Zwietenuit Zoeterwoude liep mee in Bredase Jeugdvierdaagse Deurmoniuur kort bouw-duur Kinderen genoten vo!op van prachtige omgeving Mjm Vermeende dronkenschap was zwaar letsel Booreiland voor de Perzische Golf WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Barbara Hutton vereert Stockholm met een bezoek Mofor botsfe op tractor Duo passagier gedood Bruynzeel's Deurenfabriek N.V. heeft octrooi gevraagd op een inmid dels reeds op enkele bouwwerken ge bruikt z.g. deurmontuur. Dit deur- montuur, dat kant en klaar op de bouwwerken wordt afgeleverd, zal omdat de deuren reeds in het mon tuur zijn afgehangen, op de bouw werken tot een aanmerkelijke tijds besparing en dus tot kostenverminde ring kunnen leiden. Ook de z.g. platstukken zijn in de montage opgenomen. De deurmontu ren zullen eerst geplaatst behoeven te worden als het bouwwerk nage noeg is voltooid. Dit kan beschadigin gen voorkomen. I Bruynzeel is zeer lang bezig ge- weest met het ontwerpen van dit ge prefabriceerde deurmontuur, dat nu het afhangen en aanbrengen van platstukken is komen te vervallen, min of meer als een revolutie in de bouw kan worden beschouwd. Dinsdag 11 aug. rond 12 uur 'heerste er weer een gezellige drukte op de Hoge Rijndijk, want dit jaar vertrokken niet minder dan 43 kin deren van de Wandelsportvereniging „Zwieten" uit Zoeterwoude tussen de 10 en 13 jaar, naar de jeugdvierdaag se in Breda, waar zij 4l/ï dag de gast zouden zijn bij pleegouders in het Heuvelkwartier; de leiding hadden mej. R. en mej. E. van Steijn en de heer J. W. Hoogervorst. Vier dagen is er gewandeld, 15 km. per dag. De eerste dag ging het door het Mastbos, waar het altijd even mooi is, de tweede dag liepen de Jein- deren door het Liesbos met z'n slin gerende bospaden vol bramen, maar de derde dag was wel het mooist van alle, al was de afstand langer. Het ging door de Galderse hei over de 7 heuveltjes en Mastbos. Prachtig was het overal, ook werd er iedere dag iets gratis aangeboden. De vierde dag zette de kroon op 't werk. Deze dag kwamen alle wande laartjes in uniform. Zo wandelde „Zwieten" in de rij van 1100 wande laars, naar het Kloosterplein, waar een grootse bloemenhulde werd ge bracht door de ouders, die die dag met autobussen naar Breda waren gekomen. Het was werkelijk boeiend om te zien, de armen vol bloemen en de drumband van St. Jan uit Zoeter woude voorop. Zo werd er gedefi leerd voor de burgemeester van Breda op de Grote Markt, vandaar werd doorgemarcheerd naar het Mgr. Nolensplein, waar de prijzen werden uitgereikt. Vervolgens gingen de kinderen met hun ouders naar hun pleegouders waar zij die dagen gratis waren on dergebracht. Daar werd eerst nog eens het een en ander verorberd, waarna men naar de bussen ging. Om kwart over negen stond men weer op de Hoge Rijndijk, waar in café „Ik leer nog" aan de kinderen nog een consumptie wercl aangebo den. Er werd on vele woorden van dank gesproken over de goed leiding, en na een hartelijk hiep hiep hoera keerden allen weer voldaan en te vreden naar huis. „Zwieten'' houdt weer Rijnstreekwandeltochten De op 1 .april 1956 te Zoeterwoude opgerichte wandelsportvereniging „Zwieten", welke begon met 11 leden en thans, na drie jaar, meer dan 100 leden telt, zal op 5 en 6 september a.s. haar jaarlijkse Rijnstreekwan- deltochten houden. Niet minder dan 1000 wandelaarsters en wandelaars worden dit jaar bij dit evenement verwacht. Burgemeester H. J. J. A. Smeets van Zoeterwoude, die in het comité van aanbeveling heeft plaats genomen, spreekt in een voorwoord tot het programma van deze wan deltochten in zeer waarderende be woordingen over „Zwieten" De bur- Hummel wilde hoempa horen gemeester constateert hierbij, dat de animo in de gemeente Zoeterwoude voor de beoefening van de mooie en gezonde wandelsport reeds bijzon der groot is en de belangstelling nog steeds groeiend is. Er wordt naar keuze 10, 15 of 25 km. gelopen. De start is vanaf café restaurant „Ik leer nog" aan de Hoge Rijndijk. De inschrijving kan geschieden bij J. Hoogervorst, Hoge Rijndijk 357, G. v. d. Krogt, Wei- poortseweg 48, mej. R. van Steijn, Watertje 8 en W. C. de Wekker, Re- sedastr. 9 te Leiden. Er zijn vele ex tra prijzen voor groepen beschik baar gesteld, o.a. een fraaie beker van burgemeester Smeets. Er is dit jaar bovendien een geheel nieuw uitgevoerde herinneringsmedaille. De 61-jarige loodgieter J. H. W. uit Utrecht is gistermorgen uit de dakgoot van het gebouw van de le vensverzekeringmij „Utrecht" geval len. Hij kwam op de betonnen vloer terecht en was op slag dood. De man was op het dak bezig een ladder te demonteren en is daarbij waarschijn lijk uitgegleden. Verlenging noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen Aan de Tweede Kamer is een voor stel gezonden tot verlenging van de werkingsduur van de noodwet Kin derbijslag kleine zelfstandigen tot 1 januari 1961. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de noodwet zou expireren op 1 januari 1960, om ver vangen te worden door een tot stand te brengen Algemene Kinderbijslag voorziening. Het is echter duidelijk geworden dat de voorbereidingen hiervoor niet tijdig afgewerkt kun nen worden, zodat andermaal de werkingsduur van de noodwet met een jaar verlengd moet worden. De 42-jarige constructieschilder A. de Jong uit Tuil, die als duo-passa gier meereed op de motor van zijn collega K. P. uit Heilouw. werd dins dagavond op slag gedood, toen de mo tor in botsing kwam met een links afslaande tracor met mestverspreider op de kruising Bonegraafseweg en Klinkerstraat te Ochten. Het slachtoffer, gehuwd en vader van drie kinderen, is waarschijnlijk over de bestuurder heen met zijn hoofd tegen de mestverspreider te recht gekomen. Hij werd deerlijk ver minkt. De bestuurder van de motor werd met een verbrijzelde rechter voet en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis Bethesda te Tiel opge nomen. De 81-jarige landbouwer J. W. Grevink is op de Groenloseweg, en kele kilometers buiten Winterswijk, door een vrachtauto gegrepen op het moment dat hij de rijksweg wilde op fietsen. De man was op slag dood. Multi-miljonaire en multi-gescheiden Amerikaans actrice Barbara Hutton is voor een verblijf van een week in Stockholm aangekomen. Bij haar aankomst op de luchthaven van Stockholm was zij vergezeld van een jonge man, die onbekend wenste te blijven en de meeste tijd zijn gezicht achter een krant verborg. Van cel naar ziekenhuis Zondagavond laat werd in het Oost plantsoen te Delft de 28-jarige man A. uit Delft aangetroffen naast zijn fiets, waarvan de lantaarn was beschadigd, en een geparkeerde auto. De man leunde tegen de auto, rook naar drank en sprak wartaal, zodat de politie hem, zoals gebruikelijk, naar het po litie bureau vervoerde en daar in een cel onderbracht. De volgende morgen maakte de man de indruk nog niet nuchter te zijn, zodat men hem liet liggen. Toen hij echter tegen half elf nog niet in orde was, waarschuwde men een arts van de GG en GD. Deze kreeg even eens de indruk te doen te hebben met iemand, die te veel had gedronken, doch na onderzoek stelde hij vast dat de man een hersenschudding had op gelopen. Hij achtte overbrenging naar huis geen bezwaar, doch schreef bed- rust voor. Kort daarop werd de man door zijn broer met een taxi gehaald. In de loop van de middag maakte de toestand van de man het nodig de het Oude- en Nieuwe Gasthuis. Van daar uit werd de man nog dezelfde avond met spoed overgebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar, waar Waarom hij dat deed. wist hij ech ter, op de vraag van de Haagse Poli tierechter, waarvoor hij thans terecht stond, zelf niet. Er was tevens een flesje make-up verdwenen, maar de verdachte ontkende, dit te hebben gedaan Dat dit hele geval een val strik was, daar kwam hij tot zijn grote spijt achter, toen hij werd op gepikt. Er waren namelijk de laatste tijd bij de garage, waar de verdachte werkte nogal wat voorwerpen ont- hij werd geopereerd. Hij bleek op vreemd. De eis was 25 gulden of vijf twee plaatsen de schedel te hebben gescheurd. De commissaris van politie te Delft deelde mee, dat met de man was ge handeld zoals men in dergelijke ge vallen steeds pleegt te doen. Er was geen enkele aanleiding te veronder stellen, dat hij zwaar gewond was. Dit laatste werd bevestigd door de arts van de GG en GD, die de toe stand evenmin zo ernslig had inge zien. RECHTSZAKEN dagen en één week voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proef tijd, van drie jaar. De rechter ver oordeelde de verdachte overeenkom stig de eis. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Misschien heeft de chauffeur D. T., wonende te Schiedam, een bril nodig. Hij kan namelijk niet goed meer zien wat het midden of rechts van de weg is. De zaak was zo, dat toen de heer T. met zijn vrachtwagen de Ende- geesterlaan te Oegstgeest opkwam, hij zó bleef rijden, dat de heer M. K., 56 jaar, met zijn Mercedes zo ver moest uitwijken, dat hij de langs de 4.10 meter brede weg staande bo men raakte. D. T. reed door, maar de heer K. toeterde zo, dat hij wel moest Toen een 32-jarige chauffeur te stoppen. Beide heren stapten uit, en Leiden, op 17 oktober 1958, een wa- mynheer K vroeg de naam van D. T.f gen moest tanken, zag hij op de ach-| maar deze vertelde hem op een nog- terbank van de auto een halfgevulde a*t onbeleefde manier, dat hem dat doos met tub« monsterzeep staan. njets aanging Daarop reed D. T. weg. Het pittoreske Delft heeft zijn grote markt weer ingericht voor de grote taptoe. Over enkele dagen zullen de muziekkorpsen van de Nederlandse strijdkrachten het publiek van hun kunnen laten genieten. Men is reeds dagen aan het oefenen. Tijdens een rolbespreking neemt een Delftse burger zijn k.ms waar om de „gewelven" van een bas-bombardon wat nader, te bekijken tingen verschuifbaar, zodat op een oppervlakte van 4,2 bij 4,2 meter bo ringen verricht kunnen worden zon der dat de „Seashell" verplaatst be hoeft te worden. Het booreiland is uitgerust met dieselmotoren voor de aandrijving van pompen en genera toren, waardoor het zelfstandig kan opereren. Er is accomodatie voor zeventig man personeel Er zijn keukens, dag verblijven, wasplaatsen etc., alsmede Op de Nieuwe Maas ter hoogte van klapbare boormast is in twee rich- de Oosterkade te Schiedam ligt het gr-•-* verplaatsbare boorplatform „Sea shell", dat in opdracht van de Ba taafse Internationale Petroleum Mij gebouwd is door de N.V. werf Gusto j te Schiedam. Dit platform, ook wel i booreiland genoemd, is door technici jvan beide maatschappijen volgens een j nieuw systeem ontwikkeld, zo ver- telden zij ons op de werf. Op het ogenblik wordt het aan allerlei proe- j ven onderworpen (gistermiddag land- I de op het opklapbare landingsdek verschillende malen een helikopter) en wanneer deze geëindigd zijn zal het platform worden overgedragen. Begin september zullen twee sleep boten de „Seashell" naar de wateren rond Quatar in de Perzische Golf sle pen, een reis van 6.400 mijlen, die naar verwacht wordt, eind oktober voltooid zal zijn. Dit booreiland, een der zwaarste constructies op dit gebied ooit ergens gebouwd, zal in genoemd gebied ge bruikt worden om te zoeken naar aardolie in de diepere aardlagen on der de zeebodem. Daar met golfslag niet geboord kan worden is de „Sea shell" van acht enorme „poten" voorzien, die op de zeebodem neer- geplant kunnen worden. Langs de poten kan het gevaarte hydraulisch worden opgevijzeld tot tien meter boven de waterspiegel, zodat men niet meer aan de golfslag onderhe vig is. Er kan gewerkt worden bij een windkracht tot 160 km per uur. Er zal tot een diepte van 4.500 meter kunnen worden geboord. Het eiland beschikt over een 75 tons rijdende kraan. Ieder van de 67 meter lange poten kan tijdens het vervoer in vijf delen uit elkaar worden genomen. Het ponton, dat 64 bij 32 meter meet, kan tot 45 meter boven de zeebodem worden getild. Het totale gewicht, dat op de zeebodem rust. bedraagt circa 8.000 ton. De 45 meter hooge neer- hulp van de huisarts in te roepen. Hij vond die blijkbaar nogal mooi, I j)e heer K noteerde echter het num- Deze adviseerde overbrenging naar want hij stak er een paar in zijn zak.i °eer en z^ thtgenote die menê kinderen in de wagen zat, had dit een kantoorruimte, een verbandka-, ook gedaan. Beiden werden als ge- mer en een radiohut. j tuigen gehoord, nu de chauffeur D. T. De verbinding met de wal kan met'™.^ J?KK de radio, helikopters en schepen wor den onderhouden. Naast het helikop- Politierechter. De schade aan de auto van de heer K was 22 gulden. De Of- terdek hangen twee reddingsboten,"cif J"?titie eist.e ,2° die elk plaats bieden aan vijftig man. boete, of vier dagen, omdat D, T. had geweigerd zijn identiteit bekend te maken. De rechter veroordeelde hem overeenkomstig de eis. De luchtpostsluitingen voor de opvarenden van Hr. Ms. Cerberus is De „Seashell" is dezer dagen in de Maas voor de werf te Schiedam aan diverse beproevingen onderworpen. De „Seashell" zal naar Quatar (Perzi- A sche Golf) worden gesleept om daar vastgesteld op 20 augustus om 13.00 te worden gebruikt bij het onderzoek uur Brieven dienen geadresseerd te naar het voorkomen van aardolie on-1 zljn: P'a Ams»erdam-C.S., Marine, der de zeebodem. I

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5