QzQaid6c(3<yiiAicmt Was er 'n samenzwering op Cuba? Regering herovert terrein in Laos Stormachtig Europa TWEE INZITTENDEN VERDRONKEN Pauselijk schrijven aan mgr. Bij gelegenheid van 60-jarig priesterfeest Nu weer boycot in Little Rock Korreltje Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14785 t' Wordt maar niet rustig op Cuba Telefoon; Directie, Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50. Castro was al dood verklaard VELE ARRESTATIES Fidel Castro, de Cubaanse premier, zal vandaag (dinsdag) een openbare verklaring afleggen over de berich ten, dat zijn regering een samen zwering tegen zijn regime heeft ver ijdeld, zo meldt Reuter uit Havanna. Volgens de jongste berichten zijn in de afgelopen dagen bij een grote zuiveringsactie 200 tot 1.000 mensen, merendeels aanhangers van de door Castro verdreven oud-president Ba tista, aangehouden. Een officiële Cubaanse woord voerder heeft maandag een bericht van de Dominicaanse radio tegenge- EISENHOWER NAAR EUROPA zou bezoeken, alvorens hij in contact zou komen met Chroesjtsjef, was bekend, maar dat hij ook Bonn zou aandoen en wel het allereerst was een verrassing. Men had ver wacht, dat Adenauer naar Londen had moeten komen om president Eisenhower te spreken te krijgen, maar in plaats daarvan komt de Amerikaanse president bij de bonds kanselier thuis. De Westduitse kranten zijn daar hogelijk mee verguld; zy noemen het een overwinning van de 0 buitenlandse politiek van Adenauer. „Het toont aan", schrijft „Der Mittag", „dat de V.S. West-Duitsland als een politiëke fac tor beschouwen". Na Bonn gaat Eisenhower naar Londen en daarna naar Parijs. Het zou gemakkelijker voor Eisen hower geweest zijn, als alle rege ringschefs op één plaats bijeenge komen zouden zijn. maar dan zou het een Westerse topconferentie ge worden zijn en daar wilde met name president De Gaulle van Frankrijk niet aan. Zoals wij reeds eerder op merkten: De Gaulle (en anderen ook wel) wilden de indruk vermij den alsof Eisenhower met Chroesjt sjef zou gaan spreken als afgevaar digde en gemachtigde van het Wes ten. Dat zou n.l. funest zijn, omdat dit op de duur onvermijdelijk zou leiden tot de verdeling van de we reld in twee kampen met Amerika aan de éne en Rusland aan de an dere kant als de onbetwiste leiders. In dat geval zouden twee mannen het lot van de wereld in handen hebben en dat is wat Chroesjtsjef wel zou willen, maar wat generaal De Gaulle zeer beslist niet wenst te aanvaarden. Eisenhower heeft zelf ook inge zien, dat hij deze rol beter niet kan gaan spelen en daarom komt hij persoonlijk naar Europa om met goede raadgevingen te worden vol gestopt. De Gaulle heeft er zelfs zijn Italiaanse vrienden Segni en Pella bijgehaald om de hartversterking voor Eisenhower zo groot mogelijk te maken. Voorts worden er allerlei berichten verspreid, dat de Fransen binnenkort in de Sahara hun eerste atoombom zullen beproeven. Het zou De Gaulle heel wat waard zijn, als hij Eisenhower kon begroeten als vierde deelnemer aan de atoomclub. Dat zou zijn prestige heel wat ten goede komen. Voorlopig zijn het evenwel niet meer dan lauweren op voorschot, evenals de successen in Algerië, die tot nog toe uitgebleven zijn. In elk geval is Eisenhowers reis naar Europa een waardevolle inlei ding op Chroesjtsjefs bezoek, waar van men een definitieve ontdooiing van de koude oorlog verhoopt. sproken, waarin werd gezegd dat Castro gedood was en dat revolutio nairen de stad Santiago in de pro vincie Oriente hadden veroverd. Intussen gonst het in. Havanna nog vantgeruchten, waarop geen officiëel commentaar is gegeven. Eén hiervan luidt, dat de samenzweerders van plan waren de vroegere senator Tel- laeche tot president te benoemen, diens collega Milhanes tot premier, en een zekere Vazquez tot hoofd van de politie. Van Tellaeche en Milha nes is bekend, dat zij gearresteerd zijn. Een ander gerucht wil, dat ma joor William Morgan, een Ameri kaan die aan de zijde van Castro te gen Batista heeft gevochten, zich in de kringen van de Cubaanse samen zweerders in het buitenland had in gedrongen. Hij zou met een schip revolutionairen uit de Dominicaanse republiek naar Cuba zijn meegeva- ren en onderweg met behulp van aan boord gesmokkelde aanhangers van Castro het schip in zijn macht hebben gekregen, waarna hij de re volutionairen in Midden-Cuba aan de autoriteiten zou hebben uitgele verd. EEN LUCHTBRUG De Laotiaanse regeringsstrijdkrach ten hebben vier van de vijf stellin gen, die zij kortgeleden bij gevech ten met de pro-communistische rebel len in de omgeving van Sam Neua hebben moeten prijsgeven, terug- veroverd, zo heeft de bevelhebber van de regeringsstrijdkrachten in de provincie Sam Neua maandag tegen een verslaggever van Reuter gezegd. In verschillende Europese landen heeft het maandag hevig gestormd. In Zwitserland was de storm de oorzaak van de dood van zes men sen, van wie vijf verdronken. De windkracht was op sommige plaat sen 33 meter per seconde. De tem peratuur daalde in enkele minuten ca. tien graden. Aan de zuidkust van Engeland regende het zeer zwaar. In Newquay Cornwall, viel in één uur tijd ze ventig millimeter. In het gebied van Milaan en Tu rijn vielen hagelstenen zo groot als sinaasappelen. De MilaanAmster dam-expres had een half uur ver traging door blikseminslag. De schade was echter gering. In vele delen van Zuid- en Mid den-Frankrijk richtte de storm zware schade aan de oogsten en ge bouwen aan. In vele delen van West-Duitsland kwamen onweersbuien voor. Op het meer van Constanz waren er een meter-hoge golven. Volgens de wa- terpolitie werden 21 roeiers en zei lers gered. In Wangen in Allgau waaide een circustent om. In Karlsruhe brak een kerktoren af. Brokstukken kwamen terecht op een bus met toeristen uit Wenen. De chauffeur en zijn assistent werden ernstig gewond. Adenauer moest wachten. Kanselier Adenauer is maandag per militair vliegtuig naar Italië ge gaan voor een vakantie. Het toestel heeft meer dan een half uur boven het Milanese vliegveld Malpensa ge cirkeld alvorens het kon landen. Een donderbui had de rolbaan onder water gezet. Het Laotiaanse leger heeft maan dag een luchtbrug in werking gesteld ter versterking van de trouwgeble- ven troepen 'n de noordelijke pro vincie Sam Neua, die communistisch gezinde rebellen uit de pas verover de stellingen trachten te drijven. Men verwacht dat de communisten over twee maanden, als het regen seizoen is geëindigd, een nieuw offen sief zullen beginnen. Om het voed seltekort in Sam Neua te verminde ren, evacueren vrouwen en kinderen in de terugvliegende toestellen van de luchbrug naar zuidelijker stre ken. VIGILIE VAN MARIA TEN I HEMELOPNEMING GEEN VASTENDAG Paus Johannes XXUI heeft met het oog op bijzondere omstandig heden alle gelovigen gedispenseerd van hun plicht tot vasten op vrij dag, 14 augustus, vigilie van Maria ten Hemelopneming. Deze dispensatie ontslaat dus niet van de plicht tot onthouding van vlees en jus uit vlees. Auto reed in Utrechtse singel Rusland zal niet beginnen Premier Chroesjtsjef zegt in een maandag te Londen gepubliceerde brief, dat de Sowjet-Unie bereid is plechtig te beloven, dat zij niet de eerste zal zijn die de kernproeven hervat. Chroesjtsjef schreef dit in ant woord op een brief van de Europese federatie tegen kernwapens. Deze federatie heeft ook geschre ven aan president Eisenhower en Macmillan van Engeland. Aangezien zij niet hebben geantwoord, zal de federatie hen opnieuw aanschrijven. Bij Calgary in de Canadese pro vincie Alberta is maandag een straaljager op circa 600 meter hoogte in botsing gekomen met een twee persoons burgervliegtuig. De toe stellen stortten brandend neer. De in totaal drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Z.H. de Paus heeft aan mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem het volgende schrijven gezonden: Eerbiedwaardige broeder, HeiL e^. derzijdse betrekkingen tussen Kerk In de Italiaanse Dolomieten bij Bolzano zijn maandag twee Ita liaanse Alpinisten op 3.344 meter hoogte van een helling gevallen en om het leven gekomen. Apostolisch zegen. Met grot" vreugde hebben wij ver nomen, dat Gij, eerbiedwaardige broe der, door Gods bijzondere goedheid binnenkort de dag zult vieren, waar op Gij kunt terugzien op 60 jaren van vruchtbaar priesterleven. Bij dit zo gelukkig gebeuren beijvert zich de kudde aan Uw zorgen toevertrouwd, om God dank te zeggen voor de over vloed van hemelse gaven, die gedu rende een zo lang tijdsbestek aan haar zorgzame herder werden geschonken Om de vrome blijdschap, waarmede Uw gelovigen deze plicht volbrengen te bekronen, zenden wij u deze brief, die moge getuigen van de liefdevolle aandacht, welke Wij heden meer dan ooit schenken aan U en aan al wat U ter harte gaat, en die een klaar en openlijk blijk moge zijn van Onze oprechte gelukwensen. Het is Ons bekend, dat Gij de Kerk, waarover Gij reeds bijna 25 jaar gesteld zijt, met grote geestkracht, nver en door tastendheid, tot grotere bloei en glans hebt gebracht. Vooral in de aanvang van Uw herderlijk amibt, toen op som mige punten de toestand in Uw bis dom minder gunstig was, hebt Gij met milde wijsheid het juiste genees middel aangewend. Door Uw rustig en eenvoudig optreden, hebt Gij U een eervolle en voortreffelijke naam en nog voortreffelijker verdiensten verworven; Gij hebt immers door Uw voorbeeld anderen geleerd, hoe in Evangelisch, zachtmoedigheid een be langrijk hulpmiddel schuilt om slechten tot het goede, de goeden tot het betere te brengen en om de we en Maatschappij nauwer aan te halen. In de jongste oorlog evenwel, zijt Gij met onverschokken standvastigheid opgetreden tegenover hen, die met geweld en sluwheid de heiligste rech ten van Kerk en vaderland waagden te vertreden en hierdoor hebt Gij U onvergankelijke roem verworven. Wij smeken God, de Bewerker en Gever van alle goeds, dat Hij U op Uw eer biedwaardige leeftijd overvloedig Zijn milde vertroostingen moge schenken. Moge Hij Uw dierbaarste wensen ver vullen en bovenal U verlenen dat Gij de akker, die Gij met voordurende zorg bewerkt, moogt aanschouwen overladen met een welige evangeli sche oogst. Om de aanstaande verjaardag van Uw wijding nog heilzamer te maken, geven Wij U eigener beweging de vol macht om na de Pontificale Hoogmis de aanwezige gelovigen uit Onze naam en op Ons gezag te zegenen en een volle aflaat te verlenen, die ver aiend kan worden onder de gewone voorwaarden der Kerk. En nu rest Ons niets anders dan U, eerbiedwaar dige broeder, Uw volijverige bisschop coadjutor en de kudde, die aan Uw liefdevolle leiding is toevertrouwd, vol liefde Onze apostolische zegen te verlenen. Gegeven te Rome bij St. Pieter den 25e juni van het jaar 1959, het eerste jaar van Ons Pontificaat. JOHANNES XXHI. In Little Rock is thans een econo mische strijd ontbrand, nadat een groep blanken een boycot tegen de winkeliers had afgekondigd om hen een protest tegen de rassenintegratie op de scholen af te dwingen. Een woordvoerder verklaarde dat de han delaars met de negers samengaan. Van de boycot was maandag echter nog weinig te merken. Intussen verzamelden zich 50 blanke scholieren met vlaggetjes voor de particuliere Raney-school voor blanken, die wegens geldge brek moest sluiten. Het hoofd van politie heeft al zijn beschikbaar personeel opgeroepen om woensdag de dag dat de mid- "n op beperkte basis hun deuren ook voor negers zullen openen ter plaatse te patrouil leren. Op twee scholen, die tot nu toe slechts door blaniken werden bezocht, zullen zes neger-leerlingen worden toegelaten. In totaal hebben zestig neger-leer lingen gevraagd om toelating tot middelbare scholen voor blanken. Prinses Alexandra van Kent mag alleen reizen Omstreeks vier uur maandagmid dag is een personenauto vanaf de Rijnkade te Utrecht in de Singel- gracht gereden. Hierbij kwamen 2 personen om het leven. Een derde inzittende, die uit de wagen werd geslingerd, kon door opvarenden van een passerende rondvaartboot uit het water worden gehaald. De siachttoffers, die om het leven kwamen, zijn de 54-jarige mevrouw J. E. Furnée-Honig en haar 76-jarige moeder mevrouw M. Honig-Ples. De 21-jarige chauffeuse C. Furnée kon worden gered. Zij waren allen uit Den Haag afkomstig. De Utrechtse brandweer, die spoe dig na het gebeurde met een takel wagen arriveerde, slaagde er aan vankelijk niet in de auto op het droge te trekken, toen men zag dat de wagen, als gevolg van het los schieten van een kabel opnieuw in de diepte zou verdwijnen, werden de j twee zich in de auto bevindende per sonen vanaf een bootje uit de auto I gehaald. De redding kwam evenwel I te laat. Direct nadat de beide slacht offers uit de auto waren zonk deze opnieuw. Eerst een uur later slaagde men er in de zwaar gehavende wa- gen op de wal te trekken. Ooggetuigen hebben verklaard, dat j de auto met een flinke vaart de par- j keerhaven langs de singel in reed. In plaats van gas te minderen zou meer gas zijn gegeven, waardoor de wagen over de betonnen stootrand heenschoot en over de kop het wa- j ter inreed. Het enige overlevende slachtoffer liep een shock op. De brandweer takelde de auto uit de gracht, terwijl enkele mensen, die in het water waren gesprongen om de inzittenden te bevrijden rond de half uit het water hangende wagen zwemmen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De Turkse haven Samsun, aan de Zwarte Zee, heeft grote schade geleden als gevolg van voortdurende stortregens. 250 Huizen zijn ontruimd en enkele ingestort. Van slachtof fers is nog geen melding gemaakt. De hertogin van Kent brengt haar dochter, prinses Alexandra naar de wachtende comet IV op het Londense vliegveld. Prinses Alexandra vertrok voor een grote reis door Australië, waar twintig steden op het pro gramma staan. Het is de eerste reis voor de prinses, die zij alleen maakt. Begin oktober wordt zij weer terugverwacht. Wisselvallig De Bilt, 11 aug. Het KNMI deelt mede: Een uitgebreid storingsgebied trok in de afgelopen 24 uur van Frankrijk langzaam in noordelijke richting. Vooral in Engeland bracht het plaatselijk veel regen. In het zuidwesten viel op verscheidene plaatsen meer dan 60 mm in 24 uur. In Zuid-Duits!and gingen de onweers buien met zware windstoten gepaard. Ook in ons land vielen maandagavond op sommige plaatsen zware buien. In Hoek van Holland bracht een bui 35 m.m. regen, er kwam een windstoot van 26 meter per seconde bij voor. Op de buien volgde een regenzone, die vanmorgen langzaam van zuid naar noord over ons land trok. Met zuidwestelijke winden stroomde koe lere lucht van oceanische oorsprong binnen. De regenzone wordt gevolgd door een gebied met opklaringen, maar omdat een storing in de hogere luchtlagen, die vanmorgen boven Zuid-Engeland en West-Frankrijk lag, nog ons land zal passeren, moeten ook enkele buien worden verwacht. Het blijft dus wisselvallig en koel weer. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ KOEL Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer. Met af en toe regen. Zwakke tot matige tijde lijk vrij krachtige zuidweste lijke wind. 12 Aug.: zon op 05.17; onder 20.12; maan op 14.45; onder Hoogwaterstanden 12 Aug.: v.m. 8.33; nam. 9.08. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFC RT MUNCHEN ZURICH GENEVE I LOCARNO 1 WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON ziwaar bew. onbew. licht bew. half bew. mist geheel bew. regen geh. bew. rtgen half bew. onweer onbew. or bew. half bew. half bew. onbew. mist onbew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. motregen regen half bew. onbew. onbew. licht bew. Zij, die zich weinig gelegen laten lig gen aan de kleine zaken, worden meestal onbekwaam voor de grote.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1