AARDSCHOKKEN TEISTERDEN MONTANA IN DE V.S. Opstand in Laos leeft weer op Stuwdam dreigt te scheuren Een heuvel school in de rivier Verongelukte bergbeklimmers Hervatting kernproeven? Belgische bus bij Darmstadt opengescheurd Directeur: J F J M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14791 Telefoon; Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50. Een serie aardschokken, waardoor dinsdag het noordwesten van de V. S. werd getroffen, heeft tot een kritieke toestand in de staat Montana geleid. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuwmeer van 15.000 miljoen kubieke meter afsluit. Met het oog op het gevaar, dat de dam, die nu slechts weinig water doorlaat, zal doorbreken, worden in allerijl voorbereidingen getroffen om de honderden bewoners van de vallei weg te voeren. Het reddingswerk wordt echter bemoeilijkt, doordat enige kilometers van de dam stroomafwaarts tengevolge van de aardschokken 'n heuvel gedeeltelijk in de rivier geschoven is, waardoor 100 tot 150 mensen zijn geïsoleerd. Ook elders is de weg door de vallei onbegaanbaar door reusachtige rotsblokken en brede scheuren in het wegdek. Het wordt echter mogelijk geacht, dat de bedreigde gezinnen te voet zich in veiligheid kunnen stellen. Alle beschikbare hefschroefvliegtuigen worden voor het reddingswerk gebruikt. aantal slachtoffers nog zal stijgen. Verschillende mensen werden volko men verrast door de schokken. Een employé van een radiostation zag twee mensen voor zijn ogen ver dwijnen in een scheur. De zwaarste schok trof het gebied even voor mid dernacht. Vele toeristen braken hun bezoek aan net Yellowstonepark af na de aardschokken. Een ooggetuige uit Billings in Mon tana verklaarde, dat hij het water van een rustig riviertje had zien op stuwen tot wel 4 meter. Ook andere Amerikaanse staten hebben de schok-1 ken gevoeld, die zich uitstrekten tot j het binnenland van Brits Columbia. Een geoloog van de universiteit van Montana heeft meegedeeld, dat het epicentrum van de aardbeving op de Salomonseilanden ligt. STUWMEER ZAKTE SCHEEF Bij een luchtverkenning heeft men geconstateerd, dat de noordelijke oever van het stuwmeer twee tot vijf meter is gedaald, terwijl de zuidelijke oever evenveel omhoog is gekomen. Het meer is 50 km lang. De dam, die in 1915 werd gebouwd als onderdeel van een reeks werken om met behulp van het water van de Missouri elektriciteit op te wekken, bleek bij een onderzoek nog tamelijk goed te zijn. Een woordvoerder van de elektriciteitsmaatschappij van Montana, die de dam exploiteert, ver klaarde dat. men voor het ogenblik geen doorbraak verwachtte. Door de aardschokken zijn in Mon tana verscheidene mensen om het le ven gekomen. Drie werden verplet terd onder een rots in het gebied tussen de Hebgen-dam en de stad En- nis. He', getroffen gebied omvat ook het veelbezochte Nationale Park van Yellowstone. Een kampeerterrein in Vijf personen hebben dinsdag zware verwondingen opgelopen ten gevolge van een waterhoos, die de Zuid-Italiaanse badplaats Praia, bij Cosenza, trof. Twee huizen werden vernield en van 16 woningen werd het dak afgerukt. GRIVAS BLIJFT MOKKEN Het valt cyprus moeilijk om na zovele jaren guerilla-strijd tegen de Engelsen v/eer terug te keren tot het normale leven van alle dag. De oorzaak daarvan is gelegen bij de voormalige leider van het verzet, de Griekse generaal Grivas. Zoals men zich herinneren zal was aansluiting bij Griekenland de inzet van de opstandige beweging 0 op Cyprus; het door de Engelsen aangeboden zelf bestuur werd geweigerd, men wilde zelfs geen onafhankelijkheid; men wilde zich eenvoudig bij Griekenland aansluiten. Nu was dat niet zo eenvoudig, want op le eerste plaats wilden de Engelsen hun militaire basis daar niet opgeven en op de-tweede plaats is er nog een groot gedeelte van het eiland dat Turks is van afstamming en perse niet Grieks wilde worden. Het is er jarenlang hard tegen hard gegaan; de Engelsen hebben één der leiders van de Griekse beweging, de aartsbisschop Makarios, verbannen, maar de ander, Grivas, die zich schuil hield in de bergen, hebben zij nooit te pakken kunnen krijgen. Dit jaar in februari is een akkoord tot stand gekomen tussen Engeland, Grieken land, Turkije en de Griekse en Turkse Cyprioten, waarbij overeen gekomen weid, dat de Britse Kroon kolonie Cyprus binnen een jaar on afhankelijk zal worden. Men zal zich ook daarna niet bij Griekenland aan sluiten en de Britse basissen zullen gehandhaafd blijven. Bisschop Makarios ging er mee akkoord, maar Vivas bleef mokken. Na het herstel van de vrede was hij voor de dag gekomen en met veel gejuich naar Athene „afgevoerd", want zo'n ruige verzetsstrijder is veel waard zolang er geknokt wordt, maar zodra het weer vrede is, is men hem liever kwijt. Grivas toont nu, dat hij indtrdaad een slecht diplo maat is, want hij blijft maar zeuren over aansluiting bij Griekenland, of schoon er bij de huidige politieke verhoudingen in Athene geen schijn van kans is. Maar dat neemt niet weg, dat hij ook zonder kans van slagen veel onrust kan verwekken, zowel in Griekenland als op Cyprus Verscheidene jonge vechtersbazen van de Eoka-beweging, die dat avon tuurlijke guerilla-leventje wel leuk vonden, lopen p Cyprus al weer rond* bereid om bij het eerste sein erop los te gaan. En Grivas zit in Athene zijn teleurgestelde eerzucht op te warmen en droomt van staats grepen. de Madison Canyon werd geheel door een grondverschuiving bedolven. Het schijnt, dat de beroemde geisers in het Nationale Park, zoals de .Old Faithful", niet van de bevingen heb ben geleden. Verscheidene slachtoffers. Dinsdagavond telde men acht doden en 60 gewonden. De regen, die op het getroffen gebied in het zuidwesten van Montana valt en de laaghangende wolken hebben het reddingswerk be moeilijkt. Men vreest dan ook, dat het Ontploffing te Kansas City Zeven benzinetanks zijn dinsdag te Kansas City ontploft, waarbij twee brandweerlieden zijn omgekomen en ongeveer 100 mensen verwondingen opliepen. Van verscheidene gewon den is de toestand levensgevaarlijk. Het ongeluk begon met een brand in een tankstation in de omgeving van de tanks. Ondanks hardnekkige pogingen van de brandweer het vuur te bedwingen, lekten de vlammen steeds heviger in de richting van de tanks, zodat één ervan met een harde knal in de lucht vloog. De brandende benzine schoot over de straat. Onmid dellijk daarna ontplofte een half do zijn andere tanks. Vier jonge bergbeklimmers hebben de dood gevonden op de 3564 meter hoge Wiesbachhorn na een sneeuw storm. Twee anderen worden ver mist. Drie alpinisten, die naar de eerstgenoemden zochten, zijn in uit geputte toestand aangetroffen. Zij hebben zeer van de koude geleden. Voor hun leven wordt gevreesd. Volgens de politie zijn zondagoch tend twee groepen voor een beklim ming van de Wiesbachhorn vertrok ken. Een groep bestond uit twee meisjes en drie jongemannen uit Koninklijke vacantie-reis Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn, vergezeld van kroonprins Constantijn en de prin sessen Sophie en Irene, met de torpe- dobootjager „Polemistis" van Korfoe vertrokken met bestemming Venetië, vanwaar het gezelschap per auto ver der gaat naar Florence. Het Griekse koningspaar zal onge veer twee maanden wegblijven voor een particuliere reis door Italië, Zwit serland, Oostenrijk en Duitsland. Vol gens onbevestigde berichten zou ook een bezoek aan Scandinavië op het programma staan er zou tijdens het verblijf van de koninklijke familie in Stockholm de verloving van kroon prins Constantijn met prinses Desirée van Zweden bekend gemaakt worden. Zonder tegenbevel van hogerhand zullen de Amerikanen op 31 oktober de kernproeven hervatten, zo weet het conservatieve Franse blad „Le Figaro" uit Washington te melden. Alles zou in gereedheid zijn gebracht voor een nieuwe serie ondergrondse kernproeven. In kringen, die nauw contact on derhouden met president Eisenhower meent men, dat de president defini tief zijn standpunt over deze zaak zal bepalen na zijn besprekingen met Chroesjtsjef, aldus het blad, dat hier aan toevoegt, dat men in Washington van oordeel is, dat zowel vice-presi dent Nixon als de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Herter, gekant zijn tegen hervatting van de proeven. De raad voor solidariteit van de Afrikaanse en Aziatische volkeren heeft voor 7 september een conferen tie uitgeschreven om uiting te geven aan het verzet van de Afrikaanse en Aziatische volkeren tegen de komen de Franse kernproeven in de Sahara. De conferentie zal naar verwach- Een serie aardschokken, waardoor dinsdag het noord-westen van de V. S. werd getroffen, heeft tot 'n kritieke toestand in de staat Montana geleid. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuw meer van 400.000.000 ton water in bedwang moet houden. Met het oog op het gevaar, dat de dam, die nu reeds water door laat sijpelen zal doorbreken, worden in allerijl maatregelen genomen om de honderden bewoners van de vallei te evacuëren. Het reddingswerk wordt echter bemoeilijkt, doordat enige kilometers van de dam stroomafwaarts een heuvel gedeeltelijk in de rivier geschoven Is. De valleiweg is hierdoor totaal weggeslagen. Een luchtfoto van de Hebgen-dam. Op de dam staat met grote letters „O.K. S.O.S." Linz en de tweede uit twee Duitsers, ting één dag duren. ZEVEN DODEN Bij een botsing tussen een Bel gische toeristenbus en een Duitse vrachtauto met aanhangwagen op de Autobahn tussen Mannheim en Frankfurt zijn dinsdagnacht bij Darmstadt zeven mensen om het leven gekomen en 25 zo ernstig ge wond dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht En kelen verkeren in levensgevaar. Er zaten 61 Brusselse schoolkin deren en twee chauffeurs in de bus, die uit Oostenrijk terugkeerde. Na de botsing kantelde de vrachtwagen op een op de vluchtstrook gepar keerde Nederlandse personenauto, maar geen van de inzittenden hier van raakte gewond. De vrachtauto chauffeur en zijn maat liepen slechts lichte verwondingen op. Ziekenauto's uit Heidelberg, Mann heim en van de Amerikaanse troe pen brachten de gewonden naar twee ziekenhuizen in Mannheim. Volgens de politie, die de Autobahn verschei dene uren meest afsluiten, was de vrachtwagen juist de Autobahn op gereden toen de bus hem een hon derd meter verder achteropkwam en raakte. Het staal, dat de wagen ver voerde, reet de rechterwand van de bus tot in het midden open. De Nederlandse auto uit Utrecht stond met pech langs de kant en liep nog lichte schade op van de aanschui vende vrachtwagen. Uit een vakantiekolonie. De bus vervoerde een grote groep schoolkinderen van 10 tot 12 jaar uit een vakantiekolonie in het Lechdal (Tirol) naar Linkebeek bij Brussel en voorts een gezelschap ambacht scholieren uit Antwerpen. De doden waren ambachtscholieren, de tweede chauffeur en een Belgische vakan tieganger, die uit Tirol met de bus was meegereisd. De andere chauf feur was slechts licht gewond. Volgens de leider van de Brusselse scholieren sliepen allen toen de bus de vrachtwagen bij het inhalen schampte. Binnen een half uur waren ambulances en brandweer ter plaat se, maar voordien hadden drie pas serende artsen de arm van een ge wond meisje ter plaatse moeten am- puterèn. De groep kwam van de jeugdher berg in Mannheim. NA 2 WEKEN RUST De stafchef van het Laotiaanse le ger, generaal Ouane Rattikone, heeft dinsdag te Vientiane meegedeeld, dat gewapende communistische opstande lingen na twee weken geen activiteit te hebben ontplooid, in de noordooste- De dood loert (grijpend en waarschuwend) langs de weg lijke provincies van het land weer in beweging zijn gekomen. Ongeveer 700 guerillastrijders trekken in oostelijke en in westelijke richting om de pro vincies Samneua en Phongsaly van de rest van het land af te snijden. In het zuiden van het land opere ren, aldus de stafchef, in de provincie Savannahet 400 en in de provincie Thakhek 600 guerrillastrijders. Maandag zijn bij een gevecht in Phongsaly drie opstandelingen gedood en elf gevangengenomen, aldus gene raal Ouane. Volgens hem staan in het zuiden van China nog 1.000 door China ge wapende mannen klaar om zich aan de zijde van de opstandelingen in Laos te scharen. KORTE golf In Bosnië, één der republieken van Zuid-Slavie, hebben zich na twee dagen onafgebroken regenval over stromingen voorgedaan, waardoor in het noorden nabij Brcko de bevol king van zes dorpen moest worden weggevoerd en in de hoofdstad Sera- jewo vele kelders zijn ondergelopen. Poolse autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat er in 1957 dertien schilderijen van grote artistieke en historische waarde" zijn gestolen uit het museum van Wroclaw (Breslau). De dieven hebben verscheidene ano nieme brieven geschreven aan de di recteur van het museum, waarin J aanbieden de schilderijen tegen een flink bedrag terug te geven. Er is een hoge beloning uitgeloofd voor aan wijzingen die kunnen leiden tot ar restatie van de dieven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (meededeeld door he K.N.M.L, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Om zij het wat luguber de aandacht van het verkeer te vestigen op een zeer gevaarlijke onbewaakte spoorwegovergang in de weg van Innsbruck naar Kufstein in Oostenrijk, is 200 meter voor deze overgang aan de kant van de weg een bord met een enorme doodskop en twee naar een auto grijpende skelethanden geplaatst. De ervaring is dat het b ijzonder afdoende werkt. Zonnig en warm Het hogedrukgebied, waarvan het centrum dinsdag langs de Wadden eilanden naar de Duitse Bocht trok, verandert nu weinig van plaats meer. Ook in omvang blijft het vrij wel gelijk. Het veroorzaakt in geheel Europa zonnig weer. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een depressie, die ook weinig van plaats verandert. Het koufront ervan heeft Ierland bereikt, maar een verder doordrin gen naar het oosten wordt door het hogedrukgebied belet. Het zonnige en droge weer duurt voort en de temperaturen zullen nog maals iets hogere waarden berei ken. De wind handhaaft zich daarbij in de oosthoek. 20 Aug.: zon op 05.30; onder 19.56; maan op 20.34; onder 07.46. Hoogwaterstanden 20 Aug.: v.m. 4.25; nam. 4.51. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. onbew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbew. onbew. onbewolkt onbew zw. bew. onbew. onibew. mist licht bew. zw. bew. regen zwaar bew. onbew. zwrar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. Korreltje Wetenschappen dienen het leven, wijsheid beheerst het.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1