Pontificale H. Mis t.g.v. 60-jarig priesterfeest van Mgr. J. P. Huibers Na wespensteek overleden TIP VAN BOOTZ Weer lening voor de woningbouw Kalfje speelde dolle stier Curagaose studenten in Nederland krijgen een mentor Blinde begreep zijn hond niet: Vissen kregen een nieuw orgaan Tsjechen lieten festival in de steek VRIJDAG 31 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S MUZIKAAL HUWELIJK IN ZAANDAM Woensdagmiddag is in Zaandam het huwelijk voltrokken tussen Dick Kaat en mej. Carry Ansink. Aangezien de bruidegom trombonist bij de „Skymasters" is> Sprak het haast vanzelf, dat een aantal leden van dit orkest hun huwende collega na afloop van de plechtigheid een muzikale hulde kwamen brengen. 68e Internationale bedevaart naar Lourdes Woensdag is de 68e nationale bede vaart onder leiding van Mgr.^J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in Lourdes gearriveerd. Dezelfde dag 's avonds om half zes verzamelden de pelgrims, behalve de zieken, zich bij de grot, waar Mgr. Huibers de pelgrims bijna een half uur heeft toegesproken. In zijn zeer eenvoudige toespraak sprak de bisschop over Maria als de voorspreekster bij Jesus. Wij moeten altijd in contact blijven met Maria, want zij staat op haar beurt weer in zeer nauw contact met haar Godde lijke Zoon. Niet alleen de zieken, al dus Mgr. Huibers, maar ook de ge zonden zijn door Maria voorbestemd om bij haar in Lourdes te komen. Aansluitend aan de algemene- in tentie van de bedevaart „dat wij door de voorspraak van Maria Gods bij zondere zegen mogen verwerven voor onszelf, maar ook voor ons verdere land, de Kerk en de gehelê wereld", spoorde de bisschop de pelgrims aan te bidden voor de Zwijgende Kerk, voor de vrede, de Paus, de bisschop pen en voor de eigen familieleden, die niet aan de bedevaart deelnemen. Donderdag is om 9 uur in de Ro zenkranskerk, de onderste van de drie kerken op de Esplanade, door Mgr. Huibers een pontificale H. "Mis gecelebreerd. Naast de algemene in tentie van de bedevaart wérd deze H. Mis ook opgedragen voor intentie van de bisschop, die 15 augustus zijn 60-jarig priesterfeest viert. In een korte toespraak voor de H. Mis beschreef Mgr. Dr. Th. J. A. M. van der Bom, voorzitter van de Ver eniging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten, de activiteiten van Mgr. Huibers voor de Neder landse Bedevaarten naar Lourdes. Vanaf 1926 is de bisschop ieder jaar met de augustusbedevaart naar Lour des getrokken, eerst als aalmoeze nier van de zieken en later na zijn bisschopswijding als ere-voorzitter van de Nationale. Mgr. van der Bom noemde hem een heilig priester en een zegen voor zijn bisdom en voor geheel katholiek Nederland. Ondanks zijn 84 jaren hopen we, aldus Mgr. van der Bom, dat Mgr. Huibers nog vele jaren de Nederlandse katho lieken mag voorgaan op weg naar Lourdes. De toespraken tijdens de oefeningen bij de grot worden verzorgd door rector Heeren uit Tilburg, die dit jaar voor de K.R.O. de lijdensmedi taties heeft gehouden. Aan de bede vaart nemen rond 1500 pelgrims deel, onder wie ongeveer 200 zieken en 100 blinden van de katholieke blindenbond St. Odilia. Vandaag wordt te Lourdes de Nederlandse dag gehouden. Dan zal de Nederlandse bedevaart bij de ver schillende plechtigheden als Sacra mentsprocessie en ziekenzegening de leiding hebben. De Duitse Bondsrepubliek zal de aanleg van een autoweg naar de Nederlandse grens een jaar vervroe gen. Dit blijkt uit de mededelingen, die de Duitse minister van Verkeer, Seebohm, volgens het blad „Die Welt" heeft gedaan op een perscon ferentie. Minster Seebohm zei, dat het tra ject WezelOberhausen van de Duitse antoweg volgend jaar zal zijn voltooid. Minister Seebohm deelde verder mee, dat plannen werden ontworpen voor enige zogenaamde „Schnell- strassen", dat zijn wegen waarop al leen motorisch voortbewogen voer tuigen worden toegelaten, met uit zondering van landbouwtractors. Zo zullen er in aansluiting op de auto wegen onder andere komen een Ruhr- snelweg, een Rhein-Mainsnelweg en een Rhein-Neckarsnelweg. VERKEERSWERK RIJKSPOLITIE WORDT GEREORGANISEERD Volgende maand zal een opzienba rende reorganisatie van de verkeers diensten bij de rijkspolitie bekend worden gemaakt, zo verneemt de „Volkskrant". In grote trekken komen de plannen van het ministerie van Justitie neer op een her-indeling van de verkeersgroepen, zodat een betere controle ontstaat op verkeers-iinten- sieve wegen. De surveillance zal worden aange past aan de situatie zoals die is ge bleken uit een uitgebreid onderzöek naar het ongevallenbeeld op de we gen. Het politietoezicht zal meer ge concentreerd worden op die punten en wegen, waar dat in de praktijk het meest nodig gebleken is. Dit betekent onder meer ook een eflfficiënter ge bruik van het beschikbare personeel en materiaal. Toen ze woensdagavond op de Jachtlaan te Apeldoorn fietste, werd de 45-mevrouw G. V. door een wesp in de lip gestoken. De vrouw werd door pijn gedwongen, van haar fiets af te stappen. Nauwelijks stond ze op straat of ze werd onwel. Het bleek nodig dat de dame naar een ziekenhuis werd gebracht. Kort na aankomst in het Julianaziekenhuis is de vrouw overleden. Het is niet zeker of haar dood rechtstreeks in verband staat met de wespesteek. Indien de verdere behandeling in het georganiseerd overleg in onder wijszaken geen onverwachte moeilijk heden meebrengt, zal het Koninklijk Besluit tot herziening van de salaris sen by het lager nijverheidsonderwijs omstreeks oktober a.s. tot stand kun nen komen. Dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Cals, medegedeeld in ant woord op hem schriftelijk gestelde vragen door het tweede kamerlid me vrouw HeromaMeilink. Deze vra gen hadden betrekking op de algeme ne commissie voor georganiseerd overleg in onderwijszaken en de sa larissen bij het lager nijverheidson derwijs. (Advertentie) De 48-jarige heer A. Klokman, die op 19 juli met zijn bromfiets de Schutterweg te Apeldoorn tegen de trottoirband slipte en viel is aan de verwondingen bezweken, bromfietser kwam zo hard te vallen, dat hij met een schedelbasisfractuur in het Julianaziekenhuis moest wor den opgenomen. Hij is daar donder dagavond overleden. Samen met HEINZ^en TEO méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier. Indien een Heinz of Teo product niet voldoet. (Advertentie) per hele fles f 6.15 Nieuw soori rentespaarbrieven Lading hout schoof van zolderschuit Man op nippertje gered De twee opvarenden van een in de Houkesloot bij Sneek varende zol derschuit raakten te water, toen gisteravond tegen half zes, de lading van ongeveer 70 kubieke meter on- geschaafd blank hout ging schuiven en in het water gleed. Een van de beide in het water te rechtgekomen mannen, de 40-jarige Jan de Meer, kon niet zwemmen en het was voor hem een redding op het nippertje, toen hij met behulp van drie in het water gesprongen omstanders op de wal werd gebracht. De man was, toen het hout over bak boord in het water verdween, aan stuurboordzijde van de boot geslagen, dooh onmiddellijk daarna door van de de kant terugkomende golf onder de schuit doorgespoeld. IR. DEN HOLLANDER VOORZITTER VAN WERKGEVERS VERBOND In de maandag gehouden ledenver gadering van het „Verbond van Nederlandsche Werkgevers" te Utrecht is besloten tot de instelling van een presidium, teneinde het mo gelijk te maken, dat de taak van de voorzitter over meer leden van het dagelijks bestuur kan worden ver deeld. Tot algemeen voorzitter werd benoemd dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-president van de Nederlandse Spoorwegen. Hij neemt dus de lei ding over van ir. A. J. Engel, die na het overlijden van de heer Twijnstra tot voorzitter werd benoemd. De - heer Engel is in dezelfde vergade- dig hebben en die gebaat zijn met op- ring van het algemeen bestuur be-1 lopende uitkeringen van aflossing en noemd tot lid van het presidium. 1 rente (met rente op rente) m ge- De Bank voor Nederlandse Gemeen ten zal zeer binnenkort overgaan tot uitgifte van een nieuwe rentespaar- brieflening. Binnen enige dagen zal het prospectus verschijnen. Het bedrag van de lening is be paald op een zodanig totaalbedrag als t.m. 30 september 1959 zal worden ge plaatst, met dien verstande, dat de verkoop voor die datum van eindigen op de dag, waarop een totaalbedrag van 50.000.000,— is geplaatst. De bank behoudt zich- voor na aan kondiging per advertentie het uit te geven bedrag te verhogen. De ren- tespaarbrieven zullen tegen een koers van uitgifte van 99 pet verkrijgbaar zijn uitsluitend in series van 5 stuks van elk 100,— nominaal, gemerkt A, B, C, D en F. Hoofdsom en rente (met rente op rente) zullen aflosbaar zijn voor ren- tespaarbrief A op 1 mei 1965 met 125.rentespaarbrief B op 1 sep tember 1969 met 150,—, rentespaar brief C op 1 maart 1973 met f 175, rentespaarbrief D op 1 felruari 1976 met 200,en voor rentespaarbrief E op 1 augustus 197*8 met 225,in totaal 875. Verschil met vroeger. Voor de genoemde data zijn zij niet naar keuze van de houder aflos baar. In dit opzicht is er verschil met de thans lopende rentespaarbrieven 1952, 1957 en 1^8. Daar staat tegen over. dat de uitkeringsdata van de thans uitgegeven rentespaarbrieven zo zijn gekozen, dat voor de serie van 5 stukken betaling van aflossing en rente (met rente op rente) van 1965 af zal plaats hebben in een reeks van jaren welke plusminus 4 tot 2l/i jaar uiteen liggen. Deze rentespaarbrievén zijn derhal ve bestemd voor degenen, die de ren te van hun belegging niet direct no spread liggende jaren in de toekomst. Voor elke soort rentespaarbrieven zal na sluiting van de verkoop note ring ter beurze van Amsterdam en van Rotterdam worden gewaagd, zo dat tz.t. de gelegenheid zal bestaan de rentespaarbrieven afzonderlijk ter beurze te verkopen. Rente. Bij de vaststelling van de koers van terugbetaling van de rentespaarbrie ven A t.m. E., die resp. 5 jaar en 9 maanden, 10 jaar en 1 maand, 13 jaar en 7 maanden, 16 jaar en 6 maanden en 19 jaar lopen, is uitgegaan van een rente over de hoofdsom van resp. 4, 4 1/8, 41/4, 4 3/4'en 41/2 procent, terwijl voor de berekening van rente over de rente is uitgegaan van 4 pro cent. Op de vraag hoe onder de huidige wetgeving en jurisprudentie de fis cale behandeling van deze rentespaar brieven in het bezit van een particu lier zal zijn, zal naar door het minis terie van Financiën is meegedeeld, de zelfde regeling gelden als voor de rentespaarbrieven 1957 („Trouw"). Luchtvaartakkoord met Australië De besprekingen tussen luchtvaart delegaties van Nederland en Austra lië, die sinds maandag in Den Haag werden gevoerd, hebben gisteren tot volledige overeenstemming geleid. De tekst van het akkoord zal mor gen tegelijkertijd in Australië en Nederland worden gepubliceerd. Bij zonderheden werden nog niet be kend gemaakt. De delegaties hebben een voor beide partijen bevredigende oplos sing voor de hangende problemen gevonden. De discussies werden ge- In Elspeet heeft zich donderdag middag een kalf gedragen als een dolle stier. Het beestje veroorzaakte ravage en paniek in een cafetaria. Het kalf werd langs de weg voort gedreven in een groep van zeven soortgenoten. Plotseling rukte het zich los en sprong op het terras van een cafetaria, dat een weinig lager gelegen is dan de weg. Hij liep daar enkele stoelen om ver, glaasjes en flessen gingen over de vloer en schichtig geworden door al het lawaai liep het kalfje dwars door de spiegelruit van de eetzaal het cafetaria in. Een kind, dat juist met haar ouders pannekoek zat te eten, werd door rondspringende glasscherven gewond. Ook het kalf was nogal gehavend en moest door de dierenarts gehol pen worden. KORTE golf Bij werkzaamheden op 50 meter hoogte aan een .staalskelet van een uitbreiding van de elektriciteitscen trale „de IJsselcentrale" te Harculo bij Zwolle is donderdagmiddag on tien over half vijf de 29-jarige con structiemonteur J. D. Spaan uit Rheden uitgegleden en naar beneden gestort. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. In een der fabriekshallen van de n.v. Staalwerken „de Maas" gistermiddag de 56-jarige afdelings- meester J. Weits wonende te Wol der-Maastricht, door elektrische stroom getroffen en om het leven ge komen. Het slachtoffer was bezig met een slijpmachine. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest, wordt thans door de po litie met behulp van deskundigen onderzocht. De slijpmachine is daar- Per 1 augustus zullen de verzor ging en het toezicht op Curagaose beursalen die in Nederland studeren worden ondergebracht in een „cen traal bureau toezicht curagaose beur salen" in 's Gravenhage. De leider van dit bureau, de heer J. de Palm (hij studeerde letteren in Leiden en is reeds tien jaar leraar) deelde op een persconferentie mede, dat de stichting van dit bureau het werk onder de Curagaose beursalen, dat vroeger geheel door de Kon. Vereni ging „Oost en West" werd verzorgd, zoveel mogelijk zal moeten decen traliseren. Tot dusver diende „Oost en West" de circa 700 Antilliaanse studerenden in Nederland met een staf van 10 gedelegeerden, die op vanging, huisvesting en leiding in overleg met de daarbij betrokkenen verzorgden. De plm. 350 Curagao- naars hieronder zullen vanaf 1 augustus vallen onder het toezicht van het nieuwe bureau, dat het beurs- geldca. ƒ3000 per jaar zal overdragen aan mentors in de diverse Nederlandse gemeenten. Deze per sonen, geselecteerd onder leraren, overheidsfunctionarissen e.d., zullen er op toezien dat de studerenden goed worden gehuisvest, gezien hun leeftijd voldoende leiding zullen krij gen en het overige dat voor vrucht bare studie noodzakelijk is, niet zul len ontberen. Gezien de grote sprei ding van de studerenden over geheel Nederland, is het een moeilijke op gave geweest zich van deze „pleeg ouders" te verzekeren, doch met grote medewerking van gemeentelijke overheden in de diverse plaatsen is de organisatie althans voor het be gin geheel gelukt. Onder auto gelopen Een 51-jarige blinde uit Nijkerker- veen, de heer W. van Soeren, is gis termiddag in Hoevelaken door een auto overreden en ernstig gewond. Het ongeval was te wijten aan een misverstand tussen de blinde en zijn geleidehond. De hond ging er na het ongeluk in paniek vandoor en is nog steeds niet teruggevonden. De heer Van Soeren logeerde bij familie te Hoevelaken. Gisteren ging hij wandel^i langs de Stoutenbur- gerlaan, die de rijksweg van Hoeve laken naar Apeldoorn kruist. Aan de snelverkeersweg gekomen, bleef de hond staan. Toen de eerste auto voor hem stopte, stak de heer Van Soeren over. Hij negeerde een waarschuwing van zijn hond, die uit tegenovergestelde richting ook een auto had zien naderen. De bestuur der van die wagen heeft een aanrij ding niet kunnen voorkomen. De hond, voor de eigenaar een zeer kostbaar bezit, ging er in pa niek vandoor. Het is een grote, zwar te herder. Wie het dier mocht zien, wordt vriendelijk verzocht, de Rijks politie in Stoutenburg te bellen, tel. 03425—200. voerd in een zeer vriendschappelijke om in beslag genomen. Het slacht- sfeer. offer was gehuwd en had kinderen, Biologen van het rijksinstituut voor visserijonderzoek hebben sinds enkele maanden een studie onder handen over de trek, de groei en de bevissingsintensiteit van schol en tong. Aan het onderzoek voor deze studie wordt deelgenomen door vissers van Engeland, Duitsland, Denemarken en Nederland. Noodgedwongen heb ben zich ook vele vissen in dienst van de wetenschap gesteld. Nadat ze gevangen waren, werden de dieren voorzien van een rood plastic-vlaggetje met een lettercom binatie en een nummer. Voorzien van dit opvallende orgaan, zijn de vissen aan de zee teruggegeven. Het rijksinstituut voor het visse rijonderzoek hoopt nu uit de plaats, waar de kotters of loggers de ge merkte vis weer ophalen, de nodige conclusies te kunnen trekken. Bij soortgelijke onderzoeken merk te men in het verleden de vis met een metalen knoopje, dat aan de huid werd gehecht. Daardoor bleken echter veel vissen te sterven. In IJmuiden heeft men nu ontdekt, dat een rood plastic vlaggetje beter voldoet. Het zit de organisatoren van het communistische wereld-jeugdfestival in Wenen niet mee. Dertig leden van de Tsjechoslowaakse delegatie heeft van de gelegenheid geprofiteerd en heeft politiek asiel gevraagd; zij heb ben besloten niet meer naar hun va derland terug te keren. De Tsjechen schijnen ergens in Wenen te zijn ondergebracht, nadat zij het festival hadden verlaten. Wes telijke journalisten konden geen en kele inlichting krijgen over deze men sen. Ook een aantal deelnemers van an dere nationaliteit, oa. een Hongaars meisje, heeft politiek asiel gevraagd. De politie in Wenen hulde zich gis teren in diep stilzwijgen over deze zaak. Zij weigerde deze berichten te ontkennen of te bevestigen. Een rijke vrouw in San Fran cisco heeft het grootste deel van haar miljoenenonderneming na haar dood bestemd voor de oprichting van een fonds ter nagedachtenis van haar hond „Bingo". Haar echtgenoot moest het doen met één dollar precies. Dit is gebleken toen het testament van mevrouw Amy Bachman, die vorig jaar overleed, dezer dagen werd ge publiceerd. Een 11-jarige jongen vond don derdag bij eer school op Paterno in Sicilië enkele granaten. Hij wierp er twee omhoog, die bij het neerkomen ontploften. De jongen werd gedood. Drie van zijn kameraadjes werden zwaar gewond. Kan men ook lopen op 'n „rij-schoen' De ontwerpers van Albanese in Rome hebben zich het „lot" van de auto rijdende vrouw aangetrokken, die graag een schoen met hoge hak draagt. De hoge hak werkt in normale gevallen erg hinderend bij de bediening van de pedalen. Daarom is nu de schuif hakschoen gelanceerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5