Postzakken in Nieuw-Guinea werden aan veiligheids-ambtenaar overgegeven DE ZWARTE ZWAAN Enveloppen geopend mei speciale vloeistof Hoffelijk behandelen' Nixon zei visie op televisie DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Verzinsels van gedupeerden leverden het bewijs KJieuwe onthulling-en over de postcensuur op Nieuw-Guinea worden gedaan in het „Algemeen Dagblad" van hedenmorgen. Men verklaart, dat de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, heeft toegegeven, dat er zich in Nieuw-Guinea gevallen van onwettige censuur hebben voorgedaan. Een voorlopig onderzoek, dat hij vóór zijn vertrek naar Nederland instelde heeft dit aan het licht gebracht. Lieden buiten de samenleving van Nieuw-Guinea zullen nu een onderzoek instellen. Men neemt aan, dat een te vormen commissie zich ook bezig zal houden met het ongevraagd verlof, dat is verleend aan de advocaat-gene raal bij het hof te Hollandia, mr. W. C. Beek. lende andere onverdachte Nederlan ders zendelingen en missionaris senbepaalde ambtenaren en men sen uit het bedrijfsleven werden ge opend. De wetenschap, die men uit deze correspondentie 'ichtte, aldus het „Algemeen Dagblad", werd ver werkt in geheime stencils, die weke lijks aan de gouverneur en aan de minister van Zaken Overzee werden verzonden. Beide autoriteiten schijnt het overigens niet bekend te zijn, waar de inlichtingen vandaan kwa men. Erkenning Mr Platteel na twee jaar klachten Ontstemming. In Nieuw-Guinea is de ontstem ming over de onwettige postcensuur zeer groot. De bron van het kwaad blijkt een dienst-ordonnantie te zijn, die gemaakt werd in 1953 en die door gouverneur Van Baal in 1956 ge bruikte om bij geheim besluit een bijzonder toezicht in te stellen op het gebruik van de postdienst. Twee ambtenaren van het parket een van hen was mr Van Beek kregen opdracht poststukken voor een be paald aantal personen aan te houden. Men had hierbij vooral het oog op lieden van Indonesische landsaard. Deze brieven konden slechts geopend worden na machtiging van de land rechter. Gezien de gespannen toe stand in die dagen is deze regeling te rechtvaardigen. Men heeft er ook een paar maal gebruik van gemaakt. De weg voor misbruik was toen ech ter vrij. Het begon met een geding, waar bij de Hollandiase advocaat, mr J. O. Rijke, copieën van geheime stukken zou hebben gemaakt. Het gouverne ment wenste te weten hoe de advo caat aan deze stukken was gekomen en controleerde zijn briefwisseling met Nederland. Politieke betrouw baarheid was hier al lang niet mey in spel. Ook brieven van verschil- In Hollandia werd al spoedig be kend, dat brieven werden geopend met een vloeistof, die de lijm van de enveloppe oplost en dat zij daarna gecopieerd werden op het parket. Het werk werd gedaan door een par ketambtenaar. die in Nederland een speciale opleiding bij de Binnenland se Veiligheidsdienst had gevolgd om deze techniek onder de knie te krij gen. De postzakken werden na de postsluiting in een autootje geladen en op eenzame weggetjes overgege ven aan de ambtenaar, die de brieven opende. De ontmoetingspunten ver anderden van tyd tot tijd. Maar on danks deze geheimzinnigdoenerij lekte er iets uit. De benadeelden staken de koppen bij elkaar. Zij beraamden een plan om de briefschenners aan de kaak te stellen. Men speelde het klaar co pieën van de geheime stencils te krijgen en maakte de afspraak ver zonnen feiten, gebeurtenissen en mededelingen in de brieven naar Nederland te verwerken. De truc slaagde, de verzinsels verschenen in de geheime stencils. Chemische proef. Het' bewijs was geleverd. Een tweede bewijs werd geleverd doordat de ontvangers van de brieven che misch konden aantonen dat de brie ven onderweg waren geopend. De leden van de parlementaire missie kregen klachten te horen, het ministerie in Den Haag werd door particulieren met klachten benaderd. Eenmaal heeft minister Helders ge vraagd of de klachten juist waren. Het antwoord uit Nieuw-Guinea was ontkennend. Zelfs de betrokken ambtenaar werd eenmaal op het ministerie in Den Haag ontboden. Hij zou daar hebben ontkend dat er onwettig brieven werden geopend. Bij ver schillende andere gelegenheden werd de illegale activiteit steeds weer ont kend. De officiële erkenning door gou verneur Platteel van gisteren is het gevolg geweest van lange, twee jaar durende reeks van klachten. Hierbij zij opgemerkt, dat de aan duiding „onwettige postcensuur" die de Kamerleden De Graaf en Van de Wetering bij hun schriftelijke vragen nu ook minister Korthals gebrui ken, in feite onjuist is en een verte kend beeld geeft. Censuur is altijd openbaar en offi cieel en heeft slechts tot doe de ver spreiding van bepaalde inlichtingen tegen te gaan bij voorbeeld in tyd van oorlog. Wanneer de censor een brief heeft geopend geeft hij dat aan met een stempel of een strook. De in lichtingen, die hij niet verspreid wil zien maakt hij onleesbaar. Iedereen kan dus duidelijk zien wanneer een brief in handen van de censor is ge weest. Wat in Nieuw-Guinea is gebeurd is strijdig net de Grondwet, die voor schrijft: Het geheim der aan de post of andere openbare instelling van vervoer toevertrouwde brieven is on schendbaar, behalve op last des rech ters in de gevallen in de wet om schreven. (artikel 173). LEIDEN HOE HET NÓG VERDER GING IV Ik had niet durven hopen, dat deze bonbons nog CORRESPONDENTIE zouden geven, maar tot mijn vreugde ligt er een brief in de bus. „Wat doet uw vrouw intussen? vraagt ,,'n vriendelijke huisvrouw" onder meer en daar sta ik dan als de egocentrische figuur', die alleen maar over zich zelf weet te wouwelen en zijn vrouw, die de gehele dag met dit Weense tweetal optrekt, in een ver geten hoek duwt. Ik geloof mevr. A., dat mijn vrouw de zaken minder gecompliceerd ziet; zij is zoals alle vrouwen geze gend met een helder inzicht in deze zaken en zonder de, voor mij onmis bare, theorie, doet zij het tot nu toe voortreffelijk. Er was maar één kleine inzinking op de dag toen de volgende dialoog zich tussen haar en kleine Lisi ontspon: „Hoe oud is nu je moeder, Lisi?" „Waas is nie" (Voor de nog niet in gewijden: „weet ik niet") „Ze is toch nog geen zestig?" „Waas is nie". „Is ze jonger dan ik". Even een paar taxerende ogen en dan: „O ja, véél jonger". En dat wordt dan gezegd tegen een figuurtje, die er zich soms voor schaamt, dat de slager vraagt: „Wat zal het weze, jongedame". En stond niet vorige week een reus van een Leidse agent voor de deur, die haar vroeg of moeder soms thuis was? Mijn vrouw vertrouwde me toe, dat het haar een half uurtje gekost had voor zij een snel-groeiend com plexje had overwonnen. staat die Anneliese naast me en ze probeert of ze net als oom ook op de toetsen kan drukken. „Afblijven Liserle!" qqqqq Maar het is een leuk spelletje en het meisje ziet me open aan en blijft met een ijver een betere zaak waar dig op de letter Q slaan. Terwijl dus dit kleine eigenwijze meisje naast me staat, overweeg ik qqqqqq welke machtsmiddelen een pleegvader-voor-tien-weken heeft om een stout meisjes van het „Diözese Wien" te straffen, qqq Als je „dio cees" schrijft denk je aan een bis schop.' q Wat zou de bisschop van Wenen zeggen, het hoofd van Anne- lies' diocees, als ik haar nu een fikse draai om de oren gaf. Niet dat ik ooit dat klare meisjesgezichtje pijn zou kunnen doen, maar een mens denkt wel eensqqq Mijn vrouw krijgt een ander idee: „Laat ze maar draussen spielen". Maar dat „buiten spelen" is een heel teer punt en ik begrijp ook wel waarom. degeslagen, waarom de kinderen toch er zo'n afkeer van hebben om zich tussen Hollandse kwajongens en -meisjes te mengen en een paar kleurtjes op hun wangen te halen en voor mijn part een gescheurde spij kerbroek. Er is een prachtig klimrek voor onze deur. Een meesterstukje van opvoedkunde voor de Leidse jeugd, geachte dienst gemeentewer ken! Ik prijs u gelukkig met dit ini tiatief, wethouder!, want de kinderen klimmen nóóit hoger dan ze durven en zij ontwikkelen gelijk met de spieren hun ondernemingslust" Ik kan me voorstellen, dat sommige va ders en moeders met teveel aan fan tasie, die vooruit denkt, het soms be sterven van schrik, maar zij zijn ver standig en bemoeien er zich niet mee. Onze pleegkinderen klimmen ook en zij doen het goed. zolang zij nog alleen zijp. „Kijk 'ns Tante", roepen zij naar boven en tante schudt prijzend haar hoofd heen en weer met een ampli tudo van een kwart meter, om de grote afstand tussen ons balkon en het klimrek te kunnen bespelen. Maar dan komen er andere kinde ren vriendelijke Zuid-west kinder tjes, die tot het aanknopen van inter nationale vriendschapsbanden bereid blijken. Onze Weense logéés zeggen er echter niet één. Zij kunnen ook niets zeggen. Zij blijven stilletjes in een hoekje van het klimrek staan en kij ken naar de verrichtingen van een ander. „Kijk zoiets maakt me nu kwaad", zie ik een blondine van een jaar of vier denken. Zij vermant zich en doet nog een laatste poging: „Waar woont je moeder dan?" Stilte. „Moet je dan niet klimme" Stilte. Het geduld is op en de vierjarige ontlaadt haar drift met een stevige trap tegen de benen van Lisi. Snelle vlucht. Huilen en om tante roepen. Ook de blonde vierjarige gaat eens op haar gemakje kijken of zij vóór de bui niet binnen kan zijn. Ik kan me de reactie van dat blond- je zo goed begrijpenals ze dan tegen al je goeie wil in nog niks zeg gen, ga je trappen! Sommige moeders klappen dan in de handen en beginnen dreigend met een vinger te zwaaien, maar dat zijn dan moeders, die geen studie hebben gemaakt van de voorgeschiedenis en van de psychologie van het conflict. Wat zou Chroesjtsjef zeggen als Ike zich niet eens verwaardigde op een nota te antwoorden. Spinnijdig toch zeker, en terecht. Daarom laten we de kinderen maar weer boven komen. Let op zetter: al die procent-tekens en die qqqqqq-tjes, die er na de re gel „Sommige moeders klappen dan, etc." staan horen er niet bij. Die zijn van Lisi en Annelies tegelijk. Ieder van één kant. (wordt vervolgt) LEX BRUINHOF Van 14 tot 18 augustus komt Nederland in Kasteel Oud Poelgeest bij Leiden het exekutief-comité van de International Hebrew Christian Aliance (I.H.C.A.) bijeen. Daar zul len joods-christelijke leiders uit vele landen in ons land elkaar ontmoeten. In de I.H.C.A. zijn de joods-christe lijke organisaties uit de belangrijkste landen der wereld verenigd. Er zijn twee gelegenheden voor Nederlan ders, om met deze beweging kennis te maken. Op zondagochtend 16 augustus te 10 uur wordt een oeku- menische kerkdienst gehouden in de Grote (St. Jacobs-) Kerk te Den Haag. Deze dienst staat onder leiding van Ds. S. P. Tabaksblatt. Aan de liturgie nemen leiders van de I.H.C.A. deel, die voorgangers zijn van uit eenlopende kerken in verschillende landen. Op zondagavond 16 augustus te 19.30 uur vindt er in Kasteel Oud Poelgeest een openbare bijeenkomst plaats, waar de volgende sprekers iets over de joods-christelijke bewe ging vertellen zullen: Rev. Victor Iftiksbazen, vice-president van de I.H.C.A. uit Philadelphia over Ame rika, Rev. H. D. Leuner uit Londen, secretaris voor Europa van de I.H.C.A. over Europa en Ds. M. En- ker de vroegere Israël-secretaris der I.H.C.A. over Israël. Politie zocht naar iets wat niet verloren was Een bromfietser reed van Meppel naar Assen. Dat is niet ongewoon, wél ongewoon was de onverwachte nasleep van die tocht. In Assen aangekomen, bemerk te de bromfietser dat hij een doosje met harttabletten kwijt was. Verloren? In ieder geval kon hij ze niet terugvinden. Daar deze tabletten gevaar zouden kunnen opleveren, voor al als ze door kinderen worden gevonden, riep men alle moderne communicatiemiddelen, alsmede het politieapparaat te hulp. Men zocht en zocht, langs de gehele weg waren de plaatselijke poli tiekorpsen in actie, maar men vond geen harttabletten. Geen wonder, want later op de avond kwam er een telefoontje van de bromfietser dat men het zoeken wel kon staken. Hij had ze zelf gevondenin z'n eigen zak. Berucht oplichter liep in de val bij inrichting De politie te Zwolle heeft de 39-ja- rige Duitser E. V. uit Ramsein bij Dusseldorp aangehouden op verden king van oplichting. De man, die zich vliegtuigingenieur noemt, is voor de officier van Justitie te Zwolle geleid. Hij bleek de afgelopen 16 jaar 21 maal te zijn veroordeeld, hoofdzake lijk wegens oplichting en vermogens delicten. De Duitser vervoegde zich bij een charitatieve instelling te Zwolle, waar hij veertien gulden vroeg om naar Duitsland te kunnen terugkeren. Een rechercheur van politie hoorde dit verhaal enkele Ogenblikken later en daar V. beantwoordde aan het sig nalement, dat de rechercheur had ge kregen, werd hij ingerekend. Bij fouillering van de Duitser, die een vlotte prater bleek te zijn, maar zichzelf herhaaldelijk tegensprak, vond men in zijn zakken niet-betaal- de rekeningen van hotels in Amster dam, Rotterdam en Arnhem. Voorts trof men op hem een briefje aan waaruit bleek, dat hij reeds in Duits land in de gevangenis had gezeten. Informatie bij Interpol bevestigde, dat men de hand had gelegd op een berucht oplichter. V. is opgesloten in het huis van bewaring te Zwolle. Dit jaar zijn in de Oostenrijkse Alpen 43 personen om het leven gekomen en 679 gewond. In iyoö vielen er 132 doden en 3907 gewon den. Minder dan twaalf uur na zijn ver trek uit Warschau, is de Amerikaan se vice-president Richard Nixon woensdag in Washington terugge keerd van een bezoek van twee we ken aan de Sowjet-Unie en Polen. Van de luchthaven begaf Nixon zich onmiddellijk naar het Witte Huis om president Eisenhower in te lich ten. Op het vliegveld zei Nixon dat de hoffelijke behandeling die hem in de Sowjet-Ume ten deel is gevallen een goede les voor alle Amerikanen is met het oog op het aanstaand be zoek van Chroesjtsjef. Nixon zeide zich bewust te zijn dat vele Amerika nen het niet met Chroesjtsjef eens zijn en dat ze hem graag eens zouden laten zien dat zij hem bepaald niet vriendschappelijk gezind zijn Maar we dienen hem even hoffelijk te be handelen als de Russen mij, aldus de vice-president. Nog meer Amerikaanse uitnodigingen Woensdagavond is te San Juan (Porto Rico) de 51ste conferentie van gouverneurs van de V.S. beslo ten. Er zijn twee resoluties aangeno men. In de eerste worden de leiders van de vijftien republieken van de Sowjet-Unie uitgenodigd tot een be zoek aan de V.S. Deze resolutie is na een levendig debat goedgekeurd. Verscheidene gouverneurs spraken zich tegen de resolutie uit en voerden aan, dat een dergelijk gebaar de positie van de V.S. tegenover de neutrale of „ge vangen landen" zou verzwakken. Chroesjtsjef ook naar Peking De Russische minister-president, Chroesjtsjef zal in oktober een be zoek aan Peking brengen, aldus is woensdagavond in doorgaans welin gelichte communistische kringen te Genève vernomen. Het is waarschijnlijk, dat hij zal deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de Chinese revolutie op 1 oktober. Russische ambtenaren te Genève wilden geen commentaar geven op de vooruitzichten van een dergelijk bezoek. HOE BESTAAT HET! NEDERLANDTELT3i3UUR Geen te grote verwachtingen De eerste correspondent van de „New York Times" te Washington, James Reston, die Richard Nixon op zijn reis door de Sowjet-Unie en Po len heeft vergezeld, meldt aan zijn blad, dat de Amerikaanse vice-pre sident zeker niet optimistisch is wat betreft de politieke kant van de ko mende ontmoetingen tussen Eisenho wer en Chroesjtsjef Hij verwacht op dit gebied geen opzienbare resulta ten. Volgens Reston is Nixon wel voor stander van het houden der ontmoe tingen, doch hij is bang dat het pu bliek er mogelijk te grote waarde aan zal hechten. Nixon zou niet van mening zijn, dat een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten de misvattin gen van de Sowjet-Russische premier omtrent Amerika zou wegnemen. Hij zou gedurende zijn verblyf enige aanwijzingen hebben gekregen, die een bevestiging vormden van twee sterke indrukken, die de Brit se premier Macmillan indertijd bij zijn bezoek aan Moskou had verkre gen. Deze waren: 1. Chroesjtsjef heeft de neiging de kracht van de Sowjet-Unie in ver gelijking met de macht der Verenig de Staten te overschatten. 2. Hy is geneigd de vastberaden heid van Amerika om zijn nationale belangen, zelfs ten koste van een oorlog, te verdedigen, te onderschat ten. Al met al vond Nixon echter toch, dat een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten zijn nut kon hebben en hij heeft dit ook in zijn verslag aan president Eisenhower vermeld. Programma's van de NCRV. Woensdagavond heeft Alfred van Sprang zijn laatste filmverslag ge geven over de xepeditie naar het Sterrengebergte op Ned Nieuw Guinea, waarbij mag worden opge merkt, dat er alom verheugenis be staat wegens het particuliere initia tief waardoor genoemde expeditie kan worden voortgezet. W hebben verder „getoverd" met Walt Disney en met Jantje gelachen en gehuild. „Orpheus" war een verhaal voor ge- interesseerden van L. Strong. Het betrof een herhaling op telerecording zodat we kunnen volstaan met de mededeling. "Zondagavond herhaalt de NCRV het spel van Joost v. d. Vondel, dat op 14 mei 1958 werd uit gezonden. „Joseph in Dothan". In de hoofdrollen ziet men: Ramses Shaffy als Joseph en Johan Schmitz als Ruben. Regie: Peter Koen. Liedjesprogramma uit Warmond. Nadat de NCRV zaterdag 15 augus tus een nieuwe Disneyfilm heeft uit gezonden en Elisabeth Andersen een optreden heeft verzorgd in de ru briek „Van kleine naar grote K", wordt overgeschakeld naar het chalet „d'Vijf Vlieghen" in Warmond, waar onder regie van Max Douwes een liedjesprogramma wordt uitgevoerd. Hieraan werken mee: Dora Paulsen, Dorie Smit, Jaap Molenaar, Eric Plooyer, Lex Goudsmit en Pierre Biersma. Voorts zal Eddy Tayfel- baum iets vertonen op het gebied van de micro-magie. Joop Reinbout zorgt voor de verbindende tekst. Komende programma's. Men weet reeds dat de Vara heden een reportagebezoek brengt aan de diergaarde Blijdorp te Rotterdam en dat een voorstelling zal worden ge geven van de comedie „Claudia" van Rose Franken Vrijdag verzorgt de NTS het programma. De camera zal de kijker brengen naar Thailand en een Deens jongenskoor zal dans, zang en parodie verzorgen. Tenslotte zaterdag: een bezoek van de Avro aan het veranderde Spaken burg en de derde aflevering van de rubriek „Nieuwe oogst". (109)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7