DE TEXAS-RANGE Led en van M. C. „Bloembollenstreek' maakten reis naar Polen En brachten een beker mee naar huis Tour der Verenigde Naties was zoek tussen Heemstede en Leiden op vakantie VRIJDAG 31 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op uitnodiging van de Poolse Motorsportbond namen enkele weken ge leden een twintigtal motorrijders uit Nederland deel aan een sterrit naar de Poolse stad Krynica. Onder hen bevonden zich drie leden van de Motor club de bloembollenstreek", n.1. de heren H. Bakker, J. Bronkhorst en M. Schaap. Voor de heer Bakker was het niet de eerste maal dat hij Polen bezocht, enkele jaren geleden nam hij eveneens aan de sterrit naar Krynica deel, maar de twee anderen gingen dit jaar voor de eerste maal. Sportief gezien was de reis een succes voor de Nederlanders. Niet alleen wonnen zij de landenprijs, maar de „Bloembollenstreek" kwam eveneens met de eerste clubprijs weer naar het vaderland terug. Ook toeristisch gezien waren de deelnemers aan deze trip zeer voldaan en om dat uit hun eigen mond te vernemen zijn wij eens een praatje gaan maken met een van hen, de heer J. Bronkhorst uit Lisse. Wat hij van de reis vertelde, willen wij onze lezers niet onthouden. De drie bollenstreekrijders ver trokken in de nacht van woensdag 15 op donderdag 16 juli te middernacht vanuit Lisse om de bijna 900 kilo meter lange heenreis te aanvaarden. De reis verliep vlot, de verschillen de grensovergangen en het passeren van de zonegrens tussen West en Oost leverden geen bijzondere moei lijkheden op. Wel moest in Helm- stedt, aan het begin van de corridor naar Berlijn, een bedrag van 30 mark worden betaald en wel 10 Mk. voor een doorreisvisum en 20 Mk. voor wegenbelasting en verzekering. Bij een tankstation in de Berliner Ring kwamen de toeristen voor de eerste verrassing te staan. Dit tankstation stond nL precies op de grens tussen het westelijk en het oostelijk gedeel te van Berlijn; aan de oostelijke kant kostte de benzine 1,85 Westmark en aan de Westelijke zijde,46 Westmark. Gedurende de rit door Oost-Duits- land werden de heren éénmaal door de Volkspolizei aangehouden wegens overtreding van de maximum sno'- heid, maar toen men hoorde dat zij Hollanders waren op weg naar Po len, werden zij alleen gestraft met ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Paraguay Star" 4 aug.; Australië: ms „Willem Ruys" 5 aug.; ms „Port Melbourne" 6 aug.; Brazilië: ms „Paraguay Star" 4 aug.; Canada: ss „Groote Beer" 4 aug.; ms „Tindefjell" 5 aug.; ms „Noordam" 6 aug.; ss „Atlantic" 8 aug.; Chili: via New York 8 aug.; Ned. Antillen: ms „Themis" 4 aug.; Ned. Nieuw Guinea: ms „Willem Ruys" 5 aug.; Nieuw Zeeland: ms „Willem Ruys" 5 aug.; ss „Ceramic" 8 aug.; Surina me: ms „Jason" 5 aug.; Unie van Zuid-Afrika: ms „Pendennis Castle" 8 aug. en Z.W. Afrika; Brits Oost Afrika: ss „Africa" 6 aug. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram. 10.35 Voor u en uw gezin, caus. '0.45 Dansmuz. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Piano spel. 12.00 Lichte muz. -12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Muz. caus. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Boekbespr. 15.25 Holland Fes tival 1959: Residentie-ork. 16.15 Van de wieg tot het graf, caus. 16.30 Lichte muz. 16.50 Vakantietips. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operettemuz. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, caus. 19 40 Het Bijbels Paradijsverhaal door de eeuwen. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nws. 20.06 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Te gast in onze studio: Lilian Harvey 21.55 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Zigeu- nerork. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. 7.00 Nv/s. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- b. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws.- 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.40 Boekbespr 15.50 De schoonheid v. h. Grego riaans. 16.20 V. d. jeued, 16.50 Gram 17.00 Lichte muz. 17.20 Filmmuz 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Holl. Festival 1959: Residentie ork. 20 20 Gevar. pro^r. 20.50 S.U.S.- actie. 22.20 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22-24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Anno, beelden uit 1914. 20.35 Zo zijn ze, rep. 21.05 Filmprogr 21.30 S.U.S.-actie. 22.00 Sportact. Daarna. Epiloog. goede raadgevingen. Het liep dus allemaal nogal mee. Donderdagmiddag 5 uur werd de Poolse grens bereikt en dat was het eerste punt waar noodgedwongen een oponthoud plaats vond. Hier moest ni. worden gewacht op degene, die de motoristen zou ontvangen, een zekere heer Trusinski, voorzitter van de Poolse Motorsportclub en kampioen van zijn land. De heer Trusinski bleef gedurende het hele verdere verblijf in Polen de leidsman van de drie bol- i I lens treekrijders. Gezamenlijk werd doorgereden naar de eerste pleister plaats Shicbodzin. Toen had men 866 kilometer zonder pech onder de wie len doorgedraaid. Ze zagen Chroesjtsjef. De volgende dag, vrijdag, werden de eerste Poolse indrukken opgedaan. Verschillende plaatsen werden be zocht, o.a. Poznau, waar juist de Rus sische diktator Chroesjtsjef zijn be zoek afstak. Kennis werd gemaakt met de Poolse koffie (zonder melk en in vliesdunne glazen geserveerd) en tegen de avond werd het einde van deze tweede etappe bereikt, Olsztyn. Het regende de hele dag dat het goot maar de wegen bleken buiten de dorpen tenminste, de toets der kritiek goed te kunnen doorstaan; het wa ren alle bitumen of betonwegen, maar in de dorpen waren ze nog voorhistorisch, dus bitter en bitter slecht. Het ontbrak de heren aan niets en het werd hun overal zeer gemakke lijk gemaakt. De taal leverde vanzelf sprekend moeilijkheden op maar met min of meer welsprekende gebaren kwam men al een heel eind en ais het dan nog niet ging, dan werd er soms een mondje Duits gesproken. Er wa ren auto trips, waarbij het de bezoe kers opviel dat er hier en daar ring veel oorlogsschade te zien was maar dat er aan de andere kant toch ook veel werd gebouwd. Op uitnodiging van de waterpolitie maakten de Hol landers een tocht per speedboat op een der grote meren In de avor.d dirigeerde men de bezoekers naar 'n dancing waar overwegend Westerse muziek werd gespeeld en op Westerse wijze werd gedanst, tot en met swing en Rock 'n Roll toe. De zondag werd besteed aan een autotocht door het noordelijk deel van het land. een bos- en merenge bied, waar een bezoek werd gebracht aan een der grootste binnenmeren van Europa bij Rucianc. Dezè streek bleek het centrum te zijn van het bin nenlandse toerisme in Polen en ge durende de warme dagen was er dan ook zeer veel bezoek. De volgende dag trok het gezelschap naar Krakau en „deed" men Warschau, waar en kele bezienswaardigheden werden bekeken, o.a. het cultuurpaleis (een wolkenkrabber) en natuurlijk het kantoor van de K.L.M., reeds van verre kenbaar aan de bekende initia len en voor welk gebouw de heren zich lieten fotograferen. In de hoofd stad was nog veel oorlogsschade te bespeuren, in tegenstelling met Kra kau dat door de oorlog in het geheel niet scheen te hebben geleden. Voorts werden bezoeken gebracht aan het grote stuwmeer bii Roznow onder deskundige leiding (31 meter diep, capaciteit 200 miljoen m3 water) en een tocht gemaakt on boomstam vlot ten over de Dunijec-rivier. een grens rivier tussen Polen en Tsjecho-Slo- wakije. Het sportieve deel. Maar bij dat alles werd hei spor tieve doel van de trip, waarvoor de Nederlanders met nog andere natio naliteiten waren uitgenodigd, niet vergeten, nl de jaarlijkse sterrit naar Krynica Fn hier regende het succes sen voor de Nederlandse équipe be staande uit 20 rijders. Zij behaalden nl de landenorijs. in volgorde ge volgd door Oost-Duitsland, België. Zwitserland en Italië. De eerste club- prijs, een grote beker, die thans in het clublokaal „Turkenburg" in Hil- legom prijkt, viel ten deel aan de Irie rjiders van de M. C „De Bloembol lenstreek" die niet minder dan 4500 riiderspunten hadden behaald, ge volgd door een Oost-Duits, 'n Italiaans en een Belgisch team. De sterrit werd verder „gevierd" met een grote feestavond en een feestbanket, waaronder de prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de Federation Internationale des Motocyclistes (F.I.M.). Dat alles slaag de wonderwel. Er heerste een goede geest onder de deelnemers, die door niets, zelfs niet door de taalmoeilijk heden kon worden verstoord en het feest duurde dan ook tot in de vroege morgen. Bij de terugreis staken de eerste moeilijkheden het hoofd op. de visa voor het verblijf in Polen bleken nl. daags voor het naar huis gaan verlo pen te zijn. Het kan zijn, dat de Poolse motorsportbond (of de sport bonden in het algemeen) nogal wat invloed hebben, want één telefoontje naar Krakau bleek voldoende om ook deze zaak in het reine te brengen, al moesten de twintig Nederlanders dan ook de andere morgen om 8 uur al in die stad zijn om de visa te laten ver lengen. Dat had echter weer het voor deel dat ook deze stad kon worden bekeken. Zo werd b.v. een bezoek ge bracht aan de beroemde kathedraal en de uit de 12-13e eeuw stammende Koopmansbeurs. Persoonlijke indrukken. De indrukken die de Nederlanders van hun bezoek aan Polen hebben overgehouden, noemde onze zegs man gunstig. De bevolking is zeer voorkomend en gastvrij. Zo gebeur de het eens, dat in een dorp voor een fikse regenbui moest worden geschuild, maar direkt werden er door de bevolking stoelen aange bracht en toen men hoorde dat ze buitenlanders waren binnen geno digd. Maar overal waar men verscheen was de belangstelling, vooral van de zijde van de jeugd, bijzonder groot waarbij vooral de motoren het voor werp van bewondering waren. Men ziet in Polen overwegend Jawa's en de Matchless van onze zegsman was voor hen een openbaring. Enige hi lariteit wekten de helmen en de lange leren motorjassen; dat zijn za ken die in Polen als de grootste weelde schijnen te worden be schouwd. De winkels waren over het alge meen goed gevuld, waarbij echter de staatswinkels de meest „voor ziene" indruk maakten. De prijzen liggen voor vele artikelen niet hoger dan hier, alleen textiel en schoeisel j is schrikbarend duur. Bepaalde le- vensmiddelen, zoals brood, vlees en boter, zijn er goedkoop. Van officiële zijde werd de be zoekers niets in de weg gelegd. Zij konden gaan, staan en rijden waar ze wilden en ook het fotograferen werd hun niet belet, zelfs niet tij dens de tocht op de grensrivier tus sen Polen en Tsecho-Slowakije waar Wim Zaalberg nog in de irui Tussen Sassenheim en Oegstgeest is de „Tour der Verenigde Naties" gis termiddag zoekgeraakt. Op de „Flying Arrow"-baan te Noordwijk stonden belangstellenden voor de sprint van deze Nederlandse jeugdtour gereed, de politie stond klaar om de ploeg te ontvangen, maar nadat men de laat ste berichten van het vertrek uit Heemstede via de mobilofoon had ont vangen werd niets meer van de fiet sers vernomen. Later bleek dat de po litie van Heemstede de tourrijders in de verkeerde route had gestuurd en de fietsers plus reclame karavaan via de oude straatweg in de richting Lei den waren gegaan. De fouragewagen en de doktersauto waren echter rechtstreeks naar Noordwijk gereden en zo kon het ge- i beuren, dat schrijver dezes na eni- J ge tijd te Noordwijk gewacht te heb ben een hongerige tour in de buurt van Rijnsburg tegenkwam. Het was een opstandige tour en kreten als „eten!" en erwtensoep! waren niet van de lucht. In Noordwijk werd dit gebrek snel goedgemaakt, maar het tegelbaantje van de Flying-Arrow trapauto'tjes bleek te glad voor de sprint na al die regenval. Er is dus niet om het klas sement gereden en de Leidenaar Wim Zaalberg is nog steeds drager van de Oranje trui al vernemen wij van onze speciale „tour-verslaggever" dat hij gevaar loopt dit kledingstuk te verspelen, daar £ij nog niet veel pres teert in het onderdeel „karweitjes". Gelukkig heeft Leidse Wim nog een flinke voorsprong. Het was een zware dag gisteren. De regen stroomde onophoudelijk neer, maar de stemming bleef prima. Als echte tourrijders trotseren de kna pen stprm. en wind. De karavaan kwam tegen vijf uur gistermiddag in Leiden aan. Joop Legerstee, tourlei der gaf commentaar voor de luidspre kers van deze tour en hij vertelde, dat Foto: de Leidse ploeg vóór het St. An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare met in het midden de Leidse „truidra ger" de heer Wim Zaalberg. men ondanks dat de tour met slecht weer te kampen heeft, de moed niet laat zakken. Tot de laatste schep werden in het St. Antonius-clubhuis de aardappelen en appelmoes soldaat gemaakt. De Arnhemse kok, ging met lege ketels naar hiuis terug. Een dertigtal jongens heeft des avonds onder leiding van „ome Joop" een excursie gemaakt naar de Ster- rewacht te Leiden. Al was er nergens een ster te zien: kijkers, klokken en platen bleken interessant genoeg om de jongelui een uur aandachtig te houden. De Leidse rijders gingen natuurlijk naar huis zij hadden verschillende tourmakkers méé op de koffie geno digd en de jongelui sliepen voor een nacht weer in een echt bed bij moeder thuis. In het St. Antoniusclubhuis sliepen de tourrijders als elke nacht op de prima luchtbedden, die zij opblazen vóór het slapengaan. De heer Legerstee verklaarde gis teravond, dat men het volgend jaar ook in Leiden een goede finish wil organiseren, mét „een bekende per soonlijkheid" om de oranje trui te overhandigen. De finish in Den Haag vandaag wordt verzorgd door het zuivelibureau. Ook de „televisie" is vandaag aan de finish om een korte reportage van deze jeugd-tour te maken. In stromende regen is de karavaan vanmorgen omstreeks kwart voor tien weer van bet Clubhuis aan de Mare vertrokken, Nixons bezoek aan Siberië Openhartig gesprek naar alle zijden, dus ook naar die van het nabuurland, foto's kohden worden genomen. Opvallend was de discipline van de jeugd. Onze zegsman vertelde, dat zelfs als de motoren enkele uren onbeheerd stonden, voor de hotels b.v., er geen hand naar werd uitge stoken niettegenstaande de intense belangstelling. Kom daar hier eens oml Ook het verkeer gedraagt zich ge disciplineerd, maar dat is eigenlijk geen wonder als men weet welke straffen voor verkeerszonden wor den uitgedeeld. Wanneer een berij der van een motorvoertuig in „ken nelijke staat" op of in zijn voertuig wordt aangetroffen krijgt hij stee vast 2 jaar gevangenisstraf en wordt hem het rijbewijs voor het leven ontnomen. Gevallen van openbare dronkenschap worden wel zeer ori gineel bestraft De dronkeman wordt naar een logement gebracht, waar hij zijn roes kan uitslapen. Hij krijgt daarna geen boete, maar moet een logiesprijs van. 500 zloty betalen! Zo is het in Polen. Van de toe stand in Oost-Duitsland hebben de toeristen weinig kunnen zien. Zij waren gedwongen door de corridor te ryden en vanaf Berlijn de auto bahn te volgen naar de Poolse grens. De terugtocht. Na de oplossing van het visum- vraagstuk verliep de terugtocht even voorspoedig als de heenreis. 25 juli vertrokken de drie Bollenstrekers in vlot tempo want men moest in verband met de geldigheidsduur van het verlengde visum nog dezelfde dag Polen verlaten. De grens werd 's-avonds om 10 uur gepasseerd, 's nachts om 12 uur zat men te eten in Berlijn en zondagavond om zes uur werd de thuishaven Lisse weer bereikt. Met de heen- en terugreis mee waren er 3580 kilometer afge legd, hetgeen in vliegkilometers ge meten zelfs nog iets meer is dan de afstand AmsterdamCairo, KORTE golf Het aantal slachtoffers van de ontploffing van donderdag in de vuurwerkfabriek te Oberried in Zwitserland is definitief vastgesteld op negen doden en negen gewonden. Alle gewonden zullen vermoedelijk herstellen. De fabriek werkte op volle kracht voor de nationale feest dag op zaterdag a.s. De Amerikaanse vice-president Nixon en zijn gezelschap hebben don- derag in de omgevingvan Sverdofsk, in Siberië, een grote kopermijn be zocht. Later bezochten zij in de nabij Sverdlofsk gelegen industriestad Per- voealsk een van de grootste fabrie ken in de Sowjet-Unie voor de ver vaardiging van stalen buizen van verschillende afmetingen. In de kopermijn had Nixon een openhartig gesprek met twee Russi sche mijnwerkers over de Amerikaan se buitenlandse politiek. Deze stelden de vraag, waarom de Verenigde Sta ten, „die tezamen met ons de fas cisten hebben vernietigd", niet wilden instemmen met een staken der proef nemingen met kernwapens. Nixon antwoordde: „Onze leiders moeten de kans hebben ernstig te beraadslagen in een geestelijk kli maat, waarin iets tot stand kan wor den gebracht zonder geweld te ge bruiken." De Verenigde S.taten willen de kernwapenproeven staken, zodra er overeenstemming is bereikt over een doelmatig en snel werkend stelsel voor het vaststellen van eventuele overtreding van een verbod op het nemen van deze proefnemingen. Na zijn bezoek aan de fabriek te Pervoeralsk voor de vervaardiging van stalen buizen, sprong Nixon op de motorkap van zijn Russische per sonenauto en riep: „Ik breng u de beste wensen over van de president en het volk der Verenigde Staten". De menigte rondom de auto juichte na deze woorden en riep „Spasibo", („dank u"). Eerste stap tot nauwer contact. Na het middagmaal met fabrieks- leiders te hebben gebruikt sprak Nixon opnieuw over de mogelijkheid van een bijeenkomst op hoog plan tussen nationale leiders. Hij verklaar de: „Ik hoop dat mijn bezoek de eer ste stap zal zijn van een nauwer con tact tussen de vooraanstaande staats lieden en de volken van onze beide landen en dat het door andere be zoeken zal worden gevolgd". Nixon zou vandaag een bezoek brengen aan een kernenergiestation nabij Sverdlofsk. Later op de dag zal hij met een Russisch straalvliegtuig naar Moskou terugvliegen. (40)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6