S)e &2idóe6owfccmt en Nixon hadden geen ruzie Wanneer heeft men ruzie met Chroesjtsjef? 't Was alleen maar openhartigheid Herter bezocht West-Berlijn Leidse arts omgekomen bij hevige brand te Katwijk OUDE SOLDATEN STERVEN NIET weer f( Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 27 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14779. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015. 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes IU0. Premier Chroesjtsjef heeft zich zondag gekeerd tegen de .volgens hem onjuiste wijze, waarop „zekere journalisten" het gesprek tussen hem en vice-president Nixon op de Amerikaanse tentoonstelling op vrijdag j.l. hadden weergegeven. „Zekere journalisten hebben ons onderhoud beschreven alsof wij ruzie hadden en elkaar beledigden. In feite hadden wij een vriendschappelijk gesprek, zonder bitterheid", aldus de Sowjet-leider. De drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen hebben zaterdagavond een film van het debat van vrijdag tussen de Amerikaanse vice-president, Nixon, en de Russische minister-president, Chroesjtsjef, te Moskou uitge zonden. Kijkers hadden de indruk, dat beide staatslieden tijdens het debat hun goed humeur hebben bewaard. Nixon naar Siberië en dan naar Polen BLIJVEN GLIMLACHEN Zondag is het grootste deel van de middag besteed aan een boot tocht op de Moskwa, aan de oever waarvan het landhuis in een pijnbos is gelegen. „Laten we blijven glim lachen, anders zegt men dat wij ru zie hebben", zei Chroesjtsjef toen de twee officiële fotografen een Rus en een Amerikaan foto's gingen maken. Van het gezelschap maakten ook de eerste vice-premiers Mikojan en Kozlof deel uit. Nixons verbindingsman voor pers zaken heeft zondagavond tegenover buitenlandse correspondenten ver klaard, dat de vice-president zijn besprekingen met Chroesjtsjef als „openhartig, volledig en nuttig" heeft beschreven. Hij voegde hieraan toe, dat Nixon en Chroesjtsjef hebben afgesproken thans geen commentaar op het be sprokene te zullen geven. Nixons woordvoerder verklaarde nog: „Er waren natuurlijk grote me ningsverschillen, doch de besprekin gen zijn te allen tijde in een kalme stemming gevoerd". Chroesjtsjef heeft zaterdagavond de „oprechtheid en beschaving" van president Eisenhower geprezen. Hij bracht een dronk uit op de Amerikaanse president en verzocht diens broer, Milton Eisenhower, de groeten aan de president over te brengen. Vice-president Nixon zei te gelo ven, dat het Russische volk, evenals het Amerikaanse, de vrede wil die nen. Hij is zich bewust van de grote problemen, die de beide landen ver deeld houden, maar is van oordeel, dat alle voorwaarden voor vriend schap en een vreedzame samenwer king voorhanden zijn. Na het diner gingen Chroesjtsjef en zijn Amerikaanse gasten naar het landhuis van de Russische premier, dat 30 km buiten Moskou ligt. Nixon naar Siberië. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, is maandagochtend met een Russjsch passagiersvliegtuig uit Moskou naar Leningrad vertrok ken, de eerste stopplaats op een reis van ruim 10.000 km,, waarbij hij ook Nowosibirsk in Siberië en de indu striecentra Swerdlofsk, Perwoeralsk en Belojarsk zal bezoeken. Bijna 100 verslaggevers reizen met hem mee. Als hij vrijdag in Moskou terugkeert, zal hij voor de televisie verschijnen, en weer besprekingen met Chroesj tsjef voeren. Ook naar Polen. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, zal na zijn bezoek aan Rusland een bezoek van twee dagen aan Polen brengen. Hij zal op 2 augustus in Warschau aanko men. Dat Nixon in de gelegenheid is Polen te bezoeken vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Russen hem niet toestaan de thuisvlucht over Siberië te maken. Derhalve heeft hij enige tijd over voor zijn terugkeer naar Washington. Het is nog niet bekend of hij een bezoek aan West-Berlijn en Genève zal brengen. De V.S. hechten bijzonder belang aan het komende bezoek van Nixon aan Polen, zo hebben functionaris sen van het „State Department" zon dag verklaard. Hoewel Nixon geen onderhandelingen met de Poolse lei ders zal voeren, zal hij him toch het standpunt van zijn regering kunnen toelichten. Polen is het enige communistische land, dat Amerikaanse steun geniet op grond van het program voor hulp aan het buitenland. Verzekering van hulo en bijstand „OLDENBARNEVELDT" IN DE STORM Twee uur voordat het Nederlandse emigrantenschip „Johan van Olden- barnevelt" de haven van Freemantle (Australië) zou binnenlopen is het schip vrijdagavond in een storm te recht gekomen, die één opvarende het leven heeft gekost en waardoor verscheidene opvarenden werden ge wond, aldus een radioboodschap die zondag in Melbourne werd ontvan gen. De omgekomene werd omschre ven als een musicus. Er werd niet bij gemeld of hij passagier dan wel opvarende was. Aangenomen wordt dat geen der gewonden in levensge vaar verkeert. Een enthousiast welkom hebben de Westberlijners zaterdag de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter. bereid die een kort bezoek aan hun stad bracht. Herter heeft in Berlijn de „Zeiten Alee" omgedoopt in „John Foster Dulles Alee", een naamsverandering ter herinnering aan zijn voorganger. Herter verzekerde West-Berlijn nogmaals dat het Westen de stad niet in de steek zal laten. Het zal in Berlijn geen concessies doen, die de vrijheid van de stad aantasten. De Westberlijners van hun kant kwamen bij honderduizenden de straat op om te getuigen van hun vertrouwen in de opvolger van John Foster Dulles, die door West-Berlijn, zoals burgemeester Willy Brandt zei, steeds beschouwd is als een van zijn beste .vrienden. De mensen braken door de politie- afzetting heen om Herter de hand te drukken en hem op de rug te slaan. Overal klonk „Hoera voor Herter" en „Goed zo Herter". Het vertrek van de Amerikaanse minister moest twintig minuten wor den uitgesteld vanwege deze over weldigende belangstelling. Burgemeester Brandt zei in een rede: „Men kan zich op de inwoners van West-Berlijn verlaten. Ik zou echter belangrijke feiten voor u ver borgen houden, als ik niet erkende, dat er bezorgdheid bestaat, ongeduld en zelfs hier en daar verontwaardi ging. Zij zijn bezorgd, omdat wij er niet zeker van zijn of de andere par tij in deze politieke krachtwedstrijd met voldoende duidelijkheid beseft, dat alleen al de bereidheid om een interimovereenkomst inzake Berlijn te aanvaarden, een aanzienlijke con cessie betekent. Zijn de scheppers van de Berlijnse crisis zich werkelijk bewust van het feit, dat zij een ver schrikkelijk risico lopen als wij de dingen tot het uiterste drijven?" Kassem overwerkt? Volgens het te Instanbul verschij nende blad „Imilliyet" is generaal Kassem, de premier van Irak, over werkt. Op last van zijn artsen zou hij rust houden. Intussen zou gene faal Ahmet Salih el Abdi als rege ringsleider optreden. Generaal Abdi, die militair gouver neur—generaal van Irak is„ heeft in tussen de „cimité's voor de verdedi ging van de republiek" laten weten, dat zij onwettig zijn en hun activi teit moeten staken. Deze comité's werden drie maan den geleden opgericht en zij hebben zich sindsdien bezig gehouden met het verwijderen van „ongewenste elemen ten, reactionairen en vijanden van de republiek", uit de overheidsdien sten. In Japan schijnt het ook warm te zijn. Zesenzestig mensen zijn gis teren in Japan verdronken bij het baden of zwemmen in zee. Vier bad gasten worden vermist. De stranden in de buurt van Tokio werden door 700.000 mensen bezocht. Britse vrouw van Nederlands schip verdwenen De heer John Thom uit Knutsford, Chester, in Engeland, is gisteren naar Southampton gereisd, waar het 10.574 metende passagiersschip „Jagersfon tein" van de Holland-Afrika Lijn werd verwacht: hij heeft bericht ont vangen, dat zijn 26-jarige dochter Margareth Thom, die uit Zuid-Afri- ka op de terugreis was naar Enge land, op maandag 13 juli spoorloos is verdwenen. Het schip bevond zich toen in de open wateren van de At lantische Oceaan ergens ten westen van Afrika. Voor zover bekend werd haar ver dwijning door een steward opge merkt, die tot de ontdekking kwam, dat haar plaats aan tafel onbezet bleef. Toen ook haar hut leeg bleek en een onderzoek aan boord niets op leverde, besloot de kapitein terug te keren om te zien of ze misschien nog ergens in het water dreef. Het schip wendde de steven, maar zette na en kele uren de reis naar Engeland voort. Van de vermiste Britse pas- sagiere was geen spoor gevonden. Miss Margareth Thom blijkt een brief te hebben achtergelaten in haar hut, aldus weet het persbureau AFP uit Southampton nader te melden. De politie van Sauthampton begon een voorlopig onderzoek naar de ver dwijning van het meisje en vond de brief, waarvan de inhoud niet be kend gemaakt werd. Wel zeide de po litiemensen, dat uit de inhoud van de brief is gebleken dat de gedach te aan moord losgelaten kan worden. Het onderzoek naar de verdwijning zal officieel geschieden door de Ne derlandse politie, nadat het schip in de thuishaven, Amsterdam, zal zijn aangekomen. Zaterdag vond in Artis in Amsterdam de jaarlijkse Ridderdag plaats, waarbij ridders, die een groot aantal jaren ridder van de militaire Willemsorde zijn, werden gehuldigd. We zien hier de voorzitter van het fonds ridderdagen, F. C. Baron van Aerssen Beijeren van Vos hol, met v.l.n.r. de heren S. van der Meulen en C. G. C. Sluyk, die 60 jaar ridder zijn en rechts de heer J. W. Noordink, die 50 jaar de hoge onderscheiding draagt. Nederlanders in ravijn gestort Gistermiddag heeft een groep Ita liaanse berggidsen uit Sondrio, di« was uitgetrokken om op de Scercen- glatsjer in de Bernina-Alpen naar twee Nederlandse bergtoeristen te j zoeken, op de bodem van een diep ravijn de lichamen van beide vermis ten ontdekt. Men zal trachten de lichamen te bergen. Donderdagochtend waren de beide Nederlanders vanuit de Marinelli- Bomdardieri-schuilhut op een hoogte van 2800 meter boven de zeespiegel, naar de top van de Bernina vertrok ken. Zij lieten een briefje achte in de schuilhut. Vrijdag maakte de opzich- zichter van de schuilhut alarm, omdat de Nederlanders nog niet waren te ruggekeerd. Groepen berggidsen trokken uit, en zondagmiddag om vier uur werden de lichamen van de beide Nederlanders ontdekt, op de bodem van een diepe kloof. De gidsen keerden naar Son drio terug, om het reddingsmateriaal en de assistentie te halen die nodig zijn voor het moeilijke bergingswerk in de steile kloof. De naam van een der bergbeklim mers wordt door de politie in Sondrio opgegeven als Niehelsen, de naam van de tweede Nederlander is nog niet achterhaald. Fidel Castro blijft toch premier Dr. Fidel Castro heeft ermee inge stemd premier van Cuba te blijven. Dit heeft president Dorticos zondag bekend gemaakt. Fidel Castro, leider van de opstand tegen het regime van Batista, trad op 17 juli af omdat ex-president Urrutia de revolutie zou hebben gesaboteerd. Urrutia trad onmiddellijk af, maar Castro negeerde sindsdien de vele demonstraties van trouw en verzoe ken dat hij zijn functie zou hervatten. President Dorticos deelde Castro's be sluit mede op een bijeenkomst, welke door een grote menigte werd bijge woond. De Cubanen vierden zondag op grootscheepse wijze de zesde ver jaardag van de eerste actie van Cas tro's strijdkrachten. In Havanna werd een militaire parade gehouden en elders schiet- en bombardements oefeningen. Bij de wilde viering wer den 15 mensen door verdwaalde ko gels gewond. DOOR VERDWAALDE KOGEL GETROFFEN. De 18-jarige Enschedeër Herman Prijs is in de omgeving van Bocholt (Did.) levensgevaarlijk gewond door een 9 mm kogel uit een jachtgeweer. Hij is opgenomen in het r.-k. zieken huis te Bocholt, waar hem onmiddel lijk een bloedtransfusie werd toege diend. In slaap door het vuur verrast De brandweer in actie bij de blussing van het getroffen huis. Te Katwijk aan den Rijn heeft zon dagmorgen vroeg een brand gewoed, die het leven gekost heeft van een 58- jarige arts, mevrouw E. A. C. van den Burg-Grijm uit Leiden. De arts bracht met haar 15-jarige zoon het week end door in het gezin van de kunst schilder P. Cox, die woonde in het recreatiegebied „de Pan van Persijn", nabij het vliegveld Valkenburg. Door nog onbekende oorzaak ont stond zondagmorgen tussen vijf uur en half zes brand in de woning van de heer Cox. Eerst om vijf voor zes werd de brandweer gealafmeerd. Men neemt aan, dat een fles buta- gas het vuur heeft aangewakkerd. Het greep zo snel om zich heen, dat mevrouw Van den Burg naar alle waarschijnlijkheid in haar slaap door de vlammen is verrast. Haar vijftien jarige zoon kon door de heer Cox via een raam worden gered. Hij sliep op dezelfde kamer als zijn moeder. De kamer stond door één deur, die aan de binnenzijde gegren deld was, in directe verbinding met de buitenlucht; andere vluchtwegen waren die door de gang naar een tweede buitendeur of door een dub bele deur en via een aangrenzende kamer. Alle vertrekken van het huis lagen gelijkvloers. De jongen had veel brand- en snij- wonden opgelopen en bovendien had hij een shock, zodat hij moest worden opgenomen in 't Academisch zieken huis te Leiden. droge bosterrein rondom de woning geen vlam vatte. De naburige panden o.a. het huis van de familie Boef, kon door voortdurend nathouden, .ge spaard worden. Hoe groot het gevaar was, dat deze woning liep blijkt wel uit het feit, dat de dekens op een kin derbedje reeds geschroeid waren. Een kampeerster, die vlak bij het bran dende huis haar tent had opgeslagen, kreeg een shock en moest naar huis worden gebracht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Veel bewolking met enkele re'gen of onweersbuien en lagere temperaturen. Overwegend ma tige wind tussen Zuid en West. De familie Cox was door de onver wachte brand danig overstuur: eerst maan op heeft zij getracht, zelf het vuur te i blussen en enkele bezittingen te red-1 UnnmAro f ovcf o nrlon den. Toen dat een onmogelijke op-*^^6 «XlCiSldllUdl dracht bleek, ging men de brandweer waarschuwen. De woning ligt even- 28 Juli: v.m. 8.57; n.m. 9.26. wel ver van.de openbare weg en de dichtst bijzijnde telefoonaansluiting bevond zich op grote afstand. Daardoor arriveerde de brandweer I iHet weer in Europa Regen of onweer komen van een Oceaandepressie, waarvan 't centrum vanmorgen voor de kust van Ierland was gelegen, heeft de weerstoestand boven West- uitgebreid regen in Engeland, Noord- verder in de richting van Zuid-Enge- land. In verband daarmede zal meer onstabiele lucht naar ons land stro men, waarbij in de komende dagen I het weer onbestendig zal blijven met Kleine zorgen maken spraakzaam; af en toe regen of onweer en lagere, grote slaan met stomheid, temperaturen. (Seneca). HELSINKI licht bew. 30 C. STOCKHOLM onbewolkt 30 KOPENHAGEN 28 ABERDEEN regen 22 LONDEN licht bew. 28 AMSTERDAM zwaar bew. 25 BRUSSEL geheel bew. 27 LUXEMBURG half bew. 28 PARIJS onbewolkt 30 BORDEAUX geheel bew. 30 GRENOBLE licht bew. 30 NICE onbewolkt 27 BERLIJN half bew. 26 FRANKFORT onbewolkt 32 MüNCHEN half bew. 20 ZüRICH onbewolkt 28 GENèVE licht bew. 30 LOCARNO onbewolkt 28 WENEN 28 BELGRADO mist 28 ATHENE onbewolkt 32 ROME 32 AJACCIO 28 MADRID 35 MALLORCA 32 LISSABON Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1