Gegijzelde ex-bokser maakt kort geding aanhangig r 5 S ïPla/tS' 'n de bel Ex-ministers worden Commissaris Perl januari weer uitbreiding van televisie-zendtijd verwacht Schoonhoven kwam met souvenirs voor opvarenden „J. Henri Dunant" Himmlers dagboek in meer gevonden Faillissementen tonen sterke toeneming DE TEXAS-RANGERS Noodweer boven ons land oorzaak van veel overlast Amerikaanse dieven-studenten in Amsterdam aangehouden Van de ene commissie in de andere DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA De sinds vrijdag in het huis van houden wordt door zijn nicht, die in bewaring aan de Amstelveenseweg de Argonautstraat een im- en export- gegijzelde GO-jarige voormalige handel in tropische vissen drijft, zwaargewicht bokser J. H. L. uit Deze zaak is niet van hem, al treedt Amsterdam, heeft door middel van hy er wel ee^s voor op. Eiser is ern- zijn advocaat, mr J. G. Petersen; een stig ziek en stelt dat hij niet in staat kort geding tegen zijn vrouw aan- j is door eigen arbeid inkomen te ver- bangig gemaakt in een poging aan j werven. zijn gedwongen geïsoleerde positie i Voorts beroept hij zich er op, dat een eind te maken. Dit kort geding zijn vrouw 40.per week van soci- zal maandag a.s. om 12 uur dienen ale zaken ontvangt en het vorig jaar voor de president van de rechtbank een legaat heeft ontvangen, waarop hij dan feitelijk voor de helft recht zou hebben, aangezien hij in gemeen schap van goederen met haar ge huwd is. Bovendien meent hij dat gedaagde door arbeid in haar eigen onderhoud kan voorzien. Tenslotte meent hij dat de gijzeling geen enkel effect kan sorteren en dat men hem deze wegens zijn zwakke gezondheid niet mag laten ondergaan. Hü vraagt ontheffing met terugwerkende kracht te verlenen van de opgelegde ali mentatieplicht, subsidiair de gyze- ling niet verder toe te staan en meer subsidiair de gijzeling voor onbe paalde tijd op te schorten. in Amsterdam. Voor de eerste maal wordt de pre sident zelf, mr U. W. H. Stheeman, in de particuliere moeilijkheden van eiser gemengd. Tot dusverre hebben in het afgelopen jaar alleen drie vice-presidenten van de rechtbank daarin beslissingen genomen. De eerste was mr J. Knottenbelt, die in september van het vorig jaar de ver- zoeningscomparite in de echtschei- dings procedure leidde. Deze echtscheidingprocedure loopt nog steeds voor de rechtbank, voor gezeten door vice-president mr C. H. Plug. De derde vice-president was mr W. C. Hassoldt. De heer L. aanvoe rende dat hij geen inkomsten heeft, was in gebreke gebleven met het be talen van de hem opgelegde alimen tatie. Namens de vrouw maakte mr Abel Herzberg de vorige maand een kort geding tegen hem aanhangig, waarin hij de president verzocht toe stemming te verlenen de heer L tot betaling te dwingen op straffe van güzeling Mr Stheeman was toen I Men verwacht in televisiekringen, vorderine toe Hassoldt deze I ,chikking krijgt over meer zenitijd. Intussen is'de zittingsperiode van'4lle ™o"den de week zouden S^nam1Viï. lAVven^ hTocZZT™ ur^fr pmfdenrwTar B?hem diende Petersen het verzoek een kort geding j worden uitgebreid. tegen de vrouw te mogen beginnen in. Dit werd toegestaan. Aangezien mr Stheeman thans weer van va kantie terugkomt zal hij maandag a.s. een oordeel vellen over de be slissing van mr Hassoldt, gyzeling van de heer T. toe te staan. In de thans uitgebrachte dagvaar ding voert eiser aan, dat hij onder- POSTSLUITINGEN VOOR MARINESCHEPEN De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. Van Speyk en Hr. Ms. Gelderland zijn respectie- velü'k vastgesteld op: 14 aug. (13.00 uur) en 14 aug. (13.00 uur), 20 aug. (13.00 uur), 22 aug. (16.00 ur), 31 aug. (13.00 uur), alsmede 4, 9 en 16 sep tember te 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zün p./a. Amsterdam-CS Marine. Op de vergadering van de Neder landse Heide-Maatschappü, die 11 september a.s. wordt gehouden, zal een beslissing worden genomen over de benoeming van ir. C. Staf, oud- minister van Defensie, tot commis saris dier maatschappij. Voorts wordt voorgesteld ir. H. B. J. Witte, oud-minister van Volks huisvesting en bouwnyverheid te be noemen tot commissaris van de n.v. Amsterdamse Ballast-Maatschappij, die op 20 augustus a.s. zal vergade ren. Elke avond in de week Onze TV komt onderaan Dat Nederland nog ongustig afsteekt met het aantal zend uren blykt wel uit het lijstje, dat de „Telegraaf' plaatste. Nederland behoort tot de dichtstbevolkte TV-landen van Europa, toch heeft ons land het minste aantal zenduren: Aantal zendtijd toest. p. week 70.000 Zwitserland Oostenryk Denemarken Zweden Nederland Italië Frankrijk W.-Duitsl. Engeland 80.000 250.000 400.000 500.000 1.300.000 1.300.000 2.700.000 9.500.000 24 u. 20 u. 24 u. 15 u. 55 u. 55 u. 40 u. 120 u. Het NTS-bestuur heeft hiertoe kort geleden het verzoek gedaan aan de minister van O.K. en W. Op de departement is nog geen officiële beslissing gevallen, aldus verneemt „Het Nieuws van de Dag", maar het is wel zeker, dat de regering in ver band met de snelle groei van het aantal tv-toestellen, gunstig op dit verzoek zal reageren. Over de op komst zijnde uitbreiding van het ge tal uren zijn reeds besprekingen met het departement gevoerd. Niet alleen, dat straks elke avond TV gegeven wordt, maar de programma's kunnen nu ook wat langer duren. Dit is vooral voor de zaterdag en zondagavond gewenst. De Technische Coördinatie Com missie van de NTS zal, vooruitlo pend op de zendtijduitbreiding op j 1 oktober al een belangryke wijzi ging in het zendschema aanbrengen, aldus vervolgt het „Nieuws van de l Dag". De vrijdagavond, de avond waar op de NTS thans films en telerecor- dings van Eurovisieprogramma's I uitzendt, wordt dan verzorgd door de tv-secties. N euwe auto's voor Rijkspolitie ECHTPAAR LIET ZICH NIET AFPERSEN maar sprong uit raam De 20-jarige matroos J. W. B., de 27-jarige glazenwasser J. L. en de 30-jarige sloper W. v. D. hebben gis teren in Den Haag getracht het echt paar Van P., wonend aan de Car- tesiusstraat af te persen. Dit lukte echter in het geheel niet, want zowel meneer als mevrouw sprongen, toen Oplossing. Men heeft van het departement geen toestemming gekregen de zend tijd van 15 uur al per 1 oktober te overschrijden. Hiervoor is thans een oplossing gevonden. Het programma, dat de tv-secties op vrijdag zullen verzor gen, zal, met uitzondering van het half uur weekoverzicht, van het journaal-, een uur langer mogen duren, doordat men de programma's van elk der vier overige sectie avonden een kwartier beknot. Het. programma dat de NTS tot nu toe op vrijdagavond verzorgde, zal per 1 oktober volledig ter be schikking gesteld worden voor rechtstreekse Eurovisie-uitzendingen, die thans nogal vaak worden afge wezen, onder het motief: „geen zendtijd". Paarden op pensioen De Zwitserse „Stichting voor het paard" heeft te Franches-Montagnes in de Jura een „rusthuis voor paar den" geopend. Oude paarden, die geen dienst meer kunnen doen maar die men niet naar het slachthuis wil laten gaan, kunnen daar onderdak vinden. De laatste vier Zwitserse postpaarden en enkele renpaarden- op-nonactief genieten er reeds pen sioen. De stichting wil verder jaar lijks vyftig a honderd uitgezochte veulens van Zwitsers ras kopen om ze tot de leeftijd van drie jaar te verzorgen teneinde de Zwitserse markt van paarden van eigen bo dem te kunnen voorzien. Goede eerste dag De patiënten aan boord van de „J. Henry Dunant" waren geroerd door het hartelijk afscheid, dat hen gistermorgen in Leiden geboden werd. Met de tonen van de „Roode Kruismars" en de feestpotpouri van het Leidse politiemuziekgezelschap lingsbestuursleden van het Roode Kruis aan boord. Een van hen had souvenirs meegebracht. Alle zieke opvarenden mochten een geschenk uitzoeken, uit' een collectie, die was verzameld door leden van het Jeugd Roode Kruis. Onze verslaggeefster verklaarde, dat men een prachtige reis heeft ge had deze eerste dag en dat de pa- nog in de oren bereikte men de Rijn I tiënten het prima maken en opge- en hier was er voor de toeristen al wekt zyn. Alle familieleden worden dadelijk veel te zien. Men passeerde hartelyk gegroet. Leiderdorp en Koudekerk en bekeek intussen de steenfabrieken, die hier I langs het water liggen. In Alphen aan den Rijn kon men wat later een blik op Avifauna wer pen en na Waddinxveen werd Gou da links gepasseerd. Via de sluizen bereikte men de Hollandse IJssel, waarna Boskoop en de kwekeryen in het centrum van de aandacht stonden. Voorbij Moordrecht met de, tapijtfabriek voer men langs een dyk, die gedeeltelyk van huisvuil is gelegd. Men overwoog, dat dit een goede oplossing voor Leiden zou zijn, die ook met een huisvuilprobleem te kampen heeft. By Krimpen voer men langs de werven van Feyenoord en Verolme. Hier zag men onder meer hoe de twee helften van het Zwitserse schip „Noyon" aan elkaar gelast werden. In Schoonhoven viel het anker en hier kwamen de afde- Het dagboek van de leider van de geheime nazi-politie Ileinrich Himm- ler is gisteren gevonden in een doos op de bodem van een Oostenrijks meer, aldus deelt het geïllustreerde blad „Der Stern" mee. Het blad liet gedurende enige we ken een onderzoek instellen op de bodem van het Toplitzmeer in de provincie Stienna.ken. Er werden pakken valse Engelse vijfpondsbil- jetten opgehaald. Gisteren werd het zoeken voort gezet. aldus „Der Stern". De duikers kwamen boven met het meest be geerde object: het persoonlijk dag boek van Himmler, zijn correspon- dei tie en identiteitskaarten. Het geld en de papieren, die zich in koffers bevonden, werden met be hulp van een televisiecamera op een diepte van circa 80 meter ontdekt. De koffers werden in de laatste oorlogsdagen in het meer gegooid om te trachten ■•lie sporen van de z.g. „operatie Bernard' uit te wissen. Deze naarn was gegeven aan een operatie, die tot doel had de Engelse economie te verstoren door het in onJoop brengen van vals geld. Vijf kinderen uit één gezin zyn zondagavond levend verbrand in een huis van een voorstad van Adelaide, Australië. De ouders waren naar de bioscoop, vier andere kinderen lie pen ernstige brandwonden op. Het aantal faillissementen in ons - land heeft in juni een belangrijke T-,.. t,net ongure drietal net huis was bin-1 tQ n „A By de Rykspolitie zullen nieuwe nengedrongen en de deur in het t te zien gegeven. Dit zo- combinatiewagens komen, die uit- JflK* «JÏm i wel ten opzuhte van de voorafgaan gerust worden voor de ongevallen dienst om na een ongeval de slacht offers direkt te kunnen helpen en de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Reeds begin oktober zullen deze nieuwe wagens ter beschikking ko men van de Rijkspolitie in het dis trict Amsterdam doch het ligt in de bedoeling in de toekomst alle dis tricten daarvan te voorzien. GEEN WEEK-STEMPEL OP NEDERLANDSE EIEREN De bond van Duitse Eier-impor- teurs heeft zich tot de Nederlandse minister van landbouw en visserij gewend in verband met de wens die in Duitsland leeft om eieren uit Ne derland te importeren die van een zogenaamd week-stempel zyn voor zien. De bezwaren verbonden aan de voorstellen van de bond van Duitse eier-importeurs zyn zo groot dat de exportcommissie van het produkt- schap voor pluimvee en eieren thans adviseert geen toestemming te ver lenen tot het aanbrengen van een week-stempel op de eieren. Zoontje kon zijn vader niet meer redden Gisteren is de 40-jarige heer B. Ko ning uit Santpoort, die met vrouw en kind by het natuurbad „Het Roosje" te Beerze by Almelo kam peerde, in het bad verdronken. De heer K. was met zijn zoontje aan het zwemmen toen hy plotseling ver zuchtte, dat hy niet meer verder kon. Hij verdween meteen in de diepte. Hoewel het 10-jarig zoontje alles in het werk stelde om zijn vader naar de kant te krygen gelukte hem. dit niet. Men vond het slachtoffer pas na vele uren dreggen. Waarschijn- lyk is de heer Koning aan een hart verlamming overleden. nachtslot bad gegooid, gezamenlyk de maand* als ta vergeiijking Ul~-e r*am op de ®erst® verdieping, j junj ^953 jn totaal werden in juni Zij kwamen ongedeerd beneden en jgj faillissementen uitgesproken, waarschuwden meteen de politie.tegen 130 in mei en m in juni van Ook kregen zy assistentie van dehet afgeiopen jaar. hele buurt, die op dit ongewone ge- beuren was uitgelopen. De indrin- J totaal-aantal in de eerste zes gers waren zo verrast dat ze nog maanden van dit jaar uitgesproken geen moeite hadden gedaan, uit het faillissementen kwam daarmede huis te komen toen de politie hen op 750. Dit was minder dan in het bij het echtpaar had ingewoond, weerde nog een oude schuld te ver effenen te hebben. Onder bedreiging hadden de drie het echtpapr gesom- eerste halfjaar van 1958, toen, bly- kens een opgave van Van der Graaf Co., 789 faillissementen werden uitgesproken. Het aantal faillissementen bedroeg meerd een bedrag van 450 af te in juni in de provincie Noord-Hol staan. land (excl. Amsterdam) 13 (v.m. 18; v.j. 13), Amsterdam 23 (17; 20), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) lr (15; 12), Den Haag 5 (15; 6), Rotterdam 12 (4; 14), Utrecht 14 (6\ 9), Gelderland 7 (10; 10), Noord-Brabant 16 (21; 15), Limburg 14 (6; 16), Zeeland 10 (1; 1), Fris land 4 (4; 5), Groningen 3 (3; 1), Drente 6 (2; 3)„ en Overijsel 6 (8; 7). Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in juni 8 (5; 4) en in jan./juni 46 (v.j. 46). Het aantal voorlopig verleende surséances van betaling beliep in juni 8 (13; 15) tegen 70 (77) in jan./ juni. Het aantal verlengingen van surséance van betaling kwam in juni uit op 1 (1; 3) en in de eerste zes maanden van het lopende jaar op 8 (8). (49) Bromvlieg als straaljager Tydens een van de kerkdiens- ten in het park van de Kapel in 't Zand te Roermond, hoorden de kerkgangers plotseling een luid gebrom en allen keken tus- j sen de boombladeren door naar een mogelijk laag vliegende straaljager. Van een vliegtuig was echter j niets te bespeuren, maar het ge- j brom bleef aanhouden. Af en toe nam het geluid iets af, om dan weer terug te keren. Aan deze vreemde situatie kwam eerst een einde, toen bleek dat een bromvlieg rond de mi- i crofoon cirkelde. Door de geluidsinstallatie werd i het geluid van de bromvlieg honderdvoudig versterkt en deed j de aanwezige kerkgangers ver- i onderstellen dat hun dienst door j een steeds overvliegende straal- j jager werd verstoord. Zware onweersbuien hebben gis termiddag en -avond in ons land veel ongemak en grote schade bezorgd. In Iloek van Holland stroomden en kele kampeerterreinen geheel onder en de brandweer moest er met pom pen aan te pas komen om de slaap plaatsen van de kampeerders weer enigszins droog te krijgen. Ook Hoog vliet, de satellietstad van Rotterdam, moest het ditmaal weer ontgelden. Hier stroomden de kelders van de brandweer en het politiebureau on der, spoedig gevolgd door de kelders van vele particuliere woningen. De wykraad van Hoogvliet kreeg van de loco-burgemeester, de heer J. U. Schilthuis, die met bezorgdheid een en ander gadesloeg de verzeke ring, dat zeer binnenkort maatrege len zullen worden getroffen om nieuwe overlast te voorkomen. Brummen beleeefde maandag avond een zeer zwaar onweer, een bui, die voor de IJsel blyft hangen en dan terugkeert, zo zeggen de oud ste ingezetenen, betekent voor Brum men noodweer. Een villa aan de Mei doornlaan werd door het hemelvuur getroffen en brandde vrywel geheel uit. Vele huizen raakten door blik seminslag zonder licht. De telefoon by de vertegenwoordigers van de PGEM stonden niet stil. Tydens het zware noodweer, dat van 7 tot 10 uur boven de Achter hoek heeft gewoed, zyn ook verscheidene korenbulten door de bliksem getroffen. In het buurtschap Varsel (gemeente Hengelo (Gld.) gingen er twee in vlammen op. In Hummelo en Keppel ging een grote landbouwschuur in vlammen op. Hierbij ging een partij gedorst en ongedorst graan verloren. Van gestolen geld slechts de helft over In een klein Amsterdams hotel zijn door de politie gearresteerd de beide Amerikaanse studenten Emo ry Eaton en Robert Jngland, die met 19.000 dollars, die Eaton voor zijn vader bij een bank had moeten halen en niet afgedragen, z.g. voor studiedoeleinden naar Europa waren gevlogen. Bij hun arrestatie bleken zij nog slechts een bedrag van ongeveer 9000 dollar travellercheques en enig klein geld in hun bezit te heb ben. Tijdens een verhoor, dat gisteren op het Amsterdamse hoofdbureau van politie plaats vond, verklaarde Emory Eaton dat zij dinsdag reeds op Schiphol waren aangekomen en sedertdien in de hoofdstad verblijf hadden gehouden. Van de 19.000 dollar bijna 73.000 gulden moeten twee enkele reizen Ameri- ka-Amsterdam worden afgetrokken, maar volgens de politie kan dat alleen het grote tekort niet ver klaren. Robert England heeft bij het ver hoor beweerd niet te weten dat de 19.000 dollar gestolen waren. Zy waren van plan voorlopig in Euro pa te blyven. Arrestaties in Argentinië In de Argentijnse stad Tucuman zijn maandag een dertigtal commu nistische leiders en verscheidene militante Peronisten gearresteerd. In Tucuman hebben zich de vorige week relletjes voorgedaan tijdens een staking van arbeiders in de suiker industrie. De gearresteerden worden verantwoordelijk geacht voor deze onlusten. De minister van economische zaken en arbeid, Alsogaray, heeft maandag in een radiorede gewaarschuwd, dat de regering pas in het uiterste geval naar machtsmiddelen zal grypen om de wet te handhaven, doch dan zal zij onder geen enkele voorwaarde een stap terug doen. Zyn waarschu wing was gericht aan de Peronis- tische vakbonden die voor vandaag een staking van 24 uur hebben afge kondigd ter ondersteuning van de suikerarbeiders van Tucuman. De re gering zal het stakingsrecht eerbie digen, aldus minister Alsogaray, doch zy duldt geen politieke stakin gen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken pleegt thans overleg met de procureur-generaal van New Hampshire over de uit levering van de beide studenten. De beide Amerikanen toonden zich hoogst verbaasd bij hun arres tatie. Zij hadden zich onder eigen naam in het hotelregister laten in schrijven maar waren niet op de hoogte van het politionele gebruik, deze registers regelmatig te con troleren. Amerikaans geschenk voor Leiden via prinses Een van de vele geschenken, die prinses Beatrix op haar reis door Amerika zal ontvangen, is die van de kerk van Kingston. Deze wil de bibliotheek van de Leidse universi teit verrijken met een zeldzame ver zameling boeken over de historie van de Nederlandse kolonisten. Scheepsberichten AAGTEKERK 10 aug. v. Bremen n. Hamburg plm. 11 aug. te Hamburg AL- CA 10 aug. v. Geortown n. Mars 11e; ALMKERK 10 aug. v. Lorenco Marques n. Beira; ARGOS 10 aug. v. Thessaloniki n. Izmir; ARKELDIJK 10 aug. v. Port- said n. Halifex; BALI 10 aug. v. Bar celona n. A'dam: BOISSEVAIN 10 aug. rede Santos; BREDA 11 aug. v. Bremen te Hamburg; DE EERENS 10 aug. rede Basrah; DINTELDIJK 10 aug. v. Ber muda n. Chistobal; DUIVENDIJK 10 aug. v. Liverpool n. Londen; GUINEE- KUST 10 aug. v. Hamburg n. Antwerpen; JAPARA 10 aug. dw. Pte de Galle n. Aden; KARAKORUM 10 aug. v. Genua n. Portsaid; LOOSDRECHT 10 juli v. Londen n. Marseille; NAESS LION (t) 10 ar v. Portsaid n. Napels; OLDE- KERK 10 aug. te Kobe; ORANJEFON TEIN 10 aug. v. Kaapstad n. Port Elisa beth; ORION 13 aug v. Tunis na Car- togena; P. G. THULIN 10 aug. v. Cha- naral n. Balboa; RIOUW 11 aug. te Bei- ra: STAN VAC DJIRAK (t) 11 aug. te Sg. Gerong; WILLEM RUYS p. 10 aug. Gibraltar na Portsaid; WOENSDRECHT 10 aug. fe Bremc.i. AEGIS 13 aug. te New Orleans verwacht; BATJAN 10 aug. van Bos-- ton naar New York; CALTEX DELFT (t) 12 aug. te Calcutta ver wacht; DIEMERDIJK 11 aug. te As toria; DORIS 11 aug. te Carupano; HAARLEM 10 aug. van Amapala naar Chistobal; HERSILIA 11 aug. van Grenada naar St. Vincent; ISIS 11 aug te Baltimore; KHASIELLA (t) 11 aug. van Pta Cardon naar Cu racao; LEOPOLDSKERK p. 11 aug. Gibraltar naar Rotterdam. Krijgen Russen de begeerde pariteit De „New York Times" meldt uit betrouwbare bron, dat de minis ters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie op de laatste dag van hun conferentie in Genève overeen stemming hebben bereikt over een nieuwe commissie ter bespreking van het ontwapeningsvraagstuk, die in feite het werk zou gaan doen van de 'door de Rusgen geboycotte grote V.N.-commissie voor ontwapening. De nieuwe commissie zou tien lan den gaan omvatten, n.l. de Grote Vier en Canada, Italië, Polen, Tsje choslo wakye, Roemenië en Albanië. De Russen zouden hier dus de door hen zozeer gewenste pariteit van westelyke en communisten landen, die in de grote V.N.-commissie uiter aard geheel ontbrak, hebben bereikt. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, zou niet in genomen zyn met het besluit. Vol gens de „New York Times" wordt niet verwacht, dat de Grote Vier van de Algemene Vergadering der Ver. Naties een bekrachtiging van hun overeenkomst zullen vragen. Functionarissen in Washington verklaarden naar aanleiding hier van, dat de ontwapeningskwestie in Genève weliswaar was besproken, doch dat er nog geen definitief be sluit over oprichting van de com missie is genomen. De besprekingen worden nog via diplomatieke kana len voortgezet, zeiden zij.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6