KLIEKJES van KIEKJES ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COVRANT PAGINA 10 Keesie kon Dorus-iruiiienieiverdraqen Vrijdagmorgen stapte de heer J. Louwman, directeur van het dierenpark Wassenaar, met aan zijn hand de driejarige chimpansee Keesje een groot warenhuis binnen. Keesje had een nieuw zomershirt nodig en al gauw was een flatteus truitje uitgezocht Toen Keesje echter een ritje maakte op het mechanische paard begon het truitje hem te knellen. Met een enorme zwaai gaf hij het kledingstuk een andere bestemming; Nw. Guinea expeditie overhandigt rapport aan de regering Prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de stichting „Epxeditie Nederlanuds Nieuw-Guinea" heef gisteren aan de het wedervaren van de expeditie naar regering een nota overhandigd over het Sterrengebergte tot nu toe. Aan de hand van deze nota zal de regering bepalen of zij al of niet verdere fi nanciële steun aan de expeditie zal toezeggen. Ook scheepsbouwer C. Verolme zal naar aanleiding van de nota van dr. Lam bepalen, tot hoever zijn steun aan de expeditie zal gaan. De voor zitter van het stichtingsbestuur heeft voorts medegedeeld, dat de beslissing is genomen dat de Franse filmploeg van de ceneast Caisseau geen opna men zal maken in Nieuw Guinea in samenwerking met 'de Nederlandse expeditie. Gistermiddag hebben de weten schappelijk leider op Nieuw Guinea en dr Lam nog telefonisch contact met elkaar gehad. Dr. Brongersma vertelde daarbij, dat de geoloog Bar nog een maand langer bij de expe ditie zal blijven, dan oorspornkelijk het plan was. 'i HOORNTJE X X X F EN DEZER DAGEN heeft de po- litie van Noordwij k uitgebreid beslag gelegd op de Leidse dagbla den. Niet dat ze niet meer mochten verschijnen, o nee. Maar de redac tionele kolommen droegen dit maal een sterk politieel karakter door een publikatie met de omvang van een flink verslag. We kunnen niet zeggen, dat er draad in het verhaal zat, de taal was niet zo zeer bloem rijk, doch de hoofd personen boeiden bepaald wel. Elk jaar komt dit proza in de krant terug, maar deze keer werden we toch geïmponeerd door de uit de kluiten gewassen lijst van „Gevon den Voorwerpen", die in het Noord wij kse politiebureau liggen opge hoopt. „Waar laten ze die spullen?" is het eerste wat men zich afvraagt als men zijn oog laat gaan over de met brillen, sleutels, zwembroeken en portemonnaies bezette krante regels. Wij kennen het kantoor van de H. Hermandad in Noord wijk niet, maar we kunnen ons voorstellen, dat de leerlingen van deze heilige er geen gat meer in zien. „We hebben gewoon geen armslag meer", zei ons laatst een nerveuze agent. „De gangen en vertrekken liggen mudjevol; in het begin zwom men we er ons door heen, maar ook dat gaat niet meer en we mogen nog blij zijn als we 's morgens de voor deur open krijgen. Waar de mensen hun verstand hebben mag Joost we ten". Dit laatste sloeg waarschijnlijk op hen, die in het zomerseizoen het strand bevolken, want de overigens forse man, die thans enigszins van zijn stuk gebracht bleek te zijn, wees nadrukkelijk naar zijn voorhoofd toen een gebruind persoon in drank etiket jeshemd vroeg of de agent mis schien een rose-paarse hoofddoek (met hondekoppen) had gevonden. „Zo gaat dat nu al dagen door, ik kan er werkelijk niet langer tegen op", fluisterde de overheidsdienaar met onvaste stem. Zijn mondhoeken trilden even terwijl hij een knoop van zijn uniformjasje trachtte te pul ken. We namen het hem niet kwa lijk. „Peuter maar rustig door, hoor", zeiden we bemoedigend, dat knapt vast wat op". Er zijn per slot om heel wat minder zenuwslopende re denen knopen gesneuveld, dachten we. Het is dan ook wel grijs. Het is heel goed mogelijk, dat iemand voor de grap z'n portefeuille met 150 laat liggen, of een zwart colbertjasje. En gouden dameshorloges, schoenen en trouwringen legt men blijkbaar ook nog wel eens nonchalant naast zich neer. Maar we fronsen het voorhoofd als we zien, dat er een pak Sunil is vergeten, of dat men een loonstrook- je van de Ned. Heide Mij laat slin geren. of een jonge poes en een ko nijn (Havanna, bruin). Wie gaat er nu in 's hemelsnaam met een red dingsboei geel en groen) of een vat Heinekens slepen en laat het dan liggen? Welke eend laat er nu z'n zwemvliezen achter of voelt zich nog happy zonder bovengebit? En dan, vragen we ons in alle oprechtheid af, en dan wat is precies een le deren gordel met rechthouder? En fin, de nonchalanten en vergeetach- tigen kunnen zich vervoegen aan het Noordwijks bureau. Als de voordeur daar tenminste nog open kan EEK ZILFA PLEET ROSSEM dü CHATTEL iBreestraat 95 DRIESSEN [J. HOOGERVORST I Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE I Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 j. du PON Breestraat 89 Om te beginnen zullen we U weer uit de onzekerheid helpen over de samenstelling van de kliekjes van de vorge week. Die was: 1) „Wenst u zware of lichte francs, monsieur" zaterdag, 18 juli; 2) Co- lette kon het niet helpendonder dag, 23 juli; 3) Vorstelijke belang stelling voor souvenirs, donderdag, 23 juli; 4) Zorg, dat je erbij (weg) komt, maandag, 20 juli; 5) Paus Jo hannes in Castel Gandolfo, woens dag, 22 juli; 6) Rotterdam rneet zich zelf nieuwe slagaders aan, donderdag, 23 juli; 7) Vierdaagse in Nijmegen, dinsdag, 21 juli; 8) Zorg dat je erbij (weg) komt, maandag, 20 juli; 9) Hij weet nog niet, wat verscheurend - dier-zijn is, zaterdag 18 juli; 10) Noorwegens noordelijkste bevolking loopt warm, zaterdag, 18 juli- 11) Koningin en Prinsessen op weg naar hun bootje, dinsdag, 21 juli. Het lot heeft de heer T. de Groot, Dr Ariënsstraat 2 te Noordwijker- hout aangewezen als winnaar van het „dessert" van vijf gulden. Hij krijgt het zo gauw mogelijk opgedist. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Over eten gesproken: dat doen ze goed, bij het leger 5") Als de jongens geen zin meer hebben om verder te sjouwen 9) met hun zware nood rantsoenen, verstoppen e het eten als eekhoorns onder de grond. Die timmerman, U heeft ervan gelezen, haalde „goud" uit de grond 8) daar zat muziek in 10) maar voor de rech ter bleef de man hangen in de ma zen van het net 1) Als U nog een blokje omgaat 7), deze vacantie, moet U niet verzui men eens te gaan uitzoeken, bij welk gebouw deze dakrand'4) hoort. Maar er is dicht bij huis nog meer te zien 6) en wil U wat verder: neem ook eens de boot 3). Er is weer een nieuwe, waarop het een plezier moet zijn, kapitein 2) te mogen spelen. WAT DOEN MOET. I Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor j donderdag a.s. inzendt aan de redac- I tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. MODENIEUWS UIT ITALIË VOOR PARFUM is al Sinds onheugelijke tijden worden er kapitalen aan uitgegeven. Wie denkt, dat de vele geheim zinnige flesjes, doosjes en potjes, die men tegenwoordig op de toi lettafel van bijna iedere vrouw kan vinden, een uitvloeisel zijn van onze moderne tijd, heeft het niet helemaal bij het rechte eind. Bijna zolang er mensen op aarde zijn, hebben schoonheidsmiddelen en allerlei reukwerken een rol ge speeld. In de verborgen grafkelders van de reusachtige Egyptisohe pyrami- den trof men prachtige albasten vazen aan, waaruit nu nog een zachte geur opsteeg. Ongetwijfeld hebben daarin de Egyptische pha- rao's dertig eeuwen geleden op him dodenreis de geurige stoffen mee gekregen, die ook hun leven had den veraangenaamd. En al worden er nu soms hele bedragen besteed aan een klein flesje met welrie kende inhoud, deze vallen in het niet bij de fabelachtige sommen, die men daar in die oude tijden voor over had. Zo had koningin Cleopatra alleen voor het zalven van haar handen telkens voor een waarde van 400 denaren (ong. 180.aan reukstoffen nodig. Ook in de bijbel wordt melding gemaakt van het gebruik van reuk stoffen. De zachte geuren van reukoffers verspreidden zich op feestdagen door de tempel en men vereerde de doden met kostbare zalven. Maar in de eerste plaats was het in de warme landen een middel tot verfrissing en om on aangename geuren te verdrijven. Toch leidde het gebruik ook daar soms tot misbruik, zodat een der profeten er zelfs tegen moest waarschuwen. Een magische kracht werd er vaak aan de reukstoffen toegekend. In de Middeleeuwen meende men, dat iemand door deze stoffen van „boze geesten" bevrijd kon worden en nu nog geraken de medicijn mannen der inboorlingen er door in extase. Fabelachtige bedragen Al lijkt het gebruik van parfums iets specifieks vrouwelijks, vroeger versmaadden de mannen ze even min! Het was zelfs nodig dat So lon de verkoop verbood aan man nen in Griekenland, die het ge bruik van de Egyptenaren hadden overgenomen. Voor vrouwen liet men dit „overbodig gebruik" blijk baar nog wel toe. Maar in het oude Rome was het nog erger. Ernstige mannen lieten herhaal de waarschuwingen horen. Keizer Nero zelf gaf echter een zeer slecht voorbeeld. Op één enkel feest zou hij voor meer dan 600.000 aan reukstoffen hebben verkwist. Dit' fabelachtige bedrag bewijst, welke onzinnige afmetingen het gebruik van reukstoffen, zalven en essen ces had aangenomen. Toen de bloeitijd van het Ro meinse rijk ten einde was, ver dwenen langzamerhand deze luxe gewoonten. Maar daarmee was het kwaad niet uitgeroeid. Toen de kruisvaarders uit het verre oosten terugkeerden, brachten zij allerlei zwoele parfums mee naar het wes ten. De parfumeerkunst leefde weer op, vooral in Frankrijk. Jaar lijks moet Madame de Pompadour, de beruchte maïtresse van Lode- wyk XV, voor ongeveer 240.000 aan parfums hebben gebruikt. Men beweerde zelfs, dat de vrouwen zich wel moesten parfumeren, om dat ze zich te weinig wasten! zo oud als de wereld Aan het hof van Salomo. De „make up", een woord met een moderne klank, is al even oud, al zal men daarvoor vroeger wel een andere term gebruikt hebben. Om de ogen groter te doen schij-' nen en het wit beter te doen uit komen, blanketten de oosterse vrouwen haar gezicht, zij bestre ken de wenkbrauwen met een zwart poeder, in alcohol gemengd, waardoor ze in elkaar schenen te lopen en hetzelfde deden ze met de binnenste randen van de oog leden. In de tijd van Salomo wa ren roodgeverfde nagels geen on bekend verschijnsel. Soms verfden de vrouwen zelfs de hele voeten rood met het geelrode aftreksel van de bladeren van de Alhenna- plant. Een ongewone wet. In Europa nam het gebruik van schoonheidsmiddelen in latere eeuwen zo toe, dat de wetgever zich er eens mee ging bemoeien. In de 18e eeuw werd in Engeland een wet ingediend, waarbij be- verschillig van welke rang of stand, paald werd dat alle vrouwen, on- die na de uitvaardiging van de be doelde wet, zijner majesteits on derdanen (de mannen!) met behulp van welriekende stoffen, schmink, kunsttanden, vals haar, corsetten, schoenen met hoge hakken en ge watteerde heupen tot een huwelijk zouden verleiden, als heksen zou den worden beschouwd. Een aldus tot stand gekomen hu welijk zou waardeloos verklaard worden. Dit ging het Engelse par lement toch wel wat ver en de wet werd verworpen, maar de opvat tingen over de vrouwelijke kunst grepen spreken uit dit ontwerp duidelijk genoeg. Gedurende de hele 18e eeuw beleefden pruiken, poe der en blanketsel een gouden tijd, voornamelijk in Frankrijk. De Franse revolutie bracht ook op dit gebied verandering, die zelfs in ons land nawerkte, waar men ook aan deze mode had meegedaan. De grote overdaad was spoedig ver dwenen, alleen eau de cologne en andere reukstoffen bleven alge meen geliefd en hiervan maakten onze grootmoeders een dankbaar gebruik. Wellicht zijn er in onze moderne tijd mensen, die een wet om de overmatigheid op dit gebied tegen te gaan, nodig achten. Of het suc ces zou hebben, valt echter te be twijfelen. De geschiedenis leert wel, dat het hier nu eenmaal gaat om een onuitroeibare eigenschap van de vrouw, en dat ook mannen zich meermalen op hetzelfde pad begeven hebben. De vergelijking met vroeger dwingt eigenlijk tot de conclusie, dat het tegenwoordig zo erg nog niet is en laten we daar blij om zijn. UIT DE KEUKEN GEKLAPT De augustusmaand is, wat het bewaren van zuivel betreft, een verraderlijke maand. Niet alleen dat de melk zuur wordt, ook boter en kaas kunnen, wanneer ze niet op de juiste wijze bewaard wor den, in kwaliteit achteruitgaan. Boter moet na het gebruik direkt koel weggezet worden. Ni^t aange broken pakjes kan men het beste in pekelwater leggen. Kaas in plakjes gesneden, droogt nu veel te snel uit. Koop daarom In Rome hebben de drie Fonta- na-zusters hun wintercollectie '59- '60 getoond. Foto links: een ensem ble van suiker-grijze wol, dat op valt door de grote gedurfde kraag, die de schouder geheel bedekt. Ook hier weer driekwart mouwen en lange handschoenen. Een zwar te schoorsteen-hoed en een zwart halssnoer completeren het geheel. Foto rechts: een pakje van zware grijze wol. Een zijden halsdoek geeft aan de kraag een apart ca chet. Ook wordt aangeraden een halssnoer te dragen. nu steeds een stukje kaas en be waar dit op een koele plaats in een kaasstolp, die niet helemaal geslo ten is, of in een plastic zakje. Een smakelijker Uitziend en lekkerder produkt is dan zeker de beloning voor de extra moeite, die men zich moet getroosten. ZONDAG: Milaanse soep; tong met zure saus, doperwten en aardappelen: bananenbeignets. MAANDAG: Ragout van tong in rijstrand, sla; beschuit met bes- sensapsaus. DINSDAG: Paprika's gevuld met gehakt, princessebonen, gebak ken aardappelen; meloen. WOENSDAG: gestoofde komkom mers met spek en uien; yoghurt met cocosnoot en pinda's. DONDERDAG: gebakken tomaat, bloemkool, aardappelen, cham pignonsaus; flensjes met vruch tenmoes. VRIJDAG: gebakken paling. ZATERDAG: Macaroni met ham blokjes, kaas en tomaten; fruit. Recept: Bananenbeignets. 1 pond bananen, 3 ons bakmeel, plm. 4 dl melk, 80 gr. poedersui ker, 80 gr. roomboter. Van het bakmeel, waaraan iets zout is toe gevoegd, en de melk een tamelijk dik glad beslag maken. De schil van de bananen afhalen en de ba nanen in de lengte middendoor snijden. De helften voorzichtig door het deeg halen en aan beide zijden in de boter goudbruin bak ken. De beignets op een schotel leggen en met poedersuiker bestui ven. 100 gr. gemalen cocosnoot, 50 gr. gehakte pinda's, 150 gr. suiker, liter yoghurt, 20 gr. sla-olie. De co cosnoot en de pinda's in de sla-olie lichtbruin bakken, 2 eetlepels sui ker erdoor roeren, dan het meng sel af laten koelen; de rest suiker toevoegen en het geheel mengen met de yoghurt. U weef ook niet alles Het Is niet goed, uw planten de gehele nacht in een kamer te laten staan, waarin veel gerookt is. Plan ten hebben ook frisse lucht noc Zet is voor het naar bed gaan, het raam even open. Zorg er voor, dat de plant niet op de tocht staat Kroepoek moet m eerst een uurtje in de zon leggen. Daarna neem' men schoon frituurvet, maakt dat hc (niet dampend). Vervolgens laat men de gedroogde '-roepoek in dit hete vet vlug uitzetten en bros bakken. De kroepoek moet licht van kleur zijn Na het bakker laten uit lekken en opdienen op een aparte schotel. Koopt men een aluminiumnan, let dan op de dikte cn neem er geen met om. ebogen randen, want dan kan men de dikte niet constateren Voor electrisch koken is een pan nodig met een boden dikte van min stens 6 tot 8 milimeter.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10