KLIEKJES Aan alle leeuwen en maagden Aan de dood ontsnapt KLEINE KARWEITJES VOOR EEN SNIPPERDAG ECHT IETS VOOR DE VAKANTIE van KIEKJES ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 DE LBIPSE COURANT PAGINA 10 Let opl Als uw eerste voornaam Olga Is •n als u bovendien geboren bent onder het teken van de leeuw of de maagd, doch in ieder geval in de maand augustus schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MAT RASSENFABRIEKEN Afd. Postbus 16 Leiden en u krijgt een charmante ver Jaardagssurprise! Opgeven per. briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. matrassen V. g.g.v.! (Advertentie). Schuur door brand vernield. Aan de Erica weg te Ajpeldoorn is door tot nu toe onbekende oorzaak gisteren brand ontstaan in een veldsdhmir op bet erf van de landbouwer Windjes. Bij deze brand werd de schuur totaal vernield, waarbij ongeveer zestigdui zend kilogram stro en hooi, alsmede een grote voorraad landbouwwerk tuigen verloren gingen. Bovendien kwam een aantal konijnen en wat pluimvee in de vlammen opi. De Apeldoornse brandweer, die earsi met de nevelspuit en later met negen wa terstralen het vuiur bestreed, had gro te moeite de boerderij, een veeschuur en een houten huis, die dicht/bij de vlammenzee onder de wind stonden, te behouden. Het schadebedrag kon tot nu toe nog niet worden vastge-. steld. De schuur was verzekerd tegen brandschade. Een Duits echtpaar is gistermiddag als door een wonder aan de dood ont snapt toen züjn auto op de onbewaak te overweg op de Ruigeweg te Oude Sluis nabij Schagen door een goede rentrein werd gegrepen. De auto werd een eindweegs meegesleurd en tegen een hek langs de spoorbaan gedrukt. De bestuurder, de 41-jarige heer Lijn- pe uit Dortmund, kon geheel onge deerd uit de zwaar beschadigde auto kruipen. Zijn 20-jarige echtgenote liep een kaakfractuur en een gebroken sleutelbeen op. Zij is naar het zieken huis Parkzicht in Den Helder ge bracht Dé bestuurder bleek zo wei nig door het ongeluk geschokt te zijn, dat hij onmiddellijk foto's van zijn wagen begon te maken. De trein w-ejsd slechts licht beschadigd en het trein- I-verkeer had weinig vertraging. Parijse avondjurk in Londen Op de tentoonstelling van Britse handelaren in antiek, welke woensdag Is begonnen In het Grosvenor House te Londen, is dit byouterieën-doosje in de vorm van een paarlemoeren postkoets te zien, dat heel wat oogt Aan de bok zitten haakjes voor het ophangen van rin gen, in het rijtuig kunnen andere sieraden worden op geborgen. Het opklapbare lederen dak bevat een naai necessaire. Het hele jaar door lopen we in onze gewone kleren en als we er tussen uittrekken, is dat een bij zondere periode in het jaar en moeten we ook in andere kleren lopen, want dan voelen we ons pas echt uit. Nu is het ook zo, dat we aan va kantiegarderobe andere eisen stel len dan aan onze daagse Jurkjes. Vakantiekleren moeten prettig en luchtig zitten, ze moeten vrolijk van kleur en dessin zijn, kortom ze moeten aantrekkelijk en doel matig zijn. Onze illustratie tooDt ons zo'n leuk vakantiepakje van een ste vige katoenen stof vervaardigd in zacht blauw, een vrolijke kleur en van een handig model. Een drie kwart broek met bovenstuk met een losse ceintuur. De zon heeft de mogelijkheid onze armen en schouders lekker te bruinen, de stof kan tegen een stootje en het geheel wordt opgefleurd door een leuke pas rond de hals wit met rode randen en een rood motiefje er in. Ons model draagt bij dit pakje een leuke rode strooien hoed. Zoiets is echt de finishing touch. (Nadruk verboden.) 4 Eieren, 4 dl. melk, 50 gram wit te basterdsuiker, zout, 2 dl. fram- bozensap, maizena of aardappel meel, suiker. De eieren met de melk, de sui ker en het zout los, maar niet schui mig kloppen. Metalen vormpjes of kopjes dik met roomboter besme ren, de eimassa erin overdoen en ze in kokend water zetten. Het wa ter tegen de kook aanhouden en de eiergelei, wanneer ze gaar is, d.w.z. wanneer een in het midden gestoken mes er schoon uitkomt, keren. Het vruchtensap met aangemengde mai zena of aardappelmeel binden tot een saus, en met suiker op smaak afmaken. Het gerecht warm of koud opdienen. Recept: Visgoulash 400 Gr. vis, 2 uien, 1 paprika, 60 gr. roomboter, bloem, zout. De vis wassen en met zout in wrijven. De gesnipperde ui en fijn gesneden paprika in de roomboter licht fruiten. De vis in blokjes snij den en aan alle kanten in dit meng sel lichtbruin bakken. Zoveel water toevoegen dat de vis half onder wa ter staat. Hierin de vis plm. 10 min. stoven. Het vocht met wat aange mengde bloem binden. Het geheel met wat#zout op smaak afmaken. Pleister op en voor ongelukken Kleine karweitjes kunnen we heel goed zelf opknappen. Alles laten doen kost handen vol geld. Wij zul len er hieronder enige voor u be handelen. Krullende kleedjes. Vele huisvrouwen hebben te kam pen met krullende kleedjes en ze ergeren zich er dagelijks aan. Deze kleedjes kunt u ondersteboven leg gen, b.v, op zolder of op een plank. Dan spijkert u de hoeken vast en bestrijkt vlug de onderkant met rub- berlijm. Zijn er hardnekkige krulranden, dan kunt u beter een netwerk van rubberbanden achter het kleedje plakken. Dit is afdoende maar na tuurlijk duurder. Vuile meubelbekleding. Een goedkoop schoonmaakmiddel- tje voor meubelbekleding, is lauw water waaraan wat synthetisch was middel is toegevoegd. Ook kunt u aan het water wat ammonia toevoe gen. Hoofdzaak is verder, vlug te werken met een zacht borsteltje of een schoon doekje, maar voor alles eerst proberen of de bekleding niet doorloopt Dit kunt u doen op een zoveel mogelijk onzichtbaar hoekje. Stroef schuivende lade. Stroef schuivende laden kunnen tot gevolg hebben, dat een kastje omver getrokken wordt. Voorkom die narigheid, door de lade uit te nemen, de schuifvlakken nu eerst goed schoonmaken, desnoods met 'n stukje fijn schuurpapier, opdat ook alle vastzittende stof verdwijnen zal en de schuiflatten in te wrijven met talkpoeder. U zult zien, dat de lade weer schuift als „nieuw". Men doet dit wel eens met kaars, maar ver geet dan niet, dat dit vette middel tje veel stof vasthoudt, zodat de la de weer spoedig klem raakt. Knarsende sloten en scharnieren. Niets vreselijker dan slecht func tionerende sloten en piepende en knarsende scharnieren. En het 'is toch aMes zo gauw en gemakkeelijk te verhelpen! Olie kan hier uitkomst brengen, maar denkt u er wel om geen spijs olie te nemen; deze wordt hard en dan bent u nog verder van huis. Naaimachineolie is dus aan te be velen. Doop de sleutelbaard in de olie en draai het lipje van het slot naaï buiten, kun kunt u daarop wat dun ne olie laten vallen. Zit het slot in de nabijheid van behang, neem het slot tr dan lie ver eerst even uit, want vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen, al neemt men er wel eens een stuk oud wittebrood voor. De olievlek komt altijd weer boven na verloop van tijd. Noppen in de matras Natuurlijk, de matrassen worden van tijd tot tijd schoongemaakt, maar de noppen laten daarbij wel eens los, vooral omdat zich onder en om de noppen veel stof vastzet. Om zelf noppen in te zetten hebt u nodig: een matrassennaald of een zeer lange stevige stopnaald, een stukje dun maar sterk touw en nop pen, die u kunt maken van katoen. Katoen windt u n.L enige malen om twee vingers. Daarna in het midden stevig samenbinden. Het touwtje wordt nu door de matras gehaald en iets er naast weer teruggestoken. Alvorens aan te trekken leggen we de pluis er on der. Dan aan de andere kant ook een pluis en vervolgens de twee eindjes stevig vastknopen. U weel ook niel alles Regenstrepen in vitragegordijnen kunnen verwijderd worden door ze eerst te weken in een sterke zout oplossing, waarna uitspoelen en vervolgens wassen in een synthe tisch wasmiddel. Regenbakken, waarin drinkwater wordt verzameld, moeten één keer per jaar worden schoongemaakt (na de droge tijd). Eventuele resten op de bodem en aanslag aan de wan den moeten verwijderd worden met kokend water. In onze vakantie dragen we spe ciale kleding. Onze normale dage lijkse plunje is daar beslist niet voor geschikt en bovendien is het dragen van een speciale vakantie dracht ook van psychologisch be lang. HOEDJES HERFST/WINTER 59/60 Links: „Lotti", een tambourin van beige fluweel en struisvogelveren uit de collectie van Jacques Helm. Midden. „Loup-Garon", een blofe- hoed van kastanjekleurige fluweel. De hoed is afgezet met een band van zwarte satijn met een b(jou en gekleurde steentjes. Rechts: „Majestic", een taupé van zwarte satijn uit de collectie van Jacques Heim. Een parapluie kan men waterdicht maken door haar te wassen met een spons, gedrenkt in een oplossing van 3 eetlepels aluin op 1 liter water. De parapluie open laten drogen. Voeg een paar druppels melk toe aan de schoencrême en uw vochtige schoenen zullen weer spoedig glim men. Vochtige schoenen drogen snel, als men er heet gemaakte zemelen of krantenpapier in doet. Met vernis bestreken schoenzolen laten niet gauw water door. Natte schoenen mag u nooit ln de nabijheid van de kachel laten dro gen. Wrijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT De tijd is er nu, dat de ouders er met hun kinderen op uittrekken. Of het nu met een tent is voor lan gere tijd, of dat het uitvoerige dag tochten worden, dikwijls betekent zo'n uitgang toch zelf buiten een maaltijd bereiden. Een feest op zich zelf, dat primitieve koken op pri mus of houtvuurtje! Voor degene die de maaltijd bereidt betekent het: in een gemakkelijk klaar te maken vorm alle nodige voedingsstoffen, dus eenpansgerechten: stoofpotten, stamppotten met rauwe groente, dik ke soepen, een of andere voedzame sla. In onze verschillende weekme- nu's kunt u voldoende schotels vin den die dit doel zeer zeker in aan merking komen! ZONDAG: zomergroentesoep; osse- haas, princessebonen, aardappelen; eiergelei met vruchtensapsaus. MAANDAG: rest ossehaas, gebak ken aardappelen, stoof sla; wentel teefjes. DINSDAG: gepocheerde eieren, to matensaus, rijst, tweekleurenvla. WOENSDAG: spitskool, rauw gebak ken aardappelen met kaas; rijst met bessencompóte. DONDERDAG: nierragout, andijvie, aardappelen; muesli. VRIJDAG: visgoulash, aardappel- purée, sla; fruit. ZATERDAG: tomatensoep, huzaren sla. Recept: eiergelei met vruchtensapsaus Paarlemoeren postkoets als antiek kleinood Een nieuw model avondjurk van Madeleine de Rauch in Parijs, zoals die werd getoond op een modeshow in Londen. Zi* is gemaakt van toastbruine nylon. Twee lange strikken hangen naar beneden van de vrij hoog gehouden taille. Het lijfje is strapless, de rok is zeer wijd. De katholieke nationale bond voor eerste hulp bij ongelukken zal, wan neer men over middelen beschikt plannen kunnen beramen om in over leg met de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis meer aandacht te gaan besteden aan het voorkomen van ongelukken. Praktisch in alle parochies van ons land heerft de Bond zijn nederzettin gen en meer dan 25C00 leden verle nen dagelijks op belangeloze wijze eerste hulp bij de gevolgen van gro te en kleine ongelukken. Zondagmorgen bij het uitgaan vani de H.H. Missen biedt de Bond kerk bezoekers, tijdens een vrije collecte pleisters aan. Tussen de pleisters heeft notaris mr. M. J. Meijer (Am sterdam) 25 pleisters gevoegd, met een totale waarde van f 15.000, waar aan weer een geheim is verbonden. Heeft men een dergelijke pleister? Dan zal men reeds des avonds tij dens het KRO-programma kunnen horen dat een TV-ontvanger 's mor gens bij het verlaten van de kerk werd overhandigd. Het programma van de KRO (bekendmaking van het heim) heeft plaats zondagavond 9 augustus tussen 20.3520.45 uur. De pleisters moeten zon- en vochtvrij bewaard worden, terwijl men het cou vert je, waarin de pleister gestoken is, niet dient open te maken. Volgt men deze instrukties niet op dan beloopt men de kans het geheim aan de pleister verbonden te vernie tigen. Maar aangenomen mag wor den dat op de zondag van de Barm hartige Samaritaan, voor het vele belangloze werk dat de EHBO ver richt, royaal zal worden gegeven. En hier is dan de oplossing van onze laatste „KLIEKJES VAN KIEKJES", die van vorige week. Het was ook letterlijk de laatste want kort gezegd, met deze prijsvraag is tiet thans afgelopen. •De oplossing luidt: L De moederliefde kwam te laat; 2. Misg Dipcharima nam het roer in handen; 3. Eerste Nederlandse duw boot in gebruik genomen; 4. Toer der Ver. Naties gestart; 5. Jeugd ejj 6. Kunstenaars treden in 't krijt; 7. Men kan ook rijden op een rij schoen; 8. In brandend veen ziet men wel op een turfje; 9. Gasmaskers bij roke rige vredesarbeid; 10. Muzikaal hu welijk in Zaandam. Mevr. W. Zonderop-Gomes, Tul penstraat 19, te Leiden, was deze week de gelukkige, die door het lot als winnares werd aangewezen. De prijs komt zó spoedig mogelijk naar •haar toe.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10