DE TEXAS-RANGERS Oranjefeesten in Zoeterwoude toch niet in het water gevallen Nederlandse munt sloeg in tien jaar 1.3 miljard geldstukken Wildplaag op de Veluwe De Franse kernbom DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 trX e: i? I JN LEIDEN li/aar is het Christkind dan?", yy vraagt het kind even later in de kerk. En dat gebeurt tamelijk luid. Moeders lachen vertederd om zulke kreetjes in de kerk, maar va ders plegen dan volgens een 'oede oude gewoonte hun blikken te be vriezen en bestraffend naar de boos doener te kijken. „Ik zie wel der Himmelvater", zegt de schat. En daar de Himmelmutter. Maar geen Kerstkind. En zij kijkt achter in de kerk of bij het Christ kind soms nog ergens in het pad kan ontdekken of onder de banken. Want als het om cadeautjes gaat, kan een kind vasthoudend zijn. Vijf minuten later aarzelt zij precies één minuut over het besluit in welk van de vier collectegleufjes zij de twee stuivers zal doen. De bisschop houdt zijn adem in, want zij staat op het punt het geld in het seminarie-gleuf je te laten glijden, maar dan be denkt zij zich na nog de armen en het studiefonds in spanning ge bracht te hebben, en laat beide geld stukjes aan de kerk ten goede ko men. Lisi zucht ervan. Maar met zulk een gebrek aan besluitvaardigheid kan men van de geringste bezigheid een vermoeiend karwei maken. De rest van de Mis komen we met rust door. De kinderen kijken aan dachtig naar de predikant, hoewel deze in een voor hen onbegrijpelijke taal zeer boze dingen moet zeggen. Hij zwaait immers enige malen be straffende met zijn vinger en laat met redekunstige ijver de rrr's en de nnn's weergalmen. „War er böse", vraagt de jongste na de Mis. We geloven het niet, maar we kunnen het zelf ook niet met zekerheid zeggen. De poort wacht weer; mét missa len en beter bestand tegen teleur stellingen stappen we weer de grau we dag binnen. Nog altijd is er die natte dweil in je nek en een wol kendek, waar het Meteorologisch In stituut nog geen gulden voor zou geven. Dan maar eten en de traditionele grapjes: „ik heb nog een ei-ei-ei!" Het is een omgekeerde lege dop. „Ich auuuch!" vader trap je er elke ket.r weer in en sla je het dopje af. Vanmorgen mag er met het oog op de meteoro logische teleurstelling wat luidruch tigheid bij komen. We slaan met een platte vuist de eierdoppen kapot. En Lisi slaat in haar onschuld naar een ei, dat nog gevuld op de eetlust van tante staat te wachten. Oei! Het struif zit tot achter haar oren en klodders geel plakken op het behang. „Gelukkig", zegt tante, „eindelijk eens smerigheid op het behang. Nu kunnen we onderzoeken of dit be hang werkelijk afgewassen kan wor den." De man in de winkel had on gelijk Als u 't niet gelooft komt u dan bij ons maar naar de gele abstracte schildering op het behang kijken en pikt u dan meteen een kopje koffie mee! Want eigenlijk heeft u er recht op eens met dit tweetal persoonlijk kennis te maken, nadat ik u er twee weken mee lastig gevallen heb. Komt u gerust: Anneliese kan een hele aardige kniebuiging maken, als zij u begroet en de jongste kijkt u met een paar ogen aan, die je tot diep in de ruggegraat voelt kietelen. Maar neemt u dan wel iets „voor bij de koffie" mee, want de logé's heb ben aardig aan ons tantième-potje geknabbeld. Zuinigheid is geboden. NTa het ontbijt hebben we Anneliese dammen geleerd. Nu is dit een sport, die snel aanleert; dies zaten wij spoedig tegenover elkaar: der Onkel met één hand onder zijn kin om de zware arbeid onder zijn her senpan wat steun te verlenen en Lieserle met een voorovergebogen blond kopje en een paar felle kleur tjes op haar wang. En zij wint! Stel je voor. De ramp is niet te overzien voor de Onkel en het kind loopt naar Tante om jui chend van deze Marathon-overwin ning te vertellen. Maar dan dit: Het kind heeft een spaarpotje met veertien cent er in en in haar over moed wil zij nü om geld speeln. Twee cent voor de winnaar van elke partij. Maar die twee centen zijn mijn eer te na. Het meiske is al zeker van de overwinning maar nu is er aan de Oom-kant van het slagveld geen en kele onzekerheid meeV. Mocht ik zo juist nog wel eens aarzelend een stomme zet doen: vier stenen zo maar voor het slaan, en dan wanhopig in mijn haren grijpen, nu gebruik ik een koele methode als een man die weet wat hij wil. Ik voel me als de Torero Manuel in het verhaal van Hemingway. „El ke stap was verantwoord en hij maakte geen enkele beweging méér dan nodig was om de stier te ontlo pen". Intussen houd ik goed mijn Anne- lies in de gaten. Het kind voelt al gauw de verandering, die er in haar tegenpartij heeft plaats gevonden, de kleurtjes worden nog roder en het kopje zakt steeds dieper. Zij verliest En nu haalt ze een stout stukje uit, vtant ze wil nóg eens spelen maar dan om vier cent, want ze rekent voor, dat ze dan weer haar centen heeft teruggewonnen. Dat had ze gedacht, ze verliest weer. C*ven zie ik twijfel in haar gezicht en dan: wéér gelijk of dubbel. Dat is moedig, daar moet je als man bewondering voor hebben want als zij verliest heeft zij acht centen ver speelt en mocht zij nog verder willen gaan is zij al haar spaarcenten kwijt en staat zelfs bij oom in het krijt. Weer spelen we en dan zie ik over haar donzige wang 't zilveren spoor van een traan glijden. Zij snuit haar neus en kijkt intussen moedig naar het bord. „A Man kills the things he loves" suggereert tante. Ineens we ten we niet meer waar we alle stom miteiten tegelijk vandaan moeten halen. Het meisje haalt dam op dam en tenslotte zijn we verslagen. Te gen zoveel vrouwelijk vernuft kan een ma niet op. Zilveren tranenspo- ren zijn gevaarlijker dan tien dam men. Zij krijgt al haar geld terug en de overdracht is zo plechtig, dat zelfs de zqn er niet bij wil ontbre ken en nu zonder mankeren door het raam naar binnen stapt. En wat kan je dan béter doen dan in de Leidse Hout gaan wandelen? LEX BRUINHOF. (Slot volgt). Alleen de ochtend stelde teleur Om alvast in de feeststemming te komen trok de St. Jans Fanfare op de vooravond door het dorp naar het feestterrein op de Noordbuurtseweg te Zoeterwoude, maar het was alsof de feestelingen maar liever hun krachten bewaarden tot de dag zelf en ook voor het eerste programma nummer, de bromfietswedstrijden, was ondanks de flinke geldprijzen zo weinig animo, dat het bestuur besloot, terwille van de attractie een extra wedstrijdn.l. voor motoren, in te lassen. De uitslag van de motorwedstrijd was 1. Jan Vlasveld; 2. Aad Vrees wijk; 3. Kees Jansen Thz. Prijswin naars op de bromfietsen waren 1. Hans den Elzen; 2. Jac. van Cassel; 3. Cok Suyten. Kinderoptocht en aubade gingen niet door Het zag er in de morgen naar uit, dat het Oranjefeest totaal misluk ken zou. Uit de loodgrijze lucht met de wind uit het zuidwesten viel zon der ophouden een gutsende regen, maar, gelukkig, werd het boven ver wachting om elf'uur voor de gehele dag droog en kon het programma nog grotendeels uitgevoerd worden. Het meest waren wel de kinderen teleurgesteld; zij hadden zich tot het zingen van de volksliederen voor "de aubade voor de burgemeester ge oefend en vele hadden zich willen verkleden om een aardig groepje voor te stellen in de kinderoptocht naar het Raadhuis, of hadden hun fietsjes of step met kleurig papier en bloemen versierd. En nu kon dat door de regen niet doorgaan. Enke len brachten hun versiering toch nog naar de plaats van opstellen, maar de beoordeling en beloning kon niet doorgaan eneen kinderhand is gauw gevuldzij kregen van het bestuur een heerlijke reep chocolade. Kinderspelen en volksspelen. Zo gauw het droog was, werd het feestprogramma, alsof het nog niet waterig genoeg geweest was, begon nen met het tobbetje steken, het al oude spel waarbij de verliezers tot groot vermaak vanuit de tobbe met water overgoten werden. Prijswin naars werden: 1. P. van der Salm; 2. Nel van der Geest; 3. Joke van der Poel. De organisatie van de kinderspe len verliep, dank zij de goede leiding van enige dames en heren, die nu het feest in de vakantie viel het onderwijzend personeel vervingen, zeer vlot en goed. De prijzen werden gewonnen door de meisjes van groep I: Hilda van Klink, Toosje de Jong, Annie Veld huizen; II. Anneke Ammerlaan, Elly Overdevest, Ploni Hagen; III. Toos Hogervorst, Anneke Schoonderwoerd Ankie van Klink; IV. Riet van der Salm, Anneke van der Geest, Agnes Overdevest; V. Joke Bosman, Ria van der Geest, Ria van den Akker; VI. Greet v. d. Salm, Janny Ver- steegen, Marian Groen; VII. Trees Beereboom, Riet Turk, Sjaan Pie- terse. Van de jongens kregen prijzen: I. Theo Borst, Jopie van der Ploeg, Kees van Veen; II. Simon van Es, Gerard Wolvers, Wim v. Rijn; III. Jan Schenkeveld, Joop Lelieveld, Leo van Teylingen; IV. Bep van der Helm, Sjaak van Nierop, Louis van Veen; V. Sjaak de Groot, Rudi van Dekken, Johnnie Ammerlaan; VI. Aad Berg, Kees Berg, Sjaak Veld huizen; VII. Walter Belt, Jan van Klink, Piet Starrenburg. Tien krachtige ploegen van vier man bekampten elkaar fel in het touwtrekken. De ploeg „Jeroentje" behaalde de le, „W.K." de 2e en „Ruige jongens" de 3e prijs. Voor de kruiwagen-races hadden zich 36 deelnemers opgegeven. Van dit grappige spel was de uitslag: le pr. P. van der Geest en Joke van der Poel; 2e pr. B. van der Geest en Bep Schuur; 3e pr. W. van der Hoe ven en Nel van der Geest. De wielerwedstrijden. Het grote evenement van de Oran jefeesten was ongetwijfeld het wie- Ierprogramma, dat 's avonds om half zeven aanving op het parcours SchenkelwegZwetkade. De belang stelling was groot; enkele duizen den mensen omzoomden het circuit. Vele goede renners namen aan de wedstrijd deel, zodat de omstandig heden ideaal te noemen waren voor een sportief wielerfestijn. Als eerste nummer was er een wedstrijd op toerfietsen van jongens van 14 t.m. 16 jaar, vier ronden. Guus van der Geest was in deze wedstrijd heer en meester, liep in de voorlaatste ronde van zijn rivalen weg en finishte met ruime voor sprong in de tijd van 4 min. 46 sec. Martien van der Geest, die aanvan kelijk achter bleef klopte Peter Beerenboom in de eindsprint om de tweede plaats. De renners op toerfietsen van 17 jaar en ouder reden 8 ronden. Hal verwege de course ontvluchtten Coc Maas en Jan van der Geest het pe- leton. Jan van der Geest reed in de laatste ronde ook zijn sterkste con current los en royaal in de tijd (6.4 km.) van 9.58 min. Tweede werd Coc Maat en Dick Maas, die de sprint van het peloton won werd derde. Het Zoeterwoudse en van andere plaatsen zo talrijk opgekomen pu bliek, dat zeer vele premies uitloof den, zag hierna de echte renners aan de start. De adspiranten reden 20 ronden (ca. 16 km.). Brittijn en Klooster man deden verwoede pogingen om uit het peloton weg te komen om de sprinter Leemans kwijt te raken. Dit lukte niet en in de eindsprint bleek Leeman inderdaad de snelste. Uitslag: 1. T. Leeman (tijd 25.03); 2. P. Brittijn; 3. W. Kloosterman; 4. Schraveran; 5. De Jong. De wedstrijd van de avond was een course van 50 ronden voor ama teurs en nieuwelingen, waarvoor 30 renners aan de start kwamen. Er werd in hoog tempo gereden. Bij de ware premieregen onderscheidde zich al Bertus Zoet. Door het hoge tempo viel het voor enkelen, die poogden uit het peleton weg te ko men, niet mee een voorsprong te verkrijgen. Dit lukte wel aan Kar- sten, die na een premiesprint hard doorging en een behoorlijke voor sprong verkreeg. Helaas zag hij zijn moedig rijden niet beloond, want hij kreeg een lekkeband. De eindsprint moest ook hier de beslissing brengen en sprinter Bertus Zoet behaalde z'n zoveelste overwinning. Uitslag: 1. B. Zoet Sassenheim 56.58 min.; 2. Hennie van Gent, Leiden; 3. G. van Rhijn, Wassenaar; 4. W. Steenvoor den, Noordwijk; 5. C. van Leeuwen, Wassenaar; 6. T. v. d. Broek, Lei den; 7. Van der Kaay, Leiden; 8. Hillebrand, Leiden; 9. Van Zeist, Leiden; 10. Kloosterman, Leiden. Het feest werd op het feestterrein en in de café's tot 12 uur zonder ordeverstoringen voortgezet. Gezochte reisbureauhouder in Haarlem gearresteerd De voortvluchtige exploitant van de „Chaletdienst Austria", de 39- jarige J. van D. uit Uithoorn, is van middag te Haarlem aangehouden. Hij verbleef na zijn terugkeer uit Oostenrijk in Nederland gedurende twee dagen en twee nachten op een onderduikadres te Hillegom. Nadat hem daar de grond te heet onder de voeten was geworden vertrok hij naar Haarlem, waar hij vanmiddag ook op een onderduikadres werd ge arresteerd door de groepscomman dant der rijkspolitie te Uithoorn en de adjudant van de districtsrecher-1 che te Amsterdam, in samenwerking' met de Haarlemse recherche. Van D.l werd overgebracht naar Uithoorn eni ingesloten op het politiebureau al- i daar. Zoals bekend heeft Van D. met zijn „Chaletdienst" talloze Neder landse vakantiegangers gedupeerd. Hij plaatste in de afgelopen lente ad vertenties m diverse bladen waarin hij kamers, landhuisjes en chalets in Oostenrijk te huur aanbood. Hij kreeg vele gegadigden, die hij allen vooruit de huursom liet betalen. Inderdaad had hij in Oostenrijk een aantal wo ningen voor dit doel gehuurd maar al spoedig bleek dat hij in tientallen gevallen een chalet gelijktijdig aan ettelijke families had verhuurd, zo dat vele Nederlandse gezinnen in Oostenrijk een bittere teleurstelling wachtte. Aan oude en nieuwe huurders van chalets in Oostenrijk, die door bemid deling van deze chaletdienst een zo merhuisje hebben gekregen, wordt in overweging gegeven zich in ver binding te stellen met de rijkspolitie te Uithoorn. Twee jongens verdronken Gisteravond omstreeks zeven uur heeft zich op de Bergse Achterpias te Rotterdam een drama afgespeeld, dat geëindigd is met de dood van twee jongemannen. Drie jongelui uit 's-Gravendeel, waren aan het roeien gegaan en zijn daarbij vermoedelijk overmoedig geworden. Door het schommelen van de boot kantelde deze met het gevolg, dat het drietal in het water viel. De oudste van hen, de 20-jarige molenaarsknecht L. Mid- delhoek, de enige, die zwemmen kon, stelde eerst pogingen in het werk om zijn neef, de 17-jarige H. -Middel- hoek en diens vriendje de 15-jarige G. in 't Veld boven water te hou den, tot er hulp kwam opdagen. Maar toen dit niet gelukte en het ongeval blijkbaar niet werd opgemeikt zwom hij in wanhoop naar de oever om hulp te haler*. Andere jongens zijn toen met een boot te hulp gesneld en zijn ter plaatse van het ongeluk gaan duiken. Maar toen het twee tal uit 's-Gravendeel eindelijk werd gevonden was het al te laat, de le vensgeesten waren reeds geweken. Burgemeester heeft goede hand van draaien De burgemeester van Nijmegen heeft op het gisteravond in deze stad gehouden nationale draaiorgel concours de eerste prijs gewonnen in de afdeling „Orgeldraaien voor no tabelen". De tweede en derde prijs voor het hoogedelachtbaar adraaien gingen naar resp. de burgemeester van Cuyck, de heer L. Jansen en naar luitenant-kolonel J. Theunis- sen, garnizoenscommandant te Nij megen. Het eigenlijke concours werd in groep A gewonnen door het orgel „Brandweer", met 181 punten en met lof der jury. In groep B kreeg het orgel „Het grote Puntkapje" uit Arnhem de eerste prijs en deze prijs was in groep C. voor „De Turk" uit Loosduinen. De scepter van Toet Anch Amon, de god-koning die circa 3.500 jaar ge leden over Egypte heerste is uit het museum van Cairo gestolen, zo heb ben Egyptische bladen medegedeeld Het graf van Toet Anch Amon werd in 1922 gevonden. In 1958 zijn er blijkens het verslag omtrent de toestand van het Neder landse muntwezen gedurende het' jaar 1958 niet minder dan 30.625.000 bronzen centen ln de muntclrculatie bijgekomen. Nieuwe kwartjes, dub beltjes en stuivers meegerekend, nam de hoeveelheid circulerende nikke len en bronzen munten dat jaar toe met 59.403.250 stuks tot een geza menlijke waarde van 4.204.250. In dezelfde periode vloeiden 11.493.000 oude zilveren dubbeltjes naar het muntdepot terug. De nominale waarde van de in 1958 door het staatsmuntbedrijf af geleverde munt bedroeg ƒ35.740 000, terwijl voor een nominaal bedrag van 24.305.000 aan specie werd ontmunt. Nieuwe secretaris A.K.W.V. benoemd Mr drs. L. M. A. v. Rooy Het dagelijks bestuur van de Alge mene Katholieke Werkgeversver eniging (A.K.W.V.) heeft mr. drs. L. M. A. van Rooy, uit Amsterdam, benoemd tot secretaris van deze or ganisatie en van die der Katholieke Werkgevers-vakverenigingen, als op volger van mr. V. Marijnen, thans minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Mr. Van Rooy is 44 jaar oud en ge boren te Heemstede. Na volbrachte gymnasiale studie studeerde hij klas sieke talen aan de r.k. universiteit van Nijmegen en daarna rechten, eveneens te Nijmegen en vervolgens te Utrecht, alwaar hij promoveerde. Sindsdien vervulde mr. Van Rooy verschillende functies in het bedrijfs- en organisatieleven. De overdracht van het zonnehuisje voor de twee zieke z^jes uit het „Witte Huuske" langs de spoorlijn bij Opheusden, die zaterdag zou plaats hebben, kan niet doorgaan wegens de ernstige toestand van het oudste meisje, de zesjarige Annie Rothuis, die in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Voor duizenden schade De boeren in het gebied rond Sta- verden en Leuvenum in de gemeen te Ermelo hebben ontzaglijk te lij den van het wild, dat grote schade toebrengt aan de gewassen. Grote akkers met aardappelen, gra nen en voederbieten zijn geheel door het wild (vooral reeën) omgeploegd. In andere jaren konden de boeren wagens vol aardappelen verkopen op de markt, doch moeten nu voor hun eigen maaltijd/en aardappelen aan kopen. Over de schaderegeling zijn de boe ren niet erg te spreken. De commis sie, die hiermee belast is, heeft vol gens hen nog niet veel gedaan. Enige boeren hebben wel een afsonotver- gunning, doch als onervaren schut ters hebben ze niet veel kans. Een totale afschot van het wild zou volgens de gedupeerden de enige op lossing zijn. Er moet gekozen worden tussen het wild, of het voedsel voor mens en dier. Het grofwild hoort niet thuis in de buurt van de akkers, doch in afge sloten parken. Voor een volledige vergoeding van de geleden schade, zouden zij voor iedere hectare 3000.uitgekeerd moeten krijgen, menen de boeren. Anders zien zij geen mogelijkheid bun pacht te betalen. Volgens het verslag zijn sedert 1948 de volgende hoeveelheden mun ten vervaardigd: 140.000.000 guldens, 143.000.000 kwartjes. 271.000.000 dub beltjes, 140.000.00Ö stuivers en 612.000.000 centen, in totaal een hoe veelheid van 1.306.000.000 stukken, waarin in totaal 3.459.500 kg. munt- metaal werd verwerkt. Van deze hoeveelheden zijn in 1958 geslagen 30.000.000 guldens, 7.000.000 kwartjes, 34.000.000 dub beltjes, 5.000.000 stuivers en als laat ste 34.000.000 centen. Guldens zijn er genoeg. De muntslag van guldens kon aan het einde van 1958 worden beëin digd. Van de thans beschikbare hoe veelheid van 140.000.000 stuks zijn er 116.657.772 in handen van het pu bliek. Voor wat de behoefte aan stuivers betreft schijnt het verzadigingspunt te naderen. Met de kwartjes en cen ten is dit nog steeds niet het geval, zodat het merendeel van de nieuw- geslagen munten van deze coupures terstond in omloop moesten worden gebracht. Daardoor bleven de voor raden kwartjes en centen in het muntdepot 'nog steeds onbevredi gend gering. In 1958 werd de laatste 187 ton muntzilver van een gehalte 720/1000 naar de Verenigde Staten verscheept. Hiermede is de gehele, tijdens de oorlogsjaren op leen- en pachtover eenkomst van de U. S. treasury ver kregen hoeveelheid zilver met een totaal fijninhoud van ongeveer 1765 ton, teruggeleverd. De muntcirculatie per 1 januari 1959 wordt geschat op (in miljoenen guldens): volgens muntwet 1901: dubbeltjes 5,0, volgens muntwet 1948: guldens 116,6, kwartjes 35,0, dubbeltjes 25,1, stuivers 6,7, centen 5,9. De Franse minister van voorlich ting, Roger Frey, heeft woensdag te Parijs bekend gemaakt dat geen van de drie atoommogcndheden Frankrijk ooit direct of indirect geholpen heeft met de vervaardiging van een Fran se kernbom. Ook West-Duitsland neemt technisch noch financieel deel aan Frans militair of burgerlijk atoomonderzoek aldus Frey. Hij noemde berichten dat een Franse kernontploffing in de naaste toekomst zou geschieden nonsens: Ook al was het alleen maar omdat het momenteel met 52 gr. Celsius veel te heet is in de Sahara". Frey herhaalde dat de neerslag van de ko mende proef geringer zal zijn dan die van Amerikaanse of Russische kern proeven. Om KORT te gaan: De Italiaanse politie heeft mee gedeeld, dat zij een internationale bende van Indische hennepsmokke laars heeft opgerold na de arrestatie van drie personen in een hotel in Rome en de inbeslagneming van acht kg Indische hennep. Vermoedelijk zal een aantal arrestaties worden verricht onder buitenlandse ingezetenen van Rome. In New Vork zijn plannen be kend gemaakt voor een film over het leven van Christus, waarin 150 hoofd rolspelers en 50.000 figuranten zul len optreden. De rol van Christus zal door een anonieme acteur worden ge speeld. Het scenario van de film zal een honderd miljoen gulden gaan kosten. Men wil in november met de opnamen beginnen, met Kerstmis 1960 zulien de eerste voorstellingen in New York. Londen, Parijs. Rome. Madrid, Jeruzalem en Holylwood worden gegeven. Een derde van de winst, die in de eerste drie jaar wordt gemaakt, is bestemd voor religieuze instellingen. (51) DODELIJKE AANRIJDING TE SANTPOORT Woensdagavond is de 54-jarige heer W. S. Rumping uit Beverwijk in het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Hij reed maandagochtend per bromfiets op de oude rijksweg te Santpoort, toen een voor hem rijdende bestelauto plot seling rechtsaf sloeg. Om een botsing te vermijden week de bromfietser zover mogelijk naar rechts uit. Daar door kwam hij in, eon vier meter lager liggende sloot terecht. Zijn zoon, die op de duo zat, werd slechts licht gewond. □mr mmix Jfttoftt fft LUNBISK B'J Ql WH - MIMOMlH.HWmflGt V10ÜCM lltMIDXlS HKf mofrt itKJtl ffi VKXfMKS MMisrcnMOfHmi. wmemomfFKMOftfH m TfoeMorr mr. JUfs Hitsts!fut bendt Mrlmist/ttelUt/) ~"bmrn(et/mfett/)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5