vrouw zag, maar er waren er geen. Alsof hij haar zoekende blik begreep zei hij met een korte lach: „Moeder nam mijn portret mee en het portret van mijn vrouw hangt in Nancy's slaapkamer. Je zult het zien, als we de bovenver dieping bekijken. Laten we eerst wat drinken". Hij drukte op een knop en enige minuten later bracht een dienst meisje twee glazen en een koeler met ijs gevuld. „Peter Jordan", zei Deborah, ter wijl haar ogen door de weelderige ruimte gleden, „je bent een erg ge lukkig man, dat je temidden van zo'n uitgezochte schoonheid kunt leven. Het is eigenlijk meer dan waar één mens recht op heeft, de schoonheid van de natuur buiten en dan binnen dit. Hoe kun je het één dag verla ten?" „Mooi, Deb?" vroeg Peter, en er lag een glans in zijn ogen en zijn ge zicht, dat gewoonlijk een zekere tra gische uitdrukking had, straalde. „O, Peter, ik aanbid het", fluisterde Deborah. „Ik heb nooit iets dergelijks gezien. Waarom blijft Nancy niet hier „Kom", zei hij plotseling opstaan de. „Laten we de rest bekijken, dan kan ik je de tuin laten zien. Toby Wren zal erg in zijn schik zijn, als je belangstelling voor zijn rozen toont. Er komen hier wel mensen, die een volmaakte kennis bezitten van elke bloem die hij heeft, en Toby is dan kwaad omdat hij geen kans krijgt zijn eigen theoriën te verkondigen". Deborah lachte ep knikte, ten teken dat ze dat begreep. „Heel wijs opgemerkt. Gelukkig hou ik erg van rozen, maar ik kan geen twee soorten uit elkaar houden". „Wat is je lievelingsbloem?" vroeg hij. „Welke bloem kreeg je., bij bijzonder gelegenheden?" Deborah dacht een ogenblik na, een vinger op haar onderlip. „Ik heb eigenlijk geen bijzonde re voorkeur. Narcissen in het vroege voorjaar; seringen na de regen; delphiniums en irissen in de zomer en chrysantemums in de herfst. O, en lelietjes van dalen en donker rode en witte viooltjes. Ik geef niets om gladiolen en ook niets om dahlia's, al zou ik niet kunnen zeg gen waarom niet; ook zinniah's laten me koud". ,Je hebt rozen niet genoemd", herinnerde Peter haar. „Maar iedereen houdt van rozen, dat is toch duidelijk". Ze stonden in de zitkamer van Nancy. Een frisse kamer met grote, hoge deuren, die toegang gaven tot een brede veranda vanwaar men een uitzicht had over het Penguin Meer. Peter had haar de slaapka mer van het kind getoond en De borah had een typische kinderka mer gezien, volgens alle regelen der hygiëne ingericht en met zeer weinig meubels. Boven de haard hing een groot portret, dat de ruim-* te volkomen beheerste. Het was een meisje in bruidscostuum. Een mooi, blond meisje met grote, blauwe ogen en een volle, wulpse mond. Het gezicht was zeldzaam knap en toch was er iets afstotends in. Peter was naar één van de open ramen van de woonkamer gelopen, waar hij met zijn rug naar de deur van de kinderkamer stond. „Trots en verwend en koppig" had Deborah gedacht. „Ik vraag me af of je werkelijk van je echtge noot hield. Welke ongelukkige her inneringen heb je achtergelaten?" Ze voegde zich weer bij Peter. „Dit is de mooiste kamer in een huis, dat vol is van mooie kamers", riep Deborah uit, terwijl ze naar een boot keek, die over het meer voer; het witte zeil stak scherp af tegen een achtergrond van hevig, levendig blauw. „Te leven met al tijd dat uitzicht voor ogen. Een groet als men 's ochtends wakker wordt, een zegen voordat men 's avonds gaat slapen", gers smerig van het werken Ze liepen weer naar beneden en begaven zich naar het rosarium, Toby Wren was er bezig, zijn zand kleurige haar in wanorde over zijn hoofd en zijn stompe vingers sme rig van het werken. Hij had de hel derste, blauwe ogen die Deborah ooit gezien had en een brede mond onder een stompe neus, zodat het leek alsof hij een masker droeg. „Miss Bradley kan de ene soort rozen niet van de andere onder scheiden", zei Peter om de man een genoegen te doen, „doe dus je plicht". Toby grijnsde breed naar haar. „U houdt van bloemen, juffrouw. Dat kan ik zien. U hebt waarschijn lijk nooit plantkunde gestudeerd?" vroeg hij hoopvol. „Misschien in mijn jeugd, Toby", zei Deborah, kinderlijk haar neus optrekkend, „maar ik geloof niet, dat ik er dan ooit een goed cijfer voor behaald heb". „De hemel zij daarvoor gedankt, juffrouw. Soms komen er hier van die deskundigen en maken me ziek met hun latijns geklets. Ik beledig mijn bloemen niet door zo'n hei dens taaltje". En hij begon de namen van al zijn rozensoorten te noemen, totdat Peter lachend Deb's hand onder zijn arm trok en haar naar het zomer huisje aan de rand van de rots be geleidde. „Toby is vrijgezel, Deb", vertel de hij. „Om de een of andere reden schijnt hij zijn hart aan jou ver loren te hebben. Je hebt een roos van hem gekregen en ik kan me niet herinneren, dat hij ooit eerder een van zijn rozen afsneed als er niet eerst om gevraagd werd. Je moet je zeer gevleid voelep, m'n beste. Ik verzeker je, dat Toby een goede kenner van vrouwelijke lie felijkheid is". i „Als men je zo hoort spreken zou men geloven, dat de meisjes en vrouwen bij zwermen naar Cliff House komen", zei Deborah uitda gend. „Staat het open voor pu bliek?" „Nee, maar de mensen van Har mony houden er van nu en dan eens hierheen te komen, vooral als ze gasten uit een grote stad hebben. Ze schijnen te denken, dat Cliff House min of meer een verontschul diging is, dat ze beneden in het stof wonen". „Maar Harmony heeft geen ver ontschuldiging nodig", protesteer de Deborah. „Het bevalt me gewel dig, en ik denk, dat ik maar hier blijf, zo lang Mrs. Hólcomb me het huis wil verhuren en als Polly het met me uithoudt". „Het met je uithouden", wierp Peter tegen. „Polly is je slavin, dat weet je heel goed. En Polly heeft een scherp oordeel, dat kan ik je wel vertellen. Ze is niet scheutig met haar vriendschap. Maar kóm, dan zal ik je ons privé-strand laten zien, en wat zou je zeggen als we wat gingen zwemmen?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7