Op speurtocht in de natuur DE TEXAS'RANGE Vlieglessen vervangen door huisje-boompje-beesije vliegen Er is nog plaats op vakantie... Herstel van St. Olafskerk te A'dam ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Brief van de vliegende paier Vergouwen o.f.m. Oorlogzuchtig volk met goed hart Nu de MIVA (Missie-Verkeersmid delen-Actie) een tweede vliegtuig voor het Nederlandse Missie-gebied op Nieuw-Guinea heeft besteld, komt er een bijzonder interessante beschou wing van een van de Paters-piloten bij ons binnen, die een indruk geeft van zijn vliegend missiewerk aldaar. Pater Henk Edmar Vergouwen o.f.m., die het MI VA-vliegtuig, een Cessna- 180 in april van dit jaar als eerste Nederlandse vliegende pater heeft in gevlogen, vertelt het volgende: Vliegen door de berg-pas. Als het weer gunstig is, start je in de vroege ochtend, zo rond 7 uur van Sentani voor een tocht van 5 kwar tier, die je op een hoogte van 10.000 voet over een verschrikkelijk deso laat, ongeëxploreerd deel van Nieuw- Guinea voert. Je vliegt over een gebied van poe len en plassen, ruig begroeid, waar slechts enkele zwerfstammen leven. Dan komt na het passeren van de wilde Idenburg-riviei het gebergte met zijn rug van bijna 4000 m. hoog te. Daarin ligt een pas waar je door heen moet. Meestal is die opening, geflankeerd door twee hoge pieaen, al van verre zichtbaar. Is dat niet het geval, dan wordt het echt wel raadzaam maar terug te keren. Als je de pas door bent, ligt het dal wijdopen voor je. Overal in de vallei zie je tuinen met vernuftig aangelegde irrigatie systemen. En er tussen in de dorpen, stevig ommuurd tegen aanvallers met hun ronde mannenhuizen en lang werpige vrouwenverblijven, die je misschien beter gezinswoningen kunt noemen omdat er alles in gehuisvest is: vrouwen, kinderen en varkens. Het vliegtuig blijf: een bijzondere gas Zo de moto*- st l«t ben je omringd door Baliem-mensen. Gevreesde krijgslieden. Enthousiast word je verwelkomd, ze pakken je hand en roepen je in hun onverstaanbare taal van alles toe en je kunt je niet voorstellen, dat deze vriendelijk lachende mensen zulke gevreesde krijgslieden zijn, steeds op hun qui vive, altijd zwaar gewapend in harnassen van gevloch ten rotan, met boog en pijlen en spe ren van 4 tot 5 meter lang. En toch is. dit de andere kant van de zaak. Oorlog voeren is in de Baliem tot op de dag van vandaag! een zeer normale affaire. De 150.000 Baliemers zijn ver deeld over een aantal volkjes, elk met een eigen territoir en van el kaar gescheiden door een strook nie mandsland, waar de stam-oorlogen worden uitgevochten. Je hebt er soms complete veldsla gen waar twee partijen tegenover elkaar staan en na de nodige uitda gingen op elkaar los gaan. Maar vaak ook komt de sluip moord voor, waarvan mensen, die niets vermoedend in hun tuinen wer ken, het slachtoffer worden. Pacificatie van dit gebied is de grote opgave, waarvoor bestuur, mis sie en zending zich geplaatst zien. De bestuurspost, de missie en het gou vernement-vliegveld liggen in een niemandsland. De clans rondom heb ben vorig jaar op plechtige wijze vrede gesloten. Maar ongeveer twee maanden geleden werd de Pax Neer landica op een zware proef gesteld. De juiste oorzaak van de ongere geldheden schijnt geweest te zijn, dat een Baliem-meisje haar toegewezen bruidegom niet wilde trouwen, om dat deze knaap nog geen enkele vijand had gedood. Dat was zonder meer een aanvalssein. Er vielen die dag 22 doden en de hel was los. De Baliem gordde het oorlogsharnas aan. In die spannende dagen ben ik met de Cessna een paar keer in de Ba liem geweest. Het vliegveld werd zwaar be waakt door gewapende politie. Ook de missie merkte de terugslag. Pater Nico Verheyen heeft weken lang geïsoleerd gezeten in een onbe werkt dorp waarvan de gevangen genomen bewoners dwangarbeid moesten verricht. Hij leerde er van wat soepblokjes en zoete aardappe- ken, die hij voor schelpen ruilen kon. Wel heeft pater Blokdijk gepro beerd hem te bereiken met voedsel, maar de koene terreinleider van de missie werd onderweg bepijld en moest halsoverkop terug. Het Miva-vliegtuig heeft een over spannen controleur eind mei naar Hollandia gebracht, na een paar we ken rust is hij weer helemaal fit op zijn post in de Baliem terugge keerd. Dankbaar als de priester komt. In deze pacificatie speelt het vlieg tuig een enorme rol Aanvoer van mensen en hun benodigdheden is nu eenmaal een voorwaarde voor het uiteindelijk succes. Het vliegtuig is in dergelijke gebieden de enige ver binding. Indirect werk je, als pater-piloot, aan de algemene verheffing van de papoea in zijn armoedig land. Het geestelijke en stoffelijke in een mens is nu eenmaal niet te scheiden. Het een beïnvloedt het ander en dat gaat zeker in sterke mate op voor de ma terialistisch denkende autochtoon van N:-Guinea. De dank en blijheid van kleine groepjes katholieken die maanden lang geen priester zien, doet je wel wat. De Miluva (Missie-Luchtvaart) gaat langzaam vertrouwd worden in dit deel van het land. De blauw witte Miva-Cessna begint de strips te kennen. Het bush-vliegen hier is niet di rect gepolijst' vliegen. We zijn meer van de wilde vaart, antwoordend op de behoeften van het ogenblik zon der te passen in preciese vluchten- schema's en getimeede routes. Het in gewikkelde navigeren en koersuitzet- ten zoals we dat in de lessen voor geschoteld kregen Is hier veelal ver vangen door het meer ordinaire huis je-boompje-beestje-vliegen. De openlegging van dit land wordt de laatste jaren krachtig aangepakt. Patrouilles en verkenningstochten van bestuur, politie, van medici, mis sionarissen en zendelingen dringen door in allerlei richtingen. Diep in onbestuurd gebied wor den contacten gelegd met een onbe kende bevolking en er wordt gepro beerd vrede te brengen tussen groe pen, die nu nog altijd in oorlog en vrees leven. Dat toerneren is een bijzonder zwaar werk. Het trekken door ri viertjes en moerassen over bergen en door de jungle vergt van de mensen dikwijls het uiterste. In vele geval len moet er dagenlang worden gelo pen om enige angstige en nieuws gierige papoea's te ontmoeten. De rapporten die bij Monseigneur of de betreffende resident op tafel komen, geven het sobere relaas van al die vermoeienissen en ontberingen. Baliemvallci en Sterrengebergte. Op het ogenblik zijn er eigenlijk maar twee gebieden, die door inter nationale en grootscheepse publiciteit de buitenwereld enig idee geven van het zware fieldwork der patrouilles. Dat zijn de nog steeds volop actuele Baliemvallei en de nieuwe blikvan ger: het Sterrengebergte. De expedi tie naar dit Sterrengebergte moet een succes worden, koste wat kost, omdat de naam van Nederland er mee ge moeid is na die geweldige wereld wijde publiciteit. Alleen vraag ik me af wat het worden gaat als alles voor bij is en de blanken met hun voorra den verdwenen zijn Worden dan de bewoners van de Oksiibil weer terug- gestoten in hun onherbergzaam land en opnieuw voor jaren aan hun lot overgelaten, zoals gebeurde na de eer ste expeditie in de Baliem? Misschien' zal het antwoord wel zo moeten zijn, dat binnen niet al te lange tijd de Miva-Cessna voor het eerst koers moet zetten in de richting van de met sneeuw bedekte Juliana-top 1 Joy-ride to death". De uitdaging die de Baliem stelde is al jaren geleden voor de eerste maal beantwoord. Een gebied, dat zo tot de verbeelding van velen sprak door zijn totale afgeslotenheid, door zijn volkomen anders-zijn in het ge heel van Nieuw-Guinea, moest be streden worden door mensen die dit geheim wilden ontrafelen. Een Amerikaans miljonair komt de eer toe er als eerste te zijn geland. Dat was vlak voor de oorlog. Daarna gebeurde er jarenlang nieU en de Ba liem-mensen leefden t oor met hun oorlogen en veten zoals ze het al eeuwen gedaan hadden. Voor hel eerst .uvam ae grote vallei weer in het nieuws, toen in mei 945 een vliegtuig van het Amerikaanse bezettingsleger er te plettei vloog tegen een rots wand. Later hebben ze deze tocht een „joryde tot death in a lost world" ge noemd. En het was goed getypeerd. De Amerikaanse officier, die het ini tiatief tot deze trip nam, leende -en- voudig een Dakota. Buiten zichzelf nam hij 20 anderen mee de dood in op die trieste zondag. De Woudloper Gods Pater Kammerer heeft in 1952 ge probeerd Shangri-La te bereiken. Waar de Woudloper Gods, die alleen over zijn voeten en dragers beschikte, echter niet slaagde, lukte het de zen ding dank zij hun vliegtuigen wél. Doch de Baliem is grimmig. In '55 vloog een tweemotorige Short Sealand van het zendingsgenootschap Christan and Missionary Alliance te gen een bergwand. Het kostte het le ven van de zeer bekwame zendings piloot A. Lewis. Controleur ConsU- ves heeft geprobeerd ook dit vliegtuig te bereiken, maar daagde niet. De Short Saeland ligt in dezelfde Pas vallei als de Dakota. Beide wrakken kun je zien liggen op heldere dagen. Het is een triest restant van alumi- niumplaten die blikkeren in de zon. Sinds twee jaar zijn ook enige pa ters in de Baliem werkzaam. Deze stap heeft de Nederlandse Missie-bis schop, Mgr. Sta verman, indertijd kun nen zetten omdat een Miva-vliegtuig op komst was Shangri-La moest dus wel in korte tijd in ons luchtnet wor den opgenomen. De eerste trips op die koers waren vanzeflsprekend een klein avontuur Tot zover Pater Vergouwen. Het tweede vliegtuig, dat de MI- VA thans besteld heeft, wordt met spanning door de paters-piloten op Nieuw-Guinea tegemoet gezien. Im mers Pater Frans-Agnegllus Ver heyen is onlangs na zijn laatste op leiding in Amerika in het missie gebied van Mgr. Staverman gearri veerd. Het eerste werk bestond uit de nodige verkenningsvluchten van de bestaande strips Thans vliegen beide paters-piloten om de beurt daarheen waar hulp gevraagd wordt, en dat betekent, wind en weder dienende van de vroege ochtend tot de late avond. Het vliegtuig is de énige verbinding op Nieuw-Gui nea. De kosten van zo'n Cessna be dragen ruim 65.000, een bedrag dat door katholiek Nederland bijeen ge bracht moet worden, want de MIVA ken alleen dan moderne verkeers middelen aan de missionarissen schen ken, als er geld voor is! U kunt mee helpen het zware werk van de mis sionarissen in de oerwouden van Nieuw-Guinea te verlichtenHet gironummer van de MIVA te Amster dam is: 2 7 2 2 4 9. Enige dagen geleden heeft men in het lozingskanaal achter de centrale Hem- weg te Amsterdam een zeehondje gevangen. Het diertje, dat naar Artis is gebracht is daar duchtig schoongemaakt daar het helemaal onder de olie zat. Nu heeft het asiel gekregen in een vijver in de dierentuin, waar op passer Rozendaal het onder zijn hoede heeft genomen. De invloed van muziek op dieren We weten allen, dat mu ziek op de mens bepaalde invloeden heeft. In welk een heerlijke droomtoe stand kan de mens ver zinken wanneer hij naar romantische muziek luis tert, hoe kan een pittige mars hem prikkelen om stevig te gaan stappen en tot welk een extase kan blijkbaar moderne jazz muziek ooral de jonge ren brengen! De invloed van de muziek op de men selijke geest is een vast staand feit. Hoe reageren dieren nu op onze muziek? Het ant woord kan luiden: onge veer evenals de mensen. Slechts «en zeer klein aan tal dieren blijft door mu ziek onberoerd, evenals trouwens bij de mensen. Het grootste deel onder gaat een bepaalde invlo-d. Deze invloed is vrij een voudig te verklaren. Rit me en harmonie zijn de belangrijkste elementen. Zoals een langzaam ritme ons rustig stemt, vooral wanneer di* gekoppeld de meeste dieren van ho ger orde. T snellere ca dans maakt ons actiever, evenzo is het bij de die ren en een wilde roffel roept woeste neigingen in ons naar boven, ook bij de dieren is dat zo. De piano-les. De harmonie speelt ook een belangrijke rol. Lieve melodiën maken hen rus tig, maar het dier kan minder verdragen dan de mens, want al naar gelang de melodie minder harmo nieus wordt, ja wanneer men met dissonanten gaat werken, dan kan het dier er geen waardering meer voor opbrengen en vlucht of gaat protesteren. Wanneer er piano ge speeld wordt in een huis kamer, gaan sommige hon den plat op de grond bij het klankbord liggen, waar ze heerlijk genieten totdat er een dissonant ge slagen wordt. Dan klinkt er een zacht gejank. Los van de waardering die wij eventueel voor moderne jazzmuziek kun nen hebben, mogen we wel vaststellen, dat voor al de progressieve kant hiervan graag gebruik maakt van brute harmo nieën,, graag accoorden zoekt waarin dissonanten voorkomen en dat deze muziek door de dieren, vanaf pinguins tot leeu wen, ontvlucht wordt. De invloed. Een typische uitzonde ring op de moderne mu ziek vormen de blues, langzame harmonieuze ne gerliederen, die het bij veel dieren wèl doen, al blijkt deze muziek op hen een merkwaardige invloed te hebben. Er zijn e on der hen die door deze mu ziek in een melancholische stemming geraken, overi gens precies zoals vele mensen. Tot welke gevolgen en resultaten de invloed van muziek op dieren kan lei den, tonen enkele van de volgende gebeurtenissen. In Engeland was een kostbaar renpaard ziek ge worden en het dier wei gerde te eten. Natuurlijk beproefde zijn eigenaar van alles, maar geen mid del baatte, totdat tenslot te door een dwaas idee van de verzorger, die ook ten einde raad was, voor het dier wat vrolijke muziek werd gedraaid op een kof fergrammofoon en zie het paard spitste de oren en begon na enige tijd te eten. Genezing en vlucht. Een nerveuze leeuw in een circus in Australië was niet tot bedaren te brengen, totdat enkele heerlijke melodieuze Weense walsen uitkomst brachten. Het dier rolde zich behagelijk op en knorde als een tevreden poes. Zuldpoolonderzoekers deden merkwaardige er varingen op met pinguins. Deze dieren zijr buiten gewoon op muriek gesteld. De grammofoon liet ver schillende muziekjes ho ren en de pinguins geno ten zichtbaar. Toen echter een stukje hypermoderne jazz werd opgezet, luis terden zij even om daarna te gaan krijsen en op de vlucht te slaan. Hetzelfde effect verkreeg men in de Londense dierentuin bij de zeeleeuwen. Wanneer de muziek deze dieren niet aanstaat, duiken zij on der en komen voorlopig niet boven. Volgens menselijke maatstaven mogen wij zeg gen, dat de smaak van dieren vat betreft muziek een beetje conservatief is. De ondefinieerbare ele menten in de muziek, die verantwoordelijk zijn voor de invl'ed die zij op de mensen uitoefent, blijken op gelijke wijze o de die ren in werken. De in vloed hiervan mogen we beslist niet onderschatten. lyiET STIJGENDE VERBAZING en vooral bewondering nemen wij dagelijks kennis van de beleve nissen en escapades van een onzer collega's, die momenteel, naar wij vernamen, in geheel Leiden furore maakt als „Ome Lex met zijn Wiener Bonbons". Niet als leider van een nieuwbakken Schramm'l-sensemble maar als voedstervader van twee al leraardigste Weense peuters, levende, krioelende, stukjes suiker en spijs, die hem en tante helemaal in hun lieve ban hebben. De Bonbons in kwestie hebben we vaak mogen of liever gezegd móéten zien, want oom laat geen gelegenheid onbenut, met zijn tijde lijk kroost te pronken. Hij sleept ze nagenoeg overal mee naar toe, door weer en wind, en bij elke „Knicks" met de knietjes voor een nieuwe oom of tante ziet men hem groeien in zijn aangezocht vaderschap, met een gloeiende trots. Het is opmerkelijk, wat oom de afgelopen week geleerd heeft, maar onbegrijpelijk is het, waar hij de tijd vandaan haalt om zijn nieuwe plich ten van staat naar behoren, en zelfs méér dan dat, te vervullen. Ooms lichtvoetigheid heeft er stellig nog op gewonnen. Uw lijfblad heeft al zijn zorgen, maar tussen twee ver slagen door ziet men hem dartelen met zijn oogappels. Voor het eerst verdiept oom Lex zich serieus in de Duitse taal en wel diep, dat hij 's nachts, als hij z'n rust zo vreselijk hard nodig heeft, freewheelend naamvallen en schwere Wörter ligt te repeteren. Het schijnt overigens, dat oom zich al een reputatie als pedagoog heeft verworven, te oordelen naar de steeds meer in omvang toenemende fan-mail van huismoeders, die enthou siast zijn geworden bij het lezen van ooms ideeën op het stuk van „zinde lijk maken"; veel indringende vra gen zijn daar bij. Onwillekeurig krijgt de lezer van het vervolgverhaal over de Wiener Bonbons een aardig beeld van ooms natuur. Hij legt zijn ziel geheel bloot en dat hebben we aan die lieve Bon bons te danken. We zien, dat oom niet geplaagd wordt door driftbuien op ogenblikken, dat anderen er het bijltje bij neergegooid zouden hebben. Oom is oneindig geduldig en hij laat zich vrijwillig en plein public door Lisi en Annelies in moeilijke parket ten brengen. Dat zijn allemaal edele eigenschappen. Maar we vinden het bedenkelijk, dat oom bijna elke dag opnieuw geen kans voorbij laat gaan het gezag van de Weense aartsbis schop en dat van de wettelijke ouders te ondermijnen. Foei oom Lex, alsof die kinderen in Wenen niet geleerd hebben te bidden en zou hen thuis al niet een meer genormaliseerde gang zum Klo zijn bijgebracht? EEK. Noorse wens Oak van officiële Noorse zijde is thans aangedrongen op restauratie van de met sloop bedreigde Sint Olafskapel aan de Zeedijk te Am sterdam, een der weinige middel eeuwse monumenten van Amsterdam. Het hoofd van het Noorse regerings bureau voor het behoud van oudhe den heeft nl. de Noorse minister van buitenlandse zaken gevraagd con tact op te nemen met Nederlandse autoriteiten teneinde na te gaan wat er gedaan kan worden om de ontta kelde kapel, die al sinds jaren geen kerkelijke functie meer heeft, te be houden. De laatste tijd is de kapel alleen nog gebruikt voor kaasveilin gen op maandagmiddagen. De Noren hopen, dat het gebouw gerestaureerd zal worden en dan ge bruikt zal kunnen worden als kerk voor Noorse zeelieden. Sint Olaf is een Noorse heilige, die als patroon van schippers over de gehele wereld wordt beschouwd. De St. Olafskapel werd in 1450 als schipperskerk gesticht. (47)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8