S)e ftridUcQou/icvnt Nixon sprak toe via de de Russen televisie Chroesjtsjef geprezen geboren leider Nixons woorden vonden gunstig onthaal als Frans-Marokkaanse commissie zoek Nixon enthousiast in Warschau ontvangen „Humanere'' lijfstraf Verschijningsmanie in Europa Nog geen uitnodiging aan Chroesjtsjef Opklaringen met lokale buien weer x Korreltje MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14778 Directeur: J F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p, kwartaal Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50. In een radio- en televisierede aan het slot van zijn bezoek aan de Sowjet- Unie heeft de Amerikaanse vice-president Nixon zaterdagavond gepleit voor een „rechtvaardige vrede gebaseerd op wederzijds respect, hetgeen beter zal zijn dan e envrede ontstaan door een capitulatie of dictaat door een van beide partijen". Nixon sprak uit een studio in het hoofdgebouw van de Moskouse radio Zijn toespraak op de televisie duurde een uur. Het aantal kijkers en luiste raars werd geschat op vele miljoenen. Nixon sprak in het Engels. Bij korte tussenpozen werd hij onderbroken voor de vertaling door een Amerikaanse tolk, die passage na passage in het Russische weergaf. vier stappen Als belangrijke stappen naar de opbouw van eetn beter begrip tussen Amerika en de Sow jet-Unie stelde Nixon het volgende voor: 1. Chroesjtsjef en Eisenhower moe ten afspreken, „in regelmatige radio- en televisie-uitzendingen" direct tot eikaars volken te spreken. 2. Alle redevoeringen van Eisen hower over de buitenlandse poli tiek behoren in de Sowj et-Unie te worden gedrukt. Aan de andere kant dienen alle soortgelijke redevoeringen van Chroesjtsjef in de Verenigde Staten te verschijnen. 3. Men zou het eens moeten wor den over een nieuwe „sterk uit gebreide" uitwisseling van per sonen, samen met meer ctilturele uitwisselingen. 4. Rusland zou moeten ophouden, de uitzending van Amerikaanse radio's te storen. De Russen moesten meer Amerikaanse tijd schriften en publikaties in de Sowj et-Unie toelaten. Nixon verdedigde krachtig het be staan der Amerikaanse en geallieerde militaire basissen overzee als defensieve maatregelen tegen moge lijke agressie. Nixon noemde Chroesjtsjef „een self-made man, die zich van de bodem af heeft opgewerkt. Het is een wel bespraakt woordvoerder voor het economische stelsel waarin hij ge looft; hij heeft een enorme energie". Marokkaanse troepen zoeken op het ogenblik naar de leden van een gemengde Frans-Marokkaanse com missie van onderzoek, die zaterdag bij de grens tussen Algerië en Ma rokko en wel ten westen van Colom bo Bechar door een groep gewapende mannen gevangen zijn genomen. De commissie stelde een onder zoek in naar grensincidenten. Aan vankelijk dacht men dat de overval lers Algerijnse verzetsstrijders waren maar in latere berichten wordt de overval toegeschreven aan ongeregel de Marokkaanse troepen. Chroesjtsjef geboren leider. „Kortom, Chroesjtsjef is een van die mensen, die een geboren leider zijri, of men het met hem eens is of niet", vervolgde Nixon. „Wegens deze unieke kwaliteiten en omdat de besluiten die hij neemt niet slechts van invloed zijn op de 200 miljoen mensen van de Sowjet- Unie, maar op de twee miljard men sen van de aarde, draagt hij °»r> ontzaglijke verantwoordelijkheid' leven", aldus Nixon. Hij herhaalde dit bij onze besprekingen verleden zondag. Laat ik u zeggen dat ik er geen bezwaar tegen heb dat hij dat zegt. Wij hebben er alleen bezwaar tegen indien hij tracht dit tot stand te brengen. Nixon verzekerde de Russen, dat de Verenigde Staten nooit een oorlog zouden beginnen. Slechts agressieve naties hebben van de Verenigde Sta ten iets te vrezen, zei hy. Commentaar. Een commentator van Radio-Mos kou verklaarde zaterdagavond, dat Nixon „veel goede woorden heeft ge zegd en belangwekkende denkbeel den heeft uitgesproken". Overigens stelde de commentator de vraag of Nixon werkelijk gelooft dat „het Soviet-volk zo naïef is om te geloven dat de Amerikaanse mili taire basissen, op duizenden kilo meters van de Verenigde Staten, en dicht bij de grenzen van de Sowj et- Unie, bestemd zijn voor de verdedi ging van de Amerikaanse grenzen, waarop niemand ooit aanvallen heeft gedaan en die ook niemand zal aan vallen". Ln een andere commentaar van Radio-Moskou werd Nixon een schit terend „redenaar" genoemd die het slachtoffer is van de „verkeerde I voorstellingen omtrent de Sowjet- „Hij voorspelde dat onze kleinkin Unie welke de Amerikaanse propa deren onder het communisme zullen Iganda al vele jaren heeft verspreid" Onder de bloemen Vice-president Nixon van de V. S. is zondag in Warschau aangekomen en daar toegejuicht door een enthou siaste menigte mensen. Iemand, die voor de Amerikaanse ambassade stond zei: „Toen Chroesjtsjef hier de vorige maand voorbij kwam, stonden de meeste mensen zwijgend langs de weg". Vóór Chroesjtsjef zijn rit door de stad begon, had men duizenden bewoners van de voorsteden en het omliggende platteland naar hier ge haald. Zij moesten zich langs de route die Chroesjtsjef zou volgen, opstellen. Het enthousiasme van de menigte is slechts te vergelijken met de ont vangst, die Gomulka ten deel viel, Volgens het Egyptische tijdschrift Al Moessaoear heeft de regering van Saoedie-Arabie besloten het straffen van dieven door het afhakken van de hand „menselijker" te maken. Deze straf werd tot nu toe in het openbaar door de beul uitgevoerd, waarbij *de schuldige door twee knechten werd vastgehouden. Als ge volg van protesten zal de straf voor taan door een chirurg worden uitge voerd, nadat de schuldige onder nar cose is gebracht, aldus het Egyptische blad. toen hij na de machtsovername in 1956 uit Moskou terugkeerde, zo merkte iemand op. Nixon verklaarde o.m. bij aan komst, dat de Polen altijd een bij zonder plaatsje in de harten van de Amerikanen hebben ingenomen. De auto van Nixon was bedolven onder de bloemen. De straten van Warschau, die tij dens het bezoek van Chroesjtsjef ver sierd waren met vlaggen en span doeken met communistische leuzen, waren nu niet versierd. De Poolse regering had niet voor uit de tijd van aankomst van Nixon bekend gemaakt, evenmin als de route die hij zou volgen. Doch de „Voice of America" had het nieuws drie dagen lang uitgezonden. De „Osservatore Romano" publi ceert een decreet van het H. Officie, waarin het boek van dr G. Knuvelder over de z.g. verschijningen te Amster dam verboden wordt. Dit decreet van 24 juni 1959 werd 24 juli door de Nederlandse bisschoppen bekend ge maakt. Het geval van Amsterdam staat echter niet alleen. In kringen van de H. Congregatie van het H. Officie maakt men geen geheim van een ze kere ongerustheid over de verschij ningsmanie, welke zich overal, maar vooral in Europa voordoet. Herhaal delijk komen er berichten uit Italië, Frankrijk of Duitsland of elders over mensen, die beweren een of an dere verschijning te hebben gehad, een beeld tranen te hebben zien ver gieten of vingers te hebben zien be wegen. Prelaten van het H. Officie onderstrepen, dat de Kerk niets meer verafschuwt dan hysterie en bijge loof, waarvan deze z.g. wonderen het overtuigend bewijs vormen. Deze zucht naar wonderen, naar alles wat naar wonderbaarlijkheid zweemt is een teken van onwetendheid en naieve lichtgevoeligheid. Tegen deze vorm van bijgeloof heeft de Kerk sedert enige tijd een harde strijd aan gebonden, aldus prelaten van het H. Officie. Weer ongeregeldheden in de Kongo Bij nieuwe ongeregeldheden in een voorstad van Brazzaville (Belgische Kongo) zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven mensen gedood en 43 gewond. Leden van de Matswanis- tische religieuze secte, die alleen het gezag van hun in 1942 in een Franse gevangenis overleden leider Matswa erkennen, vielen naar verluidt met messen en stokken aanhangers van de regering aan. Op dinsdag kwamen 36 in paniek geraakte Matswanisten door verstik king om het leven toen de politie hen trechtte te* verdrijven uit een lege opslagplaats, waar zij zich hadden gevestigd Hun actie vormde een on derdeel van een campagne Van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Waarnemers geloven, dat de rege ring zeer krachtige maatregelen zal nemen tegen de secte, die van pas sief verzet tot openlijke opstand te gen de autoriteiten overgaat. Er zijn reeds moeilijkheden sedert juni toen de leden van de secte zich bij de par lementsverkiezing van stemming ont hielden. Toen werden ongeveer 150 mensen bij ongeregeldheden gewond. 'f Zit wel in de lucht Vice-president Nixon heeft zondag op een persconferentie op de Ameri kaanse ambassade te Moskou aan het eind van zijn reis door de Sowjet- Unie verklaard, dat hij premier Chroesjtsjef niet naar de V. S. had uitgenodigd. Het besluit om de pre mier uit te nodigen berust bij de president, zei hij. Nixon zei, dat voor een uitnodiging een aantal factoren in overweging moet worden genomen, waarvan som mige positief en andere negatief zijn, maar over het geheel genomen ge loofde hij, dat Chroesjtsjef te gele- Terug van een vermoeiende reis I het vliegveld van Londen aan na een reis van ruim zes weken door Ca nada. Verscheidene Britse bladen tonen zich bezorgd over de gezondheid van Koningin Elizabeth en prins Philip koningin Elizabeth, van Engeland kwamen gisteren op' „Dat nooit meer", drukt de socia listische „Daily Herald" bij een aan komstfoto van de vorstin, waarop zij er afgemat uitziet. Het blad vermeldt, dat de koningin in Canada 8.000 han den heeft gedrukt, 136 plaatsen heeft bezocht en 50 toespraken heeft ge houden. genertijd naar de V. S. moet worden uitgenodigd. Een dergelijk bezoek zou afgezien van de besprekingen met de presi dent over officiële zaken, nog ander nut hebben, omdat Chroesjtsjef zich zelf een beeld van de V. S. zou kun nen vormen. De premier heeft nog steeds enige zeer uitgesproken mis vattingen aangaande onze politiek en de houding van ons volk. Deze mis vattingen zouden door een bezoek aan de V. S. minder kunnen worden of geheel verdwijnen. Overleg over topbespreking Uit gewoonlijk betrouwbare bron is zaterdagavond in Genève vernomen, dat er tussen de westelijke hoofdste den informeel overleg is gepleegd over eventuele topbesprekingen, het zij tussen president Eisenhower en premier Chroesjtsjef, of tussen de re geringsleiders van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowj et- Unie. In Londen wordt voorspeld, dat een bijeenkomst tussen Eisenhower en Chroesjtsjef bijna zeker zou leiden tot een topconferentie van de Grote Vier. De kansen voor een topconfe rentie zouden niet verminderen door een uitnodiging van president Eisen hower aan de Russische premier voor een bezoek aan Washington. De spe culaties over een ontmoeting tussen beiden in de nabije toekomst nemen in Londen toe. De Britse regering zou een dergelijke bijeenkomst zeer toejuichen. Mogelijk zou de Ameri kaanse president daarna een tegen bezoek aan Rusland brengen. Diplomaten in Washington zeiden zondag, dat een bezoek van Chroesjt sjef aan de V. S. thans verzekerd is. Anders zo menen zij zou Nixon niet hebben gesproken in termen zo als hij gebruikte op zijn persconfe rentie in Moskou. De Algerijnse politieke gevan genen in Frankrijk hebben zaterdag hun hongerstaking, die zestien dagen geleden begon, beëindigd, nadat hun eisen waren ingewilligd. De autoriteiten hebben ermee in gestemd de Algerijnen niet als ge wone misdadigers te behandelen. Het Amerikaanse bureau voor statistiek heeft bekendgemaakt, dat er in 86 procent van de Amerikaanse Nixon graaft nog dieper Vice-president Richard Nixon, als mijnwerker gefotografeerd tijdens zijn bezoek aan de kopermijnen in Sverlovsk. Nieuw Guinea expeditie Bankrekening geopend Van vandaag af zal ieder, die het wel en wee van de Nieuw-Guinea- expeditie ter harte gaat, geld kun nen geven om mee te werken de ex peditie te doen slagen. De heer C. Verolme, die zich thans definitief ga rant heeft gesteld voor deze onder- zoekingsreis, die in het slop dreigde te raken, heeft bij de Rotterdamsche Bank een rekening „Steun Expeditie Nieuw-Guinea" geopend, in de hoop, dat particulieren en bedrijven daarop gelden zullen storten, zodat de finan- ciële steun niet ten volle op hem neer zal komen, zo vernemen wij van de zijde van de heer Verolme. Na zijn toezegging vorige week heeft hij van tal van kanten bewij zen van instemming gekregen, niet alleen in de vorm van brieven maar ook reeds in klinkende munt. Aan verschillende zakenrelaties zal hij de komende dagen brieven stu ren met het verzoek hem te helpen de expeditie financieel te steunen. Zoals wij schreven heeft het stich tingsbestuur te kampen met een te kort van twee ton. spoorwegongei.uk te DJAKARTA. Op de drukke spoorwegovergang- Gunung SahariAntjol te Djakarta is zondagavond de exprestrein van Djakarta naar Bandung in botsing ge komen met twee vrachtauto's. Er waren zeven doden en veertien ge wonden, van wie acht ernstig. De hekken van de overgang wa ren geopend na het passeren van een elektrische stadstrein, juist toen er door het spitsuur na het uitgaan van de in de omgeving gelegen fa brieken een zeer druk verkeer was. De exprestrein, die een grote snel heid had, reed tegen een vrachtauto, die werklieden naar huis bracht en daarna tegen een tankauto, die om viel doch gelukkig niet in brand raakte. De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de alge mene luchtdrukverdeling is geduren- NICE de het weekeinde boven West-Euro pa en het aangrenzende deel van de oceaan maar weinig verandering ge komen. De luchtdruk blijft laag boven het Oostzeegebied en de om geving van IJsland, terwijl een krach tig gebied met hoge barometerstan den zich handhaaft op de oceaan ten zuidwesten van Ierland. Enkele sto- ringsgebieden zijn inmiddels langs de flank van het hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee via ons land naar het zuid oosten getrokken, waardoor het weer een veranderlijk karakter heeft ge houden en plaatselijk buien zijn ge vallen maar ook opklaringen voor kwamen. Maandagmorgen bereikte een nieuw storingsgebied ons land. Na het passeren ervan zullen opnieuw woningen een televisietoestel is. 8 opklaringen voorkomen, maar de Percent heeft twee of meer toestellen, i kans op lokale buien blijft bestaan. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. In het algemeen iets hogere tempe raturen. 4 Aug.: zon op 05.04; onder 20.27; maan op 05.04; onder 19.58. Hoogwaterstanden 4 Aug.: v.m. 3.15; nam. 3.42. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt 22 C. STOCKHOLM geheel bewolkt 19 OSLO half bewolkt 27 KOPENHAGEN regen 20 ABERDEEN regen 17 LONDEN zwaar bewolkt 22 AMSTERDAM zwaar bewolkt 21 BRUSSEL geheel bewolkt 16 LUXEMBURG zwaar bewolkt 17 PARIJS zwaar bewolkt 19 BORDEAUX mist 24 GRENOBLE onbewolkt 24 onbewolkt 25 BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT zwaar bewolkt MüNCHEN geheel bewolkt ZURICH zwaar bewolkt GENèVE onbewolkt LOCARNO onbewolkt WENEN geheel bewolkt INNSBRUCK zwaar bewolkt BELGRADO ROME AJACCIO LISSABON MADRID MALLORCA ATHENE 23 22 zwaar bewolkt 24 half bewolkt 29 onbewolkt 27 onbewolkt onbewolkt 34 half bewolkt onbewolkt 33 Luiheid is een zwaar werk voor hen die er niet aan gewoon zijn en een vervelend werk voor hen, die er zich aan overgeven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1