ie puzzelt et* meel Paradijsparade De Kleine weekelykse CRonycke Bijna de sigaar ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Horizontaal: 1. snoekbaars, 6. ri vier in Engeland, 11. streek in Oos tenrijk en talië, 12. vaarwel, 14. adel lijk landgoed in Friesland, 16. sulta naat aan de Perzische Golf, 17. ri vier in O. Azië, 19. haven op de N. O. kust van Labrador, 20. voetjicht, 22. stadje aan de samenvloeiing van Ahr en Rijn, 24. voegwoord, 25. voor zetsel 27. kath. encyclopedie (afk.), 28. rechten inbegrepen (afk.), 29. Turks bevelhebber. 31 vrouw van Jacob, 33. plechtige gelofte, 36. jaar (Lat.), 38. gem. in Z.-H., 40. gem. in Zeeland, 42. lieden van adel, 43. de maangodin, 44. werk van Ibsen, 45. net om patrijzen te vangen ,47. de fijnste vederen, 49. badplaats in Duitsland, 51. water in Utrecht, 52. aardsoort, 53. oud gewicht (afk.), 55. pers. voornaamwoord, 57. term bij het boksen (afk.), 58. ledger (af korting), 59. stadje op de 6 km. bre de landengte vande verbin ding van De Krim met Rusland, 63. meer in het Zwarte Woud bij de Feldberg, 66. zijtak Elbe, 67. zoon van Jacob, 69. vertelling, 70. bereide dierenhuid, 72. oude lap, 73 rivier in Rusland, 74. stad in de Rijnprovincie ten O. van de Rijn. 75. drassig, wa terachtig land. Verticaal: 1. een der Maccabeeën, 2. stad aan de Maros, 3. slaapziekte, 4. inhoudsmaatafk.), 5. geboorte plaats van Samuel, 6. zwak, 7. boom, 8. vuurspuwende berg, 9. inwendig lichaamsdeel, 10. rund, 11. hoofdstad van de staat Kansas. 13. muzieknoot, 15. Romeins dichter, Quintus DE WORM ALS LANDARBEIDER We hebben enkele we ken geleden met verba zing een paar vissers na gekeken, die met de fiets of op de brommer de polder introkken. We be wonderden hun vaste overtuiging, dat ze wel eens de grootste vis van hun leven zouden van gen. We hebben daaren tegen nooit gehoord dat hun optimisme beloond werd. Bij hevige warmte wil de vis toch niet bijten! Je staat er toch al van te kijken, dat vis bijt in zoiets als een worm: vies, glibberig, kronkelend en rood. Maar ook de vissen hebben een eigen keus. Voorn wil wel happen in 'n klein, vuurrood wurm pje; baars prefereert een meer volwassen worm en men heeft alle kans dat men paling na paling vangt als men een heel gezelschap aartsvaderlijke wormen met een stop naald aan een vlieger touwtje rijgt tot een ste vige peur. Die wormen laten dat allemaal maar toe. Ze behoren zeker tot de pri mitiefste dieren. Dat neemt overigens niet weg, dat ze behalve als aas een bijzonder nuttige taak verrichten. De wurm maakt de aarde geschikt om er onze gewassen op te verbouwen. Hij wringt zich door de aarde als een kleine boor en stelt daardoor lucht, regen en vorst in de ge legenheid, door te drin gen in de grond, die daardoor niet verstikt. Niettegenstaande het feit, dat een worm geen tanden heeft, boort hij zich al etend een weg door de aarde en ver werkt daarbij alles, wat er in de grond zit tot zelfs stenen toe. Het or gaan, waarmee hij dit doet is te vergelijken met de krop van een vogel. Hoewel de worm een wonderlijk dier is, kan hij niet aan het eten blij ven: zo nu en dan werkt hij zich met zijn staart naar de oppervlakte, waar hij uitwerpselen depo neert. Die bestaan uit fijngemalen aarde en vormen de fijnste humus. Onderschat u vooral niet de betekenis van dit ge- wurm. De beroemde Darwin schreef in 1882 een stu die over „het ontstaan van humus door de wer king van aardwormen". Hij publiceert hierin een waarneming volgens wel ke 125.000 wormen één hectare 10.000 m2) in de loop van 15 jaar be dekten met een laag van 10 centimeter van de fijnste en vruchtbaarste aarde bedekten. Die aar de werd door de beestjes van diep onder de op pervlakte omhooggehaald. Zelfs een stuk harde rotsgrond droeg na der tig jaar een laag aarde, waardoor een passerend paard de rotsbodem niet meer met de hoeven raakte. Naar ons idee zou deze aarde ook wel door andere oorzaken op de rots beland kunnen zijn. Niet alleen kauwt de worm zonder tanden, maar hij ziet ook zonder ogen en hoort zonder oren. Men moet de be grippen „zien'* en „ho ren' wel met een korrel tje zout nemen. Hij rea geert op de verschillen de kleuren licht en ook op andere trillingen. Blauw licht schrik* hem af en bij rood licht voelt hij zich prettig. Zeg niet, dat een wurm geen gevoel heeft en dat hij niet intelligent is. Wanneer men een worm in een T-vormig buisje laat kruipen, waarvan b.v. in het linker-zij- buisje een elektrisch con tact is aangebracht, waar door een zwak stroompje gesloten wordt als de worm het passeert, dan zal men zien, dat de worm, die éénmaal naar links is gekropen, in het vervolg steeds naar rechts het buisje verlaat.... De worm verplaatst zich door ringvormige spierbundels, die om het lichaam zitten beurtelings uit te rekken en weer samen te trekken. Daar door wordt de worm voortgeduwd, geholpen door de borstels, die zich opzij van zijn lichaam bevinden. Twee wormen planten zich voort, door uiteinden tegen elkaar te leggen. Er vormt zich dan een slijmring, waarin de eit jes worden gelegd. Deze ring verhardt tot een soort cocon, waarna de wormen zich lostrekken en huns weegs gaan. Na drie weken komen er jonge wormpjes uit, die dadelijk aarde beginnen te eten. Er bestaart wormen- kwekerijen. Daar verhan delt men wormen maar ook de cocons. In Ame rika kweekt men wormen in het groot op kweke rijen waar men wormen uitzet in cultuurbedden van voor wormen zeer geschikte aarde, die op de juiste temperatuur ge houden wordt. Ook krij gen de kwekelingen een speciaal dieet van blade ren, stro, mest en- andere lekkernijen. De wormen worden niet op de eerste plaats verkocht aan vissers maar op de eerste plaats wel om de boeren te hel pen bij het bewerken van het land. 17. lichaamsdeel, 18. latwerk, 21. zelfstandig rijk bij Makassar, 23. bij woord, 26. vruchtje, 29. jongens naam, 30. eilandje ten O. van de Mo- lukken, 31. evennachtslijn, 32. pro vincie in Achter-Indië, 34. Noors christenprediker in Groenland, 35. bloegever, 37. nieuw (Gr.); 38. Eu ropeaan, 39. gehucht onder de Dr. gem. Borger. 41. telwoord, 44. kort eindje buis met schroefdraad voor het verbinden van pijpen, 46. koor van zangers, 48. laakbare of schan delijke daad, 50. geit, 52. wilde ha ver, 54. plaat van een handpers, 56. schrobnet, 57. deel van het gelaat, 58. schrijfkosten, 60. verstand, 61. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 62. als veevoeder ge bruikt beetwortelmoes, 63. artikel van een wet, 64. zijtak Elbe. 65. vrouw v. Abraham, 68. bruto (afk.), 71. pauselijke encycliek, 73. voorzet sel. Ook onder degenen, die deze week een juitste oplossing inzenden op de hierbij gaande kruiswoordpuzzel, worden weer twee geldprijzen van vijf gulden verloot. Zij die naar een van deze prijzen willen meedingen, dienen er zorg voor te dragen, dat hun inzending voor donderdagmorgen, 12 uur, de PUZZELREDACTIE bereikt heeft. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. kapel, 6. klink, 11. baron, 12. Oss, 14. sneer, 16. anno, 17. Terek, 19. tere, 20. voorval, 22. Maarten, 24. en, 25. Teneriffe, 27. Lt, 28. berg, 29. Tödi, 31. worm, 32. ale, 34. rede, 36. bed, 37. organdi, 38. oer, 39. Belg, 41. ets, 42. slok, 45. mees, 47. smal. 49. as, 51. Antwer pen, 54. Ie, 55. stander, 57. aandeel, 59. Arad, 60. patat, 62. wiel, 63. No ren, 65. kam, 66. Verne, 67. Perth, 68. leges. Verticaal: 1. kanon, 2. Arno, 3. poorter 4. en, 5. tor, 7. L.S., 8. in trede, 9. neet, 10. kerel, 11. Bavel, 12. oele, 13. semi, 15. rente, 17. tang, 18. kaft, 21. vermogend, 23. aforis men, 26. relatie, 28. bodem, 30. idool, 31. web. 32. age, 33. Ens, 35. eek 40. Leander, 43. landweg, 44. Basan, 46. step, 47. spat, 48. telle, 50. strop, 52. wrak, 53. raam, 54. Leens, 56. Aare, 58. Eire, 61. tak, 64. N.T., 66. V. E. Het lot heeft aangewezen tot win naars van de twee prijzen, die wij de vorige week in het vooruitzicht stel den: de heer R. J. v. d. Krogt te Leiden en H. v. d. Zwaan te Lei- muiden. Ze zullen de prijs zo spoedig mo gelijk toegezonden krijgen. Bussumse baden mogen open blijven De beide zwembaden aan de Meer weg en aan de Huizerweg te Bus- sum mogen geopend blijven. Enige dagen geleden bleken de bassins in zodanige staat van vervuiling te ver keren, dat het gemeentebestuur uit veiligheidsoverwegingen overwoog de baden te sluiten. Een nieuw on derzoek naar de zuiverheidsgraad van het water heeft er nu toe geleid, dat de baden open zullen mogen blij ven. (Advertentie) Schoonmaakster viel door ruit Halsslagader doorgesneden De 32-jarige schoonmaakster Jan netje Nieuwendaal uit de Boogaard straat te Rotterdam verloor gisteren het evenwicht, toen ze bezig was, de ruiten te zemen van een kleuter school op het Prins Frederikplein. De vrouw viel met het hoofd door een ruit. Door brekend klas werd ze ern stig gewond aan de hals. Verschillende voorbijgangers en om wonenden, die het ongeluk zagen ge beuren, snelden te hulp. Een van hen, de heer E. Baardmans, begreep dat haar halsslagader geraakt moest zijn, toen hij het vele bloed zag, dat de vrouw verloor. Hij kneep de slag ader af en voorkwam daardoor ver der bloedverlies. In bewusteloze toe stand werd de vrouw naar het zie kenhuis gebracht waar haar bloed transfusie moesten worden toege diend. Hoerae, er is weer nieuws, 'k kan rustigh sitten broeyen op wat ick schryven sal en nu geen tyd verknoeyen aen al dat raer gedaes, dat ick de laetste keeren in myne weeck-cronyck heb moeten releveeren. Daer was de paardenmarckt in 't naebuurdorp Voorschooten, met braedery en feest, waer 't volck van heyt genooten. Ter paerdenmarckt? O neen, daer viel niet veel te kyeken omdat er slechts één paerd, een merrie, stond te pryeken. Meer paerden waeren er op het concours in Leyden, maer dat kon jammerlyck gantsch Leyden niet verblyden. 't Publiq e liet gaen versteek, dat was niet opgekommen, er was meer paerd te sien dan Leydsche menschendrommen. Neen, dan in Stompwijck, daer wasset vyfftich jaeren geleên dat daer het paerdenfeest syn wellevaeren begon. Er was, veel schoons te sien aen ruyters en acn dieren, genoegh om nogh een keer soo'n halve eeuw te vieren. Noordwyckerhout moeten we dees' weeck weer noemen, daer was een fraeye show van beelden en van bloemen. De bloemen waeren schoon en schoon waeren de beelden, die in Noordwyckerhout het oogh van veelen streelden. Ons Leyden wierd dees weeck flinck by do neus genoomen, daer is op eenen dagh een „vreemdelingh" gekoomen. Een Leydsche Enghelsman heyt hier de saeck bekeecken; hoe, waer en wat: is uyt de crant geblee:ken. Het leeven is niet quaed; het is maar het „beleeven" van dit, ons aerdsch bestaen, dat ons soo veel kan geeven in 't groote en in 't cleyn. Laet ons daerom verheughen, al synder dinghen soms die heelemaal niet deughen. Kyck daer maer ooverheen, wilt daer niet oover praeten en sulcke saecken in hun eyghen waerde laeten. Wie 't schoone puurt uyt dreck, die wil sich niet verbaesen om nu end dan oock wat gerinckel in de glaesen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. BEROEP INZAKE ROYEMENT ALSNOG ONTVANKELIJK VERKLAARD. Het beroep, dat de afdeling recto raat Scharn van de KVP indertijd heegt ingesteld tegen de vernietiging door het kringbestuur Limburg, van haar besluit tot royering van de heer J. Ensinck, fractievoorzitter in het Maastrichtse gemeenteraad, is door het hoofdbestuur van de KVP als nog ontvankelijk verklaard. Het zal in september behandeld worden. In eerste instantie had het hoofdbe stuur dit beroep niet ontvankelijk verklaard, omdat het meende dat het te laat was ingediend. De afdeling Scharn zou namelijk in haar beroep schrift wel de datum hebben ge noemd waarop het kringbestuur zijn vernietigingsbesluit nam maar niet de „Dat is toch te geektelkens als ik groente in de soep heb gedaan eet hij het meteen op." „Neemt u me niet kwalijk, me vrouw, mar ik dacht, dat het venster gesloten was." Met extra voorziening. „Mijn handen zijn schoon, papa, maar misschien zijn uw brilleglazen wat vuil. „Kunt u misschien nog eens wat later bellenMijn man is op het ogenblik buiten de tuin aan het spit ten." „Kunnen we niet in een andere ka mer gaan schaken?" veertien dagen later vallende datum, waarop dit besluit ter kennis van de afeling was gebracht. Dat bleek later een vergissing te zijn: het afdelings bestuur had de laatstbedoelde datum, die als begindatum van de beroeps termijn geldt, wel in zijn beroep schrift genoemd, zodat er van een overschrijding van de termijn geen sprake was. Een bekende Rotterdamse scheep vaartman was dezer dagen naar Schoonhoven getrokken om er te gaan snoeken. Daarvoor ging hij een eindje het waterrijke land in om er zijn hengel uit te gooien. Dit was al enige malen gebeurd en er was zelfs al een snoek van toegestane afmeting op de wal gehaald, toen een belang stellend voorbijganger bleef staan en met de gebruikelijke vTaag startte „of ze nogal bijten wilden". Het ge sprek verliep zo vlot en gezellig, dat de scheepvaartman er toe kwam, een sigaartje aan te bieden. „Dat wil ik wel" zeide toekijker, „maar liever heb ik het hele doosje". Onze visser keek even verbaasd, maar aangezien de vraag niet bru taal gesteld werd, en de visser heus wel een doosje kan missen zonder dat daarmee zijn voorraad sigaren was uitgeput, streek hij de hand over het hart en reikte het doosje over. Nog verbaasder was zijn blik, toen hij een ogenblik later het doosje terug ontving, waarin slechts één sigaar ontbrak. „Veel succes", zei de kijker en tippelde verder. Onze visser keek de verdwijnende man na, keerde het doosje om en om en las toen op de onderkant met inkt geschreven: „Hierbij verleen ik voor vandaag vergunning om in mijn ge pacht viswater te vissen". De onder tekening ontbrak niet. „SEVEN SEAS" VESTIGT ZICH OP SCHIPHOL. „De onlangs opgerichte Amerikaan se charter-maatschappij „Seven Seas Airlines", met hoofdkantoor te New York, zal zijn operationeel centrum voor Europa in Nëderland vestigen", aldus deelde de heer Raymond T. Grainer, vice-presic.ent van deze maatschappij, tijdens een bezoek aan Schiphol mede. In augustus zal met de werkzaam heden worden begonnen. Voorlopig zal „Seven Seas" in de stad Amster dam een bureau inrichten, maar te gen het einde van het jaar als het voomalig atoomgebouw geheel is in gericht, zal men op Schiphol over een vijftal lokalen de beschikking krij gen. Het herhaalde machtige applaus begon haar mooie voornemen te ver zwakken. Wat, als Linda nog toch een succes zou worden? Dat succes zou haar tot de schitterendste ster aan het Braodway-firmament maken. Daarna was alles mogelijk, alles. Waarom kon ze niet allebei hebben, Gerry en een carrière? Andere ac trices waren ook getrouwd en had den hun werk voortgezet, zoals Gerry zelf als argument gebruikt had in de eerste dagen van hun vriendschap. Als ze eenmaal getrouwd waren zou ze in staat zijn hem van de waarheid daarvan te overtuigen. Toen ze uit Atlantic City vertrok ken, waren ze allen in een stralend humeur en basoluut zeker van het succes. Charlie had gezegd: „Als we het ding niet oyer een jaar nog spe len, wil ik het manuscript opeten". En, terwijl ze nu in de coulissen stond te wachten op het wacht door Reita Lambert der LIEFDE woord, wist Lola dat het best moge lijk was, dat Linda het over een jaar zou doen, misschien zelfs twee. Er waren reeds geruchten over het stuk tot in de 9tad doorgedrongen en Broadway voorspelde al succes. De lucht van de schouwburg leek zelfs geëlectriseerd door de spannende verwachting van een succes. Lola kon Paul en Elsie horen spre ken. Mooie zinnen, kort, raak, leven dig, zonder één overtollig woord dat het effect zou kunnen bederven. Dat kon men nu van het hele stuk zeg gen. Het was zo veel eenvoudiger en beknopter geworden, dat het een ge voelig, levend iets leek, dat door één verkeerd woord of één verkeerd ge baar vernietigd kon worden. En Lola wist, dat zij hét in haar macht had dat verkeerde woord te spreken of dat verkeerde gebaar te maken. Twee dagen was ze dit nu al van plan, omdat ze wild jaloers was en het grootste verdriet van haar leven had leren kennen. Ze wist, dat haar enige kans om Gerry weer voor zich op te eisen daarin bestond, dat ze Linda bedierf. Hij had te lang van haar gehouden, zijn eergevoel was te streng, dan dat hij haar bij een neder laag in de steek zou laten. Ze zou hem in den beginne door medelijden aan zich binden. Maar langzamerhand zou hij Doxie vergeten en haar op nieuw liefhebben. Ze had dat alles overdacht. Ze had in werkelijkheid over bijna niets an ders gedacht. Er was een dramatische toets in het plan, die haar beviel. Als ze Linda vanavond tot mislukking doemde, zou dat ten slotte haar beste rol, haar grootste triomf zijn. En eens zou ze Gerry de waarheid vertellen. „Ik deed het voor jouik deed het uit liefde voor jou". Nu zei Elsje het wachtwoord. De crisis was er. Charlie Ransome die zijn ster angstig gadesloeg, zag, hoe gespannen en stil ze daar stond. Op datzelfde ogenblik lag Gerry languit op zijn bed naar de zoldering te staren. Nadat de troep die middag het hele stuk nog eens gerepeteerd had om aan de nieuwe schouwburg te wennen en de acoustiek te pro beren, was hij dadelijk naar zijn woning gegaan. Hij was zo moe ge weest, dat zelfs zijn botten pijn de den. Hij had een heet bad genomen en daarna een koude douche, een schone pyama en zijn kamerjasje aan getrokken en was tenslotte op bed gaan liggen. Nu was het afgelopen en nu kon hij rusten. Nu kon hij het aan het ge luk overlaten, hij zelf kon niets meer doen. Maar hij kon geen rust vinden. Zijn lichaam was stijf en zijn ge dachten waren even verward als het manuscript van Linda, toen hij en Charlie het eindelijk genoeg met aan tekeningen bekrabbeld hadden. Hij had Ni gezegd, dat hij de première niet zou bijwonen. „Ik kan het niet, Niik zal het niet doen". Wel, hij had woord gehouden. Maar hij had een innerlijke strijd moeten voeren om het niet te doen. Hij had expres zijn rok niet aange trokken. Hij had van het restaurant beneden een maaltijd naar boven laten komen, maar hij was niet in staat geweest meer dan een paar happen te eten. Hij had, hij wist niet meer hoeveel koppen koffie gedron ken. Hij had zijn gezicht van de klok aan de muur afgewend en zijn hor loge in een la van het schrijfbureau gestopt. Maar hij moest naar de klok kijken ^n denken: „Wel, ze moeten zich nu gereed maken". En hij kon de jonge stem van de toneelknecht horen, die de kostbare minuten af telde. Hij wist, dat de zaal uitver kocht was en om half negen begon hy zich voor te stellen, hoe de eerste mensen op hun plaatsen gingen zit ten en hun programma's begonnen te lezen. Zenuwachtige oude dames die er zeker van willen zijn, dat ze niets missen; en mensen, die een beetje willen praten voordat het scherm omhoog gaat; en onbelangrijke men sen die op tijd willen zijn om de be langrijke mensen te zien, voordat de lichten in de zaal langzaam uitgaan. De belangrijke mensen zouden na tuurlijk allemaal te laat zijn. Ze hadden geen medegevoel voor de spe lers, geen medegevoel voor wie dan ook. Ze zouden langs de anderen schuiven en zich zo luid verontschul digen, dat het boVen op het schel linkje te horen was, met hun bont ruisen en met hun juwelen rinkelen. Ni en Doxie zouden op tijd zijn. Het was werkelijk ontroerend van Ni, dat hij nog voor het meisje zorgde, dat hij wilde hebben en dat hij niet kon krijgen. Ni beantwoordde niet aan de voorstelling, die men zich gewoonlijk van een held maakt, maar hij had dit gedragen als een held. Vreemd, dat hem dit juist over komen moest bij een meisje als Doxie. Doxie. Ze had Ni's millioenen niet gewild en dat was net iets voor haar.1 Dat was vreemd en dom en lief. Ze zou er vanavond lief uitzien. Wat zou ze dragen? Zeker niet die kadetjes- hoed. Op premières droeg je geen hoeden. Als Linda een succes werd, kon ze een andere hoed kopen.... tien desnoods. Misschien zou ze een grote hoed kopen met bloemen er op. Dat soort hoed, dat bij een gezicht als dat van Doxie paste. Vreemd, hij kon aan haar nu meer als aan een herinnering dan als aan een werkelijkheid denken. In die vreselijke uren, toen hij geloofde dat ze met Ni zou trouwen, had hij ge dacht, dat hij van het leven geen verdere gunsten meer zou eisen, als het hem lukte haar daarvan te red den Toen hij te weten kwam, dat ze zich zelve gered had, leek dat een antwoord op zijn bede en een uitda ging om zijn gelofte gestand te doen. En hij had er zich aan gehouden. Hij wilde nu alleen dat Linda een succes zou worden. Dan zou Doxie veilig zijn. Eens zou de liefde wel in haar leven komen en dan zou ze zo ge lukkig worden als hij het haar toe wenste. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3