Oprit naar Europaweg wordt het „slagveld van Zoeterwoude" genoemd IH LEIDEN Openluchtspel op Meerburg bij gouden leest van pastoor Blom DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT Verkeerszondaars voor de Leidse kantonrechter Het aantal verdachten ,dat gisteren verstek liet gaan, brak alle records, die tot heden in de vacantietijd wer den behaald. Onder dezen waren weer een groot aantal jeugdige brom fietsers, die de weg met snelbrom- men onveilig hadden gemaakt en bij verstek werden veroordeeld tot 30 en ƒ40 boete, conform de eisen. „Zij beschouwen de weg als een kermis- course en aan deze rage moet in Leiden maar eens een einde komen", aldus mr. H. J. F. Zandhuis. Een 18-jarige snelbroramer, die wel was verschenen, voerde aan. dat hü g.een kilometerteller had en toch j moeilijk achter zo'n langzame Solex kon gaan rijden om zijn snelheid te bepalen. Hij kon bovendien de boete niet be talen, omdat hij geen geld had. „Als U op een bromfiets kunt rijden, heeft U ook wel de middelen om de boete te betalen" aldus de officier. De kan tonrechter vond dat ook en vonniste conform met 30 subs. 10 dgn. Negenjarige bestuurder. De handelingen van de 30-jarige vertegenwoordiger uit Zoeterwoude ondervonden evenmin weinig goede woorden bij de magistraten. Deze verdachte deed het 9-jarig zoontje van een collega graag een plezier en liet het ventje daarom op de Zoeter- woudsesingel maar eens een eindje zijn auto besturen. „Dat was toch niet zo erg, want er was weinig ver keer en wij reden stapvoets", aldus trachtte verd. de ernst van de zaak te kleineren. „Hoe is het mogelijk, dat U de ernst van de zaak niet in ziet. Wat U deed was niet alleen levensgevaarlijk voor andere weg gebruikers, maar ook uit opvoed kundig oogpunt zeer afkeurenswaar dig. Als dat ventje de smaak te pak ken krijgt, zal hij al vroeg uit „joy riding" gaan met alle gevolgen van dien", aldus de officier in zijn scherp gesteld requisitoir. Hij eiste dan ook ƒ50 boete subs. 10' dgn. en waar schuwde verd. voor een herhaling. Nadat ook de kantonrechter verd. had gewezen op de ernst „van de zaak, vonniste hij met 40 subs. 10 dgn. Het slachtveld. Het verkeer, dat onder Zoeter woude de z.g. Europaweg op wil, moet aan het tegemoetkomende ver keer voorrang verlenen. Het feit, dat vele automobilisten zich hieraan niet storen, hetgeen de nodige aanrijdin gen tot gevolg heeft, heeft mede tot gevolg gehad, dat men die punt „het slachtveld van Zoeterwoude" is gaan Een klap, die aankwam „Nee, we hebben niet zo veel last van jongelui uit plaatsen rondom Katwijk, die hier zaterdags en 's zon dags komen flaneren. Ze drinken een biertje en mogen niet blijven stil staan of in portieken hangen, maar vechtpartijen komen niet zo vaak voor", zei de 26-jarige politieman R.H. uit Katwijk maandagmorgen voor de Haagse politierechter. Hij kwam getuigen in een zaak tegen een 51-jarige winkelier uit Katwijk, die terecht moest staan wegens het stom pen van zekere P. v. N. uit Rijnsburg. De winkelier zou zo hard hebben ge stompt dat de kaak van het slacht offer op twee plaatsen brak. De officier van justitie vatte deze zaak hoogst ernstig op en hij vor derde tegen de winkelier wiens strafregister als enige misdaad een achtentwintig jaar geleden met vijf gulden boete beloonde mishandeling bevatte vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Op de bewuste zondagavond 15 juni 1959 was P. v. N. met twee Rijns- burgse vriendennaar Katwijk ge togen. De jongens stoeiden en daarbij ging één van hen door een ruitje, in de buurt van de plaats waar ver dachte woonde. De Rijnsburgers lie pen door, maar de verdachte ging er met zijn zoons achteraan. Inmiddels arriveerde ook de politieman, die de namen van de Rijnsburgers ging no teren. Volgens de politieman zou de verdachte zonder directe reden plot seling op verd. hebben ingeslagen. De officier van justitie vergeleek de zware figuur van de winkelier met de zwakgebouwde groente handelaar. Hij vond het een merk waardige mishandeling, zo onder de ogen van de politie. Hij meende dat deze handeling illustratief was voor de grote onbeschaamdheid van de verdachte. Uit de verklaring vart de agent bleek immers dat er niet ge provoceerd was. De verdachte heeft zijn meerderheid in kracht op de meest brute wijze uitgeleefd, vond de officier. Mr. V. d. Plas stelde hier tegen over dat de Rijnsburgers straatschen derij pleegden. De verdachte is een voorbeeldig burger en^feou er een reclasseringsrapport worden inge wonnen, dan zou dit ongetwijfeld schitterend zijn. De rechter achtte de mishandeling bewezen, maar hij wilde de straf maat aanzienlijk minder stellen dan de officier wenste, want hij vond het gedrag van .de Rijnsburgers mede een belangrijke oorzaak tot het ge beurde. De politierechter veroordeel de de Katwijkse winkelier tot acht dagen voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd en twee honderd gulden boete of 20 dagen. noemen. Een van de overtreders was de 41-jarige sekretaris, die links af wilde en een bromfiets aanreed. De bromfiets sloeg over de kop en de berijder was een. week en diens echt genote 6 weken op non-aktief. De bromfietser kreeg ruim ƒ400 schade. Er moest inderdaad maar eens een einde komen aar. deze overtredingen, aldus de officier, die 40 boete subs. 10 dgn. eiste. De kantonrechter von niste met 30 subs. 10 dgn., doch waarschuwde toekomstige overtre ders voor de gevolgen. Een 21-jarige scooterberijder was op een zondag belast met do kontrole bij een betrouwbaarheidsrit voor scooters. Op Rijksweg no. 4 moest hij aan de overzijde van de weg zijn, keerde dus om en reed door een open fedeelte van de midden-haag de lin- errijbaan op, hetgeen hem op een proces verbaal kwam te staan. Ver dachte begreep maar niet wat hij had misdaan. „U weet zelf niet hoe het moet, dus hoe kon U nu kontroleur bij een be trouwbaarheidsrit zijn. Ik moest U de rijbevoegdheid maar eens een tijdje ontzeggen", aldus de officier. Zo ver kwam het deze keer echter niet en de eis werd uiteindelijk 25 subs. 10 dgn. Het vonnis luidde 15 subs. 5 dgn. De 52-jarige chauffeur uit Amster dam schramde bij het passeren met zijn 5 tons militaire vrauchtauto een tegenligger en was doorgereden. Hij had niets gemerkt en trok in twijfel, of hij de schuldige wel was. De hoogte van de deuken in zijn spat bord kwam overeen met de 'deuken bij de tegenligger. Deze stille getui gen, almede zijn kentekennummer waren zeer overtuigend. „Er zitten zoveel deuken in de spatborden", al dus verdachte. „Dat is wel treurig, want dat bewijst het roekeloos om gaan met geld van de gemeenschap c.q. de belastingbetalers", aldus de officier. De eis werd 20 subs. 5 dgn. Vergezeld van een ernstig vermaan liet de kantonrechter het bij 15 subs. 3 dgn. Schade gedeeld. Een Haagse scooterberijder ver leende op Hemelvaartsdag in Rijns burg geen voorrang aan een auto. De bestuurder voorkwam een aan rijding door krachtig af te remmen, hetgeen tot gevolg had, dat zijn auto van achteren werd aangereden door een Leidse motorrijder, die onvol doende afstand bewaarde. De scooter- berijder kon zich niets meer herin neren en stond perplex over de on verwachte ten lastelegging De mo torrijder was_ van mening, dat de scooterberijder alle schuld droeg. De bumper van de auto was ingedeukt en de schade bedroeg 37. „Wel wat veel voor zo'n klein deukje" vond één der getuigen. Het klopte echter wel. Beide verdachten deelden ge- lijkop, want zij kregen beiden ƒ20 boete subs. 4 dgn. en zullen tevens na een „Salomon's-oordeel" van de Een Haagse advokaat negeerde het rode stoplicht aan de Haagse Schouw en reed rustig door. Zyn kenteken nummer werd genoteerd en proces verbaal volgde. Verd. ontkende, dat hij de schuldige was geweest, want hij bevond zich op dat tijdstip in Brussel. De verbalisant bleef echter bij zijn verklaring, het kenteken nummer en de kleur van de auto klopte, dus moest een veroordeling volgen. Conform de eis, luidde het vonnis 20 boete subs. 5 dgn. De 22-jarige varensgezel bereed een scooter, zonder daartoe de be voegdheid te bezitten. Op de Heren weg te Noordwijk kreeg hij geen voorrang van een 51-jarige brom- fietsbereidster, remde krachtig af en vloog tegen een paal. „De scooter is in de prak", aldus de zeeman en de verzekering betaalt niets. De bromfietsbereidster kwam ten val en moest vier weken op bed blijven. Deze verdachte vond, dat de weg on overzichtelijk was en zij daarom de scooter niet had gezien. De eis tegen haar was 20 subs. 5 dgn., doch rekening houdende met haar letsels, maakte de kantonrechter er 15 subs. 3 dgn. van. De zeeman hoorde 50 subs. 10 dgn. tegen zich eisen. Dat was wel wat veel, vond hfj en wie betaalde hem nu de schade aan de scooter? „U reed zonder rijbewijs, dus verspeelde elk recht op schadevergoeding", al dus de kantonrechter. Het vonnis werd 35 subs. 7 dgn. „Mag ik myn in beslag genomen scooter bij de politie terughalen", vroeg verd. tot slot. Hiertegen bestond geen bezwaar. LEIDERDORP GEDENKSTEEN VOOR DR. PERSANT SNOEP In samenwerking met de bestuursle den van „Goed Verbond", de heren W. Horckx, J. van Leeuwen en N. de Vogel, hebben de oud-patiënten de heren VV. Hennipman en J. Kooreman te Leiderdorp alsmede de heren A. Hendrikser H. J. van Mil en W Tijs- sen te Zoeterwoude en mevr. M. B. Fabel—Sweris te Leiden het initiatief genomen om op het graf van dr. J. J. Persant Snoep te Warmond een ge denksteen *e plaatsen. Het bestuur van „Goed Verbond" een vereniging, die als doel had be hoeftige fondspatiënten van dokter Persant Snoep versterkende middelen te verschaffen, had reeds jaren gele den het besluit genomen, een bedrag te reserveren voor een gedenkteken op het graf van de dokter. Dank zij dit besluit kan het opge richte comité zijn actie beginnen met een behoorlijk basis-bedrag. Het ligt niet in de bedoeling een grootscheepse actie te ontketenen om tot het beoogde doel te komen. Gezien de plaats, die dokter Persant Snoep in de harten van zijn patiënten in nam, is het comité ervan overtuigd, dat het benodigde bedrag bijeen zal komen, juist door vrijwillig gestorte of ter handgestelde gaven, hoe klein ook. Aan de oud-patiënten zal een circu laire gezonden worden, waarin de adressen vermeld staan, waar men de gaven zal kunnen brengen. Zij, die willen gireren, worden ver zocht hun gaven te storten onder het motto „gedachtenis dokter Persant Snoep" onder nummer 331244 ten na me van de heer J. Kooreman, Kom van Aaiweg 25 te Leiderdorp. ZOETERWOUDE- LE1DERD0RP Tafeltennistournooi. Op zondag 30 augustus organiseert de RKSV Meerburg een open tafeltennistour nooi voor de parochies Meerburg en Groenendijk: in het Meerburg-paro chiehuis aan de Hoge Rijndijk. De in schrijvingen zijn opengesteld t.m. 23 augustus a.s. bij onderstaande adres sen: mej. A. Hoogervorst, H.R. 357 Z.woude; H.' v. d. Hoeven jr, H.R. 113 Z.woude; H. de Gunst, Koningstraat 37, Leiderdorp. Het inschrijfgeld be draagt voor junioren van 10 tm. 16 jaar 0.25 en vanaf 17 jaar 0.50. ZOETERWOUDE Autotocht voor bejaarden Met twee autobussen en 33 luxe auto's hebben 150 bejaarden een heerlijke autotocht mogen genieten. Op de plaats van samenkomst, de Schen- kelweg, begonnen de goede zorgen van het comité, dat na in de loop van het jaar door velerlei acties, het zeer grote bedrag om de onkosten te dekken bijeen had gekregen De ge hele organisatie klopte perfect: er was een prachtige tocht uitgestip peld en de keuze van verpozings-ge- legenheden was uitstekend. Nadat de gasten van het comité van allerlei versnaperingen en siga ren, zelfs van eau-de-cologne op de zakdoek waren voorzien vertrok de stoet en ging de reis naar Aalsmeer waar het restaurant „De Oude Vei ling" de eerste aanleg was en kof fie met gebak werd geserveerd. Het was inmiddels al warm geworden, maar het bezoek aan de bloemenvei ling gaf een heerlijke afkoeling niet alleen, maar ook het genot van het zien van zoveel van Flora's kinderen en een beeld te krijgen van de grote vlucht die de bloemencultuur heeft genomen. Langs mooie streken ging de tocht naar Hilversum, waar in „Anna's Hoeve" een lunch werd aangeboden Aan tafel sprak burgem. Smeets zeer waarderende woorden tot het comité waaraan het te danken is dat zoveel ouden van dagen heerlijk Kunnen ge nieten van de schoonheid van ons land. Ook dankte de burgemeester de 33 autobezitters die belangeloos hun auto's beschikbaar stelden en bestuurden voor de tocht van 200 km tezamen. Evenals vorige jare» ontvingen de twee oudste deelne mers, mevr. J. van Haastervan der Lee (89) en de heer G. Veldhuizen (88) een geschenk. Het volgende reisdoel was de uit spanning van Aard Jansen op de Leusderhei waar aan ieder twee consumpties werden aangeboden. Het weer hield zich goed maar op de terugreis, die zeer vlug werd gere den, begon het nabij Utrecht te re genen. In Zoeterwoude kon de St. Jans fanfare de stpet toch nog met volle muziek binnen halen. De belangstel ling langs de weg was zeei groot. Voor 't parochiehuis bracht de bur gemeester davnk aan de burgerij voor de geldelijke steun. Volgend jaar hoopt het comité ter gelegenheir van het 10-jarige bestaan iets extra's te doen voor de bejaarden. Hiertoe vroeg de burgemeester de burgerij ook een bijzondere financiële steun te geven voor het goede doel: de feestdag voor de ouden van dagen. Aan de autotocht werd ook deelge nomen door deken Juffermans, pas toor Emmen, ds G. P. van Embden en een gedeelte van de reis door dok ter Wybo Kortmann. Wielerwedstrijden. Een van de meest attractieve evenementen van het Oranjefeest is ongetwijfeld het wielerprogramma van woensdag 12 augustus a.s. Om te beginnen wordt een wedstrijd op tourfietsen gereden voor inwoners van Zoeterwoude van 14-16 jaar. Daarna komen de ren ners van 17 jaar en ouder aan de start voor een wedstrijd over 8 ron den. Dan zal het intussen wel zeven uur geworden zijn en komen de „echte" renners aan de beurt. De adspiranten rijden een wedstrijd over 20 ronden waarvoor de beste renners uit Leiden en omgeving heb ben ingeschreven. Als sluitstuk van het programma volgt dan een wed strijd over 50 ronden voor profs, amateurs en nieuwelingen. Deze wedstrijd krijgt een internationaal tintje door de inschrijving van de Engelsman Knight uit Oxford. Voorts komen o.m. aan de start de ex-Tour de Francerenner Arie van Wetten en Bertus Zoet uit Sassenheim, Hennie v. Gent uit Leiden en Wim Hilger- KOMT EEN VOGEL „fch kann was", horen we de kin- deren de gehele dag door zeggen en dan krijgen we een hoogstandje te zien, dat niet de moeite van het aankijken waard is. Zij maken bij voorbeeld „een brug", maar het is een oeververbinding, waar een kana riepietje nog met enige zorg over héén zou wandelen. Vanavond willen we wel eens een goed nummer zien. „Wie kan me een verhaaltje ver tellen?" Lisi bouwt met haar vijf jaren een heel ingewikkeld verhaal op, een samenveegsel uit de hoekjes van haar geheugen, van Hans en Grietje en de vleesetende wolf van roodkapje, gelardeerd met het sen satienieuws van de eerste pagina's der Weense kranten. Hans werd iri een „Kafig eingesperrt" en de jongen had het niet makkelijk in de kooi. Dat „einsperren" klinkt zo bekend in de oren, maar vijf jaren oorlog, hebben die sommige woorden in de Duitse taal voor ons geïnfecteerd. Dat doet me denken aan zondag, toen we met de kinderen aan het strand van Katwijk zaten en daar een dikke Oosterbuur in Hoogduits een boete- preek begon tegen een badgast, die zijn kuil bezet had, en in zijn ver toornde onschuld sprak van „beset- zung", De man voelde niet dat het gek klonk, hier aan dat rustige Hol landse strand en dat de weinige Hol landers, die nog deze vredige in filtratie van ons blonde strand over leefd hebben bij zich zelf dachten: „waar heb ik dat ook al weer ge hoord?" „Einsperren" klinkt griezelig zelfs uit het onschuldige mondje van de kleine Lisi. Heel wat anders dan ge woon maar „opsluiten". Van het bloederige verhaal stap pen we over op een gedicht. „Ik kan een mooie" zegt Anneliese en daar zij er op een avond achter gekomen is, dat zij wordt uitgemol ken voor een stukje „in de krant, yoegt zij daaraan toe: „En dan moet je het in de krant schrijven." ,Ich hat gern einen Laden mit Kas' und Brot un Wurst Mit Eier und Sardinen und Milch für meinen Durst" 70 begon het, maar even later wa- ren we al gauw de draad kwijt. Het draait er op uit, dat Mutti in de winkel komt en dan wordt er van het kind verwacht te zeggen: „Ich bitte sehr". Applaus. Nummer twee van het programma ging over „Veil- chen, liebes Veilchen" het nederige viooltje, dat zo'n belangrijke plaats onder de bloemen inneemt. Applaus. Maar dan veranderd het decor en Lisi treedt naar voren met haar schone gedicht, dat zij van haar moeder heeft geleerd: Bim Bam Kotz is lcrang Mesna-leid Kuh schreit: muuuuuuuuuuuu' Het boe van de koe komt goed uit de verf, maar het kind moet een re prise geven vóór we begrijpen, dat de kat ziek is. De derde zin kunnen we niet ontwarren, zelfs niet met be hulp van het woordenboek." Samen zingen we het ontroerende „Komnit ein Vogi geflogen setzt zich nieder auf meinen Fuss Hatt einen Brief in seinem Schnabel Von der Mutter einen Gruss. llfat is het ontroerende van dit lied? De woorden zijn kletskoek, want men behoeft van een vogel, die een brief in zijn snavel op je voet gaat zitten niet warm of Koud te worden. Toch is dit gedicht in sa menhang met de melodie geniaal. Het boort een van die verborgen ri vieren aan in een mensenziel, die door het onderbewustzijn stromen. Als u even wilt volgen? Kinderen begrijpen in hun ongereptheid de strekking van dit lied maar al te goed. Volwassenen, misschien niet meer. Dat komt. omdat met het ko men en gaan van de jarer. telkenma le een huid van ons afglijdt en er komt een eeltlaag voor in de plaats. Volwassen worden is eigenlijk wilt u nog even volgen? steeds verder van de moederschoot verwijderd ra ken. Maar er blijft een onblusbaar verlangen naar de tijd, toen we nog ongeboren waren en gevoed werden door het bloed van de vrouw, die ons op dat late uur in de avond af stootte, waarna het leven begon. Soms denk ik, dat het 't verlangen van de mens is naar de veilige ber ging van de moederschoot, die hem aan het mijmeren en daarna aan het schrijven, schilderen of muziek ma ken zet. Het is een „Grucs" aan de Mutter, die je volgens dat liedje van „de Vogel" niet meer bezoeken kan. Het is zijn pijnlijk verlangen naar de eeuwigheid vóór zijn uur nul die de kunstenaar misbruikt. Hij neemt wraak met de illusie; door zijn me demensen in het bos te sturen, daar waar de bomen bijna mensen zijn, robijnen als douwdruppels acteren en stenen net niet naar broden sma ken. Goede nacht Anneliese, goede nacht Lisidroom maar van die vogel, die op je voet gaat zitten. En wee je gebeente als je weer morgenochtend om zes uur op mijn bed komt zitten en aan mijn kin be gint te kietelen! r\e ochtend begint, met gerommel in de zijkamer, waar onze lo- gé's slapen. Blote voeten kletsen over de gang en weer terug. Het is zondagmorgen. Even horen we niets meer, maar dat komt, omdat zij bei den op de tenen tot vóór de deur van onze slaapkamer zijn geslopen en dan horen we het tweetal fluis teren. „Ze slapen nog". „Durf j ij een trap tegen de deur te geven?" Even klinkt er gedempt lachen, dan een klein bonsje en wegstormen- de voeten. Het is de eerste aanval. Een soort schijnbeweging, die door een tweede stoot gevolgd wordt. „Tante mag ik een beetje waten drinken?" Wel verdraaid, waarom zou dat kind geen water mogen drinken? Sinds wanneer is het verboden naar de kraan te gaan en je een plastic bekertje koel water te tappen? Hierop behoeft men dus geen ant woord te geven en tante draait zich op haar andere zij „Tante ik heb dorst". „Drink dan water!" Twee galop perende gazellen, die zich naar de douchecel spoeden. Gegil en het ge luid van een luidstromende kraan. „Willen jullie wel eens als de don der maken dat je rustig bent. Het is pas vijf uur". Dat is een uurtje ge smokkeld, want de wekker, die al verdacht dicht bij zyn luidruchtigste uur komt, wijst zes aan. (Wordt vervolgd) LEX BRUINHOF som uit Stompwijk. De wedstrijden beginnen om half zeven precies. De volledige programma's met deelne merslijsten zijn aan het parcours Schenkelweg, Zwetkade verkrijg baar. LEIDSCHENDAM JUBILEUM J. H. v. DIJKHUIZEN De heer J. H. van Dijkhuizen, as- sistent-sluismeester te Leidschen- dam, werd zaterdagmorgen te zijnen huize gehuldigd wegens veertigjarige dienst bij de provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. Het woord werd gevoerd door de heer A. M. J. Deel man, administrateur bij de Prov. Waterstaat, die de trouwe plichts betrachting van de jubilaris roemde en de wijze waarop hij zijn werk zaamheden verrichtte met inzet van zijn gehele persoonlijkheid. Ook diens echtgenote werd daarbij be trokken. Bij de huldiging waren aanwezig de heren W. H. v. d. Gies- sen, technisch hoofdambtenaar, K. Visser, bouwkundige, C. M. van 't Hooft, hoofdkantonnier en H. Ver duin, ambtenaar bij deze dienst. De Ned. Christ. Bond van Overheids personeel liet haar felicitatie verge zeld gaan van een culinaire atten tie. Maandagmiddag werd aan de fam. Dijkhuizen een receptie aange boden in het Provinciehuis te 's Gra- venhage. Aan de heer J. H. van Dijkhuizen, assistent-sluismeester te Leidschen- dam, is door H.M. de Koningin ver leend de eremedaille in brons beho rende bij de orde van Oranje-Nas- sau. Dit werd hem medegedeeld door de Commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Holland op een receptie in het Huis der Provin cie te Den Haag, die aan de heer Van Dijkhuizen was aangeboden in ver band met zijn veertigjarig dienst- jubileum bij de Provinciale Water staat. Hierbij waren aanwezig het bijna voltallige college van Gedepu teerde Staten en professor J. L. Klein, direkteur-hoofdingenieur van genoemde dienst. Namens de eerste chef van de jubilaris, de dir.-hoofd- ing. Van Elzelingen, werden hem bloemen aangeboden. STOMPWIJK Puzzel-rit. Zondag 16 augustus zal de Handbalvereniging „H.V.S." een puzzel-rit organiseren, waaraan iedereen, dus ook niet-leden kunnen meedo- n Het enige verschil is. dat de leden <*ratis mee kunnen rijden en niet-leden voor 1,inschrijfgeld van de partij kunnen zijn. Aanmel ding in de loop van de week tot zon dagmorgen voor 10 uur Dr. v. Noort- straat 66. Stompwijk, tel. K 1761 1429. De eerste deelnemer start om 10 uur. Benodigdheden: brood en pot lood. Het belooft een bijzonder inte ressante rit te worden, waarvoor verscheidene winkeliers van Stomp wijk mooie prijzen beschikbaar heb ben gesteld. ,,De Zeven Rozen" van Anf. Coolen „De zeven rozen" van Anton Coo len staan, nog in knop, zich te koes teren in de zomerzon op de door bos omzoomde weide van huize „De Goede Herder". Zaterdag en zondag avond zullen zij openbloeien in het sprookje dat de begaafde schrijver omtoverde tot een prachtig spel vol kleurige taferelen en vol ontroering om de geschiedenis van Ingébjorg en Eirik. De Zeven Rozen, dat zijn de zeven kinderen, die de arme Ingébjorg in haar huwelijk met Eirik, de jonge dominee van het kerspel, zou ont vangen. Zou ontvangen, want zij wenst geen kinderen. Zij gaat op de dag van de bruiloft zelf naar de heks, die haar zeven graankorrels in de handen legt. Eigenhandig moet Ingébjorg deze zeven korrels ach tereen voor de molensteen werpen, de steen rolt erover en Ingébjorg slaakt een kreet. „Wat is er liefje?" vraagt de heks. Ingébjorg: ,.Ik hoor de zo'n droeve zucht" Dc heks: „Dat is een kinderhart dat breekt. Daar moet je tegen kunnen". Eirik ontdekt haar daad aan haar bebloede sluier. Dan volgt de zware tocht van Ingébjorg, weg van haar bruidegom en van haar rampzalige daad. En hoe dit sprookje met zoveel schone waarheid afloopt, dat moet u echt zelf gaan zien. Maandenlange voorbereiding. Begrijpelijk zijn de zeven rozen Z0ETERMEER Geboren: Herman Wilfried Jo sef z. v. A. Suidman en A. A. A. Gral. Janna Martina Gijsbertha d. v. R. van Mil en J. van Gent. Otto z. v A. van der Wees en N. van der Leer. Abraham Gijsbert z. v. A. Blij- leven en J. van Prooijen. Jannetje d. v. H. Paul en A. Bos. Arie Johan z v. J. van der Koojj en M. P. Kalis- vaart. Anna Louise Maria d. van H. P. A. van der Rijt en M. M. Vaas. Rename t z. v. II. Buurman en G. H, van Mil. Ondertrouwd: J. van Waaij 28 j en L. Daendeij 27 j. W. W. M. Tet- teroo 21 j. en A. de Wit 17 j. Getrouwd: H. J. Smulders 23 j, en J. C. Hoogduin 23 j. I. van Oos- terom 24 j. en J. Oosterwijk 25 j. H. Hagers 25 j. en J. Klos 21 j. niet zo maar aan het bloeien geko men, hoe vruchtbaar dc weidegrond van de zusters ook is. Maandenlang wordt er onder de bezielende leiding van de initiatiefnemer de heer Wim Nijhof al aan gewerkt Na het succes van Bernadette, het vorig jaar, heeft men de smaak van het openlucht spel te pakken gekregen. Openlucht spelen hebben een heel bijzondere bekoring en dit lichtvoetige en zui vere spel zal des te bekoorlijker zijn, nu het gespeeld wordt met de he mel alsv dak, de ruisende bomen als décor en het groene gras als vloer bedekking. In de laatste weken is er door de meer dan 60 medewer kenden al veel in de buitenlucht ge repeteerd De geest onder de mede werkende spelers, zangers, toneel bouwers en noem maar op is aanste kelijk plezierig. En dat zegt wat, als men bedenkt, dat we midden in de vakantietyd zitten en dat er veel moet worden geoefend. Ter ere van pastoor Èlom. Misschien zou het spel tóch wel gespeeld zijn. De hartstocht van het spelen is de speler reden genoeg. Maar het gouden priesterfeest van pastoor Blom was toch wel een bij zonder mooie en ongezochte aanlei ding om het juist nu te spelen. De liefde en barmhartigheid, die uitein delijk in dit spel triomferen, maken het bijzonder geschikt voor het feest van een priester, die 50 jaren lang Gods liefde en goedheid aan zijn ge lovigen mocht meedelen. Zondag avond 16 augustus zal pastoor Blom in de ..ereloge" zitten. Juist dan verwacht men vele van zijn oud parochianen, die dan nog de gele genheid zullen hebben hem geluk te Worst voor Sinte Clara. Natuurlijk kijkt iedereen naar de lucht om te zien of er geen regen wolken in aantocht zijn voor het weekend. Maar de spelers hebben allen al iets bijgedragen om worst te kopen Daar doet men ter ere van Sinte Clara een paar bejaarde men sen een plezier mee. Sinte Clara van haar kant zorgt voor stralend weer. Ongelovige Thomassen moeten het natuurlijk nog zien, maar feit is dat ze vorig jaar met Bernadette hij zonder goed haar best beeft gedaan. De penningmeester ziet ook donkere wolken: zo'n groots spel vraagt zeer hoge kosten. Maar als allen, die kunnen zaterdag en zondag van De Zeven Rozen komen meegenieten, dan schijnt achter die wolken volop de zon. En daar zullen we het maar op houden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7