S)e CeidaeSoti/fco/rit Chroesjtsjefs bezoek aan de V.S. wordt waarschijnlijker Minister Van den Bergh (defensie) vraagt ontslag Eisenhower vindt het onvermijdelijk Hittegolf in Italië „Schoolbus" tegen boom gedrongen Genève probeert het mei een commissie 0M PARTICULIERE REDENEN Directeur: J. F J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 31 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14776 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p rn.rn Telefoontjes f 15». Van de zijde van personen, die kort geleden het Witte Huis hebben be zocht, wordt vernomen, dat president Eisenhower er meer en meer van overtuigd raakt, dat een bezoek van de Sowjet-Russische premier en par tijsecretaris Chroesjtsjef aan de V.S. wenselijk is. De president meent zelf dat een bezoek van de Russische regeringslei der aan de V.S. onvermijdelijk is. Het wordt echter niet waarschijnlijk geacht, dat Eisenhower Chroesjtsjef zal uitnodigen, terwijl de beraadsla gingen tussen Oost en West over Berlijn nog aan de gang zijn. Concreet bewijs van goede wil noodzakelijk OP DE VLAKTE Eisenhower hield zich echter strikt op de vlakte, toen hem woensdag j.l. op zijn wekelijkse persconferentie vragen hierover werden gesteld. Doch hij heeft klaarblijkelijk met een twaalftal vooraanstaande Ameri kaanse journalisten, die hij maandag j.l. voor een diner in het Witte Huis had uitgenodigd, over de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjef ge sproken. van de „New York Times', die op het diner aanwezig was, meldt aan zijn blad, dat Eisenhower de mening uitte, dat er veel te zeggen was voor een bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika. Hij voegde hieraan toe: „Indien het op het geschikte tijdstip en onder de juiste omstandigheden zou worden gebracht, zou een persoonlijk onder houd tussen de heer Chroestjtsjef en mijzelf mogelijk wenselijk zijn". De president verklaarde eohter ook ruu, dat een bezoek van Chroesjtsjef slechts plaats zou kunnen vinden, in dien de Sowjet-Unie een of ander concreet bewijs had gegeven van haar bereidwilligheid tot geven en nemen Enkele dezer journalisten schreven j11 Westen be- donderdag, dat de president, over het lan2riJK acnt- geheel genomen van mening was, dat Gemeld wordt, dat de president te een bezoek vam Chroesjtsjef diuidelij ke voordelen voor de Verenigde Sta ten zou opleveren. De Washingtonse correspondent Chroesjtsjef de „top" en WANNEER DE GENEEFSE confe rentie volgende week onver richter zaken wordt opgeheven, zal niemand verbaasd staan te kijken. Grote verwachtingen had men al niet toen de conferentie begon en in de loop van de weken slonk het vleug je hoop allengs tot niets. Nu en dan scheen het alsof er toch nog een bleek zonnetje zou doorbreken door de grauwe massa wolken, doch wel dra bleek dat weer een illusie. Men wist van te voren wel 0 hoe de zaken stonden, nl. dat het westen de Oosterse denk beelden verwierp en dat het Oosten het op alle punten oneens was met het Westen. Maar men speculeerde erop dat Chroesjtsjef tuk was op een topconferentie en daarom* misschien tot concessies bereid zou zijn als men die topconferentie afhankelijk stelde van het min of meer slagen der ministersconferentie. Chroesjt sjef beet niet in het aas; hij houdt er een andere visie op na, nl. dat de problemen, welke de wereld verdeeld houden, te ingewikkeld zijn om door ondergeschikte ministers te worden opgelost. Dat kunnen alleen de 'top figuren, le omdat die het geheel veel beter kunnen overzien en 2e omdat zij meer vrijheid van beweging heb ben. Vandaar dat hij rustig de Ge- neefse conferentie laat mislukken; hij wil de „top" langs een ander weg bereiken, zonder voorafgaande con cessies. Op het ogenblik ziet het er naar uit, dat hem dit zal gelukken. In Washington is men bezig, omzichtig bij te draaien. Eerst stelde men zich op het standpunt, dat een topconfe rentie alleen verantwoord was wan neer op de ministersconferentie van Genève zou blijken dat er een rede lijke kans van slagen bestond. Maar nu meent men, dat een bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten in elk .geval zeer wenselijk zou zijn. Hierbij wordt het woord „topconfe rentie" lievgr vermeden, „bezoek van Chroesjtsjef" klinkt beter. Welis waar houdt Eisenhower nog vast aan een voorafgaand blijk van goede wil van de zijde der Sowjet-Unie, maar ook deze voorwaarde laat zich ge makkelijk verdoezelen. Aan de andere kant van de aard bol, in Rusland, is Nixon eveneens bezig, een gunstige sfeer te schep pen, waarin een uitnodiging aan Chroesjtsjef zou kunen gedijen. Er wordt telkens gezinspeeld op een eventueel bezoek aan Amerika en een nauwer contact tussen de lei dende staatslieden wordt herhaalde lijk aangeprezen Is het middel de moeilijkheden te overwinnen. Zo groeit men aan beide kanten toe naar het denkbeeld van een „open hartig" gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Dat is precies wat Chroesjtsjef het liefste wil: de we reld verdelen in twee invloedsferen en de onderlinge problemen bespre ken tussen de leiders van beide sfe ren. Er zijn in het Westen evenwel meer gegadigden voor een vinger in de pap. Vooral De Gaulle is niet van plan om Eisenhower afspraakjes te laten maken, over aangelegenheden, waar Frankrijk Dij betrokken is. Voordat de uitnodiging aan Chroesjt sjef in zee gaat, zal er nog heel was geconfereerd en geplooid moeten worden. kennen gaf het een goed ding te ach ten, indien het gehele, veertien man sterke presidium dat is het Sowjet- russische kabinet in staat zou zijn een goed beeld van de Verenigde Sta ten te verkrijgen, opdat het ervan overtuigd zou geraken, dat het Ame rikaanse volk zijn levenswijze in vre de wil handhaven. Hieraan werd toegevoegd, dat de president evenwel niet verwacht, dat de Sowjet-Russische leiders thans op korte termijn visa zullen aanvragen In Italië heerst een hittegolf. Te Cosenza in Calabrië (Zuid-Italië) werd donderdag de hoogste tempe ratuur gemeten 40 graden Celsius in de schaduw. Hoewel de tempe raturen noordelijker lager zijn, komt het kwik nergens beneden de dertig graden. Naarmate het aantal zwemmers en baders toeneemt, stijgt ook het aan tal doden tengevolge van verdrin king. De brandweer blijft gemobili seerd met het oog op het grote aan tal bos- en heidebranden. Het noorden van het land heeft te lijden van zware onweersbuien die met hagel gepaard gaan, waardoor grote schade aan de te veide staande gewassen wordt aangericht. In het gebied van Trento werd het dak van een circustent afgerukt op het ogen blik, dat een leeuwennummer aan de gang was. Dank zij de tegenwoor digheid van geest van het personeel en de politie kon een paniek onder de toeschouwers worden voorko men. Enigen liepen lichte verwon dingen op. Het. spoorwegverkeer op het tra ject via de Brenner was enige uren gestagneerd, doordat een grondver schuiving tengevolge van de vele regen de lijn had geblokkeerd. Eind van dit jaar? Marquis Childs, die voor een Ame rikaans krantensyndicaat artikelen schrijft, meldt, dat Chroesjtsjef de Verenigde Staten aan het eind van dit jaar zal bezoeken. Hij noemt als zijn bron een „hoge autoriteit", die te maken heeft met politieke beslissin gen. Volgens Childs heeft Nixon Chroesjtsjef te verstaan gegeven, dat hij vroeg of laat een officiële uitnodi ging voor een bezoek aan de Verenig de Staten kan verwachten. Een personenauto, die gisteren morgen omstreeks half negen een autobus „sneed" op de rijksweg Til- burg-Den Bosch, was er de oorzaak van dat de autobus, die schoolkin deren uit Zeeland vervoerde, tegen een boom reed. De bus werd aan de voorzijde vernield en verschil lende kinderen liepen min of meer erustige verwondingen op. Zij wer den naar het ziekenhuis te Tilburg gebracht. Op dezelfde weg reed even te voren een Duits echtpaar, dat op huwelijksreis was, met de auto tegen een vrachtwagen. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Geen akkoord over staking De ministers van buitenlandse za ken van de „Grote Vier" hebben be sloten een commissie van deskundigen te vormen die vrijdagochtend „tech verklaring van de Amerikaanse woordvoerder van woensdag, die toen meedeelde, dat de ministers overeen waren gekomen om de conferentie over een week te beëindigen, onge acht of er dan een akkoord zou zijn ..jbereikt. Een Sow jet-woord voerder nische kwesties" zal bestuderen, zei, dat Gromiko het desbetreffende Naar verluidt betreffen deze kwesties zekere punten betreffende een tus sentijdse regeling van het vraagstuk- Berlijn, waarover de meningen niet te zeer verdeeld zijn. In de middag zal de commissie verslag uitbrengen aan de vier ministers, die ten huize van Gromiko een „werkthee" zullen hebben. De instelling van de commissie wordt beschouwd als een maatregel om het werk van de conferentie te bespoedigen. Intussen bljjft er twij fel bestaan over de juistheid van de voorstel van Herter niet heeft aan vaard. De Sowjet-delegatie was van oordeel, dat de conferentie niet van vorm zal veranderen en dat de mi nisters tot een akkoord moeten zien te komen. De „werklunch", die donderdag ten huize van de Fransman Couve de Murville werd gehouden, heeft ove rigens niet geleid tot een versmal ling van de kloof tussen de stand punten van Oost en West. Van Sow- jet-zijde werd herhaald, dat het Wes ten „niet-realistisch" is. Valse schat van Hitier kwam boven water In het Toplitzmeer in Oostenrijk is men erin geslaagd de kisten met val se ponden sterling biljetten, die Hitier destijds had laten drukken, aan de oppervlakte te brengen. De valse schat werd dadelijk overgedragen aan ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken Nehioe adviseert ingrijpen in Kerala Premier Nehroe heeft donderdag president Prasad van India geadvi seerd het bestuur van Kerala uit han den van de communisten over te ne men en deze staat zelf te besturen ingevolge de noodbevoegdheden, die hij volgens de grondwet heeft. Venvacht wordt, dat hij zaterdag een bekendmaking inzake het over nemen van het bestuur zal bekend maken. Volgens de grondwet kan de pre sident bij proclamatie het bestuur van een staat overnemen. Een scpeciale koerier is donderdag avond uit de hoofdstad van Kerala De minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft H.M. de Koningin verzocht, hem eervol ontslag te willen verlenen als mininster van Defensie, teneinde hem bij de behandeling van een particuliere aan gelegenheid volkomen vrijheid van beweging te geven. Opvolger uit VVD-kring Het ligt in de bedoeling dat, na inwilliging van de ontslagaanvrage door H.M. de Koningin, de minister president, minister van Algemene za ken voorlopig ad interim de porte feuille van Defensie zal beheren, in afwachting van de benoeming van een nieuwe bewindsman. De staatssecretarissen van Defen sie (van Oorlog en van Marine) heb ben eveneens hun ontslagaanvrage bij H.M. de Koningin ingediend. Dit is normaal want zijn opvolger zal vrij moeten zijn in de keuze van zijn staatssecretarissen. Waarschijnlijk zal H.M. de koningin de beide staats secretarissen verzoeken aan te blij ven om de lopende zaken af te handelen. Reeds enige dagen woedde er in Den Haag een politieke storm, waar bij het aftreden van de 60-jarige mi nister van Defensie werd gevraagd. Verschillende malen was n.l. zijn naam opgedoken in buitenlandse kranten in verband met een echt scheidingsprocedure. Vooral hadden enige Franse boulevard-bladen het op deze Nederlandse minister gemunt. Ook in Amerikaanse kranten, waar alle echtscheidingsprocedures met grote openhartigheid in sommige soorten kranten worden behandeld, werd zijn naam vele malen afgedrukt. De heer Van den Bergh heeft inter nationale contacten als directeur van de Unilever en is vele malen miljo nair. Grond voor al deze berichtgeving was het volgende uit San Diego, Ca lif ornië geseinde Reuterbericht: „De heer Sidney James van den Bergh, de 60-jarige Nederlandse mi nister van Defensie, is in San Diego Eerste Nederlandse duwboot in gebruik genomen f I genoemd als medeplichtige gedaagde in een echtscheidingsproces, aanhan gig gemaakt door de heer Frederik Lek, erfgenaam van een parfumfor tuin, tegen mevrouw Helga Helena Lek. De 50-jarige heer Lek beweerde, dat zijn 36-jarige vrouw schuldig was aan overspel met de heer Van den Bergh en dat zij sedert 1955 veel geschenken van hem heeft aange nomen, waaronder juwelen, een sportauto en een bontjas met een ge- zamelijke waarde van 100.000 dol lar en sommen gelds tot een bedrag van 100.00 dollar. De klager beweerde, dat mevrouw Lek in januari 1958, toen de heer Van den Bergh Californië bezocht, een flat met hem heeft gedeeld en dat zij voorts verscheidene reizen naar Europa heeft gemaakt om de heer Van den Bergh te ontmoeten. De heer Lek verzocht het hof me vrouw Lek te verplichten hun twee kinderen aan hem terug te geven en hem permanent voogdij over de kin deren te geven. Door berichten van Amerikaanse persbureaux was eerder deze week al bekend, dat de heer Van den Bergh met mevr. Van der Lek en haar twee kinderen naar Nederland was gekomen in afwachting van de uitslag van een echtscheidings-pro- cedure. Zoals bekend bevindt H.M. de Koningin zich op het moment voor vakantie in Italië. Het ligt dus wel voor de hand, dat de nieuwe minis ter niet benoemd zal worden vóór naar Nieuw Delhi vertrokken met een speciale boodschap van de com munistische premier, Namboodiripad. Volgens welingelichte politiek krin gen zullen na een proclamatie tot het opschorten van de grondwet van Kerala, binnen een half jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden. KOEL WEER De Bilt, 31 juli. Een lagedrukgebied, waarvan het centrum vanochtend nog dicht bij ons land lag, heeft flinke regenval veroorzaakt. Van gisterochtend 7 uur tot vanochtend 7 uur is er op de meeste plaatsen 10 tot 20 mm geval len. Slechts hier en daar werd een kleinere hoeveelheid afgetapt, ter wijl er daarentegen ook plaatsen waren met aanzienlijk meer neer slag, onder andere in Capelle in Noord-Brabant, waar 36 mm vieL Inmiddels bevindt zich boven de Britse eilanden een rug van hoge- luchtdruk, die zich langzaam naar het oosten uitbreidt. Tevens wordt het lagedrukgebied in onze omgeving geleidelijk minder diep. Maar ook van dit luchtdruk- systeem is de treksnelheid niet groot. Belangrijke veranderingen in het weer zijn dan ook onwaarschijnlijk. Het blijft koel, terwijl er ook aan de buiigheid nog geen einde zal ko men. De kans op enkele verspreide opklaringen wordt echter wel wat groter. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOEL WEER Over het algemeen veel bewol king met enkele buien. Aanhou dend koel weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tus sen west en noord, in de kust gebieden aanvankelijk nog af en toe krachtig. 1 Aug.: zon op 5.00; onder 20.42; maan op 02.12; onder 18.02. Hoogwaterstanden 1 Aug: v.m. 1.04; nam. 1.39. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE Gisteren is in Rotterdam de eerste in Nederland en voor Nederlandse rekening gebouwde duwboot, de „Oli vier van Noort", overgedragen. Op deze foto zien we bet vaartuig in de Rotterdamse haven. haar terugkeer. Eventueel zou een FRANKFORT nieuw benoemde minister naar Ita- MUNCHEN lië kunnen reizen om daar beëdigd ZURICH te worden. In politieke kringen in GENEVE Den Haag is men het er over eens, LOCARNO dat de nieuw-benoemde minister uit WENEN kringen van de WD moet komen, ATHENE evenals minister v. d. Bergh. Namen ROME worden genoemd van de defensie- AJACCIO deskundige uit de Eerste Kamer de MADRID heer Van Riel en het Tweede Kamer- MALLORCA lid, de heer Couzy, generaal en oud- LISSABON commandant van het Eerste leger korps. Politieke moeil.jkheden zijn door deze tijdige ontslagaanvrage j voorkomen. Vóór 'n golf van publici teit over de minister gaat, heeft hy afscheid genomen. licht bew. 21 C. onbew. 24 onbew. 22 zwaar bew. 22 geh. bew. 14 zwaar bew. 19 regenbui 16 regen 20 regen 17 licht bew. 20 onbew. 22 regen 24 onbew. 32 zwaar bew. 21 geh. bew. 16 geh. bew. 20 zwaar bew. 21 regen 24 half bew. 23 onbew. 31 onbew. 31 half bew. 28 licht bew. 32 zwaar bew. 32 onbew. 30 Korreltje De opgaande zon heeft meer aan bidders dan de ondergaande.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1