Bij de zwemwedstrijden te Waalwijk vielen records aan de lopende band Parijs' Springconcours hoogtepunt van het Concours Hippique te Stompwijk 3. Carole Hussey (G.B.) 1.15.1; 4. Rinie Dobber (N.) 1.15.3. 4 x 100 m vrije slag estafette: 1. Ne derland 4.23.9; 2. Groot-Brittannië 4.26.8; 400 m vrije slag 1. Corrie Schimmel (N.) 4.57.7 (nieuw Europ. en Ned. re cord); 2. Judith de Nijs (Ned.) 5.00.5; 3. Judy Samuel (G.B.) 5.09.8; 4. Nancy Rea (G.B.) 5.10.2. 100 m. vrjje slag: 1. Cockie Gastelaars (Ned.) 1.04 6; 2. Natalie Steward (G.B.) 1.05.4; 3. Sita Posthumes (Ned.) 1.05.9; 4. Diana Dilkinson (G.B.) 1.06.8. 100 m. vlinderslag: 1. Tineke Lagerberg (Ned.) 1.13 0; 2. Atie Voorbij (Ned.) 1.14.8; 3. Sheila Watt (G.B. 1.15.2; 4. Jean Oldroyd (G.B.) 1.17.4. 4 x 100 m. wisselslag estafette: 1. Ne derland 4.15.5 (nieuw werelu- en Euro pees record) 2. Groot-Brittanië 4.53.6. Eindstand: 1. Nederland, 112 pnt; 2. Gr.-Britanië, 89 pnt. DE KANAAL-RACE. Vergeefse poging. Een 22-jarige Engelse, mej. Jean Adams, heeft een vergeefse poging gedaan het Kanaal over te zwemmen van Kaap Griz Nez naar Dover. Toen zij nog ongeveer 11 km. uit de Engel se kust was, moest zij wegens zware maagkrampen opgeven. Mej. Adam: PAGTNA 5 had op dat moment 7 uur en 35 min. in het water gelegen. Zij was kort na middernacht van Kaap Gris Nez ver trokken. NIEUW WERELDRECORD VOOR MCKINNEY. Tijdens wedstrijden in de Japanse stad Osaka verbeterde de Amerikaan Frank,McKinney zijn eigen wereld record op de 200 meter rugslag. McKinney maakte een tijd van 2 min. 17.8 sec., eentiende sec. beter dan zijn oude record. YAMANAKA: NIEUW W.R. 400 M. VRIJ. Tijdens de tweede ontmoeting Ja panVer. Staten heeft de Japanner Tsuyoski Yamanaka het wereldre cord voor de 400 meter vrije slag verbeterd tot 4'min. 16.6 sec. Ook het wereldrecord 200 meter vrije slag bracht hij op zijn naam door een tijd te maken van 2 min. 1.5 sec. Voorts heeft een Japanse ploeg het wereldrecord 4 x 200 meter est. vrije slag verbeterd tot 8 min. 18.7 sec. Drie wereldrecordsvier Europese en drie Nederlandse sneuvelden Drie wereldrecords, vier Euro- pese records en drie Nederlandse records! Ziedaar de oogst van twee dagen zwemmen tussen de ploegen van Nederland en Groot Brittanië in Waalwijk, een tweekamp die door Nederland met 112 tegen 89 punten werd gewonnen. Het fraaie bad het Hoefsven had de naam zwaar te zijn. Na enkele trainingsbaantjes waren er vele deel nemers, die deze kwalificatie be vestigden en inderdaad zag het bas sin zonder overloopgoten om de golfslag te breken en met een vrij ondiep keerpunt er verre van snel uit. Maar al zaterdagavond, toen Anita Lonsbrough als een razende op een nieuw fantastisch wereldrecord op de 200 meter schoolslag afging en daarbij een hele seconde onder de tijd van Ada den Haan bleef, was het duidelijk, dat de .Waalwijkse baan ten onrechte voor met snel was uitgemaakt. Het was een wat pijnlijke surprise voor onze ploeg, die onverwachte 2.50.3, waarmee een onaantastbaar lijkend record voor Nederland ver loren ging. Men voelde, dat Neder land de schoolslag-suprematie had verloren en dat het heel moeilijk zal zijn die te heroveren vooral ook om dat het wel vaststaat dat zelfs een Ada den Haan in haar allerbeste vorm niet tot deze tijd zou zijn ge komen. Maar zondagmiddag heeft de Nederlandse zwemploeg revanche genomen, en goed ook. Het begon met een wereldrecord voor Ria van Velsen en uitgerekend werd dit re cord wéér van een Britse zwem ster afgesnoept. Judy Grinham, met 1.11.9 recordhoudster op de 100 meter rugslag, die het wedstrijd zwemmen vaarwel heeft gezegd, doch in Waal wijk aanwezig was als verslaggeef ster voor het Londense blad de Daily Express, was de eerste, die het lange Haagse meisje voor de batterij van camera's kwam gelukwensen. Met haar prachtige lange slag, hoog over het water trekkend maar toch weer de fout makend schuinweg tegen de baanlijn aan te zwemmen was de Zian-zwemster als eerste op de 4x100 meter wisselslag na 40 meter van Margaret Edwards weggezwommen. Zij tikte onder Ada den Haan als eerste aan in 1.11.7, waarmee het wereldrecord, het Europese en het Nederlandse record was gesneuveld. Het Nederlandse record stond sedert 28 juni (Saarbrücken) met 1.12 op naam van Ria van Velsen. Intussen was Ada den Haan haar voorsprong op haar grote rivale Anita Lonsbrough kwijt geraakt met 1.23.7 voor de Eindhovense en 1.21.4 voor het meisje uit Huddersfield. Ook Tineke Lagerberg was niet geheel de oude en opnieuw liepen de Engelse meisjes nu door de goed vlinderende Chistine Gosden verder uit. Toen Cockie Gastelaars met ruime achter stand op Diana Wilkinson aan de laatste 100 meter vrije slag begon, was voor de Britse vlinderslagzwem ster 1.11 en voor Tineke Lagerberg 1.13.1 als tussentijd afgedrukt. Voor Cockie Gastelaars was de op gave om het verlies weer goed te maken, een kolfje naar de hand. Met haar enorme, geheel aan de Austra lische arm-stijl aangepaste slag ging de Schiedamse achter de kleine Diana aan. Precies bij het keerpunt had zij haar te pakken en toen was het alleen nog maar de vraag welke tijd er uit de bus zou komen. In 1.03 tikte Cockie Gastelaars aan en de baan-horloges wezen toen als totaaltijd 4.51.5, 1.4 sec. onder het wereldrecord, dat op 5 september van het vorig jaar tij dens de Europese kampioenschappen in Boedapest door de Nederlandse ploeg was gemaakt. Ook het Euro pees record was hiermee natuurlijk verbeterd. Bondsvoorzitter Jan de Vries en de nieuw aangewezen olympische chef de mission, de heer E. van Maa- nen, moesten na dit feest van top tijden, gelukwensen, bloemen en zoenen nog enkele malen van de tribune afdalen om bijzonder succes volle landgenoten de hand te komen schudden. De Eindhovenaar Leo Verburgt vierde zijn 24e verjaardag met een Nederlands record op de 400 meter vrije slag door in een onbedreigde race met Robert Sreenan als belang rijkste belager in 4.39.4 precies 5 sec. onder het door de KNZB vastgesteld- de limiettijd te blijven. De PSV-er ging, zoals tevoren was afgesproken, goed met Coos de Jong mee en toen de Leeuwardenaar na 300 meter naar de vierde positie terugviel, ging Ver burgt als het ware gelanceerd op de finish af. De prestatie van de Bra bantse zwemmer-kunstschilder was in dubbele .betekenis slechts van na tionaal belang, wanneer met bedenkt dat het wereldrecord van Yamanaka op 4.16.6 staat. Op hetzelfde nummer verbeterde Corrie Schimmel voor de derde maal binnen een maand het Europees re cord. Met 4.57.7 kwam zij weer iets dichter bij het wereldrecord van Lorraine Crapp, dat met 4.47.2 voor lopig nog wel veilig is. Maar gezien tegen de olympishce achtergrond is ook deze Europese toptijd wel bij zonder scherp. Het blijft een spQrt- technisch en sportfysiologisch raad- Kus voor de overwinnares. Ria van Velzen wordt hier van harte geluk gewenst door de Engelse Judy Grin ham. MAANDAG 27 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT De uitslagen luiden: Heren: 200 m. vlinderslag: 1. Graham Symonds I (G.B.) 2.32.7; 2. Ian Blyttx (GD.) 2J3.2; 3. Bert Sitters (Ned.) 2.41.0; 4. Charles Ritton (Ned.) 2 44.2. 100 m. vrije slag: 1. Peter Kendrew (G.B.) 59.5; 2. Theo Hoogveld (Ned.) 59.5; 3. Leo Verburgt (Ned.) 59.6; 4. Stan Clark (G.B.) 60.8. 1500 m. vrije slag: 1. Robert Streeman (G.B.) 19.20.0; 3. James Kennedy (G.B.); 19.29.1; 3. André Hermsen (Ned.) 19.42.6; 4. Jan Bontekoe (Ned.) 20.22.2. 4 x 100 m. wisselslag estafette: 1. Ne derland 4.25.8; 2. Groot-Brittanië 4.28.8. 400 m. vrije slag: 1. Leo Verburgt I (Ned.) 4.39 (Nieuw Ned. record)2. Ro bert Steeman (G.B.) 4.48.7; 3. James Kennedy (G.B.); 4.55.4; 4. Coos de Jong (Ned.) 4.56.8. 100 m rugslag: 1. Graham Sykes (G.B.) 1.05.5; 2. Jaap de Jong (Ned.) 1.06.8: 3 Jan Jiskoot (Ned.) 1.08.1; 4. Michael Payne (G.B.) 1.09.9. 200 m. schoolslag: 1. Wieger Mensonides (Ned.) 2.43.0; 2. Gerard Rowlinson (G.B.) 2.49.3; 3. Laurens Kostelijk (Ned.) 2.49.5; 4. James MacTaggart (G.B.) 2.51.4. 4 x 200 m. vrije slag estafette: 1. Ne derland 8.58.2; 2. Groot-Brittanië 9.10.4. Dames: 200 m. schoolslag: 1. Anifa Lons brough (G.B.) 2.50.3 (nieuw wereld- en Europees record); 2. Ada den Haan (N.) 2.54.5; 3. Christine Gosden (G.B.) 2.55.3; 4. Betty Heukels (N.) 2.59.5. 100 m. rugslag: 1. Ria van Velsen (N.) 1.12.4; 2. Margaret Edwards (G.B.) 1.13.4 Na hun overwinning in de bloeme tjes gezet en gefotografeerd, zijn v.l.n.r. Ria van Velsen, Ada den Haan, Cockie Gastelaars en Tineke Lagerberg. Zo zwom het Engelse meisje Anita Lonbrough naar het nieuwe wereld record op de 200 meter schoolslag, dat zij bracht op 2.50.3. Mej. J. van Loon en A. Ebben eindigden als winnaars doch mej. van Loongediskwalificeerd sel waar die kleine tengere Corrie de snelheid vandaan haalt. Met haar lelijke hoekige slag had zij al bij het eerste keerpunt een duidelijke voor sprong op de rest van het veld waar in Judith de Nijs zich met moeite van Judy Samuel kon losmaken. De 100 meter ging in 1.07.5, slechts een seconde langzamer dan Corrie's bes te sprinttijd, de 200 meter in 2.22.7, waarmee het de insiders duidelijk werd. dat er een nieuw Europees en Nederlands record in het ver schiet lag. Met een felle inzet van de armen en een voortreffelijke i Van Loon, omdat zij van haar paard beenstuwing gingen de laatste 200 I was gestapt voordat zij de ring veria meter in 2.35 en terwijl Judith de ten ,had- Reglementen zijn er nu een- ■M-. Dr;(r„ maal om nageleefd te worden en het Nijs definitief met haar Britse riva-was uitermate jammer voor mej. Van len voor de tweede plaats afrekende, I L0on, maar het publiek bracht haar Of de zaterdagmiddag voor het con cours hippique voor de Harddraverij- vereniging „Nooit Gedacht" te Stomp wijk wel zo bijzonder geschikt is als een andere door-de-weekse dag, we weten het niet. De penningmeester zal dit aan de hand van de bereikte ont vangsten het best kunnen beoordelen, doch naar het ons wil voorkomen, wa ren er niet zoveel belangstellenden als we de laatste jaren gewend waren. En dat was ongetwijfeld jammer, want het geboden programma verdiende een uit verkocht huis. Nummers tuigpaarden en springconcoursen wisselden elkaar af en men was nog niet uitgekeken op de schoonheid van de éénspannen of tweespannen, of de aandacht werd al weer gevraagd ovor een ruiter of ama zone voor de deelname aan een of an der springconcours, dat op het feeste lijk met groen en bloemen versierde terrein verschillende hoogtepunten had. Er waren deze zaterdagmiddag drie springconcoursen, doch het beste was voor het laatst bewaard en dat was het Parijs springconcours. Er waren hier voor vijftien deelnemers ingeschreven, doch met een later bijgekomen inschrij ving waren er in totaal .zeven, nog ge noeg om een spannend en aantrekkelijk verloop te waarborgen. En dat is het inderdaad geworden. Van de zeven deelnemers toch bereikten er vijf het maximum aantal te behalen punten, n.l. A. Ebben met Kleine Pookal en Schwarzdrossel, welk paard onlangs door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport is aangekocht, C. Englebert met Pokos, S. M. Pruikemaker met Temptaleize en mej. J. van Loon met Ohama. A. Ebben was in de eerste ronde met Gray Cat tot 14 punten ge komen, mej. J. van Loon met Nakiri tot 10 punten, zodat deze beide afvielen en de andere vijf barrage moesten rij den over verhoogde hindernissen tot 1.40 m. In de 2e ronde behaalde C. En glebert slechts 7 van de vereiste 10 punten, zodat er vier deelnemers over bleven voor de derde ronde, die allen deze ronde overleefden. In de vierde ronde waren de hindernissen verhoogd tot 1.60 m. en hier kwam S. M. Pruike maker niet verder dan 1 punt, zodat hij de vierde prijs veroverd had, terwijl de drie anderen verder streden over weer verhoogde hindernissen. De heer Eb ben kwam met Kleine Pooka niet ver der, want het paard wierp beide hin dernissen om. Mej. van Loon met Oha ma en de heer Ebben met Schwarz drossel bleven dus over in de strijd om de eerste en tweede prijs, waarbij bei den tot 1 punt kwamen, zodat een be slissingsbarrage noodzakelijk was. De jury deelde intussen mede, dat indien beide ruiters weer gelijk zouden eindi gen, zij beiden een eerste prijs zouden behalen. En zij kwamen beiden gelijk aan, beiden met een foutloos parcours, maarde jury diskwalificeerde mej De uitslag werd dus: 1. A. Ebben 3 pnt; 2. mej. J. van Loon 3 pnt; 3. A. Ebben; 4. S. M. Pruikemaker. Onfortuinlijke sprong. In het springconcours B voor perso nen beneden 18 jaar zagen we ook en kele goede prestaties. Een der jongste deelnemers, Reintje Zwolsman, kwam bij de eerste hindernis zo ongelukkig ten val, dat hij bleef liggen en door de EHBO per brancard moest worden weggedragen. Later bleek het nog wel mee te vallen, want de onfortuinlijke ruiter bleek een bloeduitstorting in dijbeen te hebben opgelopen. Hij keer de later nog wel wat erg bleek om z'n neus op de tribune terug, want „hij wilde toch ook wel wat zien". Winnaar van dit concours werd Cees Schmal met het paard Feldblume, die 0 fouten had en 75 punten verkreeg voor het regelmatig tempo. De verdere uitslag was: 2. G. van Heyst (Riouw Rijschool) met Chiquita, 0 ft. 70 pnt; 3. mej. W. Lans met Hodito 0 ft 62 pnt; 4. G. van Heyst met Tempiko 0 ft 55 pnt. Het springconcours „Kies uw eigen weg" leverde een verdiende zege op voor A. Ebben met Schwarzdrossel. Mej. J. van Loon met Ohama, die als vijfde deelneemster een foutloos par cours had gemaakt in 112 sec., bleef lange tijd de leiding behouden. Er kwa men nog 11 ruiters na haar, die het er minder goed afbrachten. Toen kwam Schwarzdrossel, bereden door A. Eb ben. Geen toevalligheid, dat zich ook hier beide paarden onderscheidden. De uitslag werd: 1 A. Ebben met Schwarzdrossel 0 ft 91 2/5 sec.; 2. mej. J. van Loon met Ohama 0 ft. 112 sec.; 3. C.' Englebert met Fokos 4 ft 100 4/5 sec., fi. mej. J. van Loon met Nakiri 4 ft. 113 2/5 sec.; 5. A. Ebben met Gray Cat 7 ft. 90 1/5 sec.; 6. J. van Heyst met Bambino 8 ft. 110 4/5 sec. Een bijzondere plaats in Stompwijk neemt ook altijd het tuigpaard onder deze is het damesnummer altijd van bijzonder belang. De deelname dit jaar niet zo groot, doch het gehalte van het vertoonde was prima en oogst te veel bijval. Het resultaat van dit nummer was: 1. Alfred, berijdster mevr. Van Dijk, Emmeloord; 2. Ulex, ber. mej. E. van Dijk; 3. Marijke, ber, mevr. G. Geertzema-Bulk, Nieuw Ven nep; 4. Sirus, ber. mej. G. Hemmes, Groningen. De uitslagen van nummers tuigpaar den luiden: Concours van éénspannen (limietklas se), paarden, welke 400 of meer ge wonnen, uitgesloten: 1. Rumanda. eig. A. J. van Zijl, Schalkwijk, ber. A. Ver- weij; 2. Sirus, eig. en ber. E. Hemmes Groningen; 3. Jan, eig. C. Hogendoorn Utrecht, ber. W. Hamoen; 4. Robert,' eig. P. C. v. d. Touw, Den Haag, ber. J. v. d. Touw; 5. Valgraaf, eig. en ber. J. W. van Dijk, Emmeloord; 6. Richard, eig. J. W. van Dijk, ber. B. T. van Dijk; 7. Titulair, eig. J. W. van Dijk, ber. J. W. van Dijk. Idem (limietklasse), paarden, welke 1000 of meer hebben gewonnen, uit gesloten: 1. Rumanda, eig. A. J. van Zijl, ber. A. Verweij; 2. Raket, eig. en ber. J. W. van Dijk; 3. Pronko, eig. en ber. E. Hemmes; 4. Jan, eig. C. Hogen doorn, ber. W. Hamoen; 5. Valgraaf, eig. J. W. van Dijk, ber. W. T. van Dijk 6. Geraldo, eig. J. W. van Dijk, ber. T. P. van Dijk. idem (openklasse): 1. Alfred, eig. en ber. J. W. van Dijk; 2. Sandor, eig. en ber. E. Hemmes; 3. Han, eig. C. Ho gendoorn, ber. W. Hamoen; 4. Ulex, eig. J. W. van Dijk, ber. B. T. van Dijk; 5. Willem, eig. C. Hogendoorn, ber. H. Nederhof; 6. Marijke, eig. gebr. Bulk, Nieuw Vennep, ber. J. D. Bulk; 7. Ra ket, eig. J. W. van Dijk, ber. T. P. van Dijk. Concours tweespannen tuigpaarden (limietklasse), paarden, welke in het span 600 of meer hebben gewonnen, uitgesloten: 1. Sirus en Pronko, eig. en ber. E. Hemmes; 2. Robino en Rinzo, eig. gebr. Bulk, ber. J. D. Bulk; 3. Nico en Willem, eig C. Hogendoorn, ber. W. Hamoen; 4. Johan en Hans, eig. P. C. C. van der Touw, ber. J. van der Touw; 5. Titulair en Valgraaf. eig. J. W. van Dijk, ber. J. T. van Dijk. Idem (openklasse): 1. Sandor en Graaf Trior, eig. en ber. E. Hemmes; 2. Alfred en Ulex, eig. en ber. J. W. van Dijk; 3. Jancko en Robert, eig. P. C. C. van der Touw, ber. J. van der Touw; 4. Han en Jan, eig. C. Hogendoorn, ber. W. Hamoen; 5. Titulair en Valgraaf, eig. J. W. van Dijk, ber. T. P. van Dijk; 6. Sirus en Pronko, eig. E. Hemmes, ber. J. K. Hemmes. Concours tandem tuigpaarden, aange spannen voor 2-wielig voertuig: 1. San dor en Graaf Trior, eig. E. Hemmes, ber. J. K. Hemmes; 2. Jancko en Ro bert, eig. P. C. C. van der Touw, ber. J. van der Touw; 3. Alfred en Ulex, eig. en ber. J. W. van Dijk; 4. Robino en Rinzo, eig. gebr. Bulk, ber. A. Verwey; 5. Richard en Geraldo, eig. J. W. van Dijk, ber. T. P. van Dijk. Na afloop kwam het bestuur met de prijswinnaars en -winnaressen weer als vanouds bijeen in het centrum van de Stompwijkse paardensport, het café restaurant van de heer P. Th. Vergeer „Het Blesse Paard". Wederom sprak de heer C. Waaijer een welgemeend woord van dank tot allen, die tot het welsla gen van dit concours hadden medege werkt en hij sprak de hoop uit allen een volgend jaar terug te mogen zien. perste Corrie er nog een vinnig sprintje uit. En weer klonken klap zoenen, weer waren er de bloemen en weer stonden alle foto- en film mannen elkaar te verdringen voor een plaatje van een druipende, la chende, dolgelukkige zwemster. Eerlijk hebben we na al die suc cessen ook nog een beetje gerekend op een nieuw Nederlands record van Wieger Mensonides op de 200 meter sschoolslag. IVlaar de Hagenaar begon met een 100 meter in 1.19.5 iets te langzaam om onder zijn 2.41.7 te ko men en het werd 2.43 als eerste voor de Brit Rowlinson. Cockie Gastelaars had zich in de estafette teveel moeten geven om op de individuele 100 meter opnieuw tot een bijzondere tijd te komen. Maar ook de 1.04.6, waarmee zij Na talie Steward (1.05.4) versloeg mocht een overhartelijke ovatie, omdat sportief gezien eveneens het beste ces had behaald. De heer A. Ebben met Schwarzdros sel van de Stichting Nederlandse hip pische Sportbond, die met een foutloos parcours winnaar werd in het concours „Kies uw eigen weg" en later het Pa- I rijs springconcours won. De 38-jarige Hongaar Laszlo Ko- vacs heeft zondag de zesde jaarlijkse zwemwedstrijd van Capri naar Na pels gewonnen. Hij legde de 18 zee mijlen af in 10 uur 7 min. 4 sec. De Argentijn Alfredo Camarero, die in 1955 en 1956 eerste werd, eindigde nu als tweede in 10 uur 12 min. 21 sec. De Egyptenaar Abou Heif, ook al een bekende lange afstandspeci alist hij won in 1956 de Nijl-ma- rathon werd derde in 10 uur 12 min. 22,1 sec. De Deense, in Ame rika woonachtige Greta Andersen werd negende in 11 uur 5 min. 33 sec. Onder de tienduizenden, die de start in de haven van Capri bij woonden, bevond sir Winston Chur chill, die zich als gast had inge scheept aan boord van het jacht van de miljonair Onassis. er zijn. In de officieuse revanche-wedstrijd zaterdag werd de eerste wedstrijd met 92 door de Ned. ploeg gewon nen tusen de waterpoloploegen i won het iets gewijzigde Nederlands I zevental met 102 van de Britten. Het was een weinig aantrekkelijke wedstrijd met veel fouten, veel over- tredingen en veel gehang van man tegen man. Het Zuid Afrikaanse touring team l speelde een wedstrijd tegen de Ne derlandse jeugd. De snelle en uit- stekend samenspelende Springbok- i ken bleven na een 22 ruststand met 74 in de meerderheid.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5