4 inl DE TEXAS'RANGE Bezwaren van landbouw tegen garantie be'eid van minister Marijnen Ruil van siamboekvee tegen paarden Noodsprong uit heimwee WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De minister van Landbouw en Vis serij, mr. Marijnen, heeft aan het Landbouwschap enige richtlijnen toegezonden voor de in het komende jaar te voeren landbouwpolitiek. Gis teren heeft de minister met verte genwoordigers van het Landbouw schap een bespreking over deze richt lijnen gevoerd. Naar „Trouw" verneemt zijn de plannen van de bewindsman niet bijzonder enthousiast ontvangen. Met Nog meer bedenkingen. Nu ook mr. Marynen een beleid van gedeeld marktrisico wil door voeren, worden dezelfde bezwaren gehoord. Van een garantie is eigenlijk georganiseerde landbouw. In feite wordt het minimum-bestaansinkomen van de boer aangetast. Ook tegen enkele andere punten van het voorgestelde landbouwbe- x leid heeft men bedenkingen maar de name ten van het garantie- bezwaren wegen hier niet zo zwaar, beleid heeft men in landbouwkringen 2,0 schijnt de minister voor bepaalde ernstige bedenkingen. l produkten niet de landelijke gemid- Het schynt, dat minister Marynen deide kostprijs als uitgangspunt te °°j VTj°r komende melkjaar het|wmen nemen, maar een regionale gedeelde marktrisico wenst te hand- kostprijs, haven. Dit betekent, dat de overheid het verschil tussen de opbrengst van Menk°°Pt» 4. mr* Marijnen ont- de gegarandeerde hoeveelheid en de I zaj .zynvoor^bezwaren, garantieprijs niet geheel voor haar' rekening neemt. Wanneer het verschil groter is dan 5.— per 100 kg. Dan zal het meerderegelijkelijk tussen de overheid en de producent dienen te worden gedragen. De organiserende landbouw heeft destijds tegen het gedeelde markt risico ernstig bezwaar gemaakt. Men achtte dit beleid in strijd met de af spraken, die tussen de regering en de landbouw waren gemaakt. Minister Vondeling zette echter door en de Tweede Kamer heeft zich zij het node bij de beslissingen van de minister neergelegd. Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.0020.20 Joum. en weer- overz. AVRO: 20 20 Act. 20.30 Progr. over ontwikkeling v. d. aardolie-industrie 21.0022.35 Goede reis, TV-spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7 00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding 10.50 V. d. kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel 12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theater- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano 14.30 Gram. 15.10 Logboek 1941, deel II, klankb. 15.40 Lichte muz. 16.00 Varianten 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.55 Europese roei- kamp. te Macon 18.00 Nieuws 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief 19.00 Instr. kwint. In eersle kv/ariaal Zeven procent meer bouwvergunningen dan vorig jaar Het totale bedrag aan verleende bouwvergunningen lag in het eerste kwartaal van 1959 zeven procent ho- geen sprake meer, zo redeneert de I ger dan in de eerste maanden van 1958. De grotere belangstelling voor de particuliere woningbouw is hierop medé* van invloed geweest, want in januari, februari en maart werd bouwvergunning verleend voor 9750 particuliere woningen tegen 5340 in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit is een van de onthullingen, die het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid doet in een zo juist gepubliceerd overzicht van de bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1959. Nog enkele cijfers: de bouwsom van de in de eerste drie maanden van 1959 gereedgekomen werken be droeg 571 miljoen gulden, hetgeen slechts twee procent minder is dan in de overeenkomstige periode van 1958. toen voor 580 miljoen aan wer ken werd opgeleverd. Uitsluitend aan nieuwe gebouwen kwam in de verslagperiode gereed voor een bedrag van 472 miljoen gul den; daarin deelde de woningbouw voor 61 procent. De woningvoorraad verminderde in het eerste kwartaal van dit jaar met 2067 stuks, waarvan er 1076 door brand, afbraak en andere oorzaken verloren gingen; 137 huizen werden onbewoonbaar verklaard. Eind maart bedroeg de woningvoorraad 2.758.093. die van de zijde van het Landbouw schap naar voren gebracht zullen worden. Meer Amerikanen naar Europa dan in '58 Het aantal Amerikanen dat dit jaar een reis naar Europa en naar andere delen van de wereld maakt zal dat van 1958 nog overtreffen, aldus het Amerikaanse ministerie van Handel. Twee oorzaken worden daarvoor op gegeven: in de eerste plaats maakt het publiek een zeer intensief gebruik van de steeds groter wordende mo gelijkheid om met straalvliegen te reizen. Een tweede oorzaak is de stij ging van de inkomens. Opmerkelijk is dat de Amerikaan, die vorig jaar met de boot naar Eu ropa kwam, gemiddeld meer uitgaf dan de passagier die het vliegtuig verkoos. De passagier die per schip ging, gaf gemiddeld 1710 dollar uit waarvan 1050 dollar aan hotel, maal tijden, consumpties; geschenken enz. in Europa en 660 dollar voor zijn passagebiljet. De luchtreiziger gaf gemiddeld minder uit, nl. 1440 dollar; 790 dollar aan hotelkosten, maaltij den, geschenken enz. en 650 dollar voor zijn reisbiljet. In het algemeen bleef de luchtreiziger 41 dagen weg. De Amerikaan die per schip ging 68 dagen. In 1958 bezochten 381.000 Ameri kanen Frankrijk, 338.000 gingen naar Groot-Brittannië, 314.000 zochten Italië op. Het cijfer voor Nederland is vastgesteld op 169.365 Amerikaan se bezoekers. Van het in Europa en Weduwe die overvaller uit bijbel voorlas - overleden De 79-jarige weduwe, mevr. J. N.- D. C. te Voorburg, is gisteren in haar woning aan de Prinses Mariannelaan plotseling overleden. Vorige week kwam de kordate dame in het nieuws omdat zij, overvallen zijnde door een Haagse bankwerker, de man ontmas kerde en hem meer dan een uur voorlas uit de bijbel. Volgens een mededeling van de politie bestaat er geen verband tus sen de emoties van de vorige week en het plotselinge overlijden. Subsidie kerkbouw nog in studie Het is niet waarschijnlijk, dat op de begroting van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gelden zijn uitgetrokken voor een subsidieregeling voor de kerkbouw. Naar „Trouw" verneemt is deze zaak Adviezen aan de betrokken be windsman zullen nog geruime tijd uitblijven. Een eventuele beslissing zal trouwens door de ministerraad moeten worden genomen. Kerkbesturen en commissies van be heer zullen bij het maken van hun plannen niet te veel moeten afgaan op geruchten die circuleren, als zou drag van 560 miljoen dollar (dus zon der reiskosten) ontving Italië het 19.22 Orgelspel 19.37 Lichte muz. grootste deel, nl. 100 miljoen, daarna 19.45 V .d. jeugd 20.00 Nieuws 20.05 volgde Frankrijk met 93 miljoen en Festival v. Salzburg 1959: Cosi fan GroottBrittannië met 90 miljoen dol- tutte, opera. I. d. pauze: 21.35— I lar. De Amerikanen, die ons land op do Middellandse Zee bestede be- Ketrijk rëlds ^en hebben Men is op het departement no niet zo ver Het rapport van de staatscommissie- Sassen is nog in studie. Over een subsidie, of over de grootte daarvan, is geen enkele beslissing genomen ,E, f, u j T- v.en een dergelijke beslissing is op 21.45): Rep. proeftocht s.s. Rotterdam bezochten, lxeten 44 miljoen dollar!korte termijn ook niet te verwach- 23 00 Nieuws 23.15 Beursber. v. New York 23.17 Sportact. 23.27 Rep. proef tocht s.s. Rotterdam 23.3524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.40 V. d. jeugd 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst 11.00 V. d. zieken 11.45 Gewij de muz. 12.00 Middagklok nood klok 12 03 Gram. 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gram. 14.00 Licte muz. 14.30 Kamer- muz. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Zang en vleugel 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Koor zang 18.10 Gram. 18.25 Gevar. muz. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radio krant 19.50 CHU, pol. caus 20.00 Lichte muz. 20.15 Gelijk oversteken 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade 22.10 Jan Zwart speelde voor U, klankb. 22.30 Gram 22.45 Avond overdenking 23.00 Nieuws en S.O.S. 23.15—24.00 Gram. VATIKAANSE RADIO (25,67; 31,10; 41,21; 196 m.). 17 uur: De Italiaans-Amerikaanse sopraan Angela Teresg Centola zingt uit de werken van Verdi, Cilea en Puccini; aan de vleugel: Anserigil Tarantino. achter. ten. De fa. P. Heemskerk te Asperen bij Leerdam heeft een contract gesle ten, dat voorziet in de levering van 1100 stuks Nederlands stamboekvee aan Oost-Duitsland. Dit contract is onderdeel van een ruiltransactie waarbij voor vier miljoen gulden paarden uit Oost-Duitsland naar Ne derland zullen komen. Van deze paar den gaan er 4500 naar Frankrijk. De fa Heemskerk, die regelmatig paarden van achter het IJzeren Gor dijn importeert, kocht daar onlangs ook enkele dieren die bestemd zijn voor het Canadese olympische team. Ketelbinkie over boord De 16-jarige keteljongen, Arie Michel uit Voorburg, voer gister- middag met de „Statendam" van de Holland Amerika Lijn het zee- gat uit. In deze zelfde functie zou hij deel uit gaan maken van de bemanning van de „Arkel- dijk", een schip dat voorlopig} niet naar Nederland komt. Dit lange wegblijven zinde de jongeman in het geheel niet. 's Middags had hij de kapitein al verzocht om van boord te mogen, doch dit was onmogelijk. Toen de pieren waren bereikt, kreeg het heimwee hem zo te j pakken, dat hij zich over de reling liet zakken en in het water sprong. Een in de nabij-, heid zijnde loodsboot pikte de drenkeling op en bracht hem aan land. De kapitein van de loods- boot meldde aan de „Staten- dam", dat alles in orde was, zo-' .dat het schip zijn.reis rustig kon voortzetten. De jongeman is nu voorlopig ketelbinkje af en kon de avond in de huisselijke kring door brengen. 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezierllw werk kunt doen! SPORT DE SNEEKWEEK Holland ligt vóór op Friesland bij teamwedstrijden De vierde dag van de Sneekweek stond in het teken van de dameswed strijden en de eenmans wedstrijden. Dinsdagmorgen startten bij een zwakke wind de Regenbogen voor de eerste teamwedstrijd HollandFriesland. Ir. G. A. Bakker (Rotterdam) nam de leiding. Achter hem streden de ande ren om de punten. Holland heeft na een wedstrijd 20.1 punt verzameld tegen Friesland 16. Ook werden er wedstrijden gehouden in de boeiers. Friese jachten en tjotters. Bij de boeiers had de Constanter, die 82 jaar oud is en gebouwd werd op de werf van Eeltjesbaas, een voorsprong van vijf minuten op het Friese staten- jacht de Friso. Deze boeier, eveneens gebouwd door Eeltjesbaas in 1894, werd bestuurd door mr. H. F. Linthorst Ho- man, de commissaris van de Koningin in Friesland. De uitslagen waren: Teamwedstrijd HollandFriesland in de Regenboogklasse: na de eerste dag heeft Holland een voorsprong van 10.1 1 16 punten. Individuele uitslag: 1. Ca- I dans, ir. G. A. Bakker, Rotterdam (Holland)2. Griffioen, G. Ooms, Sneek (Friesland); 3. Saenden, L. de Wit, Heilo (Holland). Eenmanswedstrijd Pampusklasse: 1. Fitis, dr. W. B. v. d. Meer, Heerenveen; 2. Vlerkje, H. de Jong, Sneek. Eenmanswedstrijd in de Valkenklasse: 1. Maaike, J. H. de Wilde, Gouda; 2. Infinito, FC Heemeyr, Am sterdam. Eenmanswedstrijd in de 22 m2 klasse: 1. Cadans, ir. A. Bonnema, Leeu warden; 2. Maple Leaf, M. Faber, Har- degarijp. Eenmanswedstrijd in de Vrij heidsklasse A: 1. Agressor, H. Repko, Sneek; 2. Rakker, B. van Wijk, Wou- brugge. Eenmanswedstrijd in de 16 m2 klasse A: 1. Hurricane, H. Olde Agter- huis, Heerenveen. Eenmanswedstrijd in de Regenboogklasse: 1. Cadans, ir. G. A. Bakker, Rotterdam; 2. Jan van Gent, A. Postma, Sneek, Skiffeur Van Wezenbeek vervangt Redelé op Eur. roeikampioenschappen (55) Nadat maandag in een gecombineerde vergadering van het bestuur en de technische commissie van de F.I.S.A. (internationale roei-federatie) het Ne derlandse verzoek om in de plaats van de wegens een gebroken arm uitge schakelde Redelé in het skiffnummer diens clubgenoot Van Weezenbeek te mogen laten uitkomen op formele gron den was afgewezen, heeft het dinsdag gehouden congres anders beschikt. De voorzitter van de Nederlandse roeibond, drs. C. E. van der Ploeg, stelde op het congres de zaak wederom aan de orde en nu slaagde hij erin, de vergadering mee te krijgen. Met 33 stemmen vóór, 25 tegen en 3 onthoudin gen gaf het congres zyn goedkeuring aan de deelneming van Van Weezen beek, die nu zal uitkomen in de derde heat met als tegenstanders Rusland op boei 1, Zuid-Slavië op boei 2 en Roe menië op boei 4. Nederland start aan boei 3. EUR. DAMESKAMPIOENSCHAPPEN VOLGEND JAAR IN ENGELAND Op het congres van de Europese roei- federatie, de FISA dat te Macon werd gehouden, is besloten de Europese da meskampioenschappen volgend jaar in de week van 7 tot 14 augustus te Wil lesden in Groot Brittannië te houden. Omdat er in I960 Olympische Spelen zijn, zullen er geen Europese kampioen schappen heren plaats heren. Tsjecho-Slowakije heeft de organisa tie voor de Europese kampioenschappen 1961 (dames en heren) op zich geno men. Voor de organisatie van de we reldkampioenschappen, die voor de eerste maal in 1962 zullen worden ge houden, hebben de federaties van drie landen zich kandidaat gesteld: Austra lië, Denemarken en Zwitserland. Italië houdt de deur dicht voor communistische atleten Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aa»- at leten uit communistisch China en Noord-Korea, die aan de van 27 aug. tot en met 6 sept, a.s.s in Turijn te houden universitaire spelen zouden deelnemen, inreisvisa geweigerd om reden, dat noch communistisch Chi na, noch Noord-Korea is aangesloten bij het internationaal Olympisch comité. Bovendien is een overweging, dat het onmogelijk is inreisvisa te verstrekken aan officiële vertegen woordigers van landen, die Italië niet erkent. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft er in een verklaring op gewezen, dat zo de toestand zo blijft, beide landen eveneens van de in 1960 te Rome te houden Olympische Spelen zullen worden uitgesloten. De in Praag ge vestigde en onder communistische leiding staande internationale studen tenorganisatie heeft als antwoord hierop aangekondigd, dat alle com munistische atleten zich uit de uni versitaire spelen zullen terugtrekken, als de Italianen hun standpunt niet herroepen. Dit zou betekenen, dat van de 2500 atleten, vertegenwoordigend bijna zestig landen, er tenminste 500 zullen afvallen. ATLETIEK GOEDE PRESTATIES IN ZWEDEN Tijdens atletiekwedstrijden in het Zweedse Boraas zijn enkele goede pres taties geleverd. Zo won de Zweed Stig Petterson het hoogspringen met een sprong van 2.05 meter. Razik (Pakistan) zegevierde op de 110 meter horden in 14.2 sec. en zijn landgenoot Khaliq -was met 21.7 sec. de snelste op de 200 meter. De Zweed Alf Petterson werd eerste op de 400 meter in 48.1 sec. CRICKET FLAMINGO'S SPELEN IN DUITSLAND Het Nederlandse selectieteam Fla mingo's dat momenteel een toernee maakt door West-Duisland, heeft dins dag in Rheindalen een begin gemaakt met de tweedaagse cricketwedstrijd te gen de BA.O.R. (het Britse Rijnleger). De Engelsen sloten op 269 voor 9. De Nederlandse bowlingcijfers waren: Baak 5 voor 46, Terwiel 3 voor 63, Leeftink 1 voor 30. van de eerste dag waren: Stolk 27, Van Vlugt 20, Van Riemsdijk 59, W. van Weelde 44 n.o. VOORZITTER VAN VVV TREEDT AF Dë heer Jo van Daalen, die 24 jaar onafgebroken de Venlose eredivisieclub WV heeft geleid, zal de in september a.s. te houden jaarvergadering het voorzitterschap neerleggen. Gezond heidsredenen hebben hem op medisch advies tot dit besluit genoopt. De amateurelftallen van Denemarken en Finland hebben dinsdagavond te Ko penhagen met 00 gelijkgespeeld. Het gold hier een wedstrijd voor de voor ronden van het olympisch voetbaltoer nooi. De ontmoeting voor dezelfde kwalifi catie-groep tussen Noorwegen en IJs land zal vrijdag aanstaande in Oslo plaats vinden en de ontmoeting Noor wegenDenemarken is op 13 september s., eveneens te Oslo. FORTUNA '54 VERLOOR TE MüNCHEN De Limburgse ere-divisieclub Fortu- na '54 heeft dinsdag een wedstrijd ge speeld in Duitsland tegen de FC „I860" München. De Duitsers wonnen met 32, na met de rust reeds een voor sprong te hebben gehad van 21. BOKSEN DEMPSEY OPVOLGER VAN PROMOTOR ROSENSOHN Jack Dempsey, oud-wereldkampioen zwaargewicht, is dinsdag aangewezen om promotor Bill Rosensohn op te vol gen als directeur van de „Rosensohn enterprise", de vennootschap die belast was met de organisatie van het gevecht tussen Floyd Patterson en Ingemar Jo hansson om de wereldtitel in het zwaargewicht in juni j.l. TENNIS AMERIKA—AUSTRALIë Olmedo, Mackay, Buchholz en Bart- zen zullen de Amerikaanse ploeg vor men, die van 28 tot en met 30 augustus a.s. in de Challenge Round te Forest Hills de Davis cup zullen verdedigen door LUCY AGNES HANGCOCK 12) „Maar op het visitekaartje, dat u me gaf stond Oliver Cromwell Tur ner en mijn vriendin vertelde me, dat u bij mij thuis kwam om haar te in terviewen, ook onder de naam Oliver Cromwell Turner". „Ik bij u thuis? In Medfort? Maar dat is niet waar. Ik was maar één keer in Medfort en toen nog alleen om het vliegtuig naar Florida te pak ken. Ik miste de verbinding te Co rinth en was bijna te laat vor mijn afspraak met de gravin de Bienville in Miami", zei hij. Hij had peinzend voor zich uitge keken. Nu klaarde zijn gezicht op. „Waarschijnlijk had ik een kaartje van Turner in mijn portefeuille en gaf ik dat u per vergissing. Zond u de reparatierekening aan Turner?", vroeg hij lachend. „Geen wonder, dat hij u thuis bezocht. Hij veronder-. stelde waarschijnlijk, dat iemand hem wilde oplichten. „Ik zond helemaal geen rekening. Mat Chico betaalde de schade. Van de twintig dollar, die u hem gaf". „Gaf ik hem twintig dollar? Ik moet bepaald erg verstrooid geweest zijn. Maar nu moet u me het een en ander over u zelf vertellen, Miss De borah Mary Bradley", begon hij. „Ik had liever, dat u me het een en ander vertelde", antwoordde Debo rah ernstig. „Wie is Oliver Cromwell Turner als hij niet de beroemde schrijver is? Of bestaan er twee men sen van die naam? Dat is een beetje moeilijk te geloven". „O, hij is werkelijk de schrijver, als u de man bedoelt, wiens kaartje ik u gaf. Ziet u, hij is één van onze schrijvers". „Uw schrijver? Maar ik dacht, dat zijn boeken alle bij Crane, Fish Co. verschenen", zei Deborah. „Die firma ben ik", zei Pete Jor dan eenvoudig, „en ik ben blij, dat mijn naam er niet in voorkomt". „U woont nog al ver van uw zaak af, niet?" merkte Deborah op, nadat ze een tijdje zwijgend naar het rhythme van de dansmuziek hadden zitten luisteren. „O, ik ga er van tijd tot tijd naar toe, maar de zaak loopt ook zonder my. Bevalt Harmony u? Vindt u hier alles, wat u had hopen te vinden?" „Het bevalt me", zei Deborah. „Ik voel me hier gelukkig. Polly en Lord Kitchener, de hond, verwennen me met hun toewijding. Ik aanbid ze allebei". „En de inboorlingen? Hoe reageren ze op uw charme, jeugd en schoon heid?", vroeg hij. „De mensen, dei ik tot nu toe heb leren kennen, zijn erg vriendelijk. Natuurlijk zullen er nog wel dozijnen jonge mensen zijn, waar ik nog geen kennis mee gemaakt heb. Ik veron derstel, dat juli en augustus de maan den zijn, dat de mensen hier heen komen en hun reizen openen. Ik ben erg nieuwsgierig naar de mensen, die in één of twee aantrekkelijke huizen wonen. Eén er van ligt boven op de rots. Een groot huis. Het moet prach tig zijn daar boven. Weet u, wie daar woont?" Peter Jordan keek vorsend in de rustige ogen, die naar hem opgesla gen waren, maar vond er geen zweem van list in. „Daar woont een zekere Jordan", zei hij droog. ,Hy liet dat huis voor zijn bruid bouwen". „O", mompelde Deborah en toen zei ze vlug: „Maar het lijkt oud". Ze voelde zich plotseling verlegen. „Het is oud. Mijn grootvader liet het in 1834 bouwen. Mijn grootvader, mijn vader en ik werden daar ge boren. Mijn moeder en vader wonen nu in Californië, bij mijn zuster, en het huis werd mijn eigendom, toen ik trouwde. Mijn dochter en ik wonen er nu, tenminste ik zeker het hele jaar". „Uw dochter? Hoe oud is ze? vroeg Deborah, niet omdat ze het eigenlijk wilde weten, maar omdat ze voelde, dat die vraag van haar ver wacht werd. „Zeven jaar. Nancy was drie jaar toen Marcia, mijn vrouw, stierf. Op het ogenblik is ze bij haar groot moeder en een tante bij Boston. Ik ben er niet zo erg op gesteld, dat ze zo lang van huis wegblijft, maar Davis, de bekende kinderspecialist, ried het in hun beider belang aan. Ziet u, mijn vrouw was Eve's enige zuster en ze lijken erg veel op el kaar. Nancy zou ongetwijfeld veel meer geleden nebben, als Eve er niet geweest was, die de plaats van de moeder heeft ingenomen. Helemaal bevallen doet deze toestand me niet, want Eve verwent het kind. Ik ver onderstel, dat dat volkomen normaal is, maar ik geloof niet, dat het goed voor haar is. Het is ook een last voor Eve; ze is jong en erg mooi, maar ze staat er op, dat Nancy het grootste deel van het jaar bij haar is. Als het kind bij mij thuis is komt Eve de weekends hier doorbrengen en we zijn het voortdurend oneens over mijn dochtertje. Ik zit er steeds door in zorgen". „Maar u bent haar vader. Een meisje van zeven jaar moet toch bij haar vader zijn of anders op school, zou ik zeggen", merkte Deborah op. „O, Nancy heeft een gouverneur. Dat is ook een punt, waarover Eve en ik het niet eens zijn. Volgens mij zou een gouvernante beter voor haar zijn, maar Eve houdt staande dat een gouverneur een betere invloed heeft en het kind niet zo licht zal vertroe telen". „En dus krijgt Nancy natuurlijk een gouverneur", zei Deborah droog. „Ik heb nog r.ooit iets dergelijks ge hoord. Een gouverneur voor een kind van zeven jaar. Als het kind nou nog een jongen was „O, ik weet het wel", zei Peter Jordan spijtig. ,U denkt, dat ik een slappeling ben. Soms geloof ik het zelf, maar ziet u „Maar ik zie het niet", zei Deborah stijfjes, „en het is helemaal niet no dig, dat ik het begryp. Het gaat me ten slotte niets aan, aleen, als vrouw lijkt het me volmaakt belachelijk voor zo'n klein meisje een gouverneur te nemen. En een moederloos meisje heeft het nodig in zekere mate ver troeteld te worden, zoals u het noemt. Hoewel u natuurlijk alles voor haar welzijn doet, terwijl haar tante Eve voor de rest zorgt". „Ja maar, weet u, Nancy is geen gewoon kind. Ze isze iswel, ze is Eve, en „Luister es, ouwe, dat is een beetje te veel van het goede", klaagde Jason Miller. „Waarom leg jij de hele avond beslag op Deb? Toevallig is ze mijn gast, weet je. Jij veroorzaakt me heel wat zielesmart. Jij komt maar opdui ken als het je bevalt en rooft onze meisjes. „Het spyt me, beste kerel", mom pelde Peter, terwijl hij opstond. „Miss Bradley én ik hebben van gedachten gewisseld en over wederzijdse ken nissen gepraat en we letten er niet op, hoe gauw de tijd voorbij ging. Neem het me niet kwalijk. Ik zie je wel weer" zei hij, en hy lachte een weinig bitter toen hij hen gezamenlyk naar het clubhuis zag lopen. „Ik dacht, dat je Pete niet kende", zei Jason verontwaaridgd. „Dat dacht ik ook, maar het blijkt, dat ik hem de vorige winter ontmoet heb", verklaarde Deborah en ze vroeg zich af, waarom ze die verklaring nodig oordeelde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6