V> rXE-1<_ Spelregels van vrijere loonpoliiiek zijn gisteren bekrachtigd Bedrijfsleven verantwoordelijk Wolkbreuk boven Tilburg Raad van Voorhout koopt grond voor woningbouw ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Tijdens een persconferentie hebben de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr dr C. J. M. A. van Rooy en staatssecretaris de heer B. Roolvink in aanwezigheid van de voorzitter van het college van Rijks bemiddelaars mr J. A. Berger de algemene aanwijzing voor het college be treffende differentiatie in de arbeidsvoorwaarden publiek gemaakt en toe gelicht. Deze aanwijzing wordt in volle overeenstemming met de stichting van de arbeid gegeven, aldus verklaarde minister van Rooy. Algemene voorwaarde voor nieuwe loonregelingen is, dat hieruit géén prijsverhogingen mogen voortvloeien, ook niet op langere termijn. Voorts moet bedrijfstaksgewijs of per onderneming aangetoond worden dat loonsverbeteringen met of zonder verkorting van de arbeidstijden ge financierd kunnen worden uit ver hoogde produktiviteit of rentabili teit. Gewaakt moet worden voor ver hogingen van zodanige aard, dat hier uit onaanvaardbare repercussies voor de arbeidsmarkt of voor aangrenzen de bedrijfstakken zouden voort vloeien. In dergelijke gevallen zullen het instellen of verbeteren van rege lingen op het gebied van winstdeling, gepremieerd sparen en van pensi oenen mede in het overleg betrokken kunnen worden. Achterblijvers. Ten behoeve van „achterblijvers" zal het college van Kijksbemidde- laars in overleg met de bewindsman van de uitgangspunten kunnen afwij ken, doch dit zal, naar werd medege deeld, over het algemeen niet voor 1961 verwacht kunnen worden. De letterlijke tekst van de rege ringsaanwijzingen aan het college van Rijksbemiddelaars luidt als volgt: „Bij de beoordeling van voorstel len om over te gaan tot gedifferen tieerde verbetering van de lonen of andere arbeidsvoorwaarden waar onder hier mede worden verstaan voorstellen tot verwerking van huurbijslag in de lonen dient met de volgende punten rekening te wor den gehouden. I De datum van aloop van een c.a.o. zal bepalend zijn voor het tijds tip, waarop een wijziging tot stand kan worden gebracht. Evenwel kun nen thans lopende contracten, die na 31 maart 1960 eindigen, reeds per die datum worden gewijzigd. O Onder de hierna te vermelden voorwaarden wordt door het college afwijking toegestaan van de tot dusver gehanteerde richlijnen op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Daarbij zal het mogelijk zijn, dat op voorzichtige wijze een aanvang wordt gemaakt met een vermindering van de meenteklassenverschilllen. Het col lege betrekt in zijn beoordeling te vens de uit de voorstellen voortvloei ende loonstructuur met inachtneming van de destijds na overleg met de stichting van den arbeid vastge stelde maatstaven. O De betrokken* partijen dienen blijk te geven er zich van be wust te zijn, dat de kosten der over een te komen verbeteringen van de lonen of andere arbeidsvoorwaarden niet in de prijzen mogen worden doorberekend. In beginsel dient daarbij te wor den uitgegaan van de in de bedrijftak of de onderneming te verwachten toeneming van de produktiviteit ge durende een toekomstige periode, die in geen geval de duur van de C.A.O. te boven mag gaan. 4 Het college zal welwillend staan tegenover meerjarige contrac ten. Het zal daarbij de voorkeur ge ven aan contracten, waarin wordt voorzien in opeenvolgende verbete ringen van de lonen of andere ar beidsvoorwaarden, die zijn afge stemd op de in de bedrijfstak op jaar basis te verwachten ontwikkeling van de produktiviteit. C Indien de door partijen in een be- drijfstak voorgestelde verbete ringen van de lonen of andere ar beidsvoorwarden zozeer de gemiddel de nationale stijging van de produk-. tiviteit overtreffen, dat daaruit naar het oordeel van het college bezwaar lijk te achten gevolgen, b.v. in ver band met de situatie op de arbeids markt, zouden voortvloeien, dan no digt het partijen uit, de voorstellen zodanig te herzien, dat de bezwaren worden ondervangen. Remmen. In een tijd van volledige of over matig grote werkgelegenheid zal het differentiatie-beleid met een grotere voorzichtigheid dienen te worden toegepast dan wanneer meer even wichtige verhoudingen heersen. Dit geldt eveneens in een periode van grote werkloosheid. De mate, waarin uit een oogpunt van coördinatie rem mend zal dienen te worden opgetre den, wordt derhalve mede bepaald door de werkgelegenheid. Indien besloten wordt tot een verkorting van de wekelijkse ar beidsduur van gemiddeld 48 uur tot gemiddeld 45 uur, dan dient de invoering te geschieden in het kader van een etappegewijze ver mindering. Onder bijzondere om standigheden, waarin voor bepaal de ondernemingen een verkorting van de arbeidsduur met 3 uur in- produktietechnische redenen de voorkeur zou verdienen boven een meer geleidelijke invoering, dan zal zulk een verkorting moge lijk zijn, mits daardoor geen ern stige moeilijkheden ontstaan voor andere ondernemingen of be drijfstakken. Staatssecretaris Roolvink beweerde, dat de komende voorstellen tot huur verhoging een kwart van de huizen- voorraad buiten beschouwing zal laten. Juist van dit deel van de wo ningvoorraad, oudere woningen dus, staat een aanzienlijk deel op het platteland! De bewoners daarvan zullen dus een extra voordeel van de compensatie genieten. De compensaties zijn overigens zo ruim gesteld, dat daaruit minstens een algemene positie-verbetering van 1,5 percent voortvloeit, zo vulde minister Van Rooy deze mededeling aan. Het hanteren van de „openbreek clausule" in collectieve arbeidsover eenkomsten zal over het algemeen alleen dan plaats vinden, indien bij voorbeeld contracten zijn gesloten gedurende de vrij recente loonstop. In die gevallen zou achterstand kun nen bestaan terwijl in redelijkheid kan worden aangetoond, dat verbe teringen zeer wel mogelijk zijn, C.A.O's, die onder normale omstan digheden zijn afgesloten zullen over het algemeen hun normale looptijd moeten hebben om de rust in de be drijfstakken te bewaren. De minister en de staatssecretaris beaamden bei den, dat de komende metaal-C.A.O. zekere zin een test-case zal zijn voor het nieuwe beleid. Deze overeenkomst zal echter geen „magneet" mogen eens om organisatorische en/of zijn voor andere bedrijfstakken. Tijdens een wolkbreuk zijn rond het middaguur grote delen van de laaggelegen Tilburgse binnenstad on der water komen te staan. Het be reikte in verschillende srtaten en op pleinen een hoogte van circa 50 cm. Terwijl de jeugd zich met deze watermassa's vermaakte bleven de ge volgen van deze watervloed uren lang een stempel drukken op het verkeer in en om de stad. Met man en macht was de Tilburgse politie uitgerukt om het verkeer om te lei den. Ze kreeg daarbij assistentie van de te hulp geroepen militairen van de Willem Il-kazerne. Intussen stroomde het regenwater vrijelijk huizen en kelders binnen zonder dat men staat bleek dit onheil af te wenden. Bij de brandweer kwamen meer dan 200 verzoeken binnen om kelders leeg te pompen. Men heeft van die zijde getracht door het plaatsen van schotten en het opwerpen van zand- dammen het onheil te verminderen. Door tijdig ingrijpen kan de brand weer op het tentoonstellingsterrein Roofovervaller in arrest Naar aanleiding van de vondst van een met bloed bevlekt kledingstuk ten huize van de 23-jarige B. J. te Spain- ruuim (Friesland) is deze jongeman ge arresteerd op verdenking van het ple gen van een roofoverval op de kas sier van de zuivelfabriek te Oosterlit- tens. De aangehoudene zou de vorige week in de zuivelfabriek de kassier tegen de grond geslagen hebben. De salarissen, die hij verwacht had, mee te kunnen nemen, vond hij niet. De arrestant heeft tot dusverre ontkend, iets met de overval te maken te heb ben. Vandaag is de jongeman voor de officier van jusitie te Leeuwarden ge leid. van „Het Hart van Brabant", dat al evenmin een grote hoeveelheid wa ter kon verwerken, een ramp voor komen. De dichte regen en het hoge water in de straten heeft geleid tot een aan zienlijk aantal verkeersongelukken in de stad zelf en op de buitenwegen. In vele gevallen weigerden de rem men hun diensten. Over het alge meen bleef de schade bij deze onge vallen, op enkele licht gewonden na, beperkt tot materiële schade. Pas in de loop van de middag is het verkeer weer enigermate op gang gekomen. De brandweer bleef echter nog uren lang bezig met het verwijdereh van water uit kelders en woningen. Prinses Beatrix met Jager Gelderland naar New York Prinses Beatrix zal in de Verenig de Staten de feestelijke 350ste her denking van Hudson's tocht met ,,D' Halve Maen" bijwonen. Op 11 september a.s. zal de prinses aan boord van hr. ms. onderzeeboot- jager „Gelderland" de haven van New York binnenvaren. Ze maakt de over tocht naar Amerika met de „Rotter dam" het nieuwste schip van de Hol land Amerika Lijn. Op de rede van New York zal prinses Beatrix dan op de Gelderlaind overstappen. De Gelderland, die onder bevel staat van kapitein-leitenant ter zee E. H. van Rees, zal op 8 augustus de haven van Nieuwediep (Den Helder) verla ten voor vlagvertoon aan Canada en de Verenigde Staten. Op deze reis zal het schip de 'haven van Ponte Del- gada, Halifax, Montreal, Quebec, New Port en New York aandoen. Het wordt op 26 september in Den Helder terugverwacht. o)0 JN LEIDEN HOE HET BEGON I „Sugar and spice* and all things nice that's what little girls are made of" \7olgens het oude Engelse rijmpje zijn kleine meisjes gemaakt van suiker en spijs en allemaal lekkere dingetjes, maar dat is uiterlijk. Klei ne meisjes kunnen ook zuur smaken en dat merk je pas als ze ronddar telen in je driekamerflat en ze laten hun zandvormpjes en schepjes over al in de kamer slingeren en je trapt op zo'n klein venijnig scherp voor werp met de blote voet. „Van wie is dat schepje?" „Van Lisi". „Laat ze het dan onmiddellijk op ruimen." We bemerken, dat dit vaderlijke toorn is. Het is een geheel nieuwe ge waarwording een harde boze stem te kunnen zetten tegen een meisje met twee onbedorven kijkers en deze kijkers dan met tranen te zien vul len. Want ziet u, ik ben een senti menteel mens. En twee vlechtjes en een paar ogen, die zich met tranen vullen doen me iets. Veel sneller waarschijnlijk dan voor een goed paedagoog verantwoord is. Het is ook allemaal een beetje moeilijk. Want ineens stonden ze vóór ons en tekenden voor tien weken: twee le vensgrote „suiker en spijs-meisjes, die naar verklaring van een collega die mééging om ze in ontvangst te nemen van het station waren: om op te eten rauw met een uitje. Twee Weense meisjes, die volgens de kaart aan een touwtje om hun hals, die zij trouwhartig door ieder een lieten inspecteren, Anneliese Robl en Elisabeth Fassl heetten. „Caritas", stond er boven die kaart, en daar speculeerden de kindertjes nu maar op, op de caritas of de lief de van de mensen, die ze bij een handje wilden nemen en binnen hun eigen vesting voeren. LJet was op 't oog een beetje lamen- tabel daar aan het station. Me vrouw Van Welie van het Leidse Huisvestingcomité stapte uit met een stoet kinderen, die allemaal in een afwachtende houding gingen staan. Sommigen namen als geroutineerde miniatuur-landverhuizertjes op hun koffers plaats. Anderen begonnen een potje te huilen. „Voor U heb ik twee meisjes'.' zei mevr. Van Welie tegen mijn vrouw en mij. We dachten dat we twee jongetjes zouden krijgen twee Poolse nog wel en we waren al teland gekomen bij twee deugnieten met bruinkijkers, die hetzelfde petje en hetzelfde jasje aan hadden, alsof een zorgzame moeder hen tegen bit tere scheiding wilde vrijwaren. De twee Poolse jongetjes werden twee Weense meisje? echte Wiene- rinnen, die volgens het liedje zo „lustig en zum küssen" zijn. Zij wa ren het allerbei. Zij stalen ons hart door de verloren blik, waarmee zij in de verte stonden te staren; door de vreugdeloze onverschilligheid, waarmee zij zich daarna door ons lieten begroeten en door het ver trouwen waarmee zij hun kleine han den in de onze legden. „Bist du müde?" Geen antwoord. „Musst du nicht nach's hoe heet 't ook weer, gehen?" Een zwijgend schudden van twee vlechtenhoofden. We wachten op de bus. De jongste, die Liese heet, naar zij ons eindelijk toevertrouwde, maakte al een paar huppelpasjes en dat was een goed teken. Zij heeft geen gecompliceerde natuur. ruis gingen ze zwijgend in een grote bank zitten; laat nu maar kommen wat komt, was kennelijk hun gedachten en wat doe je dan an ders dan een verhaaltje vertellen, om het ijs te breken, in dit geval een Marchen". Ik heb nü lak aan Duitse naamvallen, maar in het be gin wilde ik het nog zuiver houden en dus verbeterde ik wanneer ik sprak van „der Prinzessin" in „die Prinzessin" maar wat drommel, hoe is nu het geslacht van een „Zauber- Krone" en is het nu: „mit die Hexe of mit den Hexe". Ik weet het niet allemaal meer en ik maak me er ook nu niet druk meer meer over. Onze grote zorg was voor dit mo ment wat ze in Wenen tegen de „hoe heet 't ook al weer" van zojuist zeg gen. We gooiden de deur van het nut tige hokje wijd open en we stonden ervoor met de kinderen. „Wie heiszt das". „Sklo" roept het tweetal in koor. „Hè?" „Sklo!" Later ontdekken we, dat bedoeld wordt een nette '.fkorting van das Klosett. Te beginnen met dit woord werd ons vocabularium van liever lee uitgebreid. (wordt vervoled) LEX BRUINHOF Onderscheidingen voor ir J. J. G. van Hoek De Rotterdamligt klaar voor de eerste reis Het nie«we vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn Is nagenoeg gereed voor de overdracht. De boot heeft zijn proefvaart gemaakt en ligt nu in de Rotterdamse ha ven» waar de laatste hand gelegd wordt aan interieur en imehtoi—Foto: een kijkje in de rookaalon eente klasse. De zaak waar het gisteravond in de gemeenteraad van Voorhout om ging was té belangrijk om er mee te wachten totdat burgemeester Smol ders van vakantie terug zou zijn. I Daarom was er onder leiding van loco-burgemeester C. L. M. Prins een spoedeisende vergadering be- I legd met één agendapunt, t.w. een voorstel van b. en w. tot grondaan koop van de Gebr. L. Th. en A. J. Ruigrok alhier ter grootte van 2.37.30 ha, gelegen in de kom van het dorp aan de zuid-oostzijde. De aankoop van deze grond achtten b. en w. om meerdere redenen verantwoord. Al- I lereerst zal de mogelijkheid open ko- I men om de geprojecteerde verbin- gingstraten met het Kievitspark door I te trekken, tengevolg waarvan de ex centrisch gelegen bebouwing van dit park wordt opgeheven. Vervol gens wordt ook een stedebouwkun dig verantwoorde vergroting van de bestaande dorpskern verkregen. Het nieuwe uitbreidingsplan kan op in tensiever wijze worden gepland en de plannen om tot uitbreiding van bouwgrond te komen, (welke tot bij- na nihil was opgesoupeerd) zouden b. en w. hierin verwezenlijkt zien. In deze nieuwe wijk (zo spreken b. en d. in hun prae-advies) zullen 150 tot 155 woningen in de komende jaren worden gebouwd, variërend in alleenstaande woningen en 2 of 3 onder één kap. Het ligt niet in de bedoeling van b. en w. om deze grond aan één bouwondernemer te vorkopea. Ook aan partiouliaren en kregen, welke het geheel ten goede komt. Nadat waarnemend burgemeester C. L. M. Prins met het ambtelijk ge- kleine ondernemers. Hierdoor wordt een meer gevarieerde bouwwijze ver- bed geopend had, deelde hij mede dat de gemeenterekening '58 verblijdend vroeg klaar was en dat deze, na nog een enkele controle, aan de raad zal worden aangeboden. Vervolgens releveerde spreker, dat over de aan te kopen grond in een voorgaande geheime zitting reeds breedvoerig was gesproken. Thans was de eigenaar bereid gevonden zijn bloembollenland voor de geboden prijs aan de hand van een uitge bracht rapport van de Centrale Com missie voor de onteigeningsvergoe- dingen te Rotterdam. Deze commissie heeft de volgende berekening opge steld: verkoopwaarde der grond ad 1.75 per m2. Het geheel op 39.778. Hierbij de inkomen- of wel bedrijfs schade ad 139.378, dus zal dit per ceel de gemeente gaan kosten 179.156. De heer W. Borst meende, dat de vrijkomende arbeidstijd wel heel laag geschat was door de commissie. De heer Warmenhoven achtte het risico voor de gemeente nihil en gevoelde veel voor het voorstel, terwijl de heer G. v.. d. Tang vroeg of het col lege zekerheid had omtrent deze transaktie in de toekomst. Op een vraag van de heer P. Buck, welke de prijs zou zijn van deze nu door de gemeente te verkopen bouwgrond, bleek dit ongeveer op 25.per m2 te liggen. Met deze enkele vra- De voorzitter van het departe ment Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, speldt de scheidende directeur van Werninks beton maatschappij, ir J. J. G. van Hoek, de gouden medaille van de maatschappij op. gen was de raad bevredigd en werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Hier na sluiting. WARMOND VERTREK NAAR DE MISSIE Sinds maart van dit jaar verkeert pater Ireneus van Tongeren OFM in ons midden. Na 10 jaar in Brazilië gewerkt te hebben, heeft hij vakantie om zijn familie en vele vrienden en bekenden weer eens te kunnen ontmoeten. Ook dient deze tijd voor lichamelijk weer op peil te komen en nieuwe krachten te verzamelen voor de komende jaren van Missie- arbeid. Op 12 september zal pater Van Tongeren scheep gaan naar Bra zilië. Doch, alvorens Warmond weer voor 10 jaar te verlaten, komt hij bij allen nog even aankloppen om een bijdrage te vragen voor de on kosten van zijn terugreis. Zondag a.s. zal de missionaris onder alle H. Missen in de parochiekerk een be- delpreek houden. Hij vertrouwt ten- volle op de bekende vrijgevigheid van zijn dorpsgenoten. God zegene uw goedheid en offervaardigheid. Pater Van Tongeren wensen we nog mooie vakantiedagen toe! OEGSTGEEST Geslaagd Voor het staatsexa men Gymnasium-alipha slaagde de zer dagen de heer R. Schipper te Oegstgeest.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6