Scherp LMUGAT tifojL&JTüSTAD Géén „snoekprijs" voor Wim Zaalberg in de Naties-Tour festeir Zondag weer een pleister mei geheimen aan de kerk Voor de EHBO RIJNSTREEK Wassenaars zomerfeest begon met allerlei wedstrijden DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 DE LL'IDSE COURANT PAGINA 2 Gedifferentieerde loonvorming •"Pot voor enkele dagen heerste er een kekere mate van onzekerheid over de wijze, waarop de regering 'e gedifferentieerde loonvorming zou trachten v aar te maken aan de hand van de aanwijzing, welke zij aan het college van Rijksbemiddelaars zou ge ven. De regering was begonnen bij het algemeen debat hierover in de Kamer bepaalde normen op te stellen. Deze waren, dat loonsverhogingen en verbeteringen van arbeidsvoor waarden gerechtvaardigd moesten worden door een stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Loonsverhogin gen zouden het gemiddelde niet te zeer mogen overtreffen. Er moest re kening worden gehouden met het feit dat de compensaties voor huurverho ging en verhoging vai. de melkprijs een deel van de ruimte voor loons verhoging zouden opeisen. Collectieve arbeidsovereenkomsten wouden alleen mogen worden gewijz;gd op het ogen blik dat zij aflopen en de 'erbetering van collectieve arbeidsovereenkom sten zouden niet mo^en leiden tot prijsverhoging. Een loonsverhoging per onderneming zou alleen mogen geschieden via winstdelingsregelingen of gepremieerde spaarregelingen. Dat waren zo de voornaamste richtlijnen van de regering. Pvc Stichting van de Arbeid bleek het daarmee allerminst eens te zijn. Zij stond er nogal sceptisch te genover. In zoverre zij wel kon mee gaan met de theorie van het geval, vroeg men zich toch af wat er nu in de praktijk van terecht zou komen. Deze bezwaren hebben toen geleid tot een gesprek met de regering d.w.z. de betrokken ministers en staatssecre tarissen en volgens een officieel com muniqué was het resultaat, dat vol ledige overeenstemrmngg was bereikt. Welke die overeenstemming was kon niet direct wereldkundig worden gemaakt, omdat de regering haar aan wijzingen voor de Rijksbemiddelaars eerst weer moest herzien, voordat zij deze in de openbaarheid kon bren» gen. py vraag is nu in hoeverre, nu deze aanwijzingen zijn geplubliceerd, aan de bezwaren van dc* Stichting van de Arbeid tegemoet is gekomen. Welke waren deze bezwaren? Het voornaamste bezwaar was, dat in de eerste opzet van de regering voor een gedifferentieerde loonvor ming een te grote invloed was toege kend aan de Rijksbemiddelaar. De normen, welke de regering had opge steld, waren nogal vaag en dit college zou deze normen naar eigen goeddun ken kunnen hanteren. Het zou afwij kingen kunnen toestaan op bepaalde punten het zou een bindende rege ling kunnen opleggen, indien werk gevers en werknemers niet tot over eenstemming zouden komen. Het zou een uitspraak moeten doen over de vraag of een loonsverhoging gerecht vaardigd is in verband met de geste gen arbeidsproduktiviteit. Kort en goed, men meende in de Stichting van de Arbeid, dat de Rijksbemiddelaars zoveel invloed zouden krijgen op de gang van zaken, dat het bedrijfsleven in feite met handen en voeten ge bonden zou zijn. Dan was er nog het feit, dat wél de gestegen arbeidsproduktiviteit als uit gangspunt werd genomen voor een loonsverhoging, doch niet de gestegen rentabiliteit. Een laatste bezwaar was nog dat binnen een bepaalde bedrijfs tak geen toonverschillen per onderne ming zouden mogen optreden. Het resultaat van het overleg is nu geweest, dat door enkele summiere wijzigingen de invloed van het col lege van Rijksbemiddelaars is ver zwakt, voorts is de zogenaamde „openbreekclausule" ingevoegd, die in het regeringsontwerp niet voor kwam. Ook de gestegen rentabiliteit nu als norm in de richtlijnen aan gebracht, terwijl het college nu ook zijn medewerking zal verlenen aan het instellen of verbeteren van pen sioenregelingen. p\e spelregels zijn dus klaar, maar daarmee zijn we er nog niet. Er is een grote gaping tussen de theorie en de praktijk. Hoe zullen de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o. in de metaal industrie aflopen? Hoe groot zal de gemiddelde loonsverhoging zyn voor de bedrijfstakken en ondernemingen, waar de vrijere loonvorming zal wor den doorgevoerd? Niemand, die dit kan zeggen. Zal de loonsverhoging via de vrijere loonvorming reeds zijn doorgewerkt, voordat op 1 april de huurverhoging intreedt? Welke gToe- pen zullen tot de achterblijvers be horen? Zal een niet toegenomen pro- auktivi'.eit, waardoor loonsverhoging onmogelijk zal worden, altijd te wij ten zijn aan de werknemers? Natuur lijk niet. En wat dan? Dit zijn allemaal vragen, die de grote verantwoordelijkheid voor dit probleem voor beide partijen, werk nemers en werkgevers, duidelijk in het licht stellen. Een vrijer loon beleid is nog geen vrij loonbeleid en dat maakt de zaak in de praktijk zo moeilijk. Eén zaak springt uit dit verloop van zaken naar voren en dat is, dat het nauwe en gelukkige contakt tussen de regering en de Stichting' van de arbeid, dat wil zeggen werknemers én werkgevers, ook nu weer tot een zo goed mogelijk resultaat heeft geleid en dat wij aan dit kontakt reeds se dert vele jaren sinds de oorlog onze arbeidsvrede danken. Het is te hopen, dat dit overleg nu ook in de praktijk goede resultaten zal opleveren. poilood en geest No. 515. Horizontaal: 1. stad ten N. O. van Jeruzalem, 6. knaagdier, 7. familielid, 9. meisjesnaam, 10. dwaas, 12. muzieknoot, 13. joon, 15. een der profeten, 16. zwakke, 17. scheepstros, 19. ontkenning (Eng.), 21. troefkaart, 22. muzieknoot, 23. gravin uit het Holl. Huis, 25. hijswerktuig, 26. kort hekeldicht. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. voeg woord (Fr.), 3. denkbeeld, 4. uit roep. 5. lichaamsdeel, 6. stad in Italië, 8 was keizer van Abessinië, 10. koren, 11. metalen vaatwerk, 13. afval van steen, 14. deel van het oor, 18. grote hoop, 20. lied, 22. masker, 24. waterstand (afk.), 25. foei. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. uw, 3. Oman, 7. Emba, 9. Ols, 11. vla. 12. Arno, 14. rite, 16. op, 18. leem, 20. Dina, 22. Sn, 23. moes, 25. does. 27. Eli, 29. Leo, 30. lire, 32. toon, 33. Km. Verticaal: 2. wel, 3. Ob, 4. maat, 5. non, 6. es, 8. mare, 10. loon, 11. vals, 13. rede, 15. imme, 17. pan, 19. ende, 21. Iser, 24. Oslo, 26. oot, 28. Lek, 29. L.S., 31. in. f/t ZUUR I gooi die AMSTERDAMSE KINDER MOORDENAAR maar op de eerste De komkommertijd drukt de Ne-1 pagina, dan kan je „De Po" wel naar derlandse pers. Redacteurs zien be- j „twee" laten verhuizen. En de op- kommerd naar hun zevenmaands- j maker neemt gehoorzaam het kopje kindjes van kranten, omdat zij hun boterham met lever bedreigd zien. Dat is het moment, waarop zij ver langen naar een stevige brand, naar een sappige moord of naar een in braak, waarbij DE MUNT IS OP BLAZEN. Zij snakken er naar de opmaker bij de steen toe te kunnen roepen: Brouwersglazen Bij aankoop van 3 pullen Dommelsch Bier een BROUWERSGLAS voor slechts 35 cent. Bij aankoop van 6 pullen Dommelsch Bier een GLAS MET VOET voor slechts 65 cent. ow-t^ Steenstraat 8 Telef. 21361 Haarlemmerstr. 204 Telef. 21611 Alleen onze zaak Herenstraat 6, is wegens vakantie GESLOTEN van 10 t.m. 15 augustus. (Advertentie). De Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp Bij Ongelukken telt thans ruim 500 afdelingen, die meer dan 1000 parochies omvatten. Het le dental telt ruim 25000. Wanneer de middelen aanwezig zijn zullen deze cijfers belangrijk worden uitgebreid Wat dan weer betekent meer en be ter, verantwoorde en sneller hulp bij ongevallen. Denk U eens aan ver- stikkings- en verdrinkingsongevallen waar een zuurstofkoffer een nood zakelijk hulpmiddel is. Vele afdelingen beschikken nog niet over een dergelijk noodzakelijk maar duur apparaat. Andere afdelin gen moeten meerdere van deze ap paraten aankopen voor het vervol maken en/of uitbreiden van de hulpposten. In enkele gevallen ontvangen af delingen van gemeenteweg een klei ne subsidie. Deze is echter, met de contributies van de leden, lang niet toereikend om de leermiddelen voor de cursussen, verband en andere ma terialen voor hulpverlening, zaal- huur en alle daarbij komende kos ten te dekken. Vele afdelingen mogen zich ver heugen in een aantal donateurs, die een behoorlijke steun voor de kas betekenen. En daardoor daadwerke lijk bijdragen aan een in deze tijd zo noodzakelijke hulpverlening. KNAAPJE AANGEREDEN. Om tien minuten voor half drie gistermiddag is de vierjarige Pietje v. d. Klaauw, wonende op de Mare- dijk 27, door een fietser aangereden. Hij werd met een gebroken linker been door de E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. OPEN PORTIER: HERSCHUDDING Om half zes gistermiddag is de 16- jarige bromfietser A. de Jong, wo nend aan de Kamerlingh Onneslaan op de Hoge Rijndijk tegen een plot seling geopend portiei van een auto gereden. De inzittenden verklaarden, dat het portier onverwacht was open gegaan, doordat een van hen tegen de knop leunde. De jongen moest met een lichte her senschudding en enige schaafwonden naar het Ac. Ziekenhuis worden ge bracht. Burgerlijke Stand Geboren: Francisco Maria d. v. A. C. J. van den Bosch en F. M. van Denzen. Katja d. v. W. Hogendoorn en E. H. van Dam. Hermanus Hen- drikus z. v. H. H. Kroeze en J. H. van den Bosch. Yolanda d. v. D. J. Neijenhuis en N. Klomp. Wendy Cor nelia Josephine d. v. B. A. T. Palm en C. van der Kwaak. Pieternella Theodora d. v. D. H. J. van Hilten en T. Vos. Elisabeth Barbara d. van R. van Moorselaar en E. B. van Pelt. Sophia Helena d. van A. A. Owel en A. P. de Wolf. Johannes Petrus Ma ria z. v. H. L. Verdel en M. T. C. Appelman. Koen Pieter z. van M. A. van Venetie en B. van Zijp. Overleden: P. M. E. Coomans 2 da gen dochter. C. Bouter 3 weken zoon. J J. Snoep 81 j. man. Gehuwd: L. F. B. Dubbelman en H. J. G. Kluit. A.s. zondag is het weer pleister- zondag, zondag van de Barmhartige Samaritaan, dan wordt er weer een pleister-actie gehouden met gehei men. Aan de uitgangen van de ker ken, na de H.H. Missen zullen de pleisters worden uitgereikt, door de leden van de plaatselijke afdeling. Voor een ieder is een pleister gratis beschikbaar mits U niet tot het laatst wacht U kunt nu daadwerkelijk hulp verlener, aan de E.H.B.O. door in 'de collectebus te deponeren, datgene wat U voor de E.H.B.O. over heeft. 's Avonds zal de K.R.O. de gehei men onthullen. Bij voorbaat onze hartelijke dank voor uw bijdrage. Namens het bestuur Kath. Nat. Bond v. E.H.B.O. afd. Leiden „Peerke Donders" P. C. REIZEVOORT Leidse agenda APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Zuider, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uui nam.; zond. 1-5 uur nam. (tot 31 aug.). Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfparkl: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Klokst. 25): Tentoonstellingen grafisch werk No- no Reinhold en Brusselse amateur- fotografen (t.m. 15 aug.). De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 aug.). BIOSCOPEN. De films in de week van 31 juli7 aug zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden. Lido: „Het complot der 39 stap pen", 14 jaar. Luxor: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Trianon: „Alias Jesse James", 14 j. Rex: „Fanfare" alle leeftijden. HAZERSWOUOE INTREDE BURGEMEESTER A. SMIT Zaterdagmiddag zal burgemeester A. Smit zijn intrede in de gemeente doen. Om twee uur wordt hij verwel komd aan de grens van de gemeente bij de Kippenbrug (De Jongs machi nefabriek). Hier stapt de burgemees ter over in een open landauer, welke hem via de Groenendijk en de Geme- neweg naar het dorp zal voeren, waar de Harmonie van Hazerswoude haar opwachting maakt. Om half drie ver wacht men de burgemeester aan het raadhuis, waar hij tijdens de bijzon dere raadsvergadering geïnstalleerd zal worden. De gemeentenaren wordt verzocht op deze feestelijke dag allen de vlag uit te steken. Maar de zware jongens durven niet. „Jan-met-de-handjes" en „Sche le Siem" zitten óók in Noordwij k op 't terrasje met hun anders zo ver dachte petten luchtigjes achterover op hun stoppelharen. Moordenaars doen het kalmpjes aan. „Goede Heertjes" staken tijdelijk hun activi teit en de enige, die werkelijk wan hopig wordt is de redacteur, die zijn kopiebak met de dag leger ziet wor den. „Waar blijft het Monster van Loch Ness dan?" kreunt hij vertwijfeld, want ook dit dier is deze zomer on dergedoken. Het kon anders in de nieuws-schaarste nog wel enige ver lichting geven. Ook de politie van Leiden heeft komkommertijd. Een enkel schram metje misschien, zegt ons de inspec teur, maar gebroken armen en her senschuddingen behoren tot de uit zonderingen. Pijnlijk zeer pijnlijk, maar de po litie maakt zich geen zorgen De klantjes komen toch wel, denkt de inspecteur en ij nuttigt een gevul de koek bij zijn koffie. Maar wat doen wij. We dromen, dat we gillend van 't bureau de straat op hollen met een mes in de linker- en een breekijzer in de rech terhand, en dat we de directeur van de Amsterdamse Bank met beide bewerken, waarna we het breekin strument tussen de kluisdeur wrik ken. En geloof mij lezer, het is niet om het gewin, dat wij na een moord 'n bank willen beroven, maar om het stukje, dat we vijf minuten later naar de redactie kunnen bellen: REDACTEUR TERRORISEERT BANK EN VERMOORDT DIRECTEUR OM KOPY TE HEBBEN (Onderkop) Mej E. Hanzon uit Leiden is te Utrecht geslaagd voor het examen Frans M.O.-A. Mej. W. A. Kraan uit Leiden is te Amsterdam geslaagd voor het examen Engels M.O.-A. Rustige rit van Heeze naar Venlo De étappe van Heeze naar Venlo was een echte wandelétappe. Er ge beurde niets bijzonders en als dit in de „Tour de France" gebeurd zou zijn had Jacques Goddet weer een kwade bui gehad. Een groot deel van de dag moest „Ome Joop" de tour aan de andere leiders overlaten, daar hij in Delft moest zijn. Een der auto's van de tour schijnt daar betrokken geweest te zijn bij een aanrijding. Zodoende trok de karavaan in een gezapig tempo van Heeze naar Venlo. 't Was goed weer en ook zo'n rustig ritje vonden de renners wel gezellig. Rob Faber van de Leidse ploeg reed nog steeds in de gele trui, af- schoon zijn puntenkaart een drie ver toonde. „Ome Joop" verklaarde dat dit kwam, omdat Rob nog punten te goed had. De leider, die deze had ge geven was 's avonds niet aanwezig bij het opmaken van het klassement. Maar 't was in ieder geval voldoende voor de gele trui. 's Middags is er een extra lange pauze geWeest langs een beekje. Niki v. Weizen en Breedeveld waren hier aan 't visjes vangen geslagen. Toen Wim Zaalberg hierbij ging kijken, raakte hij „onverklaarbaar" te water. „Ik voelde duidelijk een duw" pro testeerde Wim maar veel helpen deed hem dat niet. Een der leiders merkte droogweg op dat er geen „snoekprijs" in de tour was. Ignace de Jong en Reinier Gijzenij maakten beiden kennis met de bezemwagen. Ignace reed in een kuil en Reinier „verstuikte"- zijn enkel. De Tourzus- ter bekeek ze eens grondig en „be zemde" ze weer rap de bezemwagen uit. Haar diagnose luidde: „Te lui om te fietsen". De heren wisten blijkbaar niet dat Tourzuster al meer met dat bijltje gehakt heeft. Toen Ome Joop niet zo gauw te rug was, dat er een sprintje gereden kon worden, organiseerden de jonge lui er zelf een. Maar deze werd door de leiders en de chauffeurs van de karavaan gereden. „Ome Gerrit" won deze sprint, maar hij zat dan ook op een „Leidse" fiets: n.l. die van Zaalberg. In Venlo werd de tour opgewacht door de voltallige brandweer, waar zij in de kazerne zullen overnachten. Arnold Verplancke voelde er wat voor om maar eens met een van de spuiten te gaan werken, maar Wim Zaalberg had vandaag al water genoeg gezien. Z0ETERMEER Nederlaagwedstrijden D.S.O. Door de voetbalver. DSO zijn voor de maand augustus nederlaagwed strijden georganiseerd. De wedstrij den worden gespeeld door DSO (za terdagelftal) op zaterdagavond en dcor DSO (zondagelftal) des zon dags Zaterdag 8 augustus speelt DSO 1 tegen RVC 1 in de volgende op stelling: H. Brusse, M van Eijk N. Henneken; W Hertog, C. Jansen. R. Klos; G. Lamboo, P Opstal, C. Pelle, E. Versloot, G. de Vries. Op 15 aug speelt DSO tegen CSVD en DSO 1 z. tegen CSVD 2 22 aug. speelt DSO 1 tegen DHZ 1 29 aug. speelt DSO 1 tegen Rijswijk 1. Zaterdag 8 aug. a.s. des avonds 19 uur speelt een vete ranen elftal van DSO tegen Moerca- peile in de volgende opstelling: P. Jongkind, A. Hoogendoorn, J. Moers, C Slootweg, C. H. Dontje, Van der Ploegh, D Burgstad, H. J. Tibbe. J. C. den Hertog, L. Waltman en A. Hertog. Vacantie melkhandelaren De Zoetermeerse melkhandelaren hou den dit jaar vacantie van 10 augus tus tot en met 29 augustus a.s. Gedu rende die tijd zal het venten geschie den per belwagen. De verkoop be gint des morgens 7 uur. De punten waar de verkoop begint zijn: Dorps straat bij garage Schinkelweg 7; Sta tionsstraat ten zuiden van de spoor baan; Zegwaartseweg ter hoogte van de gemeentewoningen percelen 15- - 25; Voorweg ter hoogte van perceel 93 en het nieuwe gedeelte gelegen tussen Stationsstraat, Karei Door manlaan, Rokkeveenseweg en Schin kelweg te beginnen in de Trompstr. „De Witpen" Wedvlucht met 129 duiven vanaf Sint Ghislain, af stand 176 km. De prijzen werden als volgt toegekend: M. Ponse 1, 12, 28, 30, N. de Praber 2, 3, 4, 5, 6, 9, 13, 14, 15, 23, 24, 26, 31, 33; P. van Rijs 7, 20, 21, 29; P. van Item 8, 17, 32; H. Vogelaar 10, 18. DE KWAKEL „Ons Genoegen" vVedvlucht Or leans met oude duiven, in concours 95 vogels, los om 05.15 met N O. wind en heldere lucht, afstand 524 km. Aankomst le duif om 13.51.15 uur met een snelheid van 1015.75 meter per minuut. Rekelhof 1; Vlasman 2, 9; Bartels 3, 5, 7; Winters 4, 8; Jan maat 6, 12, 17; Verhoef 10. Wedvlucht Vilvoorde met jonge duiven, in concours 293 vogels, los om 07.55 uur met NO. winJ en hel dere lucht, afstand 148 1cm. Aankomst le duif om 10.22..15 uur, met een snelheid van 1009.87 meter per mi nuut. Cuipers 1, 21, 37, 42, 45, 59; Rekel hof 0, 2, 18, 28, 29. 40, 56, 57, 58; v. Voorst 6, 11, 17, 22; Verhoef 7, 8, 47, 51; v. Vliet 9, 23, 24, 35, 39, 48, 49, 53; Janmaat 10, 15. De eerste dag van het Wassenaarse zomerfeest stond in het teken van diverse wedstrijden voor jong en oud. Al ontbrak de zon en al dreig de er af en toe een buitje te vallen, de belangstelling voor de verschil lende programmapunten was groot en de kermis in de Berkheistraat kwam al vroeg in de morgen op volle toeren. Nadat de muziekvereniging „Ex- celscior" met de nieuw-geklede drum band tijdens een mare dooi het dorp voor een muzikale opening van het zomerfeest gezorgd had, stroomde de jeugd naar het terrein aan de Berkheistraat, waar de verschillen de kinderspelen gehouden werden. Voor de jongste kinderen 6 en 7 jaar was er weer een steppenrace. voor meisjes waren er een bekerrace, een naald- en draadrace en stoelen dans, voor de jongens zaklopen en goal-schieten. Voor oudere jongens en meisjes werd door de Wassenaar- se verkeerspolitie weer een ver- keersspe) georganiseerd, waarbij het niet alleen op behendigheid, maar ook op de kennis van de verkeers borden aankwam. De Oranjevereni ging had voor elke wedstrijd een keur van aardige prijzen beschik baar gesteld en bovendien ontvingen alle kinderen die hadden meegedaan een bon voor een ijsje. Enkele uitslagen van de kinder spelen: Race op step: 1. Adje Ruygrok; 2. Louis Zandvliet; 3. Wiesje Ruygrok. Ringsteken per fiets: 1. riet Konij nenburg; 2. Kootje van Delft; 3. Jan van Leeuwen. Zaklopen: 1. Wim van Galen; 2. Gerry van Veen; 3. Frans Venrooy. Bekerract 1. Marijke Bloem; 2. Carla de Boer; 3. Wiesje Woldering. Naald- en draadrace: 1. Willie B->1; 2.Marijke Dc.npeling; 3. Paulien Westgeest. Stoelendans: 1. Joh. Oldenburg; 2. ia v. d. Ham; 3. A nemarie van Noort. Verkeersspel: 1. Huug Zandvliet; 2. Jan Willem Kooien; 3. Jan Vogels. Goal schieten: 1 Hans Holleman; 2. Hans Klumper; 3. Hans Stuiven- wold. Een wedstrijd die ook veel deelne mers en veel toeschouwers trok was het ringrijden te paird, dat dit jaar in de Heerenweg ehouden werd Ruim dei tig deelnemers en deelneem sters hadden hiervoor ingeschreven. R. J. ten Hagen wist met zijn houten sabeltje de ring de meeste keren van het over de weg gehangen plankje te prikken en won daardoor de eerste prijs. Tweede werd Rinus Bos, derde J Angevaren, vierde K. Oliekoek vijfde W. A van Dijk. De (geld) prij zen werden 's avonds in Huize Nieuw Rijksdorp uitgereikt. Een nieuw programmapunt, dat heel veel kijkers trok was 's middags de behendigheidswedstrijd voor brom fietsen op de Storm van 's Gravesan deweg. De heer P. J. vfourham had de leiding van deze wedstrijd, waarvoor zich een 16-tal deelnemers had ge meld. De opgave die de bromfietsers moesten voterengen was niet zo een voudig, er moest een vrij lang tra ject worden afgelegd dat allerlei hin dernissen bevatte. Er moest door een hoop zand gereden worden, over een smal plankje, over een wip, er moest geprobeerd worden met een ijzeren haak een aantal blikjes omver te wip pen, er moest onderweg qen vraag over de verkeerswetgevmg worden beantwoord enz. Dat de opgave niet eenvoudig was bleek wel uit het feit, dat de winnaar van de eerste prijs, J. Voorham, toch nog 19 strafpunten op zijn boekje kreeg. Tweede met 24 Frans M.Ö.-A. straf pun ten werd J. van Veen, derde Paardekooper (25 strafpnt), vierde Nico Nell (31 strafipnt), vijfde H. van Veen. Ook voor deze wedstrijd waren geldprijzen uitgeloofd. Een vermaak dat al oud schijnt te zijn, maar toch altijd nog bijzonder in de smaak blijft vallen is het kuip jesteken, dat in de vooravond gehou den werd. Kuipjesteken is een soort van ringstekerij vanuit een karretje, dat op een rails loopt. De aardigheid voor de toeschouwers is, dat wie mis- steekt een bak met water over zich uitgestort krijgt. Dat gebeurde ook gisteravond weer ettelijke keren. Maar de érvaren deelnemers wisten toch meestal wel de ring aan hun lange houten lans te krijgen zonder stort bad. Bij de 15- en 16-jarigen was de uitslag: 1. Joke Dompeling; 2. Leo Kolff; 3. Steven Nelemans; 4. Piet de Hollander; 5. Arnold v. d. Ploeg. Bij de deelnemers van 17 jaar en ouder waren de prijswinnaars: 1. Dick Dom peling; 2. Hans van Deursen; 3. A. W. van Dijk; 4. W. A. van Dijk; 5. C. v. d. Does. In de vooravond ook werd de edele kunst van het paalklimmen beoefend. En geen dunne klimpaal, zoals men in gymnastiekzalen pleegt aan te treffen, maar een fikse dikke mast. Niettemin wisten de meeste deelne mers de top te bereiken waar in en veloppen hun beloning hing te wach ten: twee rijksdaalders de man. De boerenkapel van de muziek vereniging Excelsior zorgde 's avonds voor vrolijke klanken op het dorps plein. En daarna draaide tot na mid dernacht de kermis op volle toeren, terwijl in verschillende gelegenheden in het dorp gelegenheid bestond voor een dansje, en in de Berkheistraat de palingkooplui beste zaken deden met hen, die 'n stukje hartigheid op prijs stelden. Vanavond: optocht. Vandaag, donderdag, is het feest voortgezet. Hedenavond half acht vertrekt van het Burchtplein een op tocht van gecostumeerde kinderen, die uiterlijk 7 uur aanwezig moeten zijn willen zij voor een keuring door een jury van drie dames in aanmer king komen. Om half 9 vertrekken resp. van net Schulpplein, het Rozen- plein en de Storm van 'sGravesande- weg drie muziekkorpsen voor een mars door het dorp en om 9 uur slui ten zich op het Burchtplein achter deze drie muziekkorpsen de deelne- mesr aan een grote fakkel- en lam pionoptocht. NOORDWIJKERHOUT VVSB in het NKS-kamp Maan dag jl. begon voor de groep VVSB in het NKS-kamp te Zundert de vijf kamp. Bij het doeltrappen behaal den Gerard Bruines en Jai. Tettero ieder 8 punten en het verspringen werd gewonnen door Jan de Klerk met een sprong van 3,95 meter. Jan Bruines werd hier tweede. Bij het volgende nummer, de 80 meter hardlopen werden de beste tijden gemaakt door Theo Duiven voorden, Frans van den Burg en Leo Meeuwisse, elk met een tijd van 12,5 seconden. Het paalschieten ging min der goed. De jongens zijn dan ook geoefend in het doelschieten en niet tegen de paal knallen. De 5 x 80 me ter estafette werd gelopen in 1 min. 5,4 seconde. Na de verplichte rust kwamen de balspelen op een veld vlak bij de Belgische grens. Het volleyballen werd een nederlaag van 157 en ook de voetbalwedstrijd werd verloren. Dat deze nederlaag bleef beperkt tot 30 was vooral te danken aan het uitstekende werk van de doelman. Bij de terugkomst in het kamp werden de jongens aangenaam ver rast door de aanwezigheid van kape laan Zijlmans, die twee dagen bij de groep blijft. 1 Voor dinsdag staat weer een zwaar programma te wachten; 2 volley- en 2 voetbalwedstrijden. Maar hierover hoort U een volgende keer. OEGSTGEEST Geslaagd Mevr. M. B. den Her- der-Meijer Drees uit Oegstgeest is te Utrecht geslaagd voor het examen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2