Glorieuze proefvaart van de „Rotterdam' met koninklijk echtpaar aan boord Taptoe Delft blèef zich zelf, maar was tóch anders Visserij bereikte dit jaar nieuw hoogtepunt Wielrijder dodelijk aangereden VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 DE LSIDSE COURANT PAGINA 5 De Holland—Amerika Lijn bezit een nieuw vlag,geschip: het 38.645 brt metende ss „Rotterdam", dat gebouwd is door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De vlagwisseling, waarmee altijd de overdracht bezegeld wordt, had ditmaal een bijzonder cachet, omdat de rederijVlag werd gehesen door koningin Juliana, die met prins Bernhard de proefvaart meemaakte. Om half drie gistermiddag begon aan de Wilhelminakade te Rotterdam de inscheping. Tot de genodigden behoorden voorzitter van de Eerste Kamer, mtr. J. A. Jonkman, de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers Beerman, Cals, Van Aartsen, De Pous, Marijnen, Van Rooy en Klompé, de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, drie staatssecretarissen, de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeesters van Amsterdam, 's-Gravenhage en Delft en een aantal ambassadeurs en zaakgelastigden. De heren C. J. Engelen en ir. G. v. Veen, respectievelijk chef van de architectenkamer en inspecteur van de nieuwbouw van de Holland Amerika Lijn, vernamen dat zij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau waren benoemd. Koningin en prins waren de eersten om hen te felici teren. De directeur van de R.D.M., ir. K. Overdracht op de Noordzee Toen om half vijf koningin en prins het schip betraden werd aan de hoogste mast de koninklijke stan daard gehesen. Tevoren waren zij met hun gevolg in de aankomsthal ontvangen door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en de beide hoofd-directeuren van de H.A.L. Voordat de koninklijke gasten de loopplank opliepen werden ook de overige directeuren van de rederij nog voorgesteld. Aan boord. Gezagvoerder C. Bouman stónd aan boord het koninklijk echtpaar op te wachten en weldra kon hij het trots welkom heten op zijn schip. De „Rot terdam" maakte zich los van de wal en sleepboten brachten het vaartuig de Nieuwe Waterweg op. Toen koningin Juliana aan boord van de „Rotterdam" stapte droeg zij een lichtblauwe japon, waarop donkere bloemen. Zij droeg een hoed in dezelfde kleuren. Prins Bern hard was gekleed in grijs costuum en had een witte anjer in het knoops gat van zijn rever. In de hal van het schip werden daarna nog een aantal van de gasten voorgesteld en toen konden koningin en prins naar de hutten 1 en 2 gaan, die voor hen in gereedheid waren gebracht. Ook prinses Margriet maakt de proefvaart mee. Om kwart over vier verscheen zij onverwacht aan boord met haar vriendin, freule Bentinck en mr. J. v. d. Hoeven, particulier secre taris van de koningin. Zij maakt de reis mee, omdat zij het petekind is van de koopvaardij, maar zij reist incognito en verscheen daarom niet aan tafel. Rondgang. Daarna volgde een rondgang over het schip, dat de koningin op 13 sep tember 195-8 had gedoopt èn te water gelaten. Uiteraard werd eerst de brug bekeken en met belangstelling luis terden beiden naar de .uitleg van kapitein Bouman. Op het beneden-promenadedek liggen de hutten 196 en 198, die prinses Beatrix op haar reis naar New York in september a.s. gast vrijheid zullen bieden. Natuurlijk gingen de koningin en de prins kij ken, waar hun dochter gedurende haar reis gehuisvest zal zijn. In Hoek van Holland was de be langstelling overweldigend. Duizen den mensen, tot op de Noorderpier toe, juichten het schip toe. Lange rijen auto's stonden daar langs de weg en toen de „Rotterdam" pas seerde, gaven zij een claxonconcert ten beste, waarop het schip met zijn machtige sirenes het antwoord niet schuldig bleef. Korte tijd daarna stak het vlaggeschip zijn neus in zee, kalme zee, want ook de weergoden waren hem goed gezind; terwijl een avondzonnetje het schip belichtte, volgde de overdracht, door honder den ogen gevolgd en er„ens achter aan had prinses Margriet een plaatsje gevonden om de verrichtingen van haar moeder gade te slaan. Onder applaus klom de rederijvlag in het topje van de mast, gehesen door een glimlachende vorstin. Prins Bern hard was de eerste, die de heer De Monchy niet „zijn" nieuwe schip ge lukwenste. Men feliciteerde elkaar en toen nom de minister-president het woord. De vlaggen zijn verwisseld, zo sprak hij en de bouw is beëindigd. Hij bracht een ere-saluut aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt. Hij deelde ir. K. v. d. Pols mede dat deze was benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. v. d. Pols, hield de eerste tafelspeech. De directeur van de Holland Amerikalijn, de heer W. H. de Mon chy, wees er onder ineer op, dat in de scheepvaart de moeilijkheden zich opstapelden, ook voor zijn maat schappij. Hij baseerde zijn rede op de spreuk „laat uw leven sober zijn, doch rijk aan feesten" en spreker meende, dat dit vodr de Holland Amerikalijn wel opging. Immers in twee en een half jaar werd bij deze rederij vier maal het feest gevierd van het Koninklijk Huis, nl. het dopen van de „Statendam" door prinses Beatrix, de tewaterlating van de „Rotterdam" door de koningin, vandaag de proefvaart met koningin en prins en over enkele weken de eerste reis van het schip naar New- York met als eregaste prinses Bea trix. Laatste spreker was minister-pres. De Quay. Taptoe Delft, dit jaar voor de zesde maal gehouden en voor de eerste keer onder leiding van maj. Rocus van Yperen, beleefde gisteravond onder zeer grote belangstelling en ideale weeromstandigheden de generale repetitie. De Taptoe 1959 staat in het teken van het honderddertigjarig bestaan van de Koninklijke Militaire Kapel en rond dit beroemde korps is eigenlijk de gehele taptoe gebouwd. Naar onze smaak was daarom de lijn ook iets strakker dan voorgaande jaren wel het geval was, meer in het bijzonder in 1958, toen men het lustrum aangreep om min of meer een samenvatting van de voorgaande evenementen te geven. Deze strakkere lijn was wel de reden dat Taptoe 1959 zi|n voorganers, zowel als geheel als in onderdelen overtrof. Maj. Van Yperen heeft met deze eerste uitvoering onder zijn leiding zijn sporen reeds verdiend. 650 mannen en 2 vrouwen in hei spel Er was dit jaar minder gebruik ge maakt van historische uniformen, de verlichting was geraffineerder, terwijl er in muzikaal opzicht veel nieuws was; verschillende uitgevoerde wer ken beleefden in deze ta/ptoe hun eer ste uitvoering. Nieuw was ook het vrouwelijke element dat tussen al die mannen op het prachtige marktplein van Delft verscheen, n.l. twee marke- tensters in 'historisch costuium, com pleet met echte oude en jonge jene ver, die, nadat de dames door maj. Van Yperen aan pers en andere ge nodigden in het Huis Lambert van Meerten waren voorgesteld, op het welslagen van Taptoe 1959 „wel doende" rond gingen. Zij brachten ook, zij het dan zij delings, een komische noot in het pro gramma, door een der oude grena diers uit 1829 met bun drankjes al te lang uit het gelid te houden, zodat hij door de bevelvoerende officier moest worden aangemaand. Maar dat hoor de ook bij het spel. Klank en kleur, licht en beweging De taptoe is een spel van klank en kleur, licht en beweging, en deze vier factoren zijn dit jaar tot in de per fectie en in prachtige verbinding met elkaar door maj. Varn Yperen en zijn staf uitgebuit. De lichtbundels wa ren steeds waar ze moesten zijn en de opening van de taptoe door één trom petter, staande in het kruispunt van twee stralen was een prachtige vondst. Hierdoor kon de taptoe lang zaam naar een climax worden ge voerd. Het hoogtepunt was ditmaal het gezamenlijk optreden van zeven tamboer- en trompetterkorpsen, waarin de vier factoren, met als hoofdfactor ditmaal de beweging, tot een sublieme eenheid kwamen. Het historische gedeelte bestond uit het stafmiuziekkonps van de grena diers en jagers uit 1829, het jaar van oprichting van deze garderegimenten, in de oude uniformen. Uit deze staf- miuziek is uiteindelijk de Koninklijke Militaire Kapel gegroeid en daaruit ontleent men dan ook het feit van het honderd'dertig jarig bestaan. Waarlijk groots was de finale met het gezamenlijk optreden van alle deelnemers met als apotheose het Wil helmus dat door de duizende bezoe kers spontaan werd meegezongen. Ook hier werd een geraffineerd ge bruik gemaakt van 't licht, toen twee cp de toren gerichte bundels als het ware tastend hun weg zochten naar boven om elkander te kruisen, hoog in de spits, op de langzaam zich in de wind ontplooiende vlag. Het publiek gaf meermalen blijk van bun bewondering door open doekjes, die wel niet bevordelijk wa ren voor het klankgeheel van de tap toe zelf maar door hun spontaniteit de bevestiging waren van het slagen van Taptoe 1959. 650 man en 2 vrouwen. Aan de taptoe werken dit jaar mede de Marinierskapel der Koninklijke Marine, de Koninklijke Militaire Ka-1 pel, de Johan ^Willem Friso-kapel, de I kapel van de Koninklijke Lucht macht, het fanfarekorps der Limburg se Jagers, het trompetterkorps der cavalerie, het tamiboerkorps der Ko ninklijke Marechaussee, het tamboer- korps der Grenadiers, het jachthoorn- korps der garde jagers, tamboers en pijpers van de mariniers, 'het tamboer korps van de Koninklijke Lucht macht, het tamboer korps der garde fuseliers „Prinses Irene", het tam boerkorps „Johan Willem Friso", het exercitie-peloton van de luchtmacht intruetie regiment, personeel van de verbindingsdienst en de twee reeds genoemde marketentsters, die tussen die circa zeshonderd militaire miusici, tamboers en pijpers in hun ceremoni ële tenue en de 55 man van het exer citie-peloton in hun luchtmachtblauw, onder commando van eerste luitenant De trommen werden danig ge roerd. Spaans voor het eerst in al deze jaren Taptoe De,4L het vrouwelijk element in dit door mannen uitgedachte en geleide spel brachten. Dat de taptoe een gevestigd insti tuut is blijkt wel uit het feit dat alle kaarten al geruime tijd uitverkocht zijn. De taptoe duurt tot en met 29 augustus. Ook export breidt zich uit De visaanvoer is dit jaar goed, zo heeft de voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten van middag in een openbare vergadering van dit produktschap te 's Gravenhage de meegedeeld. De aanvoer van zoute haring was tot 1'5 augustus dit jaar 244.000 kantjes, tegen 234.000 tot de zelfde datum van het vorige jaar 233.000 in 1957. Ook de verse haring werd goed aangevoerd: tot nu toe dit jaar 11.000 ton tegen 8500 ton vorig jaar. De aanvoer van mosselen is bij zonder goed. Sinds het begin van de teelt tot zaterdag j.l. bedroeg deze 96.900 ton en vorig jaar 82.700 ton. De export van mosselen ontwikkelt zioh uitstekend: vorig jaar exporteer de men tot nu toe 35.000 ton en dit jaar 45.000 ton. De situatie in de gar nalen vangst is verbeterd: van 1 juli tot 15 augustus werden 525 ton garna len aangevoerd, dat is vergeleken met 1958 bijna een verdubbeling. Over deze periode in 1957 was de aanvoer 516 ton. De export van zeevis loopt regel matig door. Het bestuur van het produktschap besloot voorts dat vergunningen voor de uitvoer van gezouten steurharing naar Egypte, Jordanië, Libanon en Syrië evenals vorig jaar tot 1'5 okto ber a.s. aan ieder geweigerd zal wor den. Deze regeling dient om te voor komen, dat dit soort haringen in het hete seizoen naar deze landen zal worden geëxporteerd. Reeds enige jaren wordt een dergelijke regeling vastgesteld op verzoek van de Neder landse bond van haringhandelaren. In de nacht van woensdag op don derdag is de 33-jarige ongehuwde veehouder J. Bakker uit Schagerbrug, die per fiets op de weg langs de duinen reed, aangereden door een vrachtauto. Hij was op slag dood. De vrachtauto werd bestuurd door een dijkwerker uit Bussum, die de hele avond met de heer Bakker in een café te Petten was geweest. De bestuurder had de man wel slinge rend op zijn fiets zien aankomen, doch verklaarde tegenover de po litie hem niet te hebben aangereden. De sporen op de vrachtauto wezen dit echter wel uit.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5