KORT Ook een Keukenhof'' bij New York MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE CQUKANT PAGINA 10 Met de KLM-Constellation „Soe- rabaja" uit Milaan is Prinses Bea trix zaterdagavond omstreeks 10 uur van haar vakantie in Italië, op Schiphol teruggekeerd. De prinses werd op het platform van de Am sterdamse luchthaven verwelkomd door haar zuster, prinses Margriet. Auto reed in kanaal TWEE DODEN Twee inwoners van Kerkrade, de 28-jarige J. Weelen en de 23-jarige H. J. Sporken, zijn verdronken, toen de auto, waarin zij waren gezeten, te kwart over twaalf in de afgelopen nacht bij Oirschot in het Wilhelmina- kanaal reed. Twee andere inzittenden, de 25-jarige Sporken en de 24-jarige Goedkoop, beiden eveneens uit Kerk rade, hebben zich nog uit de auto weten te redden, doch zij moesten met een ernstige shock in het zieken huis worden opgenomen. De auto is, rijdende uit de richting Tilburg op de rijksweg Breda-Eind- hoven, op de hmvel te Oirschot, even voorbij de bocht in de aansluiting van de provinciale weg naar Best met de rijksweg, door nog onbekende oorzaak over het één meter hoge dijkje langs het Wilhelminakanaal geschoten en in het water terecht ge komen. Twee agenten van de rijkspolitie en een burger slaagden er niet in om de twee, die nog in de wagen moesten zitten, te redden. Eén van de omge komenen had zich nog halverwege een portierraam geworsteld er. de andere werd uren later uit het kanaal opgedregd. De vier jongemannen waren op de terugweg van de wielerwedstrijden te Zandvoort. LUISTERAARS EN KIJKERS IN NEDERLAND Op 1 augustus 1959 bedroeg het aantal geregistreerde radio—ontvang toestellen 2.563.223 tegen 2.556.469 op 1 juli 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aangegeven televi sietoestellen van 489.650 tot 503.207 (t/m 14 augustus: 5(fc9.504). Op 1 augustus 1959 waren er 495.814 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 498.522 op 1 juli 1959. Om te gaan: Tot 15 september zal in'de Li- naeushof de derde internationale dah- liatentoonstelling worden gehouden, Op deze tentoonstelling zullen 20.000 dahlia's in ruim 2O0 soorten worden geëxposeerd. Er zal voorts een prijs vraag worden gehouden onder de ti tel: „bezoekers kiezen de mooiste dah. lia in de Linaeushof'. Het 7-jarig zoontje van de heer Roelofsen uit Opheusden is vrijdag middag omstreeks half vier bij het spelen met vriendjes aan de Rijn te water geraakt en verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. Het vierjarig jongetje Eduard Kik is vrijdagmorgen van het balcon van de hoogste etage van een woning aan de van Vlotenstraat in Den Haag in de achtertuin gevallen. Het was een val van twaalf meter. Het kind had geen letsel opgelopen, maar toch ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De expositie „Jazz Journal", vijftig jaar jazz in woord en beeld, wordt op vrijdagmiddag 21 augustus in de vleeshal te Haarlem geopend. De tentoonstelling, georganiseerd door de Haarlemse jazzclub in samenwer king met de stichting Haarlems bloei, duurt tot en met 4 september. De Romeinse politie en mare chaussee is zaterdag de gehele dag met 5.000 man in touw geweest om wandaden van nozems tegen te gaan. Deze operatie „Ferragosto" 15 augustus genoemd, is de grootste in haar soort tot dusver en heeft suc ces gehad. ZaZterdag is maar één diefstal gepleegd: een auto van bui tenlandse toeristen was het object. Benden nozems, die een aanval op café's in de zin hadden, werden in een oogwenk uiteengejaagd. Wilt U iets weten? Vraag: van J. R. G. te N. Zijn er ook R. K. kinderziekenhuizen in Ne derland waar gelegenheid is het diploma kinderverpleging te beha len? Antwoord: U kunt zich wenden tot een der volgende ziekenhuizen: r. k. Kinderziekenhuis Westeinde, Den Haag; dr. Nolet-stichting, Schiedam; St. Canisius Ziekenhuis, Nijmegen; St. Ignatius Ziekenhuis, Breda. Er zijn er nog wel enkele meer, doch wij menen met deze vier te kunnen volstaan. Vraag: Wat zijn hondsdagen en wanneer zijn die precies? Bestaan er ook kattendagen? Antwoord: De hondsdagen zijn van 23 juli tot 23 augustus. Zij ontlenen hun naam aan het feit dat dan de hondster (Sirius) tegelijk met de zon opkomt. In die periode heerst normaal de maximale zomertempera- tuur, waaraan het bederf van eet waren wordt toegeschreven. Katten dagen zijn ons onbekend, althans in een betekenis zoals die aan de honds dagen wordt toegekend. Vraag: over Jeugdherbergen. Antwoord: Wij raden U aan zich om adressen en verdere inlichtingen te wenden tot de Katholieke Vakan tiehuizen en Jeugdherbergen Cen trale, Nachtegaalstraat 60bis, Utrecht. De lijst is te lang om in ons blad op te nemen. Werken in Tirol: Tot welke in stantie kunnen wij ons wenden om aan adressen te komen in Tirol, wel ke safe zijn. Wij willen er een jaartje werken. Antwoord: Gaat u eens praten op het Gew. Arbeidsbureau of het R.K. Arbeidsbureau voor vrouwen en meisjes, of het bureau voor maat schappelijke inlichtingen te Den WÊËMMÏÊ,,pf|f Haag, v. Speykstraat 143. Badmintonracket krom: Hoe kan! Een deelnemer aan het vrijgezellencongres te Grevenbicht uit Friesland ik de kromgetrokken houten rand wilde reeds op de eerste avond de brui aan zijn vrijgezellenstaat geven, van mijn badmintonracket weer in Onze fotograaf snapte hem tenminste met een schone in de laan der liefde de juiste vorm krijgen? vraagt K. V. te Grevenbicht. Antwoord: Uw racket is zeker voch tig geweest. Er zal niet anders opzit ten dan de houten rand vochtig te maken en daarna vast te klemmen in een klem. zoals ook voor gewone tennisrackets gebruikt wordt. 1 Artis, musea, zwemrecords: Wij verwijzen de heer J. V. voor zijn vra gen 1 en 2 naar de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen, verkeer „Amsterdam", Rokin 5, Am sterdam. Voor wat betreft vraag 3 ge lieve u zich te wenden tot de Kon. Ned. ZZwembond, adres secretariaat G. Doustraat 20, Utrecht. „Een gat in het dak", door Cilli Wethekam. Uitg. Ad. M. Stok, Den Haag. Gardenia Reeks. „Er zit een gat in het dak", zegt Mal wine aan tafel tegen haar jonge zusjes en broertjes, vier in getal, en dat betekent, dat er weer een grote zorg is bijgekomen in het ouderloos gezin dat Malwine het oudste meisje, dat de leiding heeft Jonas, Antje Volker en Muisje omvat. Soms moet de kinderlijke vrolijkheid en onbe zorgdheid opzij worden gezet voor een bekommerd volwassen zijn om het gezin van vijf kinderen, die de ouderlijke steun missen, op de been te houden. Dit is de beklemmende kant van dit uitstekend geschreven boek. Maar verder is het doortrokken van een tintelende humor. De ge schiedenis van de „Gartemannetjes" zal niet nalaten ontroering bij de lezer te wekken, nu en dan zelfs iets te overvloedig; de levensechtheid komt er op zo'n manier een beetje door in het gedrang. In elk geval echter wil de schrijfster wijzen op het mooie en zuivere, dat ieder in zijn leven kan ervaren, en dat maakt dit boek tot een waardevol stukje lectuur. „Een vrouw vecht zich vrij" door Robert S. Close. Zuid- Holl. Uitg. Mij. Den Haag. De Australische schrijver schotelt hier een realistische schildering voor van het leven van een 17-jarig Engels meisje, dat in het begin van de vo rige eeuw het doodvonnis tegen zich hoort uitspreken. Zij had de wet op een klein punt overtreden, maar de zwaarste straf zou haar treffen. Nog zwaarder werd zij echter ge straft door de „gratie", welke haar werd verleend en welke de doodstraf omzette in een nog veel verschrik kelijker lot dan een snelle dood: de portatie naar Van Diemensland bij Australië, toendertijd een Engelse strafkolonie, waar haar een onmen selijke tijd te wachten stond. De lief de komt tegen het eind van het boek de geschiedenis iets minder schrij nend maken. Dit boek, dat beklem mend werkt, zal evenwel niet na laten volwassen lezers te boeien. Muziekgeschiedenis, Deel II, vanaf 1800 tot heden, door J. H. W. Kool. Artibeeld en cyclopedie, Alkmaar. De lezers van het eerste deeltje hebben reeds de waarde leren ken nen van deze zeer smaakvol uitge voerd, overzichtelijke en gedegen miniatuur-muziekgeschiedenis. Het werkje behandelt in feite het tweede deel van de geschiedenis der mu- ziekontwikkeling. Behalve de voor naamste fenomenen van de vorige eeuw vinden wij hier ook de verte genwoordigers van de moderne mu zikale stromingen terug. Het is zeker niet gedaan aan het slot van het boekje, want de ontwikkeling zet zich nog steeds met kracht voort. Ook na Schönberg staan we weer aan het begin van een nieuwe golf. „De Chinese Jonk" door Aster Berkhof. N.V. Uitge verij De Lanteern, Utrecht. De eerste taferelen van het boek lijken op de oude, vertrouwde, min of meer naïeve schilderingen van een politiebureau, zoals die in de meeste detectives te vinden zijn. De plaatse lijke autoriteiten van Hong Kong hebben de hulp ingeroepen van een Franse rechercheur met zijn helper, functionarissen met een grote faam, wier verschijning opschudding en bewonderende blikken opwekt. Lang zaam maar zeker maakt het statisti sche begin plaats voor een geheel ander type van verhaal. Een boeiende tocht volgt door het Chi nese land in zijn hedendaagse toe stand. Men zit midden in de be klemmende smokkelhandel in wa pens en verdovende middelen. Bui tengewoon treffend is het beeld van het moderne Hong Kong en zijn in drukwekkende omgeving. Hier tonen zich de kennis en bekwaamheid van de auteur het best. Het is een boek, dat men niet gauw terzijde zal leg gen. Zwaar karwei voor pontonniers in het Haringvliet De hevige overstromingen in Oostenrijk 5. Het dorp Bergheim in Oosten rijk, ten noorden van Salzburg* biedt vanuit de lucht gezien met zijn overstroomde straten en huizen een troosteloze aanblik. Zeshonderd militairen van het 462ste pontonniersbataljon zijn rijkswaterstaat te hulp gekomen bij de werkzaam heden aan de enorme bouwput in het Haringvliet. Deze put dient om sluizen te kunnen maken in de toekomstige dijk, die het Haringvliet zal afsluiten. De pontonniers zijn nu begonnen een 450 meter Baileybrug te slaan van de door een ringdijk omgeven bouwput naar de oever van Goeree. Op deze wijze zal in het komende seizoen het vervoer van mensen en materiaal onafhankelijk worden gesteld van het weer. Als visite kaartje van Ned. bloembollencultuur Eerste jaar: 1 miljoen bollen Op een 40 ha. groot terrein, onder deel van de Sterling Forest Gardens in Tuxeto oij New York, gaan de Nederlandse bollenkwekers een „Keukenhof" inrichten voor de Ver enigde Staten. Dit vernamen wij aan boord van het in de Lekhaven te Rotterdam liggende Noorse ms „Black Tern" van de Black Diamond Lines, dat mor gen, zondag, voor dit doel 105 kis ten met uitgezochte bloembollen meeneemt, plus een drietal Neder landse jongelieden, die te zamen met nog zes anderen als volontair bij de inplanting de leiding en supervisie gaan nemen. Op 24 augustus hoopt de „Black Tern" in de haven van New York aan te komen. Sterling Forest Gardens is een ge bied, dat ongeveer 40 mijl boven New York ligt, volgens onze zegs man mr. F. B. M. Nederveen, die secretaris is van de Bond van Bloem bollenhandelaren in Nederland. Het is een terrein, zeide hij, dat verge leken zou kunnen vorden met de Ardennen in België en dat als Re-, heel in handen is van de City Inves ting Cy, een Amerikaanse maat schappij die zich bezig houdt met moderne stadsprojecten en daar dan ook onder meer moderne bebouwing op het oog heeft. Behalve dat ligt het nl. in de bedoeling er een showtuin aan te leggen, waar het gehele jaar door siertuingewassen te bewonde ren zullen zijn. Voor de Nederlandse planten heeft die City Investing Cy samen met de Associated Bulbgro- wers Holland een nieuwe stichting in het leven geroepen onder de naam „Cooperation Sterling Forest Gar dens. In het bestuur daarvan hebben voor het halve aantal Nederlanders zitting genomen. Voor de goede gang van zaken heeft men het volgens mr. Nederveen noodzakelijk geacht in Nederland 'n speciaal comité op te richten, dat het contact AmerikaNederland onderhoudt. De heer B. Warnaar, voorzitter ven de commissie onper soonlijke reclame van het Centrale Bloembollencomité, maakt deel uit van dat contactcomité, evenals dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het pro- duktschap voor siergewassen, jhr. mr. dr. O. F. A. K. van Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur en de heer J. L. van Zijverden, voor zitter van de Amerikaanse groen van exporteurs van de Bond van Bloem bollenhandelaren. Voor deze Amerikaanse „Keuken hof heeft men zich de medewerking verzekerd van de Amerikaanse tuin architect Rutherford en van de jonge Nederlandse tuinarchitect Carl van Empelen uit Heemstede. Een jaar ge leden is men reeds op papier met het ontwerp begonnen. Intussen is er volgens onze zegs man in Tuxeto reeds veel grondwerk verricht en voor de watervoorzie ning zorg gedragen. Dat was trou wens nodig omdat in september- oktober de bollen voor het eerste jaar zullen dit er een miljoen zijn moeten worden genlant. Het volgend jaar hooDt men dit aantal minstens te verdubbelen. Om niets aan het toeval over te laten, heeft men enige tijd geleden reeds in de bollenstreek een oproep geplaatst voor jonge deskundigen op het gebied van bollenplanten. Uit een zestigtal gegadigden heeft men ten slotte een negental aangewezen. Zij zullen zoals gezegd als volontair in de Amerikaanse „Keukenhof" werk zaam zijn. Drie hunner gaan morgen met de ,31ack Tem" mee, woensdag a.s. vertrekken er weer enkelen, dan echter met een schip van de „United States Lines", en de laatsten de vol gende week zaterdag. Bij de inrichting van de Ameri kaanse „Keukenhof" is men van Ne derlandse zijde van het standpunt uitgegaan, dat de show een visite kaartje moet zijn voor onze bloem bollencultuur in het algemeen. De financiering geschiedt dan ook geheel van Nederlandse zijde. Voorlopig worden dit jaar alleen de bekende, algemeen verkrijgbare handelssoorten geplant, zodat de Amerikanen naar keuze kunnen be stellen. Alle bollen zullen geheel voldoen aan de eisen, die de planten- ziektekundige diensten van beide landen stellen. Voor de aankoop en verscheping van de bollen heeft het comité de firma L. Stassen jr. ingeschakeld. VRUGEZELLENKONINGIN GEKOZEN Het wereld-vrijgezellencongres te Grevenbicht is zaterdag geopend. Er waren ongeveer 1000 deelnemers en deelneemsters uit de landen: Neder land, België, Duitsland, Italië, Oos tenrijk, Finland, Hongarijë, Polen, Zwitserland en Zweden. Zaterdagmiddag om drie uur werd in het gemeentehuis een expositie van werken, vervaardigd door leer lingen van de Jan van Eyckacade- mie in Maastricht, officieel geopend, 's Avonds volgde de officiële ope ning van het congres door de heer G. Greyn. Een hoogtepunt vormde zaterdag de verkiezing van de vrijgezellen- koningin 1959. Gekozen werd mej. Anja Casander, een 25-jarige apothe kers-assistente uit Brussel, geboren te Amersfoort. NZH hield opruiming na Zandvoort Belgen zochten ruzie De Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij heeft gisteravond na afloop van de wereldkampioenschap pen op het circuit te Zandvoort in drie uur tijds in 95 autobussen en tijdens 300 ritten 20.000 bezoekers vervoerd van Zandvoort naar de par keerplaatsen in Vogelenzang, Heem stede en Haarlem. In Vogelenzang stonden de meeste auto's geparkeerd door de komst van zeer vele Belgen. Er waren 2.000 auto's en de bussen hebben 8.000 bezoekers vervoerd. Hierna volgde Haarlem Oost waar 500 auto's stonden en Haarlem Noord met 200 wagens. Aangenomen wordt, dat buiten de parkeerplaatsen in Haarlem 300 auto's geparkeer waren. Er dreigde des avonds in Zandvoort een incident te ontstaan doordat Belgen minder vriendelijk optraden tegen het personeel van de NZH. De directie dreigde het vervoer te zullen staken, maar nadat de politie voor versterking had gezorgd kon het ver voer weer normaal verlopen. De Nederlandse Spoorwegen hebben 12.000 bezoekers per trein vervoerd. TWEE GLAZENWASSERS VIELEN Toen zaterdagmiddag een der bo men van een glazenwasserladder, die tegen de gevel van een huis aan de Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam geplaatst was, brak vielen twee glazenwassers op straat. De 36-jarige J. J. Pronk, die ter hoogte van de derde etage stond, moest met een gebroken enkel in een zieken huis worden opgenomen. De tweede glazenwasser, die bij de 2e etage be zig was, bleef ongedeerd. BLOEMENCORSO IN ROTTERDAM Langs 20 km straat van Rotter dam, zowel op de rechter ils de lin ker maasoever is zaterdagmiddag 't jaarlijkse bloemencorso gegaan. Het aantal praalwagens leek dit ja.ar echter groter te zijn dan anders, maar het werd nog overtroffen door de hoeveelheid meemarcherende mu ziekkorpsen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10