Herensingel I ongeslagen korfbalkampioen Foutieve voorlichting over voorsorteren Grondwerker bekent moord op Belgische pastoor Notebaert Confrontatie in seminarie te Wernhout Zieke man gegijzeld na toewijzing van vordering Beweging rond ex-bokser Studieverzameling Kon. Landmacht gaat naar Legermuseum Leiden ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 DE Lt'TDSE COURANT PAGINA 7 Ook Nepal houdt van decorum In vacantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd Vergeet in Uw vacantietijd hetzeep en kwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door een nieuwe Braun. Dan wordt Uw vacantie - en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. Tot uiting gebracht door Z. M. Koning Mahendra van Nepal, tijdens het waarde van de handleiding trachtte uitspreken van de troonrede, waarmee hij het eerste gekozen parlement u* he"'tote^'weef,8 moet"" van Nepal opende. maar met uw hoofd tegen de muur lopen". („Trouw"). Tijdens een zitting van het Amers- foortse kantongerecht kwam een vertegenwoordiger uit Zutphen zich verdedigen aan de hand van een ANWB-handleiding. Hij was op de Doornseweg met zijn auto gaan voor sorteren om linksaf een inrit in te rijden. „In de handleiding staat, dat onder alle omstandigheden mag wor den voorgesorteerd", was zijn op merking. De magistraat betreurde het, dat de ANWB op dit punt permanent verkeerde voorlichting geeft. „Voor sorteren voor het inslaan van een in- rit is niet toegestaan", onderwees de j Korfbalvereniging Crescendo, kunnen kantonrechter^ Toen de verdachte de i vooral ook dank zij het uitmuntende weer een succes genoemd worden. Al wist Herensingel I alle wedstrijden te winnen toch is de spanning er tot het eind toe in gebleven. Na afloop reikte de heer Th. Huig- sloot de prijzen uit en maakte de heer En winnaar van L.-Courant-wisselbeker De traditionele korfbalwedstrijden, georganiseerd door de vakantiebezig heden, in samenwerking met de R.K. I avond in beslag. Verder is vernomen dat de gerechtelijke politie donder dag reeds de persoon heeft geïdenti ficeerd, bij wie B. het wapen van de De in Rotterdam gearresteerde Beigiscne grondwerker F. B. neen gisteren te Wuustwezel, tijdens een confrontatie met een aantal getuigen, bekend de Julste aankoopdatum opgeven, pastoor Notebaert van Ledeberg (B.) te hebben vermoord. De confrontatie geschiedde op Nederlands grondgebied, namelijk in het portiershuis van het seminarie St. Vincentius te Wernhout, dat vlak bij de Belgische grens bij Wuustwezel ligt. B. zal in afwachting van zijn uitleve ring, de eerstkomende dagen nog in Rotterdam in bewaring worden ge houden. Hij werd geconfronteerd met de ver zekeringsagent De B. met wie hij de overval op een bank in Wuustwezel en een aantal andere overvallen heeft gepleegd en die hem als de moorde naar van pastoor Notebaert had aan gewezen. Verder met de dienstbode van pastoor Notebaert, die de deur van de pastorie voor hem had ge opend en met T. en F., die aangehou den zijn verdacht van medeplichtig heid aan de door B. en De B. gepleeg de overvallen. Afgevaardigden van de parketten van Antwerpen én Gent bevonden zich ter plaatse, evenals de wapendeskundige kolonel Heybreoht, die tot de conclusie was gekomen dat de op B. gevonden revolver 't moord- papen moest zijn Alléén B. heeft in de vroege namiddag de moord op pastoor-deken Notebaert bekend. Ten overstaan van de heer Peeters, gerechtelijk officier uit Gent. Hij had de wens te kennen gegeven de commissaris alleen te spreken. Zo als B de zaak thans uitlegt had De B. hem er attent op gemaakt dat de kens gewoonlijk veel geld in hun be zit hebben. In een telefoonboek had hij de naam en het adres van pas toor Notebaert gevonden. De 10e juli begaf h'j zich met de trein naar Gent en vandaar bereikte hij Ledeberg met de tram. Toevallig, aldus B., zag hij de geestelijke uit het postkantoor ko men en hij veronderstelde dadelijk dat het zijn „slachtoffer" was. H5j volgde hem naar zijn woning. Na een korte aarzeling is hij in een winkel een aktetas gaan kopen, waarschijn lijk om vertrouwen te wekken. Hij heeft bij de deken gebeld en het dra ma is verder verlopen zoals het uit het onderzoek reeds bekend was. Worsteling. B. bekend- dat op de weigering van pastoor Notebaert om geld te geven een worsteling is ontstaan. De gees- Baileyb ruggen voor Deltawerken de telijke is gestruikeld bij een poging om B. de revolver te ontrukken, waar na de fatale schoten zijn gevallen. B. is zonder verder naar buit te zoeken gevlucht. Op de grote weg nam hij de 'bus naar Antwerpen, waar hij zich bij De B. ging verschuilen, na zijin 'bebloede broek in omgeving van De urne te hebben weggeworpen. Naar dit kledingstuk, dat vermoedelijk door iemand is opgeraapt, wordt nog steeds gezocht. Kroongetuigen. B. is na de onderbreking van het verhoor tenslotte geconfronteerd met de kroongetuigen. Dit was toen ech ter nog slechts een formaliteit. De dienstbode van deken Notebaert heeft trouwens ook bij deze persoonlijke ontmoeting de moordenaar niet her kend. De verdere ondervraging en het opmaken van het proces-verbaal vam de bekentenissen nam nog de gehele namiddag en een gedeelte van de BESMET VEEVOER OORZAAK VAN PARATYFUS? paganda voor de mooie korfbalsport. De uitslagen waren: H. Petrus IHerensingel I 03; H. Petrus HH. Petrus I 02; H. Leo nardos IH. Petrus I 40; Herensin gel IHerensingel n 20; H. Petrus I—Herensingel II 00; H. Petrus I Herensingel I 04; H. Petrus IIH. Petrus I 02; H. Leonardus IH. Pe trus I 10; Herensingel I'Herensin gel n 30; H. Petrus IHerensingel H 20; Herensingel IIH. Leonardus I 04; Herensingel IH. Leonardus I 3—0; H. Petrus IIHerensingel n 00; H. Petrus IIH. Leonardus I 04; H. Petrus IIHerensingel I A. Adrichem jr. van de gelegenheid 02; Herensingel HH. Leonardus I gebruik de leden van R.K. Korfbal- ver. Crescendo te danken voor de pri ma organisatie. Hij riep de kinderen op, indien zij de aantrekkelijke korf balsport wilden beoefenen, zich op te geven bij de R.K. Korfbalvereniging Crescendo. Het was alles bij elkaar een prachtige dag; goed weer, span nende wedstrijden en een stevige pro-1H 1 p. 01; Herensingel IH. Leonardus I 40; Petrus EIHerensingel II 01; Petrus HLeonardus I 02; Petrus II—Herensingel I 03. Herensingel I 16 p. Herensingel L Leidse Courant-wisselbeker; Leonar dus I 12 p. Leonardus I medaille; Pe trus I 7 p.; Herensingel II 4 p.; Petrus Het is niet uitgesloten dat de pa- ratyfusepidemieën in Amsterdam en Haarlem veroorzaakt zijn door be-j smet veevoer, inzonderheid varkens voer, dat ingevoerd is. Dit deelt mi nister Van Rooy mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Polak. De minister bevestigt, dat de voor- De 60-jarige voormalige zwaarge wicht bokser en zanger J. H. Liet uit Amsterdam, een ietwat omstreden us»„W6l, uai, »wi- f*l>Vur die na de oorlog als politiek naamste bron van besmetting zeer delinQuent in een kamp werd opge- waarschynlijk ligt in besmet vlees. Ook de directeuren van de abattoirs in Amsterdam en Haarlem zijn daar om in het onderzoek betrokken. In Haarlem en Amsterdam zijn tientallen gevallen van deze ziekte aangegeven. In beide steden is het verloop van de ziekte echter niet van ernstige aard. De Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe zijn vandaag door een wervelstorm getroffen, waardoor ten minste één persoon om het leven is gekomen. Meer dan zeshonderd men sen zijn dakloos geworden. Er is zware schade aangericht. sloten en daartegen later een bro chure „Ik deed mijn plicht als Neder lander" schreef, is gistermiddag met verlof van de president van de recht bank op instigatie van zijn vrouw door een deurwaarder van huis ge haald en als gijzelaar opgesloten in het huis van bewaring aan de Wete ringschans. Volgens de huisarts en een specia list van het O. L. V. Gasthuis is deze man, ernstig ziek. Hij heeft een long aandoening, die gepaard gaat met hevige benauwdheden. Zijn advocaat, mr. G. Petersen, zal dan ook morgen bij de minister van justitie een ver zoek indienen de gijzeling in een ziekenhuis ten uitvoer te leggen. Modderzuiger in Grote Polder voldoet Bij de Delta-werken in het Haring vliet zal men voor het transport van arbeiders en materialen van twee bailybruggen gebruik maken. Zeshonderd pontonniers uit Kei- zersveer zullen in samenwerking met Rijkswaterstaat één brug van 400 meter slaan. De langste brug zal van de bouw put naar Goeree Overflakkee leiden, terwijl de kleinste de verbinding zal vormen van de bouwput naar de sluiswerken. De pontonniers zijn ondergebracht in een kamp in Helle- voetsluis. Met de bouw van deze bruggen zal ongeveer twee weken gemoeid zyn. In 1946, toen „Ome Joop", zoals de heer Liet bij vele Amsterdammers bekend staat, van een onvaderlands lievende houding tijdens de oorlog werd beschuldigd, liep zijn vrouw met een 2-jarig dochtertje bij hem weg. In de afgelcpen dertien jaar vroeg zij vele malen scheiding van tafel en bed aan, die echter nimmer werd toegewezen. Intussen nam de heer Liet een pleegdochter aan, die samen met hem in de Argonauten- straat te Amsterdam een im- en ex- porthandel van tropische vissen en planten begon. Deze zaak heeft bij aquariumbezitters en bij vaklieden een grote naam. De heer Liet is ook een goede bekende van de artis- directie. Deze zaak staat echter reeds jaren op naam van de pleegdochter, die er de enige eigenaresse van is. Zii is getrouwd en thans 36 jaar oud. „Ome Joop" mag als gemachtigde optreden. In september van het vorige jaar begon mevrouw Liet opnieuw een echtscheidingsprocedure. Zoals ge bruikelijk kende de president van de rechtbank haar een provisionele alimentatie toe en wel van 125. per maand, die slechts van kracht is, zolang de procedure voortduurt. De president werd verzocht de ge daagde tot betaling van alimentatie te dwingen op straffe van gijzeling. De vice-president van de rechtbank, mr. W. C. Hassoldt, wees deze vorde ring toe. De president voerde in zijn von nis aan, dat de gedaagde in staat moet worden geacht in zijn zaak een zodanig inkomen te verwerven, dat het mogelijk moet zijn de alimen tatie te betalen. Dodelijk ongeval in Rotterdam. Gistermiddag is te Rotterdam de 33- jarige timmerman D. v. Dijk, wonen de Herensingel te Haarlem, door een ongeval om het leven gekomen. Hij verrichtte aan de Waalhaven werk zaamheden op een zestien meter hoge kraan. Opeens viel hy naar beneden en werd zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later overleed. De Nederlandse dompteur Jan Michon, die met een Duits circus op tournee is door Oostenrijk, is giste ren, toen ij met zijn dieren aan het oefenen was, door een tijger ernstig aan een arm gewond. Hij is in het ziekenhuis te Graz opgenomen. Dit is het glunderende twaalftal van de Herensingel dat ongeslagen korf balkampioen werd en daarmee beslag legde op de wisselbeker, welke de Leidse Courant had uitgeloofd. Voorbereiding van het a.s. Concilie De voorbereiding op het door Paus Joannes XXIII aangekondigde oecu menische concilie vorderen gestadig. Twee maanden na de eerste bijeen komst van de commissie ter voorbe reiding van het concilie hebben 5700 prelaten en orde--oversten een uit nodiging van kardinaal-staatssecre taris Tardini ontvangen om hun me ning, voorstellen en wensen betref fende de verschillende problemen kenbaar te maken, die volgens hun inzicht op het oecumentisch concilie besproken dienen te worden. Daarmee werd de eerste stap van grote betekenis ter voorbereiding van het concilie gedaap, namelijk de nau we samenwerking, die Paus Joannes XXIII bij de voorbereiding op het concilie van heel de katholieke we reld verlangd. De eerste antwoorden op de uitnodiging van kardinaal Tar dini zijn reeds door de commissie in Rome ontvangen. Kardinaal Tardini heeft bovendien nog de katholieke universiteiten uit genodigd uitvoerige geschriften over de verschillende vragen betreffende theologie, moraal, filosofie, liturgie, ascece, sociologie en pastoraal te be studeren en uit te werken, die voor het concilie van belang zouden kun nen zijn. Bovendien hebben de congregaties in Rome interne studiecommissies opgericht om concrete voorstellen te formuleren waarop de verschillende vraagstukken dienen uitgewerkt te worden. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een plan in studie voor de vestiging van een Utrechts universitair centrum. Het plan voorziet in de bouw van verschillende universiteitsgebouwen, laboratoria en een studentenflat. De gemeenten van vestiging zullen zijn Utrecht, Zeist en De Bilt. De plannen zijn ontworpen door ir A. Alting te Utrecht, hoofd van het Planbureau, in samenwerking met de architecten Van Hasselt en De Ko ning. Indien deze plannen tot uitvoering komen en men hoopt reeds in 1961 met de bouw van een fysisch labora torium te beginnen dan zullen de problemen, die zich voor de Utrecht se hogeschool al geruime tijd voor dien, geheel worden opgelost. Men heeft in Utrecht n.l. reeds lang met een groot ruimtegebrek te kam pen. Herhaaldelijk moeten allerlei kostbare voorzieningen worden ge troffen, maar deze geven slechts wei nig soelaas en het probleem wordt er niet afdoende mee opgelost. Reeds thans wordt nagegaan welke terreinen die een grootte van meer dan 350 h.a. zullen beslaan, in de be trokken gemeenten zullen moeten worden aangekocht of eventueel ont eigend. Voorshands is aan deze ge meenten gevraagd met de plannen rekening te houden. Over de begrote kosten van het plan zijn geen mededelingen gedaan. Z0ETERW0UDE Nadat c^e ingelanden van de Grote Polder op 23 juli op een excursie in Vleuten en Lekkerkerk de prestaties van de modderzuiger hadden gezien werd besloten aan de fa. Klip op te dragen een aanvang te maken met het baggeren van wateringen en slo ten. Dit werk is deze week begonnen en tot grote tevredenheid van de ingeland J. Dorrepaal Gz. werd op de eerste dag een sloot over een lengte van 800 m. niet alleen uitgebaggerd maar ook de bagger met een scherm- straal van 20 meter over het land verspreid. Het is te verwachten, dat de inge landen van de gunstige voordelige aanbieding waarop de Alg. Zuid- Hollandse Hengelaarsbond bovendien nog een subsidie van 40% geeft, ge bruik zullen maken. Ook de heren Eggens en van der Laan van de Voorlichtingsdienst ver klaarden zich zeer tevreden over deze mechanische reiniging van de sloten en zijn bereid hieromtrent inlichtin gen te geven. De studieverzameling van de Ko ninklijke Landmacht, ondergebracht in het Armamentarium aan de Lange Geer te Delft, zal niet, zoals aanvan kelijk in het voornemen lag, worden opgeheven Na veel wikken en we gen heeft de minister van defensie besloten, aldus vernemen wij van de Legervoorlichtingsdienst, de verza meling in stand te houden. Zij zal blijven voortbestaan als afdeling van het legermuseum te Leiden en resor- Getracht zal worden een meer ren dabele vorm aan de studieverzame ling te geven, door haar op aanvraag voor bezichtiging open te stellen voor groepen. Het deel van de ver zameling, dat reeds was overgebracht naar diverse opleidingseenheden van het leger, zal naar Delft worden teruggebracht

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7