S)e CcidóeSoii^cmt Eisenhower komt eerst naar Bonn Vervolgens naar Londen en Parijs Castro zuivert zijn leger Eisenhower zal spreken met Luns en Spaak Commissaris wilde niet op de bon De ramp op Formosa Franse A-proef deze maand Toestand in Laos spitst zich toe Beierse autoriteiten veroordeeld MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14784 Directeur: J F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 80826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., (2.55 p. maand. (7.50 p. kwartaal Franco p. p. f S^Ad^^rtTTnrT'JI^^ „Pil" verguld voor kanselier Adenauer President Eisenhower zal Bondskanselier Adenauer op 27 augustus in Bonn bezoeken, zo heeft de Westduitse regering zondag meegedeeld. In de verklaring van de Westduitse regering wordt gezegd, dat het hier om een informeel bezoek gaat. „President Eisenhower en bondskanselier Adenauer zullen van deze ge legenheid gebruik maken om politieke vraagstukken, die zowel van belang zijn voor de V. S. als de Bondsrepubliek, te bespreken, aldus de verklaring. Eisenhowers perssecretaris, Hagerty, zei, dat de president per straal vliegtuig naar Bonn zal reizen en daar op 27 augustus om circa 10 uur s morgens zal aankomen. De president is van plan om dezelfde dag en wel omstreeks 18 üur uit Bonn naar Londen te vertrekken, aldus Hagerty. EISENHOWERS REISSCHEMA Het schema van Eisenhowers reis naar Europa ziet er als volgt uit: 27 Augustus: aankomst in Bonn voor besprekingen met Adenauer. 28 Augustus: naar Londen voor besprekingen met MacMillan. 2 September aankomst in Parijs voor besprekingen met De Gaulle. 3 of 4 September: besprekingen in Parijs tussen Eisenhower en pre mier Segni van Italië. De Amerikaanse president zal voorts in Europa en wel vermoedelijk in Parijs -net minister Luns, die voorzitter van de Navoraad is, en de secretaris-generaal van de Navo, Paul-Henri Spaak, overleg plegen. Het bezoek van Eisenhower aan De regering-Castro is begonnen met een arrestatie op grote schaal van voormalige ,.Batista-officieren", die nog steeds dienst deden in het Cubaanse leger. Tot dusver was een vrij groot aan tal officieren, die dienst hadden ge daan in het leger van Batista, in het leger van Fidel Castro gehandhaafd, doch de afgelopen dagen zijn berich ten binnengekomen, dat er een sa menzwering tegen de regering-Castro zou zijn ontdekt. De opperbevelhebber van de Cu baanse strijdkrachten, Raul Castro, een broer van de premier, heeft de berichten, volgens welke invasietroe pen op verscheidene plaatsen in Cu ba waren geland,' „onjuist en tenden tieus" genoemd. Van doorgaans betrouwbare zijde in Havana is echter vernomen dat het Cubaanse leger twee invasies heeft afgeslagen en een poging tot opstand heeft onderdrukt. Vrijdag zouden de contra-revolutio naire eenheden uit de Dominicaanse republiek, Midden-Amerika en Cuba zelf een aanval hebben gedaan op het eiland Pines. Te Ponte Galeria bij Rome is zondag een bruilofsfeest overhaast geëindigd met een massale tocht van de bruilofsgangers naar een zieken huis, waar hun magen moesten wor den leeggepompt. De oorzaak hier van was de slechte kwaliteit van de •bruiloftstaart. Het jonge paar, dat veel te zenuwachtig was geweest om meer dan een heel klein stukje van de taart naar binnen te kunnen werken, kou echter ongestoord op de huwelijks reis gaan. Bonn op 27 augustus zal Bondskan selier Adenauer in staat stellen het standpunt van West-Duitsland in zake de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk krachtig te beplei ten bij Eisenhower vóór de Ameri kaanse president overleg gaat plegen met de andere westelijke leiders, zo meent men in diplomatieke kringen in Londen. Waarnemers in Londen achten het nieuws van het bezoek van Eisen hower aan Bonn een diplomatieke overwinning voor De Gaulle. Zij verklaarden dat het nu uitgesloten is dat er een westelijke topconferentie gehouden zal worden vóór de be sprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Volgens hen zouden Engeland, de V. S. en West-Duitsland akkoord zijn gegaan met een westelijke topcon ferentie, maar De Gaulle niet. De Gaulle zou er nl. bang voor zijn ge weest, dat Eisenhower, na een even tuele westelijke topconferentie, bij het overleg met Chroesjtsjef als woordvoerder van de w- stelijke lan den opgetreden zou zijn. In diplomatieke kringen in Bonn ziet men in 't bezoek van Eisenhower aan Bonn een persoonlijke overwin ning van Adenauer. Men it, van me ning, dat de „pil", die het cverleg tussen Eisenhower en Chroesjtsjef toch eigenlijk voor Adenauer is, door het onderhoud van de Amerikaanse president met Adenauer enigszins verguld zal worden. Topfunctionarissen van de Navo President Eisenhower is voorne mens begin september in Parijs met twee top-functionarissen van de Navo gezamenlijk te confereren, na melijk met de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die voorzitter is van de Navoraad, en Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, zei: „President Eisenhower wil van deze gelegen heid gebruik maken om met de voor zitter van de Navoraad en de secre taris-generaal van de Navo belang rijke aspecten van de huidige we reldsituatie te bespreken die voor de Navo van belang zijn". Hagerty noemde geen datum voor deze gezamenlijke bijeenkomst, maar andere functonarissen zeiden, dat deze zou worden gehouden na de be sprekingen van president Eisenho wer met president De Gaulle, die op 2 september beginnen. Op de vraag of de ontmoeting van president Eisenhower met minister Luns en Paul-Henri Spaak betekent, dat hij geen besprekingen zal voeren De Italiaanse premier en minister van Binnenlandse Zaken, Segni, heeft een onderzoek gelast naar het ontslag van de Romeinse politie-agent Me- lone. De agent had vorige week op een kruispunt nabij Rome een auto aan gehouden, die zich niet aan de ver keersregels hield. De bestuurder van de auto bleek de hoofdcommissaris van de politie van Rome, Marzano, te zijn. Marzano wilde geen proces-verba ai tegen zich laten opmaken en reed verder. De volgende dag kreeg Me- lone ontslag. Dit ontslag heeft in de Italiaanse met de andere veertien Navo-rege- ringshoofden, weigerde hij commen taar. Maar in diplomatieke kringen vat men de bekendmaking van de bijeen komst tussen Eisenhower, Luns en Spaak op als het uitsluiten van een conferentie op grote schaal tussen Eisenhower en alle andere Navo- landen. Enkele Europese leden van de Navo hadden een dergelijke conferen tie voorgesteld. Ongeveer veertig toeristen zijn zondag in het Tyroolse dorp Boden gestrand. Aardverschuivingen, ver oorzaakt door zware regenbuien in Tyrol en Stiermarken, sneden het plaatsje van de buitenwereld af, ge zwollen rivieren sleurden verschei dene bduggen mee en zetten wegen onder water. Hoewel het nog te vroeg is om een definitieve balans op te maken, schat ten de nationalistische autoriteiten, dat er bij de overstromingen, die vrij dag en zaterdag Midden- en Zuid Formosa hebben geteisterd, meer dan 1.000 mensen om het leven zijn ge komen. Er zijn meer dan 550 gewonden en het aantal mensen, dat dakloos is ge worden of op andere wijze door de ramp is getroffen, wordt geschat op circa 130.000. Het spoor- en wegverkeer en de telefonische verbindingen met de overstroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjiang Kai Sjek en pre mier Tsjeng Tsjeng hebben de bevol king via de radio opgeroepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Ame rikaanse «zevende vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het reddingswerk deel. De bevolking van de overstroomde gebieden wordt door hongersnood bedreigd. De Londense „Sunday Times" maakt melding van geruchten in Pa rijs, dat de Fransen hun proef aan het einde van de maand, als de Gaullc Algerije bezoekt, zullen nemen. Frankrijk zou dan bij de bespre kingen van De Gaulle met Eisenho wer „atoommogendheid" zijn en bij gevolg meer gewicht in de schaal kunnen werpen. De Franse ambassade te Monrovia heeft een verklaring aan de Libe riaanse regering overhandigd waarin gesproken wordt over de uitgebreide voorzorgen die Frankrijk neemt met het oog op eventuele proeven met kernwapens in de Sahara. Bij ongelukken in de Oosten rijkse Alpen zijn sedert vrijdag vijf mensen om het leven gekomen en één zwaar gewond. Het aantal slacht offers van het huidige Alpenseizoen is daarijiee gestegen tot 55. Kunstmaan met molenwieken Josephine Baker met haar gezin" te Rotterdam De beroemde revuester Josephine Baker heeft zaterdag met haar tien regenboog-kinderen een bezoek gebracht aan Wonderland in de Rotter damse Ahoyhal. Hier inspecteert zij met een van haar kleintjes het interieur van een „echte" wigwam. Te Cape Canaveral is met succes een driedelige Thor-Able raket met een schoepenrad-satelliet gelanceerd. De satelliet, de explorer VI, beschrijft nu een baan om de aarde. De Amerikanen hopen hiermee een schat aan ge- b gevens over kosmische stralen te vergaren. De aardsatelliet is uitgerust met pers een storm van verontwaardiging uitsteeksels, waarin cellen zitten, die gevoed worden door stralen van de ontketend. zon en daardoor energie opwekken voor de chemische batterijen. Rockefeller jr en bruid nemen het er al van Steven Rockefeller met zijn verloofde Anne Marie Rasmussen bij het begin van een tochtje per motor in Sogne, Noorwegen. Het paar zal over twee weken in het huwelijk treden. Het Laotiaanse leger maakt mel ding van een .massale concentratie" van communistische Noord-Viëtna- mese troepen langs de grens tussen Laos en Noord-Viëtnam. In de verklaring wordt gezegd, dat vermoedelijk een groot offensief wordt voorbereid en dat de commu nisten de macht in de provincie, die eertijds door de pro-communistische Laotiaanse patriottische partij werd beheerst, willen herwinnen. Noord-Viëtnam heeft zaterdag be kend gemaakt, dat „een militaire in menging door een buitenlandse mo gendheid in Laos ter bevordering van een gezamenlijk plan tot agressie" zal worden beschouwd als een „di recte bedreiging" van zijn eigen vei ligheid In de afgelopen dagen heeft Ame rika nl. militaire adviseurs naar Laos gestuurd en nieuwe wapens en mu nitie uit Thailand en Zuid-Viëtnam gezonden. De Amerikaanse adviseurs hebben volgens N.-Viëtnam het com mando van het Laotiaanse leger over genomen. Mgr. Lafitte, de zeventigjarige pas benoemde aarstbisschop van Bue nos Aires is tijdens het lezen van de H. Mis op de marinebasis in Rio San tiago na een hartaanval overleden. Een gerechtshof in München heeft de oud vice-premier van Beieren dr. Joseph Baumgartner veroordeeld lot twee jaar dwangarbeid en vijf jaar verlies van burgerrechten. Baumgartner werd tezamen met een aantal Beierse autoriteiten en een directeur van een Casino, Freisehner, veroordeeld wegens meineed in ver band met de oprichting van casino's, waar gegokt werd. De autoriteiten hadden ontkend, dat zij geld of an dere goederen van Freisehner hadden ontvangen in ruil voor steun voor de oprichting van Casino's. DON STURZO OVERLEDEN Don Luigi Sturzo, de oprichter van de christendemocratische beweging in Italië, is zaterdag op 87-jarige leeftijd in Rome overleden. Sturzo, die R.K. priester, socioloog en politicus was, werd in Caltagirone op Sicilië geboren. Na zijn priester wijding behaalde hij een graad aan de pauselijke universiteit in Rome. Vóór de eerste wereldoorlog was hij leider van de Katholieke Actie en de organisatie voor kerkelijk recht. In 1919 richtte hij de Volkspartij op die de voorloper was van de Christen democratische partij. De Oostenrijkse vakbond van hotelpersoneel heeft voorlopig een staking, waarbij 15.000 personen wa ren betrokken, afgelast. De werkge vers hebben besloten onderhandelin gen te voeren over de eisen inzake een werkweek van vijf dagen. Onweersachtig De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde bevond zich een gebied met betrekkelijk lage luchtdruk bo ven Spanje, Frankrijk, België, Neder land en Engeland. Een uit Frankrijk afkomstige onweerstoring bracht op vele plaatsen enkele onweersbuien. Door de toegenomen luchtvochtigheid kreeg het weer een drukkend karak ter. Na het passeren van de onweers storing breidde zich een gebied met weinig bewolking over ons land uit. Boven Frankrijk bewegen zich echter nieuwe onweerstoringen naar het noorden. In Zuidwest-Frankrijk brachten deze zware buien. Op een waarnemingspost bij Bordeaux viel vannacht 54 mm neerslag. De storin gen zullen ook in ons land de on weersactiviteit weer doen toenemen. Daardoor zullen de temperaturen morgen waarschijnlijk wat minder hoog worden dan vandaag. Dit Dammer bestaat uit 8 pagina's weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WARM Minder warm met verander lijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. 11 Aug.: zon op 05.16; onder 20.14; maan op 13.32; onder 23.23. Hoogwaterstanden 11 Aug.: v.m. 7.35; nam. 8.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 23 C. STOCKHOLM licht bewolkt 26 OSLO zwaar bewolkt 26 KOPENHAGEN onbewolkt 23 ABERDEEN zwaar bewolkt 17 LONDEN zwaar bewolkt 26 AMSTERDAM zwaar bewolkt 24 BRUSSEL onbewolkt 26 LUXEMBURG half bewolkt 27 PARIJS geheel bewolkt 29 BORDEAUX regenbui 28 zwaar bewolkt 29 onbewolkt 28 zwaar bewolkt 30 licht bewolkt 30 onbewolkt 25 mist 28 onbewolkt 27 zwaar bewolkt 25 onbewolkt 27 half bewolkt 25 onbewolkt 29 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHF.NE ROME AJACCIO MADRID MAT.I.OFCA LISSABON Korreltje Er is meer deugd voor nodig het ge luk te dragen dan het ongeluk.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1