DE TEXAS=RANGE Veroorzaakte vuurplaag op Een ramp voorkomen in Tilburg brandstichter de Veluwe? Kunst en bloemen op tentoonstelling in Noordwijkerhout MAANDAG 27 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ongeveer vijftien bos- en heide brandjes, allemaal van minder ern stige aard, (dank zij het feit, dat er geen wind was) hebben in het af gelopen weekeinde op de Veluwe ge woed. Zaterdagochtend brak op vijf plaatsen brand uit in de omgeving van het Veluws Eiland bij Beek bergen. Het vuur kon zeer snel be dwongen worden. De Apeldoornse brandweer heeft het vermoeden uitgesproken, dat deze brandjes zijn aangestoken, evenals drie brandjes die zondag uitbraken tussen Kootwijk en Assel en waarbij anderhalve hectare verloren ging. Naar men vermoed werden ook de grote bosbranden, die rond Beekber gen, woedden in de afgelopen week, aangestoken. Op de Solseberg te Gar deren werd anderhalve hectare heide en vliegdennen een prooi der vlam men en voorts kwamen nog diverse kleine brandjes voor in de omgeving van Beekbergen, Wolfheze, Hoen- derlo, tussen Elspeet en Staverden en tussen Elspeet en Uddel. Deze laatste branden kostten ongeveer 2300 vierkante meter bos en heide. In de staatsbossen tussen Nijmegen en Groesbeek heeft zich zondagmid dag omstreeks een uur 'n felle brand ontwikkeld ten zuiden van het sana torium „Dekkerswald". De brand weren van Nijmegen en Groesbeek, geassisteerd door vijftig militairen van het in Heumen gevestigde kam pement, konden door snel ingrijpen het vuur beperken tot een opper vlakte van ongeveer vijftien hectaren. Merendeels heide en struikgewas werden door het vuur aangetast, doch ook een bos jonge aanplant ging ver loren. Brandende akkers. Op de „Kruidenteelt" te Roggel, een bos- en heidegebied van 300 tot 400 hectare is zaterdagmorgen te on geveer 10.30 uur brand uitgebroken. Het vuur in dit waterarme gebied, werd bestreden door de brandweren uit Roggel, Helden en Heythuysen. 100 militairen uit de garnizoenen van Roermond en Weert kwamen assis tentie verlenen. De brand is vermoedelijk begonnen in een combine (maai-dorsmachine) op een perceel korenland in de ge meente Neer. Men heeft deze land bouwmachine het veld uitgereden, maar intussen was het stro, dat er omheen lag, al gaan branden. Het vuur sloeg over naar andere koren akkers en daarna, over een weg heen, naar een perceel Japanse larixen en andere naaldbomen in de gemeente Twee kapitale Saksische boerderijen afgebrand Zaterdagochtend zijn twee bij el kaar liggende boerderijen te Wach ten, gemeente Dalen, door brand ge heel vernield. De brand werd ontdekt door de buren van de familie Annen. Twee oude mensen en een vrouw bevonden zich in de brandende boerderij. Hoe wel er zeer weinig wind stond en de boerderij van de heer Vleems op on geveer 20 meter afstand niet onder deze boerderij toch vlam. Beide ge- de wind stond, vatte het dak van bouwen waren oude Saksische boer derijen, met rieten daken. Beide boerderijen waren verzekerd. De schade van elk der boerderijen wordt op enkele tonnen geschat. In totaal zijn vijftien personen dakloos geworden. Roggel. Door de snelle en omvang rijke hulp heeft men de oppervlakte van de brand betrekkelijk beperkt kunnen houden; in naar voorlopige schatting 8 a 11 hectaren bos en bouwland deed het vuur zijn vernie lend werk. Een tankwagen van de Heidense brandweer kon op vete be dreigde punten erger voorkomen. De bewaking van het gebied werd laat op de zaterdagmiddag nog voortgezet. Brand te Tilburg. Een uiterst felle en gevaarlijke bosbrand heeft zaterdagmiddag in Tilburg in de sector tussen de Don- genseweg en de Loonseweg zeker 25 ha kapitaal bos in vlammen doen opgaan. Het toeval wilde, dat de comman dant van de Tilburgse brandweer, de heer A. H. Haarmans, zich op het tijdstip van het uitbreken van de brand in een helikopter bevond, die van de tentoonstelling „Hart van Brabant" een rondvlucht maakte. Zo kon het gebeuren, dat de heer Haar mans vlak beneden zich de brand als het ware zag ontstaan. Onmiddellijk naar de heliport teruggekeerd gaf hij per mobilofoon de inmiddels reeds gewaarschuwde brandweer de nodige instructies. Met zeventig man en nevelspuiten en met hulp van burgers, reserve- politie en militairen van de Krom houtkazerne te Tilburg werd het vuur aangepakt. Dank zij de nevelspuiten konden de in het complex aanwezige woningen gespaard blijven. Groot gevaar bestond ook voor de daar gelegen munitieopslagplaatsen. Eveneens dank zij de nevelspuiten kon het vuur tijdig tot staan worden gebracht, alhoewel dit het militaire terrein reeds had bereikt. Zou dit niet zijn gelukt, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Na uren van ingespannen arbeid kreeg de brandweer het vuur onder de knie. De oorzaak is nog niet bekend. De politie van Den Helder en Huisduinen is er toe over gegaan gezien het zeer grote brandgevaar in het duingebied, de lucifers af te nemen van kinderen die zich in de vrije duinen ophouden. Fidel Casiro koos andere vrienden De eerste foto van premier Fidel Castro van Cuba en de nieuwe pre sident, Osvaldo Dorticos, genomen tijdens een televisieuitzending, in Havana. Voor ionnen aan travellers- cheques in Londen gestolen Medeplichtige Nederlanders gepakt Met de arrestatie van de 46-jarige machinist J. K. uit Londen, een sta tenloze Pool, die al 19 jaar in Enge land verblijf houdt, heeft de Amster damse recherche waarschijnlijk licht gebracht in de tot dusverre onopge helderde spectaculaire inbraak in het kantoor van Thomas Cook en Zonen te Richmond bij Londen. In het week einde van 6-8 juni lieten een of meer daders daar met exposief materiaal een brandkast springen en gingen er met een flinke buit vandoor. Aan contanten en aan travellers chèques (miste men maan lags circa 60.000 gulden. De vrijdag j.l. in de Amsterdamse binnenstad aangehouden machinist had van deze buit travellers chèques in zijn bezit voor 470 dollar en 225 pond sterling. Precies vier weken na de inbraak in Richmond werd op soortgelijke w^jze een brandkast geforceerd in de kantoren van Thomas Cook in Londen. Ditmaal verdween er aan travellers chèques 16.000 pond ster ling en aan contanten 4.000 pond. Van deze buit had de thans gearres teerde statenloze Tool geen chèques op zak. Ze kwam bij Gromyko de deur uit Ter verstrooiing gaan de delegaties in Geneve af en toe bij elkaar op bezoek. Nadat de Herters bij de Gromyko's op bezoek waren geweest, heeft me vrouw Herter haar enkel verstuikt. Toen de Herters dan ook door minister von Brentano werd ontvangen liep mevrouw Herter, net als haar man, op In verband met deze zaak zijn in de afgelopen dagen bovendien drie Nederlanders gearresteerd, van wie uitgezocht zal worden of zij al of niet te goeder trouw waren toen ze po gingen deden de machinist behulp zaam te zijn bij het verzilveren' van de chèques in Nederland. Zij zijn de 27-jarjge metaalbewerker W. K. en diens 38-jarige stiefvader, de kan toorbediende H. P., beidei uit Am sterdam, alsmede de 22-jarige zeeman C. K. uit LEIDEN. Aan de laatste had de machinist reeds in Londen een aantal van de gestolen chèques overhandigd met de belofte dat hij een beloning zou ontvangen, indien de zeeman er in slaagde de chèques te verzilveren. Dinsdag j.l. reisde de machinist per boot naar Nederland en woensdag zocht hij de Leidse zeeman in Rot terdam op. Volgens de verklaring van beiden had de jongeman nog geen enkele chèque geïnd. Hij gaf ze dus alle aan K. terug. Woensdagavond nam K. zijn in trek bij de hem bekende metaalbe werker in Amsterdam en donderdag kreeg deze toevallig bezoek van zijn stiefvader. K. gaf hem een cheque mee en de stiefvader liep daarmee een hem bekende bank binnen. Op zijn vraag of deze chèque waarde had sloeg de bankbediende een lijst van geblokkeerde nummers op. Hij ontdekte, dat de hem getoonde chèque geblokkeerd was en waar schuwde de politie. Het was niet moeilijk de stiefvader te vinden, want die was bij het bankpersoneel bekend. De stiefvader deelde mee hoe hij aan de chèques gekomen was, zodat ook zijn stiefzoon prompt gearresteerd werd. Inmiddels was de Pool echter al vertrokken. Vrijdag slaagden re chercheurs er echter in op aanwij zingen van de stiefzoon de machi nist in de binnenstad te arresteren. Drie doden in Harderwijk 8ij verkeersongelukken In de loop van zaterdagmiddag zijn bij verkeersongevallen te Harder wijk drie mensen om het leven ge komen. Omstreeks half drie reed de 27- jarige motorrijder van Steenwijk uit Gorinchem met op de duo zijn 22-ja- rige echtgenote, mevrouw Van Steen- wijkBul, op de Oranjelaan bij Har derwijk achter een autobus van de firma Smit uit Harderwijk. In de file reed achter hen een truck met opleg ger, bestuurd door de 21-jarige P. J. uit Groningen. Toen de heer Steen- wijk op een gegeven ogenblik remde, werd de duo door de truck geraakt, waardoor de motorrijder en zijn vrouw kwamen te vallen. Mevrouw Steenwijk kwam daarbij onder het linkervoorwiel van de truck terecht. Zij werd op slag gedood. Haar man liep alleen maar een pijnlijke enkel op. Diezelfde middag, omstreeks kwart over vier reed in de Boekhorstlaan te Harderwijk in de richting Leuven- seweg de 27-jarige motorrijder E. van Dijk uit Almelo met op de duo zijn vader, de 63-jarige heer E. van Dijk uit Glanerbrug. Uit de richting Apeldoorn naderde een dienstbus van de firma Van Maanen te Harderwijk, bestuurd door de heer E. B. uit Put ten. Waarschijnlijk is de motorrijder eerst gestopt en daarna de wegkrui- sing opgereden. Daarbij werd de motor door de bus geschept en meege sleurd. De heer E. van Dijk was on middellijk dood. Zijn zoon werd zo zwaar gewond, dat hij naar het Boer- haaveziekenhuis te Harderwijk moest worden overgebracht. Daar is hij enkele uren later over leden. Nog een botsing in Harderwijk. Zondagmorgen om vijf uur reed in een dicht mist (er was nog geen vijf tig meter zicht) op de Zuiderzee straatweg te Hierde (gemeente Har- dgrwijk) ter hoogte van de Tabaks- weg in de richting Amersfoort een personenauto, die bestuurd werd door de 21-jarige heer Blauw uit Gro ningen. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam een personenwagen, die bestuurd werd door de heer C. Bos man uit Bussum. In deze wagen be vond zich de familie Verlaan uit Musum, te weten drie dames, een meisje en een jongen. De beide wa gens botsten met grote vaart op el kaar. De beide bestuurders en één van de dames werden daarbij levens gevaarlijk gewond De andere vier inzittenden liepen minder ernstige verwondingen op. Beide auto's wer den totaal vernield. De politie, die spoedig ter plaatse was, zeide „niet te kunnen begrijpen, dat uit de chaos nog iemand levend te voorschijn was gekomen". i De V.V.V. Noordwijkerhout heeft het initiatief genomen in de bene den en bovenhall van de R.K. ULO- Sehool aan de Dr. Poelslaan een ex positie in te richten. De tentoonstelling omvat beeld houwwerken van Lo Molenaar, hand weefkunst van Mevr. Van Oerle te Leiden uit haar atelier „De Gouden Spin" en gladiolenvariëteiten vai firma Salman en de firma Van der Meer uit Noordwijk. Zaterdagmiddag om vier uur heeft mevr. E. van der Weijden-de Wert, de echtgenote van de burgemeester, de expositie voor geopend verklaard. Het doel van deze tentoonstelling is, zei de voorzitter van de V.V.V. dokter K. A. van Praag in zijn ope ningswoord, de zomergasten enkele facetten van het leven, op het gebied van bloemen en kunst, uit en rond hun vacantie-oord, te laten zien en tevens om de inwoners van Noord wijkerhout zelf op de hoogte te stel len van het artistiek kunnen in hun woonplaats. Dat deze expositie in de voor dit doel zo gunstige plaats als de nieuwe ULO-school kon worden georgani seerd, is te danken aan het R.K. Schoolbestuur St. Jozef en aan prettige medewerking van het hoofd, de heer J. Smithuis. De tentoonstelling zelf is onder de artistieke leiding van Lo Molenaar en het vakmanschap van de heer C. van den Berg-Smit, die de arrange menten gladiolen verzorgde en uit enthousiasme nog enkele planten groepen ter beschikking stelde, ge worden tot een expositie op werke lijk hoog peil en een bijzonder succes voor de initiatiefnemers. In totaal zijn 33 beeldhouwwerken geëxposeerd, die in grote lijnen de ontwikkeling van de beeldhouwer Molenaar schetsen. Bijzondere studie is gemaakt van het figuur en in het bijzonder daaruit is te bemerken, dat Molenaar door een periode van abstracte werken en lenige, goed uit gebalanceerde en gestyleerde figuren is gekomen tot een zeer eenvoudige en edele vormgeving van grote zeg gingskracht. Dit is in het bijzonder te vinden in de danseur in brons (no 21), pu berteit (no. 1) en negerin (no. 22) der expositie. In de geëxposeerde werken zijn ook opgenomen de door de gemeente Noordwijkerhout aangekochte werken uit een vroegere periode, de figuren „Onschuld" (no. 18) en „Staande Torso" (no. 30). Molenaar toont zich in zijn werken een levendige beeldhouwer, die niet in een bepaalde vormgeving ver start. Op de benedenhall bevindt zich ook de verzameling handweefkunst van mevr. Van Oerle, bestaande uit wandkleden, rokken, shawls, cein tuurs. De werkelijk prachtige variëteiten gladiolen verfraaien en onderstre pen het geheel op prettige wijze en er valt dan ook, zols mevr. Van der (36) (iVooruit,momin(e/enMics,Jfmm Weenden opmerkte, op deze tentoon stelling voor vreemdelingen en in woners heel veel te genieten. De tentoonstelling is geopend tot 8 augustus, dagelijks van 4 tot 6 en van 7 tot 10 uur n.m. Dravend paard liep wielrijder omver Te Laren is zaterdagavond een be jaarde wielrijder door een rennend paard tegen de grond gelopen en zo ernstig gewond, dat hij later in het Sint Jansziekenhuis is overleden. Het ongeluk gebeurde, toen vier boerenzonen te paard terugkeerden van de plechtige intocht van een neomist. De paarden waren ongeza- deld. Drie van de vier ruiters waren ongeveer vijftien jaar oud, ,de vier de was 32 jaar. Een an de vier stel de voor. een wedstrijd te draven, wie het eerst thuis zou zijn. Bij deze race verloor een van de jeugdige ruiters, M. Z., de macht over zijn rijdier. Het paard zwenkte de weg op naar links, waar juist de 68-jarige broodbezorger W. Koteris naderde, die op de fiets op weg was naar huis. Er ontstond een valpartij, waarbij de wielrijder zo ernstig werd gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis is bezweken. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15. Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V.d.vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V.d.kleuters. 11.00 V.d.zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Land'bouwrubr. Hooibroei en hooiventilatie. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Amus. muz. 14.45 Bariton en piano. 15.20 V.d.jeugd. 16.20 Gram. 16.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 16.45 Strijkkwartet en klarinet. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Ge- var. muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Sociologie door prof. dr J. A. A. van Doorn. Tweede lezing: Positie en problematiek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gevar. muz. 19.45 Toneelbesch. 20.0C Nws. 20.05 Amus. muz. en koor. 20.35 't Hart van Bra bant, klankb. 20.55 Gram. 21.35 Journ. 21.50 Lichte muz. 22.10 De autorijles, hoorsp. 22.30 Kamerorkest. 23.00 Nws. 23.15 Beursber v. New York. 23.17 New York calling. 23.22 24.00 Ork.conc. KflO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.CO Nws. 8.15 Gram. 8.50 V.d.vrouw. 940 V.d. kind. 10.00 V.d.kleuters. 10.15 Licht baken, caus. 10.30 Gram. of progr. v. d. jeugd. 11.00 V.d.vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Nieu we gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 V.d.jeugd. 14.30 Gram. 14.35 V.d. plattelandsvrouwen 14.45 Gram. 15.30 Gram. of progr. v. d. jeugd. 16.00 V.d.zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V.d.jeugd. 1740 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee, St. Christoffel en de Christoffelberg op Curasao, door Frank Martinus. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regerings uitz.: Nieuwe recreatie-mogelijkhe den in Nederland, door B. M. v. Griethuysen, hoofd onderafdeling Algemene Zaken en vrijetijdsbeste ding v. h. min. van O.K.W. 18.30 V.d. jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.00 S.U.S.-actie. 21.30 Gram. 21.45 Vacantie-(wetensw) aardigheden. 22.15 Radio Vaticana, vraaggespr. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Pianoreci tal. 23.45—24.00 Gram. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weerovei'z. 20.20 Speelfilm. 22.00 Sluiting.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8