3)e &2id6e0oti4a/nt SIERADEN TERUG UIT DUITS CONCENTRATIEKAMP voor de maan Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem viert diamanten priesterfeest Nieuwe Amerikaanse kunstmaan de ruimte in Blijde verwachting in het Britse koningshuis Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14782 Nieuwe concurrentie Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50. Toen enkele jaren geleden het grote bisdom Haarlem gesplitst werd en de oprichting van het bisdom Rotterdam een feit werd, was iedereen ervan over tuigd, dat beide bisdommen nog jaren lang doox nauwe banden met elkaar verbonden zouden blijven. Die banden zijn er inderdaad, maar het is opvallend, hoe men in beide bisdommen een eigen weg bewandelt, waardoor de buitenstaander de indruk krijgt, dat het bisdom Rotterdam reeds jaren bestaat. Alles is anders en toch heel gewoon geworden. Maar er is toch één figuur, die de relatie tussen het diocees van Rotterdam en dat van Haarlem zeer nadrukkelijk bepaalt. Dat is de hoogbejaarde bisschop van Haarlem, mgr J. P Huibers, door wie verreweg de meeste priesters in het Rotterdamse zijn gewijd, door wie het grootste percen tage gelovigen is gevormd en die door zijn activiteiten en belangstelling een vaste plaats heeft bewaard bij de*diocesanen van Rotterdam. Daarom is het ook hier de plaats om het zestigjarig priesterleven te herdenken, dat mgr. Huibers op het feest van Maria Hemelvaart feestelijk zal voltooien, wanneer hij in de kathedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem een plechtige H. Mis opdraagt en daarna de gelukwensen in ontvangst neemt van priesters en leken, ook uit het Rotterdamse. Zestig jaar priester Met een ongebroken vitaliteit vervult mgr. Huibers nog zijn bisschoppelijk ambt. Of schoon zijn coadjutor hem bijstaat in zijn dagelijkse verplichtingen, trekt hij er zelf nog herhaaldelijk op uit om toch vooral niet het contact met zijn diocesanen te verliezen. Wie stil zit wordt oud, en van ouderdom wil Haarlems bisschop weinig weten. Bij zijn diamanten feest mag hij terugzien op een rijk priesterleven, waarbij men onder „rijk" dient te ver staan, dat hij als priester de gelegenheid heeft gehad in velerlei kringen te werken. Mgr. Huibers werd 15 november 1875 te Amsterdam geboren en priester gewijd 15 augustus 1899. Een maand na zijn wijding werd hij benoemd tot kapelaan te Moordrecht, een jaar daarna kwam hij naar Leiden. Hij was daar van 18 augustus 1902 tot 21 september 1905 kapelaan aan de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart (Mon Dère) aan de Haarlemmerstraat, waar hij werkte onder Deken P L. Dessens. Er zijn nog mensen, die zich kapelaan Huibers herinneren, wer kend in de oude binnenstadsparochie. Hij was bijvoor beeld de bezielende directeur van de aartsbroeder schap van de H. Familie en oprichter van de „Vrien denkring" Slechts node zag men hem gaan, toen hij in 1905 benoemd werd tot leraar aan het toen nog in Voorhout gelegen k.ein-seminarie „Hageveld". Men had hem in de Mon Père leren waarderen als een vurige predikant, die de weergave van het woord m het bijzonder bezat. Ook daarna hoorde men hem nog vele malen, onder andere toen hij in 1929 een magi strale lijkrede hield bij de uitvaart van Deken Dessens. Een arsenaal vol v/eienschappelijke instrumenten Schoepenrad schept zonne-energie Grote verwachtingen omtrent nieuwe gegevens Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral in Florida is vrijdag middag om 15.23 uur (Nederlandse tijd) met succes een aardsatelliet gelan ceerd. De Amerikaanse kunstmaan „Explorer 6" bijgenaamd „Paddlewheel" (schoepenrad), is in haar baan om de aarde gekomen. De satelliet was met behulp van een drietrapsraket van het type ,.Thor-Able" gelanceerd. De omlooptijd bedraagt ongeveer elf uur. De grootste afstand tot de aarde is 37.000 km en de kleinste afstand 225* km. Het gewicht van de satelliet is 63,65 kg. VOL INSTRUMENTEN De kunstmaan is uitgerust met drie apparaten om de stralingskrans om de aarde in kaart te brengen, een apparaat dat de omvang van meteo rietdeeltjes, die ue satelliet raken, vaststelt en met twee soorten meters om het magnetisch veld van de aarde in kaart te brengen. Voorts heeft de „Explorer 6" zonnebatterijen, waardoor de chemisch* batterijen kunnen worden geladen. De zonne batterijen zijn toereikend voor de periode die de kunstmaan in haar baan blijft. Vier minuten na de lancering heeft een controlestation in Southampton ten noordwesten van New York mee gedeeld, signalen van de satelliet te Eisenhowers bezoek aan turopa President Eisenhower zal omstreeks 28 augustus naar Londen vliegen en op 2 september Parijs bezoeken, al dus heelt het Witte Huis te Washing ton bekend gemaakt. De perssecretaris van Eisenhower. Hagerty, heeft gezegd, dat de Ame rikaanse en de Westduitse regering nog in onderhandeling zijn over het tijdstip, waarop Eisenhower met bondskanselier Adenauer zal spreken. In bepaalde politieke kringen in de Britse hoofdstad acht men het waar schijnlijk, dat Adenauer zich tijdens Eisenhowers bezoek van vier of vijf dagen aan Engeland naar Londen zal begeven. De Italiaanse regering heeft vrij dagavond meegedeeld dat Eisenhower de Italiaanse minister-president, Seg- ni. en diens minister van buitenland se zaken, Pella, heeft uitgenodigd hem in Parijs te ontmoeten. NAAR MARS EN VENUS In Amerikaanse wetenschappelijke kringen hecht men oijzonder veel belang aan deze satelliet, die een laboratorium met instrumenten voor ruimte-onderzoek bevat dat het grootste tot op heden is. De proef is een voorbereiding voor pogingen In november om een kunstmaan naar Mars of Venus te zenden. De kunstmaan ontleent haar naam „Schoepenrad" aan vier vleugels met zonnebatterijen. Vóór het lanceren waren de vleu gels neergeklapt als de vleugels van een vogel. Zij klapten uit nadat de derde trap van de raket ruim vier minuten na de lancering was ont brand. De „Explorer 6" is de zesde satel liet, die op het ogenblik om de aarde draaii. De andere kunstmanen zijn de Russische Spoetnik-3 en vier Amerikaanse satellieten. De Amerikaanse geleerden zijn verheugd over de vlotte lancering van de Schoepenrad-satelliet, die veel verder de ruimte in is gekomen dan welke vorige ook. Een nieuw snufje is, dat de geleer den op de grond de hoofdzender in de satelliet in en uit kunnen schake len. Een 39-iarige vlieger van de Amerikaanse marine, luitenant-kol. William Rankin, heeft een sprong uit een vliegtuig op 14.500 meter hoogte en het zakken door een onweersbui overleefd. Veertig -minuten nadat overste Rankin zijn straalvliegtuig had verlaten, stond hij op de grond met een gebroken hand en bevrie zingen. Van de Amerikaanse raketbasis Capi Canaveral in Florida is een aardsa telliet gelanceerd. Het is een zoge naamde „schoepenrad"-satelliet, die 63,65 kg weegt, gelanceerd door een driedelige Hior-Able raket. Op Hageveld doceerde hij klassieke talen en Neder landse letterkunde. Hij wist zijn leerlingen met ent housiasme te bezielen voor de antieke schoonheid, en hen wegwijs te maken In de levende litteratuur. Von del kwam daarbij vooraan. Enkele jaren had hij de leiding van het Hagevelds toneel, en natuurlijk richtte hij al zijn zorgen op de wederopbloei van Vondels treurspelen. Ruim tien jaren bleef mgr. Huibers op Hageveld. Per 7 mei 1916 werd .lij benoemd tot kapelaan in „De Liefde" te Amsterdam, waarbij hij belast werd met de opdracht de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden in de zgn. „Baarsjes". Hij was dus bouw pastoor geworden, niet vermoedend, dat hij vele jaren later als bouw-bisschop geconfronteerd zou worden met het probleem van de kerkenbouw-op-grote-schaal. De jonge pastoor wist van bouwen, want op korte ter mijn slaagde hij er in zijn nieuwe kerk gebouwd te krijgen aan de Chasséstraat te Amsterdam, een kerk, die hij onder patronage stelde van Onze Lieve Vrouw Altijddurende Bijstand. Zijn benoeming tot pastoor kwam op 20 oktober 1917. Toen de dekenale plaats in Hoorn' vrij kwam, be noemde de bisschop pastoor Huibers op die plaats. Dat was op 11 augustus 1928. Dat dekenale pastoraat in Hoorn zou zeven jaren duren. Na het overlijden van mgr. J. D. J. Aengenent als bisschop van Haarlem viel de keus op Deken Huibers om hem op te volgen In het geheim-consistorie van 16 december 1935 te Rome werd de benoeming tot bisschop van Haarlem een feit en op 11 februari 1936 volgde de plechtige bisschopswijding. Nu bijna vijf en twintig jaai; is mgr Huibers bisschop van Haarlem, en zonder theatraal te zijn mag men zeggen, dat de jaren van zijn episcopaat veelbewogen zijn geweest. De tij den waren slecht, toen hij de bisschoppelijke stoel van Haarlem bezette De oorlogsjaren, die daarop volgden, waren vol zorgen. In de na-oorlogse tijd stapelden de problemen, die om een dringende oplossing vroegen, zich op. Wij noemden mgr Huibers reeds de kerken- bouwer. In de zomer van 1936 consacreerde hij zijn eerste kerk, namelijk die van Sint Petrus te Leiden. Vele zouden er nog volgen. Vooral de laatste jaren hebben op dat terrein een enorme krachtsinspanning gevraagd. De oprichting van het bisdom Rotterdam in 1956 maakten die zorgen ongetwijfeld lichter, maar daar waren zovele andere problemen, die de bisschoppelijke aandacht vroegen. Men denke slechts aan de indruk wekkende industrialisatie, die overal in forse ontwik keling is. Het karakter van sommige streken veran derde volkomen, de zielzorg moest daarbij worden aangepast. Daarom is er dus voor het bisdom Haarlem alle re den om het diamanten priesterfeest van de grijze maar vitale kerkvorst te vieren. De gelukwensen zullen ech ter niet alleen komen uit het Haarlemse, maar even zeer van daarbuiten, niet het minst uit het bisdom Rotterdam. In de kerken van het Haarlemse diocees is weliswaar gecollecteerd om de jubilerende bisschop een feestgave te overhandigen, bestemd voor de semi naries in Warmond en Heemstede: daarnaast heeft zich een lekencomité beijverd om de gelden in te za melen voor hetzelfde doel. Voor belangstellenden zij hier nog het gironummer gegeven: 206060 ten name van ir. W. Merkx te Haarlem, penningmeester van het ere-comité „Diamanten priesterfeest mgr. Huibers". De feestviering, zaterdag 15 augustus begint met een door mgr. Huibers op te dragen pontificale H. Mis in de kathedrale basiliek te Haarlem, 's morgens om tien uur. Onder de mis, die door de K.R.O. wordt uitgezonden, houdt de bisschop zelf de predicatie. Na de plechtigheid is er een bijeenkomst voor genodigden in het Krelagehuis te Haarlem. Zondag 16 augustus kunnen leken en religieuzen de bisschop feliciteren in het bisschoppelijk huis aan de Nieuwe Gracht 80 te Haarlem van 11 tot 1 uur. Voor priesters bestaat die gelegenheid maandag 17 augustus, 's middags van 4 tot 6 uur, eveneens in het bisschop pelijk huis. Op een zondag in september tenslotte wordt er een jeugddag gehouden, welke besloten wordt met een door mgr. Huibers op te dragen avondmis in de kathe drale basiliek. De hulde, die de jubilerende bisschop bij zijn diamanten priesterfeest wordt gebracht, zal nog eens de waardering onderstrepen, welke hem reed! van hogerhand gewerd. In 1938 werd hij namelijk be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in 1949 werd hij in dezelfde Orde bevorderd tot Commandeur. Voorts is hij sedert 1948 assistent bisschop bij de pauselijke troon, ere-kanunnik van het kapittel van Gent (1947) en sinds kort ere-kanunnik van het kapittel van Tarbes-Lourdes. Reizen en plechtigheden gaan niet door Het nieuws, dat koningin Elizabeth van Engeland in februari haar derde kind verwacht, is gistermiddag te Londen op Buckingham Palace oe- kend gemaakt en was in enkele mi nuten over de hele wereld verspreid. De oudere kinderen, prins Charles en prinses Anne, zijn resp. tien en acht jaar. De reis die de koningin in novem ber naar Ghana zou maken, gaat niet door. Ook andere openbare bezighe den van de koningin zfjn door haar afgezegd. De koningin, die door haar medi sche adviseurs na haar terugkeer uit Canada is onderzocht, verkeert in goede gezondheid. Een nieuwe koninklijke baby brengt verandering in de lijn der op volging. Prinses Margareth, de 28 jaar oude zuster van de koningin, is thans de derde, na de tienjarige prins Charles en prinses Anne. die 15 aug. a.s. negen iaar wordt. Wanneer de aanstaande baby een jongen is kan hy na prins Charles, meer aanspraak op de troon doen gel den dan prinses Anne. Koningin Elizabeth vertrok don derdag met prins Philip en haar beide kinderen voor een zomerva kantie in Balmoral. Schotland Zij wordt begin oktober in Londen terug verwacht. De koningin zal tot de ge- Warm weer Het KNMI deelt mede: Door druk- dalingen in Frankrijk is de wind in onze omgeving aflandig geworden en werd warmere continentale lucht aangevoerd. De drukdalingen hingen samen met eei depressie, die zich in langzaam tempo over Spanje in noor delijke richting naar de Golf van Biskaye verplaatste. Aan de oost flank nnran hebben zich enkele kleine storingen ontwikkeld, maar de on weersactiviteit is daarin nog erg klein. Eén ervan bevond zich van morgen om 6 uur even ten noorden van Bordeaux. Gedurende het weekeinde zal het warme en zonnige weer voortduren, waarbij op enkele plaatsen de tem peratuur mogelijk tot ongeveer 30 graden stijgt De kans, dat er enkele onweersbuien zullen voorkomen, is niet geheel te verwaarlozen. boorte niet meer in het openbaar verschijnen. Het is voor het eerst in meer dan honderd jaar dat een Britse koningin tijdens haar bewind een kind krijgt Voor het laatst was dit het geval met koningin Victoria in 1857 Beide kin deren van Elizabeth waren reeds ge boren voordat zij koningin werd. Kinderbijslag Na de geboorte van haar derde kind zal koningin Elizabeth, evenals iedere Britse moeder met drie kin deren, recht hbeben op een gezins bijslag ten bedrage van drie pond sterling en twaalf shilling onge veer 38 gulden per maand. Voor haar twee kinderen krijgt zij thans één pond en zestien shilling onge veer negentien gulden. Koningin Elizabeth heeft een jaar inkomen van 475.000 pond bijna vijf miljoen gulden en haar echt genoot, prins Philip, van 40.000 pond 420.000 gulden. Overstromingsramp op Formosa Een plotseling opgestoken hevige wervelstorm heeft op Formosa aan zeventig mensen het leven gekost, ter wijl er honderden worden vermist. De zeventig om het leven gekome- nen waren inwoners van het ten zui den van Taipeh gelegen dorp Mioli. De rivier, waaraan dit dorp ligt, trad, gis gevolg van de /ervelstorm, zo snel buiten haar oevers, dat de dorps bewoners werden verrast. Volgens te Taipeh on'jvangen be richten is het gehele middengedeelte van het eiland Formosa overstroomd, terwijl de verbindingen ermede ver broken zijn. Volgens de Fomasaanse weerkundi gen is het dezelfde wervelstorm, die ook de Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe heeft getroffen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zoon van Nagy Bij de Italiaanse politie in Triest heeft zich deze jongeman gemeld met de opzienbarende mededeling, dat hij Miklós Nagy heet en de zoon is van wijlen premier Imre Nagy van Hon garije. Hij zou via Joegoslavië naar Triest gevlucht zijn. Voorlopig is hij in een vluchtelingenkamp onderge bracht. NA ZEVENTIEN JAAR Dezer dagen smaakte de Hil versummer, de heer C. Aleman, het genoegen door bemiddeling van het Raadhuis, aldaar, een aantal sieraden terug te krijgen, zoals een verlovingsring en een paar manchetknopen, die hem zeventien jaar geleden in een Duits concentratiekamp waren afgenomen. Op het raadhuis ontving men de sieraden van de Nederlandse ambassade te Parijs. Daar waren ze gedeponeerd door de Franse organisatie van Oud-Strijders en oorlogsslachtoffers. De heer Aleman was indertijd lid van de illegale verzetsgroep „De Geuzen". Deze groep werd reeds in het najaar van 1941 op gerold. De heer Aleman kwam toen via het DGL-Amersfoort eerst in Buchenwald en later op de mannenafdeling van Ravens- brück terecht. Dat de heer Aleman zeer ver rast was na zeventien jaar zijn eigendommen nog terug te krij gen, laat zich denken. (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM Warm en overwegend zonnig met kans op onweer zwakke ver anderlijke wind. 9 Aug.: zon op 05.12; onder 20.18; maan op 11.02; onder 22.17. 10 Aug.: zon op 05.14; onder 20.16; maan op 12.17; onder 22.48. Hoogwaterstanden 9 Aug.: v.m. 6.11; nam 6.36. 10 Aug.: v.m. 6.49; nam. 7.16. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON licht bew. 26 C. licht bew. 27 onbew. 24 licht bew. 22 zwaar bew. 19 onbew. 26 zwaar bew. 23 licht bew. 25 licht bew. 25 half bew. 28 zwaar bew. 32 zwaar bew. 30 licht bew. 27 zwaar bew. 24 licht bew. 26 onbew. 22 mist 25 zwaar bew. 29 zwaar bew. 27 onbew. 25 onbew. 26 onbew 25 onbew. 31 onbew. 30 zwaar bew. 30 onbew. 27 zwaar bew geheel bew. 26 Korreltje Het is gemakelijker wijs te zijn voor anderen dan het te zijn voor zich zelf!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1