Door beheerst spel tenniste Karamoy drie titels bij elkaar Tsjechische arts Kantorek won Enschedese Marathon Zandvoort deed het ka!m aan UVS won van Wuppertal in aanire!:kelijke wedstrijd De cijfers van profs en amateurs Mevr. Vletter kampioene bij dames-enkelspel MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 BLEEKER NATIONAAL KAMPiOEN Smits uit Alphen a d Rijn vierde Nederlander De beslissing viel tussen 85 en 30 km. Even veegde Arthur Kelly met *n zak- doek over zijn voorhoofd. Eén ogen blik verslapte zijn aandacht. Die kleine fout werd hem noodlottig. Want Juist op het moment, dat de Engelsman even ontspande verhoogde dr. Pavel Kanto- rek het tempo en binnen enkele tien tallen meters had hij al een voorsprong, fo groot, dat het gat voor Keily niet meer te overbruggen was. De ontmoe digde Brit, die voor de start nog zo vol optimisme en grapjes was, zakte daarna steeds meer terug en eindigde uitein- delijk ais zesde, nog achter een herbo ren Plet Blceker, die als eerste Neder lander vierde werd en daarmee het nationale kampioenschap behaalde. Kantorek g!ng door en gedragen door het applaus van rijen klappende en Jui chende Twentenaren snelde hij toen als winnaar van de zevende internationale Enschedese Marathon naar de poorten van het Diekmanstadion in de textiel stad, start en finish van deze monster- race, die zaterdag vele duizenden op de been bracht. Niets of niemand kon deze prachtig gebouwde, soepel lopende at leet op de laatste twaalf kilometers nog bedreigen, ook niet Kelly's landgenoot Ken Pawson, die enkele honderden me ters achter Kantorek een eenzame Strijd uitvocht. Fris en monter ging de 29-jarige dokter na 2 uur 26 minuten en 48 sec. over de streep. Twee en veertig kilometers en honderdvijfennegent g meter waren achter de rug. Voor hem wachtte behalve een batterij filmers en fotografen een schone plaatselijke tex- tielnymph. Veel spanning heeft deze, overigens voortreffelijk georgan.seerde marathon, niet gekend. De enige die nog voor een beetje opwinding zorgde, was Piet Blee- ker uit Krommenie, die na een aanvan kelijke inzinking in de eerste helft zich prachtig herstelde on vooral na het keerpunt in zo'n hoog tempo doorging, dat hij van de zevende naar de vierde plaats oprukte. Joop Frederiks, werd met vele blaren tweede Nederlander en tiende in totaal. Daarmee mocht de Daventria-atleet best tevreden zijn evenals Jaques Smit uit Alphen aan den Rijn, die na Jan Boelens van de OAC (11e), als veertiende en vierde Neder- I lander over de streep ging en daarmee bewees, dat de gevolgen van zijn over- traindheid („ik heb veertien dagen al leen maar rust gehouden") weer ver dwenen zijn. Er namen 61 lopers aan de marathon deel. De uitslag was: 1. dr. Pavel Kantorek (Tsj. Slowakije) 2 uur 26 min. 48 sec; 2. Ken Pawson (G. B.) 2.27.45; 3. A. Gruber (Oostenrijk) 2.31.28; 4. en kam pioen van Nederland: Piet Bleeker (Lycurgus, Krommenie) 2.35.58; 5. Geoff Winchester (G. B.) 2.36.58; 6. Arthur Keily (G. B.) 2.37.24; 7. Ken Honney (G.B.) 2.41.19; 8. Richard H. Pape (G.B.) 2.43.06; 9. Allan E. Byers (G.B.) 2.43.31; De jaarlijkse Internationale marathon van Enschede, die zaterdag is gehouden, over een afstand van 42.195 km., Is ge wonnen door de Tsjech dr. Pavel Kan torek (midden) in een tijd van 2 u. 26 min. en 48 sec. Tweede werd Ken Paw son (Engeland), derde A. Gruber (Oos tenrijk). VOETBAL DO.S. breekt met De Munck De Utrechtse ere-divisieclub DOS blijkt reeds in juli de ex-doelverdediger van Sportclub Enschede, Jan van der Wint, te hebben gecontracteerd. Hij zal de plaats innemen van onze nationale doel- verdediger, Frans de Munck, met wie DOS een ernstig conflict heeft. De Utrechtse club acht zich niet meer ge bonden aan contractuele verplichtingen tegenover De Munck en heeft de zaak ter arbitrage in handen gelegd van de KNVB, die nu zal moeten beslissen, of DOS in deze juist heeft gehandeld en of er dispensatie kan worden verleend ten aanzien van De Munck, opdat hij in de aanstaande competitie voor een an dere club kan uitkomen. AJAX VERLOOR VAN CHELSEA Voor 15.000 toeschouwers heeft zon dagmiddag Chelsea een kléine doch al leszins verdiende overwinning op Ajax behaald. De cijfers waren 32. Qua positieklezen en individuele loopsnel heid, en vooral ook wat de snelheid van spelen van de bal betreft, waren de Londenaars superieur. DUITSE OUD-INTERNATIONAL8 Om de tijd voor de circa 10.000 toe schouwers, die wachtten op de komst van de marathonlopers, te korten, werd in het stadion Diekman een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een oostelijke en een Duitse ploeg, waarin enige oud internationals waren opgesteld. De Duit sers wonnen met 64. Slechis één „nozem de cel in De verwachting dat de bad plaats Zandvoort reeds zater dagavond en -nacht een in vasie te verwerken zou krij gen in verband met de we reldkampioenschappen op de weg is niet uitgekomen. Ook niet, dat men bevreesd moest zijn voor de bezittingen van winkeliers en caféhouders. Sommige zakenmensen had den hun winkelpanden met planken, enz. gebarricadeerd, anderen sloten tijdig hun zaak, hoewel men vergunning had om de gehele nacht ge opend te zijn. Zaterdagavond was het ln het centrum ont zaglijk druk. Er werden goede zaken gedaan, doch omstreeks 1 uur keerde de rust terug. De politie versterkt pa trouilleerde door het dorp. Excessen deden zich nergens voor. Slechts één „nozem" kwam in de cel terecht. In alle vroegte werd het uitgebreide circuit weer voor het publiek gesloten. Tegen 7 uur arriveerde de eerste bussen. Duizenden Belgen die soms al middernacht van huis waren gegaan pas seerden de grens in allerlei vervoermiddelen. In Haarlem en omgeving werde de auto's en bussen op zeven parkeer terreinen opgevangen. In Zandvoort zelf was van ver keer nagenoeg geen sprake en waren verschillende parkeer terreinen niet eens volledig in gebruik. Het strandbezoek viel van zelfsprekend tegen. De strandpachters deden het op deze mooie zondag maar wat kalm aan. Vooral Katwijkers b'onken uit Zaterdagavond begon te Katwijk op Nieuw Zuid een vriendschappelijke voet balontmoeting tussen UVS en dc Duitse voetbalvereniging Wuppertal. Ilect is een aantrekkelijke, levendige wedstrijd ge worden welke onder zeer go»»de weers omstandigheden werd gespeeld. Het UVS-elftal had drie Katwijkers in zijn gelederen, n.l. Aandewiel, Froor, van Duyn en A. v. d. Oever, die in de voorhoede stonden opgesteld en het pu bliek tot enthousiasme wisten te brengen door hun hard werken. De Surinamer Kiliaen had nog dermate last van zijn oude blessure, opgelopen tijdens de wed strijd DWS-A, dat hij reeds na enkele minuten de kleedkamer* weer opzocht. Zijn plaats ln de halflinie werd toen in genomen door Jan Verkuylen. De ruim 4000 toeschouwers zagen een Duits elftal, dat niet in zijn sterkste op stelling op het veld was verschenen. Het-1 geen niet wil zeggen, dat de UVS-Quick Boys-combinatie de wedstrijd, welke met 43 door de Nederlanders werd gewon nen, zo maar ln de zak hadden. Na het gebruikelijke aftasten door bei de partijen opende Floor van Duyn de score in de elfde minuut, toen een Duitse achterhoedespeler aarzelde met het weg werken van de bal (10). UVS ging door met enkele scherpe schoten, welke het de keeper der gasten nogal moeilijk maakten maar die deze toch kon wegwer ken. Bij een UVS-aanval een half uur la ter bracht A. v. d. Oever de stand op 21 door een knalharde omhaal, waar de keeper geen kijk op had. De Duitseres hadden toen reeds een tegendoelpunt ge maakt door de linksbuiten ln de zestien de minuut. Een kwartier na rust redde spil Hak tijdens een gevaarlijk moment voor het UVS-doel. De Duitsers ginggen voorlopig rog door en na 27 minuten spelen scoor de de Duitse linksbinnen (22). De Ne derlanders kwamen echter fel terug er in de 33e minuut verraste v. d. Toom de Duitse doelverdedlger met een geraffi neerd boogballeïje (3—2), drie minuten later maakte W. v. d. Kampen er na een aardige combinatie met v. d. Toorn en Van Duyn 4—2 van. Vlak voor het einde bleef de UVS-achterhoede staan voor vermeend buitenspel, de Duitsers speel den evenwel rustig verder (43). LFC spee'de gelijk iegen DHC (1-1) Gistermiddag vond op het LFC-ter- rein aan de Boshuizerkade een vriend schappelijke voetbalwedstrijd plaats tU6sen het Delftse DHC en de Kanaries. Deze wedstrijd was bedoeld om eens te peilen met welk elftal de Leidse ploeg over enige weken in de competitie in het veld zal komen. Daarom stonden enige spelers van LFC op de reservelijst en enige nieuwe spelers waren gister middag op de groene grasmat aan het werk om hun voetbalcapaciteiten voor de elftalcommissie te tonen. Wat het elftal van LFC aangaat, dat deed het gistermiddag niet slecht, te meer daar de voorhoede nu (door het ontbreken van W. van Kampen en de Heymansen en in de achterhoede door Th. van Kampen), uit een nieuwe sa menstelling bestond. En eerlijk gezegd: ze deden het prima. En met die „ze" bedoelen -we H. Siera en de onvermoei bare J. v. d. Heiden, geflankeerd door rechts T. Eradus en links door D. Fran ken en W. Nachtegeller. De aanvallen werden goed opgebouwd en ook kreeg doelman Rijswijk van de voorhoede vele schoten te keren, waar bij ook vaak hele lastige waren. De ver dediging maakte gistermiddag een be trouwbare indruk, ondanks het gemis van spil Van Kampen, zijn plaats werd hu op voortreffelijke wijze ingenomen door Leo de Jong. Verder stonden in de verdediging W. Siera en N. P. de Jong als backs en op de halfplaats G. Nachtegeller en J. Neuteboom sr. Het eerst scoorde DHC in de 4e mi nuut met een fraai doelpunt door mid- voor Meert, die kon scoren nadat links buiten Zeegers goed had voorgegeven (01). Daarna kroop DHC door de oog van de naald, n.l. toen W. Nachtegeller een lage schuiver afvuurde op het doel doch de bal voorlangs ging. In de 20e minuut was het J. v. d. Heiden, die voor LFC de stand op gelijke voet wist te brengen door oen juweel van een doelpunt, nadat hn alleen vanuit het middenveld was doorgedrongen tot de doelmond (11). Na de rust waren de Delftenaren zeker de meerdere van de Kanaries, maar zij gingen echter te slordig met de geboden kansen om, zodat de stand toch gelijk bleef al moest keeper Van Leeuwen vaak zijn uiterste best doen. T. Eradus kreeg enige minuten in de tweede helft een pracht van een kans LFC de leiding te geven, toen W. Nach tegeller hem een opgelegde pass gaf, maar hij stapte over de bal heen en de kans was verkeken. J. v. d. Heiden had bij zijn tweede aanval niet dat geluk als bij de eerste, want nu was het de staander, die zijn kopbal keerde. Een maal nog kwam J. v. d. Heiden voor het doel van DHC te staan, doch nu was het de voet van linksback Stikkelman die een doelpunt ongedaan maakte en de stand bleef zoals deze met de rust was verkregen, n.l. 11, met welke stand LFC zeer dankbaar was. Zandvoorise politie had het gemakkelijk De 170.000 bezoekers van de wereld kampioenschappen hebben de Zand- voortse politie geen enkel hoofdbreken gekost. De aanvoer was volkomen gere geld door trein en bus, die tot diep in de avond bezig waren de wiellerenthousias- ten af te voeren. Het grote aantal auto's en motoren, dat bij andere circuit evene menten veel last bezorgt bleef dit week- enide volkomen uit. Er kwamen slechts enige honderden auto's naar de bad plaats, waarin hoofdzakelijk officials en persvertegenwoordigers vervoerd wer den. De overige wagens werden in de omliggende gemeenten op diverse plei nen opgevangen, waarna de bezoekers in bussen naar en van het circuit werden vervoerd. De gemeentelijke parkeerter reinen werden dan ook niet gebruikt en lagen hoe vreemd het ook moge klin ken nagenoeg verlaten. De Zandvoort. se politie heeft dit keer van verkeers drukte geen last gehad, want de paar auto s die er waren werden binnen een half uur weggewerkt. WIESLRENNEN De uitslag van de profwedstrijd was: I. Darrigade (Fr. 292 km. in 7 uur 30 min. 43 sec., gem. 38.250 km. per uur; 2. Gismondi (It.); 3. Foré (België); 4. Simpson (Ierl.); 5. Ronchinl (It.); 6. Ab Geldermans; 7. Fischerkeller (W. Did); 8. Coen Niesten 7.30.45; 9. An- quetil (Fr.) 7.31.15: 10. Conterno (It.); II. Schoubben (Belg.); 12. Junckerman (W. Did); 13. Wierucki (Polen); 14. Hassenforder (Fr.)); 15. Murray (Aus tralië); 16. Dejouhannet (Fr.); 17. Jo de Haan; 18 Desmet (België); 19. Be- nedetti (It.); 20. Piet Damen; 26. Jo de Roo; 29. Joop Captein; 39. Piet van den Brekel. De uitslag van de amateurwedstrijd was: 1. Schur (O. Did) 189.23 km. in 4 uur 39 min. 02 sec., gem. 40.690 km. per uur; 2. Bas Maliepaard z.t.; 3. Goossens (België) 4.39.08; 4. Troonbeeckx (Bel gië); 5. Mick Snijder; 6. Comelis (België); 7. Claes (België); 8. Jaisli (Zwits.); 9. Enemark (Den.); 10. Schleunlger (Zwits.); 11. Ekblom (Zwe den); 12. PJIferi (It.); 13. Posti (Oost.) 14. Troche (W. Did); 15. Thull (Lux.); 16. Torok (Hong.)); 17. Baunsoe (Den.) 18. Hage (O. Did); 19. Horvath (Hong.) 20. Llmbach (W. Did); 22. Van Egmond 27. Zilverberg; 42. Hugens; 45. Entho- Rowe verbeterde Eur. record kogelstoten Zowel bij de dames als bij de heren is de tweedaagse atletiekwedstrijd tus sen Groot-Brittannië en Polen, die in het White City stadion te Londen werd gehouden, door de gasten gewonnen. De Poolse herenploeg won na een voor sprong met 5148 aan het einde van de eerste dag met 10699 punten; de Poolse dames zetten een op de eerste dag opgelopen achterstand (3025) om in een overwinning met 5452. De Brit Arthur Rowe heeft het Euro poes record kogelstoten verbeterd met een worp van 18.59 meter. Het oude record stond sedert 24 mei (Pescara) van dit jaar op naam van de Italiaan Silvano Meconi met 18.48 meter. Het wereldrecord kogelstoten is in handen van de Amerikaan Parry o'Brien met 19.30 meter. ATLETIEK IN HET BUITENLAND De belangrijke prestatie op de Finse atletiekkampioenschappen, die zondag on der ideale weersomstandigheden te Hel sinki gehouden werden, was de sprong van 2.10 m. waarmee Eero Salminen het hoogspringen op zijn naam bracht. In Meerbeek versloegen de Duitse dames die uit Tsjecho Slowakije met 63—43 punten. Kriemhleld Hausmann verbeter de het Duitse record discuswerpen tot niet min,der dan 55.70 m. Bij wedstrij den ln Delmenhorst kwam de pas 18- jarige sprinter Peter Gamper tot een tijd van 10.4 sec. op de 100 meter. Dat het geen uitschieter was bewees de jonge Duitser door direct daarna dezelfde tijd nog eens tweemaal te lopen. Tijdens atletiekwedstrijden te Schaes- berg heeft Jan van Uden (Schaesberg) zondagmiddag het Nederlands junior record op de 1500 meter verbeterd. Hij maakte een tijd van 3 min. 59 sec. en bleef daarmee ruim onder het oude re cord dat met 4 min. 1.4 sec. sinds 31 mei van dit jaar op naam stond van Chris Konings (Zaanland, Zaandam). KANO WE8T-DUIT8LAND WINT DRIELANDEN WEDSTRIJD West-Duitsland heeft in de drielanden wedstrijd te Oberhausen een overwinning behaald op Nederland en België, die te zamen slechts 80 punten haalden tegen West-Duitsland 102. Onze landgenoten eindigden op de tweede plaats met 45 punten en België werd derde met 35 punten. Op alle nummers triomfeerden de Duitsers. Na de eerste dag van de kano-landen- wedstrijd West-Duitsland—Nederland België had de Westduitse ploeg de lei ding met 18 punten. Nederland had 16 punten en België 8. Van de nummers op de 10.000 meter gingen slechts de wed strijden in de kl en k2 klasse door, om dat Nederland noch België eeen k4 ploeg had gestuurd. In het door het drukke scheepvaartverkeer gehandicapte kl nummer zegevierde de wereldkampioen in de k2-klasse: Fritz Biel. Ook de k2 klasse leverde een Duitse overwinning op. Suhrbier en Wenzke werden hier eerste gevolgd door de Nederlanders Klingers- Huisman, die een protest wegens hinde ren hadden ingediend tegen Schluesel Ackers die als eerste door de finish gin gen. Geurts die in de kl klasse tweede werd, kreeg een soortgelijk protest tegen zich, maar dit werd afgewezen. „Ben je van plan om de drie jaar op het heren enkelspel-kampioenschap beslag te leggen?", was de vraag, die men Lex Karamoy na zijn overwinning op Van Eysden stelde. Een verlegen schouderophalen was het enige ant woord. In 1953 en 1956 veroverde hij de titel en zondag (1959) ging hij wederom als kamnioen van de baan. Bescheiden is I^aramoy in dit toernooi beslist niet geweest. Zaterdag verdedigde hij samen met Goris de titel in het heren dubbelspel met succes; zondag, werd hij kampioen in het enkelspel en samen met Fredy Marinkelle won hij ook de finale in het gemengd dubbelspel. Dames dubbel voor Fredy en Joyce Mariskelle Fraai is de eindstrijd tussen Karamoy en Van Eysden niet* geweest. Het werd een vlak baseline-duel, waarin Karamoy zijn wil aan zijn tegenstander oplegde. Hij wist van te voren, dat hij het spel tegen Van Eysden moest vertragen wilde hij de partij winnen. Dat deed hij dan ook. Vanaf de baseline bevocht hij Van I Eysden. voortdurend wachtend op een fout van de slanke donkere Hagenaar, j Met 61 won Karamoy de eerste seet. In de eerste game van de "tweede set door brak Van Eysden de service van Kara moy. De kansen keerden. Het werd 20, I 21, 31, 41 voor Van Eysden, Dank zij de grotere vaart en druk, die hij op I zijn tegenstander uitoefende. Karamoy I deed er daarna niets meer aan en liet de I set aan Van Eysden (61). De laatste twee sets gaven hetzelfde beeld als van 1 de eerste te zien. Karamoy bleef op de baseline hangen. Met 62 ging ook de derde set naar hem. In de vierde set vol trok het vonnis zich over Van Eysden snel. Bij 53 voor Karamoy moest Van Eysden serveren. Hij begon met een dou ble fault, daarna sloeg hij een bal ver buiten de lijnen. Vervolgens scoorde hij een punt met een ace. Een smash in het net, gevolgd door een double fauld waren de laatste fouten, die hij maakte. Met 63 won Karamoy deze set. In het dames enkelspel is er dan toch nog één speelster geweest, die mej. Rol- lin Couquerque een nederlaag kon toe brengen. Mevr, Vletter vond het juiste tegenspel. Door, een grote spreiding stichtte zij verwarring in het spel van mej. Rollin Couquerque en met 64, 61 won zij deze finale. Dat de zege in het gemengd dubbel spel door de combinatie Fredy Marin kelleKaramoy zou worden behaald, was vrijwel met zekerheid te zeggen, on danks het feit, dat Karamoy een neder laag voorspelde. Hij wa6 moe en dat was aan zijn spel duidelijk te zien. Aan het uitstekende volleren aan het net van Fredy Marinkelle heeft hij echter een enorme steun gehad. Aan de andere kant van het net ging het in het geheel niet goed. Maris moest alles alleen doen, aan gezien zijn partner Ineke Commanduer zeer zwak speelde. De cijfers waarmede Fredy Marinkelle en Karamoy wonnen waren 64, 1—6, 63. Laag niveau. Dat het Nederlandse tennis in een im passe is geraakt was reeds bekend, doch dat vooral het damesspel tot een laag niveau is gezonken, bleek zaterdagmiddag In de finale heren enkelspel, zondag middag op de Metsbanen in Schevenin- gen, heeft Karamoy Van Eysden met 61, 1'6, 62 en 63 verslagen. Op de achtergrond de Nederlandse kam pioen Karamoy, voorgrond Van Eysden. tijdens de halve finales overduidelijk. Aian de prestatie van mej. Roliin Cou querque willen wij niet tornen, doch dat zij erin slaagde de 37 jaar jongere Rietje Tervoort in slechts 35 minuten te ver slaan, geeft toch wel te denken. In 1947 had mej. Couquerque voor de laatste maal de titel in het enkelspel behaald.. Men twijfelde aan een finaleplaats voor haar. doch zaterdagmiddag nam zij deze twijfel weg. Op baan A van het centre court vochten Henrlette Ruinen en mevr. Vletter een spannen duel uit. De eerste set ging met 97 naar Henri- ette Ruinen, doch door een 63 over winning voor mevr. Vletter in de tweede set waren de kansen weer gelijk. Punten scorend mei haar sterke backhanddrive en verrassende dropshots doorbrak Hen- riëette Rumen daarna de service van haar tegenstandster. Zij won vervolgens haar eigen servicegame en zo leidde het Hilversumse mei6je met 20. Deze voor sprong was echter van korte duur. Mevr. Vletter liep op haar concurrente in en tot 66 ging de strijd gelijk op. De der tiende game eindigde in het voordeel van mevr. Vletter (76) mej. Ruinen moest serveren en dat ging helemaal verkeerd. Zij raakte met 3040 achter. Een dou ble fault veroorzaakte haar nederlaag (8—6). De titel in het heren dubbelspel werd op gemakkelijke wijze door Karamoy en Goris behaald. In de eerste set verloren Van de Weg en Maris beiden hun ser vicegame. En het leek er zelfs op dat Maris noch Hans van de Weg veel moei te deden om op het kampioenschap be slag te leggen. Beide spelers sloegen de eenvoudigste ballen tegen het net of ver bulten de lij nen en zo wonnen hun tegenstanders de eerste twee sets met 61, 63. Nog even spanden Maris en Van de Weg zich bij een 42 achterstand in de derde set in. Opeens lukten de smashes wel en ook de half volley's werden uitstekend genomen. Tot 41 heef deze opleving echter geduurd. Daarna was het ge beurd. Maris verloor zijn servisegame door de slechte afwerking van zijn sla gen en bij ziJn laatste servise maakte hij een double fault. Met 04 wonnen Ka ramoy en Goris, die goed spel lieten zien de derde en beslissende set. De Haagse meisjes Fredy en Joyce Ma riskelle versloegen in de finale van het dames dubbelspel de titelhoudsters mevr. Peters en mevr. Thung en wonnen de titel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8