Benoemingen Minderbroeders-Franciscanen Gedeserteerde Belgische soldaat pleegde overval in Rotterdam Gebiuik van antibiotica in veevoeders oorzaak van paratyphus? Angstkreet van soortgenoot verjaagt vogels van luchthavens De gang van een kreelt is wonderlijk het dappere leven DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nieuw NAV O-hoofdkwartier in Parijs Het nieuwe hoofdkwartier van de NAVO in Parijs nadert zijn voltooiing. Sedert de aanvang van de bouw in december 1955 hebben technici uit de V. S., Canada, Engeland, Frankrijk, Denemarken, West-Duitsland, Grieken land, Italië en Turkije broederlijk samengewerkt. Het ontwerp is van de Franse architect Jacques Carlu. Het gebouw is 185 meter lang en 25 meter hoog. Het heeft zes etages. De ondergrondse garage kan ongeveer 590 auto's en 100 scooters -of motoren bergen. De totale grondoppervlakte bedraagt 7400 m2. Op voordracht van de Provinciaal Wilfred Hendriks te Leiden der Minderbroeders zijn door de pectievelijke (aar.s) bisschop (pen) benoemd: tot pastoor te Leiden, H. Leonardus a Portu Mauritio, pater Barnabas van Rijn, die kapelaan was te Haarlem, H. Antonius; tot pastoor te Vorden pater Aloysius Bodewes, die kapelaan was te Leiden; aan pater Hugo Pon- sioen, pastoor te Vorden is om ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend; hij gaat wonen in het klooster tc Alverna. Verder zijn benoemd de paters: Adrhnus Loof te Amsterdam, Jozef, kapelaan; Anectus van Gendt tot kapelaan te Rotterdam, H.H. Ant. en Rosalia (was kapelaan te Amsterdam-Mozes); Ansfried Kxouwels te Amsterdam, H. Franciscus van Assisi, kapelaan; Bertwin Bootsma, die kapelaan was te Rotterdam H.H. Ant. en Rosalia, naar Amsterdam als godsdiensleraar. Crispus Schouten naar Rotterdam- Zuidwyk, kapelaan (was kapelaan te Woerden); Damasus Castelein na-ar Gorcum, kapelaan (was kapelaan te Amster dam, H. Franc.) Domi ius van de Burgt te Hemen (Gld.), kapelaan; Ferrerius van Berkel te Amster dam, H. Franciscus van Assisi, ka pelaan (was kapelaan te Gorcum); Firmatus van Rijn te Wydhen, H. Everardus, kapelaan; Gorgonius Simonis te Woerden, ka pelaan (was kapelaan te Alverna (Gld.); Hydiulf Frank te Delft, H. Jozef, kapelaan (was kapelasn te Hemen); Respicius Weijs te Alverna (Gld.), kapelaan; Terentius Zijerveld te Bolsward, kapelaan; Thsddeus Ros. die kapelaan was te Amsterdam, H. Franciricus naar Drachten; Theodosius van Buul te Haarlem, H. Antonius, kapelaan (was kapelaan te Wyohen, H. Antonius Abt); PATER L. J. LOOS t Dinsdagmiddag is in het klooster van de Paters Redemptoristen te Roo sendaal pater L. J. Loos C.ss.R. over leden. Pater Loos heeft vooral be kendheid verkregen als retraiteleider en volksmissionaris. Hij is in 1890 te Rotterdam geboren, werd in 1910 ge profest en in 1915 te Wittem tot pries ter gewijd. Daarna is hij achtereenvolgens ver bonden geweest aan het Redempto ristenklooster te Amsterdam, in 1927 als rector aan de kapel in 't Zand te Roermond, in 1933 aan het klooster in 's-Hertogenbosch, in 1936 weer aan het klooster in Amsterdam en in 1946 als directeur aan het retraite huis te Noordwijkerhout. Sinds 1949 was hij directeur van de H. Familie te Roosendaal. De uitvaart en begra fenis vinden vrijdag 14 augustus in Roosendaal plaats. Leonardius a Portu Mauritio, laan; Justinus Söhellart, die kapelaan was te Bolsward, gaat naar Haarlem voor de kath. sociale jeugdzorg als algemeen aalmoezenier. Nieuwe secretaris van de provincie. Gevonden voorwerpen bij spoorwegen verduisterd Drie jeugdige beambten van de af deling „Gevonden Voorwerpen" van het Centraal Station te Amsterdam Met de bedoeling er met de kas ser als een hazewind naar binnen had gearresteerd, verdacht van ver- vandoor te gaan heeft gistermiddag zien schieten, stormde hem achter- 1 duistering van „gevonden voorwer- een 18-jarige Belg in een opticiens- j na. „Haal de politie", schreeuwde de Pei} "- Het zijn de 21-jarige B„ de 19- en fotozaak aan de Mauritsweg te I glazenwasser. De ander bedacht zich jarige S. en een 17-jarig jongmens, Rotterdam de winkelbediende neer- j geen ogenblik, hield een passerende dat de hoofddader bleek te zijn, geslagen. Hij kon evenwel worden ge grepen en aan de politie overgege ven. De winkelbediende moest ge wond in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. In de loop van de middag kwam een jongeman de winkel van de fa. Hartog aan de Mauritsweg binnen. Hij kocht een filmpje van de heer N. Stolk uit Schiedam, die alleen de zaak beheert. De koper toonde zich ge ïnteresseerd in een belichtingsmeter, maar wilde nog even over de aan koop nadenken en zei tegen vijf uur terug te zullen komen. Dit gebeurde en toen de bediende zich bukte om de meter te prkken, werd hij opeens door de klant met een stuk ijzer op zij tegen het hoofd geslagen zodat hij tegen de grond sloeg. De deur van de winkel stond open en de 22-jarige Rotterdamse glazenwasser J. C. Hees, die juist paseerde, zag met één oogopslag wat er aan de hand was. Hij stoof naar binnen en greep de jongeman, de 18-jarige V. van den B. uit Antwerpen. Een tweede voorbij ganger, die verbaasd de glazenwas- PATER VAN STRAATEN TERUG UIT AMERIKA Pater Werenfried van Straaten het hoofd van Oostpriesterhulp, is na een verblijf van tien dagen in de Ver. Sta!cn op zaterdag 8 augustus in Bel gië teruggekeerd. Pater Van Straaten reisdè voor de eerste maal nsar de Verenigde Sta ten op 10 juni j.l. en bracht er, na een eerste kortstondig verblijf, in de Aan pater Landoaldus Valcxk, die jongste dagen een tweede bezoek om zeven jsar de taak van secretarius met de olaatselijke kerkelijke over- provinciae heeft vervuld, is eervol ontslag verleend uit deze functie; hij wordt opgevolgd dóór een jonge kracht, pater David Donkers, die in begin september zijn werkzaamheid op dit terrein zal aanvangen. Totdus- ver was hij godsdienstleraar te Am sterdam. heden alle voorbereidingen te tref fen voor zijn aanstaande rondreis door de V.S. Tijdens deze rondreis die in de maanden oktober-november zal plaatsvinden, wil pater Weren fried van Straaten de Amerikaanse katholieken vertrouwd maken met de noden der vervolgde Kerk. Lage doses penicilline geen invloed De directeur van het proefstation Het rijksinstituut voor de volks voor moderne veevoeder te Hoog- gezondheid is bezig met een groot land, dr. J. Grashuis, meent dat het epidemiologisch onderzoek, mede in waarschijnlijk zal moeten worden ge- verband met de vragen die aan de acht, dat de paratyfus-gevallen die de minister van sociale zaken en volks- laatste tijd zijn geconstateerd gedeel- gezondheid zijn gesteld naar de pa- telijk veroorzaakt worden door het ratyfus epidemie in Nederland. Het- gebruik van antibiotica in het vee- geen dr. Grashuis beweert, is, vol- voeder van kalveren. gens dr. Spaander een mogelijkheid, Hij meent, dat de toepassing van 1 ™ar er zi->n. ook andere mogelijk- antibiotica in de mengvoeders van f?e£en'. %yaartae onder andere ook kalveren, de z.g. salmonella bacte- behoort import via veevoer. Uitjiet riën, die de paratyfus veroorzaken bij het kalf zelf geen acuut ziekte beeld veroorzaken. Weliswaar ziet het kalf er nu bepaald gezond uit, maar de ziekte openbaart zich niet bij het dier maar draagt een sluime rend karakter. Volgens dr. Grashuis ontsnappen deze ziekteverschijnse len aan de aandacht van de boer, die geen deskundige hulp inroept. Later bij de vleeskeuring ontsnappen ook verschillende dieren aan de aan dacht omdat de groei van de salmo nella door antibiotica afgeremd is en op de voedingsbodem soms pas na vier of vijf dagen groei optreedt. Dr. buitenland komen namelijk regel matig paratyfus-bacillen in veevoer ons land binnen. In de laboratoria van het rijksinstituut voor de volks gezondheid wordt momenteel uitge maakt, met welke paratyfusbacil men te maken heeft. Er zijn name lijk 600 verschillende paratyfus-ba cillen. Reeds jaren onderzoekingen. auto aan en met de meeste spoed I De zaak is aan het rollen gegaan reed de bestuurder naar het politie-1 toen de eigenaar van een fototoestel bureau aan de Westersingel. Toen de zich meldde, welk apparaat echter politie in de winkel aan de Maurits-1 reeds door een ander was afgehaald, weg arriveerde, bleek de glazenwas- en wel door de 17-jarige. ser de Belg nog stevig vast te heb- Men ging bij deze verduisteringen ben. De agent nam zijn taak over en1 op zeer geraffineerde wijze te werk. spoedig zat de man achter slot en 1 De hoofddader reistfe naar Den Haag grendel. De opticiensbediende werd en belde vandaar het bureau „Gevon- ter behandeling in het ziekenhuis op- den Voorwerpen" van het Centraal genomen. Station op te Amsterdam met de Het eerste onderzoek wees uit, dat vraag of zich daar een fototoestel be de Belg een gedeserteerd militair vond, waarvan hij een nauwkeurige was, die in geldverlegenheid zat. De overval, heeft voor de heer N. Stolk nog een staartje gekregen, doch dank zij het kordate optreden van de heer Stolk kon erger worden voorkomen. De verwonding werd in het ziekenhuis Coolsingel behandeld, waarna de heer Stolk met zijn hoofd in verband per taxi naar huis mocht terugkeren. Aan de Kamerlingh On- neslaan te Schiedam geraakte opeens de bestuurder van de taxi bewuste loos, waardoor de wagen, na een ge parkeerde auto geschramd te hebben, het trottoir opreed. De heer Stolk, j sens is gistermorgen in de onder die naast zijn vrouw achterin zat' grondse werken van de mijn Willem greep over de chauffeur heen het j Sophia te Kerkrade tijdens werk- stuur en wist de auto in rechte lijnzaamheden in een opbraak dodelijk te houden. Toen gleed de voet van de verongelukt. Het slachtoffer woonde bestuurd°r van het gaspedaal en(te Kerkrade-Gracht. Hij was gehuwd stond de auto stil. I en vader van vijf kinderen. beschrijving wist te geven. Na het bevestigende antwoord verzocht hij het toestel „station restante" naar Den Haag te'zenden waar hij het dan enkele dagen later onder een valse naam afhaalde. Toen de wettige eigenaar zich meldde liep de zaak mis. Na een grondig onderzoek kwam de spoor wegrecherche op het spoor van de drie jongemannen, die daarop werden gearresteerd. De 38-jarige houwer P. J. Gos- Vogels, die zich op het terrein van Ook op Schiphol werd de methode een luchthaven ophouden kunnen zo- toegepast, met wisselend succes, naast als bekend hinder en gevaar voor de het gebruik van lichtkogels. luchtvaart opleveren en daarom wordt door de autoriteiten van de vlieg velden sinds lange tijd zoveel moge lijk medewerking verleend aan po gingen om te komen tot een doel treffend middel om de vogels van de start- en landingsbanen te weren, Dr J. D. F. Hardenberg, weten schappelijk ambtenaar, directie fauna beheer van het ministerie van land bouw en visserij, heeft asm een ver slaggever van het ANP enkele me dedelingen gedaan over de moderne methoden, welke thans worden ge bezigd om vogels en in het bijzonder meeuwen van de luchthaventerreinen te weren. Enkele jaren geleden ont dekte de Amerikaanse professor Frins van de Harvard-universiteit, dat bij het reproduceren van een angst kreet van een spreeuw alle andere soortgenoten wegvlogen en niet meer terugkwamen. Een nader en uit de aard der zaak langdurig onderzoek leerde, dat deze methode ook voor andere vogelsoorten kon worden toe gepast. De agnstkreet van een meeuw werd op een bandrecorder opgeno men en als men dit geluid op een rijdende wagen langs start- en lan dingsbanen van vliegvelden reprodu ceerde, vlogen de koppels meeuwen weg. In het landbouwproefstation te Versailles (Frankrijk), waar men veel aandacht aan het theoretisch on derzoek schenkt, leerde men al spoe dig dat elke vogelsoort een eigen Het is wel gebleken, zo meende dr Hardenberg, dat het reproduceren van de angstkreten via een band recorder op een mobiele wagen niet afdoend is voor het weren van meeu wen. Daarom is besloten in de aan staande wintermaanden maatregelen van „grotere omvang" te nemen. Op een vliegveld „ergens in Nederland" zal 4angs dé start- landingsbaan een serie luidsprekers worden geïnstal leerd. Tien minuten voor de start of voor de landing van een vliegtuig zal de bandrecorder gaan lopen en wordt cv angstkreet via de luid sprekers over de gehele lengte van de baan gereproduceerd. Men mag aannemen, dat de baan in die periode dan „schoon" zal zijn. Volkel weert kieviten Dr Hardenberg merkte nog op dat de wering van vogels van vliegter reinen heus niet alleen een Neder landse aangelegenheid is. Op alle luchthavens, die aan zee liggen of niet ver daar vandaan, is dit vraag stuk urgent. Zo ver dr Hardenberg heeft kunnen nagaan, neemt Neder land met bovenvermelde experimen tele proeven een vooraanstaande plaats in Europa in. In september wordt op het vliegveld Volkel een begin gemaakt met het weren van kieviten door middel van een gere produceerde angstkreet op een re corder. Dat de experimenten ook van angstkreet had. Het wegjagen ge-1 algemeen belang zijn en zich niet sohiedde dus niet op de eerste plaats door het geluidsvoluime, maar wel of de gereproduceerde angstkreet paste bij de vogels, die moesten worden ge weerd. In het salmonella centrum van het rijksinstituut voor de volksgezond heid worden reeds jaren lang onder zoekingen ingesteld ook voor de Grashuis toonde zirti7e'n"voörttander vleeskeuringsdiensten. Door systema- van het verbod van breed-speetrum tls.ch, onderteek probeert men thans antibiotica, omdat daarvan bet mees- 9*1 vinden welke soorten para te gevaar te duchten is. Lage doses mens ziek maken welke penicilline zoals onlangs door de re- j^^ult^kenf k!»£ I afaakten, een ander „dialect" bleken mone?la1Sprak?i^<^egeen irwloed I par"1 hebben dan de Nederlandse soort, monella praktisch geen invloed. tyfus beschuldigd wordt Dlt onder. J Nog niets bewezen. z°ek ,is( in ™Jle «"""S ®n n°« niat I afgesloten. Volgens dr. Spaander is In een onderhoud met het ANP het zeker niet zo, dat de bron voor deelde de algemeen directeur van de paratyfus onder de bevolking de het rijksinstituut voor de volksge- kalveren zouden moeten zijn. Deze zondheid te Utrecht, dr. J. Spaander, kalveren zijn een mogelijkheid in het mede, dat de ervaringen van dr. geheel, die men niet mag uitsluiten, Grashuis bepaald niet aan enige twij- maar er zijn, volgens dr. Spaander, fel onderhevig zijn. Maar, aldus dr. nog vele andere mogelijkheden. Vol- Spaander, het samenbrengen van het gens dr. Spaander is het niet zo dat door dr. Grashuis geconstateerde de antibiotica hier de volle schuld met de paratyfus-epidemie, is iets I zou moeten dragen van de gevallen wat nog niet bewezen is. van paratyfus. „Meeuwentaal" Steeds dieper is men op de materie ingegaan, aldus de bioloog dr Har denberg en tenslotte kwam men tot de ontdekking dat de Noorse meeu wen, die in de winter naar Nederland met andere woorden, ook de angst kreet van de Noorse meeuw verschil de van die van de Hollandse. Op de Nederlandse vliegvelden, zowel de militaire als de civieie lucht havens. kent men drie soorten meeu wen, nl. de zilvermeeuw, de storm- meeuw en de kapmeeuw. De prak tijk van het onderzoek wees uit, dat het noodzakelijk was de drie ver schillende angstkreten van deze meeuwen op een band op te nemen en deze achter elkaar langs de start en landingsbanen te reproduceren. leen beperkten tot het weren van vogels van militaire en civiele lucht havens, moge blijken uit het feit, dat in land- en tuinbouwkringen de band recorder met bijbehorende luidsprer kers steeds meer opgeld doet voor het verjagen van spreeuwen, lijs'.ers en merels. Reeds is bewezen, dat de vruchtenteelt kan bogen op het ces van het voorkomen van een niet onbelangrijke sohade. EELDENAREN MAKEN EIGEN BLOEMENCORSO. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar op 22 augustus een bloemen corso te Eelde worden georganiseerd door de „Stichting Bloemencorso Eel de". Heel de gemeente werkt mee aan de voorbereiding en de uitvoe ring van deze bloemenshow Eelde is daartoe in 23 wijken verdeeld en iedere wijk teelt de benodigde bloe men en bouwt zelf de praalwagen. In totaal is er ongeveer een miljoen bloemen om de stoet fleur te geven beschikbaar. Tien muziekkorpsen uit verschillende delen van het land ver lenen medewerking. Garnalenvissers sturen de laat ste tijd dikwijls ook kreeften naar de kleinere visafslagen in Holland en Zeeland. De vissers verklaren, dat zij deze dieren soms met twee en drie tegelijk in hun netten aantreffen. Deskun digen menen, dat deze kreeften op een wonderlijke manier in de Noordzee zijn gekomen. Het zijn blauwe kreeften die aan de kust van Ierland gevangen worden. Enige jaren geleden is in de Noordzee een vliegtuig veronge lukt met onder meer 500 kg. kreeft aan boord, levend ver pakt in kartonnen dozen. De des kundigen nemen aan, dat deze kreeften de vliegramp hebben overleefd. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 We- reldkam. wielrennen 20.40-23.15 II Mondo della Luna, opera. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35-9.40 waterst.) 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 V. d. vrouw 10.25 Gram. 11.00 V. d. kleuters 11.15 Orgelrecital 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringuitz.: Landb. rubr. De boer van Nooitgedacht 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nieuws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 14.50 Orgelrecital 15.05 Ga er eens even voor zitten 16.00 Orgelspel 16.30 V. d. zieken 17.00 V. d. jeugd 17.25 Vakantietips 17.55 Act. 18.00 Nieuws 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. .18.50 V. d. jeugd 19.00 Jazzmuz. 19.30 Het platteland nu, gesprek 19.45 Op bezoek bij anderen, vraag gesprek 20.00 Nieuws 20.05 Boek- bespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Wereldfederalisme, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. 22.40 Zorg om de mens, gesprek 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.13 Gewij de muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars 12.00 Fluit en piano 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Vocaal ensemble en orgelspel 14.35 Kamerork. en sopr. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Caus. over kamerplanten 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 17.55 Fanfare-muz. 18.20 De Hang mat 18.50 Regeringsuitz.: De zilver vloot: Een spaarpotpourri het authen tieke Antilliaanse muziek van het Duo Julian Coco en Ottmar Fraai 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huis- muz. 19.30 Radiokrant 19.55 Heet van de matrijs 20.30 Kamerkoor en Gau- deamus-kwartet 21.50 Rep. Duitse Kirchentage te München 21.50 Gevar. muz. 22.05 Gram 22.30 Idem 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S O S - ber. 23.15 Kunstoverz. 23.35-24.00 Gram. VATICAANSE RADIO (25,67; 31,10; 41,21; 196 m.) 22.15 Geen uitzending. Johann Strauss: I. „Eine Nacht in Venedig", Operette in 3 bedrijven. II. Graduation Ball. door LUCY AGNES HANGCOCK 8) „Mac? Ik herinner me Mac.hy droeg de jongens van Martin en vloekte op me, omdaf.hoe lang ben ik ziek geweest, Holton?" „Vijf weken, bijna zes. Mijn hemel, schat, wat ben ik blij, dat je weer beter bent. En ik ben zo trots als ik weet niet wat, dat ze mij jouw ver pleging toevertrouwden. Het is een eer, Bradley". Nadat ze van de verpleegster wat te drinken gekregen had, sliep Debo rah dadelijk weer in. Toen ze weer wakker werd, zag ze haar moeder en een vreemde man naast haar zitten. „Moeder", fluisterde ze en haar moeder knielde naast het bed neer en kuste haar. „Lieveling", huilde ze, „waarom wil je niet beter op je zelf passen? Ik ben zo ontzettend geschrokken, maar voel je je nu beter? Zeg me, dat je weer helemaal beter wordt". „Natuurlijk", zei Deborah. „Ik voel me uitstekend, behalve die zwakte dan. Is dit....", begon ze. „Mijn echtgenoot, kindje. Je nieuwe vader. Arthur wilde beslist blijven om te helpen als het nodig was, zo dat we besloten maar zo spoedig mogelijk te trouwen. Zo gauw het maar kan nemen we je met ons mee naar Engeland. De zeereis zal je veel goed doen". Deborah zei niets, maar keek Ar thur Tremaine strak aan. Hij leek haar gedachten te raden, want hij zei: „Ik zal goed voor je moeder zor gen. We hopen, dat je by ons wilt wonen en dat ellendige verpleeg- stersberoep er aan zult geven". VIJFDE HOOFDSTU& Sylvia Tremaine en haar nieuwe echtgenoot vertrokken de twaalfde april naar Engeland en Deborah huilde, toen ze haar tot weerziens wenste. Ze voelde zich een beetje eenzaam, Het zou nog 2 weken du ren, voordat ze het ziekenhuis kon verlaten en ze huiverde bij de ge dachte haar werk in het Noorden van de stad wser op te nemen. Holcomb, de nachtelijke hoofdzus ter, ontdekte haar afkeer van haar werk. „Reactie, Deborah", zei de oudere vrouw. „Het kan maanden duren, voordat je weer terug kunt gaan. Waarom ga je niet weg en neem je zes maanden of een'jaar rust?" „Ik schaam me, Mrs. Holcomb", zei Deborah. .Maar ik wou, dat ik naar een plaats kon gaan, waar nooit iemand ziek of verminkt of op de een of andere manier ongelukkig is; waar geen enkele dokter of verpleeg ster bestaat en waar ik kon vergeten, dat er kinderen bestaan met minder recthen dan andere. Ik heb genoeg van ziekenhuizen en verpleegsters en doktoren". „Wel", zei de hoofdzuster droog, „ik veronderstel, dat je aan de hemel denkt, niet?" „O, ik verwacht niet, dat ik zo'.n plaats vind", antwoordde Deborah, beschaamd over haar uitbarsting, „maar het zou heerlijk zijn, als het ging". „De plaats, die er het meest op lijkt, is Harmony", zei Mrs. Holcomb. „Dat is de gezondste plaats, waar ik ooit van gehoord heb. liet is een soort rustoord en toch wonen alle inwoners er bijna het hele jaar, be halve als ze op reis zijn. Ik bezit daar een klein huis. Polly Quick, een nicht van me, die me opgevoed heeft woont er helemaal alleen, de hond niet meegerekend. Vijf jvaax geleden verhuurde ik het aan mijn neef, dok ter Ball, en hij hing er een naam bordje aan. Wel, de jongen kwam bij. na om van de honger. Geen sterve ling was er ooit ziek. Dus pakte hij zijn boeltje bij elkaar en ging naar Chicago. Zelfs de begrafenisonder nemer heeft het nest enige jaren ge leden verlatener stierf niemand. Ja, ik denk, dat Harmdny wel de ge zondste plaats in de wereld is". „Zo te horen is het prachtig, Mrs. Holcomb", zei Deborah, die gretig ge luisterd had. „Zoudt u het huis aan mij willen verhuren? En wat moet er met uw nicht gebeuren? Denkt u, dat ze wil blijven om het huishouden voor mij te doen?" „Dat denk ik V/el", zei de hoofd zuster. „Polly is een goede kookster en ijverig als ik weet niet wat. Ze is in de zestig, maar ze is gespierd en kan werken als een paard. Ik weet zeker, dat je haar sympathiek zult vinden; iedereen in Harmony mag haar, ze heeft meer dan iemand an ders mensen uit moeilijkheden ge holpen. Ik zal haar schrijven, als je dat wilt". „In orde. U zegt het me wel, als u antwoord gekregen hebt. Als uw nicht me wil hebben, zal ik dadelijk daarop er heen gaan. We kunnen de voorwaarden Jan wel bespreken. U bent werkelijk een engel, Mrs. Hol comb", zei Deborah dankbaar, „het i" een pak van mijn hart". Toen Alice haar kwam bezoeken, vertelde Deborah haar van haar plan een lange vacantie te nemen, en Alice krijste van plezier. ,Het lot heeft het zo gewild, lieve ling", riep ze. „Paul en ik zijn van plan begin juni te trouwen, heel rus tig en eenvoudig, weet je, en ik heb me al zorgen gemaakt over onze wo ning en over jou. Nu hoef ik niets anders voor je te zoeken. Paul kan gewoon in onze woning trekken, tot dat jij terugkomt en alles is prachtig geregeld. Het gaat me natuurlijk niets aan, Deb, maar welke schikkin gen heb je.... financieel bedoel ik"' „O, Alice, ik ben rijk", riep Debo rah uit. „Zie je, vader liet moeder en mij een vaste rente na en nu moe der een tamelijk welgesteld man ge trouwd heeft, krijg ik alles. Misschien zou het voor veel mensen weinig be tekenen. maar mij komt het als rijk dom voor". „Daar ben ik bly om", zei Alice en ze meende het. Ze had zich erg schul dig gevoeld, toen ze Deborah vertel de, dat ze van plan was lïit de woning te trekken, want ze wist, dat Deb dit niet alleen betalen kon van haar sa laris als verpleegster. Nu was alles keurig geregeld. „Ik hoop, dat je niet van plan bent al het geld aan de armen, verminkten en verschopten te spenderen, arme drommel". „Dat doe ik niet. Ik ben van plan egoïstisch te zijn, Alice. Ik ontvlucht het Noorden, ik loop weg van de ar men en zieken en misdeelden. Ik heb er genoeg var Ik voel, dat ik nooit meer in mijn léven een verple gsters- uniform wil zien, laat staan zelf dra gen. Die brand heeft iets in me ver anderd, ik weet niet...." „Die brand veroorzaakte meer, m'n beste", zei haar vriendin. „De hele stad is vuur en vlam voor betere hui zen. Weg met de achterbuurten. Leve de modelwoningen met brandvrije kamers en met tuintjes voor de kin deren en met zon in elke kamer. Mij komt het een beetje vreemd voor, maar mijn baas zegt, dat hij daar al zijn hele leven voor gestreden heeft. Je ziet dus, schat, dat die brand een hele ommekeer ten gevolge heeft. Ik vind, dat de stad een standbeeld of een gedenksteen voor jouw helden daad moest oprichtendat zouden ze gedaan hebben, als je gestorven was „Ik wil geen standbeeld, Alice. Ik ben al genoeg beloond, dat de Poly- cletus kleine Philip naar een her stellingsoord lieten gaan. Ik was al tot de slotsom gekomen, dat het on begonnen werk was te trachten hen daarvan te overtuigen".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8