Nóg maakt de mens het weer niet 12 Tips Dieselmotor tijdens proef geëxplodeerd Zweed wilde gratis vakantie maar liep tegen de lamp Zwitserland wil invoerrecht op Nederlandse snijtulpen heffen Speeltuin „De Molentuin'' is geheel gereed voor vacantiegangers f MAAR ALS HET ZOVER KOMT...] DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Een dode en zes gewonden Gistermiddag: omstreeks half vier is in de beproevingsafdeling diesel motoren van de Koninklijke Machine fabriek, Gebroeders Stork en Co. j N.V. in Hengelo een ernstig ongeval gebeurd waardoor een persoon is ge dood, twee ernstig zijn gewond en vier minder ernstig werden gewond. Alle gewonden zijn in ziekenhuizen ter plaatse opgenomen. Het ongeval is vermoedelijk ver oorzaakt door oververwarming van het carter van een drie-cylinder die- j selmotor van 3000 pk. Het gevaarte was circa tien meter hóóg. Een dek sel van het carter is de werkplaats ingeslingerd, waarna brandende olie naar buiten spoot. Zeven op en bij de machine staande werknemers wenden door de brandende olie getroffen en liepen ernstige verwondingen op. Nadat de medische dienst van het ibedrijf de eerste hulp had verleend bracht het Rode Kruis vier slachtof fers naar het Koningin Juliana zie kenhuis en drie naar het R.K. zieken- huis in Hengelo. In de loop van de middag is een van hen, de 24-jarige B. J. A. Nij- kamp uit Enschede, overleden. Ern stig gewond werden de 19-jarige B. Grevink uit Groningen en de even eens 19-jarige H. Bornemans uit Hardenberg. Beiden zijn leerlingen van middelbare technische scholen, die hun praktijkjaar in Hengelo kwa men doorbrengen. Pierre Alizé weer aan de trapeze Vervanger maakte tuimeling Pierre Alizé, de 50-jarige circus- artist, die op drie juli jongstleden tijdens een voorstelling van het cir cus Krone te Haarlem uit de vliegen, de trapeze viel en in een ziekenhuis moest worden opgenomen, heeft gis teravond tijdens de eerste voorstel ling van het circus in Tilburg voor een verrassing gezorgd. De trapeze werker had een come-back gemaakt tijdens een voorstelling op zijn ver jaardag op 1 augustus te Arnhem. Deze was echter op een nieuwe' val partij uitgelopen en directie en col lega's van de 50 jarige „vlieger" wisten niet beter of hij zou nóg enige tijd rust houden. Vlak voor de aanvang van het trapezenummer presenteerde Pierre Alizé zich in gezelschap van zijn partners, Jaques en Marlies en van zijn vervanger Gerard volkomen on verwacht in de piste om zich naar de nok te begeven. Hij werkte het vol ledige programma inclusief de twee-en-een-halve salto af zonder ongelukken, doch wel met enige stroefheid. Zijn vervanger, Gerard, maakte een tuimeling in het doch herstelde zich snel. In plaats van drie traden dus vier trapezewer kers op. De vier minder ernstig gewonden kwamen uit Hengelo en Enter. Door dat een steekvlam omhoog schoot vatte ook het dak van de fabriekshal vlam. Voor alle zekerheid werd be halve de bedrijfsbrandweer ook de gemeentelijke brandweer gealar meerd, die met twee wagens uitruk te, doch geen dienst behoefden te doen. De bedrijfsbrandweer wist in korte tijd de vlammen te doven. De geruchten omtrent de explosie 'wek ten uiteraard in Hengelo Stork heeft ongeveer 5QOO personeelsleden) veel ongerustheid. Velen begaven zich naar de fabriekspoorten om nadere berichten te vernemen. De 18-jarige Henk Stienissen uit Bergh is woensdagavond tegen zes uur in de Oude IJssel te Doetin- chem bij het zwemmen verdronken. De jongeman kwam van zijn werk en nam een verfrissende duik in het water. Na enige tijd vond men zijn bromfiets en kleren en werd de politie gewaarschuwd. Ondanks het dreggen is het lichaam nog niet op gehaald. DE ÉCHTE ALADDIN! Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk... eis een échte A&idditu PETROLEUMKACHEL Vraag! prospectus aan bij: I. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, Dordrecht Commandowisseling Vliegkamp Valkenburg Vanmorgen heeft op het vliegkamp Valkenburg de commando-wisseling plaats gehad van de marinelucht- I vaartdienst Nederland. Kapitein ter zee vlieger W. O. P. R. Aernout hoopt volgende maand vijftig jaar te worden en hij gaat dan na een kwart eeuw marine-dienst met pen sioen. De scheidende commandant droeg het commando over aan zijn opvolger kapitein ter zee vlieger H. G. Holtz, voormalig commandant van de vlieg basis Gilze Rijen.Onder leiding van de majoor der mariniers A. J. van Bork werd gedefileerd met muzikale medewerking van de kapel van het marineopleidingskamp Hilversum. De leider van het luchtdefilé was luitenant ter zee I P. J. Leedeker ker, die een squadron Neptunus en twee squadrons straaljagers aan voerde. De scheidende commandant zei in zijn toespraak, dat de periode van eind april tot nu toe te kort was om er veel over te kunnen zeggen. Het ging erom een goed lopende zaak draaiende te houden en dat is met medewerking van alle manschappen en officieren goed gelukt. Comman dant Holtz vroeg het vertrouwen De lord mayor en de lady mayo ress van Londen, Sir Harold Gillett, en lady Gillett zullen van 26 tot en met 29 augustus een bezoek brengen aan Rotterdam. Vrijdag 28 augustus maakt het ge zelschap een excursie per auto naai de Zuiderzeewerken, met o.m. be zichtiging van het gemaal „Lovinck" en Lelystad. Op zaterdag 29 augustus worden 's morgens Den Haag, en 's middags Amsterdam bezocht. De Britse zaak gelastigde mr. R. G. A. Etherington- Smith, ontvangt bij afwezigheid van sir Paul Mason, het gezelschap in zijn woning te Wassenaar. Gisteren werden in het water van de Bosbaan te Amsterdam zwemwed strijden gehouden om het lange af standskampioenschap van de Neder landse Politie Sportbond. A. Kersten van de Leidse Politie Sportvereniging wist, na fel duel met de kampioen van vorig jaar, de Rotterdammer Schoonbeek, beslag te leggen op de Nationale titel vrije slag. Verder startten nog acht LPSV-ers voor de 2 km schoolslag. Hoewel al- afstand binnen de gestelde tijd Enige maanden geleden deed een Petersen, wegens het doen van een Zweeds ingenieur, de 44-jarige S. L. S., bij de Haarlemse politie aan gifte dat zijn auto, die hij op de Nas- saulaan had geparkeerd, was open gebroken en daaruit een fototoestel ter waarde van ƒ2100.was gesto len. Met een bewijs van de politie, dat hij aangifte van de diefstal had ge daan, toog de Zweed naar het Am sterdams kantoor van een Europese verzekeringsmaatschappij, waar hij tegen diefstallen op reis verzekerd was, en vroeg daar uitkering van de gelede schade. Dat ging echter niet gemakkelijk, want in Amsterdam herkende men hem nog van een vorige gelegen heid, toen men hem wegens diefstal van zijn koffers in Amsterdam, een bedrag van ƒ1500.aan schade had uitbetaald. Men vond het verdacht dat de Zweed wéér iets dergelijks was overkomen en de argwaan nam nog toe toen hij de schadeuitkering van het vorig jaar hardnekkig bleef ontkennen. Men waarschuwde de Amsterdam se politie, die de man aan de tand voelde. Tijdens het verhoor bekende hij de diefstallen te hebben gefin geerd en bovendien dergelijke stre ken ook in het buitenland, o.m. in Hamburg, te hebben uitgehaald. Wegens oplichting werd de man ingesloten doch na een miand voor lopige hechtenis tegen een borgstel ling van 2500.vrijgelaten en naar Zweden teruggezonden. Woensdag stond hij terecht voor de Haarlemse politierechter, mr. J. valse aangifte en poging tot oplich ting. De officier, mr. J. Bredius eiste tegen de Zweed, die niet verschenen was, een boete gelijk aan de borg stelling van 2500.met welke eis de politierechter zich accoord ver klaarde. Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. Door een bloedzuiverende kuur met Kruscben Salts. Kruschen's aansporende werking op Uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pijnver- wekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten en zo verdwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten U moet van daag met Kruschen beginnen en zc Uw Rheumatische pijnen uitbannen radicaal! (Advertentie) Drie mensen zijn zwaar gewond en tientallen kregen lichte verwon dingen doordat dinsdagavond bij een stierengevecht te Ba?a nabij Granada een stier tussen de toeschouwers sprong. Het dier viel enkele belang stellenden aan. Anderen werden ge wond in de paniek, die ontstond toen het dier de arena verliet. De po litie maakte een einde aan de hache lijke toestand door de stier dood te schieten. In periode van 1 nov. tot 30 april In antwoord op vragen van de heer Van Dijk, lid van de tweede Kamer, in verband met verhoging van in voerrechten door de Zwitserse rege ring heeft de minister van landbouw en Visserij, V. Marijnen, mede na mens de minister van Buitenlandse Zaken o.a. geantwoord, dat er inder daad bij de bondsdag een ontwerp van wet is ingediend, dat voorziet in een invoerrecht óp snijtulpen van Zw. frs. 150 per 100 kg. in de voor de Nederlandse export belangrijke periode van 1 november tot 30 april. Dit invoerrecht bestaat, behalve uit een marge ter bescherming van de Zwitserse producent, uit een hef fing ter vervanging van een tot nu toe aan Nederlandse kant geheven heffing op, de uitvoer van snijtulpen, welke tot doel had de ongelijkheid van de grondstofprijzen voor de Zwitserse en de Nederlandse produ centen van snijtulpen te nivelleren. Hoewel als regel iedere verhoging van invoerrecht een zekere belem mering van de uitvoer tot gevolg heeft, mogen gezien het voor gaande de consequenties van de onderhavige verhoging niet overschat worden. Evenmin kan worden ge steld, dat de betrokken maatregel duidelijk in strijd met de geest van het G.A.T.T. zou zijn. Niettemin heeft de Nederlandse regering stappen ondernomen, ten einde de Zwitserse regering ertoe te bewegen alsnog een lager invoerrecht op snijtulpen vast te stellen, zo deelt de minister mede. PRIJS BACONVARKENS VERLAAGD In verband met een daling in de prijzen voor de lichte slachtvarkens heeft het bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees besloten de overnameprijs voor baconvarkens in gaande 24 augustus a.s. met 3 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t./m. 4 een prijs gelden respectieve lijk van 2.36, 2.32, 2.28 en 2.24 per koud geslacht gewicht, zo deelt de persdienst van het ministerie van landbouw mee. van zijn ondergeschikten en begrip aflegden, leverde dit nummer voor voor eventueel in te voeren wijzi- de Leidse Politiemannen geen prij- gingen. I zen op. KATWIJK AAN DEN RIJN Zaterdag officiële opening door burgemeester Duiker LEEROPDRACHTEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is opdracht verleend aan: dr. A. A. Fokker, oud hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië te Djakarta, om gedurende het tijdvak van 21 september 1959 tot en met 18 september I960' in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de Russische grammatica; idem aan dr. J. Versteeg, weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de microbiologie aan deze uni versiteit, om van 21 september 1959 tot wederopzeggens in de faculteit der geneeskunde onderwijs te geven in de microbiologie; idem aan de heer J. J. M. van Tulder om van 1 januari 1959 tot wederopzeggens in de facul teit der rechtsgeleerdheid onderwijs te geven in de statistische methoden van de sociologie en aan dr. Montuori, verbonden aan het Istituo Italiano di Cultura te 's-Gravenhage, om ge durende het tijdvak van 21 september 1959 tot en met 18 september 1960 in de faculteit der letteren en wijsbe geerte onderwijs te geven in de Ita liaanse wijsbegeerte en de Italiaanse geschiedenis van de 19de eeuw. In zijn vergadering van 22 januari i 1959 besloot de gemeenteraad van Katwijk een crediet van ƒ20.500. beschikbaar te stellen voor de aan leg van een speeltuin in het Pioen hof, gelegen in de wijk het Molen- blok te Katwijk aan den Rijn en deze voor de som van 1482.per jaar te verhuren aan de op 7 juni 1958 opgerichte speeltuinvereniging „De Molentuin". Tevens werd aan genoemde vereniging een jaarlijkse subsidie toegekend in het exploita tietekort van de speeltuin tot een maximum van 750.per jaar. Als gevolg van dit besluit werd op 15 april j.I. begonnen met de aanleg van de speeltuin, welk werk thans zover is voltooid dat a.s. zaterdag middag om twee uur de officiële ope ning zal plaats hebben. De plechtig heid zal worden verricht* door bur gemeester H .Duiker. Het grootste aandeel in de tot standkoming van deze speeltuin werd geleverd door de speeltuinver eniging zelf. Deze vereniging, die thans omstreeks 225 leden omvat, bestaat hoofdzakelijk uit inwoners van de wijk „Het Molenblok", een dorpsdeel dat hoofdzakelijk wordt bewoond door jonge gezinnen en dus een groot aantal kinderen in de kleuterleeftijd telt. Bij de vast stelling van het crediet is het ge meentebestuur er van uitgegaan dat door de vereniging zelf een grote mate van zelfwerkzaamheid zou worden ontplooid, om op deze wijze de aanlegkosten zoveel mogelijk te drukken. Om aan deze voorwaarden tegemoet te komen werd uit de le den een vijftien man tellende werk groep gevormd die, onder leiding var de heer J. Bikkers, in zijn vrije tijd geheel belangeloos in het afgeloppen voorjaar veel werk heeft verzet. Het resultaat. Over het resultaat kan de vereni ging zeer tevreden zijn. Binnen korte tijd is door de aannemer, de fa. Remmelzwaal en de heer E. Oos- tingh, in samenwerking met de Vrouwen spreken een woordje mee aangelegd ter grootte van 1300 vier kante meter, waarop zijn geplaatst een zes meter hoge glijbaan, een grote en een kleine familieschom- melstelling, een schommelstelling voor grote kinderen en een voor kleuters, een draaimolen, een rol- ton en een zandbak. Het midden gedeelte van het terrein kan worden gebruikt als speelveld, o.im voor volleybal. Naar men ons mededeelde behoort de speelplaats tot de mo dernste in ons land en is het resul taat van een door het bestuur, in samenwerking met de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (NUSO), ingesteld uitgebreid onder zoek bij een groot aantal speeltuinen elders in den lande, waarbij voor deel -werd gedaan met de aldaar op gedane ervaringen, welke in ver schillende gevallen aanleiding gaven tot het aanbrengen van verbeterin gen in de speelwerktuigen. Reeds in gebruik. In verband met de zomervakanties werd de speeltuin, voor zover ge reed, reeds op 1 augustus j.I. offi cieus in gebruik genomen. Voor het toezicht stelde het bestuur een op zichter aan die, gedurende de tijd dat de speeltuin is opengesteld op alle werkdagen des voormiddags van 912 en des namiddags van 2—6 uur op het terrein aanwezig is. Dat de speeltuin in een zeer grote behoefte voorziet, blijkt wel uit het grote aantal kinderen dat hiervan sedert 1 augustus gebruik maakt. Het bestuur van de vereniging, onder leiding van zijn voorzitter de heer A. J. Jansen, is zeer tevreden over hetgeen werd bereikt en dank baar voor de grote medewerking van de zijde van het gemeentebe stuur ondervonden. Hieruit en uit het feit, dat burgemeester H. Duiker zich bereid heeft verklaard de offi ciële openingsplechtigheid te ver richten, blijkt de daadwerkelijke be langstelling van de plaatselijke over heid voor de jeugdrecreatie. Badgasten-bridgedrive. De uit slag van de door de bridgeclub „De Geef uw tijdelijk adres op aan het postkantoor en aan de admini stratie van uw lijfblad. Laat geen etensresten achter, waardoor de muizen en ratten vrij spel krijgen. Sluit uw vuilnisemmer goed af. Sluit de ramen en vensters zeer zorgvuldig. Beveilig schuiframen met pennen, denk aan uw inbraak polis! Denk aan licht, gas en water. Draai alle kranen zorgvuldig dicht. Draai de stoppen uit uw schakel bord en vergeet eveneens niet de hoofdkraan bij de gasmeter te slui ten. Ook de hoofdkraan van utf waterleiding kunt u veiliger af sluiten. Bespuit meubelstoffen, dekens, kleden enz. met motwerende vloei stof en bescherm ze tegen felle zon- nestralen, dek ze af met kranten, ook uw vloerkleed en zo mogelijk uw overgordijnen. Laat zongordijnen zakken. Zorg er voor, dat geen zonnestralen kun nen schijnen door een stuk (ver grotend) glas op brandbare voor werpen. Vergeet ook uw planten niet, zorg er voor dat ze niet uitdrogen. Plaats een emmer water op een ver hoging en rangschik de planten er om heen. Leg katoenen draadjes aan van de emmer naar de potten. Gooi losse bloemen in de vuilnisemmer. Breng de huisdieren onder bij dierenvrienden, of laat ze door ver trouwden verzorgen. Zyt ge aangesloten bij een zie kenfond, neem uw ziekenfondskaart mee op reis; zij kan u goede dien sten bewijzen! Hebt ge een brievenkastje aan uw deur, zet dan het deurtje open, opdat de postbode poststukken ge makkelijk door kan duwen. U voor- kor- 1 hiermede, dat uw poststukken aan de buitenkant ven uw deur uitsteken en verloren gaan. Laat een huissleutel achter bij de buren en verwittig nachtveiligheids dienst politie en familieleden waar in --aval van nood die huissleutel verkrijgbaar is. Zorg er voor dat er een paar blik ken groenten en wat aardappelen In huis zijn, alsmede een pakje boter. Ook een blikje gehakt kan welkom zijn bij terugkomst. werkgroep, een fraaie speelplaats Brug", in samenwerking met de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, in hotel „De Roskam" gespeel de drive voor leden en badgasten luidt als volgt: Groep groen: 1. S. Visser-D. Par- levliet 143 m.p.; 2. dr. v. d. Ven-Bou- mans 129 m.p.; 3. Robbers-mevrouw Kukler 125 m.p.; 4. J. de Jong-D. v. d. Plas 119 m.p.; 5. Lafeber-Mid- delhaus 107 m.p.; 6, 7, en 8. D. van der Plas-L. v. d. Plas, Kaptein-E. Wouda en Van Brakel-v. Rijn 98 m.p.; 9. mevr. Wagemaker-Kroon 92 m.p.; 10. Klinkenberg-V. d. Niet 71 m.p. Groep róód: 1. mevr. V. d. Broek- M. Hermans 83 m.p.; 2. Cancrinus- Bergers 78 m.p.; 3. de heer en mevr. Wagenaar 71 m.p.; 4. Klos-J. Parle- vliet 63 m.p.; 5. v. d. Krift-Lepelaar 59 m.p.; 6. J. Pluimgraaff-H. v. d. Marei 54 m.p,; 7. en 8. mevr. Hage- de heer Hage en mevr. Holte*de heer Holte 48 m.p. COLLECTE VOOR ZONNEHUIZEN De volgende week van 24 tot en met 29 augustus wordt in Leiden een collecte gehouden ten bate van de Vereniging „Het Zonnehuis", een ver eniging die Chistelijke verpleging beoogt van chronische zieken, onge acht hun godsdienst of gezindte. Thans zijn er vier van deze te huizen. Het „Zonnehuis" te Beekber gen is de oudste en grootste. Voorts kunt U er een vinden in Schiedam, Roermond en Doorn. In Schiedam werd het tehuis in 1950 geopend met ruim 50 bedden speciaal bestemd voor patiënten uit Zuid-Holland, de provincie met de grootste bevolkingsdichtheid. Dit te huis is nu reeds te klein en er zijn plannen voor een grote uitbreiding. Men heeft veel geld nodig en de opbrengsten van de collecten worden daartoe aangewend. Te St. Faith's hij Ixopo in Natal zijn meer dan 1500 vrouwen in opstand gekomen toen zij door' de regering werden verplicht hogere belastingen te betalen. Slechts met grote moeite slaagde de politie, versterkt door troepen met pantserwagens, er uiteindelijk in de woedende menigte uiteen te drijven. De foto toont honderden met knuppels zwaaiende negervrouwen tijdens die bij voorbaat verloren strijd tegen de pantserwagens. DE MENS is er nog nooit in geslaagd het weer naar zijn hand te zetten in weerwil van de vele pogin gen die hij hier reeds toe aanwendde. De neiging i daartoe zit er echter wel in, want vele mensen ziin niet tevreden met het kli maat. Daar ziin ten eerste de persoonlijke verlangens en ten tweede de behoef ten van mensengroepen in een bepaalde streek of in een land. Heel dikwijls is de mens het niet eens met het weer dat hem door de weergoden wordt voorge schoteld. Reeds vanaf de oudste tijden is de mens er op uit om te trachten invloed op het weer uit te oefenen. Veronderstellend, dat het weer beïnvloed werd door bovennatuurlijke krach ten, gingen deze primitieve mensen over tot smeekbe den en bezweringen. Men wilde de weergoden gun stig stemmen. Doordat de mens zijn onmacht heeft ingezien is het eigenlijk nog steeds zo. want in zeer vele streken hier op aarde danst men nog bezwerings- dansen en spreken medi cijnmannen onbegrijpelijke formules uit. En wat doen wij in de zogenaamde be schaafde wereld? Bij ons is het een geheiligd volksge bruik bidprocessies te hou den voor een periode van regen of droogte. WAT DE NIETIGE MENS doet is volkomen begrijpe lijk. Wetenschappelijk is hij nog niet zover gevor derd, dat hij begrip en in zicht heeft in de mysterieu ze materie die „weer" heet. Hij is de mening toege daan dat de weerstoestand in grote trekken afhanke lijk is van kosmische stro mingen en dus van mach ten, die buiten de aarde liggen en die wij ook bo venaardse machten zouden kunnen noemen. De betrekkelijk geringe kennis, die wij hebben van het weer en de omstandig heden waaronder het zich vormt, is er oorzaak van dat onze „weersvoorspel lingen", zo in de volksmond „weersverwachtingen" zijn, die men met enige rede lijke kans van juistheid voor niet langer kan opma ken dan voor 24 uur en dan gebeurt het helaas nog wel eens, dat men het niet helemaal bij het rechte eind heeft. Enorme machten en krachten. DANK ZIJ de onderzoe kingen met aardsatellieten, die ons in de gelegenheid stellen door te dringen tot hoogten waarop de mens voordien nog nimmer waarnemingen kon doen, zijn wij al heel wat wijzer geworden. Men weet nu, dat er heel wat meer fac toren meespelen dan men aanvankelijk dacht en men is ook te weten gekomen, welke factoren dat zijn. Het blijkt, dat het hoofd zakelijk een kosmisch spel is, waarbij krachten in het geding zijn, waarvan wij ons nauwelijks een voor stelling kunnen vormen. Met trots en angst ziet de mens od naar zijn schep pingen, de atoom- en wa terstofbom en hij heeft het idee dat hij hiermee al heel wat mans is. Toch ziin de krachten die wii mensen weten te ontwikkelen niets vergeleken bij die welke de natuur tot haar beschik king heeft. De energie, die vrijkomt bij een zware cy cloon, staat in verhouding tot de explosie van een atoombom als een laaiende steppenbrand tot een flak kerend kaarsvlammetje. Beïnvloeding van het weer. HET IS BEGRIJPELIJK, dat de mens met geheel andere krachten zal moe ten leren omsoringen, wil hij in de toekomst 't weer op doeltreffende wijze kunnen beïnvloeden. Wat tot nog toe op dit terrein is gepresteerd, is in wezen niets bijzonders. Oh ja, we zien kans re gen te maken. Wanneer er zich boven een bepaald ge bied zware regenwolken bevinden, die er nog niet toe gekomen zijn zich te ontladen, dan bestaat d.e mogelijkheid dit te berei ken door uit vliegtuigen chemische stoffen op deze wolken te strooien, zodat zij zich ontlasten. Ook is het gelukt dreigende zwa re regenwolken boven een bepaald gebied te verjagen door beschieting. Maar dat zijn slechts speldeprikken. Neen, om tot werkelijke weersbeïnvloedig te komen, zullen wij over andere krachten moeten beschik ken, krachten die de mens nog niet kent. Toch ligt het in de lijn der verwachtingen, dat het eenmaal zo ver zal kunnen komen. Maar of de mens zichzelf hiermee zal dienen is een open vraag. De wen sen lopen zodanig uiteen, dat het wel zeker is. dat hieruit moeilijkheden zul len voortkomen en wat daarvan de gevolgen zul len zijn kunnen we slechts gissen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5