S)e CeidóeSoti/fcci/iit Speculaties over Chroesjtsjefs bezoek aan de V.S. Geen vooruitgang te Genève (Ihaoi De verwachtingen nemen steeds toe De eerste prijs van hei Corso Pauselijke Encycliek weer i ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG N Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 in Laos Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w, f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes (1.50. Te Genève nemen de speculaties over een bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. toe. Waarnemers zijn van oordeel dat in een dergelijk geval pre sident De Gaulle en premier Macmillan zich bij president Eisenhower en de Sowjet-leider kunnen voegen voor een topconferentie. De Amerikaanse woordvoerder zei evenwel niets hieromtrent te weten. Negen Amerikaanse gouverneurs, die onlangs een bezoek aan de Sowjet- Unie hebben gebracht, hebben vrijdag bij president Eisenhower er op aan gedrongen, premier Chroesjtsjef uit te nodigen, zo spoeding mogelijk een bezoek aan de V.S. te brengen. DE POLITIEK VAN HET KREMLIN VERANDERT NIET OPRECHTE VRIENDSCHAP De gouverneurs, die het dagelijks bestuur van de organisatie van gou verneurs vormen, gaven in een rap port over hun bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie als hun mening te kennen, dat er een oprechte en spontane vriendschap van de zijde der Russen voor het Amerikaanse volk bestaat. Zij drongen aan op meer uitwisseling van personen en nieuws. Verscheidene Britse bladen gaan in op de speculaties omtrent een mo gelijk bezoek van premier Chroesj tsjef aan de V.S. De Geneefse correspondent van de Militairen naar Nieuw Guinea I^ort voor zijn nogal sensationeel af- treden heeft minister- Van den Bergh het nog mogelijk gemaakt, dat dienstplichtige soldaten naar Nieuw Guinea kunnen worden uitgezonden. Men herinnert zich misschien nog, dat indertijd bij de bedreigingen, die Soekarno uitte ten aanzien van een aanval op Nieuw Guinea, het door de regering noodzakelijk werd geacht het aldaar gelegerde korps mariniers die wél mochten worden uitgezon den te versterken. Minister Staf nam daartoe toen het initiatief, maar hij had er niet aan gedacht, dat de laatste wijziging van de Grondwet een leemte had veroorzaakt in ver band met de benodigde toestemming der Staten Generaal. Met de hand op de Grondwet kon den dus geen dienstplichtige mili tairen naar Nieuw Guinea worden uitgezonden tenzij, dat zij vrijwillig zouden gaan. Er zat toen niets anders op dan een wetsontwerp in te dienen, waar bij uitzending van militairen naar Nieuw Guinea zou worden goedge keurd. Minister Staf heeft dat nog gedaan en minister Van den Bergh heeft dit wetsontwerp nog moeten verdedigen. Het wetsontwerp is nog door het kabinet-Drees ingediend en het is interessant te ervaren, hoe nu nog op de valreep in de Eerste Kamer er door de P.v.d.A. allerlei bezwa ren tegen dit ontwerp zijn ingebracht Deze bezwaren waren er blijkbaar niet, toen de socialisten nog mede aan het bewind waren. Toen werd er een compromis bereikt, waartegen de Eerste Kamer zich bij de behan deling van dit wetsontwerp nu ver zette. Nu is dat in de korte tijd, dat de socialisten buiten de regering staan, al meer vertoond, maar nu waren de argumenten toch wel erg gezocht. tij was, ging zij met dit wetsont werp accoord. Nu zij uit de rege ring is verdwenen, komt zij in de Eerste Kamer met allerlei bezwaren aandragen. Wij willen niet zeggen, dat de P.v.d.A. die uitzending van militai ren naar Nieuw Guinea nu zo heer lijk vond. Politiek kon zij dat moei lijk toejuichen met het oog op de arbeidersgezinnen, van waaruit jon gemannen naar i ieuw Guinea zou den worden gezonden om dienst te doen. Maar de socialistische minis ters gingen er toch mee accoord. Zij stippelden een beleidslijn uit, die nu ineens door de socialisten in de Eerste Kamer werd losgelaten. Wij hebben zo het gevoel, dat men dat niet zou hebben gedaan, als de P.v.d.A. nog deel van de regering zou hebben uitgemaakt. De P.v.d.A. is nu in de Eerste Kamer op zijwe gen uitgeweken. Terwijl van rechtse zijde werd betoogd, dat men in zijn opvatting dienaangaande niet was veranderd, werd van de zijde van de P.v.d.A.-fractie als argument naar voren gebracht, dat men in het ver leden herhaaldelijk op ombuiging van het Nieuw Guineabeleid had aan gedrongen. Natuurlijk: het is bekend, dat de P.v.d.A. het beheer over N; :uw Gui nea liever had willen internationa liseren. De heer Burger heeft daar over in de Tweede Kamer geen twij fel laten bestaan. Het is óók begrijpelijk, dat een partij in bepaald omstandigheden bepaalde concessies doet. die zij niet „Times" schrijft, dat men er te Genève niet meer aan twijfelt, dat Chroesjtsjef binnenkort door vice- president Nixon zal worden uitge nodigd naar de V.S. te komen. De Geneefse correspondent van de „News Chronicle" zegt, dat men te Genève verwacht, dat de Sowjet- premier binnen twee tot drie maan den in het Witte Huis en president Eisenhower in het Kremlin zal zijn geweest. De „Manchester Guardian" merkt op, dat de geruchten over een e- zoek van Chroesjtsjef aan de V.S. de conferentie va ministers van bui tenlandse zaken overschaduwen. Het blad is van mening, dat grote veran deringen in de houding der partijen te Genève daardoor onwaarschijn lijk zijn, maar tegelijkertijd zou het gevaar van vergroting der spanning als gevolg van het ontbreken van overeenstemming er door worden verkleind. De „New York Herald Tribune" ziet enige voordelen in een bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. en van president Eisenhower aan de Sowjet- Unie, maar het waarschuwt ervoor te veel belang te hechten aan „der gelijke uiterlijke manifestaties van vriendschap" De politici van de Sowjet-Unie komt tot uiting in de reizen van haar leiders. Chroesjtsjef heeft vrijwel evenveel gereisd als president Soe karno van Indonesië, maar zijn rei zen hebben geen invloed gehad op de harde kern van het denken en han delen van het Kremlin. Indien Chroesjtsjef hier komt, laten wij hem dan beleefd ontvangen, maar voor aanwijzingen voor wat de Russen werkelijk in de zin hebben is Berlijn de plaats waarnaar men moet kijken. Er is weer inkt in Engeland De Engelse drukkersvakbonden en werkgevers hebben vrijdagavond overeenstemming bereikt over een oplossing voor het drukkersconflict, dat ruim zes weken lang vierduizend drukkerijen en 1100 provinciale kran ten stil legde. De nachtploegen zullen woensdag weer aan het werk gaan en de dag werkers donderdag. Tien vakbonden en 150.000 werknemers waren bij dit conflict over werktijden en salariëring betrokken Men schat dat de staking aan werkgevers, werknemers en vak bonden ongeveer 30 miljoen pond sterling heeft gekost. Men is het eens geworden over een salarisverhoging va vier »n een half procent en een bekorting van de werkweek met anderhalf uur tot 42 uren. Oorspronkelijk hadden de vakbon den tien procent loonsverhoging en een veertigurige werkv eek geëist. Tsjo Bong Am, oud vice-voor- zitter van de nationale vergadering van Zuid-Korea, is vrijdagmorgen in Seoel opgehangen. Enkele maanden geleden werd hij wegens spionage ter dood veroordeeld. Tsjo Böng Am is twee maal tegenstander van Syngman Rhee geweest bij presidentsverkie zingen in Zuid-Korea. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het heilig afsterven van de H. Pastoor van Ars heeft Paus Joannes XXIII een encycliek het licht doen zien, waarin hij enige aspecten van het priesterleven behandelt. De en cycliek begint met de woorden „Sa- cerdotii nostri primordia" en is ge dateerd op 1 augustus 1959. In het eerste deel van zijn rond schrijven stelt de Paus de H. Jean Vianney, pastoor van Ars, tot voor beeld der priesterlijke ascese. De armoede, kuisheid en 'gehoorzaam-1 heid van de H. Pastoor van Ars bie den Paus Joannes XXIÏI gelegenheid met nadruk erop te wijzen, dat deze deugden voorbeelden mpeten zijn voor de hedendaagse priester. In het tweede deel v?m de ency cliek heeft de H Vader het over. het gebed en de eucharistische vroom heid van de H. Pastoor van Ars. De H. Vader wijst er daarbij op, dat het gebed van de H. Pastoor van Ars vooral een eucharistische gebed ge weest is, en herinnert de priesters aan de betekenis van de. H. Eucha ristie voor hun leven en hun ambt. De H. Mis dient in het bijzonder de voornaamste bron van hun persoon lijke heiliging te zijn. Het derde deel van de encycliek is gewijd aan de zielzorgelijke ijver van de H. Pastoor van Ars, wiens voorbeeld blijvende en algemeen; geldende waarde heeft. In aansluiting hierop wijst de Paus dan op de behoefte der wereld aan priesters. De gezinnen roept Hi, op om met vreugde en dankbaarheid hun kinderen af te staan voor de dienst der Kerk. Zes negers zijn vrijdag in een mijn nabij Carletonville gedood toen een defecte goederenlift op de bodem van een mijnschacht te pletter viel. Negen arbeiders werden zwaar ge wond. Zo nu en dan gleed een bleek zonnetje vanmorgen rond twaalf uur langs de wagens, die stonden opgesteld voor het bloemencorso gewijd aan „Hare Majesteit de Vrouw" dat om twee uur van start ging voor een tocht van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden. Een van deze wagens stelde voor „Miss Holland", een smakelijk arran gement van de fa. v. d. BergSmit uit Noordwijkerhout, dat werd aange boden door de coöp. Boerenleenbank te Rijnsburg. Let op de ooievaar, het karrewiel en de mooie schikking zon nebloemen op de achtergrond. .Miss Holland" wordt op de planken gezet door mej. Ravensteijn. Einde rood bewind Kerala in De Indiase president, Prasad, heeft vrijdag een eind gemaakt aan het communistisch bewind in de staat Kerala. Op advies van premier Nehroe en „Thee" leverden niets op De „werkthee", die de ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" vrijdag ten huize van Gromiko hebben gehouden, heeft geen enkele vooruitgang opgeleverd, zo is na af loop van westelijke zijde verklaard. Het Sowjetpersbureau Taas was iets positiever. Het meldde, dat er, zo als reeds eerder duidelijk was geworden. ,een toenadering tussen de standpun ten is, maar dat de westelijke mo gendheden ten aanzien van de voor naamste kwesties hun oude standpunt blijven innemen, waardoor het berei ken van een akkoord wordt bemoei lijkt". De twee partijen waren het er ech ter over eens, dat de deskundigen, die tevoren van gedachten hadden gewis seld over technische kwesties betref fende een eventuele tussentijdse re geling van het vraagstuk-Berlijn, op geen enkel punt tot overeenstemming zijn gekomen. Er is geen nieuiwe bijeenkomst van gesteld. Zaterdag zal Gromiko aan de lunch de gast van Herter zijn. Mis schien zal er dan een besluit over een nieuwe vergadering worden genomen. Duitse bezorgdheid weggenomen. De Sowj et-woordvoerder was van oordeel, dat de politiek van de West- Duitse bondskanselier Adenauer „een steeds zwaardere last voor de Weste lijke deelnemers aan de conferentie wordt". Hij zei dit naar aanleiding van het feit, dat de Bondsrepubliek eer der haar bondgenoten had gewaar schuwd tegen concessies te elfder ure, in het bijzonder op het punt van het garnizoen in West-Berlijn, omdat Bonn zulks als verraad zou beschou wen., De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, was vrijdag aan het middagmaal de gast van von Bren- tano, die ook minister Herter van de V.S. had uitgenodigd. Brandt ver klaarde na afloop, dat ,,als er ooit be zorgdheid over de houding van het Westen in de kwestie Berlijn is ge- meer wenst te doen, als die omstan digheden zich hebben gewijzigd. Maar dan had men dit eenvoudig moeten zeggen. Men had moeten zeggen: toen kon den wij niet anders, cmdat politiek nu eenmaal de kunst van het bereik bare is, van het geven en nemen, maar nu ligt de situatie anders. En wat ziet men nu? Dat men zich begeeft op zijwegen. Dat men zich hieruit probeert te redden met staatsrechtelijke, maar gezochte ar gumenten. Om aan de goedkeuring van deze wet, waarmee de P.v.d.A. het nooit eens is geweest, maar He zij gehol pen heeft in te dienen, te onkomen, zegt men nu ,dat deze wet een Rijks wet is, die niet kan woorden aange nomen zonder de goedkeuring van de vertegenwoordigers van de Antil len en Suriname. Het is mogelijk. Staatsrechtelijk zou 'lat moeten wor den uitgezocht. Maar ieder onbevoor oordeeld mens zal beseffen, dat dit al leen maar aangegrepen werd als een uitwijkmogelijkheid en dat men beter recht door zee had kunnen gaan. de ministers of de deskundigen vast- weest, die niet langer bestaat". diens regering vaardigde hij een pro clamatie uit, waarbij Kerala recht streeks onder presidentieel bestuur werd geplaatst, de wetgevende ver gadering werd ontbonden en op dracht gegeven werd zo spoedig mo gelijk algemene verkiezingen te houden. De Indiase communistische partij heeft onmiddellijk een oproep gedaan voor het houden van een vreedzaam protest in het hele land op maandag a.s. Zij noemde het heenzenden van de regering in Kerala „een aanval op het parlementaire stelsel en de democratie". De oppositieleiders in Kerala heb ben hun campagne tegen het com munistisch bewind afgelast. In de afgelopen zes weken zijn zestien mensen omgekomen, een paar hon derd personen gewond en 100.000 gearresteerd bij botsingen met de* politie. De oppositie beschuldigde de com munisten van wanbestuur en on rechtvaardigheid; de Hindoes en de Rooms-Katholieken organiseerden een actie tegen de communistische pogingen om toezicht op de scholen uit te oefenen. van 35 tot 45 mm in De Bilt en op de vliegvelden Deelen, Twente, Gilze-Rijen, van 45 tot 55 mm op de vliegvelden Schiphol, Soesterberg, Woensdrecht, Rotterdam, Eindhoven en Zuid-Limburg. Inmiddels is er ook op dc oceaan een belangrijke wijziging in de cir culatie gekomen, waardoor de de pressies een noordelijker baan gaan volgen en op grote afstand van ons land blijven. Een rug van hoge luchtdruk krijgt daardoor gelegenheid zich over West- Europa uit te breiden. Samenhan gend daarmee zal de temperatuur morgen wat hoger worden, terwijl er geen regen van betekenis meer zal vallen. Dit nummer bestaat uit 12 nagina'i Bestendiger weer het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het lagedrukgebied, dat overvloe dige regenval in Nederland heeft ge bracht, trekt in oostelijke richting weg en vult bovendien op. Tot van ochtend 7 uur zijn er de afgelopen week in totaal de volgende hoeveel heden op de waarnemingsstations afgetapt: van 15 tot 25 mm in IJmui- den, Ramspol, Eelde, Hoek van Hol land en op Terschelling, van 25 tot 35 mm in Den Helder, Vlissingen, en op de vliegvelden Leeuwarden, Ypenburg, Valkenburg en Volkel, Na schikken en binden een gooi en smijtfestijn Het hoogtepunt van het jaarlijkse bloemencorso op het Engelse Kanaaleiland Jersey wordt gevormd door het gevecht aan het einde van de optocht, waarbij toeschouwers en deelnemers elkaar naarstig met bloemen bekogel, waarbij zij de fraaie praalwagens grondig aftuigen. Het ziet er op het eerste gezicht nogal wild uit, maar het aantal blauwe plekken schijnt practisch nihil te zijn. - (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwak ke tot matige wind tussen noordwest en west. 2 Aug.: zon op 05.01; onder 20.30; maan op 03.03; onder 18.46. 3 Aug.: zon op 05.03; onder 20.28; maan op 04.01; onder 19.24. Hoogwaterstanden 2 Aug.: v.m. 1.57; nam. 2.24. 3 Aug.: v.m. 2.38; nam. 3.03. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MALLORCA LISSABON licht bew. zwaar bew. half bew. regen geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. mist licht bew. onbew. regen regenbui regen regen haf bew onbew. licht bew. regen onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. Korreltje De mens groeit naarmate hjj een hoger doel nastreeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1