Goede gaven: sla en pruimen S. van der Ham wint zesde étappe en de „Tour de Lisse" Scherp Nederlandse jongen ontvoerd Vier maanden respijt voor zolderbouwende architect DONDF.RDAG 13 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ifevtUtts Limetz, 10 aug. '59 De regen heeft niet doorgezet. Het is drukkend warm en onweerswolken drijven dreigend langs de hemel. Maar slechts heel even is er regen gevallen, maar het was een flinke bui. Een rustige dag vandaag. Het mag ook wel. Er is zeer veel werk verzet en er zijn nog genoeg activiteiten in het verschiet. De vrije dag was nuttig tig en welkom en werd doorgebracht met wandelingen jn de omtrek van Limetz en zwemmen in de Seine. En overigens met allerlei prettige din gen, die in een vakantie gebruikelijk zijn. Het is de gehele dsig zéér warm geweest en he; ziet er niet naar uit, .dat dit spoedig anders wordt. Vele Franse tuinders kwamen van daag aandragen met goede gaven. De Garde-C ha mpêtre torste armen vol sla aan. Me', een keurige speech bood hij dit geschenk aan, daarbij mededelend dat zijn voorraad nog niet was uitgeput. Maar elke d3g sla eten lokt ons ook- niet zo bar aan. De nieuwe onderwijzer, ondertussen teruggekeerd met de sleutel van zijn school, kwam vertellen dat hij voor het volgend jaar gaarne zijn huis be- sohikbasr stellen zal voor leden van de club. Ondertussen worden manden vol pruimen aangeboden en 's morgens, 's middags en 's avonds is er het trouwe bezoek van Isidore „Le roi des Buveurs", de koning van de drui- kers, die alsmaar handen schudt en ontelbare keren vertelt dat hij de Hollanders zeer bemint. Pastoor Smitz verkondigt, dat deze „beminnelijke dronkaard", die zich kennelijk slechts eens per maand scheert, zich regelrecht de hemel in drinkt. We zullen het hopen voor de dorstige Isidore. j Des avonds werden de verjaardag van Frits van Megen en enige andere I prettige gebeurtenissen gevierd in een I hengelaars-restaurant aan de Seine. Daar hengelaars vroeg naar bed gaan was het restaurant voor ons alleen en in verband met de slapende gas ten kon ons slechts een halfuur mu siceren worden toegestaan. Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt en de patronne haastte zich haar zoontje uit bed te hglen om deze welluidende klanken aan te horen. Het werd vroeg slapen, want mor gen in alle vroegte trekt de Club naar Parijs, een traditionele trip, waarnaar wordt uitgezien. JOOP KOEVOETS chef d'equipe. Burgerlijke Stand Geb.: Johanra M. E., d. v. L. T. Versluis en C. M. van der Voort; Karin, d. v. P. Metscher en E. J. du Prie; Jacqueline, d. J. Stigter en J. H. Punselie; netrus L. J., z. v. van den Trerkhof en A. A. Korte- kaas; Alexander Pz. v. A. P. Houps en T. H. Schouten; Adriana D. M., d. v. L. M. Pattiasina en D. v. Eeu- wijk. VERGADERING ,.DE NATUUR VRIEND" Dat de leden van de aquariumver. „De Natuurvriend" niet in grote ge tale naar de gisterenavond in het gebouw van de Loge gehouden praat avond gekomen waren ,zal ongetwij feld zijn oorzaak vinden in het va kantieseizoen. Nadat de voorzitter, de heer Borg- hart, de aanwezigen hartelijk ver welkomd had, werden de gebruike lijke agendapunten op vlotte wijze afgewerkt. De aanschaf van een nieuwe stencilmachine werd na enige opmerkingen door de vergadering goedgekeurd. De discusies, welke zich hierna volgens het programma ontwikkel den, waren, ofschoon niet van bran dende aard, toch belangrijk genoeg om er serieus op in te gaan. Voor het schimmelvraagstuk o.a., bij ge bruik van kienhout, kon men niet tot een verklaring komen. Ook de determinatie van het beroemde „Leidse plantje", hetwelk thans een feit geworden is, bracht de diverse tongen inberoering. Helaas is geble ken, dat het een reeds lang bekende soort betreft. Na over en weer de moeilijkheden bh het vermenigvuldigen van plan ten en dergelijke problemen bespro ken te hebben, werd na een verlo- hting de vergadering even na tien uur gesloten. Overl.: A. v. Doorn, 76 jr., wed. van J. J. Simmermans; B. A. Looije- stijn, 21 jr., man. Getr.: J. Tinkeienberg en E. M. Boersema. Leidse agenda VRIJDAG. 14 AUGUSTUS Opening expositie „Het Rijksdeel Suriname" Gebouw Vroom en Drees- maan door mr R. H. Pos. gevolm. mi nister van Suriname. 10.30 v.m. APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552 BIOSCOPEN. De films in de week van 7—14 aug. zijn dooi de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino „De avonturen van een „Goed Heertje" 14 jaar Lido „Als een losgebroken beest',' 18 ïaar. Luxor: „Vrijheren van het woud', alle leeftijden. Trianon: „Dei lachende Vagabund" alle leeftijden. Rex: „Fanfare" alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880. Werkd 10 uur voorm.— 5 urn nam.; zond. 1-5 uur nam (tot 31 aug Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur, 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d Werfparkl: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Klokst. 25): Tentoonstellingen grafisch werk No- no Reinhold en Brusselse amateur fotografen (t.m. 15 aug.). De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 aug.). Onder zeer grote belangstelling 500 pnt.; 2. N. de Kuyper 280 p.; potlood No. 520. Horizontaal: 2. breedvoe rig, 6. morsdoekje, 8. telwoord, 10. speer, 12. gift, 13. meervoud (afk. Lat.), 14. gesloten, 16. telwoord, 17. overdreven opschik, 18. vreemde munt (afk.), 20. vreemde munt. 21. voornaamw., 23. voorwerp tér ver lichting. 25. trosvormige bloeiwijze, 27. wereldtaal, 29. latwerk, 30 bad plaats in Z. Tirol a.d. Etsch. Verticaal: 1. jong van een leeuw, 2. voorzetsel, 3. rivier in Italië, 4. vrouw van Jacob, 5. vlug, 7. strookje, 9. bijb. figuur, 11. tegenvaller, 12. Spaans rijpaard, 15. lichaamsdeel, 18. hinderpaal (figuurlijk), 19 wiel, 21. vragend voornaamw. 22. iedere, 24 masker, 26. lijkvaas, 28. bijwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 519. Horizontaal: 1. bank, 4. slok, 8. Ede, 10. Ina, 11. la, 12. mop, 14. sa, 15. Tabor, 17. eerloos, 19. Niers, 21. E.K., 23. ent, 24. do, 25. lob, 27. pro, 28. geel, 29. maal. Verticaal: 1. Belg, 2. Ada, 3. Ne, 5. li, 6. ons. 7. kaak, 9. Coblenz, 12. Marie, 13. poort 15. ten, 16. ros, 18. velg, 20. Pool, 22. koe, 24. dra, 26. Be, 27. pa. werd woensdagavond de zesde en laatste étappe verreden van de „Tour de Lisse" 1959. Het was een wegwedstrijd over 3 ronden van het parcours, waarvoor het start schot werd gelost door de heer L. 1 Bunt, hoofd der Ned. Hervormde school. Ook nu weer vjerd er hard gefietst en de eerste ronde ging met een gemiddelde van 37.3 km. per uur. Het waren de aliersterksten die voorop gingen en de volgorde van doorkomst was S. v. d. Ham, N. de Kuyper, B. Hagen, H. Stuifbergen en K. Slagboom, met daarachter een peloton van een tiental renners. In de tweede ronde was het N. de Kuy per, die als eerste de streep pas seerde direct gevolgd door het pele- ton. Velen waren natuurlijk zeer benieuwd of v. d. Ham ook deze avond kans zou zien als eerste te eindigen en daarmede z(jn vijfde zege te behalen. En jawel hoor op de achterweg was hij gewoon uit de groep weggefietst, waarbij niemand kans had gezien zijn wiel te houden. Een oorverdovend gejuich steeg op toen hij in zicht kwam en het laat ste stuk naar de finish aflegde. Het peleton volgde op 10 seconden, waarvan de sprint werd gewonnen door N. de Kuyper. Nadat de laatste renner binnen was, ontving v. d. Ham zijn felicitaties van toermiss Joke Faas en reed hij zijn ereronde begeleid door ploegleider J. Koop. Ook de Tissing-ploeg. winnaar van het ploegenklassement werd in de bloemen gezet en maakte met hun leider J. van Dijk een ereronde. Tourbaas J. van Kesteren nam vervolgens het woord en bedankte allen, die hadden medegewerkt dit festijn voor de jeugd te doen slagen en hij hoopte volgend jaar weer op nieuw dit evenement te kunnen doen plaats vinden. De officiële prijsuitreiking wordt gehouden op 25 augustus a.s. des avonds 7.15 uur in het Luxor Thea ter. De uitslag van de laatste étappe was: 1. S. v. d. Ham 23.28; 2. N. de Kuyper 23.43; 3. W. v. d. Veer 23.48; 4. T. Zeldenthuis; 5. B. Hagen; 6. K. Slagboom; 7. J. Lamboo; 8. H. Stuif bergen; 9. L. ten Hagen; 10. A. Zoet; 11. H. Warmerdam; 12. B. Rietber gen; 13. B. Boot; 14. B. v. d. Lans; 15 T. van Rijn; 16. B. Rooyakkers, allen in dezelfde tijd van 23.48. Het algemeen eindklassement is: I. S. v. d. Ham in 2.02.21; 2. L. ten Hagen 2.03.38; 3. K. Slagboom 2.03.56 4. T. Zeldenthuis 2.03.58; 5. W. v. d. Veer 2.04.00; 6. B. v. d. Lans 2.04.05 7. B. Hagen 2.04.06; 8. A. Zoet 2.04.08; 9. H. Warmerdam 2.04.30; 10. H. Stuifbergen 2.04.57; II. J. Lamboo 2,05.04; 12. H. Mens 2 05.15; 13. B. Boot 2.05.43; 14. N. de Kuyper 2.06.45; 15. B. Rietbergen 2 07.16; 16. J. van Diest 2 08 06: 17 G Smakman 2.08.07; 18 B. Rooyak kers 2.08.13; 19. H. van Drunen 2 09.01; 20. T. van Rijn 2.10.15; 21 E v. d. Drift 2.10.39; 22. C. de Bruin 2.11.39; 23. J. v. d. Ploeg 2.11.44; 24 P de Kooker 2.12.21; 25 T. van Kes teren 2.12.24; 26. J. Boot 2.12 55, 27. A Hoogkamer 2.14.22; 28. K. Paar- dekooper 2.14.23; 29. K. v. d. Leede 2.14.48; 30. P. Vrijburg 2.16.21; 31. P Butter 2.17.27; 32. F Rooyakkers 2 17.33; 33. M. van Dijk 2.18.37; 34 B Reitsma 2.19.09; 35. H. v. d. Salm 2.19.10; 36 L. Langeveld 2.19 11; 37. B. Barten 2.20.24; 38. W Mooyekind 2.21.15; 39. D. Guldemond 2.21 20; 40, A Hoogeveen 2.22.29; 41. B de Bruin 2.26.'*.6; 42. J. v. d. Zwet 2 27.30; 43. T. Broeke 2.28.08; 44. G. Boogaards 2.30.15. Puntenklassement: 1. S. v. d. Ham W. v. d. Veer 210 p.; 4. T. Zelden thuis 195 p.; 5. K. Slagboom 170 p.; 6 L. ten Hagen 165 p.; 7. B. Hagen 105 p.; 8. H. Stuifbergen 95 p.; 9. J Lamboo 50 p.; 10. H. Warmerdam 40 p. Dagploegenklassement: 1. De Vrij dag 1.11.01; 2. ex aequo Tissing, Ge zamenlijke Melkhandel en De Vlin der 1.11.06; 5. Bronkhorst 1.14.18. Eindklassement: 1. Tissing 6.19. '•2 Gezamenlijke Melkhandel 6.20.0!); 3. De Vrijdag 6.21.16; 4. De Vlinder 6 21.59; 5. Bronkhorst 6.29.26. De strijdlustigste renner van de laatste etappe was P. de Kooker, én de ongelukkigste J. v. d. Zwet. De strijdlustigste renner van de hele tour is N. de Kuyper. Leidersprijs, de meeste keren 'als eerste over de streep: 1. S. v. d. Ham 8 p.; 2. N. de Kuyper 3 p.; 3. L. ten Hagen 2 p.; 4. W. v. d. Veer 1 p. LISSF. „Marijke" contra „Kindervreugd" Zaterdag 22 augustus zullen de kinderen van de speeltuinvereniging „Marijke" zich trainen voor de grote kamp met de kinderen van de speel tuinvereniging „Kindervreugd" in het gemeentelijk sportpark te Lisse. Op deze middag zullen de volgende wed strijden in eigenkring" worden ge houden; aanvang des middags half twee: Leeftijd 3-4 jaar blokjes rapen jongens en meisjes: 5-6 jaar Vlagge tjesteken jongens en meisjes; 7-8 jaar steppen; 9-10 jaar Behendigheidswed- wedstrijd meisjes (was ophangen); 9-10 jaar zaklopen jongens; 10-11 jaar meisjes steltlopen; 10-11 jaar jongens mas'jklimmen; 12-13 jaar jongens touwtrekken; 12-13 jaar meisjes Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze wedstrijden alleen bestemd zijn voor kinderen van de leden. Ou ders, die nog geen lid zijn, kunnen Laatste Berichten Sinds vorige week donderdag is een leerling van het gymnasium in 's-Hertogenbosch, de 18-jarige A. v. Iersel, verdwenen tijdens een lift- tocht via Zw'tserlanu naar het plaatsje Limona aan het Gardameer in Italië. De jongen r .isde in gezel schap van de eveneens 18-jarige Kees van Stiphout, een leerling van de kunstacademie in Den Bosch. Op de dag van de verdwijning stonden de twee jongens aan de weg bij Buellach in de buurt van Zürich. Omdat het liften niet erg wilde vlot ten liep an Stiphout wat verderop om te zien of daar een geschikter punt was on auto's aan te houden. Toen hij enige tijd. later terugkwam op de plaats, waar hij met Van Iersel had gestaan, bleek deze laatste ver dwenen. Van Stiphout is na een uur alleen verder gelift in de richting Italië, aannemende, dat zijn vriend intussen een lift had gekregen van een auto, die hem, Van Stiphout, ,m had op gemerkt. Aan de Zwitserse grenspost Bellizona kreeg hij echter het gevoel dat er iets mis was toen hij daar werd aangesproken door een man in een zwarte autr die hem ongevraagd werk aanbood. Van Stiphout is op d^t aanbc 1 niet ingegaan, maar aan de Italiaanse grenspost Chiasso werd hij andermaal door de man uit de zwarte auto aangesproken, die erop aandrong met hem mee te rijden. De man drukte hem een briefje in de hand met een adres er op en een aan bod voor werk. Van Stipnout is ech ter met andere auto's verder gelift naar Limona, waar zijn zuster in een hotel verblijft, in de hoop daar zijn vriend Van Iersel aan te treffen. De verdwenen jongeman is daar echter nog steeds niet op komen da gen. De Nederlandse consuls te Zü rich en te Venetië zijn van het ge beurde op de hoogte gesteld, evenals de Italiaanse politie. Men vreest, dat Van Iersel is geronseld of ontvoerd voor het vreemdelingenlegioen. Vol gens de Nederlandse consul te Zürich is het voor jongelui omstreeks twin tig jaar niet veilig lajigs de weg van Zwitserland naar Italië, omdat daar verschillende ronselaars voor het vreemdelingenlegioen blijken te ope reren. DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK. Uit Opper-Oostenrijk wordt ge meld, dat het grootste deel van de rivieren daar snel stijgt Men ver wacht dat het water van de Donau nog deze middag sterk zal stijgen. In Steyr steeg het water van de Enns donderdagmorgen tussen drie en vijf uur met één meter. De Salzach bereikte donderdag het grootste niveau sinds de overstro mingen van 1920. De aanhoudende regen bedreigt het oude deel van Salzburg, waar duizenden toeristen op het ogenblik de Salzburger Fest- spiele bijwonen. De wegen in de pro vincie Salzburg op de snelweg naar Freilassing in West-Duitsland na zijn geblokkeerd. De brug van Hellbrun, een van de grootste bruggen over de Salzach,, is weggespoeld. Alle brug gen in Salzburg zijn uit veilig heidsoverwegingen gesloten. In Henndorf aan het Wallenmeer (provincie Salzburg) waar hij met vakantie vertoeft, is de Oostenrijkse minister van justitie, Otto Tschadek, donderdag persoonlijk aanwezig ge weest bij het reddingswerk. Een plaatselijk riviertje was buiten zijn oevers getreden en had meer dan de helft van de plaats onder water ge zet. Later meldde de hydrografische dienst in Linz, dat verwacht wordt, dat het water van de Donau vrijdag morgen met vier meter zal gestegen zijn. Vanochtend is de 23-jarige bank werker J. I. van Peenen uit Bever wijk bij een ongeval op het terrein van de hoogovens om het leven ge komen. Hij moest in de plakkenhal van de blokwalserij een routine controle verrichten op een kraan en begaf zich om nog niet opgehelderde reden reeds op de kraan voor deze stilstond. Van Peenen geraakte bij het verrijden bekneld tussen een kabelgeleider en een weerstandskast en overleed onmiddellijk. Hij was gehuwd en vader van een kind. JAC. RUSTIGE OVERLEDEN Vanmorgen is in zijn woning te Amsterdam op 68jarige leeftijd over leden Jac. Rustige, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, oud-wethouder van Amsterdam en oud-lid van de Eerste Kamer. een bemande rubberkano, die op stroom en wind de zee indreef. Het bootje had geen zeilen en de man, eveneens een Duitse gast, kon het strand niet meer bereiken. „De Stern" nam de zich reeds ver in zee bevin dende kano op sleeptouw en bracht man en vaartuig naar het strand. Naast een woord van hulde voor de paraatheid der Noordwijkse zei lers, is een waarschuwing aan het adres van hen, die op luchtbedden en dergelijke zee in gaan op zijn plaats. Wind en stroom doen deze voorwerpen snel afdrijven en de zich daarop bevindende bader wacht een zekere verdrinkingsdood, als hij niet het geluk heeft vanaf het strand of door een Noordwijkse zeiler te wor den opgemerkt. ONGEVALLEN. Een te Leiden woonachtige brom fietser reed in „De Zuid" te Noord- wijk, toen voor hem plotseling een hond de weg overstak. De man kwam te vallen, waardoor de duo-passa- giere haar arm op twee plaatsen brak. Dr. Kruyt verleende genees kundige hulp, waarna het slachtoffer voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overgebracht. Op het Palaceplein geraakte een wandelwagentje met een 2-jarig kind onder een snel achteruit rijden de auto, bestuurd door een 22-jarige bloembollenkweker uit Noordwijk. Het wagentje werd gedeeltelijk ver nield. De kleuter bleef wonder bo ven wonder ongedeerd. NOOP^W!.TKF»HOUT VVSB in het NKS-kamp te Zundert. De VVSB-jeugd in het NKS-kamp te Zundert heeft ook het tweede ge deelte van de sportweek volop, ge noten van sport en spel. De zwem wedstrijden op woensdagmorgen le verden voor Hans v. d. Hoorn en Gerard Bruines een eerste en een tweede prijs op. Een groepje van vier man toog naar de Acht van Chaam om plaatsgenoot Arie van Wetten aan te moedigen en de ovee- rigen speelden een vriendschappe lijke wedstrijd tegen RAC uit Rijen, welke overigens met 4-0 verloren werd. Ook de wedstrijd van donder dagmorgen tegen de jongens van Le nig en Snel ging verloren, maar bij de fietsen ralley 's-middags door de prachtige omgeving van Zundert veroverden VVSB een tweede prijs. De onderlinge competitie tegen Hel- voirt en RKC uit Waalwijk, die vrij- zich alsnog opgeven en hun kinderen j dagmorgen werd gespeeld, werd door aan de wedstrijden deel laten nemen. WSB gewonnen evenals de volley- Men geve zich dan op als lid bij balcompetitie des middags. Niet al- secretaris G. Lubbers. Meer- en Hout- ]een op het sportveld, ook tijdens straat 28 of bij de penningmeester, M. de cabaretvoorstelling op de af- van Wa veren, Prinsessenstraat Laat uw kinderen niet als toeschou wers aan de lijn staan, maar laat. ze dit heerlijke feest meemaken! De luttele contributie van 15 cent voor scheidsavond van vrijdag toonde V"VSB zijn kunnen. Zij voerde een schimmenspel op en Wim. Conijn deed een voordracht. Zaterdagmorgen werd met een het hele gezin kan voor niemand be- fikse voorraad boterhammen de te rugweg aanvaard en de enige tegen- slag was één lekke band. Om 18.30 _j was de groep vermoeid maar wel voldaan terug in Noordwijkerhout, zwaarlijk zijn. NOORDWIJK ZEILERS REDDEN DUITSE GASTEN. Menige strandbezoeker maakte reeds kennis met de Zeilvereniging Noord- wijk. Geregeld ziet men de leden met hun jachten en andere vaartuigen de zee optrekken om de zeilsport te beoefenen, 't Geeft steeds een aan- dankbaar voor het genotene. Geslaagd. Van de R. K. Ulo school „De Leeuwenhorstschool" slaagden onlangs de volgende leer lingen voor het diploma typen van de Federatie voor Stenografie Groote en Machineschrijven: Els Geerlings en Helene de Roode de diploma's GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De vergadering van de Wassenaar- se gemeenteraad werd gisteravond in de z.g. commissiekamer gehouden omdat de raadzaal was ingericht tot filmzaal voor de première van de door de heer J. J. M. Wiegman ge maakte documentaire over de ge meente. Van de 19 punten op de agenda kreeg het beroepschrift van een ar chitect, die zonder vergunning een zolder boven zijn garage verbouwd had, de meeste aandacht. Burge meester en wethouders hadden de- architect, nadat de overtreding ge constateerd was, alsnog gelegenheid gegeven een aanvrage om een bouw vergunning in te dienen. De aan vrage werd afgewezen op advies van de Schoonheidscommissie, die de verbouwing in aesthetische opzicht als „aanstootgevend" beoordeelde. In normale gevallen wordt een aan vrager dan in de gelegenheid ge steld met de Schoonheidscommissie van gedachten te wisselen over de bezwaren en eventueel een nieuwe tekening in te dienen. Dit was in dit geval niet gebeurd,- omdat immers de verbouwing al was uitgevoerd. Hiertegen richtte zich de kritiek van verschillende raadsleden, die gisteravond aan het woord kwamen. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) pleitte er als eerste voor, de betrok kene alsnog gelegenheid te geven voor overleg met de schoonheids commissie. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) merkte evenwel op dat naar zijn mening de architect heel goed op de hoogte geweest is van de voorschrif ten en dat hij met b. en w. van me ning is, dat de verbouwing moet worden afgebroken. Als hier een soepele houding wordt aangenomen, wordt het gezag van de overheid te grabbel gegooid, aldus spr. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) was eveneens de mening toegedaan, dat de betrokkene toch de gelegen heid had behoren te krijgen over de bezwaren van de schoonheidscom missie en van burgemeester en wet houders van gedachten te wisselen. De heer W. Boender (PvdA) bleek dezelfde mening te zijn toegedaan als de heer Van Gorcum. Mr. A. van Vuure (VVD) zeide, dat b. en w., die direct hadden kun- legenheid geweest nader in te gaan op details van het plan. Als voor beeld noemd spr. de kwestie van de gemeenschappelijke voortuinen, die kunnen bijdragen tot verfraaiing van een woonwijk. In het onderhavige plan is rekening gehouden met apar te voortuintjes. De heer L. G. Oosterling (prot. chr.) was niet zo enthousiast over de gemeenschappelijke voortuinen om dat in de praktijk blijkt, dat deze ver worden tot een soort van openbare speelgelegenheden. Mevrouw I. H. EernstmanSteghgers (VVD) stelde de vraag, of de vrouwen-adviescom missie voor de woningbouw over de plannen is gehoord. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg antwoordde, dat dit bouwplan deel uitmaakt van een groter plan van in totaal 270 woningen Het plan als ge heel is indertijd in de betrokken raadscommissie besproken en ook de vrouwenadviescommisie heeft er ken nis van kunnen nemen,. Wethouder mr. dr J. J. M. Ver aart merkte naar aanleiding van de woorden van de heer Van der Klaauw op dat het inderdaad tot voldoening stemt, dat dit plan toch nog doorgang kon vinden, al zag het er aanvanke lijk somber uit. Door gezamenlijke inspanning van het gehele college van b. en w. en als resultaat van over leg met Ged. Staten kon dit bereikt worden. Hierdoor is voorkomen, dat voor Wassenaar bouwcontingent ver loren is gegaan. Drie nieuwe politie. auto's voos de De raad deed enkele onderwijzers benoemingen en voorzag in vaka- tures in raadscommissies, ontstaan door het ontslag als raadslid van de heren A. J. van Bemmelen en S. J. van den Bergh. Tot de aanschaffing van drie nieuwe auto's voor de poli tie werd besloten nadat de heer A. C. Duyvestijn (KVP) erop gewezen had; dat het in het algemeen aanbe veling verdient auto's sneller door nieuwe te vervangen omdat bo 'en de 100.000 km. de kosten snel stij gen. Het aanleggen van een stuk Dey- lerweg in verband met bouwplannen van de firma's Lips en Co en van nen beslissen dat het verbouwde den Elshout werd onderhands aan tSKZHk Aen B; Tineke Broekhof, Toos War- trekkelgk en levendig tafereel, al die' T_nv Wi:nanH Rina Vrn_ scheepjes op die onafzienbare wa tervlakte. Maar de bemanning van deze vaar tuigjes bewijzen ook wel eens on schatbare diensten als met de geva ren der zee niet bekende gasten door hun soms roekeloos gedrag in nood komen te verkeren. Dit bleek dezer dagen weer eens, toen schipper Arie Vink zich met de „Moby Dick" in zee bevond. Onge veer twee kilometer uit de kust ont dekte de heer Vink een zwarte stip. Snel voer hij er heen Het was een Duitse gast, die op een luchtbed was afgedreven. Peddels had de man niet bij zich en overgeleverd aan de ele menten dreef hij een wisse dood te gemoet Schipper Vink pikte hem op en bracht de gast weer op de veilige wal terug. Een andere zeiler bood hulp aan merdam, Leny Wijnands, Rina Vro lijk, Ria Meeuwenoord, Mieke v. d. Berg, Jacq. Broekhof, Wim Lommer- se, Aad Warmerdam Jan Warmer dam en Jan v. d. Berg het diploma A. KVOB organiseert motorkennis- cursus. De afdeling Noordwijker hout van de LTB-KVOB organiseert voor het komende winterseizoen een motorkenniscursus, die gegeven zal worden door de heer H. J. Lange veld te Lisse in de Tuinbouwschool aan de 's-Gravendamseweg. De cur sus zal 50 lesuren omvatten en vangt in september aan. De kosten zullen, exclusief het studiemateriaal, f 20 bedragen en teneinde de cursus voor de deelnemers zo nuttig mogelijk te maken zullen slechts 20 cursisten kunnen deelnemen. Aanmelden bij de heer Th. Jordaan, Viaductweg 37, Noordwijkerhout. zou moeten worden afgebroken, door het toestaan van een aanvrage om een vergunning achteraf, een soepe ler houding hebben aangenomen, maar in deze niet konsekwent zijn geweest. Het zou eleganter zijn ge weest de architect de mogelijkheid te bieden, in contact te treden met de schoonheidscommissie. Nadat ook in tweede instantie nog breedvoerig over deze zaak gespro ken was kwamen raad en college van b. en w. overeen, dat aan de lastge ving tot het afbreken van de ver bouwde garagere vier maanden geen uitvoering gegevenzal worden, om de architect in de gelegenheid te stel len een nieuwe tekening in. te die nen, dan zal de lastgeving tot afbre ken ten uitvoer worden gelegd. Grond en geld voor woningbouw. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van grond en van voorschot ten aan de R.K. Woningbouwvereni ging „St. Willibrordus" gaf de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) aan leiding uitdrukking te geven aan zijn grote voldoening over de onvermoei de ijvef van b. en w., om een zekere continuïteit in de woningwetbouw te bevorderen Spr. sprak de wens uit, dat college en gemeenteraad de wo ningnood als punt van eerste zorg zullen blijven beschouwen. Mr C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) toonde zich evenzeer verheugd, maar vroeg waar om dit bouwplan niet, zoals gebrui kelijk is, in de commissie openbare werken is behandeld. Er was dan ge-j deze firma's opgedragen. Op een vraag van mr. van der Lugt over een hangend geschil tussen gemeen tebestuur en deze firma's over het binnenterrein, waarop garages ge bouwd zullen worden, antwoordde wethouder Hazenberg, dat over deze aangelegenheid nog besprekingen worden gevoerd. De adressen die de betrokken firma's tot de gemeente raad richtten zullen te zijner tijd nog in de raad in behandeling komen. Stilzwijgend werd besloten tot het invoeren van een nieuwe regeling bij het opleggen van aanslagen in de hondenbelasting. Twee aan de ge meente toebehorende woningen aan het Havenplein zullen aan de hui dige bewoners verkocht worden. De vrees van de heer L. G. Oosterling, dat daardoor op de duur het aantal voor verhuur beschikbare woningen verminderen zal werd door het col lege van b. en w. niet gedeeld. Be sloten werd aan de Nederlandse Aardolie-maatschappij eeh stuk wei land van „De Wittenburg" in ver band met olieboringen te verhuren voor 10.000.per jaar. Overblvjfsel van „De Hillenaar" Bij het voorstel van b. en w. om tot afbraak over te gaan van de bouwvallige stallen bij de boerderij Deyleroord pleitte de heer L. G. Oosterling voor het behouden van historische gebouwen in de gemeen te. De boerderij, die zelf mettertijd ook zal moeten verdwijnen volgens het uitbreidingsplan, is een over blijfsel van de vroegere ridderhof stede „De Hillenaar" Mr C. A. van Gorcum merkte op, dat het nu te laat is om te beslissen over het al oi niet behouden van deze boerderij; dit had moeten gebeuren bij het vast stellen van het uitbreidingsplan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2