SeCekióeGoit/tatit Chroesjtsjef en Nixon zeggen elkaar de waarheid Keihard debat voor de Russische televisie Scherp steekspel met een brede glimlach Pastoor Auxentius van Schalen (Leiden) overleden Chroesjtsjef nodigt Eisenhower uit Na jaren gegrepen Hef gist nog altijd in Argentinië ZATERDAG 25 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14771 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hardhandige vriendelijkheden Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w.. f2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes f UO. „Mislukking van de conferentie van Genève zou een slag toebrengen aan de vrede", aldus de Amerikaanse vice-president, Nixon, in zijn onderhoud met de Russische premier, Chroesjtsjef, tijdens het bezoek aan de Ameri kaanse tentoonstelling te Moskou. Nixon zei, dat „niet alles van één kant" kan komen en dat de wereld het oog gericht houdt op de SowjetUnie waar van men de volgende stap verwacht Toen Nixon sprak over de „Russische bedreigingen" antwoordde de Rus sische premier, dat „de Sowjet-Unie een eind wil maken aan het oprichten van Amerikaanse militaire bases op buitenlands gebied". Hij voegde hier aan toe: „Zolang dat niet is geschied zullen wij dezelfde taal blijven spre ken'. Daarna heeft Chroesjtsjef aangedrongen op de wens van de Sowjet-Unie een vredesverdrag met Duitsland te sluiten „teneinde één van de voor naamste punten van wrijving „tussen de V.S. en de Sowjet-Unie weg te npmon VOOR HET OOG VAN DE TELEVISIE-LENS Tijdens het bezoek aan de Ame rikaanse tentoonstelling verschenen beiden ruim een kwartier voor de te- levisie-camer'as, waarbij zich een jo viale mar vaak scherpe discussie over communisme en kapitalisme ontspon. Beiden glimlachten breed maar de antwoorden waren soms fel. Op zeker ogenblik zei Nixon tot Chroesjtsjef: „Tenslotte weet u niet alles", waarop de Russische premier antwoordde: „Als ik niet alles weet, dan weet u niets over het comunis- me u kent slechts de vrees daar voor". De discussie ontstond, toen Chroesj tsjef opnieuw het Amerikaanse be sluit voor het houden van een ge bedsweek voor onvrije volken aan roerde. Heftig gesticulerend naar de camera's vroeg hij hoe men zoiets kon toestaan. Vervolgens zei hij, dat hij met vertrouwen uitziet naar het einde van de termijn van het zeven jarenplan wanneer de Sowjet-Unie op economisch gebied de achterstand op de V. S. zal hebben ingehaald. Nixon, die aanvankelijk wat ver rast scheen, zei: „Uw opmerkingen zijn precies zoals wij ons hadden voorgesteld, flitsend en voor de vuist weg. Wil de mededinging, waarover u spreekt, voor beide volken van be lang zijn, dan moet er een vrije uit wisseling van meningen zijn Op sommige gebieden bent u ons voor. bijv. op het gebied van raketten. Op andere terreinen, kleurentelevisie b.\ zijn wij misschien voor". Chroesjtsjef: „Nee, ook op dit punt zijn wij even ver". Nixon: „Laten we op dit gebied wedijveren. Wij moeten u meer ho ren voor de televisie en u moet meer van ons horen op uw televisiescherm Chroesjtsjef vond dit een goed idee, maar hij zei, plotseling in lachen uit barstend: .Wacht even, ik ga ergens mee akkoord maar waarmee eigen lijk?" Daarna greep hij Nixon bij de arm en zei: „U bent een goed pleit bezorger voor het kapitalisme, een goed advocaat". Vrijheid van publicatie Nixon zei voorts, dat er in de V. S. geen dag voorbijgaat, dat de Ameri kanen niet kunnen lezen wat Chroesj tsjef zegt. Toen vice-premier Kozlof in Californië over vrede sprak, sprak u in Moskou in andere termen. Dit verscheen uitvoerig in de Amerikaan se pers. Leg hier nooit een verkla ring af als u niet wilt, dat deze in Amerika wordt gelezen. Ik kan u be loven dat elk woord dat u zegt in het Engels zal worden vertaald? Chroesjtsjef betwijfelde dit en wenste dat Nixon zijn woord gaf, dat het Amerikaanse volk deze woorden van Chroesjtsjef zal horen. Lachend gaf Nixon zijn woord, maar hij wilde ook van Chroesjtsjef de verzekering, dat alles wat hij zei, vertaald zal worden en in de hele Sowjet-Unie zal worden gehoord. „Dat is afgespro ken", aldus Chroesjtsjef. Pastoor Auxentius van Schalen o.f.m., herder van de St. Leonardus- parochie en bouwpastoor van de St. Antoniusparochie, is gisteravond te Leiden overleden. Hij was 57 jaar oud. Ingewijden en ook de pas toor zelf wisten, dat „zijn dagen geteld waren", maar pater Auxentius blééf actief voor zover zijn krachten het hem nog toelieten. Gisteravond werd hij op een be stuursvergadering van de Ontwikke- lings. en ontspanningsvereniging der parochie verwacht. ,Ik kom zéker" had hij tot één van de bestuursleden gezegd. Hij zóu gekomen zijn, indien hij niet in zijn auto, nadat hij deze had geparkeerd op het voorplein van de pastorie aan de Haagweg, een hartaanval had gekregen, die ditmaal een eind maakte aan het leven van een actief priester, die zelf verklaar de, dat hij tot het eind de krachten die hem resten zou gebruiken voor de taak, die God hem gegeven had. Zijn wens is vervuld: hij stierf onder het werk. Hij stierf alleen, want in de pas torie was men van mening, dat de pastoor naar de OKO-vergadering in het Leonardusgebouw aan de over kant van de Haagweg was gegaan en eerst laat was thuis gekomen. Vanmorgen om half zes trof een bediende van de firma Noordman de pastoor in diens auto aan. De dok ter stelde even later vast, dat de pas toor gisteravond al overleden moest zijn. In augustus 1955 volgde pater Auxentius van Schalen pater dr. W. Schmitz op als pastoor van de St. Leonardusparochie. Er wachtte hem een zware taak. Hij werd immers be last met de bouw van een nieuwe kerk in Leiden-Zuid-West, maar hij had daarnaast de zorg voor een grote parochie. Hij heeft hiervoor ge zwoegd en te *veel van zijn toch al niet solide gezondheid gevraagd. Hét grote moment: de consecratie van de nieuwe St. Antoniuskerk heeft hij niet bij mogen wonen. Hij heeft het beloofde land gezien, maar mocht er niet binnengaan. Slechts de houten nood-kerk aan de Vijf Meilaan heeft hij gekend en nog onlangs heeft hij mogen beleven, dat een begin werd gemaakt met de werkzaamheden aan de lagere school van de op te rich ten St. Antonius-parochie in Zuid west. Gaarne had hij in dit stadsdeel direct al een permanent kerkgebouw geplaatst, maar de behoefte aan een eigen Godshuis was hier te groot. Met dit heengaan verliest Leiden (niet alléén katholiek Leiden) een markante persoon naar geest en gestalte. De parochianen waren vertrouwd met zijn warme bariton, waar mede hij in zijn preken de ge hele kerkruimte vulde. Het waren meestal zeer persoonlijke predikaties, die ontsprongen aan een overvol ge moed. In zijn kerk sprak de pastoor verre van rhethorisch, maar hij sleep te zijn toehoorders mee. Deelnemers aan het ziekentriduum in menen v/ij 1956 kunnen hiervan meepra ten. Maar waren ook niet 25 jgar van zijn arbeidzaam leven gevuld met missieprediking in geheel Nederland? Vanuit het klooster te Woerden be reisde hij alle steden en dorpen van ons land; ook vóór hij pastoor hier werd kende Leiden hem al van het missiewerk, de Misweken en de twee- preek s toe lg esp rekken, waartoe hij destijds het initiatief heeft genomen. Geen dwang Chroesjtsjef verklaarde o.a. nog met nadruk, dat de Sowjet-Unie nooit dwang uitoefende. ,Dat zou de meest dwaze politiek zijn" Ook zei hij dat de Sowjet-Unie machtiger wapens dan de V. S. heeft. Hij zei, dat de Sowjet-Unie geen stap zou wijken. De Sowjet-Unie wenst vriendschap met de V. S. en iedereen. Nixon antwoordde, dat de V. S. en de Sowjet-Unie vrede wensen, maar hij meende niet, dat de zaak van de vrede gediend wordt door te herha len, dat Rusland sterker is dan Ame rika. Chroesjtsjef: „U daagde me uit. Nixon bracht hiertegen in, dat het in feite onbelangrijk is, welke zijde er beter voorstaat, omdat beide zij den elkaar kunnen vernietigen en enig voordeel illusoir is. Chroesjtsjef zei dat hij het daar niet helemaal mee eens was. VANDAAG NAAR MIKOJAN De Amerikaanse vice-president Nixon is vanochtend de derde dag van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie begonnen met een bezoek aan de eerste vice-premier Mikojan. In de Sowjet-pers wordt veel aan dacht aan Nixons bezoek besteed. De „Prawda" en de „Izwestia" (de bla den van de partij en de regering) drukten vanochtend de volledige tekst af van zijn redevoering van vrijdag en de boodschap van presi dent Eisenhower. .Voorts vermeldden deze bladen Nixons bezoek aan een Moskouse markt, vrijdagochtend vroeg. Hij zou daar, volgens deze be richten, een vleesweger van het sa nitaire controlestation van de markt, een zekere Smakhin, in verbazing hebben gebracht door hem 100 roe bel aan te bieden. Deze wees het ge schenk af met de woorden: ,Ik heb geen fooi Aodig, ik werk en verdien geld genoeg". Het vakverenigings blad „Troed" drukt vanochtend een brief van Smakhin af, waarin deze zijn verbazing over het gedrag van de Amerikaanse gasten uitspreekt. „Nuttig voor de vrede De Russische premier heeft vol gens radio-Moskou bij de opening van de Amerikaanse tentoonstelling ii Moskou verklaard: „Wij zouden ver heugd zijn als president Eisenhower de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken". Voorts zei hij: „Ik geloof dat zijn bezoek zeer nuttig zou zijn voor het verbeteren van de betrek kingen tussen onze landen en voor het versterken van de vrede in de ge hele wereld. Wij willen vrede en verdedigen voortdurend het begin sel van vreedzaam naast elkaar be staan van staten met verschillende sociale stelsels. Onze bevolking wenst vriendschap met de Amerikaanse bevolking, met de volken van alle landen". Nixon zei in zijn rede, waarmede hij de Amerikaanse tentoonstelling opende, dat de Sowjet-Unie en de V;S. over een verschrikkelijke ver nietigingskracht beschikken en dat niemand een ander ooit in een positie moet brengen dat hij geen andere keus heeft dan te vechten of zich over te geven. Geen land ter wereld is sterk genoeg om de ander een ul timatum te stellen zonder het risico van zelfvernietiging te lopen. .,Be vrede die wij willen en die de wereld nodig heeft is niet de vrede van de overgave maar de vrede der gerechtigheid, geen vrede door een ultimatum maar door onderhande ling „Deze tentoonstelling en uw expo sitie in New York zijn goede voor beelden van hetgeen tot stand kan worden gebracht als het genie van onze volken zich niet richt op ver nietiging van de beschaving maar op de beste vorm van leven". BOODSCHAP VAN EISENHOWER Nixon las een boodschap voor van president Eisenhower aan het Rus sische volk. Daarin zei Eisenhower, dat hij het zeer betreurt, dat er ver schillen van mening tussen beide landen bestaan. Hij noemde deze „zo onnodig" en herinnerde aan de ver- Laaisfe dagen van Genève De ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" hebben vrij dag ten huize van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter vertrouwelijk over Berlijn en Duitsland gesproken. De besprekin gen duurden ongeveer drie uur. Tevoren hadden de drie Westerse ministers overleg gepleegd met hun Westduitse ambtgenoot von Brenta- no. De Amerikanen hebben er geen twijfel aan laten bestaan, dat zij menen, dat de besprekingen moge lijk spoedig zullen worden beëin digd, zonder dat genoeg overeen stemming is bereikt om het uitschrij ven van een topconferentie te recht vaardigen. Naar verluidt delen de Fransen en Westduitsers dit stand punt. Ze vliegen er eens uit. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter brengt za terdag een bezoek aan West-Berlijn. De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville ver trok vrijdagavond per vlegtuig naar zie vervolg pag. 2. Brussel, waar hij zaterdag de by- bondenheid tijdens de oorlog in strijd tegen Nazi-Duitsland. „Onze landen hebben zulk een groot gemeenschappelijk belang bij wereldvrede, dat wij alles móeten doen om tot toenadering te komen". Hij hoopte dat dé uitwisseling van tentoonstellingen de eerste stap zal zijn naar herstel van h,et vertrouwen en de eenheid die tijdens de laatste oorlog bestonden. „Ik spreek namens alle Amerikanen als ik zeg, dat wij niets dan vriendschap met dit dyna mische volk wensen. Ik het zo lai^g gehoopt naar de Sowjet-Unie terug te keren om niet alleen mijn vrien den uit de oorlogstijd weer te zien maar ook om de grote vorderingen bij het herbouwen van uw vernielde steden en fabrieken in ogenschouw te nemen Misschien zal eens de tijd komen dat dit verlangen werkelijk heid wordt". ,Zwevende schotel over het kanaal De Britse „zwevende schotel" heeft zaterdagochtend een vlucht ge maakt van Frankrijk naar Engeland over het Kanaal. Het toestel, dat zich voortbeweegt op een „kussen" van samengeperste lucht, vertrok om 4.49 uur Nederland se tijd uit Calais en bereikte ir twee uur en drie minuten de haven van Dover. Precies vijftig jaar geleden vloog Bleriot als eerste over het Kanaal, een afstand van circa 35 kilometer. Ontstellende overstromingen, veroorzaakt door aanhoudend zware re genval, hebben Oostenrijk geteisterd. Deze foto-combinatie toont boven een moeder met haar zoontje bij haar vernielde woning te St. Leonhart am Forst. Foto onder: Twee oudjes in het zelfde dorpje zitten verslagen Wj de schamele resten van hun bezittingen, welke zij uit het kolkende wa ter wisten te redden. De Westduitse politie heeft vrijdag dr. Georg Heuser, hoofd van de re cherche van RijnlandPalts, gear resteerd. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de massa-executies, die de SS-troepen in de vorige wereldoorlog in Minsk hebben uitgevoerd. Volgens het arrestatiebevel heeft Heuser, die majoor bij de SS is ge wéést, bevelen tot terechtstellingen ondertekend en ook zelf mensen doodgeschoten. Heuser werd in Bad Orb, waar hij zijn vakantie doorbracht, gearres teerd. Het ontploffen van een genera tor in een fabriek te Espenhain bij Leipzig (Oost-Duitsland) heeft aan zeven arbeiders het leven gekost. Voorts zijn er veel gewonden. Crisis bij de marine Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagmorgen. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND DROOG Druog en overwegend zonnig weer met dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Matige wind tussen noord en oost. De Argentijnse minister van ma rine, vice-admiraal Estevez, heeft vrij dagavond zijn ontslag ingediend, al dus heeft het bureau van de Argen tijnse president, Frondizi, bekend gemaakt. De crisis in de Argentijnse marine brak vrijdagmiddag in volle hevig heid uit, toen Estevez vice-admiraal Vago ontsloeg als hoofd van de vlootoperaties en onder arrest plaat ste. Als zijn opvolger werd aange wezen schout-bij-nacht Perren. Nadat Vago was afgezet, lieten de marinesteunpunten Puerto Belgrano, Mar del Plata en Rio-Santiago we ten, dat zij achter Vago stonden. President Frondizi, de minister van defensie, Villar, de minister van oor log Anaya en verscheidene hoge marineofficieren kwamen vervolgens bijeen. Na dit onderhoud werd Este vez' ontslag bekend gemaakt. Verscheidene weken lang hebben officieren het aftreden van. vice-ad- eenkomst van de ministerraad van de EEG bijwoont. Zondag reist Couve de Murville naar Frankrijk, waar hij bij presi dent De Gaulle verslag over de stand van het Geneefse overleg zal uit brengen. Maandag keert hij weer naar Genève terug. Tenslotte zal de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd vrijdagavond per vliegtuig naar Londen vertrekken voor het uitbrengen van verslag aan premier MacMillan. Lloyd keert zondag avond naar Genève terug. miraal Estevez geëist. De redenen van deze eis zijn nooit duidelijk uit eengezet. Algemeen wordt aangenomen, dat het ontslag van Estevez zal worden aanvaard, omdat de marine eigen lijk in staat van opstand is. Estevez was één der trouwste me dewerkers van president Frondizi. Volgens de marine heeft hij ernstige fouten gemaakt bij de leiding van zijn departement. Overigens schijnt de marine bij het verzet steun te hebben gekregen van grote delen van het leger. Bepaalde groepen keren zich tegen de presi dent zelf, omdat hij volgens hen is gekozen met steun van de Peronis ten. Nog weinig verandering De Bilt, 25 juli. Het KNMI deelt mede: Het hoge drukgebied boven Engeland en de Noordzee, dat al enige dagen achter een het weer in ons land bepaalt, verplaatst zich langzaam in ooste lijke richting. In verband daarmede neemt de aanvoer van Noordzee lucht in betekenis af, hetgeen iets hogere temperaturen tot gevolg zal hebben. De onweersstoringen boven Oost- Frankrijk en Zuid-Duitsland werden in de afgelopen nacht minder actief. Nieuwe storingen zullen zich ver moedelijk boven Zuid-Frankrijk ont wikkelen. De kans op onweer in ons land blijft de komende 24 uur nog klein. 26 Juli: zon op 04.51; onder 20.41; maan op 23.20; onder 12.18. 27 Juli: zon op 04.52; onder 20.40; maan op 23.47; onder 13.22. 27 Juli: 15.22 l.k. Hoogwaterstanden 26 Juli: v.m. 7.21; n.m. 7.47. 27 Juli: v.m. 8.04; n.m. 8.30. Het weer in Europa HELSINKI onbew. 28 C. STOCKHOLM licht bew. 28 OSLO licht bew. 27 KOPENHAGEN zwaar bew. 21 ABERDEEN mist 21 LONDEN licht bew. 27 AMSTERDAM onbew. 23 BRUSSEL licht bew. 25 LUXEMBURG licht bew. 29 PARIJS licht bew. 29 BORDEAUX mist 27 GRENOBLE half bew. 28 NICE onbew. 27 BERLIJN onbew. 24 FRANKFORT onbew. 31 MüNCHEN onbew. 25 ZURICH mist 24 GENèVE onbew. 26 LOCARNO licht bew. 25 WENEN onweer 26 INNSBRUCK geh. bew. 25 BELGRADO onbew. 29 ATHENE onbew. ROME onbew. 32 AJACCIO licht bew. 28 MADRID half bew. MALLORCA onbew. LISSABON niet ontvangen Korreltje Elke volgende dag is de leerling van i de voorafgaande.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1