ZEVEN ANGSTIGE UREN OP ZEE Van oververmoeidheid was geen sprake Spoorwegen maken minder winst Straaljager na een mislukte landing neergestort Soldaat na ongeluk overleden DINSDAG II AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Opvarenden ,,Geertruida Jacoba" trokken de aandacht met brandende strozakken een schip stappen om haar vakantie op zee door te brengen. Adri Zou- tebier was daar niet zo gerust op. „Eerst even afwachten wat mijn moeder zegt" zei Adri, die in de derde klas van de Mulo zit. Ook het afhouwertje Tom Spaan uit Loos duinen, 14 jaar, maakte met de „Geertruida Jacoba" zijn eerste reis. 's-Middags lag hij zeeziek te kooi. Om een uur of twaalf 's-avonds was I hij nog even aan dek gegaan, omdat de bemanning had gewaarschuwd, dat er prachtig schip voorbij kwam. Omdat Tom Spaan voor het eerst op zee was, wilde hij dit schouwspel j niet missen. Nog zeeziek sleepte hij zich aan dek, genoot van dit schouw spel, daalde weer naar zijn kooi af en op dat moment weerklonk de ex plosie. Met de kleren die hij aan had kon hij in de sloep stappen. Net als alle anderen verspeelde hij al zijn be zittingen. De 51-jarige Dirk van der Harst, die al van zijn twaalfde jaar af vaart, zei dat bij de explosie een water dicht schot brak, zodat het geen zin had te proberen het schip drijvende te houden op enkele compartimen ten. Het schip is gebouwd in 1916. Het maakte zijn derde reis van dit jaar. Tijdens de eerste deden zich ook moeilijkheden met de motor voor. Uit Scheveningen waren twee bus sen naar Vlissingen gereden met familieleden van de bemanning. De opvarenden zijn met deze bussen mee terug naar Scheveningen ge reden. Prinses Gracia mocht de kaarsjes uitblazen Ter gelegenheid van de zesde verjaardag van het muziekfestival van Menton mocht prinses Cracia van Monaco tijdens de gala-avond de kaarsen Van de feesttaart uitblazen. Geheel rechts prins Rainier; de heer met wit jasje is Francis Palmero, burgemeester van Menton en afgevaardigde in de nationale assemblee. Het ongeluk te La Courtine Schip slipte - in 2 sec. - de golven in Zelden is schipbreukelingen een hartelijker en welgemeender ont vangst bereid, dat de opvarenden van de logger „Geertruida Jacoba", die vannacht tengevolge van een ex plosie in de Noordzee is gezonken. De bemanning, die opgepikt was door door het Duitse schip „Rabenfels", werd op de rede van Vlissingen om streeks half zes overgenomen door een loodsboot. Op de boulevard en op de pieren hadden zich vele duizenden verza meld om de 16 man en de twee kin deren aan wal te zien "komen. Op de kade van de Koopmanshaven stonden de vrouwen, verloofden en dochters van de bemanningsleden en zij bereidden de hunnen, die niet minder dan 7 bange uren in een sloep op de Noordzee hebben door gebracht, een gevoelige ontvangst.- Het had niet lang meer moeten duren, was de algemene indruk van de 16, of zij waren de dood ingegaan. Verschillende factoren waren hier toe aanleiding. De „Geertruida Ja coba" was op weg naar huis met een lading haring ter waarde van onge- J veer 30.000 tot 40.000. Eensklaps sloeg de motor af. Men ging repa-1 reren, doch toen de machine weer j op gang was gebracht volgde er een explosie. Het water stroomde het schip binnen en de schipper Rog gaf j bevel de sloep buiten boord te zet- ten, de mensen te porren en het schip te verlaten. De jongste opvarenden hielden zich kranig. Bij het overstappen in de reddings boot hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Iedereen hield zich voor treffelijk, vooral de 10-jarige Tineke Rog, een dochtertje van de kapitein, en de 14-jarige Adri Zoutebier. die beiden hun vakantie op dit schip doorbrachten. Deze twee jonge kin deren hebben zich voorbeeldig ge dragen. Schipper Rog vertelde, dat hij gepord werd door de machinist, die meedeelde dat de motor was af geslagen. Tezamen met de machinist was hij in de machinekamer afge daald. Monteur Suuroond wist de motor weer op gang te krijgen, doch een afsluitkraantje van de regula teur bleef haperen, waardoor zeer waarschijnlijk de olietoevoer naar de motor werd gestagneerd. De mannen klommen naar boven en op dat mo ment weerklonk een doffe explosie en stroomde het water het schip bin nen. Onmiddellijk werden de te kooi liggende bemanningsleden gepord, ook het zoontje van stuurman Zou- tebier. Doch Adri meende, dat men hem voor de gek wilde houden en wou aanvankelijk zijn bed niet uit. Kustvaarder merkte niets. Voordat de mannen het schip ver lieten schoten zij tien vuurpijlen af staken ze alle aan boord zijnde stro zakken in brand. Een schip, naar alle waarschijnlijkheid een kustvaar der, passeerde op een afstand van twee a drie mijl en de bemanning is er ten zeerste over verwonderd, dat het schip rustig is doorgevaren en geen acht heeft geslagen op de vuurgloed, waarin de „Geertruida Jacoba" was gehuld. Gedeprimeerd stapte men in de reddingssloep en men roeide weg van het schip, waar van men verwachttte, dat het ieder ogenblik kon zinken. De „Geertruida Jacoba" heeft zich echter nog enkele uren boven water weten te houden. Op het moment, dat stuurman Zoutebier besloot, naar de „Geertruida Jacoba" terug te ke ren, verdween het achterschip onder water. In twee seconden tijd was de hele „Geertruida Jacoba" naar de diepte verdwenen. De opvarenden aan boord van de loodsboot, die hen naar de vaste wal bracht. Toen begon een tijd van wachten. De stemming aan boord van de sloep, die steeds perfect is geweest werd ietwat gedepriiheerd toen mist kwam opzetten, doch juist toen de mist dikker werd doemden twee schepen op, een Noors en de Duitse „Rabenfels". Daarna was alle leed spoedig geleden. Aan boord van de „Rabenfels" kregen de mannen een voortreffelijke ontvangst. Wat de bemanning vertelde. Matroos Joh. de Bruin uit Sche veningen maakte met de „Geertruida Jacoba" zijn eerste reis. Hij had wacht, toen de motor stilviel en even later de exposie weerklonk. Ook hij uitte zijn grote verwondering over het voorbijvaren van de coaster, die hij „had kunnen pakken". Tineke Rog bleek nog het minst onder de indruk van de doorgestane emoties: Zeer zeker zal zij, wanneer zij weer vakantie heeft, met haar vader op De Nederlandsche Spoorwegen hebben in 1958 een winst gemaakt i van 0.2 miljoen. In 1957 bedroeg 1 de winst nog 3.5 miljoen. In het jaarverslag over 1958 wordt j I opgemerkt dat de verminderde eco- j nomische activiteit en de mede daar- door toegenomen concurrentie van i de andere vervoersmiddelen in 1958 het reizigers- en goederenvervoer j ongunstig beïnvloed hebben. I De totale kosten konden op een la- I ger niveau worden gebracht, niet- tegenstaande de verhoging van de lonen van het spoorwegpersoneel. De totale opbrengsten daalden met 13.6 miljoen tot 493.1 miljoen [(1957: ƒ506.7 miljoen). De ontvang sten uit het reizigersvervoer daal den met 0.8 miljoen, die uit het goederenvervoer met 12.2 miljoen. De kosten verminderden met 10.3 miljoen van 503.2 miljoen tot 492.9 miljoen. De exploitatiekosten waren ƒ7.0 miljoen lager dan in 1957. Piloot redde zich met schietstoel Staatssecretaris Calmeyer heeft te gengesproken, dat het ongeval te La Courtine, dat aan een Nederlandse militair het leven heeft gekost, te wijten zou zijn aan overmoeidheid. In zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer E. A. Vermeer zegt de staats secretaris, dat het personeel van het transportbataljon te La Courtine tot welk onderdeel de dienstplich tige behoorde niet mede rouleerde in de normale wachtdiensten als in het reglement op de inwendige dienst bij de Koninklijke Landmacht voor geschreven, het voorzag slechts zoals elk onderdeel in de be waking van het eigen materieel, dat buiten het kamp was opgesteld. Deze bewaking vond permanent plaats. Van een verschuiving naar het week einde kon dus geen sprake zijn. Het is eveneens onjuist, dat mili tairen, die deze bewakingstaken ver richten, vrijwel onmiddellijk weer dienst moeten doen als chauffeur. Aangezien verder vaststaat, dat de Een straaljager van het type Hun- ter IV is, zoals wij reeds in een ge deelte van onze oplage van gisteren hebben vermeld, gistermiddag te 13.35 u. neergestort te Minnertsga, in het Noordwesten van Friesland. De piloot heeft zich met zijn schiet stoel in veiligheid kunnen brengen. De eerste luitenant S. Volkers uit Leeuwarden was met zijn Hunter straaljager nummer drie uit een for matie van vier jagers, die na een schietoefening op de basis Leeuwar den zou landen. Het toestel raakte echter de grond van de landingsbaan zo hard, dat het beide wielen verloor, beide tip- tanks kwijtraakte en een vleugeltip en de beide antennes verboog. De radio raakte defect. De nummer vier uit de formatie, die dus vlak achter dit toestel vloog zag dit en meldde het de basis. De onfortuinlijke vlieger startte door en trachtte de zee te bereiken, in welke poging hij tot op enkele kilo- meters na slaagde. Nog voor hij boven water was moest hij zijn toe stel verlaten. De vlieger werd door een helicop ter van de vliegbasis opgehaald. De neergestorte straaljager is ge vonden in een weiland van het land goed van Rienks aan de Koudeweg, ongeveer twee kilometer ten zuid oosten van St. Jacobi-parochie. Er ontstond een krater van 20 tot 30 meter doorsnee. 1 Gistermorgen overleed in het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg de 19-jarige dienstplichtige soldaat A. F. M. van der Linden, na een on geval dat hem bij het zwemmen in de Dommel bij Eindhoven op 6 aug. overkwam. Als gevolg van een on gelukkige duik, brak de jongeman zijn nek. Hij werd voor een speciale behandeling naar Tilburg overge bracht. De soldaat behoorde tot het regiment Luw „Kornwerderzand". T.B.C. EXPLOSIE IN KAZERNE Naar aanleiding van de t.b.c.-ex- plosie in de Simon Stevinkazerne te Ede deelt de Legervoorlichtings- dienst mede, dat 5400 mensen, mili tairen en burgers onderzocht zijn. Van hen moesten 16 militairen en negen burgers voor nadere controle terugkomen. Het is niet zeker, dat zij besmet zijn en als zij het zijn, staat het niet vast, dat zij besmet werden door de recruut. Van de 18 militairen, die indertijd na de Montoux-proef besmet bleken, is er een inmiddels genezen uit het sanatorium te Amersfoort ontsla gen. De overige 17 militairen (alle uit de compagnie waarin de recruut was ingedeeld) blijken geen ernstige aandoening te hebben, aldus de voorlichtingsdienst. dienstplichtige zaterdag, voorafgaan de aan het ongeluk, geen dienst heeft gedaan en gedurende de nacht van zaterdag op zondag slechs enkele pa- j rouilles heeft gelopen ter bewaking I van het materieel, voorts gedurende de zondag vrij van dienst is geweest en op maandag pl.m. 1.30 uur zijn dienst heeft aangevangen, terwijl het ongeluk te circa 8 uur heeft plaats I gevonden, kan bezwaarlijk als reden van het ongeluk oververmoeidheid worden aangenomen. Verschillende ooggetuigen verkla ren, dat betrokkene met te hoge snel heid een lange, hellende, overzich telijke bocht heeft genomen op een betrekkelijk smalle weg. Uit niets is gebleken, aldus de staatssecretaris dat de moeder van het slachtoffer bij een bezoek aan La Courtine zou zijn verboden met de daar aanwezige militairen te spre ken. Evenmin kan enige reden wor den achterhaald, welke een dergelijk verbod aannemelijk zou maken. Tot zijn leedwezen heeft de staatssecre taris niet kunnen vaststellen of de luitenant-kolonel-arts, die de moe der van het slachtoffer begeleidde, zulks heeft ontraden, aangezien deze arts tijdelijk in het buitenland ver toeft. Indien na diens terugkeer in Nederland nadere informatie enig aanvullend gegeven ter zake zou op leveren, zal de staatssecretaris niet nalaten hiervan alsnog mededeling te doen. De staatssecretaris heeft de overtuiging gekregen, dat van mili taire zijde het mogelijke is verricht de moeder van het slachtoffer in elk opzicht behulpzaam en ter wille te zijn. MAX KLOOS OVERLEDEN Op de Noorderbegraafplaats te Hil versum is maandag in overeenstem ming met zijn wens in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 74-jarige Max L. J. Kloos, die vrijdag in zijn woning te Hilver sum is overleden. De heer Kloos was een bekend zanger in de oorlogsjaren. Hij zong onder meer herhaaldelijk de Chris tuspartij in Bach's Mathaus Passion. H.M. koningin Juliana en H.K.H. prinses Irene zijn maandagavond omstreeks 20.45 uur per vliegtuig uit Napels in Nederland teruggekeerd. Het toestel heeft de vlucht Napels- Soesterberg zonder tussenlanding ge maakt. Z.K.H. prins Bernhard wordt mor gen op Soestdijk verwacht. H.K.H. prinses Beatrix zal, zoals is gemeld, nog enige dagen in Florence verblij ven. Lijken van vermiste Duitse kanovaarders gevonden Tienduizend Pfenningsiukken moesten geteld Maandagmorgen zijn in het IJssel- meer, voor de haven van Spaken burg, de stoffelijke overschotten ge vonden van de twee Duitse jongens, die sinds vorige week dinsdag, toen zij voor een kanotochtje het LTssel- meer opgingen, vermist werden. Het waren de 16-jarige Manfred Erich Nowak en zijn 17-jarige buurjongen Klaus Nikhoff uit Heme. De jongens hadden de kano in Eemnes gehuurd. Toen zij 's avonds nog niet waren teruggekeerd werd alarm geslagen. Bij het zoeken, de volgende dagen vond men d"e kano vol water in de buurt van Ermelo terug. Het lijk van een van de jon gens werd vanmorgen te half negen gevonden door de schipper van de vissersboot BU-55 en het lijk van de andere jongen werd tegen elf uur aangetroffen door het rijkspolitie- vaartuig RP 20. Of de lichamen naar West-Duits- land getransporteerd zullen worden, of in Bunschoten begraven zullen worden, is nog niet bekend. DOOR EIGEN TREKKER GEDOOD Hedenmorgen is te Zaltbommel de I 36-jarige E. van Wijgerden onder zijn trekker gekomen en gedood. Hij reed bij de waalstoep te Hur- wenen, toen hij door nog niet opge- helderde oorzaak van de weg afraak te en van de dijk stortte. Hij kwam I onder zijn machine terecht en werd 1 vrijwel direct gedood. Drie verkopers van een textielzaak in Holzminden, moesten twee uur tellen, toen een 23-jarige bruid uit het gehucht Deensen (Neder-Saksen) haar bruidsjapon kocht. Zij betaalde met 10.*00 pfennigstukken, die de 32-jarige bruidegom als teken van zijn uithoudingsver mogen en trouw in vijf jaren bij eikaar gespaard had. Links de gelukkige bruid.ree hts de „ongelukkige" verkopers.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5