Was het onbewoonbaar verklaren van de woningen in doorbraakgebied nodig? Scherp Of willen B. en W. goedkoop handelen? Verweer tegen eis van IBB met gesloten deuren behandeld Excursie naar Notre Dame de La Mer enwijnfeest met de gemeenteraad DJNSOAG 18 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT Discussie in de Leid se Raad: J r aan toe zijn. J. C. J. Lambermoni: ook ongeschreven wetten \7an de Leidse raad werd gister- middag gevraagd een serie wonin gen in de Sint Jorissteeg, de Krauwel-' steeg, de Korte Raamsteeg en de Korevaarstraat onbewoonbaar te ver klaren, maar dat ging niet zo vlot als men dat verwacht had. De heer Van'Iterson (Prot. Chr.) bracht als eerste in het vrij lang durige debat, dat volgde, de bezwa ren onder woorden. Het gaat hier niet om sanering zei h'i, maar om een doorbraak in de Noord-Zuid verbinding van Leiden. Vóór men het pand in handen heeft wil men het al het stempel van verval geven met gevolg, dat ook panden in de buurt in waarde verminderen. Dit schept een gunstige onderhandelings positie voor de gemeente. Het raads lid vond deze manier van zakendoen féén stijl cn de heer Lambermont KVP) sloot zich hier van harte bij aan. Het is niet juist huizen die men nodig heeft onbewoonbaar te verkla ren, betoogde hij, temeer omdat de pollood No. 522: Horizontaal: 1. kippen loop, 4. ieder, 6. vroeger kasteel in Friesland, 7. voorvoegsel, 9. afkor ting van dona, 10. praalgraf, 15. aan wijzend voornaamw., 16. aardsoort, 17. dorp in Gelderl. onder Gendrin- gen, 20. bijwoord, 21. ontkenning (Eng.), 22. bijwoord, 24. stronkje, 25. voorzetsel. Verticaal: 1. vet der melk, 2. staats bedrijf (afk.), 3. graanelevator, 4. boom, 5. metalen haak, 8. korter, 9. stad in Duitsland aan de Roer, 11. bijwoord, 12. sportterm, 13 oude lap, 14 plechtige gelofte, 17. kneep, 18. einde, 19. aantekening, 22. telwoord, 23. sint (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521. Horizontaal: 1. Po, 3. Ada, 6. es, 7. Malabar, 11. smaad, 13. eb, 15. Ee, 16. mark, 17. bast, 18. en, 20. p.e., 21 haast, 25. Munster, 27 ei, 28 Ate, 29 ijk. Verticaal. 2. om, 3. alm, 4. daar, 5 aba, 6. er. 8. as, 9 A D., 10. hemel, 12 keten, 14. ban, 15. esp, 19 mast, 21 hu, 22. ana, 23. sté, 24. te, 25. mi, 26. rij. Dit is de gevel van één der omstre den panden. Het huis staat aan de Krauwelsteeg en verschillende raads leden van Leiden zijn van mening, dat het niet „onbewoonbaar ver klaard" mocht worden, omdat deze panden straks gesloopt moeten wor den in verband met de Noord-Zuid verbinding. „Laat men niet „onbewoonbaar ver klaren" maar onteigenen, aldus het raadslid de heer Van Iterson, dan we ten de betrokkenen waar zij aan toe zijn. In dezelfde steeg staan huizen, die méér onbewoonbaar zijn dan ge noemde. Maar deze woningen vallen toevallig niet in het gebied van de doorbraak". (Foto De Leidse Courant) 1 zoeken over de sij weten waar zij Geen benadeling. De heer Ten Broek (KVP) had overwogen, dat het nog wel twee of drie jaar kan duren voor doorbraak aan de orde komt. Hij verklaarde dat hij hier in de raad, evenals in de commissie achter het voorstel van B. en W. stond. Ook de heer Zitman (WD) verklaarde, dat hij in de commissie reeds vóór dit voorstel had gestemd; hoewel hij niet verheelt, dat men een ongelukig tijdstip heeft uitgekozen. Als voorz. van de Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft hij een onderzoek ingesteld naar deze onbewoonbaar verklaring en hij kon mededelen, dat er niets gebleken is van benadeling der eigenaren. Terug trekken van het voorstel zou een nog slechtere indruk geven dan de schijn die men nu gewekt heeft. De heer Van der Poel (KVP) meende, dat deze huizen, indien zij werkelijk onbewoonbaar zijn, drie jaar geleden als zodanig aangemerkt hadden moeten worden. De heer Van Dijk (R. K.) wees op het feit, dat hij eerder al dikwijls heeft verklaard, dat men slechts onbewoonbaar moet verklaren .indien men ervan over tuigd is, dat er voor de bewoners een andere woongelegenheid beschik baar is. Nu heeft het college slechts een goede kans aangegrepen; waar om heeft men het anders drie jaar geleden al niet gedaan. Dit is geen sanering, maar doorbraak. „Is er met de eigenaren al overleg gepleegd over de verkoop?" De heer Hagens (VVD) vroeg of er binnenkort nog meer onbewoonbaar verklaringen te wachten zijn, die met doorbraak in verband staan. Wat dit laatste be treft zei wethouder Jongeleen in zijn uitgebreid antwoord, dat men straks ook in Leiden Noord in de Kamp moet onteigmen. Ook dan zal men wel weer zeggen, dat het in ver band staat met de doorbraak, want ook de Kamp moet, zoals bekend ontsloten worden. Bewoners beschermen. De wethouder wees voorts nog op het feit dat men ook de bewoners van krotten moet beschermen. Zo lang nog niet tot onbewoonbaar ver klaring is overgegaan, wordt in deze krotten te hoge huur betaald. Het is juist dat aan het pand Sint Joris' steeg 8 en andere panden aan de Krauwelsteeg voorzieningen zijn ge troffen sinds de laatste inspectie, maar het zijn voorzieningen, die ge daan móéstei. worden en die niet de noodzakelijke verbetering brachten. Hij erkende, dat de samenloop met de doorbraak niet prettig aandoet, maar dat het college geen moment heeft gedacht aan misbruik van macht. Er zijn wel 'ns meer onbe woonbaar verklaringen die met we genplannen in verband staan. En aan de hand van de wet toonde hij aan, dat dit zeker geoorloofd is. Men moet niet denken, dat het college hier grote financiële voordelen na streeft, want er zijn nog wel andere panden, die men moet kopen en die heel wat méér geld vragen dan deze woningen. Het voorstel van de heer Van Iter son werd tenslotte in stemming ge bracht en verworpen met 24 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heren Van Dijk, Woudstra, Kortmann, Harmsen, Lambermont, Van Iterson en Duyverman. Het voorstel van b. en w. tot on bewoonbaar verklaring van deze* panden te weten: Sint Jorissteeg 8, 10, 20, 34, 36 38 en 42; Krauwelsteeg 11, 11a, 11b, 13, Korte Raamsteeg 16 en Korevaarstraat 15 over te gaan werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Iterson liet aantekening van zijn stem tégen maken. ■foenhaf hoofdingenieur-directeur van de pro vincie het onbewoonbaar verklaren van de panden Krauwelsteeg 11 en 13 en de Sint Jorissteeg 8 niet nodig achtte. Later heeft deze „het be stuursbeleid" in overweging geno men, maar hier mag juist bestuurs beleid geen argument zijn. Met het wetboek in de hand ":an men gelijk hebben, maar er is ook nog zoiets als een ongeschreven wet. De heer Lam bermont is van mening, dat het rechtsgevoel van de burgerij geweld wordt aangedaan. Natuurlijk is ieder een vóór krotopruiming, maar men moet de schijn vermijden, dat het doel voor de geme.nte de middelen heiligt. De heer Kortmann (KVP) sprak in dit verband over het „Jus summum", dat in sommige gevallen „summa injuria" kan zijn, ofwel, het „hoogste recht" kan het „hoogste onrecht" zijn. De heer Winsemius (P.v.d.A.) daarentegen was van mening, dat Leiden als stad rijk aan krotten alles moet doen om de krotopruiming, dus ook de onbewoonbaar verklaring te bevorderen. Klachten. Wethouder Jongeleen verklaarde met klem, dat het niet om de Noord zuid-verbinding was, dat men deze woningen heeft onbewoonbaar wil len verklaren. Het onderzoek naar deze woningen hee*t al een paar jaar geleden plaats gevonden; als men het college een verwijt zou willen maken, zou Ket misschien kunnen zijn dat men te lang met het uit voeren van een noodzakelijk iets gewacht heeft. Maar men moest toch ook wachten op de goedkeuring van de raad op het wegenschema, eerst daarna kon het college handelend optreden. Er zijn tientallen klachten ten aanzien van deze woningen binnen gekomen. En zij doen ook geen van alle aan de eisen, die de woningwet er aan stelt. De heer Van Iterson vroeg zich in tweede instantie af. waarom men dan niet woningen onbewoonbaar heeft verklaard, die ->p geen drie meter van genoemde huizen verwijderd lig gen, maar die niet in de „doorbraak" vallen. Hij diende dan ook een voorstel in. waarin gevraagd werd het punt van de agenda af te voeren en gelijk tijdig in behandeling te breneen met het in het uitzicht gestelde ont- eigeninesplan van de Noord-zuid verbinding. Dat immers was volgens hem de rechte weg geweest: contact Limetz. 12 aug. Vandaag is er een korte excursie gemaakt naar Notre Dame de la Mer, een bedevaartsplaatsje op 12 km af stand van Limetz. In dit dit hele kleine kapelletje zijn altijd wel een paar mensen te vinden en mocht het eventueel gesloten zijn, dan haalt men de sleutel in een naburig ca feetje. Het kapelletje ligt er zeer schoon, hoog op de Seine-oever, vanwaar men een magnifiek uitzicht heeft over de Seine en het landschap. Aan de geschiedenis van het ka pelletje is een aardige legende ver bonden. Ten tijde dat de Noorman nen opereerden, kwamen zij gevaar lijk dicht bij het dorpje. De angstige bewoners beloofden Maria een kerk je te stichten en een Mariabeeld te plaatsen, als het gevaar zou keren. Hun gebed werd verhoord en het kerkje werd gebouwd. Hoewel het nauwelijks honderd mensen kan be vatten doet het zondags dienst als parochiekerk. Hier heeft het gezelschap gebeden voor de zielerust van Hans Hakkaart, die nog zo kort geleden in militaire dienst dodelijk verongelukteOok voor Harry Schrama, die enige jaren geleden overleed. Spontaan werd een Marialied gezongen. Zo kreeg deze excursie ook wel het karakter van een korte bedevaart. Het was triest te zien, dat een ander kerkje een groot bord droeg, waarop vermeld stond dat het te koop was. Niet zo maar omdat het in vervallen staat verkeerde, maar meer uit gebrek aan religieuze be langstelling. Tegen 9 uur deze avond stonden alle leden in zondags tenue aange treden om de „erewijn" te gaan drinken. Op lange tafels stonden de glazen aaneengerijd en de voltallige gemeenteraad was aanwezig om ons hartelijk te begroeten. Met een allercharmantste toespraak opende Madame le Maire deze bij eenkomst. die zeer geanimeerd ver liep. Ook pastoor Smitz was hierbij aanwezig. Het kon natuurlijk niet anders of onze populaire muzikan ten moesten nog eens optreden en zij deden dit met verve en enthou siasme, hetgeen door iedereen werd overgenomen. Ook wij hebben enkele vriende lijke woorden gesproken, want uit alles blijkt dat ook deze nieuwe ge meenteraad alles doet om ons ver blijf in Limetz tot een feest te ma- ken.Madame le Maire verzocht ons uitdrukkelijk om in dit verslag te vermelden dat Limetz de vriend schap met de Leidse jongerengroep zeer op prijs stelt en haar best zal doen om deze aangename betrekkin gen nog te verstevigen. Het lijdt geen twijfel dat wij te gelegener tijd de Limetz' gemeente raad in Leiden op bezoek zullen krijgen. We zullen hen goed ontvan gen. We hebben afscheid genomen van deze vriendelijke mensen met de Marseillaise, het Wilhelmus en tij dens het Ce n'est qu'un au revoir lagen Franse en Nederlandse handen stevig in elkaar geklemd. De vriendschap met Limetz is her nieuwd, verstevigd en bestendigd. Wij komen terug in Limetz en ieder een beweert dat wij altijd welkom zullen zijn. Morgen, na de excursie door Nor- mandië, gaan wij twee nieuwe leden van de Club de Limetz installeren, twee Franse jongelui die al een aar dig mondje Nederlands gaan spre ken. Adres over stoep en hekwerk Hooigracht 58 De heer C. F. Meerpoel heeft aan de raad van Leiden- een adres ge richt, waarin hij bezwaar maakt te gen het voornemen van B. en W. van Leiden om het stoep- en hekwerk voor het pand Hooigracht 58, dat in zijn bezit is, te verwijderen in ver band met verbetering van het weg dek. Dit adres werd gistermiddag ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. De heer Woudstra maakte er bezwaar tegen, dat het adres niet ter inzage was gelegd; de voorzitter van de raad verklaarde, dat het eerst om kwart over twaalf gistermorgen was ingediend. Uitstel van behandeling was vol gens de gemeentewet niet mogelijk. Elk adres, dat binnenkomt, zelfs al zou dat tien minuten vóór de aan vang van de vergadering zijn, dient in behandeling genomen te worden. De heer Van Dijk (KVP) betreurde het eveneens, dat dit adres niet in behandeling genomen kon worden; hij zou gaarne het een en ander over de stoepen en hekkenkwestie van de Hooigracht gezegd hebben. Het bezwaar van adressant richt zich tegen het opruimen van stoep en hekwerk voor een erkend monu mentale gevel. Hij wijst er op, dat het pand Hooigracht 58 voorkomt op de voorlopige lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst en voorts in verschillende pu blicaties vermeld wordt. De zoon van Van der Werf, de Leidse burge meester uit de tijd van het beleg, heeft in dit pand gewoond tijdens zijn studietijd. Bij het adres is een schrijven ge voegd van het ministerie van O.K. en W., waarin de staatssecretaris verklaart, dat de tussenoplossing, die de adressant voorstelt, n.l. gedeelte lijke inkorting van stoep en hek werk van welke oplossing ook bij het adres tekeningen zijn gevoegd, hem alleszins aanvaardbaar voorkomt. Adressant ontving dit schrijven van het departement eerst op 17 augustus j.l. Daarom moest hij zijn adres ook zo laat indienen. Leidse raad keurde voorste! goed In de Leidse raad gistermiddag is niet zoals verwacht werd in de openbare zitting gesproken over het verweer, dat de gemeente gaat voe ren tegen de eis tot schadevergoe ding van 't Ingenieursbureau Bouw nijverheid te Oegstgeest in verband met een aanbesteding in Leiden Noord. Men zal zich de feiten herinneren. Er is een geschil tussen deze N.V. en de gemeente over het gunnen van een miljoenenwerk in de woning bouw aan de firma Kuyl, hoewel het I.B.B. in een eerste aanbesteding de laagste inschrijver was. De curve- prijs moest van de Provinciale di rectie herzien worden en Leiden heeft toen opnieuw contact gezocht met de twee laagste inschrijvers van de lijst. De heer Van Dijk (r.k.) die des tijds deze zaak in de raad als eerste aanhangig heeft gemaakt, vroeg om een behandeling met gesloten deu ren. Aldus werd besloten en na een kwartier werden publiek en pers weer toegelaten maar men sprak er met geen woord meer over. Men besloot het voorstel van b. en w. tot het instellen van verweer te steunen. Het I.B.B. eist een schade vergoeding van een kwart miljoen gulden. Gesproken werd nog door de heer Harmsen (pr.chr.) en wethouder v. Sehaik over de afwijzing door het college van medewerking aan de stichting van een Ned. Herv. kleu terschool in het Kooilcwartier. Dergelijk verzoek dient vergezeld van een verklaring der ouders, waar uit blijkt dat de school door tenmin ste 60 kleuters bezocht zal worden. Het schoolbestuur volstond met te verklaren dat overeenkomstig rede lijke verwachtingen de school door 60 kleuters bezocht zal worden. Met een dergelijke verklaring, al dus het college, zou men genoegen kunnen nemen, indien, bijv. door stichting in een nieuwe stadswijk, evident is, dat de zestig leerlingen bereikt worden. Men trekt dit echter in twijfel. Het aantal inwoners van dit kwartier zal ongeveer toenemen tot 9.000. Men kan ongeveer 350 kleuters verwachten en slechts 15 procent hiervan, dus ongeveer 50 kleuters, zal een Ned. Herv. Kleu terschool bezoeken. De heer Harmsen schilderde de voor het schoolbestuur onbevredi gende voorgeschiedenis. Herhaalde malen heeft men nieuwe aanvragen Burgerlijke Stand Geboren: Eric Jacobus zn van K. J. Revet en A. C. Turk; Rob zn van M. Hageman en M. S. A. MooijEngelina Johanna Maria dr van T. W. van Haestregt en M. J. A. van Klink; Cornelis zn van B. van Veen en W. C Keus; Maria dr van J. L. Grijpma en M. C. Berkhout; Tonny zn van J. Buitelaar en C. Devilee; Hans André zn van J. P. Aalbregt en H. T. Maas- sen; Maria Bernadette dr van W. M. van Emmerik en J. W. de Jonge; Pe ter Johan zn van J. Braak en J. C. Azier; Pauline Christianne Marie dr van J. W. Windhorst en W. Oppelaar; Cornelis Jan Hugo zn van C. de Wit en J Guijt; Madeleine Ingrid dr van E. C. van der Ende en R. M. Dijkman. Gehuwd: H. Smallegoor en C. M. Verboom; A. Segijn en J. A. M. Nag- tegaal; P. Heijmans en J. J. Verhoe ven; W. G. Bouwman en N. G. Brug- mans; A P. de Zeeuw en T. A. Dijk stra; P. W van Milaan en L. E. Chris- tiaanse; C. Verhoef en V. F. Ooms. Overleden:: K. P. Both 23 jr, man; W. de Koning echtgenote van A. C. Affourtit; J. van der Beek 79 jr. echt genote van A Zevenhuizen; E. L. N. van Loo 50 jr, man; M. Kanbier 73 ir. echtgenote van H J. Groeneveld; M. Pardon 70 jr. echtgenote van A. Hoogewoning; E. J. Bekooy 76 jr, vrouw; N. de Greef 64 jr, man. Leidse agenda TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 urn nam.; zond. 1-5 uur nam (tot 31 aug.). Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d Werfparkl: Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 aug.). Apothekersdienst Geopend: apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. BIOSCOPEN De films in de week van 1421 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Nathalie", 14 jaar. (Ma- tinée: The Kid (Het jochie), alle leeftijden. Lido: „Met de kapitein aan tafel", volwassenen. Luxor: „St. Louis Blues", alle leef tijden. Trianon: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Rex: „Onder kruisvuur", 14 jaar (Vrijd. zat. en zond.) „Fan- moeten indienen. De toelichting aan de raadsleden van deze afwijzing is onvoldoende. Hij acht het mogelijk volgens de jurisprudentie over ge lijksoortige zaken, dat een bereid verklaring wordt afgegeven op de kans tot uitbreiding van een stads wijk Er zijn mogelijkheden voor de ze school. Hij wees op de vele voor stellen, die de raad bereiken over het openbaar onderwijs. Wethouder Van Schaik verklaarde onder meer, dat er in het college geen sprake is van „met twee maten meten". Men is wel bereid deze stichting van een kleutercchool te steunen maar eerst moeten de ge wenste handtekeningen er zijn. Grond voor een school is al gereser veerd. Alle voorstellen zoals reeds ge publiceerd in dit blad werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Ook de benoemingen ge schiedden volgens plan. MARATHON BALDADIGHEID ^Maandagmiddag te ongeveer half één stond er een fiets tegen het pand Lage Morsweg 11 alhier. De eigena res van het karretje had zich nau welijks een minuut in het ..uis be vonden of na terugkeer bemerkte zij dat een tas met inhoud uit de mand genomen was. Met twee meisjes is zij gaan zoeken en na enige tijd kre gen zij een aanwijzing, dat drie jon gens de tas hadden meegenomen en deze hadden weggegooid. Na een half uur zoeken werd de tas einde lijk gevonden; gelukkig werd er niets vermist. Mej. J. VISSCHER Lage Morsweg 11, Leiden Wie de Victoria Regia in de Leidse Hortus nog wil zien kan vanavond en morgen terecht: van negen tot elf. Vanavond ziet u haar wit, morgen Van 12e étage gevallen Omstreeks elf uur vanochtend is van de twaalfde etage in het trap penhuis van een flatgebouw aan de Aert van Nesstraat in Rotterdam een jonge vrouw gevallen. Zij kwam op de stenen vloer in de hal terecht. In het ziekenhuis Coolsingel kon men niet anders dan de dood constateren. De identiteit van de vrouw heeft men niet vast kunnen stellen. Het is mogelijk dat zij uit Utrecht komt, omdat in naar tasje buskaartjes uit deze stad werden aangetroffen. Over de toedracht van het onge val is evenmin iets bekend. Niemand heeft het zien gebeuren. Men ver moedt dat zij van de twaalfde etage is gevallen, omdat daar het tasje ge vonden werd. Op de zevende verdie ping lag een schoen van haar. De vrouw moet tussen de twintig en dertig jaar oud geweest zijn. LIJK AANGESPOELD Te Kijkduin is het lijk aangespoeld van de 21-jarige Fransman E. J. Le- fèvre uit Colombo, die op 14 augustus nabij Ockenburg, waar hij kampeer de, verdronken is. ZOETERWOUOE <H R-> Woningbouw. Door het archi tectenbureau Barnhoorn-Paardeko- per uit Lisse werd namens de R.K. woningbouwvereniging St. Willibror- dus aan het aannemingsbedrijf De Lange en van der Plas uit Oegst geest de opdracht verstrekt tot het bouwen van 47 woningen aan de Hoge Rijndijk. De aannemingssom is 713.600. ALPHEN AAN DEN RIJN CONSTERNATIE OM NIETS De machinist van het watergemaal „De Galgmachine" vond in de nabij heid van zijn gemaal omstreeks negen uur maandagavond een verla ten herenfiets en een bundeltje kle ding. Onmiddellijk dacht hij bij de vonds aan 'n liefhebber van zwem men en zijn blikken zochten het ka naal en de aangrenzende polderslo ten af. Maar de eigenaar van de ge vonden goederen zou verdronken kunnen zijn en de machinist alar meerde de politie. In weinig minuten was de politie ter plaatse, uitgerust met dreggen zuurstofkoffers en de nodige schijnwerpers. Enige tijd la ter kwam een jongeman van nauwe lijks 17 jaar luchtig gekleed aan lopen en onthutst slaakte deze een kreet toen hij zijn eigendommen niet vond waar hij ze had achtergelaten. Toen was de zaak spoedig opgelost. Er was geen sprake van een dren keling en evenmin van diefstal van kleren en fiets De Aarlanderveense jongeman was namelijk, na eerst een verfrissend bad te hebben genomen en gemakshalve enkele overtollige kledingstukken en zijn rijwiel te heb ben achtergelaten met enkele vrien den en vriendinnen aan het wan delen gegaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2