2000 Nico van Niekerk Bodegraven studeerde één jaar in Amerika High-school in Kansas City voor leerling en Hevige ontploffing in een Amerikaans sfadje Akkoord over salarisregeling voor straalvliegers bereikt Verkiezing van hoofdingelanden RIJNLAND ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 American Field Service legt internationale contacten Auto's vullen straten rond de school Te schrijven, dat Nico van Niekerk uit uit Bodegraven een ,real Ameri can boy" is geworden, zou hem on recht aandoen. Hij is n.l. een aardige Nederlandse jongeman gebleven, ook al is hij één jaar in Amerika geweest en heeft hij in dit jaar zich geheel met de Amerikaanse manier van le ven vertrouwd kunnen maken. Gisteren is hij teruggekomen in zijn huis aan de Prins Hendrikstraat 27 te Bodegraven, nadat hij met de „Wa terman" een goede reis van New York naar Rotterdam heeft gemaakt. De reis werd gemaakt onder auspiciën van de American Field Service, de zelfde organisatie, die het hem een jaar geleden mogelijk maakte met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Amerika te reizen en het geld be schikbaar stelde voor één jaar studie aan een Amerikaanse middelbare school. Het is vooral om dit laatste, dat wij het belangrijk genoeg achtten om Niek eens in 't zonnetje van de pu bliciteit te zetten! Het moet voor een jongen, die de HBS B doorlopen heeft aan een Nederlandse HBS, aan het St. Antonius-college te Gouda, een bijzondere ervaring zijn, met geheel ander onderwijs en totaal ander schoolleven kennis te maken. Begin Niek vertelt ons hoe het begon. Hij las in een schoolblad een artikeltje over het streven van de „American Field Service" jongelui van verschil lende landen uit te wisselen en met elkaar in contact te brengen in en rond het schoolgebouw. De American Field Service stelt beurzen beschik baar en verschillende jaren al zijn zo een 1400 jongens uit vele delen van de wereld naar Amerika geko men, terwijl ongeveer een zelfde ge tal Amerikaanse jongens uitzwerm den over alle landen van de wereld. De American Field Sérvice ver strekt deze beurzen om de interna tionale vriendschap te bevorderen. Deze stichting heeft zich in de eerste en tweede wereldoorlog bezig gehou den met ambulance-diensten voor ge wonde militairen. Het fonds bleef bestaan en men heeft gemeend er een zeer goede bestemming aan te kun nen geven door internationale vriend schap te bevorderen in de hoop, dat dit ertoe zou kunnen bijdragen een derde wereldoorlog te voorkomen. Na het eindexamen Deze organisatie reageerde op een brief van Nico van Niekerk, die een vragenlijst had ingevuld en de cij fers van zijn laatste rapport moest verstrekken. Niek kon komen en hij zou worden ondergebracht bij een Amerikaans gezin in Kansas City en zou studeren aan de High-school van deze stad. Eén jaar. Eind juni deed Niek met goed ge volg zijn eindexamen. 29 Juli stapte hij. mét vele honderden andere jon gelui uit Europa, waaronder 37 Ne derlanders, op de boot. Hij heeft ervaren dat het schoolle ven in Amerika inderdaad geheel an ders is dan in Nederland. Hij legt het ons uit in gebroken Nederlands. Het Jim Kimball vindt de fiets maar een raar ding. In Amerika rijden alleen kinderen maar op zo'n vehikel. Ach terop zit Nico van Niekerk uit Bo degraven die een jaar de gast was van een High-School in Amerika en die in Kansas City over Nederland vertelde. Hij heeft onder meer een interview gehad met oud-president Truman. Deze foto werd gemaakt vóór het huis van de fam. v. Niekerk. (Foto: De Leidse Courant) is géén aanstellerij van hem, ver klaart hij nog eens rnet nadruk, maar tot eergisteren had hij een jaar lang niet anders dan Engels gesproken. En dan kost het even tijd, weer in de moedertaal te leren denken en praten. De high-school, waaraan Niek in Kansas City studeerde, telt 2000 leer lingen. Zo'n enorme school is een ge meenschap op zichzelf. Hij laat een kostbaar boekwerk zien, dat alle leer lingen van de school zich aanschaf fen en dat, op kostelijke wijze illustreerd, één jaar geschiedenis van het schoolleven omvat. Zo'n boek kost vier dollar. Er is ook een blad zijde ingeruimd aan de knaap uit Bo degraven, Nicolaas Niekerk, en er wordt in zeer vleidende bewoordin gen over hem geschreven. „Sla dat maar over", bromt Niek, „het is wer kelijk een beetje te mooi". Maar ook uit de vele opdrachten die in dit boek geschreven zijn mer ken we wel, dat hij wat je noemt een populaire knaap is geweest. Een po- cijfers halen. Voor een populair meis je betekent het, dat zij véél „dates" heeft, afspraakjes dus met jongens. Populair is bijvoorbeeld een uitblin ker in de sport, waaraan op de Ame rikaanse scholen zeer veel aandacht wordt besteed. Dit streven naar po pulariteit is bepaald vermoeiend voor iemand, die daar niet zo aan ge wend is. Het is natuurlijk belangrijk, al dus Niek, dat je goed met mensen om kan gaan, maar hij kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat er aan het „uitblinken" in populariteit op de Amerikaanse High-school te veel aandacht wordt besteed. Populair kan een jongen (het gaat hier om jonge lieden van ongeveer tot achttien jaar), zijn als hij in het bezit van een auto is. Het komt dan ook dik wijls voor, dat de leerlingen een of ander baantje zoeken om hun auto en de tochtjes, die zij er met hun „fee- en" in maken, te kunnen betalen. Het leven buiten de schooluren om is op de Amerikaanse school ook veel intenser dan in Nederland. De Ame rikanen zijn verknocht aan vergade ren en deze verknochtheid vindt men BWBBi terug in het schoolleven, waar alle j heeft veel over Nederland, maar ook organisaties practisch elke veertien over Amerika verteld en de Ameri koningin, die weer voorzien wordt van een gevolg van prinsessen. Bo vendien worden mooie meisjes tot queen" gekozen, dus er is ook voor de dames veel kans om zich buiten het leerprogramma te onderscheiden. Het getal auto's onder de twee duizend leerlingen van de High- school is zo groot, dat het moei lijk is nog een plaatsje te vinden om te parkeren in de straten rond de school. Men heeft ook een om vangrijk Harmonie-korps, er zijn verschillende koren, de school heeft een symphonie-orkest van leerlingen, men kan schermen, schieten, paardrijden en toneel spelen en al deze organisaties houden weer op hun tijd uit- gaansavondjes, vergaderingen en bals. Geen wonder, dat het de leerlingen wel eens wat te veel wordt. Vriendelijk „De Amerikanen zijn zeer vrien delijk", zegt Niek. Met zijn pleeg ouders en zijn pleegbroer en zus heeft hij het goed getroffen, zeer vriende lijke en gastvrije mensen. De heer des huizes maakte deel uit van de direc tie van een handel in nieuwe en (wat in Amerika een belangrijke ne gotie is) gebruikte auto's. Het fami lieleven is prettig ln Amerika, maar niet zo intiem als in Nederland. De kinderen worden sneller als volwas sen behandeld dan hier. Niek heeft in Amerika dertig spreekbeurten gehouden, meest voor organisaties van volwassenen en hij dagen vergaderen en hoofdzakelijk vergaderen om een nieuwe vergade ring voor over veertien dagen vóór te kunnen bereiden. Denk niet, dat Niek alleen maar kritiek heeft op het Amerikaan se schoolleven. Er is zeer veel goeds, maar het is geheel aange past aan de Amerikaanse men taliteit, die op snellere zelfstan digheid gericht is. Keuze De leerlingen kunnen keuze uit de leervakken maken. De High-school is 'n deel van het Amerikaanse mid delbaar onderwijs. De leerlingen die nen tot hun zeventiende jaar op school te blijven. Zij zijn verschil lend van aanleg; het spreekt dus van zelf, dat er ook voor iedereen iets te vinden moet zijn op deze soort scho len. Er zijn vakken, die als whole- units (hele eenheden") en half-units (halve eenheden) worden aangeduid. Engels bijvoorbeeld, dat men als een voornaam vak kan beschouwen, is een „whole unit". Andere belangrij ke vakken zijn Amerikaanse geschie denis en „science", waaronder hoofd zakelijk wordt verstaan schei- en na tuurkunde. De „halve eenheden" om vatten vakken zoals kunst (waaron der valt kunstgeschiedenis, boetseren, schilderen, etc.) maar ook vakken als metaal- of houtbewerking, huishoud kunde (voor meisjes) enz. De leerling kan het zich zo gemakkelijk of moei lijk maken, als hij zelf wil. Hij kan zélf ook de zwaarte van de studie in een bepaald vak bepalen, maar hy moet, om in het bezit van het diplo ma te komen, wél een bepaald aantal units in vier jaar tijds bereikt hebben. Indien hij steeds gunstige beoorde lingen heeft gekregen (dit geschiedt door middel van de letters A tot en met F) krijgt hij na verloop van vier jaar zonder examen het ge wenste diploma. Daarna kan hij even tueel verder studeren aan de univer siteit, maar dan dient zijn leerresul taat gunstig te zijn. Zeer goede uni versiteiten nemen alleen leerlingen op. die overwegend A's op hun di ploma hebben staan. Tot de Harvard- universiteit bijv. kan men slechts toe gelaten worden, indien men een di ploma kan laten zien, waarop niet anders dan de hoogste punten ver meld staan. Op deze wijze is het ook een prestatie-onderwijs. Er is nog een andere manier, op 'n universiteit te komen: door uit te blinken in een tak van sport. Want de universiteiten willen graag het ge tal uitblinkers in de sport zo groot mogelijk maken en daar heeft de se naat wel wat beurzen voor over. Sport op de scholen omvat op de eerste plaats football, hetgeen Niek een „georganiseerde vechtpartij" pulariteit, die hij overigens kennelijk n0emt. Amerikaans voetbal wijkt im- niet gezocht heeft. Het is o*er deze populariteit, dat Niek ons enige interessante bijzon derheden vertelt. Elke leerling is er op uit zich populair te maken. Popu lariteit is voor de jongens en meisjes meestal véél belangrijker dan goede mers sterk af van het voetbal, dat Europa gespeeld wordt en dat de Amerikanen „soccer" noemen, een tak van sport waarvoor bijna geen belangstelling is. Voorts kent men basketball, baseball in de zomer, at letiek, tennis en nog enige andere sporten. Elke club kiest zijn eigen Noem me toch Mabel De minister van Maatschappelijk Werk, mr. M. A. M. Klompe, heeft vrijdag ochtend op haar ministerie de minister van Social Security miss Mabel Ho ward van Nieuw-Zeeland ontvangen, die er op staat „Mabel" genoemd te worden. Tijdens deze ontvangst werd de bijgaande foto gemaakt. kanen waren altijd benieuwd te we ten, hoe een buitenlander over hun land denkt. Niek heeft dat in voor zichtige bewoordingen gedaan, de pil verzoetend met een laagje suiker. „You don 't kick the mouse that feeds you" zegt een Amerikaans spreekwoord: ,de muis waarvan je moet eten geef je geen trap". Maar men was wel nieuwsgierig naar Hol land. Belangstellenden vroegen naar het jongetje, waarvan ze op school geleerd hadden, dat hij met zijn duim een dijkbreuk voorkomen had (zoals men zich zal herinneren, is onlangs voor dit door een Amerikaanse school boekjesschrijver gefantaseerde jon getje een standbeeldje in ons land op- Auto met dynamiet vloog in de lucht Minstens 9 mensen zijn gedood en 52 gewond bij een ontploffing, die vrijdagmorgen het circa 8.500 inwo ners tellende stadje Roseburg in de Amerikaanse staat Oregon heeft ge troffen. Een met dyamiet geladen vracht auto, die in het centrum van het stadje geparkeerd stond, vloog plot seling in de lucht. Er ontstond een gericht); zij vroegen naar de tulpen en de molens en niet te vergeten om uitleg over de Afsluitdijk, die grote indruk op de Amerikanen maakt. Ten huize van de familie Van Nie kerk logeert een Amerikaanse jon gen, Jim Kimball uit Fourt Madison, Iowa, ook uitgestuurd door de Ame rikaanse Field Service en deze Jim vertelde, dat een bevriende dominee uit zijn woonplaats dezer dagen een brief stuurde, die als volgt was ge adresseerd: C. O. Fam. van Niekerk Prins Hendrikstraat 27 Bodegraven. Afsluitdijk, Holland. Zo'n diepe indruk maakt deze dijk op de Amerikanen. Niek is één jaar studie kwijt, want hij gaat nu een jaar later naar de universiteit dan mogelijk zou zijn, maar het is één verloren jaar ge weest. Hij heeft veel geleerd, leerstof, die in Nederland niet gedoceerd wordt, maar hij heeft ook geleerd een volk te begrijpen en te waarde ren en dat was de bedoeling van de American Field Service die zijn reis mogelijk maakte. Piloten op straalvliegtuigen en turboprobs gaan meer verdienen Na langdurige besprekingen tus- de directie van de K.L.M. en de Vereniging van K.L.M.-vliegers, is men het eindelijk eens kunnen wor den over de verhoging van de sa larissen voor de vliegers op de straal vliegtuigen. Een gezagvoerder op een toestel met straalaandrijving zal dan 20 pet. meer gaan verdienen dan zijn collega op een toestel met zuigermotoren. Hiervoor zullen nieuwe salaris schalen worden opgesteld, waarbij dus rekening wordt gehouden met het type vliegtuig, waarmee men vliegt. Vliegers van gelijke rang zullen in de toekomst niet alle hetzelfde salaris verdienen. Voor de vliegers op de „turbo props" zal een speciale regeling wor den getroffen. Zij krijgen ook een verhoging, al zal deze niet zo hoog zijn als voor hen, die de DC-8 gaan vliegen. De DC8, het nieuwe straalvlieg tuig, waarvan de K.L.M. er momen teel 12 in bestelling heeft. Het eerste Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland; maken bekend: Dat bij de periodieke verkiezing in het 3e kiesdistrict (Hoofdplaats Haar lemmermeer, afdeling Cruquius) tot hoofdingeland van Rijnland is verko zen de heer J. J. Meijer te Hoofd dorp Haarlemmermeer) In hetzelfde kiesdistrict is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van Rijn land verkozen de heer P. Bos te Vijf huizen Haarlemmermeer Bij tussentijdse verkiezing in het 6e kiesdistrict (Hoofdplaats Lisse) is tot hoofdingeland verkozen de heer C. G. M. Meskers te Hillegom. Voorts werden bij periodieke ver kiezing verkozen: in het 7e kiesdis trict (Hoofdplaats Haarlemmermeer, afdeling Nieuw Vennep) tot hoofdin geland: de heer J. J. van Haaster te Hoofddorp (Haarlemmermeer); tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer N. van Reeuwijk Jzn te Abbenes (Haarlemmermeer); in het 10e kies district (Hoofdplaats Alphen aan den Rijn) tot hoofdingeland de heer M. Visser te Alphen aan den Rlijn; tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer C. Kempenaar te Aaarlanderveen (Alphen aan den Rijn); Bij de tussentijdse verkiezing in het 12e kiesdistrict (Hoofdplaats Hazers- woude) is tot hoofdingeland-plaats vervanger verkozen de heer P. van der Eijk Jaczn te Waddinxveen; Binnen acht dagen na de datum van deze verkiezingen (zijnde heden 6 augustus 1959) kunnen alle personen, die bevoegd waren aan de stemming deel te nemen, bezwaarschriften in dienen bij de Verenigde vergadering van Rijnland, terzake van onregelma tigheid, welke bij de verkiezing mocht hebben plaats gehad. toestel van deze „straalvloot" komt in april a.s. in gebruik. De nieuwe salarisregeling gaat in op 1 januari van dit jaar en zal lo pen tot 1 januari .1962 en zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Natuurlijk zal slechts een klein gedeelte van de vliegers op straalvliegtuigen geplaatst kunnen worden. Het grootste gedeelte van de K.L.M.-vloot bestaat nl. nog uit toestellen met zuigermotoren. De on derlinge rivaliteit bij de vliegers zal dus wel in belangrijke mate toene men en het vliegen op de verouder de toestellen zal bij de vliegers niet bijzonder meer in trek zijn. Het is voor onze luchtvaartmaat schappij niet te hopen, dat hier weer grote moeilijkheden uit voortkomen. hevige brand, die men pas na vier uur meester werd. Van de straten en wo ningen in de omgeving was niets meer over dan een massa puin en gebroken glas. Waar de vrachtauto heeft ge staan, bevindt zich nu een enorme krater. Uit plaatsen in de omgeving wordt per vliegtuig bloedplasma aan gevoerd. De vrachtauto vloog in de lucht een paar seconden nadat de sirenes had den geloeid voor een brand in het kantoor van een maatschappij voor bouwmaterialen, waarvoor de chauf feur van de in de lucht gevlogen vrachtauto zijn wagen had gepar keerd. De chauffeur verklaarde later dat hij, toen hij terugwandelde naar zijn auto, plotseling door de luchtdruk van de ontploffing tegen de grond werd gesmeten. Hij werd licht ge wond. Een lid van de vrijwillige brand weer, die verscheidene honderden me ters verder stond, werd eveneens te gen de grond gesmakt. Hij zei dat de hemel rood was van gloeiende von ken toen hij weer op de been gekrab beld was. De brandweer heeft meegedeeld, dat de ontploffing en de brand zes blokken, bestaande uit pakhuizen, winkelpanden en woonhuizen, hebben verwoest. Toen de brand de bestrijders uit de hand liep, werd de nationale garde van Oregon ingeschakeld om plunde ring te voorkomen. Tot overmaat van ramp ontving de politie bericht, dat een spoorwagon met propaangas in brand was gevlo gen en op het puint stond te ontplof fen. De brandweer haastte zich naar deze nieuwe brand en slaagde er in de wagon nat te houden tot het ge vaar was afgewend. Op last van de brandweer moest een groot hotel ont ruimd worden. Het is mogelijk dat het dodencijfer nog aanzienlijk stijgt, daar de toe stand van vele gewonden kritiek is. Van een politieman, die naast de auto stond toen deze ontplofte, heeft men niets meer teruggevonden. Zeven personen zijn dezer da gen gedood en acht zijn ernstig ge wond bij incidenten in Bissau, de hoofdstad van Portugees-Guinea. De incidenten ontstonden toen een aan tal havenarbeiders om tot nu toe onbekende redenen een betoging hield. Schatgraven in Noordwijk Dinsdag aanstaande vindt de tra ditionele schatgraverij te Noordwijk aan Zee plaats. Organisator is de Leidse St. Vincentius-conferentie. Iedereen kan deelnemen. Het feest begint om half drie. Toegangskaar ten zijn bij de ingang van het ge reserveerde strandgedeelte tussen Palace-hotel en Huis ter Duin ver krijgbaar. Veel aanlokkelijke prijzen worden weer in het zand verborgen, onder meer de schatkist inhoudende honderd gulden. Thans ook procaine/penicilline in mengvoeders De Koninklijke Nederlandse Gist en Spiritusfabriek n.v. heeft zich de laatste jaren beziggehouden met het wetenschappelijk onderzoek omtrent het effekt van antibiotica toegevoegd aan Nederlandse mengvoeders. In het buitenland worden reeds iar.g anti biotica in geringe hoevee^eden aan mengvoeders toegevoegd.In Nederland is dit gebruik tot voor kort zeer be perkt gebleven en wel tot het voer van slachtkuikeris, omdat de over heid het gewenst achtte, de uiterste voorzichtigheid te betrachten, zolang niet alle consekwenties van het ge bruik van antibiotica met zekerheid vaststonden. De overheid heeft thans besloten, het gebruik van lage doseringen pro- caine-penicilline ook toe te staan voor varkens. De koninklijke Nederlandse Gist en Spiritusfabriek biengt naar aan leiding hiervan het zogenaamde „Ve- vopen 70" op de markt, waarmee in de afgelopen drie jaar door deze fabriek in samenwerking met het la boratorium voor fysiologie der die ren van de Landbouwhogeschool te Wageningen proeven zijn genomen. Dr. Th. van Eek, van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek deelde op een te Utrecht gehouden perscon ferentie mede, dat de vele proeven die in de afgelopen drie jaren zijn genomen overduidelijk de economi sche voordelen van het gebruik van penicilline in mengvoeders hebben aangetoond. Zo resulteerde uit dertien vergelijkingsproeven met 270 varkens onder praktijkomstandigheden ge houden en gevoederd met rantsoe nen waaraan „Vevopen 70" was toe gevoegd, een groei die 6.7 procent sneller was dan die van de controle groep. Het voerverbruik was 3.9 pet. lager. Niet te veel op hoefijzers rekenen Dat een hoefijzer geluk aanbrengt is sedert een paar dagen de overtuiging van een chauffeur vam de hierbij afgebeelde vrachtauto. De zware wagen vloog in Marseille uit een bocht, sloeg om en kantelde weer in de normale positie; terwijl het achterste deel op de weg bleef rustte het voorste deel op het dak van een lager gelegen weekend-huisje. Volgens alle nuchtere be rekeningen moest het huisje prompt in elkaar zakken maar ziet... het hoefijzer dacht anders.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6