S)e ÊoidóeSomant Eisenhower over het bezoek van Chroesjtsjef Rus wilde Leidse prof z'n nevelvlek afnemen Uitnodigingsbesluit begin juli genomen GEEN BREUK MET POLITIEK VAN DULLES De guerilla in Laos Leidse hoogleraar was de Rus vóór Nieuwe nevelvlek in de Melkweg ontdekt Paus Johannes gaat buiten kledingboekje Rel in Little Rock Opnieuw noodweer in Oostenrijk DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p mm Telefoontjes f 1.50. President Eisenhower heeft op een persconferentie te Gettysburg mee gedeeld, dat het besluit om premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie uit te nodigen, begin juli is genomen. Hij hoopt dat het bezoek de betrekkingen tussen Oost en West zal verbeteren. Als de Russische premier dat wenst, kan hij in Amerika ook militaire installaties bezichtigen. Eisenhower zelf wil in de Sowjet-Unie in de eerste plaats kennis met de bevolking maken. Eisenhower zei, dat hij uiteraard met Chroesjtsjef ook de toestand in Laos zal bespreken. Het was de eerste keer, dat de president buiten Washington een officiële persconferentie hield. Hij brengt een werkvakantie door op zijn boerderij te Gettysburg. Eisenhower verklaarde, dat het beslist niet de bedoeling *s dat hij als woordvoerder van het Westen onderhandelingen met de Russische premier gaat voeren. Een topconfe rentie ach. hij alleen gerechtvaardigd als er duidelijke tekenen zijn dat de standpunten van Oost en West nader tot elkaar komen. Toen een verslaggever Eisenhower vroeg, waarom hij tot een kennelijk nieuwe aanpak op diplomatiek ter rein overgaat, antwoordde de presi dent, dat er geen persoonlijke poging mag worden nagelaten om nieuw leven te blazen in de betrekkingen tussen Oost en West, die sedert het einde van de tweede wereldoorlog en in het bijzonder sedert het einde van de Koreaanse oorlog in 1953 zijn HET SPOOKT IN LAOS WANNEER IN EEN deel van de wereld de rust is teruggekeerd, breekt er in een ander deel altijd wel weer een nieuwe haard van onrust uit. Nauwelijks is men in het Wes ten (voorlopig) bevrijd van de Ber- lijnse nachtmerrie of in het Oosten voorspelt Laos ernstige moeilijkhe den. Laos is een staat, welke in 1954 is voortgekomen uit het voormalige Frans-Indo-China. In die tijd was er pas ontstaan een communistische beweging, die zich de Pathet 0 Lao noemde. Deze was op gericht in het rode Noord- Vietnam en heeft er thans nog nau we relaties mee. In 1953 deed deze Pathet Lao een inval in de twee noordelijke provincies van Laos en het is daar dat zij thans opnieuw 'vastgelopen. Het is, naar hij zei, zijn bedoeling uit deze impasse te komen. Geen wijziging van politiek. In antwoord op een andere vraag zei de president, dat zijn besluit Chroesjtsjef uit te nodigen geen breuk is met de politiek van de vorige minister van Buitenlandse Zaken, wijlen Dulles. Dulles en hij hadden dikwijls met ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken over deze mogelijkheid gespro ken. Einde 1958 begonnen zij in te zien, dat de gevolgde methoden dien den te worden versterkt met iets anders. Dulles en hij waren echter nooit tot een besluit gekomen. Na het eerste deel van de Geneefse conferentie heeft Eisenhower, naar hij zei, de kwestie ter bestudering gegeven aan een paar van ijn mede werkers. Het besluit om Chroesjtsjef uit te nodigen werd begin juli ge nomen, aldus Eisenhower. President Eisenhower heeft een suggestie om premier Tsjou en Lai van communistisch China uit te no digen voor een bezoek aan de Ver. Staten verworpen. De suggestie was gedaan door Chcrles Porter, een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, nadat bekend was geworden, dat president Eisenhower en Chroesjtsjef elkaar zouden be zoeken. Leden van het Amerikaanse Con gres hebben verklaard, dat Eisen hower op Porters suggestie had ge- van erkenning van communistisch China of een uitnodiging aan Tsjou niet inzag. Zolang het voor Amerika voordelig is de huidige politiek in het Verre Oosten te handhaven, moest men ze maar niet wijzigen, zo zou Eisenhower hebben gezegd. CHROESJTSJEF IN DE V.N. De Russische premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging om de alge mene vergadering der Ver. Naties toe te spreken aanvaard zo is dins dagavond vernomen. De uitnodiging werd gedaan door de secretaris-gei.eraal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld. De juiste datum is nog niet bekend, maar verwacht wordt dat Chroesjt sjef kort na zijn aankomst in de Ver. Staten op 15 sept. zijn toespraak voor de Ver. Naties zal houden. In het nieuwsbulletin van de Lao- tiaanse regering wordt vandaag ge zegd, dat het aantal communistische opstandelingen dat in het noordoos ten van Laos guerilla-activiteit ont plooit, waarschijnlijk verscheidene honderden is. Uit de laatste cijfers, die te Vientiane zijn binnengekomen, aldus het bulletin, blijkt, dat tijdens de verwarde gebeurtenissen van de eerste dagen het getal der opstande lingen sterk is overdreven. (In die tijd is door Laotiaanse mi nisters aan de pers meegedeeld, dat er wel vijf bataljons opstandelingen in het land opereerden. In Laos telt een bataljon circa 600 man). Vermoedelijk, zo gaat het rege ringsbulletin voort, vormen de re bellen geen geregelde eenheden, maar werken zij in losse groepen. Het is de laatste elf dagen rustig ge weest aan de grens tussen Laos en Noord-Vietnam. Diplomatieke waar nemers achten het mogelijk, dat dit het gevolg is van de omstandigheid, dat de communisten het geschil niet internationaal willen maken. Volgens het Russische persbureau Tass zou de jonge Russische astro noom Pariski van het observatorium van Poelkowo bij Leningrad in ons melkwegstelsel een nevelvlek van gloeiend geïoniseerd gas ontdekt hebben die honderden malen dichter is dan de ruimte elders. De temperatuur in deze nevel werd door Pariski in een artikel in de „Iz- westia" op 10.000 graden celsius ge schat. De hitte wordt kennelijk ver oorzaakt door de straling van een groot aantal gloeiende sterren die in deze nevel verborgen zijn. Uit Pasadena (V.S.) wordt even wel bericht, dat de nevelvlek, die de Russische astronoom Pariski in het antwoord, dat hij de wenselijkheid melkwegstelsel ontdekt zou hebben, Volgens het pauselijk kledingboek- een in witte zijde gebonden jaar lijkse uitgave van de prefect van het pauselijk ceremonieel, mag de Paus twee soorten hoeden dragen: één van rood fluweel voor de winter, één van rode zijde voor de zomer. Van de week heeft Paus Johannes de prelaiten van de prefectuur in op winding gebracht door als eerste in de lange rij pausen met een wit lin nen hoed in het openbaar te ver schijnen. Deze vrijmoedige inbreuk op de Vatikaanse traditie geschiedde tijdens het bezoek aan het college van de Propaganda Fide in Castel Gan- dolfo. Vermoedelijk om de reacties te peilen had de Paus de hoed al eens eerder opgehad, maar toen binnen de muren der zomerresidentie. Het is niet de eerste inbreuk, die Paus Johannes op het kledingcère- monieel heeft gemaakt. Hij houdt van aan het spoken is In 1957 is er een wandelen igdere d loo t de Paus overeenkomst gesloten tussen de Pathet en de regering van Laos, maar thans blijkt, dat alle geschillen nog niet bijgelegd zijn of (wat waar schijnlijker is) dat deze communis tische beweging door het naburige rode Noord-Vietnam is opgestookt te gen de pro-Westerse regering. Het vermoeden is nu, dat Noord-Viet nam op zijn beurt is opgestookt door China, zodat men wellicht de oorzaak van de onlusten in Laos bij de Chi nees Mao moet zoeken. Aangezien het Westen niet van plan is om verdere agressie van com munisten in welk deel van Azië ook te dulden, heeft Amerika militaire bases gelegd in Laos en zodoende is het begrijpelijk, dat het eigenlijke con flict over de hoofden van de Laotia- nen heen tussen China en Amerika gaat. Hiermede is tevens het verontrus tende karakter verklaard van deze op zichzelf weinig betekenende guerilla ergens in een afgelegen oer woud. De vraag is nu maar: wat bezielt Mao; wat zijn z'n bedoelingen? Heeft hij weer een nieuw Korea in petto? En waarom? Men herinnert zich, dat Mao het Formosaanse eilandje Quemoy ging beschieten toen Chroesjtsjef verleden jaar op een top conferentie aandrong. Wil Mao thans weer de aandacht erop vestigen, dat Peking ook nog wat in de melk te brokkelen heeft, nu Chroesjtsjef naar Amerika op bezoek gaat? Telkens wanneer de Rus wat aanpapt met het Westen gaat de Chinees moei lijkheden veroorzaken in het Oosten. Zijn dat alleen maar propagandisti sche manoeuvres of steekt er meer achter? Wij weten -het niet en zul len de loop der dingen moeten af wachten. een uur of twee in de tuinen van zijn zomerverblijf. Daarvoor deugden de rood fluwelen muilen niet. Paus Jo hannes had liever iets stevigers aan de voeten. Aanvankelijk trok hij een paar zwarte schoenen voor zijn wan delingen aan. Nu heeft hij een paar wandelschoenen van rood leer. Bos gestolen I Onbekenden hebben kans gezien om te Blessey (Frankrijk) een bos van bijna 30 hectaren te stelen. Toen de eigenaar dezer dagen met een houtkoper bij zijn bos arriveerde, bleek dat de meeste bomen waren verdwenen. De politie wist alleen maar dat er een houtmaatschappij aan het werk was geweest en dat plaatselijke werkkrachten, die deze maatschappij had aangenomen, klaag den dat zij nog steeds niet betaald waren. De berooide eigenaar verkocht de weinige nog overgebleven bomen, die direct werden gekapt, doch toen reeds ontdekt was en wel door een Nederlander, dr J. H. Oort van de Leidse universiteit. Zo heeft dr Otto Struve van het observatorium van Greenbank (in de Amerikanse staat West-Virginië) woensdag verklaard. De Amerikaanse astronoom Frank Drake heeft tv ee maanden geleden waargenomen, dat de nevel uit vier delen bestaat, aldus dr. Struve. Hij gaf hierbij voorts als zijn eigen me ning, dat de nevelvlek waarschijnlijk niet het begin van een nieuwe ster is. Dr. Bolton van het technologische instituut van Californië heeft woens dag eveneens verklaard, dat de nevel reeds bekend was en verscheidene malen door Nederlandse gelee: den waargenomen. Zelfs de door Pariski genoemde temperatuur van 10.000 graden was reeds bekend, aldus dr. Bolton. Situatie op Cuba onduidelijk In Havanna begint men zich in sommige kringen ongerust af te vra gen waarom premier Fidel Castro niet in het openbaar een verklaring aflegt over de in het weekeinde ont dekte samenzwering. Men had alge meen verwacht dat hij woensdag voor de radio of de televisie zou ver schijnen doch dit is niet gebeurd. Wel verscheen de adjunct-procu reur-generaal van het opperste ge rechtshof iWedina voor de televisie. Hij uitte de beschuldiging, dat dej ontdekte samenzwering nooit zo'n' grote omvang zou hebben kunnen aannemen als zij niet stilzwijgend J door de Ver. Staten was goedgekeurd. Woensdag zijn de telefoonverbin dingen met de provincie Las Villas verbroken geweest naar verluidt als gevolg van de strijd daar. Ook met het eiland Pinos ten zuiden van Ha vanna waar volgens onbevestigde be richten contra-revolutionairen geland zouden zijn waren de verbindingen woensdag verbroken. Een in Havanna verschijnende krant verklaarde woensdag dat zater dag 28 militaire vliegers zijn gear- men daags daarna terugkwam om resteerd en dat het gehele garnizoen het hout weg te halen, bleek ook dit van het vliegveld van Camaguey bij verdwenen te zijn. de samenzwering betrokken was. Het gaat maar door in Little Rock Nieuwe onrust op Cyprus De scheuring in de Grieks-Cyprio tische leiding tussen aartsbisschop Makarios en de voormalige leider van de voormalige verzetsbeweging E.O. K.A., generaal Grivas, heeft een on gunstige wending genomen door het verschijnen van strooibiljetten in Ni cosia, waarop steun verleend wordt aan Grivas. De biljetten zijn afkomstig van een nieuwe ondergrondse organisatie die zichzelf „K.E.M.", noemt (afkorting voor Cyprus Verenigd Front). Op de biljetten wordt geen aanval gedaan op Makarios, maar wordt ge- sproken van „opportunisten die ver geten schijnen te zijn wat Grivas tot stand gebracht heeft". Ook wordt er gesproken van de Griekse premier Karamanlis en de minister van Bui tenlandse Zaken Averoff als „dood gravers van het Cypriotische vraag stuk" alvorens te eindigen met „lang leve de onoverwinnelijke Dighenis" (schuilnaam van Grivas in de EOKA), hoera voor „ENOSIS" (eenheid met Griekenland) en lang leve „KEM". De politie is begonnen met het doorzoeken van huizen van Grieks- Cyprioten in twee dorpen ten noor den van Nicosia. De huiszoeking houdt verband met het vermoeden, dat wapens en munitie worden ver vaardigd, aldus is in Nicosia bekend gemaakt. De politie van Little Rock is woens dag slaags geraakt met een menigte betogers, die ongeveer een uur voor dat de Central High School enkele negerleerlingen zou toelaten, voor de school schreeuwden: „Wij willen geen integratie". De agenten moesten van de gummi knuppel gebruik maken om de beto gers te verspreiden en maakten ver scheidene arrestaties. De demonstran ten kwamen van een grote openlucht betoging voor rassenscheiding, waar gouverneur Faubus de menigte zyn steun had verzekerd. De drie negerleerlingen konden echter ongehinderd de school binnen gaan. Volgens de jongste berichten zijn minstens 24 mensen aangehouden. In de scholen zelf deden zich geen in cidenten voor. Het noodweer in Oostenrijk heeft woensdag aan twee mensen het le ven gekost. Zij werden door de blik sem getroffen. Door de zware regen val hebben zich in geheel Oostenrijk nieuwe overstromingen voorgedaan. Het water van de Salzach, een zij rivier van de Inn, is sterk gestegen. Op sommige punten van Salzburg heeft het leger ingegrepen en hon derden mensen geëvacueerd. De ver bindingen met het toeristencentrum Mondsee zijn verbroken. Verscheidene bruggen zouden door het woedende water zijm meegesleurd. Vele provinciale wegen zijn door het water en aardverschuivingen geblok keerd. De schade aan de te velde staande gewassen zou groot zijn. In Italië zijn woensdagavond tij dens hevige onweersbuien drie men sen door de bliksem gedood. Vorstelijke verloving In doorgaans welingelichte kringen in Athene is vernomen, dat de ver loving van de Griekse kroonprins Constantijn met prinses Desiree van Zweden binnenkort bekend zal wor den gemaakt. Zoals bekend, zijn prinses Desiree en haar zusters op het ogenblik de gasten van de Griekse koninklijke familie op het eiland Korfoe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie mocht denken, dat Little Rock alleen maar meer de naam is van een stad in de Amerikaanse staat Arkansas welke herinnert aan nare gebeurtenissen uit de Amerikaanse rassenstrijd die tot het verleden be horen, vergist zich. De strijd tussen blank en gekleurd gaat in deze stad met onverminderde bitterheid voort. Aan de middelbare scholen van Little Rock zijn voor het nieuwe cursusjaar zes negerstudenten ingeschreven en dat was voor een grote groep ontwikkelde blanke jongeren de aanleiding om voor een High School een felle rel tegen de in tegratie te beginnen. Hogere iemperaluren De Bilt donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede Een aantal storingen hebben de afgelopen 24 uur in verschillende de len van Europa vrij veel regen ge bracht. De zwaarste neerslag veroor zaakte een storing die van Noord- Italië naar de Balkan trok. In Zuid- oost-Duitsland en Noordwest-Oosten rijk viel plaatselijk 100 tot 120 mm in 24 uur tijds. Langs de scheidings lijn tussen de warme lucht in Noord en Oost-Europa en de minder warme boven West-Europa viel vooral in Zuid-Scandinavië veel regen. Een storing boven het Kanaal gaf aan leiding tot uitgebreid regen in Zu'd- west-Engeland en West-Frankrijk. Het regengebied van deze storing verplaatste zich langzaam in de rich ting van ons land maar het nam te gelijkertijd snel in betekenis af. Ten zuidwesten van Ierland is intussen een nieuwe en zeer actieve depressie verschenen die in noordoostelijke richting koerst. Onder invloed van deze depressie neemt de wind in onze streken toe uit zuidoostelijke richting waardoor geleidelijk warmere lucht uit Midden-Europa naar ons land te rugstroomt. Het regengebied van de nieuwe depressie zal het land mor gen waarschijnlijk nog niet bereiken, maar wel neemt de kans op een re gen- of onweerebui weer toe in ver band met de ontwikkeling van rand- I storingen boven Frankrijk. (medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond.. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM WEER Warm weer met zonnige pe rioden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. 14 Aug.: zon op 05.20; onder 20.08; maan op 16.54; onder 00.55. Hoogwaterstanden 14 Aug.: v.m. 11.12; nam. 11.54. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM licht bewolkt OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN licht bewolkt LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM licht bewolkt BRUSSEL zwaar bewolkt LUXEMBURG onbewolkt PARIJS regen BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE licht bewolkt NICE half bewolkt BERLIJN regenbui FRANKFORT mist MüNCHEN geheel bewolkt mist ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ATHENE zwaar bewolkt onbewolkt mist regen licht bewolkt 22 18 24 20 23 21 25 24 24 26 26 26 16 21 23 28 23 30 32 Korreltje Wij maken grote reizen om dingen te zien, waarop wij in onze eigen omgeving geen acht slaan. (Plinius)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1