Onzekerheid over premies stagneert eigen woningbouw Pater Barnabas van Rijn O.F.M. geïnstalleerd als pastoor van de St. Leonardusparochie Overgang op straalmotoren vraagt kostbare voorbereiding WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 VRAGEN AAN MINISTER KORTHALS De heer Maenen, lid van de Eerste Kamer, heeft aan de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat, als gevolg van de circulaire d.d. 1G april 1.1. aan de gemeentebesturen inzake woningbouwsubsidies, bij de eigenbouwers zeer speciaal bij de bouwers van een eigen woning voor zelfbewoning grote onzekerheid is gerezen over het eventueel toe te kennen premiebedrag? 2. Is het de minister bekend, dat deze onzekerheid nog in sterke mate is toegenomen door de z.g. regulari- satie-maatregelen voor de premie- bouw, met name door de afwerking in chronologische volgorde van de premieaanvragen, waardoor de eigen bouwers langdurig onwetend blijven ever het tijdstip van de premietoe kenning en het subsidiebedrag? 3. Is het waar, dat in bepaalde ge bieden van het land zo weinig pre mieaanvragen vóór 22 juni 1.1. zijn ingediend, dat ten behoeve van een continue werkend bouwbedrijf op onvoldoende premiebeschikkingen moet worden gerekend? 4. Is het ook waar, dat in andere delen van het land kleine en grotere aannemersbedrijven wegens onvol doende werkvoorraad, o.a. in de pre miesector, nu reeds met ernstige stagnatiemoeilijkheden hebben te kampen? 5. Is het de minister verder bekend, dat verschillende instituten, welke uitsluitend werkzaam zijn in het be lang van de bevordering van het eigen-woningbezit o.m. overeen komstig het besluit bevordering eigen woningbezit d.d. 26-5-1956 even eens in grote moeilijkheden verkeren met betrekking tot de voorbereiding van individuele en collectieve bouw plannen door het ontbreken van enige zekerheid omtrent eventueel te verwachten subsidies? 6. Is de minister bereid, op grond van bovenstaande moeilijkheden, voorrang te verlenen aan eigenbouw plannen, waarvoor ingevolge de laat ste circulaire in principe reeds toe zegging voor de volle of verminderde premie werd gedaan? 7. Is de minister voorts bereid te bevorderen, dat op korte termijn, naast de thans vigerende regelingen, een nieuwe regeling tot stand komt ter bevordering van het eigen-wo ningbezit, of, in afwachting van een nadere definitieve regeling, een dui delijke toezegging te doen omtrent de minimale waarde van de te ver lenen subsidie voor de eigenbouw? DE K.L.M. EN ROTTERDAM Naar wij vernemen overweegt de KLM met ingang van begin novem ber, als Rotterdam in het luchtnet van de maatschappij wordt ingescha keld, een vroege ochtenddienst met de Viscount in te stellen van Schip hol via Zestienhoven naar Londen. Naar bekend zal de KLM met ingang van de winterdienstregeling, dus na 31 oktober, een geregelde dienst van twee maal per dag openen tussen Zestienhoven en London Airport. Een van deze diensten zou dus in Am sterdam beginnen. De KLM zou van de overweging uitgaan dat de techni sche basis van haar vloot op Schip hol ligt en dat Amsterdam bovendien aansluiting geeft met het' overige Europese verkeer, al blijft de ver binding RotterdamLonden primair. Gaat het voornemen van de KLM de finitief door dan komt er dus dage lijks een dienst AmsterdamRotter damLonden en terug en een dienst RotterdamLonden v.v. Desgevraagd deelde men ons KLM-zijde mede, dat het voorlopig geenszins in de bedoeling ligt passa giers te vervoeren op het gedeelte tussen Amsterdam en Rotterdam en omgekeerd. Met andere woorden, het weder instellen van een nationale verbinding wordt voorlopig niet over wogen. Concertzaal-effect in Uw radiokast Pater Barnabas van Rijn OFM is gisteravond geïnstalleerd door de deken van Leiden tot pastoor van de St. Leonardusparochie te Leiden. Om half acht werd de pastoor afgehaald van de pastorie aan de Haagweg door de parochiegeestelijkhcid en andere belangstellende geestelijken uit Leiden, waarna hij in een met parochianen geheel gevulde kerk werd ontvangen, terwijl het St. Leo- narduskoor met versterking van het koor van de St. Antoniuskerk het „Haec Dies" van Giessen zong. Pater Aloysius Bodewes OFM sprak het welkomstwoord namens parochiegeestelijken en parochianen herinnerend aan de- spreuk: „God, Gij zijt het, die taken verdeelt en tot ambten roept". „Als wij dit over wegen zullen wij ons gewillig laten leiden door hem die door God ge zonden is". Pater Servus Keulaerds OFM las vervolgens uit evangelie van de H. Lucas, waarin Christus onder meer zegt tot Zijn leerlingen, die Hij uit zendt: „De oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er weinig". Deken W. P. M. Haring hield een predikatie over de verhouding, die Christus heeft gelegd tussen priester en gelovigen. Hij herinnerde aan het toch nog onverwachte heengaan van pastoor Van Schalen OFM en wijdde aan diens nagedachtenis enige woor den en wekte op, hem in dankbare herinnering te houden. Spr. ging diep in op de tegenwoordigheid van Christus in Zijn Kerk. Wij zijn het niet die het Rijk van God uitmaken, maar het is Christus, die in ons leeft en die uitbreiding door óns geeft aan zyn Rijk. Dit is een troostende ge dachte, aldus de deken, want wij weten, dat wij het niet hebben te doen, maar Christus. Als wij kwaad doen^ betekent dit dat wij de wer king van Christus in ons tegenhou den. Men denkt zo dikwijls, dat de Kerk een organisatie is, maar zij is een organisme: de Kerk is het li chaam, waarvan wij de ledematen zijn en Christus het hoofd. Christus is de wijnstok; wij zijn de ranken. In dit organisme heeft ook het pries terschap, volgens Gods bedoelingen, een plaats. De priester is de uitdeler van de genade, die Christus ver diend heeft en welker uitdeling hij in mensenhanden wilde leggen. Aan vaardt daarom, aldus de deken, de parochiegeestelijken als priesters en geeft hen de kans priester te zijn, d.w.z. als een andere Christus het Rijk van God te verbreiden. Spr. wees in dit verband op de betekenis van de symbolische overdracht, die na zijn predikatie zou plaats vinden. Het zijn de priesterlijke genade-ga ven, die de pastoor in handen wor den gelegd: op het altaar, bij de biechtstoel, bij het doopvont. Pater Van Rijn wachten vele materiële zorgen, maar deze zijn slechts bij zaak, indien men bereid is hem als priester te zien en tegemoet te tre den. Dan zal men ook gaarne gene gen zijn, samen de materiële zorgen te dragen, zoals ook gesymboliseerd wordt in het gebed bij de bank van de kerkmeesters, die de parochianen vertegenwoordigen in deze over dracht. De deken las vervolgens de benoe mingsbrief van de bisschop voor en reikte de nieuwe pastoor kelk, mis saal, kasuifel, de sleutels van kerk en tabernakel over, waarna hij hem voorging naar kansel, biechtstoel en doopvont. Een Te Deum en een kort lof, ge celebreerd door de nieuwe pastoor, besloten de plechtigheid. Het zangkoor werd gedirigeerd door de heer C. de Heiden. De heer E. van Niekerk begeleidde aan het orgel. Marion Liebig, oftewel miss Hessen 1959, presenteert ons hier beslist geen opgerolde tuinslang. Het is een hulpstuk van de radiokast op de achtergrond, Het apparaat moet een concertzaal-effect suggereren. Het nieuwtje werd gesignaleerd op de grote radio- en T. V.-tentoonstelling van Frankfort. Neomist vóór benoeming overleden Gisteren is in Den Haag plotseling overleden de weleerwaarde heer H. M. F. Doove, neomist, De weleerw. heer Doove werd geboren in Den Haag op 31 januari 1932 en ontving op 23 mei van dit jaar uit handen van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, de priesterwijding. Gelijkenis bleek niet sprekend genoeg Twee zwervende Du Users aangehouden In Tegelen werden twee Duitse jongemannen aangehouden, van wie één sprekend leek op degene, wiens portret kort tevoren door de Duitse t.v. was uitgezonden. Het betrof hier n.li een Duitser, die werd verdacht van moord op een 28-jarige vrouw in Hannover en wiens opsporing door de Duitse politie werd verzocht. De beide Duitsers vertelden van Hannover naar Venlo te zijn gelift en waren op weg naar de Belgische grens omdat ze zich wilden melden voor het Vreemdelingenlegioen. De politie van Belfeld heeft de beide knapen, de 21-jarige P. H. en de 19- jarige E. G., beiden uit Hannover, gearresteerd, maar het kwam spoe dig vast te staan, dat geen van tweeën, die pas enkele dagen gele den uit een Duitse gevangenis waren ontslagen, de moord kon hebben ge pleegd. Ze zijn echter over de grens gezet, omdat ze niet over middelen van bestaan beschikten en zo maar wat rondzwierven. Nelson Rockefeller, miljonair, gou verneur van de staat New York, vaak genoemd als mogelijk republikeins kandidaat voor het Amerikaans presidentschap, vertrekt donderdag avond met een K.L.M.-machine uit New York en komt vrijdagmiddag met de DC-7c om vijf minuten over twee op Schiphol aan. Het ligt in de bedoeling dat gouverneur Rocke feller ongeveer anderhalf uur later met een K.L.M.-vliegtuig doorreist naar Kristiansand in Noorwegen. Naar bekend woont Rockefeller het huwelijk in Noorwegen bij van zijn zoon Steven met het vroegere dienstmeisje van de Rockefellers, Anne Marie Rasmussen. Donderdagmiddag arriveren de heer en mevrouw Rodman-Rockefel ler op Schiphol evenals Michael Rockefeller en Ann Pierson. Zij zul len nog dezelfde dag doorreizen met de convair van de K.L.M. naar Kris- tianstad. MILITAIRE AANBESTEDING In het bureel van de tiweede genie commandant, eerst aanwezend inge nieur der genie te 's-Gravenhage werd aanbesteed het doen van her stellingen en het maken van voor zieningen aan militaire gebouwen in Leiden, Katwijk en Wassenaar. Er waren 23 inschrijvers; laagsten N. v. Doorn. 's-Gravenhage ƒ50.300; Pro per C.V. Oegstgeest, 40.400; J. Kuyt, Katwijk 47.000; Sj. v. d. Galie, De venter ff 46.200 en fa. Jac. Keevel, A'dam 39.630. Gunning aangehou den. Muiterij op kustvaartuig De Hamburgse politie heeft twee matrozen van het Nederlandse kust vaartuig „Martinistad" (500 ton)), we gens muiterij gearresteerd. Het zijn de 20-jarige L. van E. en de 27-jarige J. de B. Zij zouden, met messen ge wapend, de kapitein, de stuurman en de machinist hebben aangevallen. De waterpolitie van Hamburg werd gealarmeerd door een radioboodschap van de „Martinistad", meldend dal muiterij aan boord was uitgebroken. Met een vlet heeft men de twee ma trozen van boord gehaald. „ZAKEN OVERZEE" WORDT OPGEHEVEN Bij Koninklijk Besluit wordt met ingang van 1 september 1959 het de partement van Zaken Overzee opge heven. De vice-minister-president wordt beiast met coördinatie van aan gelegenheden Suriname en de Neder landse Antillen betreffende, waarbij Nederland krachtens het statuut voor het koninkrijk betrokken is. De zorg voor de aangelegenheden betreffende Nederlands Nieuw-Guinea wordt op gedragen aan de minister van Bin nenlandse Zaken, die ook met de af wikkeling van het opgeheven depar tement wordt belast. Spanning onder vaders Te Rijssen werd 14.000ste verwacht Enkele toekomstige vaders in Rijssen hebben de afgelopen paar dagen in de grootste spanning door gebracht. Niet alleen vanwege hun aanstaand vaderschap, doch het was bovendien bekend, dat het lieflijke Twentse stadje zijn 14.000ste inwo ner verwachtte. Om precies te zijn: men was nog maar één aangifte van het heugelijke feit verwijderd. Vier vaders hielden zich gereed voor de wedloop naar het gemeente huis, maar er gebeurde niets. Totdat tijdens het weekeinde liefst vier baby's tegelijk werden geboren. De nieuwbakken vaders hadden dus maandagochtend gelijke kansen. Iemand moest natuurlijk de eerste zijn en dit was de heer D. Bruggink, die al om zeven uur voor de poor ten van het raadhuis stond om zijn vijfde zoon, Jannes, aan te geven. Hij was het ook die de huldeblijken in ontvangst nam die het gemeente bestuur van Rijssen in petto had voor de 14.000ste. RUIM TWEE MILJOEN NEDERLANDERS OP EXPO Het Belgische commissariaat-gene raal voor het toerisme heeft berekend dat in 1958 ruim twee miljoen Neder landers de wereldtentoonstelling in Brussel hebben bezocht. Daarmee staat Nederland 'boven aan de lijst van buitenlandse bezoe kers aan de Expo, waarvan het totaal op ongeveer zeven miljoen wordt ge raamd. Maar een zeer klein deel van de Nederlandse bezoekers bleef lan ger dan een dag, zo blijkt uit het ver slag van het commissariaat-generaal. Teleurstellend wordt de opkoemst van de Franse bezoekers genoemd. Hiun aantal is berekend op nauwe lijks 1.76 miljoen, waarmee zij de tweede plaats innemen, gevolgd door Duitsland met 1.5 miljoen, Engeland met 630.000, de Verenigde Staten met 366.000, Zwitserland met 140.000 en Italië met 106.000. Het commissariaat voor het toeris me raamt de ontvangsten uit het bui tenlandse bezoek in 1956 aan België op if 650,000.000. „Simulerende motoren (van plastic) op Schiphol In het vluchtproductiegebouw van de K.L.M. op Schiphol is de installatie van een trainer voor Pratt and Whitney-straalmotoren, die gebruikt wor den voor de dc-8, gereed gekomen en binnenkort zullen vliegers, boord werktuigkundigen en grondpersoneel van Schiphol en van de buitenves tigingen een cursus volgen om geheel met het mechanisme van de kracht bron vertrouwd te geraken. Deze trainer voor straalmotoren is geleverd door Link Aviation in Binghampton (staat New York) en kost 76.000 dollar. Dit lesmodel is van plastic vervaardigd. De verschillende onderdelen worden beschenen door gekleurde lampjes, zodat de werking daarvan goed kan worden geobserveerd. Indien men bedenkt, dat "de vier Pratt and Whitneymotoren van elke de K.L.M. heeft 12 toestellen van dit type besteld meer dan 800.000 dollar kosten, zonder reservedelen, dan is het duidelijk dat het trainingscentrum van de K.L.M. op de Amsterdamse luchthaven er hoge prijs op stelt dat de vliegers, de bwk's en de grondwerktuigkundigen een diepgaande kennis verwerven van de straalmotor. PLASTIC De straalmotor, die de K.L.M. in de dc-8 laat aanbrengen, is van het type jt-4, maar de Link motoren trainer is zodanig geconstrueerd, dat deze ook bruikbaai is voor de Pratt and Whitney turba-fan straalmotor, die in de nummers 8 tot en met 12 van het dozijn dc-8en wordt gemon teerd. De motoren trainer is op drie kwart van de ware grootte gebouwd en is geheel in kleurenplastic uitge voerd. Ruim anderhalf jaar heeft Link Aviation aan deze trainer met behulp van de Pratt and Whitney- fabrieken gedokterd, maar thans is men zover, dat deze volautomatisch kan werken. Als er fouten in het mechanisme optreden, worden deze automatisch gecon leerd. Verschei dene Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben deze trainer voor straalmotoren gesteld; in Europa is de K.L.M. er hei, eerste bij en over drie maanden krijgt ook de S.A.S. een dergelijk exemplaar. Het grote nut van zo'n trainer is duidelijk indien men bedenkt, dat temperaturen van mTius 50 graden celsius kunnen worden nagebootst, men verder een hoogte van 15.000 meter kan simuleren en een snelheid van mach 1, die van het geluid. De geluiden, welke men hoort bij het in werking zijn van de trainer, zijn ge lijk aan die, welke de bemanning in de stuurhut waarneemt. In oktober zal het trainingscen trum met klassikaal onderwijs begin nen, elke cursus duurt drie tot vier dagen. „Simulerende" motor. Het wachten is thans op de „vlucht- nabootser" van de dc-8, eveneens bij Link Aviation besteld, maar zonder visueel systeem voor landings- en startmanoeuvres. Deze zal per schip naar Nederland worden overgebracht en in drie weken kunnen worden op gebouwd. Men hoopt deze „simula tor" reeds eind september bedrijfs klaar te hebben, dus enkele maan den voor de eerste dc-8 door de fa briek aan de K.L.M. wordt afgele verd. De kosten van deze simulator bedragen 1 miljoen dollar. Aan de natuurgetrouwe nabootsing van de motor is een apart paneel be-, vestigd waarmee men allerhande storingen als ijsafzetting en brand kan „simuleren". Vlieger zowel als boordwerktuigkundige kunnen op deze wijze worden getest. Reageren zij niet juist, dan slaat de lesmotor automatisch af. Beiden, vlieger en test naast Een trainer voor de Allison turbi nemotoren, die in de Lockheed Elec- tra worden gebruikt, zal in decem ber op Schiphol worden geïnstal leerd. De kosten daarvan zijn 120.000 dollar. Dan wacht men nog op een vluchtnabootser voor de Electra welke eveneens voor het einde van het jaar wordt verwacht. Een straalmotor is veel eenvoudi ger dan een zuigermotor. Er zitten veel minder bewegende delen in en het starten is even eenvoudig als bij een auto. Een jet-motor is echter wèl veel kwetsbaarder dan een zuigermotor. Inwaaiend stof en grint kunnen reeds gevaar betekenen en daarom wor den de achterkanten van de jets aan de grond ook met deksels afgeslo ten. Een der verschillen met de normale zuigermotor is ook het veel heviger lawaai. De straalmotor van de dc-8, die een snelheid kan bereiken van 875 km. per uur, maakt een hoog gillend geluid dat door merg en been gaat. Bij het taxiën is de temperatuur van de uitlaatgassen minstens 300 gr. C. en dus levensgevaarlijk. Daar om zullen de mensen, die in de buurt van deze vliegtuigen moeten werken, naast speciale oorbeschermers, ver moedelijk ook asbestpakkeu krijgen. ZANDVOORT KRIJGT NIEUW HOTEL VAN 1V« MILJOEN Zo gauw de rijksgoedkeuring is verkregen kan begonnen worden met de bouw van een nieuw hotel met 48 kamers te Zandvoort. Het be nodigde' bedrag van ruim anderhalf miljoen, geheel door particulieren bijeengebracht, is reeds binnen en ook de plannen liggen klaar. Het gebouw is ontworpen door de archi tecten ir. F. W. de Vlaming en ir. H. Salm te Amsterdam. Behalve de 48 ruime kamers krijgt het nieuwe hotel een groot restaurant, een „bonbonnière", een groot terras, een zaaltje, twee winkels en een bier kelder. Het hotel, dat gebouwd wordt op de hoek van de boulevard Paulus Loot en de Seinpostweg in de omgeving van hotel Bouwes, komt onder directie van de heer J. J. Pas, eigenaar van de „Wiener Bonbonnière" in Amsterdam. Keizer en dictator reiken elkaar de hand Keizer Haile Selassie van Ethiopië is voor een tiendaags bezoek aan Joegoslavië op de luchthaven Poela aangekomen. Hij werd verwelkomd door president Tito.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8