Verkorting van militaire diensttijd mogelijk Ned. Luchtmacht winkelt op de internationale straaljagermarkt M nialuur-muilerij op Nederlands schip Sprookje uit Duizend en een Nacht? EXPORT-EIEREN NIET GESTEMPELD Smokke'en floor K.L.M.-emp'oyé's DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Commissie Van Voorst oordeelt: Mits slagvaardigheid er niet onder lijdt dezer aanbevelingen houdt in, ver schillende categoriën dienstplichtigen te vervangen door beroe^personeel. Dit zal echter ongetwijfeld hogere uitgaven met zich mede brengen De „Commissie werkelijke dienst- terwijl er oolc moeilijkheden zullen tijd dienstp:ichtigen", die onder kunnen zijn in verband met de toe voorzitterschap van It. gen. b. d. H. stand op de arbeidsmarkt. De hogere F. M. van Voorst tot Voorst, rapport I uitgaven, verbonden aan het aantrek- aan de regering moet uitbrengen over ken van meer beroepspersoneel, zul- de mogelijkhe.d tot eventuele ver-1 len wellicht kunnen worden opge- korting van de militaire diensttijd, vangen, o.m. door een grotere effec- heeft als haar oordeel uitgesproken tiviteit. dat het mogelijk is deM diensttijd met j Tot een verlaging, zoals in België, enige maanden te verkorten, voorop- n tot een diensttjjd van een jaar, gesteld dat de slagvaardigheid en de meent de commisie dat daartoe niet mobiliteit van onze strijdkrachten zal bunnen worden overgegaan daardoor niet worden aangetast en verband met de structuur van onze Nederland blijft voldoen aan zijn defensje> meer in het bijzonder van wege het grote aandeel dat de Ko ninklijke Marine daarin inneemt, welk onderdeel jaarlijks een groot contingent miliciëns opeist. De Commissie-Van Voorst is inder tijd ingesteld door oud-minister ir. C. Staf. Het definitieve rapport zal dezer dagen aan staatssecretaris It. gen. b. d. M. R. H. Calmeyer worden aangeboden ter bestudering door de regering en overlegging aan de Twee de Kamer. In het rapport worden verschil lende aanbevelingen gedaan voor het geval tot verkorting van die diensttijd, die momenteel 18 maan den bedraagt, wordt besloten. Een (Advertentie) De Konniklijke Luchtmacht zal Al met al zijn hiermee de kansen waarschijnlijk nog in de loop van dit ^deNand^^ ke^.zanaten Zoals wij gisteren reeds meldden jaar besluiten tot de aanschaffing van een of meer nieuwe typen straalja gers voor de tactische luchtstrijd krachten en de luchtverdediging. Zo wel de tactische straaljagers van het type Thunderstreak als de luchtver- heeft de Hamburgse politie twee dedigingsjagers van de typen Hunter, licht is. Nederlandse zeelieden op het kust- en sabre F-86k zullen dan het veld I verneemt het hebben bedreigd met messen. Nader 1 Algemeen Dagblad. Sr/herbL^uisgXuaTn'l:" co—e van iuehtmachtdes- boord van dit Dordtse schip, dat de kundigen heeft onlangs een bezoek kapitein verplicht was door middel aan Amerika gebracht om zich te LZ 'J&ï?J?£SS£rt 0TCr de vervangingzmoge. maken van muiterij. lijkheden. Het liefst zou men de drie De kapitein had zich in zijn hut thans in gebruik zijnde toestellen verschanst en de Duitse rivierpoli- i vervangen door een nieuw type, maar tie haalde de beide mannen: de 20- jarige L. van B. uit Middelhamis waarschynlyk zal dat met mogelyk en de 27-jarige J. de B. uit Apel-zijn, doorn van boord. De muiterij was daald. De Navo stelde indertijd voor dat alle Navo-partners de Italiaanse Fiat-G-91 zouden aanschaffen, maar van dit plan is weinig terecht geko men. Duitsland had al direct geen belangstelling, maar ook in ons land zag men er weinig in omdat deze Italiaanse luchtverdedigingsjager te Zonder baret: terug na afzwaaien Een 20-jarige soldaat moet na zijn afzwaaien nog veertien dagen streng arrest uitzitten in de kazerne van de 45ste afdeling van de lichte lucht doelartillerie in Steen wij kerwold. De soldaat werd uit zijn woonplaats Amsterdam teruggegroepen door de commandant, die hem de zwaarste krijgstuchtelijke straf oplegde, nadat hij er in een Amsterdamse bus op weg naar huis op betrapt was dat hij zonder baret en koppel reisde, Een luitenant in burgerkleren, even eens in de bus, gelastte de afge zwaaide soldaat zijn tenue in orde te brengen. De soldaat weigerde, waar na de luitenant bij het uitstappen mee uit de bus ging. Er ontstond een heftige woordenwisseling, die ont aarde in een scheldpartij. De luite nant gaf de naam door aan de com mandant te Steen wij kerwold. In Wouw heeft een vrouw, de 46- jarige v. H.-v. B., getracht haar man in zijn slaap van het leven te bero ven door hem de hals door te snijden. De man, een nachtwaker van beroep, liep slechts een ongevaarlijke vlees wond op en kon na behandeling in het ziekenhuis te Roosendaal, weer naar zijn woning terugkeren. De vrouw verkeerde sinds de dood van een dochtertje in overspannen toestand. Zij is overgebracht naar f psychiatrische inrichting te Leur. Vier Zuidslavische verstekelin gen, die al een half jaar aan boord van het Deense vrachtschip „Olaf Bjarke" zijn omdat geen enkel land hen wil toelaten, kunnen zich Oostenrijk vestigen. Het vrachtschip is op het ogenblik op weg naar IJs land. Uit een ander vaatje getapt het gevolg van een vete tussen de beide matrozen en de eerste stuur man. Toen zij 's avonds van passa gieren terug kwamen, wilde zij deze Snelste ter wereld Voorlopig gaat de keus tussen de w w snelste jager ter wereld, de intercep tie lijf gaan, maar de stuurman wist tor F-104 Starfighter die ook reeds in te ontkomen en kwam vijf minuten gebruik is bij de Westduitse lucht- later terug met de politie. Tegen macht, de F-105 Thunderchief, de die tijd achtten de mannen het beter I Grumann F 11 f en de Northrop N aan de wal te gaan. Tegen midder- I 156 f. Al deze toestellen heeft de Ne- nacht keerden zy echter terug, flink derlandse commissie onderzocht en dronken en vast van plan op de beproefd. Ook de Franse jager Mi- stuurman wraak te nemen. Met de rage komt in aanmerking maar voor messen in de hand probeerden zij dit toestel bestaan niet die financiële diens hut binnen te dringen, maar faciliteiten, ingevolge het militaire de kapitein kwam erbij en riep hen I hulpprogramma, die de Amerikaanse tot de orde. De matrozen keerden I toestellen waarschijnlijk goedkoper zich daarna tot de kapitein en deze I zullen maken. achtte het geraden zich maar in zijn I Inmiddels heeft onze luchtmacht af- eigen hut te verschansen. De stuur- gezien van de aanschaffing van de man belde vanuit zijn hut naar de Sabre-jagers van het type F-86 d, politie, terwijl de twee mannen in- een moderne visie van de F-86 k. Ge- tussen over het schip gingen en de zien de korte tijd die het toestel nog overige bemanningsleden er niet in zou worden gebruikt acht menhet slaagden hen te overmeesteren. Maar zinloos het grondpersoneel en de de politie wilde thans alleen aan I vliegers te scholen voor de bediening boord komen en ingrijpen op gezag van deze toestellen, want deze Sabre van de kapitein. Daar de kapitein zou slechts gebruikt kunnen worden niet bij de telefoon kon komen zond totdat de nieuwe typen supersonische de stuurman ten einde raad een ra- jagers in gebruik komen, dio-noodsein uit, dat werd opgevan- j Naast de aanschaffingskosten gen door Norddeich Radio en door- VIJFTIEN JAAR Tijdens de tweede wereldoorlog hebben de generaals De Gaulle en Eisenhower elkaar verscheidene malen ontmoet Na de oorlog werd Eisen hower voor de Are de Triomphe in Parijs door De Gaulle onderscheiden met het vrijheidskruis. Op deze foto staan de beide staatslieden er nog heel wat jonger op. Men kan deze over twee weken vergelijken met de foto, die gemaakt wordt tijdens de ontmoeting van president De Gaulle en president Eisenhower. Miljoenen erfenis voor arme Turk Woensdagavond is in Delft een repetitie gehouden van de taptoe, welke daar dit weekeinde weer gaat beginnen. De foto laat zien hoe een marketen ster grenadiers in uniformen uit 1829 van een pittige dronk voorzag. Straalkacheltje veroorzaakte villabrand gegeven aan de rivierpolitie. Een boerderij, bewoond door de heer R. Oldenziel en eigendom van mevrouw Kloosterhuis te Veendam is gistermiddag omstreeks half vier totaal uitgebrand. Gereedschappen en machines alsmede de oogst van 15 ha. koren gingen verloren. De oor zaak van de brand is onbekend. Het bedrijf was verzekerd. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur brak brand uit in de garage en ook de levertijd van veel belang zijn woonhuis van de heer A, J. Ph. Gonggrijp, oud-bestuursambtenaar in voor de keuze. De ruimte tussen de aflevering van het laatste toestel van de oude typen en het eerste toestel van het nieuwe type dient zo kort mogelijk te zijn. In het verleden was de keus al ge daan nog voordat het laatste toestel van de ingebruik zijnde vliegtuigen werd afgeleverd, maar toen dit voor. jaar de laatste Hunter uit de hallen van Fokker rolde was de opvolger van Hunter niet bekend. Indonesië, wonende aan de 's-Grave landseweg in Hilversum. De heer G was in de garage bezig geweest de bekleding van zijn auto te reinigen en maakte voor het drogen gebruik van een straalkacheltje. Toen hij zich later in huis bevond geraakte de auto in brand en spoedig brandden ook het rieten dak van de garage en het rieten dak van de villa. Met groot materieel bestreed de Hilversumse Vele handen maken licht werk Met medewerking van de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf" plaatsen aankomende bouwvakarbeiders in het recreatiegebied „Berg en Bos" te Apeldoorn op het ogenblik een jeugdherberg, welke voor hun dient als examenobjekt. De foto toont de jonge bouwers bezig aan het kunstzinnig uitgevoerde fundament. brandweer het vuur. De rieten kap van de villa ging grotendeels door het vuur en de waterschade verloren. De zolderverdieping brandde uit. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De. schade, door vuur en water aangericht, beloopt enkele tienduizenden guldens. De eigenaar is verzekerd. Burgemeester J. J. G. Boot sloeg de verrichtingen van de brandweer gade. Omstreeks half ne gen had men het vuur bedwongen. KAMERLEDEN NAAR FORMOSA Vier Tweede-Kamerleden, de he ren K. van Ryckevorsel, C. Berkhou wer, F. H. van de Wetering en H. C. W. Moorman, zullen in gezelschap van mr G. B. J. Hilterman, mevrouw A. W. L. Ebell (secretaresse der ver eniging Nederlandvrij China) en mevrouw E. Tcheng-Wijkstra (echt genote van de leider der Vrije Chi nezen hier te lande) in oktober een tweeweekse oriëntatiereis naar For mosa maken, zulks op uitnodiging van de regering van „Vrij China" op dat eiland. Het produktschap pluimvee en eieren is geen voorstander van het aanbrengen van een weekstempel op de eieren die naar Duitsland worden geëxporteerd. Op een gistermiddag te Utrecht gehouden vergadering van het pro- duktschap hebben verschillende be stuursleden op de grote nadelen van het stempelen van eieren gewezen. Over het algemeen ,zo werd mede gedeeld, geniet het ongestempelde ei de voorkeur van de consument. Het verzoek tot het stempelen van eieren was uitgegaan van de Bund Deut- scher Eierimporteure te Frankfurt. Een tweede bond van Duitse Eier- importeurs, het Bundes Verband Deutscher Eier Importeure te Dussel- dorf, heeft het produktschap reeds bericht in het geheel geen voorstan der te zijn van het stempelen der eieren. Het bestuur van het produktschap besloot zich aan te sluiten by het advies van de exportcommissie van het produktschap geen toestemming te verlenen tot het aanbrengen van een weekstempel op de eieren. De Turkse zeeman Mehmet Turan Sokullu, olieman aan boord van het Turkse schip „Seyhan", kreeg maan dag een brief uit zijn vaderland, juist toen zijn schip op het punt was de Rotterdamse haven te verlaten. In die brief stond dat de erfenis van zijn grootvader, een man die heel veel schaapjes op het droge had gekregen met bouwen en andere za ken in Egypte, werd verdeeld en dat Mehmet maar heel snel naar huis moest komen. Maar Mehmet bezat geen cent, al thans niet zo veel dat hij daarmee naar Cairo kon komen, en zeker niet op de snelste manier. Toch monsterde hij af maar toen kreeg hij last met de vreemdelingenpolitie, die de Turk beschouwde als een „vreemdeling zonder middelen van bestaan", on danks het fortuin dat in Egypte op hem lag te wachten. Over het bestaan van dit fortuin bleven de inlichtingen, die de Turkse Ambassade in Den Haag verstrekte, wat vaag. Wel zó vaag, dat men Meh De Prins op jacht bij Loch Ness Prins Bernhard heeft dezer dagen deelgenomen aan een particuliere jachtpartij nabij het Loch Ness. Zon dag vertrok hij van het vliegveld Soesterberg en vanochtend keerde hij weer. De prins zal, evenals H.M. de Koningin, de officiële proefvaart mee maken van de „Rotterdam", die van. daag begint. Hij zal ,half september voorts de Bilderbergconferentie te Istanboel bijwonen en daarna enige tijd op zijn landgoed in Tanganjika doorbrengen. Een ongeluk tijdens het spitsuur heeft gisteren het leven gekost aan de 19-jarige mejjuffrouw A. J. Sley- zer uit de Anthonie Duyckstraat in Den Haag. Het meisje is, toen zij op de fiets van kantoor naar huis ging in de Anna Paulownastraat onder een bus van de H.T.M. gekomen, die haar passeerde. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. VEEL GELD VOOR ZIJN EIEREN Een Duitse boer kocht in zijn woonplaats vlak bij de Midden- Limburgse grens een kist eieren. Daarna ging hij met zijn vrachtje via een zijweg naar Limburg om terloops een kennis te bezoeken De terugweg aanvaardde hy over de normale rijweg. Daar moest hij bij de Duitse douane prompt invoerrechter» betalen voor zijn eieren, waarvan de Duitse douane niet wilde ge loven, dat deze in eigen land waren gekocht. met geen reisgeld naar Cairo wilde voorschieten. De Nederlandse agen ten van de Turkse rederij zager, er schijnbaar toch wel wat in. Dezen stelden zich garant voor de Turk ge durende zijn verblijf in Nederland en schoten hem tevens de vliegreis van Schiphol naar Cairo voor. De procuratiehouder van de Rot terdamse scheepsagenten, die het geld op tafel heeft gelegd, heeft alle vertrouwen dat het wel terecht zal komen. „Hoewel", zei hij. „Mehmet is uitgerekend op 1 april geboren". Wasserij brandde gedeeltelijk af Een uitslaande brand heeft gister middag de stoomwasserij F. Haan in de Tuinbouwdwarsstraat 22 te Gro ningen gedeeltelijk vernield. Het vuur ontstond omstreeks vijf uur in een houten aanbouw, die als opslagplaats dienst deed en waar zich allerlei materiaal bevond. De brand weer was de brand vrij spoedig mees ter, maar niettemin gingen het ma gazijn, een sorteerlokaal en de kan toren geheel verloren. Het stenen fa brieksgebouw, waarin zich de machi nes bevinden, bleef behouden. In deze dicht bebouwde buurt was gevaar voor uitbreiding groot Een aangren zend schoolgebouw liep nog lichte brandschade op. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De gedachten gaan uit naar in de buurt spelende kinderen, die zich achter de houten aanbouw van de fabriek hebben- opgehouden. De schade, die vrij aanzienlijk is, viel nog niet te ramen. Het bedrijf is ver zekerd. Een meisje, dat buiten kwam om een doek nat te maken, zag de rook wolken het eerst en sloeg alarm.' De machinist H. Beuving probeerde nog het vuur te blussen met een schuim- blusapparaat, maar liep daarbij brandwonden op. De nablussing duurt nog voort. Na de aanhouding van de KLM- steward S. door de douane op Schip hol wegens het smokkelen van hor loges, heeft een andere employé, de 29-jarige aankomende hofmeester L. K. tegenover functionarissen van de Dienst Bedryfsbeveiliging op Schip hol toegegeven S. bij diens smokkel- affaires te hebben geholpen wanneer deze in Nederland gekochte horloges naar Turkije smokkelde. Zijn aan deel in de smokkelarij zou echter maar heel bescheiden zyn geweest. In verband hiermede heeft de KLM ook de hofmeester verzocht ontslag te nemen, evenals zij dit heeft gedaan aan de hoofdschuldige S. Met dit ontslag is een einde geko men aan deze zaak.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8