S)e C<3id6cSoii^omt Gaat Berlijn voor vijf jaar in de ijskast? Siberisch" Tegemoetkomend voorstel van het Westen Uitbundige verwelkoming van Nixon in Siberië Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 29 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14774 Nixon liet hun niet ii Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., (2.55 p. maand, (7.50 p. kwartaal. Franco p.p. (8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50. De westelijke ministers van buitenlandse zaken aan de conferentie van Genève hebben dinsdag hun goedkeuring gehecht aan een nieuw voorstel aan de Sowjet-Unie, dat in feite aanvaarding van een tijdslimiet voor een tussentijdse regeling van de kwestie-Berlijn inhoudt. Tot dusver was het westelijk standpunt, dat een voorlopige regeling van het vraagstuk-Berlijn van kracht zou moeten blijven tot Duitsland is herenigd. Van doorgaans betrouwbare zijde werd de voorspelling gedaan, dat de westelijke mogendheden in een stuk, dat, naar men verwacht, woensdag op een werkbijeenkomst van de ministers der Grote Vier zal worden be handeld, hun oude standpunten herhalen, met dien verstande, dat de mi nisters van buitenlandse zaken, ingeval Duitsland nog. niet herenigd is, over vijf jaar of een andere overeen te komen tijd, opnieuw bijeen kunnen komen als zij dat willen. Wellicht zal het vaststellen van deze periode aan een topconferentie worden overgelaten. Ruimere tijdslimiet wordt aanvaard AMERIKAANSE SUGGESTIE Het westelijke stuk behelst hoofdzaak het voorstel dat de V.S., Engeland en Frankrijk op 16 juni heb- gen gedaan. Het bevat echter ook een Amerikaanse suggestie om waarne mers va: de V.N. in Berlijn te statio neren. die rapport moeten uitbren gen over vijandige propagande in het oostelijke of het westelijke stadsdeel. De westelijke en de communistische ministers hebben dinsdag afzonderlijk hun documenten betreffende een tus sentijdse regeling vr r de kwestie- Berlijn bestudeerd. Jver net weste lijke stuk wisselden de ministers Her ter, Lloyd, Couve de Murville en von Brentano andeihalf uur van gedach ten. MISLUKTE WETGEVING j\Aet de huurblokkering is de rege- ring wel in een impasse geraakt. Men kent de geschiedenis. Bij de laatste huurverhoging werd in de wet een bepaling opgenomen, dat een ge deelte van die verhoging zou v/orden geklokkeerd met het oog op een ev. woningverbetering. De situath is ech ter zo geworden, dat deze wetsbepa ling door tal van huiseigenaars nooit is nageleefd. Het is duidelijk, dat déze wetsbe paling een verkeerde 'bepaling is ge weest en de regering heeft bij het laatste debat in de Tweede Kamer dan ook verklaard de huurblokkering niet te willen handhaven. Maar in-tus? sen bestaat de wet en is deze nog steeds van kracht. Het is echter onbe gonnen werk om degenen, die deze wetsbepaling hebben ontdoken te gaan vervolgen en de mededeling van minister Aartsen, dat hij dat ook niet van plan was, kan niet anders dan ko ren op de molen van de wetsontdui- kers zijn. Nu de wet echter nog steeds van kracht is, zit men in een impasse, die vooral hen betreft, die zich braaf aan deze vet hebben gehouden. Door het niet vervolgen van de wet6ontduikers zet men eigenlijk een premie op het niet naleven van de wet. Practisch kan het echter niet anders, omdat die duizenden ontduikers onbekend zijn. De minister kan zich natuurlijk te recht beroepen op het opportuniteits beginsel, waarbij het aan het Open baar Ministerie wordt overgelaten uit eindelijk te beoordelen of vervolging al of niet gewenst is. Daarmee zijn de moeilijkheden voor hen, die de wet naleefden, echter niet Aan hen het zijn er 144.000 is nu door de directeur van het Groot boek dezer dagen een schrijven ge richt, waarin zij erop worden gewe zen, dat de wet op het Grootboek nog steeds geldt. De directeur van het Grootboek schijnt te menen, dat hij hiermede een einde kan maken aan de onzekerheid, die bij degenen, die de wet hebben na geleefd, zou zijn gerezen. Dit nu lijkt ons een illusie. De huiseigenaren im mers, die zich niet gemeld hebben en die dus tot nu toe de wet hebben ont doken, krijgen geen briefje, want hun adres is niet bekend. LJet lijkt ons daarom een kinder- lijke illusie te menen, dat de huis eigenaren, die tot nu toe het geblok keerde gedeelte braaf hebben afge dragen. dit na 1 augustus opnieuw zullen doen. Zij weten immers, dat de regering het voornemen heeft deze wetsbepa ling af te schaffen. Zij weten ook, dat de regering niet voornemens is de ontduikers te vervolgen. Minister Aartsen heeft in de Twee de Kamer verklaard: „Wat degenen betreft, die zich niet gemeld en niet betaald hebben, kan ik alleen zeggen, dat de wet nog steeds geldt Natuur lijk kan ik niet zeggen: ga uw gang maar. Die wet is er en moet worden nageleefd". Practisch gesproken zal Tevoren hadden de nirusters van de V.S., Engeland en Frankrijk een gesprek over de ontiv/apeningskwestie gehad, zulks met he oog op de be handeling i.i de algemene vergadering der V.N. die in septemlber te New York bijeenkomt. De westelijke ministers zouden woensdagochtend in de villa van de Franse afvaardiging het stuk van de Russen en de Oost-Duitsers bestude ren. Minister Herter heeft zijn Sow- j et-collega Gromiko voor de lunch uitgenodigd. telijke ministers, die de laatste hand legden aan het nieuwe westelijke voorstel, de jasjes uit te trekken en hun taak in hemdsmouwen voort te zeten. Men vraagt zich af, of Gromiko het voorbeeld van zijn westelijke col lega's zal volgen of dat hij zich streng aan het protocol op het gebied van de kleding zal houden. Paniek in Brazzaville Negenendertig leden van een gods dienstige sekte, de Matswa, in een voorstad van Brazzaville, de hoofd stad van Frans Kongo, zijn dinsdag om het leven gek men en honderd man gewoond, toen de politie tracht te het lege pakhuis, waarin zich 2500 Matswanisten bevonden, te ont ruimen. De politie handelde in opdracht van de regering, die de aanhangers van de Matswa-sekte naar de noor delijke gebieden van het land wil doen verhuizen om een eind te ma ken aan hun burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne. Het grote aan tal doden is te wijten aan het uit breken van een paniek onder de 2500 Matswanisten bij de inval van de politie. De negers verzetten zich en drongen tezamen in een hoek van het pakhuis, waarbij mannen, vrou wen en kinderen onder de voet wer den gelopen en stikten. Volgens een regeringscommuniqué vormt de sek te reeds enkele maanden een haard van onrust en onttrekken de leden Volgens communistische kringen I zich aan vele burgerlijke plichten vertoont het Russisch-Oostduitse _Luk „enige wijzigingen" in vergelijking met de voorstellen, lie Gromiko op 19 juni heeft gedaan. Doo een der wijzigingen zou het mogelijk zijn termijn van anderhalf jaar, die de Russen aanvankelijk voor de handha ving de~ westelijke rechten in West- Berlijn hebben gesteld, te verlengen. De twee partijen zijn overeengeko men, dat zij hun jongste opvattingen inzake Berlijn niet vóór donderdag zullen publiceren. Het is niet bekend wanneer de volgende werkbijeen komst of plenaire vergadering zal v/orden gehouden. DIPLOMATEN IN HEMDSMOUWEN In tegenstelling tot de diplomatie met hoge hoed en handschoenen is dinsdagmiddag op de conferentie van Genève de diplomatie in hemdsmou wen ingevoerd. In de ondragelijke hitte aan het meer van Genéve besloten de wes- dit echiter zo goed als niet meer ge beuren en practisch zal men er ook weinig aan kunnen veranderen. Daar om had men o.i. de hele zaak beter kunnen doodzwijgen in plaats van een rondschrijven uit te doen gaan waar aan geen gevolg zal worden gegeven. Dit is niet bevordelijk voor de rechts opvattingen noch voor het prestige van de regering. Daarbij gelieve men echter te be denken, dat deze mislukte huurblok kering in de wet is gekomen op aan dringen van de socialisten, die deze maatregel wensten uit politieke over wegingen, omdat zij de bi; hun par tijgangers impopulaire nuurverhoging wat minder impopulair hebben willen maken door de huiseigenaren een stuk voordeel van de huurverhoging te ontnemen. Het is op een mislukking uitgelo pen. De oorzaak daarvan is, dat deze wet een slechte wet was. Laten de socialisten dat niet vergeten. zoals belastingbetaling. Eerder had de regering de Matswanisten het pak huis als tijdelijk onderdak aange boden en er op aangedrongen, dat zij zich weer in het leven van alle dag zouden aanpassen. Maar de publie ke orde bleef gevaar lopen en dins dagmorgen had men vrachtwagens laten voorrijden om hen naar andere gebieden i over te brenger. De rust is thans teruggekeerd en de evacua tie van de sekteleden naar speciale centra in het noorden vindt voort gang, aldus de verklaring. Men schat dat in het gebied van de hoofdstad 20.000 aanhangers van deze sekte wonen. De Matswanisten erkennen slechts het gezag van de stichter van hun sekte, Matswa, die in 1942 in een gevangenis stierf. Japan heeft de vorige week een wat ongebruikelijke emigratieover eenkomst gesloten met Paraguay. Volgens deze overeenkomst zal Pa raguay in de komende dertig jaar 85.000 Japanners als immigranten toelaten en hen bepaalde faciliteiten geven, terwijl Japan als tegenpres- tate zeven schepen zal bouwen, ter waarde van bijna veerten miljoen gulden. Redding voor Nw. Guinea expeditie? Scheepsbouwer C. Verolme heeft vanmorgen in zijn villa „De Heul" te Ridderkerk een bespreking met de leiders van de Nieuw Guinea-expedi- tie, welke expeditie, zoals bekend door financiële moeilijkheden ge dwongen schijnt, terug te keren. Van het resultaat dezer besprekingen zou afhangen of de heer Verolme genegen is zich financieel voor de expeditie te interesseren. Het leek een gezellige familiebijeenkomst Inderdaad het leek een grote familie, die voor het buitenhuis van Chroesjtsjef In Usovo (40 km van Moskou) voor de fotografen poseerde. Het waren v.l.n.r. eerste r ij: mevrouw Mikoyan, mevr. Kozlov, mevr. Nixon en mevr. Chroesjtsjef. Tweede rij: Chroesjtsjef, Kozlov, Nixon, Mikoyan, Milton Eisenhower, een broer van pre sident Eisenhower. Onverwacht enthousiasme De Amerikaanse vice-president Nixon is gisteren in de Siberische stad Novosibirsk door naar schatting 20.000 mensen hartelijk verwelkomd. Duizenden mensen stonden langs de straten, op sommige plaatsen vier en vijf rijen dik. Zij juichten Nixon en zijn vrouw toe, toen dezen met de plaatselijke autoriteiten door de stad reden. De ontvangst in Novosibirsk heeft de stoutste Amerikaanse verwachtin gen overtroffen. Tijdens de 25 km lange autorit van het vliegveld naar de stad hield Nixon vaak stil om handen te schudden. In zijn toespraak op het vliegveld had Nixon er aan herinnerd dat No vosibirsk een van de Sowjet-steden was die steeds voor buitenlanders verboden waren geweest. „Voor zover wij weten worden sommige Sowjet-steden „gesloten steden" genoemd. Er zijn ook enige gesloten steden in de V.S., maar wij zijn van mening, dat alle steden open steden moeten zijn, zodat wij elkaar kunnen leren kennen", aldus de vi ce-president. De Amerikanen hebben een deel van hun land voor de Russen ver boden gebied verklaard, aangezien een deel van de Sowjet-Unie voor reizigers uit het westen verboden is. Vanmorgen zou Nixon een bezoek brengen aan de Siberische afdeling van de academie van wetenschappen een geweldig wetenschappelijk cen trum voor het gehele Siberische en Oeral-gebied. Zaterdag zal Nixon naar Moskou De onbewaakte te Etten eiste drie doden - terugkeren waar hij voor de tv ver slag zal uitbrengen over de indruk ken van zijn verblijf van elf dagen in de Sowjet-Unie. Mevrouw Nixon heeft 's-middags in Novosibirsk een modeshow gezien. sen gerekend en had daarom niet voortdurend het passende kunnen doen om voor diens veiligheid in te staan. Maar dat maakte voor Nixon geen verschil. Vergeleken bij het toch ook niet onvriendelijke publiek in Moskou waren de Siberiërs los bandig in hun vreugde. Bij een tussenlanding in Swerd- lofsk eerder op de dag werd Nixon omringd door de op het vliegveld aanwezige reizigers. Hij schudde handen o.a. van de 74-jarige Ana- stasia Norodino, die hem vertelde s Avonds bracht Nixon met zijn da^ zjj twaalf kleinkinderen heeft, echtgenote een bezoek aan een the- j „Verwent u ook uw kleinkinde- ater waar een Siberische balletgroepr zo vroeg hij Zij antwoordde ..Zwanenmeer danste. Russische regering heeft om- Bij de ingang van het theater ston- standigheden geschapen die het over- den ongeveer duizend mensen, die bodig maken kinderen te verwen- Nixon luide toejuichten. In de pauze nen» HieroP antwoordde Nixon: „Ja, ging Nixon naar de ingang. Vanuit maar de liefde van de moeder en de menigte voor de deur nep grootmoeder is toch het belangrijk iemand: „spreek, spreek mister vice- president". En dus sprak Nixon en kele woorden, zij werden door een ook al opgewonden tolk schreeu wend vertaald. Nixon dankte met zijn toespraakje voor de warme begroeting die hij in Novosibirsk gekregen heeft. Die was zo warm dat de politie Nixon haar verontschuldigingen heeft aangebo den: Men had niet op zoveel men- De aanwezigen „Ja, ja". riepen toen: Mensenjacht in riolen (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Veel bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later ver anderlijk. Koel weer. De Midden-Italiaanse stad Raven na heeft maandag en dinsdag een mensenjacht beleefd, zoals men eigenlijk slechts uit films of detec- tiveboeken kent. Vier en veertig uur lang achtervolgden agenten een dief van een vrachtwagen door de dool hof van de stinkende stadsriolen. Toen zij tenslotte de man, de 24- jarige Ivo Calzolari wisten te vatten, bleek deze geen kleren meer aan zijn lijf te hebben en van honger en uitputting een flauwte nabij te zijn. Tijdens een achtervolging door de 30 Juli: zon op 04.57; onder 20.35; politie zondagavond was Calzolari in maan op 00.49; onder 16.20. een kanaal gesprongen en een riool-1 buis binnengezwommen, waarbij hij zich van zijn kleding had ontdaan. J De politie richtte twee schijnwer- j pers op de opening van de hoofdbui zen en zocht in patrouilles met lan- taarns de riolen af. Met luidsprekers I geboden zij de man zich over te ge ven, maar hij zag kans twee dagen lang de agenten te ontlopen. Deze, STOCKHOLM zelf met dikke wallen onder de ogen, OSLO Hoogwaterstanden 30 Juli: v.m. 11.13; n.m. 11.50. Het weer in Europa HELSINKI noemden het een wonder, dat Cal zolari het verblijf in de kwalijk rie kende onderwereld had overleefd. Maandagnacht had men hem even zien opduiken uit een straatput voor een hap frisse lucht, maar hij was weer verdwenen voor men goed en wel reageerde. Koel weer KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH - GENèVE Op de onbewaakte overweg aan de Kattestraat te Etten £5 gisterochtend een auto van de gemeente reini gingsdienst door een trein gegrepen. De drie inzittenden werden bij dit ongeluk gedood. De auto, welke met zand was geladen werd over een afstand van ongeveer veertig meter meegesleurd. Er bleef niet veel meer van heek De Bilt, 29 juli. Voor het weer in onze omgeving LOCARNO is slechts één luchtdruksysteem WENEN van belang. Het is een lagedruk- j ATHENE gebied, waarvan het centrum van- I ochtend boven Engeland lag. Het I lagedrukgebied verplaatste zich TT^ langzaam naar het oosten, zodat de invloed van de storing op het weer in Nederland nog zal toene men. De komende 24 uur zullen er dan ook op de meeste plaatsen enkele MADRID MALLORCA LISSABON onbew. 26 C. half bew. 29 onbew. onbew. 23 regen mist 22 regen 22 regen 23 zw. bew. 24 regen 23 half bew. 25 onweer 31 licht bew. 31 regen 28 zw. bew. 28 regenbui 27 geh. bew. 29 zw. bew. 29 zw. bew. 30 onbew. onbew. 36 zw. bew. 30 onbew. 38 licht bew. 38 licht bew. 26 Korreltje Geef wat vrijheid en tijd aan uzelf; buien vallen, terwijl bovendien het overhaasting bedreft alle geluk koele weer zal aanhouden. 1 (Statins)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1